Зв'язок з нами

ГРОШІ

30 років Незалежності України – Чому провалилася приватизація

30 rokiv nezalezhnosti ukrayini chomu provalilasja privatizacija 4ac14d3 - 30 років Незалежності України - Чому провалилася приватизація

Фото: Getty images

“Апостроф” розпочинає серію матеріалів, з нагоди 30-річчя незалежності України – досягненням і провалам в цей період. Перший матеріал присвячено історії приватизації, яка розпочалася в Україні практично відразу після проголошення незалежності. Однак за 30 років, що минули, особливих успіхів в цій сфері немає. “Апостроф” згадував, як розпродавалося “народне добро”, хто став його власником, і до яких наслідків це призвело.

Історія незалежності України нерозривно пов’язана з приватизацією державного майна. Більше того, питання приватизації в нашій країні почали вирішувати навіть трохи раніше, ніж, власне, країна з’явилася на світовій мапі – Кабінет міністрів тоді ще Української РСР прийняв постанову про створення Фонду держмайна 19 серпня 1991 року.

Уже в 1992 році Верховна Рада ухвалила знаковий закон про приватизацію майна державних підприємств.

Паралельно з цим почалася приватизація квартир, які також, в основному, були державними. Тут пощастило тим, хто на момент старту масової безкоштовної приватизації мали офіційне житло, тобто були в ньому прописані.

Щодо держпідприємств, то найбільшим попитом на початковому етапі користувалися об’єкти торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, тобто магазини, кафе, бари, ресторани, перукарні. За перші два роки було продано понад 15 тисяч малих підприємств.

Незабаром дійшла черга і до більших об’єктів. Найбільш поширеною стала так звана ваучерна приватизація – всі громадяни України могли отримати безкоштовні приватизаційні сертифікати (ваучери) однакового для всіх номіналу, які можна було використовувати для придбання певної кількості акцій того чи іншого підприємства.

Дехто так і зробив – адже дуже хотілося відчути себе нехай дрібними, але все ж таки власниками, та ще й отримувати додаткові доходи у вигляді дивідендів.

Однак багато підприємств ніяких дивідендів не виплачували і, насправді, не збиралися цього робити. Зате з’явилися як гриби після дощу інвестиційні компанії, які активно, а іноді навіть досить агресивно, почали скуповувати розрізнені пакети акцій, як у працівників підприємств, які формально вважалися їх основними власниками, так і у сторонніх “горе-рантьє”.

Робилося це в інтересах “червоних директорів”, які вирішили прибрати підприємства до рук, або ж якихось “серйозних” людей, які поклали око на той чи інший перспективний актив.

Втім, багато українців навіть не намагалися використовувати свої ваучери для покупки акцій, а просто продавали їх метикуватим перекупникам – зрозуміло, нижче номіналу, іноді взагалі за безцінь, а на виручені гроші поспішали купити що-небудь з їжі, поки вона в черговий раз не подорожчала, оскільки в ті роки в країні панувала гіперінфляція.

Тоді ж з’явився не дуже пристойний анекдот про те, в яке відоме всім місце можна вкласти ваучер.

Олігархічна приватизація

Але повернімося до “великої” приватизації. Пік розпродажу крупної державної власності припав на другу половину “лихих 90-х”. Підприємства йшли з молотка на абсолютно непрозорих конкурсах, умови яких виписувалися під “потрібних” людей. Зрозуміло, ціни, за якими продавалися підприємства, були істотно нижчими від ринкових.

При цьому найчастіше покупцями об’єктів держвласності виявлялися нікому не відомі компанії, що належали нікому не відомим особистостям. І тільки через роки з’ясовувалося, що так званими кінцевими бенефіціарами приватизованих підприємств є люди, яких сьогодні називають олігархами.

Власне, це і була олігархічна приватизація, вважає нинішній глава Фонду держмайна Дмитро Сенниченко, який в той час працював економістом в Національному банку України (НБУ).

Подібним способом скуповувалися цілі сектори національної економіки, що призвело до утворення монополій в різних сферах.

Так, більше 70% потужностей теплової генерації в країні зараз перебувають під контролем компанії ДТЕК найбагатшого українця Ріната Ахметова.

Інший олігарх – Дмитро Фірташ – контролює приблизно 70% ринку розподілу природного газу в країні. Він також є монополістом на ринку азотних мінеральних добрив.

Ігор Коломойський, в свою чергу, де-факто, встановив монополію на ринку нафтопродуктів, в зв’язку з чим Антимонопольний комітет України накладав штрафи на компанії, що входять до його орбіти.

