Бомбосховища в Україні - куди бігти, якщо Росія почне обстріл
Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Бомбосховища в Україні – куди бігти, якщо Росія почне обстріл

fefb5182c6c73ef622c1d69a39c1aed1 - Бомбосховища в Україні - куди бігти, якщо Росія почне обстріл

Приміщення сховища (укриття) цивільного захисту в Києві Фото: УНІАН

Активність російських військ на кордоні з Україною і можливий сценарій повномасштабної агресії РФ, актуалізували питання цивільного захисту населення. Один з ключових елементів такого захисту – приміщення для укриття населення на випадок активних бойових дій. В якому стані перебувають бомбосховища в країні, яким вимогам вони повинні відповідати, щоб захистити українців і чи вистачить укриття на всіх – з’ясовував “Апостроф”.

Де можна сховатися

Відповідно до Кодексу цивільного захисту України, захисні споруди бувають трьох типів: укриття (герметична споруда на випадок бойових дій), протирадіаційні укриття і захисні споруди цивільного захисту, які будуються швидко.

Також Кодекс цивільного захисту допускає використання споруд подвійного призначення і так званих простих укриттів: підземні переходи, станції метро, підземні склади, тунелі, підвальні приміщення, підземні паркінги, ТЦ і навіть печери.

Вимоги до змісту і експлуатації захисних споруд визначено окремим наказом МВС №579 від 9 липня 2018 року.

Згідно з цим документом, загальні вимоги до захисних споруд усіх типів такі: місця розташування захисних споруд в населених пунктах країни повинні позначатися табличками або написами з вказівкою напрямку руху до них. Біля входу в саму захисну споруду повинна бути табличка з номером телефону людини, відповідальної за бомбосховище, адже саме у неї зберігаються ключі.

У самій захисній споруді обов’язково повинні бути засоби пожежогасіння, система внутрішнього пожежного водопостачання, справна сигналізація, а внутрішнє обладнання притулку, наприклад нари, не повинно бути виготовлено з горючих синтетичних матеріалів.

Звичайно ж, у всіх захисних спорудах повинні бути інженерні мережі, система вентиляції і світло. При цьому, використання ламп розжарювання і люмінесцентних світильників не допускається. Тільки світлодіодні лампи.

А тепер за типами. Так, укриття повинно бути герметичним, щоб витримати тиск повітряної ударної хвилі під час використання зброї. В укритті повинна бути дизельна електростанція і пальне до неї, ємності для питної води.

У протирадиаційному укритті, розрахованому на кількість до 20 осіб, якщо в ньому відсутня каналізація, повинні бути ємності для питної води з розрахунку 2 літри на одну людину. Також в такому укритті допускається зберігати акумуляторні батареї на випадок перебоїв зі світлом і автономні світильники.

Що стосується споруд подвійного призначення, якщо вони мають властивості укриттів, наприклад, герметичне підвальне приміщення, то вимоги до їх утримання та експлуатації не відрізняються від вимог до укриттях.

Якщо ж мова йде про найпростіші укриття, наприклад, підземний перехід, то обладнання таких укриттів має забезпечити можливість безперервного перебування в ньому людей протягом 48 годин. Для цього в найпростішому укритті повинні бути лавки, лежаки, стільці, контейнери для їжі і води і баки для фекалій, засоби надання медичної допомоги, засоби зв’язку і пожежогасіння, джерела світла.

Крайніх немає

Усі озвучені вимоги до захисних споруд – мінімум. Насправді їх набагато більше і деталізовані вони аж до кольору фарби, якою необхідно фарбувати труби вентиляції, каналізації, водопостачання. Хто повинен все це контролювати?

Згідно з Кодексом цивільного захисту, підтримувати фонд захисних споруд повинні балансоутримувачі приміщень – комунальні підприємства, ЖЕКи, місцева влада, юридичні особи. Наприклад, перевіряти герметичні притулку необхідно, як мінімум, один раз на рік. Але як йдуть справи насправді?

643e192cbd1121aff23f0b437880ec8a - Бомбосховища в Україні - куди бігти, якщо Росія почне обстріл

БомбосховищеФото: УНІАН

“До 2018 року стан притулків на підприємствах контролювала ДСНС. Щорічно вони збирали комісії, перевіряли фонд і могли впливати на керівників підприємств, на чиєму балансі були притулку, – пояснює “Апострофу” начальник управління цивільного захисту Харківської міськради Олександр Пушкарьов. – Але з 2018 року законодавство змінилося, і балансоутримувач став сам визначати стан готовності притулку. Це було пов’язано з тим, щоб не тиснути на бізнес і звести до мінімуму перевірки. За фактом, зараз тільки від порядності балансоутримувача залежить, чи готовий притулок чи ні. Нам і співробітникам ДСНС доводиться саме вибивати у балансоутримувачів акти готовності сховищ. Але найголовніше – для балансоутримувача немає ніякої відповідальності за те, що притулок не підтримуються в належному стані. Взагалі ніякої”.

