Чому АРМА більше шкодить, аніж приносить користь
Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Чому АРМА більше шкодить, аніж приносить користь

4a76a7980781cc039e9447810ad94ae5 - Чому АРМА більше шкодить, аніж приносить користь

Залучення інвестиції – складний процес. Конкуренція на глобальному ринку за інвестиції колосальна. І це не просто рішення про придбання активу або створення бізнесу в тій чи іншій країні, це не тільки розуміння ризиків, а й головне – можливостей. Інвестор хоче знати, як і куди країна розвивається, які пріоритети вона має, якою вона бачить себе в довгостроковій перспективі. Країну, яка тупцює на місці, вирішуючи безперервно тактичні завдання, інвестор просто минає осторонь.

В 2020 році чистий відтік прямих іноземних інвестицій з України склав $868,2 млн у порівнянні з їх чистим притоком на $5,86 млрд в 2019 році. Згідно з даними Національного банку України, таким чином відтік прямих іноземних інвестицій (ПІІ) з України зафіксовано вперше з 2015 року, коли він склав $458 млн.

Так що ж (або хто ж) заважає втілити наміри української влади в реальність?

Недовіра до судової системи в Україні зайняла перше місце серед перешкод для закордонних інвестицій, а майже половина опитаних іноземних інвесторів вважають, що інвестиційна привабливість України знижується.

Але лідером в “боротьбі з інвестором” без сумніву, можна вважати Національне агентство України з розшуку та менеджменту активів, або АРМА, створене Законом України від 10 листопада 2015 № 772-VII, а на його основі – Постановою Уряду від 24 лютого 2016 № 104.

Замість того, щоб управляти арештованим майном злочинців, жертвами АРМА в Україні чомусь стають представники легального бізнесу і навіть потерпілі в кримінальних провадженнях. А саме Нацагентство перетворилося в інструмент такого собі “легального рейдерства” і тиску на бізнес.

АРМА часто віддає в управління активи компаніям, ефективність роботи яких викликає сумніви. Це структури, зареєстровані за кілька тижнів перед самим конкурсом, в місцях масової реєстрації, зі статутним капіталом в 100-1000 грн, з власниками та керівниками – кіпріотами, спортсменами, директорами реєстраційних підприємств, нерідко – особами, котрі раніше фігурували в рейдерських захопленнях. Під цим “компаніями” може ховатися будь – власник активу, його опонент, родич працівника АРМА.

Давайте подивимося, чим займалася АРМА. Тим, чим повинна займатися за законом або побудовою різних “схем” для збагачення окремих груп людей?

Наприклад, в травні 2018 року Печерський районний суд Києва передав резиденцію президента-втікача Януковича “Межигір’я” в управління АРМА. А вже 29 травня 2019 в АРМА повідомили про обрання управителем резиденції “Межигір’я” ТОВ “Скомпані”. Фактично – керуючим було призначено особу з оточення президента-втікача, що викликало суспільний резонанс і обурення в соціумі. Громадська рада при АРМА зажадала провести новий конкурс з відбору керуючого резиденцією “Межигір’я”. У АРМА ж заявили, що не бачать підстав змінювати своє рішення.

Примітно, що з моменту заснування “Скомпані” не вела ніякої реальної господарської діяльності і не керувала об’єктами, як стверджувала в своїй презентації на конкурсі. Діректор “Скомпані” Вороненко очолив компанію на початку квітня 2019 року. Журналісти з’ясували, що протягом року, до лютого 2018- го, Вороненко був помічником одіозного нардепа Євгена Мураєва, і сам входив до числа наближених до президента-втікача осіб. Таким чином АРМА усвідомлено призначила керуючим майна підконтрольну Януковичу компанію.

Один з колишніх співробітників АРМА на умовах конфіденційності розповів про схему роботи АРМА:

“В агентство приходить замовник, якого цікавлять, припустимо, певні чужі активи. Юристи АРМА формують йому “під ключ” кримінальну справу. Після чого слідчий за погодженням з прокурором вносить до суду подання, яке потрапляє до лояльного слідчого судді. Той приймає постанову про арешт потрібного активу і передачу його в управління АРМА. При цьому Агентство, особливо не переймаючись процедурами оцінки, може оперативно через конкурс передати його “своєму” керуючому або взагалі відразу його продати. Що – далеко не рідкість – повідомило джерело. – Фактично, така корупційна схема відлякує іноземних інвесторів, тому що вони не хочуть грати за нашими, давно усталеними, корупційними правилами”.

