Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Аварія електросамокат сігвей – що робити, які правила при ДТП

10ca933c358af398359fb7cc452bdbe9 - Аварія електросамокат сігвей - що робити, які правила при ДТП

Самокати біля будівлі Верховної Ради Фото: Апостроф / Олександр Гончаров

Активна урбанізація великих населених пунктів України призводить до того, що транспортна інфраструктура все менш успішно справляється зі зростаючим навантаженням. Як наслідок – нескінченні пробки, в яких в години пік простоюють сотні тисяч водіїв і пасажирів. Але українці знайшли вихід: легкий електротранспорт. Самокати, гіроборди, моноколеса, сігвеї вже давно стали звичним і доступним засобом пересування у великих містах. Але ось проблема: такий трафік практично ніяк не врегульований правилами дорожнього руху. Як результат, любителі сігвеїв і самокатів все частіше потрапляють в аварії і серйозно травмуються. Як забезпечити безпеку на дорогах в нових умовах – з’ясовував “Апостроф”.

Законопроект, який не зміг

“Нещодавно мене збив самокат. САМОКАТ, друзі. Причому так, що були забої і довелося до травмпункту звертатися. Може, почнемо вже видавати права на такі (засоби пересування), а?”, – скаржаться користувачі в соціальних мережах.

“У Миколаєві водій збив 13-річного хлопчика, який на самокаті перетинав проїжджу частину по пішохідному переходу”, “Молодий чоловік у віці 21 року серйозно постраждав під час поїздки на електросамокаті в Одесі”, – рясніють заголовки ЗМІ.

І такі випадки відбуваються в Україні практично щодня. Що робити? Власникам транспортних гаджетів дійсно потрібно здавати на права?

Ще у вересні минулого року в парламенті в першому читанні був ухвалений законопроект, яким водії легкого електротранспорту імплементувалися в правове поле, і визначалося їх місце і ступінь відповідальності в системі дорожнього руху.

Дивіться: В Одесі “гонщик” на самокаті летів на швидкості 100 км на годину – швидше деяких авто: відео

Зобов’язати всіх здавати на права нардепи не пропонували, але штрафувати користувачів персонального електротранспорту за порушення ПДР все ж планували. Правда, суму штрафу визначили невисоку: всього 85 гривень.

Крім того, парламентарії запропонували заборонити користуватися персональним електротранспортом особам у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння, а також не використовувати під час руху смартфони та інші засоби зв’язку.

Велодоріжки, а разі їх відсутності, узбіччя проїзних доріг або вулиць визначені як місця, по яких власники електротранспорту мають право пересуватися. Природно, користуватися несправним електротранспортом заборонено, не дозволяється і перевозити на ньому пасажирів, якщо це не передбачено технічними характеристиками транспортного засобу.

Однак через недосконалість понятійного апарату законопроекту, він досі не дійшов до другого читання. Проте, очевидно, що навести порядок в трафіку персонального електротранспорту необхідно. Адже в Європі ще з 2016 року діють відповідні законодавчі норми.

Так, в ЄС за порушення ПДР власником персонального електротранспорту можна отримати штраф до 2 тисяч євро. Крім того, встановлено віковий ценз. Наприклад, в Нідерландах дозволено користуватися сігвеєм на дорогах тільки з 16 років, та й то, необхідна спеціальна страховка. До речі, вимоги про страховку для водіїв електротранспорту – буденність практично для всіх країн-членів ЄС. Що ж потрібно робити Україні?

bbba25f6380112c6fe1029989e95d98a - Аварія електросамокат сігвей - що робити, які правила при ДТП

У Нідерландах дозволено користуватися сігвеєм на дорогах тільки з 16 років Фото: Getty images

Права, страховка, терміни

За словами експертів, в першу чергу потрібен відповідний закон, який би заклав правову основу користування персональним електротранспортом.

“Перше, що потрібно зробити – визначити які саме транспортні засоби є персональним електротранспортом”, – говорить “Апострофу” автоексперт Олександр Швець.

Але проблема в тому, що транспортних гаджетів розвелося так багато, що уніфікувати їх не так просто. У тій же Європі досі йде процес формування уніфікації таких транспортних засобів. Використовуються терміни, починаючи від “легкий електротранспорт” до “легкий електричний транспортний засіб для особистого використання”.

Чому це так важливо? Наведемо приклад: електротранспортом може бути як гіроборд вагою до 10 кілограм, так і скутер вагою 150-200 кілограм. Гіроборд розвиває швидкість 10-20 кілометрів на годину, в той час як важкий скутер – близько 100 кілометрів на годину. Очевидно, що при дорожньому зіткненні зі скутером шкода для життя і здоров’я людини буде куди серйознішою, ніж під час аварії з гіробордом. Таким чином, і відповідальність користувачів різного транспорту повинна бути різною.

