Електронна трудова книжка - пенсії тепер нараховуватимуться автоматично
Зв'язок з нами

Електронна трудова книжка – пенсії тепер нараховуватимуться автоматично

b827dd5d4d979fd2045bffaf659f3db8 - Електронна трудова книжка - пенсії тепер нараховуватимуться автоматично

Фото: pixabay.com

В Україні відмінили трудові книжки. Точніше, вони перестали бути обов’язковими при працевлаштуванні і, що важливіше, для обліку стажу, який необхідний для отримання пенсії. Відтепер всі відомості про працівників зберігатимуться в електронному реєстрі Пенсійного фонду. Яким чином переконатися в тому, що нічого з інформації про страховий стаж не загубилося, і як отримати пенсію автоматично без відвідання місцевого відділення ПФУ, розбирався “Апостроф”.

Що написано пером, вже… неважливо

З червня в Україні запрацювала нова система обліку страхового стажу та призначення пенсій. Відтепер основним носієм інформації про трудовий шлях громадянина України та його страховий стаж, який враховується при призначенні пенсії, стає не паперова трудова книжка, до якої українці звикли ще з радянських часів, а запис в Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Втім, трудові книжки повністю свого існування поки що не припиняють. Після набуття законом чинності, розпочався п’ятирічний перехідний період, протягом якого паралельно з електронним реєстром працівники можуть мати і трудові книжки.

Це більше не обов’язково, але за бажанням громадян, які не довіряють до кінця електронним технологіям, адміністрація підприємства-роботодавця повинна буде робити записи в трудових книжках. Таким же чином можна заносити до трудової книжки дані про заохочення на роботі і прийняття військової присяги.

Також можуть завести трудові книжки і молоді працівники, які вперше приймаються на роботу. Роботодавець на їхню вимогу повинен буде завести для них трудову книжку не пізніше, ніж через п’ять днів після прийняття на роботу.

При цьому трудова книжка вже не повинна зберігатися в спеціальних сейфах за місцем роботи. Кожен працівник, який бажає її мати, буде тримати її у себе вдома і надавати у відділ кадрів роботодавця лише тоді, коли там потрібно буде зробити черговий запис.

Як заповнити реєстр

Втім, прямою підставою для нарахування пенсії трудова книжка бути перестане. Страховий стаж для осіб, що досягли пенсійного віку, буде визначатися за записами в електронному реєстрі.

Отож, якщо раніше в інтересах працівника було контролювати правильність записів у трудовій книжці, то тепер це вже не буде такою життєвою необхідністю. Натомість кожен працівник буде зацікавлений в тому, щоб максимально достовірні дані про його стаж містився в електронному реєстрі ПФУ.

Тут варто нагадати, що в реєстрі переважно містяться лише дані, занесені туди після дати створення реєстру (1 січня 2004 року). Дані за попередні періоди могли внести туди роботодавці на підставі трудових книжок, які у них зберігаються. Але в багатьох випадках вони цього не зробили. Тож тим, хто розпочав свій трудовий шлях раніше, варто пересвідчитися, чи є в реєстрі повна інформація про їхню трудову діяльність. Якщо громадянин виявить, що в електронному реєстрі міститься не вся інформація про його трудовий стаж, він може надати Пенсійному фонду дані зі своєї трудової книжки для того, щоб їх занесли в реєстр.

Перевірити, які саме дані містяться в електронному реєстрі, кожен громадянин може, зазирнувши у свій персональний кабінет на сайті Пенсійного фонду. І якщо виявиться, що інформація, що в ньому міститься, є неповною, або невірною, то громадянин має вжити заходів до її виправлення і актуалізації.

Як розповів в коментарі “Апострофу” керівний партнер фірми “Горецький і партнери” Олег Горецький, безпосередньо в електронний реєстр відомості про трудову діяльність можуть вносити, як самі застраховані особи, так і їх роботодавці через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України у вигляді сканованих або оцифрованих копій, передбачених законодавством документів (трудової книжки, довідок тощо), з обов’язковим накладанням кваліфікованого електронного підпису.

00f610192d136dad70c3e8051710c939 - Електронна трудова книжка - пенсії тепер нараховуватимуться автоматично

Фото: pixabay.com

Тож українським громадянам, які сьогодні мало знайомі з технологією електронного підпису, можливо доведеться частіше її використовувати при спілкуванні з державою.