У зв’язку з таким станом справ, багато захисних споруд в містах України просто не готові розмістити людей в разі реальної небезпеки.

Київ

У столиці налічується близько 4,5 тисячі об’єктів, де можливо сховатися в разі небезпеки. За словами директора департаменту муніципальної безпеки КМДА Романа Ткачука, робота з перевірки функціоналу фонду захисних споруд системно ведеться з 2014 року.

“Постійно контролюємо, постійно змушуємо балансоутримувачів наводити порядок. Але хтось упорядковує, а хтось цього просто не робить”, – пояснив “Апострофу” Ткачук.

За словами чиновника, головна проблема з приватними балансоутримувачами, за якими закріплені захисні споруди.

“Найгірша ситуація з приватною формою власності. Якщо ще на державних і комунальних балансоутримувачів ми можемо вплинути, то на приватників, ОСББ, дуже важко вплинути”, – додав Ткачук.

Найпоширеніші порушення в приватному фонді – використання захисних споруд для зберігання овочів й особистих речей мешканців будинків, захаращені проходи, несправні інженерні мережі.

Проте, Роман Ткачук запевняє, що в разі небезпеки, в столиці зможуть сховатися одночасно близько 3 мільйонів чоловік.

Але головним чином, більшість киян зможе захиститися в переходах, станціях метро, підземних паркінгах, тобто в спорудах подвійного призначення. Вся справа в тому, що згідно з Кодексом цивільного захисту, в укриття, в першу чергу, будуть евакуйовані співробітники критичної інфраструктури, персонал атомних електростанцій, медики і пацієнти лікарень. Загалом, більшість обладнаних укриттів і знаходяться на території заводів, підприємств і лікарень. Для всіх інших – споруди подвійного призначення.

“Притулки призначені для укриття людей, які залишаються на роботі в особливий період. Практично всі притулки перебувають на території підприємств”, – додає Пушкарьов.

dc6c2de232350b255b36ed5090a4ef38 - Бомбосховища в Україні - куди бігти, якщо Росія почне обстріл

Фото: УНІАН

Одеса

У разі повномасштабної агресії РФ приморське місто може стати цілком реальною мішенню ворога. Відповідно, стан об’єктів цивільного захисту тут набуває особливого значення.

21 квітня одеські чиновники склали і виклали в мережу інтерактивну карту всіх захисних споруд міста. Згідно з цією картою, зараз в Південній Пальмірі є 208 діючих укриттів і 135 протирадіаційних укриттів.

Але далеко не факт, що цифри на карті відповідають реальній ситуації. Наприклад, на початку російської агресії, в 2014-2015 році, чиновники нарахували в місті 153 захисних споруди. Активісти місцевої громадської організації “Центр захисту одеситів” вирішили перевірити адреси. У підсумку знайшлося тільки 52 укриття, та й то, дві третини з них були захаращені, була відсутня справна вентиляція і інженерні мережі. Тоді одесити навіть виходили на суботники з прибирання укриттів.

Так може ситуація змінилася, адже з тих пір пройшло більше 5 років? Днями журналісти одного із загальнонаціональних телеканалів проінспектували деякі з притулків, відмічені на інтерактивній карті міськради. З того, що побачили ЗМІ, можна зробити невтішні висновки.

“Бомбосховища існують тільки на папері і ще на інтерактивній карті. Фактично, навіть в діючих проживають двірники. А більша частина або занедбана, або взагалі не існує. Гроші на ремонти виділяли в 2015 році, але їх просто розікрали”, – розповів “Апострофу” місцевий журналіст Сергій Осадчук.

Харків

Ще одне ключове місто для оборони країни – Харків, адже відстань від першої столиці України до кордону з Росією складає менше 40 кілометрів.

У Харкові налічується близько 4 тисяч об’єктів, де можуть сховатися жителі міста. Але, звичайно ж, не всі 4 тисячі острівців громадянської безпеки, це обладнані укриття.

“У 2014-2015 році ми визначили підвали, які здатні приймати людей. Таких виявилося понад 4 тисячі. Практично всі ці підвали були вичищені (вивезли сміття десятки тисяч кубів) і пристосовані для короткочасного укриття населення. У них було проведено світло, воду. Цього року в лютому-березні ми перевірили фонд захисних споруд ще раз і близько 80 підвалів ми виключили зі списку з різних причин, наприклад, через підтоплення”, – говорить Олександр Пушкарьов.