30 rokiv nezalezhnosti ukrayini chomu provalilasja privatizacija 43908f9 - 30 років Незалежності України - Чому провалилася приватизація

Ігор КоломойськийФото: УНІАН

А монополії, як відомо, перешкоджають розвитку конкуренції та проведенню реформ.

“Необхідно серйозно взятися за боротьбу з монополіями, інакше шанси не те, що на успішну приватизацію, але і на будь-який економічний успіх будуть прагнути до нуля. Нам потрібен власний аналог “Акта Шермана” (перший антимонопольний закон США, прийнятий в 1890 році) “, – зазначив у розмові з” Апострофом” аналітик TeleTrade Сергій Родлер.

За великим рахунком, первинну приватизацію в Україні в кінці минулого століття слід вважає неуспішною (але не для тих, хто скористався її плодами). Це – вже не кажучи про те, що багато підприємств в ході її проведення були в буквальному сенсі знищені.

За словами економіста, фінансового аналітика Олексія Куща, приватизація 1990-х років являла собою негласний суспільний договір: “Він полягав у тому, що населення не брало участі в ваучерній приватизації – це була пасивна відмова – відбулося відчуження народу від майнового комплексу, який залишився з часів Української РСР. у свою чергу, держава не втручалася в господарське життя людей”.

Все це тривало доти, поки цей майновий комплекс представляв хоч якийсь інтерес для промислово-фінансових груп, які ним володіють, додав експерт. “Зараз він вже зношений на 100% і перетворився на купу металобрухту. Є цілі шматки власності, які олігархи готові “подарувати” державі (а в ідеалі – отримати ще якусь компенсацію), аби не нести соціальну відповідальність”, – говорить Кущ.

На думку Сергія Родлера, головна причина провалу приватизації 90-х – це відсутність повноцінної законодавчої бази, через що виникали численні можливості для зловживань.

“Процес проходив в поспіху, під час відсутності інвентаризації та належного рівня оцінки об’єктів. Поки парламентські фракції сперечалися про те, як саме має відбуватися приватизація, процес перерозподілу держмайна і боротьба за найприбутковіші об’єкти серед представників влади посилювався”, – сказав експерт.

Чим далі, тим гірше

Втім, непрозорі схеми, що застосовувалися під час “дикого” капіталізму в перші роки незалежності, зберігаються аж до сьогоднішнього дня.

Один з відносно недавніх прикладів – продаж телекомунікаційного гіганта “Укртелеком” в 2011 році. Почнемо з того, що на приватизаційний конкурс була подана лише одна заявка – від ТОВ “ЄСУ”, яким на той час володів австрійський концерн EPIC (European Privatization and Investment Corporation). Ця компанія і стала власником “Укртелекому”.

Незважаючи на те, що з самого початку практично ніхто не вірив в те, що покупцями є “австрійці”, сказати з упевненістю, хто купив такий великий актив, також не представлялося можливим. Єдине, було зрозуміло, що він дістався комусь із близького оточення тодішнього українського президента Віктора Януковича. Повної ясності в цьому питанні немає досі. Незабаром після приватизації контроль над “Укртелекомом” отримав Дмитро Фірташ, який у 2013 році продав його Рінату Ахметову.

Ціна приватизації “Укртелекому” склала 10,57 мільярда гривень (на той час 1,3 мільярда доларів), при цьому, як з’ясувалося пізніше, частково – на 4,2 мільярда гривень – вона була здійснена за рахунок випуску облігацій, які згодом викупили державні “Ощадбанк” і “Укрексімбанк”.

На сьогодні є консенсусна думка, що єдиним прикладом успішної великої приватизації в Україні стала продаж металургійного гіганта “Криворіжсталь”. Та й то – з другої спроби.

Підприємство було продано в 2004 році компаніям, підконтрольним олігархам Рінату Ахметову і Віктору Пінчуку за 4,26 мільярда гривень (800 мільйонів доларів). Приватизація була проведена в “кращих” традиціях, описаних вище.

За президента Віктора Ющенка, який ще під час виборчої компанії обіцяв повернути “Криворіжсталь” до держвласності для її повторного – справедливого – продажу, реприватизували. У 2005 році був проведений новий конкурс, переможцем якого стала компанія індійського бізнесмена Лакшмі Міттала Mittal Steel Germany GmbH.

30 rokiv nezalezhnosti ukrayini chomu provalilasja privatizacija 262fe42 - 30 років Незалежності України - Чому провалилася приватизація

КриворожстальФото: УНІАН

Підприємство продали за 24,2 мільярда гривень (4,8 мільярда доларів). Правда, в бюджет потрапило тільки 19,9 мільярда гривень, так як Ахметову і Пінчуку повернули те, що вони витратили при першій приватизації.

