Чому партія Зеленського втратила довіру в його рідному місті
Зв'язок з нами

УКРАЇНА

Чому партія Зеленського втратила довіру в його рідному місті

chomu partija zelenskogo vtratila doviru v jogo ridnomu misti 1dff3b3 - Чому партія Зеленського втратила довіру в його рідному місті

Фото: DW Кривий Ріг

На виборах до міськради Кривого Рогу партія “Слуга Народу” так і не змогла здобути більшості голосів. Чому виборці в рідному місті Володимира Зеленського втратили довіру до його політсили – у репортажі DW.

Близько 9-ї ранку 25 жовтня міський голова Юрій Вілкул з дружиною Валентиною прямує до виборчої дільниці, що розмістилася у будівлі “Кривбаспроєкту” – головного проєктного інституту місцевої гірничорудної промисловості. В оточені почту з керівництва інституту та журналістів комунальних ЗМІ мер отримує бюлетені та терпляче чекає поки звільниться кабінка для голосування. Через карантинні обмеження на центральній дільниці утворюється невеличка затримка, хоча й не така, як на деяких у спальних районах, де виборцям довелося чекати у чергах ледь не годину.

Юрій Вілкул, якому вже перевалило за 70, керує Кривим Рогом останні 10 років – він найстарший мер України та президент Асоціації міст. Спочатку Вілкул балотувався від “Партії регіонів”, за п’ять років – від її наступника, “Опозиційного блоку”. Але нині він іде до міськради під партійними прапорами “Блоку Вілкула “Українська перспектива”. Від цієї ж партії до облради Дніпропетровщини балотується і його син Олександр – теж колишній “регіонал”, який на минулорічних президентських перегонах здобув чотири відсотки голосів українців.

“Ми вирішили відійти від великої політики та привести до влади фахівців, котрі знають, як розвивати наш рідний регіон”, – пояснює Юрій Вілкул у розмові з DW та починає перелічувати успішні міські проєкти останніх років.

chomu partija zelenskogo vtratila doviru v jogo ridnomu misti 2d06e94 - Чому партія Зеленського втратила довіру в його рідному місті

 У цьому будинку в Кривому Розі провів своє дитинство Володимир Зеленський

 

На центральній дільниці “міста довжиною в життя”, як його віднедавна називає міськрада, з досягненнями голови схоже погоджуються – виборці радо вітаються з мером та просять про спільне фото. Юрій Вілкул фотографується навіть з волонтерами, які проводять опитування від Офісу президента, хоча сам відповідати на запитання опитування відмовляється, називаючи його незаконним та недоречним.

Куди поділась підтримка?

Президентська партія “Слуга Народу” – головний опонент команди Вілкула на місцевих виборах. Ще минулої осені учасники зустрічі з місцевими правоохоронцями, на якій був присутній зокрема й керівник міського осередку “Слуги народу” Юрій Корявченков, вихвалялися “підтримкою у 101 відсоток”. Тоді це було принаймні близько до правди: на позачергових виборах до Верховної Ради за “слуг” голосували близько двох третин криворожан, а перед тим за Зеленського – майже 90 відсотків.

Та за рік ця підтримка скоротилась у рази. З’ясувати причини цього DW намагалася безпосередньо в Юрія Корявченкова та Тетяни Чередниченко, першого номера у партійному списку до міськради, однак вони не знайшли часу відповісти на запитання. Партійний офіс, розташований просто в центрі 95-го кварталу – мікрорайону, який дав назву гумористичній команді, що прославила Володимира Зеленського та його друзів, – у день виборів виявився зачиненим.

chomu partija zelenskogo vtratila doviru v jogo ridnomu misti bb563dc - Чому партія Зеленського втратила довіру в його рідному місті

 У Кривому Розі багато хто розчарувався в “Слузі народу”

 

“Є розчарування цією політикою в усьому суспільстві, – запевняє DW Юрій Вілкул, – Місту не потрібні потрясіння та експерименти, нам потрібна стабільність”. Попрощавшись з виборцями він прямує до сірого позашляховика, який припаркований навпроти кадрової агенції, яка пропонує криворожанам стабільну та високооплачувану роботу в Польщі.

Скільки коштує стабільність без нудьги?

Фразами про “непотрібні потрясіння” та “стабільність” рясніють по місті білборди з погано прихованою у “день тиші” політичною рекламою. Один з них розташований і біля міськради – навпроти “будинку-мурашника”, де зростав майбутній президент. Віднедавна ця довга будівля входить до своєрідного переліку пам’яток місцевого архітектурного гігантизму, що їх обов’язково показують приїжджим – поряд з найбільшим металургійним комбінатом, найширшим проспектом та найглибшим залізорудним кар’єром.

