Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Дельта вірус – в Україні будуть боротися з ковідом по новому

eb9becda46500fab9b6cb9783915a4d8 - Дельта вірус - в Україні будуть боротися з ковідом по новому

Фото: УНІАН

Пандемія коронавірусу змусила українську владу переглянути підходи до системи громадського здоров’я. Так, з 1 липня в країні починає працювати мережа Центрів з контролю та профілактики хвороб (за аналогією з інституцією Centers for Disease Control and Prevention (CDC), яка з кінця 40-х років діє в США). Чи допоможе новий контролюючий орган загасити чергову хвилю ковіду, яка насувається на Україну в зв’язку з поширенням штаму “Дельта” – з’ясовував “Апостроф”.

Закону немає – центри є

Створення Центрів контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ) передбачено законопроектом №4142 “Про систему громадського здоров’я”. Але ситуація виглядає досить дивно: сам законопроект проголосований лише у першому читанні, а ЦКПЗ, як повідомляють у МОЗ, починають роботу вже 1 липня.

Але навіщо чіплятися до таких “дрібниць”, якщо “Нова система громадського здоров’я спрямована насамперед на побудову потужної вертикалі епідемічного контролю в регіонах”, – запевняють у МОЗ. А “епідемічний контроль” в період пандемії – це те, що всій країні так необхідно. Адже після ліквідації санітарно-епідеміологічної служби повний обсяг функцій інфекційного контролю в Україні не взяла на себе жодна інституція.

Чим же займатимуться Центри контролю і профілактики хвороб? Як зазначають у МОЗ, нові структури забезпечать епідеміологічний нагляд і захист населення від інфекційних хвороб.

“Центри будуть повністю відповідальні за контроль над захворюваннями в регіоні – від рутинного моніторингу показників, до прогнозування, виявлення надзвичайних ситуацій, спалахів і реагування на них”, – повідомляють в МОЗ.

Читайте: В Україні з 1 липня вводять COVID-паспорти: що треба знати для отримання і виїзду за кордон

Відповідно до типового статуту ЦКПХ, до кола їх завдань увійдуть проведення епідемічних розслідувань, ліквідація спалахів інфекційних захворювань в осередках, вакцинація, освітня робота серед населення. Загалом, Центри контролю в теорії повинні стати серйозним адміністративним інструментом на місцях для боротьби з епідеміями.

“По суті будуть розширені повноваження лабораторних центрів: це організація імунопрофілактики, контроль за отриманням вакцини, планування закупівель вакцин, їх розподіл, робота в осередках, епідемрозслідування”, – пояснив “Апострофу” директор Центру контролю і профілактики хвороб в Донецькій області Василь Гончаренко.

Але є тут один нюанс. Всі ЦКПХ створювалися на базі існуючих лабораторних центрів МОЗ в регіонах. Сайти лабораторних центрів і облдержадміністрацій так повідомляли про цю подію: “Змінилася назва державної установи “Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України”, або “Змінено назву установи з ГУ “Одеський обласний лабораторний центр МОЗ України” на ДУ “Одеський обласний центр контролю і профілактики хвороб МОЗ України”. І це повідомлення на офіційних ресурсах місцевої влади.

Більш того, в наказі МОЗ №1103 від 2 червня так і записано: “змінити назву державних установ – лабораторних центрів МОЗ на Центри контролю і профілактики хвороб МОЗ”.

b0ac85a8395965770c7e9613e7e5849c - Дельта вірус - в Україні будуть боротися з ковідом по новому

Фото: pixabay.com

Це не CDC

Таким чином, очікувати, що після простого перейменування ЦКПХ стануть ефективним інструментом в боротьбі з пандемією – марно. З цим погоджуються й експерти.

“Це просто зміна табличок, а за фактом, як не виконувався закон “Про забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення”, так і не буде. Законом передбачено існування державної санітарно-епідеміологічної служби, а її немає. Це питання я озвучував і доносив мінімум до двох сотень народних депутатів і державних службовців першого рангу, але результату немає. Це в чистому вигляді цілеспрямована деконструкція української державності, – коментує ситуацію “Апостроф” епідеміолог Олексій Галімський. – Для порівняння: у нас є закон про СБУ. Уявіть, що до влади завтра прийде якась партія і скаже навіщо нам СБУ, давайте краще створимо мережу охоронних держустанов при президенті України і вони будуть виконувати функції СБУ, а закон про СБУ ніхто не скасує”.