Однак, якщо власне приватизація “Криворіжсталі” була без перебільшення зразковою, то, настільки ж зразково з точки зору бездарності були витрачені виручені від неї гроші. У Верховній Раді навіть була створена комісія, яка намагалася встановити, куди ж вони поділися, втім, не дуже успішно. Але все виявилося до смішного (якби не було так сумно) просто: ці гроші банально проїли.

В останнє десятиліття Україна також не має чим похвалитися в плані приватизації. З року в рік в бюджет закладаються мільярдні доходи від продажу держвласності, але відповідні плани виконуються, в кращому випадку, на чверть – і це при тому, що бюджети в Україні – дефіцитні, а тому латати діри в держскарбниці стає все складніше (справедливості заради відзначимо, що не тільки через провали приватизаційних планів).

Зараз влада заявляє про чергові плани масштабної приватизації великих держактивів, але є великі сумніви, що вони реалізуються.

Зокрема, це пов’язано з тим, що фінансовий і технічний стан підприємств постійно погіршується, і навіть ті з них, які свого часу вважалися цінними активами, сьогодні знаходяться в жалюгідному стані.

Характерний приклад – Одеський припортовий завод, який не можуть продати вже кілька років. Якщо найближчим часом підприємство не знайде нового власника – більш дбайливого, ніж держава – воно ризикує повторити долю своїх побратимів з “лихих 90-х”, перетворившись на купу металобрухту.

Ненабагато краща ситуація з компанією “Центренерго”, в яку входять три теплоелектростанції. Роками з неї висмоктували ресурси олігархи і “смотрящі” від влади, а зараз перспективи її продажу захмарюються новими світовими екологічними стандартами, які перетворюють “Центренерго” в токсичний актив – як в прямому, так і переносному сенсі.

Таким чином, на сьогодні в Україні склалася парадоксальна ситуація – з одного боку, в держвласності залишається понад 3500 підприємств, більшість з яких при цьому існують лише на папері, а з іншого, – запропонувати інвесторам щось вартісне, практично нічого.

На помилках не вчимося

Підводячи підсумок приватизації за 30 років незалежності, можна констатувати, що він невтішний.

За словами Олексія Куща, Україна за всі ці роки від продажу держмайна отримала близько 12 мільярдів доларів. “Насправді, це менше, ніж 14% -ий пакет акцій “Пошти Японії”, який приніс (японському бюджету) близько 20 мільярдів доларів.

Але це не означає, що потрібно в принципі відмовитися від спроб продати наявні держактиви.

“Хаотична приватизація 90-х сформувала у багатьох українців думку, що нічого доброго від цього процесу чекати не треба, але насправді досвід багатьох країн показує, що альтернативи йому немає. Держава – не надто успішний бізнесмен. Тому вона повинна залишити на балансі тільки об’єкти критичної інфраструктури”, – зазначив у розмові з виданням радник голови правління банку “Кредитвест” Василь Невмержицький.

Але для того, щоб здійснити успішну приватизацію, уряду потрібно зробити певні кроки.

Однак, схоже, влада не готова до цього.

“Вкладення коштів в купівлю великих промислових активів вимагає впевненості в стабільності і передбачуваності державної політики протягом досить тривалого часу, адже такі інвестиції пов’язані з великими обсягами реконструкції і модернізації підприємств. І для їх окупності потрібен час. Однак Україна не може запропонувати інвесторам гарантій стабільності” , – сказав в коментарі “Апострофу” голова експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук.

Сергій Родлер згоден. Як приклад він навів конфліктну ситуацію навколо підприємства “Мотор Січ” з китайськими інвесторами, яка “явно не підвищує мотивацію нерезидентів на збільшення потоку інвестицій”. Як відомо, незважаючи на протести офіційного Пекіна, Україна повернула “Мотор Січ” до держвласності.