“Місто бачить перспективи без зеленої нудьги”, – промовляє ще один агітаційний білборд неподалік.

І все ж таки на дільниці в школі №95, де навчався Володимир Зеленський, виборці схоже все ще плекають довіру до свого колишнього сусіда та його політичної сили. “На плечі президента впав цей коронавірус, хто завгодно втратив би підтримку, – пояснює пенсіонерка Лариса, – Вілкул зробив для міста чимало, але комунальні служби працюють погано. Та й взагалі, час йому вже йти”.

chomu partija zelenskogo vtratila doviru v jogo ridnomu misti 63cfbac - Чому партія Зеленського втратила довіру в його рідному місті

 Виборча дільниця в школі, де вчився Володимир Зеленський

 

Ще один випускник 95-ї школи, 44-річний менеджер меткомбінату ArcellorMittal Юрій Радько, балотується від “Слуги народу” до ради сусіднього Металургійного району. Юрію Вілкулу він так само закидає занедбане комунальне господарство, збагачення на міських підрядах, узурпацію влади та дріб’язковий підкуп пенсіонерів виплатами у 500 гривень. “Після децентралізації Кривий Ріг став шостим у країні за рівнем бюджетних доходів. Хіба це видно по місту?”, – обурюється він. “Хто завгодно, аби не Вілкул”, – погоджується студент Назім, щойно проголосувавши вперше в своєму житті.

Директор з “Опоблоку”

“Ким завгодно” у випадку “Слуги народу” виявився 43-річний Дмитро Шевчик – генеральний директор Центрального гірничо-збагачувального комбінату, який входить до групи “Метінвест” олігархів Ріната Ахметова та Володимира Новінського. Висунення цієї кандидатури на посаду міського голови Кривого Рогу в серпні стало справжньою несподіванкою, оскільки вважалось, що конкурувати з Вілкулом має Юрій Корявченков, відомий багатьом “кварталівець” “Юзік”. Шевчик погано вписується й у концепцію “оновлення влади”, яку просуває “Слуга Народу”. Річ у тому, що він чинний депутат Дніпропетровської облради від “Опоблоку”.

Боротьба між Юрієм Вілкулом та Дмитром Шевчиком була запеклою – обидва обвинувачували один одного в підготовці до фальсифікацій та спроби підкупу виборців. “Я вільна людина і все роблю для виборців і мешканців нашого міста, а він залежний від своїх роботодавців”, – переконує Юрій Вілкул. Дмитро Шевчик не знайшов часу відповісти на запитання DW.

chomu partija zelenskogo vtratila doviru v jogo ridnomu misti 1aa5044 - Чому партія Зеленського втратила довіру в його рідному місті

 Юрій Вілкул на виборчій дільниці

 

Слід зауважити, що в цих кандидатів схожий політичний бекграунд та подібні зв’язки з металургійним лобі міста – родині Вілкулів теж свого часу закидали відстоювання інтересів “Метінвесту” через кар’єрний шлях сина Олександра, який теж багато років керував гірничо-збагачувальними комбінатами (ГЗК).

Доведеться дружити

Роль металургійних підприємств у житті Кривого Рогу важко переоцінити – вони основні роботодавці та наповнювачі бюджету й водночас головні забруднювачі екології, винуватці рожевого снігу, зіпсованого повітря, високого рівня онкологічних захворювань.

“Директори-металурги керують нами на роботі, не можна, щоб вони керували ще й містом”, – різко відповідає працівник залізорудного кар’єру та ветеран АТО на ім’я Леонтій. Дільниця, на якій голосує 36-річний гірник, розташована фактично у нього вдома – у занедбаному робітничому гуртожитку, який колись належав Південному ГЗК та кілька років тому був переданий на баланс міста.

chomu partija zelenskogo vtratila doviru v jogo ridnomu misti 4c071f7 - Чому партія Зеленського втратила довіру в його рідному місті

 Виборча дільниця у робітничому гуртожитку в Кривому Розі

 

Леонтій наводить негативний, на його думку, приклад Маріуполя, яким останні п’ять років керує Вадим Бойченко – колишній топ-менеджер меткомбінату імені Ілліча, що теж входить до групи “Метінвест”. “Екологічні виплати заводів до бюджету впали, а вартість проїзду у транспорті зросла”, – коротко підсумовує він наслідки для приазовського міста.