Керівник Національної експертної групи з інфекційного контролю Андрій Александрін запевняє, що ЦКПХ не стане аналогом американської CDC.

“Віктор Ляшко переформатував усі обласні центри та витратив купу міжнародних грошей на створення обласних центрів громадського здоров’я. Тепер обласним ЦГЗ фінансування припинено і на базах обласних лабораторних центрів робитимуть Центри з контролю і профілактики хвороб. Там залишаються працювати ті ж самі люди, які працювали в санепідемслужбі. Тому нічого не зміниться крім назви”, – пояснив “Апострофу” Александрін.

Злий жарт з Міністерством охорони здоров’я зіграв і зайвий поспіх.

“У нас немає відповідного законодавства. Законопроект 4142 не ухвалений. Що сталося: МОЗ просто перейменував обласні лабораторні центри, але функціонально Центри з контролю і профілактики хвороб абсолютно безпорадні, так як немає нового спеціалізованого законодавства, а чинне законодавство не регламентує діяльність такого роду структурних підрозділів. Наш МОЗ поставив воза попереду коня. У них немає повноважень, так як вони не є територіальними органами виконавчої влади. Це просто державні установи. Ну, проводитимуть тестування лабораторні – не більше і не менше”, – додає “Апострофу” епідеміолог Сергій Кравченко.

Для того, щоб Центри з контролю і профілактики хвороб дійсно могли протистояти пандемії, у них повинна бути одна важлива функція – проведення епідеміологічного розслідування, тобто виявлення та ізоляція контактних осіб.

b324454bffd5a23dd9fa25fc61de8a63 - Дельта вірус - в Україні будуть боротися з ковідом по новому

Фото: pixabay.com

“Функція епідрозслідування була і в лабораторних центрах. Це один з основних напрямків роботи”, – зазначає Гончаренко.

Але лабораторні центри цю роботу відверто провалили.

“У березні вся моя сім’я захворіла на коронавірус: брат, його дружина, дитина, мама, – розповідає “Апострофу” киянка Юлія. – Я, мій чоловік, син, всі ми, природно, контактували з родиною. Але, коли я звернулася до сімейного лікаря, щоб якось перевіритися, здати тести, мені порадили самій їхати в лабораторію. А це поїздка громадським транспортом, де я могла заразити ще десятки осіб”.

Формально завдання з епідемрозслідування тепер виконуватимуть ЦКПХ.

“Але самі по собі ці центри, без взаємодії з первинною ланкою, не зможуть вплинути на поширення пандемії, – запевняє “Апостроф” епідеміолог Ірина Колесник. – епідемрозслідування поодиноких випадків проводить первинна ланка. Але, по-перше, сімейних лікарів потрібно навчити це робити . Всю епідеміологію в рамках додипломної освіти лікарі вивчають лише протягом тижня, а в післядипломній освіті у сімейних лікарів буквально 6 годин, присвячених питанням епідеміології. По-друге, хто відслідковуватиме контакти, якщо з 2015 року у нас немає факультету і випуску епідеміологів? Нарешті, сімейний лікар може встановити коло контактних осіб у свого пацієнта, а ці контактні можуть бути задекларовані не у нього, а у іншого сімейного лікаря. І як він шукатиме і повідомлятиме іншого лікаря, що у нього серед пацієнтів є контактні і за ними потрібно стежити”.

Тобто виходить по-українськи: хотіли зробити як краще, а вийшло…

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

27c99b375e2a7a9d2cc6b73474ca3a30 80x80 - Пластикові пакети Україна - чи заборонить влада тару і упаковку
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Пластикові пакети Україна – чи заборонить влада тару і упаковку

u ditjachomu tabori pid odesoju masove otruyennja d848889 80x80 - У дитячому таборі під Одесою масове отруєння
УКРАЇНА4 тижні тому

У дитячому таборі під Одесою масове отруєння

3636c2ac17e10558a92e0659e7cb0aa0 80x80 - Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну - дипломат США
СВІТ4 тижні тому

Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну – дипломат США

homchak nazvav garjachi naprjamki na donbasi cd2de19 80x80 - Хомчак назвав "гарячі" напрямки на Донбасі
УКРАЇНА4 тижні тому