Далі варто визначитися: якими шляхами повинні пересуватися власники електротранспорту. Адже тих же самокатників можна побачити як на тротуарах в натовпі пішоходів, так і в загальному потоці автомобільного транспорту.

За словами президента Асоціації безпеки дорожнього руху Михайла Берліна, найкращим вирішенням питання було б дозволити користувачам транспортних гаджетів пересуватися по велосипедних доріжках.

“Потрібно розвивати інфраструктуру і створювати велосипедні доріжки, куди не мають права заїжджати інші учасники дорожнього руху. Ось і все рішення”, – говорить “Апострофу” Берлін.

І парламентарі в законопроекті це й пропонують, і лиш “у разі відсутності” велосипедної доріжки самокатникам можна буде виїжджати на дороги і тротуари. Але справа в тому, що “випадків відсутності” спеціальних доріжок на вулицях українських міст набагато більше, ніж випадків їх присутності.

“Просто ніхто у нас серйозно не займається велосипедною інфраструктурою”, – нарікає Берлін.

У свою чергу, адвокат по ДТП Вадим Володарський запевняє, що окремі категорії модного електротранспорту взагалі варто виключити з дорожнього руху, навіть велосипедними доріжками.

a797640915041e67dc4b78ab458e22ad - Аварія електросамокат сігвей - що робити, які правила при ДТП

Окремі категорії модного електротранспорту взагалі варто виключити з дорожнього руху Фото: УНІАН

“Що стосується самокатів, гіробордов, моноколес та іншої подібної техніки, яка в принципі не призначена для участі в дорожньому русі, так як не має ні нормальної стійкості, ні нормальних гальмівних характеристик, і, яка падає від потрапляння в кожну маленьку ямку. Ця техніка брати участь в дорожньому русі не повинна. Навіть по велосипедних доріжках, адже той же електросамокат розвиває швидкість до 80 кілометрів на годину, а це вже швидкість мотоцикла. При потраплянні маленьких коліс самоката в ямку – це падіння. І падіння, можливо, під колеса іншим учасникам дорожнього руху”, – говорить “Апострофу” Володарський.

Не менш важливе питання: чи потрібні українцям права або будь-які інші дозвільні документи для керування легким електротранспортом?

“Що стосується електровелосипедів, електроскутерів та іншої техніки, яка призначена для участі в дорожньому русі, то тут можуть бути правила, наближені до велосипедних, – пояснює Вадим Володарський. – Але в такому разі сюди ж потрібно включити бензинові мопеди. Адже чому повинна бути дискримінація за типом двигуна? І тоді треба або скасовувати необхідність реєстрації для мопедів, або вводити реєстрацію і для електротранспорту з категорією в правах”.

А як бути зі страховкою, яку зобов’язані мати користувачі легкого електротранспорту в деяких країнах ЄС?

На думку експертів, в Україні, на жаль, такий трюк не спрацює.

“У нас багато водіїв на автомобілях і мотоциклах їздять без страховки. Змусити ще й скутеристів їздити зі страховкою – нереально. Зупиняти кожного самокатника для перевірки страховки – патрульних не вистачить”, – додає Володарський.

Але якщо не страховка, то “принаймні, треба хоча б зобов’язати використовувати спеціальну екіпіровку”, – говорить автоексперт Рауль Чілачава, коментуючи ситуацію “Апострофу”.

Але ось проблема: який би чудовий закон не ухвалили парламентарі, і як би ідеально не врегулювали ситуацію, стежити за виконанням закону буде нікому.

“Який би закон ми не ухвалили, ніхто все одно нічого не контролює, тому ситуація в цілому навряд чи зміниться. Такими “дрібницями”, як власники електроскутерів і велосипедисти, поліція просто не буде займатися”, – додає Чілачава.

Чому? Справа в низьких штрафах і незначній відповідальності?

“Тут не можна говорити про незначну відповідальність. За інші дрібні порушення, які пов’язані з дорожнім рухом, наприклад, за розпивання спиртних напоїв у недозволеному місці, поліція ловить порушників. Просто ще з часів ДАІ у нас так заточене виховання правоохоронців, що об’єкт “полювання” – виключно водій. На пішоходів, велосипедистів, у нас в принципі ніхто не звертає уваги”, – резюмував Вадим Володарський.

Однак у патрульній поліції пояснюють, що і раді були б навести порядок у сфері використання електротранспорту, але чинний закон не дозволяє.