Юрій Вілкул обіцяє знижувати вплив металургійних підприємств на Кривий Ріг – вже зараз, за його словами, податкові надходження від дрібного та середнього бізнесу наближаються до половини бюджету міста. Але для цього йому спочатку, схоже, буде потрібна перемога в другому турі. За даними екзитполу “Савік Шустер Студії” та фонду “Українська політика”, він випереджає Юрія Шевчика з 40 відсотками голосів проти 30 відсотків. П’ять років тому Вілкул здобував перемогу в запеклій боротьбі з Юрієм Мілобогом, після якої Верховна Рада навіть оголосила повторний третій тур.

Та хто б не переміг на наступному голосуванні, йому доведеться шукати дружби з іншими політичними силами у міськраді. За даними екзитполу фонду “Українська політика”, “Блок Вілкула” йде ніс-у-ніс зі “Слугою народу”, здобуваючи близько третини голосів. “У Вілкула є свої люди по різних партіях, тож йому блокуватись у міськраді буде легше, ніж нам”, – визнає кандидат від “Слуги народу” Юрій Радько.

Джерело: Українська служба DW

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ3 тижні тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

drugoju dozoju vid covid vakcinuvali bilshe nizh pershoju c56868a 80x80 - Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою
УКРАЇНА4 тижні тому

Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою

05f3db2889468aaecc6f962edf4b5d41 80x80 - Коронавірус в Індії - Як країна справляється з епідемією
СВІТ3 тижні тому

Коронавірус в Індії – Як країна справляється з епідемією

v ukrayini rekord shhodo covid vakcinaciyi drugoju dozoju c043325 80x80 - В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою

nazvali imena dvoh kandidativ na krisla ministriv 3248a29 80x80 - Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів
УКРАЇНА4 тижні тому

Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів

armija ssha zamovila vantazhivki u avtokrazu zmi a9f6a73 80x80 - Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу - ЗМІ
УКРАЇНА3 тижні тому

Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу – ЗМІ

v ukrayini dva dni znizhuyetsja pririst covid 19 9c72251 80x80 - В Україні два дні знижується приріст COVID-19
УКРАЇНА2 тижні тому

В Україні два дні знижується приріст COVID-19

zelenskij pidpisav odin iz zemelnih zakoniv 9167e2e 80x80 - Зеленський підписав один із земельних законів
УКРАЇНА3 тижні тому

Зеленський підписав один із земельних законів

turechchina skasuvala plr testi dlja turistiv z ukrayini 80d3f9b 80x80 - Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України
УКРАЇНА4 тижні тому

Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України

na trasi kiyiv zhitomir zatrimali bandu shho katuvala ljudej 383031a 80x80 - На трасі Київ - Житомир затримали банду, що катувала людей
УКРАЇНА3 тижні тому

На трасі Київ – Житомир затримали банду, що катувала людей

u krimu student otrimav tjuremnij termin za ekstremizm d77bd6a 80x80 - У Криму студент отримав тюремний термін за "екстремізм"
УКРАЇНА3 тижні тому

У Криму студент отримав тюремний термін за “екстремізм”

40ca687407283720730f8a9061c7c8e3 80x80 - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Україна, космос – Коли Україна запустить новий космічний апарат

kiyiv otrimaye novij paket cilej partnerstva z nato 482978b 80x80 - Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО
УКРАЇНА2 тижні тому

Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО

de750f30c6ef0a08982371c0eb6a12ba 80x80 - Погода на літо 2021 - синоптики дали прогноз на все літо - новини України
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода на літо 2021 – синоптики дали прогноз на все літо – новини України

52c04d43e24ed0882b96149cd68134ee 80x80 - Погода у червні - прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода у червні – прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні

v ukrayini za dobu zrobili majzhe 18 tisjach shheplen e9c34e3 80x80 - В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень

zelenskij zatverdiv zbilshennja vitrat na oboronu 45f234f 80x80 - Зеленський затвердив збільшення витрат на оборону
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський затвердив збільшення витрат на оборону

doba na donbasi visim obstriliv troye poranenih 587fbc5 80x80 - Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених
УКРАЇНА3 тижні тому

Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених

27c99b375e2a7a9d2cc6b73474ca3a30 80x80 - Пластикові пакети Україна - чи заборонить влада тару і упаковку
СУСПIЛЬСТВО1 тиждень тому

Пластикові пакети Україна – чи заборонить влада тару і упаковку

3636c2ac17e10558a92e0659e7cb0aa0 80x80 - Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну - дипломат США
СВІТ1 тиждень тому

Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну – дипломат США

pririst koronavirusu v ukrayini znizhuyetsja 41c66f2 80x80 - Приріст коронавірусу в Україні знижується
УКРАЇНА1 годину тому

Приріст коронавірусу в Україні знижується

mvs ukrayini popovnit svij aviapark 5964518 80x80 - МВС України поповнить свій авіапарк
УКРАЇНА3 години тому

МВС України поповнить свій авіапарк

ukrposhta predstavila marku do yevro 2020 cff0a93 80x80 - Укрпошта представила марку до Євро 2020
УКРАЇНА5 години тому

Укрпошта представила марку до Євро 2020

u lucku vidkrili pochesne konsulstvo litvi 6e952e8 80x80 - У Луцьку відкрили Почесне консульство Литви
УКРАЇНА7 години тому

У Луцьку відкрили Почесне консульство Литви

chotiri shtami viklikajut zanepokoyennja moz 2eb413c 80x80 - Чотири штами викликають занепокоєння - МОЗ
УКРАЇНА9 години тому

Чотири штами викликають занепокоєння – МОЗ

pentagon uhvaliv dopomogu ukrayini na 150 mln 660fe33 80x80 - Пентагон ухвалив допомогу Україні на $ 150 млн
УКРАЇНА11 години тому

Пентагон ухвалив допомогу Україні на $ 150 млн

kuleba rozkriv detali vizitu zelenskogo v ssha 9c26bd5 80x80 - Кулеба розкрив деталі візиту Зеленського в США
УКРАЇНА13 години тому

Кулеба розкрив деталі візиту Зеленського в США

u zelenskogo prokomentuvali situaciju v ksu ca0768a 80x80 - У Зеленського прокоментували ситуацію в КСУ
УКРАЇНА15 години тому

У Зеленського прокоментували ситуацію в КСУ

grivnja silno zmicnjuyetsja shho bude dali 38479ab 80x80 - Гривня сильно зміцнюється. Що буде далі?
УКРАЇНА17 години тому

Гривня сильно зміцнюється. Що буде далі?

kiyiv dosjag kompromisu z uyefa shhodo formi zbirnoyi ce4b3e5 80x80 - Київ досяг компромісу з УЄФА щодо форми збірної
УКРАЇНА18 години тому

Київ досяг компромісу з УЄФА щодо форми збірної

5b6907c1b3cf055937f859ff360026fe 80x80 - Росія нападе на Україну - що чекає Путін зараз і чого чекати з Білорусі
СУСПIЛЬСТВО19 години тому

Росія нападе на Україну – що чекає Путін зараз і чого чекати з Білорусі

zsu zaznali vtrat na donbasi ec55eee 80x80 - ЗСУ зазнали втрат на Донбасі
УКРАЇНА20 години тому

ЗСУ зазнали втрат на Донбасі

v ukrayini zminjat sistemu oplati praci chinovnikiv 6221a2a 80x80 - В Україні змінять систему оплати праці чиновників
УКРАЇНА22 години тому

В Україні змінять систему оплати праці чиновників

vid covid povnistju shhepleni 200 tisjach ukrayinciv 508bc49 80x80 - Від COVID повністю щеплені 200 тисяч українців
УКРАЇНА1 день тому

Від COVID повністю щеплені 200 тисяч українців

v ukrayini 1603 novih vipadki covid 19 c5505c4 80x80 - В Україні 1603 нових випадки COVID-19
УКРАЇНА1 день тому

В Україні 1603 нових випадки COVID-19

kabmin sprognozuvav kurs dolara na tri roki 26c6c26 80x80 - Кабмін спрогнозував курс долара на три роки
УКРАЇНА1 день тому

Кабмін спрогнозував курс долара на три роки

3edd97c0de43213e97efa725ec2d3d23 80x80 - Вакцина від ковіда в Україні - лікар пояснив важливі моменти по центрах вакцинації
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Вакцина від ковіда в Україні – лікар пояснив важливі моменти по центрах вакцинації

v mvf zajavili pro progres u peregovorah iz kiyevom 3181154 80x80 - В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом
УКРАЇНА1 день тому

В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом

u nacbanku pojasnili zrostannja infljaciyi v ukrayini 5f760c9 80x80 - У Нацбанку пояснили зростання інфляції в Україні
УКРАЇНА1 день тому

У Нацбанку пояснили зростання інфляції в Україні

stoltenberg obgovoriv iz zelenskim agresiju rf c39de89 80x80 - Столтенберг обговорив із Зеленським агресію РФ
УКРАЇНА2 дні тому

Столтенберг обговорив із Зеленським агресію РФ