Про подібні схеми нерідко писалий журналісти.

З початку 2021 року за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора проведено понад 50 одночасних обшуків у Києві та Київській області у кримінальних провадженнях за фактами заволодіння грошовими коштами в особливо великих розмірах.

Встановлено, що протягом листопада-грудня 2020 року учасники програми організованої групи, до складу якої входили посадові особи Нацагентства і адвокати, заволоділи коштами на загальну суму понад 400 тисяч доларів, які були передані в управління АРМА, зазначають в ДБР.

Зазначені особи, на підставі підроблених судових рішень, безпідставно перераховували гроші на банківські рахунки осіб, які не мали до них ніякого відношення.

Попередня кваліфікація правопорушення: заволодіння грошовими коштами, вчинене в особливо великих розмірах організованою групою, а також використання підроблених документів і одержання неправомірної вигоди посадовою особою, що передбачено ч. 3 ст. 28, ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 358, ч. 3 ст. 368 КК.

А ось вже повідомлення Офісу генпрокурора.

За даними слідства, учасники організованої групи, до складу якої серед інших входили посадові особи Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів – АРМА, а також особи, які здійснюють адвокатську діяльність, протягом листопада-грудня 2020 року заволоділи грошовими коштами, визнаними речовими доказами у ряді кримінальних проваджень та переданими в управління АРМА, на загальну суму понад 500 тис доларів США, шляхом їх перерахування на підставі підроблених судових рішень на банківські рахунки осіб, які не є учасниками кримінального провадження.

Досудове розслідування у кримінальних провадженнях здійснюється слідчими ДБР, Головного слідчого управління Нацполіції України за оперативного супрооводу співробітників Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції України та Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ.

Наразі вирішується питання щодо повідомлення учасникам організованої групи про підозру за фактами шахрайства, заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем та підроблення документів (ч. 4 ст. 190, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 358 КК України).

1 квітня 2021 року нардеп Галина Янченко повідомила:

“У АРМА обшуки. Такі ж обшуки тривають і будинку у в.о.голови АРМА Віталія Сігідіна, його заступника з питань управління активами Володимира Павленка та начальника управління менеджменту активів Вахтанга Бочорішвілі. Обшуки проводять ДБР спільно з СБУ”, – написала вона.

За словами Янченко, ще ряд епізодів “корупційних махінацій” АРМА розслідуються Національним антикорупційним бюро України (НАБУ):

“Весь останній рік я систематично привертала увагу до зловживань АРМА і закликала до негайної перезавантаження управління, а також зверталася з такою пропозицією до президента України. Крім того, щоб змінити ситуацію, я зареєструвала 2 законопроекти про наведення порядку в АРМА і реформи управління заарештованими активами. ці законопроекти підписали ще 70 народних депутатів. Сподіваюся, що сьогоднішні події стануть чітким сигналом, що зміни в АРМА потрібні вже і зараз, і достатньою мотивацією, щоб підготовлені законопроекти були, нарешті, винесені на голосування в зал “, – написала вона.

Зараз в НАБУ розслідується також і кримінальна справа про те, як “антикорупціонери” з АРМА продали 27 гектарів землі під Одесою, що належить групі Ашан, за ціною в 26 разів нижче ринкової.

25e1f4a11fcd0f47ba51022385f27339 - Чому АРМА більше шкодить, аніж приносить користь

У 2013 році група Ашан придбала корпоративні права компаній, у власності яких знаходилися нинішні спірні гектари – ТОВ “С.П.Т.” і ТОВ “АБС Технолоджи”. Мова про 26,8 га в Овідіопольському районі Одеської області, цільове призначення яких – для реалізації проекту з будівництва торгово-розважального комплексу з багаторівневою транспортною розв’язкою.