Хомчак назвав “гарячі” напрямки на Донбасі

v mvf zajavili pro progres u peregovorah iz kiyevom 3181154 80x80 - В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом
УКРАЇНА3 тижні тому

В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом

doba v oos pjat obstriliv vtrat nemaye 5756b7d 80x80 - Доба в ООС: п'ять обстрілів, втрат немає
УКРАЇНА4 тижні тому

Доба в ООС: п’ять обстрілів, втрат немає

glava obsye znovu vidvidaye ukrayinu 7703e1f 80x80 - Глава ОБСЄ знову відвідає Україну
УКРАЇНА3 тижні тому

Глава ОБСЄ знову відвідає Україну

sud postaviv krapku v pitanni likvidaciyi upc kp 0d36701 80x80 - Суд поставив крапку в питанні ліквідації УПЦ КП
УКРАЇНА3 тижні тому

Суд поставив крапку в питанні ліквідації УПЦ КП

verhovna rada maye namir vreguljuvati borgi za gaz a1ab4ce 80x80 - Верховна Рада має намір врегулювати борги за газ
УКРАЇНА4 тижні тому

Верховна Рада має намір врегулювати борги за газ

posolstvo ssha vzjalo uchast u skandali z formoju 4784d1d 80x80 - Посольство США взяло участь у скандалі з формою
УКРАЇНА3 тижні тому

Посольство США взяло участь у скандалі з формою

zelenskij vlashtuvav piknik dlja zhurnalistiv 15b42fe 80x80 - Зеленський влаштував пікнік для журналістів
УКРАЇНА3 тижні тому

Зеленський влаштував пікнік для журналістів

7cd79387147e01ade0083a8418138ea4 80x80 - Субсидія 2021 Україна - як оформити, які потрібні документи, умови
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Субсидія 2021 Україна – як оформити, які потрібні документи, умови

na zasidanni rnbo rozgljanut visim pitan d4985bf 80x80 - На засіданні РНБО розглянуть вісім питань
УКРАЇНА4 тижні тому

На засіданні РНБО розглянуть вісім питань

10ca933c358af398359fb7cc452bdbe9 80x80 - Аварія електросамокат сігвей - що робити, які правила при ДТП
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Аварія електросамокат сігвей – що робити, які правила при ДТП

usi oblasti ukrayini zalishajutsja v zelenij zoni moz 8de6241 80x80 - Усі області України залишаються в зеленій зоні - МОЗ
УКРАЇНА3 тижні тому

Усі області України залишаються в зеленій зоні – МОЗ

102b853d62c579904a4a0e618e1d3e41 80x80 - Байден Путін зустріч 16 червня - про що домовляться, думка Дмитра Гудкова
СВІТ2 тижні тому

Байден Путін зустріч 16 червня – про що домовляться, думка Дмитра Гудкова

c3db126bf97c4a2bcaa905fb3024f275 80x80 - Україна і НАТО - що потрібно зробити Києву, щоб отримати членство
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Україна і НАТО – що потрібно зробити Києву, щоб отримати членство

vid covid povnistju shhepleni 200 tisjach ukrayinciv 508bc49 80x80 - Від COVID повністю щеплені 200 тисяч українців
УКРАЇНА3 тижні тому

Від COVID повністю щеплені 200 тисяч українців

kabmin zatverdiv svjatkuvannja dnja nezalezhnosti 2000f66 80x80 - Кабмін затвердив святкування Дня Незалежності
УКРАЇНА3 тижні тому

Кабмін затвердив святкування Дня Незалежності

na luganshhini v pokinutij budivli zaginula 13 richna divchinka dedc0f5 80x80 - На Луганщині в покинутій будівлі загинула 13-річна дівчинка
УКРАЇНА4 тижні тому

На Луганщині в покинутій будівлі загинула 13-річна дівчинка

eb9becda46500fab9b6cb9783915a4d8 80x80 - Дельта вірус - в Україні будуть боротися з ковідом по новому
СУСПIЛЬСТВО8 хв. тому

Дельта вірус – в Україні будуть боротися з ковідом по новому

komitet radi shvaliv zakonoproekt pro kanabis 0303194 80x80 - Комітет Ради схвалив законопроект про канабіс
УКРАЇНА1 годину тому

Комітет Ради схвалив законопроект про канабіс

74a0f658ba5d1604d8e4decff6d2797f 80x80 - Mondelēz International Foundation та Розвиток КСВ розповіли про проект Healthy Schools
СУСПIЛЬСТВО2 години тому