“На сьогоднішній день, електронний цифровий підпис відіграє одну з найважливіших ролей в системі електронного документообігу, – розповідає Олег Горецький. – Він призначений для підтвердження особи та даних в електронній формі. У разі, якщо ви не маєте електронного цифрового підпису, його можна отримати, звернувшися до акредитованого центру сертифікації ключів (їх списки неважко знайти в інтернеті). Або самостійно і безкоштовно в додатку “Приват 24″ (в особистому кабінеті) сформувати електронний підпис, за допомогою якого ви зможете підписувати електронні документи, подавати електронну звітність, швидко отримувати необхідну інформацію в державних установах”.

Також, говорить експерт, на сьогоднішній день розроблено мобільний застосунок ПФУ, у якому можна знайти інформацію про свій трудовий стаж. Але, якщо у працівника виникнуть труднощі з самостійним користуванням електронними послугами, він має право звернутися із письмовим зверненням до Пенсійного фонду України, та отримати відповідь у встановлені законом терміни.

Пенсію призначать автоматично, але це не точно

Ще однією новацією нового закону стало впровадження автоматичного порядку призначення пенсії. Оскільки вважається, що всі необхідні дані про страховий стаж працівника у Пенсійного фонду є в наявності, то це означає, що з дня, коли людина досягла пенсійного віку, їй можуть призначити пенсію автоматично, без візитів до чиновників.

Правда, тут треба звернути увагу на суттєву подробицю. Пенсія автоматично буде нарахована лише в тому випадку, якщо особа має достатній для цього трудовий стаж.

“У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду”, – говориться в законі.

Варто також пам’ятати про те, що закон дає право громадянам звертатися за отриманням пенсії не з моменту досягнення пенсійного віку, а пізніше. В цьому випадку за кожен рік відстрочки громадянин отримає добавку до пенсії. Тож працівники пенсійного віку можуть свідомо відкласти вихід на пенсію для того, щоб потім отримувати більш високі виплати.

Відповідно, в описаній вище ситуації, коли пенсійний вік уже настав, а за наявною в електронному реєстрі інформацією необхідного страхового стажу у працівника немає, Пенсійний фонд, згідно з законом, повідомляє його про це і чекає три місяці. Якщо протягом цього часу громадянин не надав Фонду документи, що підтверджують його стаж, то автоматично буде вважатися, що він вирішив отримувати пенсію пізніше. А, коли він вирішить, що все ж таки пора вже отримувати пенсію, йому треба буде звернутися до Пенсійного фонду з відповідною заявою.

c229273fd4171836df05c878cc8a074e - Електронна трудова книжка - пенсії тепер нараховуватимуться автоматично

Фото: УНІАН

Тож автоматичне призначення пенсії все ж таки відбувається не зовсім без участі майбутнього пенсіонера. Він в будь-якому випадку повинен задекларувати своє бажання її отримувати.

“Пенсія за віком призначається автоматично, якщо особа звернулася до ПФУ із відповідною заявою приблизно за один-півтора роки до настання пенсійного віку, – роз’яснює партнерка юридичної фірми “Василь Кісіль і Партнери” Валерія Савчук. – Для цього треба скористатися послугою “Анкета-заява на автопризначення пенсії” в особистому кабінеті на сайті ПФУ і там надати усі запитувані відомості. Тоді на момент настання пенсійного віку вже не буде необхідності звертатися до ПФУ – пенсія буде призначена автоматично”.

При заповненні заяви на автопризначення подаються також скан-копії необхідних документів: паспорту, картки платника податків, трудової книжки, диплому, а також – для жінок – свідоцтва про народження дітей, якщо працівниця протягом своєї кар’єри брала відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Крім цього, потрібно обрати спосіб виплати пенсії – через пошту або банк. У разі обрання банку, до настання пенсійного віку необхідно буде відкрити пенсійний рахунок.

Також ще до дати настання пенсійного віку майбутній пенсіонер повинен обрати, у якому вигляді він хоче отримати пенсійне посвідчення – електронне чи паперове. При цьому треба мати на увазі, що власники електронного посвідчення отримують пенсію лише в державному “Ощадбанку”.