Згідно інтерактивній карті обласної ДСНС, укриттів, в тому числі, протирадіаційних в Харкові, тільки 215. Всі інші об’єкти – подвійного призначення. Наприклад, харківське метро за даними чиновників, здатне укрити і убезпечити близько 170 тисяч осіб.

Проте, чиновники запевняють, що інфраструктура цивільного захисту міста здатна якісно спрацювати в критичний момент.

“У Харкові всього 24 притулки комунальної форми власності. У них можуть сховатися співробітники комунальних підприємств, які обслуговують інфраструктуру міста: метрополітен, теплові мережі, водоканал, транспорт. Практично всі комунальні притулки або готові, або обмежено готові. У нас тільки один притулок підтопило водою в трамвайному депо. Виходячи з розрахунку 1,5 квадратних метра на людину, найпростіші укриття можуть прийняти близько мільйона чоловік. Якщо додати сюди метрополітен, підземні паркінги і переходи, це ще 250 тисяч чоловік. По цифрах ми місто вкриваємо”, – резюмував Олександр Пушкарьов.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ4 тижні тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

drugoju dozoju vid covid vakcinuvali bilshe nizh pershoju c56868a 80x80 - Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою
УКРАЇНА4 тижні тому

Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою

05f3db2889468aaecc6f962edf4b5d41 80x80 - Коронавірус в Індії - Як країна справляється з епідемією
СВІТ3 тижні тому

Коронавірус в Індії – Як країна справляється з епідемією

na trasi kiyiv zhitomir zatrimali bandu shho katuvala ljudej 383031a 80x80 - На трасі Київ - Житомир затримали банду, що катувала людей
УКРАЇНА3 тижні тому

На трасі Київ – Житомир затримали банду, що катувала людей

armija ssha zamovila vantazhivki u avtokrazu zmi a9f6a73 80x80 - Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу - ЗМІ
УКРАЇНА4 тижні тому

Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу – ЗМІ

v ukrayini dva dni znizhuyetsja pririst covid 19 9c72251 80x80 - В Україні два дні знижується приріст COVID-19
УКРАЇНА2 тижні тому

В Україні два дні знижується приріст COVID-19

zelenskij pidpisav odin iz zemelnih zakoniv 9167e2e 80x80 - Зеленський підписав один із земельних законів
УКРАЇНА3 тижні тому

Зеленський підписав один із земельних законів

zelenskij zatverdiv zbilshennja vitrat na oboronu 45f234f 80x80 - Зеленський затвердив збільшення витрат на оборону
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський затвердив збільшення витрат на оборону

u krimu student otrimav tjuremnij termin za ekstremizm d77bd6a 80x80 - У Криму студент отримав тюремний термін за "екстремізм"
УКРАЇНА3 тижні тому

У Криму студент отримав тюремний термін за “екстремізм”

v ukrayini za dobu zrobili majzhe 18 tisjach shheplen e9c34e3 80x80 - В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень

52c04d43e24ed0882b96149cd68134ee 80x80 - Погода у червні - прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода у червні – прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні

de750f30c6ef0a08982371c0eb6a12ba 80x80 - Погода на літо 2021 - синоптики дали прогноз на все літо - новини України
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода на літо 2021 – синоптики дали прогноз на все літо – новини України

40ca687407283720730f8a9061c7c8e3 80x80 - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Україна, космос – Коли Україна запустить новий космічний апарат

kiyiv otrimaye novij paket cilej partnerstva z nato 482978b 80x80 - Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО
УКРАЇНА2 тижні тому

Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО

3636c2ac17e10558a92e0659e7cb0aa0 80x80 - Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну - дипломат США
СВІТ2 тижні тому

Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну – дипломат США

27c99b375e2a7a9d2cc6b73474ca3a30 80x80 - Пластикові пакети Україна - чи заборонить влада тару і упаковку
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Пластикові пакети Україна – чи заборонить влада тару і упаковку

doba na donbasi visim obstriliv troye poranenih 587fbc5 80x80 - Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених
УКРАЇНА3 тижні тому

Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених

taran pojasniv neobhidnist nacoporu cdf485f 80x80 - Таран пояснив необхідність нацопору
УКРАЇНА3 тижні тому

Таран пояснив необхідність нацопору

druge covid shheplennja otrimali 70 tisjach ukrayinciv 4234974 80x80 - Друге COVID-щеплення отримали 70 тисяч українців
УКРАЇНА3 тижні тому

Друге COVID-щеплення отримали 70 тисяч українців

pogoda na vihidni v ukrayinu povertayetsja teplo c4fd444 80x80 - Погода на вихідні: в Україну повертається тепло
УКРАЇНА4 тижні тому

Погода на вихідні: в Україну повертається тепло

zelenskij nazvav temi zustrichi z bajdenom cd099f6 80x80 - Зеленський назвав теми зустрічі з Байденом
УКРАЇНА45 хв. тому