У реалізацію проекту французи вже інвестували понад 200 мільйонів. І це при тому, що мережеві супермаркети компанії працюють по всій Європі. І вкладати інвестиції значно вигідніше в “безпроблемних” країнах. Однак інвестор – повіривши в перспективи України – готовий був створити нові робочі місця для українців, поповнювати українську казну податками … Але в результаті – за сумнівними судовими рішеннями, які в подальшому були скасовані! – земельні ділянки перейшли під контроль агентства АРМА.

А вже в липні 2019 року одеська земля Ашана була продана за заниженою ціною компанії OOO “Пелучо” зі статутним фондом в 5 тис грн. У цій же компанії лояльний для замовника “схеми із захоплення землі” менеджмент був призначений за два тижні до її передачі в АРМА.

“Чомусь АРМА вирішила, що земельні ділянки можна прирівняти до “продуктів, що швидко псуються “, і єдиним способом управління яким є блискавичний продаж – протягом п’яти днів. Всі три лоти були виставлені з порушенням термінів підготовки до торгів, на всі три заявилося двоє одних і тих самих учасники, реєстрація в торгах з різницею в 5 хвилин, торгувалися однаково і в один і той же час, один переможець у всіх лотах – ТОВ ” Пелучо “. Єдиний засновник і директор – молода дівчина з вінницької пропискою “, – повідомило інформоване джерело.

В результаті скандалу, що розгорівся, зараз за цю угоду щодо агентства АРМА і його співробітників відкриті кілька кримінальних проваджень:

– № 52019000000000711 зареєстровано НАБУ за ознаками злочину, передбаченого ст. 191 ч. 5 Кримінального кодексу України (КК) за фактом розтрати майна в особливо великих розмірах;

– № 62019100000001202 зареєстровано ГБР за ознаками злочину, передбаченого ст. 191 ч. 5 КК за фактом розтрати майна в особливо великих розмірах.

Об’єднану справу передано у відання НАБУ.

А ось про переможницю торгів, “дівчину з вінницькою пропискою” – варто розповісти окремо.

26 березня 2019 року було офіційно змінений керівник ТОВ “Пелучо”. Новим керівником компанії стала Маринина Ірина Анатоліївна.

На її сторінці Facebook в профілі містилася інформація про те, що її місцем роботи є АРМА. А з 15 березня 2019 року вона працює в ТОВ “Пелучо”. Причому дата початку роботи директором в ТОВ “Пелучо” – передує передачі земельної ділянки АРМА в управління – 5 квітня 2019 року. Правда, після скандалу з рейдерським захопленням землі Ашана – сторінка Ірини Мариніної в ФБ неабияк підчищена, і інформації про її причетність ані до АРМА, ані до “Пелучо” – там вже немає. А сторінка присвячена “індустрії краси”, і судячи з публікацій – Ірина Мариніна займається виключно своїм елітним салоном Mira Studio PM.

Зрозуміло, може виникнути питання: невже салон краси приносить такі прибутки, що можна дозволити собі позмагатися за 27 га землі з французьким інвестором? І друге питання: що саме власниця салону краси збирається на цих гектарах робити? Побудувати міжгалактичний спа-салон? Або перепродати? Або її просто наполегливо попросили провернути угоду, яка напевно зіпсує відносини України з французьким інвестором?

Знову ж з відкритих джерел можна дізнатися, що в 2020 році Ірина Мариніна балотувалася до Київоблради за списком ОПЗЖ під номером 52. Можливо, це була “подяка” за вдалу операцію по захопленню землі іноземного інвестора?

Також з відкритих джерел можна дізнатися, що кандидатка від ОПЗЖ Ірина Мариніна є засновником трьох ТОВ:

“Майстерня краси” Все для тебе”, основною діяльністю якої чомусь, всупереч назві, вказана діяльність колл-центрів,

“Король” що торгує тютюновими виробами, і того ж “Пелучо” – що якраз займається здачею в оренду нерухомості.

А ось уже за інформацією з достовірного інсайдерського джерела стало відомо, що пані Ірина досить часто навідується в київський офіс ОПЗЖ. Виникає цілком логічне запитання – який існує зв’язок між ОПЖЗ, корупційною діяльністю АРМА і Іриною Мариніною (ТОВ “Пелучо”) – думайте самі.