“Питання наповнення бюджету стоїть гостро як ніколи, але навіть в таких умовах чиновники не здатні діяти ефективно. Іноземні спостерігачі взагалі вважають, що самостійно українці не зможуть розпродати майно, і необхідно залучати допомогу ззовні”, – з сумом резюмував експерт.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

glava obsye znovu vidvidaye ukrayinu 7703e1f 80x80 - Глава ОБСЄ знову відвідає Україну
УКРАЇНА3 тижні тому

Глава ОБСЄ знову відвідає Україну

102b853d62c579904a4a0e618e1d3e41 80x80 - Байден Путін зустріч 16 червня - про що домовляться, думка Дмитра Гудкова
СВІТ3 тижні тому

Байден Путін зустріч 16 червня – про що домовляться, думка Дмитра Гудкова

v mvf zajavili pro progres u peregovorah iz kiyevom 3181154 80x80 - В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом
УКРАЇНА4 тижні тому

В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом

na pivdennomu berezi krimu zijshli selevi potoki 855f0ef 80x80 - На південному березі Криму зійшли селеві потоки
УКРАЇНА2 тижні тому

На південному березі Криму зійшли селеві потоки

sud postaviv krapku v pitanni likvidaciyi upc kp 0d36701 80x80 - Суд поставив крапку в питанні ліквідації УПЦ КП
УКРАЇНА4 тижні тому

Суд поставив крапку в питанні ліквідації УПЦ КП

ukrayina potrolila rf cherez video what is russia 4c9f55e 80x80 - Україна потролила РФ через відео What is Russia
УКРАЇНА3 тижні тому

Україна потролила РФ через відео What is Russia

7cd79387147e01ade0083a8418138ea4 80x80 - Субсидія 2021 Україна - як оформити, які потрібні документи, умови
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Субсидія 2021 Україна – як оформити, які потрібні документи, умови

posolstvo ssha vzjalo uchast u skandali z formoju 4784d1d 80x80 - Посольство США взяло участь у скандалі з формою
УКРАЇНА4 тижні тому

Посольство США взяло участь у скандалі з формою

vid covid povnistju shhepleni 200 tisjach ukrayinciv 508bc49 80x80 - Від COVID повністю щеплені 200 тисяч українців
УКРАЇНА4 тижні тому

Від COVID повністю щеплені 200 тисяч українців

v ukrayinu dostavili 117 tisjach doz vakcini pfizer 9b45c5a 80x80 - В Україну доставили 117 тисяч доз вакцини Pfizer
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україну доставили 117 тисяч доз вакцини Pfizer

c3db126bf97c4a2bcaa905fb3024f275 80x80 - Україна і НАТО - що потрібно зробити Києву, щоб отримати членство
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Україна і НАТО – що потрібно зробити Києву, щоб отримати членство

usi oblasti ukrayini zalishajutsja v zelenij zoni moz 8de6241 80x80 - Усі області України залишаються в зеленій зоні - МОЗ
УКРАЇНА4 тижні тому

Усі області України залишаються в зеленій зоні – МОЗ

595352439a697c6b3a704e4700476cb0 80x80 - Підвищення пенсійного віку - чого хоче домогтися влада - Новини України
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Підвищення пенсійного віку – чого хоче домогтися влада – Новини України

kabmin zatverdiv svjatkuvannja dnja nezalezhnosti 2000f66 80x80 - Кабмін затвердив святкування Дня Незалежності
УКРАЇНА4 тижні тому

Кабмін затвердив святкування Дня Незалежності

v ukrayini u inozemcja viluchili 13 starovinnih knig 3fa1985 80x80 - В Україні у іноземця вилучили 13 старовинних книг
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні у іноземця вилучили 13 старовинних книг

vpav u viritu bobrami jamu na rivnenshhini zaginuv batko devjatoh ditej 81d416f 80x80 - Впав у вириту бобрами яму: на Рівненщині загинув батько дев'ятьох дітей
УКРАЇНА3 тижні тому

Впав у вириту бобрами яму: на Рівненщині загинув батько дев’ятьох дітей

doba v oos visim porushen rezhimu tishi 04e09b3 80x80 - Доба в ООС: вісім порушень режиму "тиші"
УКРАЇНА3 тижні тому

Доба в ООС: вісім порушень режиму “тиші”

v ukrayini zminjat sistemu oplati praci chinovnikiv 6221a2a 80x80 - В Україні змінять систему оплати праці чиновників
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні змінять систему оплати праці чиновників

0aa210c811acf6b7e9aa9d36418c1096 80x80 - Ковід паспорт і свідоцтво вакцинації - з яким документом пустять до Європи
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Ковід паспорт і свідоцтво вакцинації – з яким документом пустять до Європи

ukrayina i mvf kiyiv nezadovolenij spivpraceju z mvf adac1c3 80x80 - Україна і МВФ - Київ незадоволений співпрацею з МВФ
ГРОШІ2 тижні тому

Україна і МВФ – Київ незадоволений співпрацею з МВФ

30 rokiv nezalezhnosti ukrayini chomu provalilasja privatizacija 4ac14d3 80x80 - 30 років Незалежності України - Чому провалилася приватизація
ГРОШІ5 хв. тому