Зеленський назвав теми зустрічі з Байденом

shmigal ukrayinu vkljuchili v zelenu zonu yes 6f94e4e 80x80 - Шмигаль: Україну включили в зелену зону ЄС
УКРАЇНА3 години тому

Шмигаль: Україну включили в зелену зону ЄС

u mzs nazvali umovu kiyeva dlja zapusku pp 2 8514b43 80x80 - У МЗС назвали умову Києва для запуску ПП -2
УКРАЇНА5 години тому

У МЗС назвали умову Києва для запуску ПП -2

shheplennja na vihidnih otrimala 31 tisjacha ukrayinciv 7276843 80x80 - Щеплення на вихідних отримала 31 тисяча українців
УКРАЇНА7 години тому

Щеплення на вихідних отримала 31 тисяча українців

v ukrayini spovilnilisja tempi vakcinaciyi fb60d53 80x80 - В Україні сповільнилися темпи вакцинації
УКРАЇНА9 години тому

В Україні сповільнилися темпи вакцинації

pririst covid vpav do minimumu z pochatku roku e9bc41e 80x80 - Приріст COVID впав до мінімуму з початку року
УКРАЇНА11 години тому

Приріст COVID впав до мінімуму з початку року

sin chapkisa nazvav prichinu jogo smerti 3fc06c8 80x80 - Син Чапкіса назвав причину його смерті
УКРАЇНА15 години тому

Син Чапкіса назвав причину його смерті

102b853d62c579904a4a0e618e1d3e41 80x80 - Байден Путін зустріч 16 червня - про що домовляться, думка Дмитра Гудкова
СВІТ16 години тому

Байден Путін зустріч 16 червня – про що домовляться, думка Дмитра Гудкова

zelenskij podjakuvav g7 za pidtrimku ukrayini 03444b2 80x80 - Зеленський подякував G7 за підтримку України
УКРАЇНА17 години тому

Зеленський подякував G7 за підтримку України

u kiyevi vstanovili rekord shhodo vakcinaciyi 7b92164 80x80 - У Києві встановили рекорд щодо вакцинації
УКРАЇНА19 години тому

У Києві встановили рекорд щодо вакцинації

ukrayina potrolila rf cherez video what is russia 4c9f55e 80x80 - Україна потролила РФ через відео What is Russia
УКРАЇНА21 годину тому

Україна потролила РФ через відео What is Russia

710d62fdec89e91bc8d81e42ad7ac3d0 80x80 - Дій вдома ПЛР-тест - що робити якщо додаток Дія не бачить негативний тест
СУСПIЛЬСТВО22 години тому

Дій вдома ПЛР-тест – що робити якщо додаток Дія не бачить негативний тест

u mariupoli projshov marsh ukrayinskih sil 2cf4d5b 80x80 - У Маріуполі пройшов Марш українських сил
УКРАЇНА23 години тому

У Маріуполі пройшов Марш українських сил

pomer horeograf grigorij chapkis 2c1fbb5 80x80 - Помер хореограф Григорій Чапкіс
УКРАЇНА1 день тому

Помер хореограф Григорій Чапкіс

ukrayina povernula pjat paciyentiv z bilorusi e369ca7 80x80 - Україна повернула п'ять пацієнтів з Білорусі
УКРАЇНА1 день тому

Україна повернула п’ять пацієнтів з Білорусі

tjutjunovo vishneva kontrabanda vilucheni sigareti ocinili v 10 mln 84856b2 80x80 - "Тютюново-вишнева" контрабанда: вилучені сигарети оцінили в 10 млн
УКРАЇНА1 день тому

“Тютюново-вишнева” контрабанда: вилучені сигарети оцінили в 10 млн

ukrayinci otrimali majzhe 17 mln shheplen vid covid 9ed0f00 80x80 - Українці отримали майже 1,7 млн щеплень від COVID
УКРАЇНА1 день тому

Українці отримали майже 1,7 млн щеплень від COVID

v ukrayini za dobu menshe tisjachi vipadkiv covid 19 da63bb6 80x80 - В Україні за добу менше тисячі випадків COVID-19
УКРАЇНА1 день тому

В Україні за добу менше тисячі випадків COVID-19

u zoni oos devjat obstriliv vtrat nemaye 6b73c71 80x80 - У зоні ООС дев'ять обстрілів, втрат немає
УКРАЇНА1 день тому

У зоні ООС дев’ять обстрілів, втрат немає

kuleba vikljuchiv peregovori zelenskogo z ldnr 2126c3e 80x80 - Кулеба виключив переговори Зеленського з "ЛДНР"
УКРАЇНА2 дні тому

Кулеба виключив переговори Зеленського з “ЛДНР”