Як варіант, не виключено, що в історії з захопленням землі Ашана, саме це ТОВ “Пелучо” було створено саме для участі в рейдерських схемах АРМА по захопленню майна іноземних інвесторів в інтересах третіх сторін, в тому числі і за межами України. А інтерес очевидний: будь-який конфлікт з іноземними інвесторами знижує інвестиційну привабливість України в очах зарубіжного капіталу. І інвестиційної нянею положення не виправити.

Нове керівництво АРМА нібито “зацікавлене” закінчити незручну для себе історію з крадіжкою землі в Одесі у міжнародного інвестора – мережевого рітейлера “Ашан” і його партнера “Сітрас”. У всякому разі, про це в інтерв’ю Радіо Свобода заявив т.в.о. голови агентства Віталій Сигидин. При цьому він акцентував, що нове керівництво АРМА “не має відношення до дій попередніх керівників”, і “не може коментувати дії попереднього керівництва Агентства, але цим фактам дадуть належну оцінку правоохоронні органи, в тому числі діям Ірини Мариніної, директора ТОВ” Пелучо ” – компанії-загарбника земель “Ашан” в Одесі “.

Але по факту – на даний момент агентство продовжує активно оскаржувати всі рішення по земельним ділянкам “Ашан” і “Сітрас”, прийняті судами на користь останніх. Хто ж той “таємничий замовник”, який без зусиль домовився з попереднім керівництвом АРМА і продовжує вже спільно з нібито оновленою АРМА відстоювати корупційну злочинну схему щодо Ашан? Це наочно демонструє: АРМА жодним чином не має наміру слідувати планам і обіцянкам чинної української влади в цілому і президента України персонально! Очевидно, завдання у АРМА – прямо протилежні ….

Подібні історії, як з Auchan group, м’яко кажучи, не стимулюють іноземних інвесторів вкладати гроші в Україну. І ця антиукраїнська діяльність, безумовно, матиме дуже негативні для України наслідки. На жаль, не лише економічні, а можливо – і політичні.

Законодавство, що регулює роботу Агентства, намагаються змінити вже не перший рік, і впроваджувати ці зміни прагнуть у двох протилежних напрямках. Перший – створення інституції, що має бути сервісним органом із системним підходом до збереження економічної вартості арештованого майна. Другий – перетворити АРМА в “камеру схову” арештованих активів, що буде приносити збитки державі й не завдавати клопоту власникам.

Орган не може призвести до фурору та революції в питанні менеджменту арештованих активів, якщо його керівництво зовсім не зацікавлене у залученні іноземних інвестицій. Якщо постійного керівника на прозорому конкурсі не призначають понад рік. Якщо в комісію з відбору такого голови членів намагаються обрати не за професійні та високі моральні якості, а за якимись невідомими нам критеріями. Якщо законодавство має величезні “дірки” і дає змогу як блокувати роботу органу, так і наживатися через наявні недосконалості.

Значну частину цих проблемних моментів можна виправити буквально найближчим часом. І для цього варто просто запустити прозорий конкурс на голову АРМА та розглянути наявні законодавчі ініціативи, залучивши до обговорення всіх стейкхолдерів. А без цих логічних і, здавалося б, очевидних кроків ефективність АРМА залишиться для нас лише мрією.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

klichko pojasniv neobhidnist vseukrayinskogo lokdaunu 6efe6fb 80x80 - Кличко пояснив необхідність всеукраїнського локдауну
УКРАЇНА4 тижні тому

Кличко пояснив необхідність всеукраїнського локдауну

groshi na pfizer majut namir vzjati z bjudzhetu likaren 6cf4080 80x80 - Гроші на Pfizer мають намір взяти з бюджету лікарень
УКРАЇНА4 тижні тому

Гроші на Pfizer мають намір взяти з бюджету лікарень

na donbasi vijskovij otrimav oskolkove poranennja e3772a6 80x80 - На Донбасі військовий отримав осколкове поранення
УКРАЇНА3 тижні тому

На Донбасі військовий отримав осколкове поранення

u moz rozpovili kudi skarzhitisja na medikiv a1cc4b0 80x80 - У МОЗ розповіли куди скаржитися на медиків
УКРАЇНА3 тижні тому