30 років Незалежності України – Чому провалилася приватизація

zelenskij provodit zustrich z prezidentom litvi 352f9d5 80x80 - Зеленський проводить зустріч з президентом Литви
УКРАЇНА6 хв. тому

Зеленський проводить зустріч з президентом Литви

e1545ccdb3aa3e30baa94e778c5d07b6 80x80 - Ця політична еліта Росії не готова вести діалог про Крим, - Бізяєв
ПОЛІТИКА1 годину тому

Ця політична еліта Росії не готова вести діалог про Крим, – Бізяєв

ukrayinci otrimali ponad 3 mln covid shheplen 2be6b00 80x80 - Українці отримали понад 3 млн COVID-щеплень
УКРАЇНА2 години тому

Українці отримали понад 3 млн COVID-щеплень

c92157b35e31e04916052318383c81f0 80x80 - Закон про зростання податків №5600 вб'є будівельний ринок – експерт
ПОЛІТИКА3 години тому

Закон про зростання податків №5600 вб’є будівельний ринок – експерт

nazvali jmovirnogo golovu posolstva ssha v ukrayini 05cc4e8 80x80 - Назвали ймовірного голову посольства США в Україні
УКРАЇНА4 години тому

Назвали ймовірного голову посольства США в Україні

u moz nazvali termin diyi covid sertifikativ 91f10d2 80x80 - У МОЗ назвали термін дії COVID-сертифікатів
УКРАЇНА6 години тому

У МОЗ назвали термін дії COVID-сертифікатів

polshha robota dlja ukrayinciv skilki mozhna zarobiti 758075c 80x80 - Польща робота для українців - скільки можна заробити
ГРОШІ10 години тому

Польща робота для українців – скільки можна заробити

v ukrayini za dobu ponad 73 tisjachi covid shheplen bd7fb2b 80x80 - В Україні за добу - понад 73 тисячі COVID-щеплень
УКРАЇНА10 години тому

В Україні за добу – понад 73 тисячі COVID-щеплень

v ukrayini za den 541 novij vipadok covid 19 913ca45 80x80 - В Україні за день 541 новий випадок COVID-19
УКРАЇНА12 години тому

В Україні за день 541 новий випадок COVID-19

doba v oos devjat obstriliv u zsu vtrati 09cb597 80x80 - Доба в ООС: дев'ять обстрілів, у ЗСУ втрати
УКРАЇНА14 години тому

Доба в ООС: дев’ять обстрілів, у ЗСУ втрати

ljudjam rekomenduvali ne kupatisja na pljazhah u zatoci 463f2a2 80x80 - Людям рекомендували не купатися на пляжах у Затоці
УКРАЇНА16 години тому

Людям рекомендували не купатися на пляжах у Затоці

u krimu znovu zlivi jaltu zatopljuye b65b035 80x80 - У Криму знову зливи, Ялту затоплює
УКРАЇНА18 години тому

У Криму знову зливи, Ялту затоплює

u ssha rozpovili pro peredachu vakcin ukrayini c43e0f0 80x80 - У США розповіли про передачу вакцин Україні
УКРАЇНА20 години тому

У США розповіли про передачу вакцин Україні

ukrayinci vitrachajut bilshe nizh zarobljajut b7b7492 80x80 - Українці витрачають більше, ніж заробляють
УКРАЇНА22 години тому

Українці витрачають більше, ніж заробляють

na donbasi zaginuv boyec zsu eff40e5 80x80 - На Донбасі загинув боєць ЗСУ
УКРАЇНА1 день тому

На Донбасі загинув боєць ЗСУ

98ac4fe972596ed9f6881f3460ecd63b 80x80 - Штам Дельта - врятує імунітет від звичайного коронавірусу чи ні
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Штам Дельта – врятує імунітет від звичайного коронавірусу чи ні

v ukrayini projdut navchannja z vijskovimi nato 809ff4a 80x80 - В Україні пройдуть навчання з військовими НАТО
УКРАЇНА1 день тому

В Україні пройдуть навчання з військовими НАТО

dohodi vid maloyi privatizaciyi zrosli vchetvero e9fc000 80x80 - Доходи від малої приватизації зросли вчетверо
УКРАЇНА1 день тому

Доходи від малої приватизації зросли вчетверо

borgi za komunalku znimatimut z rahunku v banku a009034 80x80 - Борги за комуналку зніматимуть з рахунку в банку
УКРАЇНА1 день тому

Борги за комуналку зніматимуть з рахунку в банку