“Використання легкого електротранспорту не передбачено чинним законодавством. В зв’язку з цим не визначено ні статус таких учасників дорожнього руху (користувачі легкого електротранспорту не визначені навіть як учасники дорожнього руху), ні їх права, ні обов’язки, ні правила поведінки інших учасників дорожнього руху по відношенню до користувачів електротранспорту. Це законодавче питання, яке потрібно врегулювати якомога швидше, – пояснив “Апострофу” перший заступник начальника патрульної поліції Олексій Білошицький. – Обов’язково потрібно визначити, де повинні пересуватися користувачі електротранспорту: це повинна бути проїжджа частина ближче до правого краю або в певних місцях буде дозволено користуватися пішохідною зоною. Все це потрібно визначити, щоб у кожного учасника дорожнього руху не виникало сумнівів і різночитань”.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

medvedchuk prokomentuvav obshuki i pidozri u zradi a5fff90 80x80 - Медведчук прокоментував обшуки і підозри у зраді
УКРАЇНА4 тижні тому

Медведчук прокоментував обшуки і підозри у зраді

zelenskij ociniv imovirnist vijni z rf db8d1d9 80x80 - Зеленський оцінив імовірність війни з РФ
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський оцінив імовірність війни з РФ

v upc mp zajavili pro zahoplennja hramu v rivnenskij oblasti 798feaf 80x80 - В УПЦ МП заявили про захоплення храму в Рівненській області
УКРАЇНА4 тижні тому

В УПЦ МП заявили про захоплення храму в Рівненській області

zelenskij vistupiv zi zvernennjam u den pamjati 93fe347 80x80 - Зеленський виступив зі зверненням у День пам'яті
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський виступив зі зверненням у День пам’яті

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ2 тижні тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

policija vidkrila 13 provadzhen na den peremogi 9949004 80x80 - Поліція відкрила 13 проваджень на День перемоги
УКРАЇНА4 тижні тому

Поліція відкрила 13 проваджень на День перемоги

05f3db2889468aaecc6f962edf4b5d41 80x80 - Коронавірус в Індії - Як країна справляється з епідемією
СВІТ2 тижні тому

Коронавірус в Індії – Як країна справляється з епідемією

u kiyevi dva dni ne robljat covid shheplen 570bfda 80x80 - У Києві два дні не роблять COVID-щеплень
УКРАЇНА4 тижні тому

У Києві два дні не роблять COVID-щеплень

drugoju dozoju vid covid vakcinuvali bilshe nizh pershoju c56868a 80x80 - Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою
УКРАЇНА3 тижні тому

Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою

vid koronavirusu shhepili ponad 900 tisjach ukrayinciv c962bf0 80x80 - Від коронавірусу щепили понад 900 тисяч українців
УКРАЇНА4 тижні тому

Від коронавірусу щепили понад 900 тисяч українців

v ukrayini dva dni znizhuyetsja pririst covid 19 9c72251 80x80 - В Україні два дні знижується приріст COVID-19
УКРАЇНА1 тиждень тому

В Україні два дні знижується приріст COVID-19

turechchina skasuvala plr testi dlja turistiv z ukrayini 80d3f9b 80x80 - Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України
УКРАЇНА3 тижні тому

Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України

v ukrayini rekord shhodo covid vakcinaciyi drugoju dozoju c043325 80x80 - В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою

zelenskij pidpisav odin iz zemelnih zakoniv 9167e2e 80x80 - Зеленський підписав один із земельних законів
УКРАЇНА2 тижні тому

Зеленський підписав один із земельних законів

armija ssha zamovila vantazhivki u avtokrazu zmi a9f6a73 80x80 - Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу - ЗМІ
УКРАЇНА3 тижні тому

Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу – ЗМІ

de750f30c6ef0a08982371c0eb6a12ba 80x80 - Погода на літо 2021 - синоптики дали прогноз на все літо - новини України
СУСПIЛЬСТВО1 тиждень тому

Погода на літо 2021 – синоптики дали прогноз на все літо – новини України

na trasi kiyiv zhitomir zatrimali bandu shho katuvala ljudej 383031a 80x80 - На трасі Київ - Житомир затримали банду, що катувала людей
УКРАЇНА2 тижні тому

На трасі Київ – Житомир затримали банду, що катувала людей

u krimu student otrimav tjuremnij termin za ekstremizm d77bd6a 80x80 - У Криму студент отримав тюремний термін за "екстремізм"
УКРАЇНА2 тижні тому

У Криму студент отримав тюремний термін за “екстремізм”

kiyiv otrimaye novij paket cilej partnerstva z nato 482978b 80x80 - Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО
УКРАЇНА1 тиждень тому

Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО

nazvali imena dvoh kandidativ na krisla ministriv 3248a29 80x80 - Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів
УКРАЇНА3 тижні тому

Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів

10ca933c358af398359fb7cc452bdbe9 80x80 - Аварія електросамокат сігвей - що робити, які правила при ДТП
СУСПIЛЬСТВО2 хв. тому

Аварія електросамокат сігвей – що робити, які правила при ДТП

zelenskij vlashtuvav piknik dlja zhurnalistiv 15b42fe 80x80 - Зеленський влаштував пікнік для журналістів
УКРАЇНА3 години тому

Зеленський влаштував пікнік для журналістів

zelenskij privitav shvediv z nacionalnim dnem 244b876 80x80 - Зеленський привітав шведів з Національним днем
УКРАЇНА7 години тому

Зеленський привітав шведів з Національним днем

v ukrayini za dobu vakcinuvali 40 tisjach osib 594bef3 80x80 - В Україні за добу вакцинували 40 тисяч осіб
УКРАЇНА9 години тому

В Україні за добу вакцинували 40 тисяч осіб

u ditjachomu tabori pid odesoju masove otruyennja d848889 80x80 - У дитячому таборі під Одесою масове отруєння
УКРАЇНА11 години тому

У дитячому таборі під Одесою масове отруєння

za dobu v ukrayini menshe tisjachi covid vipadkiv 6bca128 80x80 - За добу в Україні менше тисячі COVID-випадків
УКРАЇНА13 години тому

За добу в Україні менше тисячі COVID-випадків

zhitel krivogo rogu vikinuv zhinku z balkona zmi 64536b1 80x80 - Житель Кривого Рогу викинув жінку з балкона - ЗМІ
УКРАЇНА15 години тому

Житель Кривого Рогу викинув жінку з балкона – ЗМІ

doba v oos odin obstril ye poranenij dcf0e4a 80x80 - Доба в ООС: один обстріл, є поранений
УКРАЇНА17 години тому

Доба в ООС: один обстріл, є поранений

na luganshhini v pokinutij budivli zaginula 13 richna divchinka dedc0f5 80x80 - На Луганщині в покинутій будівлі загинула 13-річна дівчинка
УКРАЇНА19 години тому

На Луганщині в покинутій будівлі загинула 13-річна дівчинка

prisluzhuvati ne budu krivonosa zvilnili zi zsu 1c4df1f 80x80 - "Прислужувати не буду": Кривоноса звільнили зі ЗСУ
УКРАЇНА21 годину тому

“Прислужувати не буду”: Кривоноса звільнили зі ЗСУ

v ukrayini 15 regioniv u zelenij zoni karantinu 527092e 80x80 - В Україні 15 регіонів у "зеленій" зоні карантину
УКРАЇНА23 години тому

В Україні 15 регіонів у “зеленій” зоні карантину

ukrayina naroshhuye tempi vakcinaciyi 649c375 80x80 - Україна нарощує темпи вакцинації
УКРАЇНА1 день тому

Україна нарощує темпи вакцинації

v ukrayini menshe dvoh tisjach vipadkiv covid za dobu 0ff923c 80x80 - В Україні менше двох тисяч випадків COVID за добу
УКРАЇНА1 день тому

В Україні менше двох тисяч випадків COVID за добу

na prikarpatti stavsja zemletrus e3d2d0a 80x80 - На Прикарпатті стався землетрус
УКРАЇНА1 день тому

На Прикарпатті стався землетрус

na donbasi posililisja obstrili 9bf8bc2 80x80 - На Донбасі посилилися обстріли
УКРАЇНА1 день тому

На Донбасі посилилися обстріли

pid kiyevom projshli viprobuvannja bezpilotnika raybird 3 85a56e8 80x80 - Під Києвом пройшли випробування безпілотника Raybird-3
УКРАЇНА1 день тому

Під Києвом пройшли випробування безпілотника Raybird-3

ljashko ogolosiv pro perehid ukrayini na e likarnjani ef9c335 80x80 - Ляшко оголосив про перехід України на е-лікарняні
УКРАЇНА2 дні тому

Ляшко оголосив про перехід України на е-лікарняні

zelenskij vviv do skladu rnbo novogo ministra b9b57e7 80x80 - Зеленський ввів до складу РНБО нового міністра
УКРАЇНА2 дні тому

Зеленський ввів до складу РНБО нового міністра

nevidomi striljali v zastupnika glavi arma 8679738 80x80 - Невідомі стріляли в заступника глави АРМА
УКРАЇНА2 дні тому

Невідомі стріляли в заступника глави АРМА

zelenskij status oligarhiv obgovorimo na referendumi 971e9ab 80x80 - Зеленський: Статус олігархів обговоримо на референдумі
УКРАЇНА2 дні тому

Зеленський: Статус олігархів обговоримо на референдумі