У МОЗ розповіли куди скаржитися на медиків

ecdbbeb6279e513b9a1513fc5e805368 80x80 - Війна на Донбасі - хто такі марксмени і як вони протистоять Росії
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Війна на Донбасі – хто такі марксмени і як вони протистоять Росії

ukrayina v topi kritichnih krayin yevropi shhodo covid f5f6c4d 80x80 - Україна в топі критичних країн Європи щодо COVID
УКРАЇНА4 тижні тому

Україна в топі критичних країн Європи щодо COVID

delegacija ssha vidvidaye samit krimskoyi platformi 7a7d0c1 80x80 - Делегація США відвідає саміт Кримської платформи
УКРАЇНА4 тижні тому

Делегація США відвідає саміт Кримської платформи

v ukrayini i turechchini spilne bachennja zagroz zelenskij c19a282 80x80 - В України і Туреччини спільне бачення загроз - Зеленський
УКРАЇНА4 тижні тому

В України і Туреччини спільне бачення загроз – Зеленський

27a04f599322ceb0e29b72f994740182 80x80 - Війна Україна Росія - чи буде наступ на Донбасі - Новини України
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Війна Україна Росія – чи буде наступ на Донбасі – Новини України

separatisti 15 raziv porushili tishu na donbasi 6d99ad3 80x80 - Сепаратисти 15 разів порушили "тишу" на Донбасі
УКРАЇНА1 тиждень тому

Сепаратисти 15 разів порушили “тишу” на Донбасі

v ukrayini za dobu vakcinuvali majzhe 20 tis osib 5166103 80x80 - В Україні за добу вакцинували майже 20 тис. осіб
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні за добу вакцинували майже 20 тис. осіб

v ukrayini novij rekord za covid gospitalizacijami 52920ff 80x80 - В Україні новий рекорд за COVID-госпіталізаціями
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні новий рекорд за COVID-госпіталізаціями

v ukrayini majzhe 8 tisjach novih vipadkiv covid 19 70b1734 80x80 - В Україні майже 8 тисяч нових випадків COVID-19
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні майже 8 тисяч нових випадків COVID-19

rosija ne hoche miru kravchuk d91f9da 80x80 - Росія не хоче миру - Кравчук
УКРАЇНА3 тижні тому

Росія не хоче миру – Кравчук

v oask vidreaguvali na iniciativu pro likvidaciju 7d1c8e8 80x80 - В ОАСК відреагували на ініціативу про ліквідацію
УКРАЇНА4 тижні тому

В ОАСК відреагували на ініціативу про ліквідацію

v ukrayini majzhe 15 tisjach novih vipadkiv covid 677544c 80x80 - В Україні майже 15 тисяч нових випадків COVID
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні майже 15 тисяч нових випадків COVID

pogoda v ukrayini na tizhden 12 kvitnja 16 kvitnja 2021 72c5aa9 80x80 - Погода в Україні на тиждень: 12 квітня - 16 квітня 2021
УКРАЇНА4 тижні тому

Погода в Україні на тиждень: 12 квітня – 16 квітня 2021

tkg zavershuye uzgodzhennja velikodnogo peremirja 148c6ce 80x80 - ТКГ завершує узгодження великоднього перемир'я
УКРАЇНА2 тижні тому

ТКГ завершує узгодження великоднього перемир’я

v ukrayini skorotivsja pririst covid zarazhen 704cd0c 80x80 - В Україні скоротився приріст COVID-заражень
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні скоротився приріст COVID-заражень

zelenskij zaproponuvav putinu zustrich na donbasi 7a91bba 80x80 - Зеленський запропонував Путіну зустріч на Донбасі
УКРАЇНА3 тижні тому

Зеленський запропонував Путіну зустріч на Донбасі

prikordonniki ssha j ukrayini proveli navchannja v chornomu mori ebd3f99 80x80 - Прикордонники США й України провели навчання в Чорному морі
УКРАЇНА3 години тому

Прикордонники США й України провели навчання в Чорному морі

v ukrayini ponad pjat tisjach covid vipadkiv za dobu d84a5ad 80x80 - В Україні понад п'ять тисяч COVID-випадків за добу
УКРАЇНА5 години тому

В Україні понад п’ять тисяч COVID-випадків за добу

v ukrayini vidznachajut den peremogi nad nacizmom 4f47ed8 80x80 - В Україні відзначають День перемоги над нацизмом
УКРАЇНА7 години тому