Mondelēz International Foundation та Розвиток КСВ розповіли про проект Healthy Schools

neefektivno minfin pro koshti medustanov 464966c 80x80 - Неефективно: Мінфін про кошти медустанов
УКРАЇНА3 години тому

Неефективно: Мінфін про кошти медустанов

pidvishheni pensiyi z 1 lipnja matimut 5 mln ukrayinciv b0cf6bf 80x80 - Підвищені пенсії з 1 липня матимуть 5 млн українців
УКРАЇНА5 години тому

Підвищені пенсії з 1 липня матимуть 5 млн українців

stala vidoma gotovnist dambi na krimskomu kanali f41aab1 80x80 - Стала відома готовність дамби на Кримському каналі
УКРАЇНА7 години тому

Стала відома готовність дамби на Кримському каналі

rada prijnjala zakon pro banki na vimogu mvf 474e996 80x80 - Рада прийняла закон про банки на вимогу МВФ
УКРАЇНА9 години тому

Рада прийняла закон про банки на вимогу МВФ

ministr rozpoviv shho potribno dlja prodazhu zemli ed01df9 80x80 - Міністр розповів, що потрібно для продажу землі
УКРАЇНА11 години тому

Міністр розповів, що потрібно для продажу землі

v ukrayini rizko zrosli tempi vakcinaciyi a9a36df 80x80 - В Україні різко зросли темпи вакцинації
УКРАЇНА13 години тому

В Україні різко зросли темпи вакцинації

majzhe 200 ukrayinciv potonuli z pochatku lita dsns 4f26cfb 80x80 - Майже 200 українців потонули з початку літа - ДСНС
УКРАЇНА15 години тому

Майже 200 українців потонули з початку літа – ДСНС

u karpatah turisti katajutsja na lizhah v kupalnikah i shortah ca089b1 80x80 - У Карпатах туристи катаються на лижах в купальниках і шортах
УКРАЇНА17 години тому

У Карпатах туристи катаються на лижах в купальниках і шортах

v ukrayini 633 novih vipadki covid 19 a85b2e1 80x80 - В Україні 633 нових випадки COVID-19
УКРАЇНА19 години тому

В Україні 633 нових випадки COVID-19

pidvishhennja pensij z 1 lipnja 2021 komu vidmovila vlada i shho robiti 833123e 80x80 - Підвищення пенсій з 1 липня 2021 - кому відмовила влада і що робити
ГРОШІ21 годину тому

Підвищення пенсій з 1 липня 2021 – кому відмовила влада і що робити

doba v oos chotiri porushennja bez vtrat u zsu 76a8f50 80x80 - Доба в ООС: чотири порушення, без втрат у ЗСУ
УКРАЇНА21 годину тому

Доба в ООС: чотири порушення, без втрат у ЗСУ

pidsumki 2906 cini na gaz i vihid v 14 finalu yevro 1a06faf 80x80 - Підсумки 29.06: Ціни на газ і вихід в 1/4 фіналу Євро
УКРАЇНА23 години тому

Підсумки 29.06: Ціни на газ і вихід в 1/4 фіналу Євро

v ukrayini zarplati virosli na tretinu za rik 252e343 80x80 - В Україні зарплати виросли на третину за рік
УКРАЇНА1 день тому

В Україні зарплати виросли на третину за рік

zjavilisja lipnevi cini na gaz za misjachnim tarifom 6b31ce9 80x80 - З'явилися липневі ціни на газ за місячним тарифом
УКРАЇНА1 день тому

З’явилися липневі ціни на газ за місячним тарифом

kravchuku zrobili operaciju na serci zmi bfb857b 80x80 - Кравчуку зробили операцію на серці - ЗМІ
УКРАЇНА1 день тому

Кравчуку зробили операцію на серці – ЗМІ

socmerezhi vidreaguvali na peremogu ukrayinskoyi zbirnoyi d2514b7 80x80 - Соцмережі відреагували на перемогу української збірної
УКРАЇНА1 день тому

Соцмережі відреагували на перемогу української збірної

prozhitkovij minimum pidvishhujut na 100 griven 2a5f310 80x80 - Прожитковий мінімум підвищують на 100 гривень
УКРАЇНА1 день тому

Прожитковий мінімум підвищують на 100 гривень