В Україні відзначають День перемоги над нацизмом

na mikolayivshhini v dtp zaginula ljudina 1940225 80x80 - На Миколаївщині в ДТП загинула людина
УКРАЇНА9 години тому

На Миколаївщині в ДТП загинула людина

pid dniprom cholovik pomer vid vipariv vigribnoyi jami 49f7192 80x80 - Під Дніпром чоловік помер від випарів вигрібної ями
УКРАЇНА11 години тому

Під Дніпром чоловік помер від випарів вигрібної ями

u dsns povidomili skilki budinkiv vidremontuvali v zoni oos e104d2e 80x80 - У ДСНС повідомили, скільки будинків відремонтували в зоні ООС
УКРАЇНА13 години тому

У ДСНС повідомили, скільки будинків відремонтували в зоні ООС

u poltavi z shiyi ditini distali shmatok armaturi 3237f01 80x80 - У Полтаві з шиї дитини дістали шматок арматури
УКРАЇНА15 години тому

У Полтаві з шиї дитини дістали шматок арматури

vijskovi viprobuvali imitator povitrjanoyi cili shho nizko letit 276ba75 80x80 - Військові випробували імітатор повітряної цілі, що низько летить
УКРАЇНА17 години тому

Військові випробували імітатор повітряної цілі, що низько летить

zelenskij vistupiv zi zvernennjam u den pamjati 93fe347 80x80 - Зеленський виступив зі зверненням у День пам'яті
УКРАЇНА19 години тому

Зеленський виступив зі зверненням у День пам’яті

4a9168ca3dc42ce624e42859d8daf4fe 80x80 - 9 травня - День перемоги над нацизмом - Скільки росіян і українців служили в СС
СУСПIЛЬСТВО19 години тому

9 травня – День перемоги над нацизмом – Скільки росіян і українців служили в СС

mzs sogodni ukrayina zahishhaye vsju yevropu fd14a60 80x80 - МЗС: Сьогодні Україна захищає всю Європу
УКРАЇНА21 годину тому

МЗС: Сьогодні Україна захищає всю Європу

zelenskij z poslami g7 poletiv na donbas 36861e8 80x80 - Зеленський з послами G7 полетів на Донбас
УКРАЇНА23 години тому

Зеленський з послами G7 полетів на Донбас

u karpatah vipalo 20 santimetriv snigu f033666 80x80 - У Карпатах випало 20 сантиметрів снігу
УКРАЇНА1 день тому

У Карпатах випало 20 сантиметрів снігу

u mvs nagadali ukrayincjam pro zaboronenu simvoliku 717a143 80x80 - У МВС нагадали українцям про заборонену символіку
УКРАЇНА1 день тому

У МВС нагадали українцям про заборонену символіку

zelenskij rozpoviv dlja chogo ukrayini vidznachaye den pamjati i primirennja 76cc81f 80x80 - Зеленський розповів, для чого Україні відзначає День пам'яті і примирення
УКРАЇНА1 день тому

Зеленський розповів, для чого Україні відзначає День пам’яті і примирення

v ukrayini drugij den roste chislo covid vipadkiv ff5810f 80x80 - В Україні другий день росте число COVID-випадків
УКРАЇНА1 день тому

В Україні другий день росте число COVID-випадків

sumska oblast ostannoju zalishila chervonu zonu 350223d 80x80 - Сумська область останньою залишила червону зону
УКРАЇНА1 день тому

Сумська область останньою залишила червону зону

v ukrayini ne zalishilosja chervonih covid zon 7a19453 80x80 - В Україні не залишилося "червоних" COVID-зон
УКРАЇНА1 день тому

В Україні не залишилося “червоних” COVID-зон

zelenskij pidpisav ukaz pro cpd b5cb909 80x80 - Зеленський підписав указ про ЦПД
УКРАЇНА1 день тому

Зеленський підписав указ про ЦПД

04a8406347cbfa592c9516a0ef18419a 80x80 - Субсидії в Україні - влада скорочує допомогу і обмежує кількість пільговиків
СУСПIЛЬСТВО2 дні тому

Субсидії в Україні – влада скорочує допомогу і обмежує кількість пільговиків