“Проте, якщо ваш пенсійний вік настає вже найближчим часом (у 2021 році пенсійний вік дорівнює 60 років за умови, якщо особа має 28 років страхового стажу), послуга з автопризначення пенсії для вас вже не актуальна, – говорить, юристка юридичної фірми “Василь Кісіль і Партнери” Анна Некрасова. – Натомість, необхідно подати до Пенсійного фонду заяву на призначення пенсії. Це можна зробити за місяць до або не пізніше трьох місяців з дати настання права на отримання пенсії (вона настає у день, наступний за днем вашого народження)”.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

na kiyivshhini zatrimali serijnogo vikradacha chevrolet 63a96a2 80x80 - На Київщині затримали серійного викрадача Chevrolet
4 тижні тому

На Київщині затримали серійного викрадача Chevrolet

98774c10c403d2a031b875cfea74f628 80x80 - СБУ скасувала заборону Кіркорову - Чому шоумени з РФ їдуть в Україну
4 тижні тому

СБУ скасувала заборону Кіркорову – Чому шоумени з РФ їдуть в Україну

v ukrayini za dobu 182 covid vipadki 7ba8fb1 80x80 - В Україні за добу 182 COVID-випадки
4 тижні тому

В Україні за добу 182 COVID-випадки

morjakam skasuvali periodichnu pereatestaciju 2fb13a5 80x80 - Морякам скасували періодичну переатестацію
4 тижні тому

Морякам скасували періодичну переатестацію

u vinnici 10 richna divchinka pomerla vid starosti 7346a70 80x80 - У Вінниці 10-річна дівчинка померла від старості
4 тижні тому

У Вінниці 10-річна дівчинка померла від старості

neefektivno minfin pro koshti medustanov 464966c 80x80 - Неефективно: Мінфін про кошти медустанов
4 тижні тому

Неефективно: Мінфін про кошти медустанов

v ukrayini zarplati virosli na tretinu za rik 252e343 80x80 - В Україні зарплати виросли на третину за рік
4 тижні тому

В Україні зарплати виросли на третину за рік

v ukrayinu pribude vakcina moderna c0ba8db 80x80 - В Україну прибуде вакцина Moderna
4 тижні тому

В Україну прибуде вакцина Moderna

zelenskij privitav ssha z dnem nezalezhnosti 6238616 80x80 - Зеленський привітав США з Днем незалежності
3 тижні тому

Зеленський привітав США з Днем незалежності

kuleba rozpoviv pro principi kompensaciyi za pp 2 d0eeb9e 80x80 - Кулеба розповів про принципи компенсації за ПП-2
3 тижні тому

Кулеба розповів про принципи компенсації за ПП-2

kuleba rozpoviv jak krimchanam povernuti svoyi prava 8234923 80x80 - Кулеба розповів, як кримчанам повернути свої права
3 тижні тому

Кулеба розповів, як кримчанам повернути свої права

v ukrayini 633 novih vipadki covid 19 a85b2e1 80x80 - В Україні 633 нових випадки COVID-19
4 тижні тому

В Україні 633 нових випадки COVID-19

verhovna rada vidnovila robotu vkks 694816f 80x80 - Верховна Рада відновила роботу ВККС
4 тижні тому

Верховна Рада відновила роботу ВККС

v ukrayini vidznachajut den konstituciyi a220e6b 80x80 - В Україні відзначають День Конституції
4 тижні тому

В Україні відзначають День Конституції

covid shheplennja otrimali shhe 94 tisjachi ukrayinciv 64f1309 80x80 - COVID-щеплення отримали ще 94 тисячі українців
4 тижні тому

COVID-щеплення отримали ще 94 тисячі українців

kravchuku zrobili operaciju na serci zmi bfb857b 80x80 - Кравчуку зробили операцію на серці - ЗМІ
4 тижні тому

Кравчуку зробили операцію на серці – ЗМІ

jak pidvishhiti efektivnist roboti mitnici v ukrayini d294df1 80x80 - Як підвищити ефективність роботи митниці в Україні
4 тижні тому

Як підвищити ефективність роботи митниці в Україні

pidsumki 107 rinok zemli ta zakon pro oligarhiv 352c99c 80x80 - Підсумки 1.07: Ринок землі та закон про олігархів
4 тижні тому

Підсумки 1.07: Ринок землі та закон про олігархів

u merezhi rozgorivsja skandal cherez pidbori na paradi 3348d0c 80x80 - У мережі розгорівся скандал через підбори на параді
4 тижні тому

У мережі розгорівся скандал через підбори на параді

4a995db61ce83358aba040494d4c72de 80x80 - Амністія бойовиків від Зеленського - у чому небезпека для України
4 тижні тому

Амністія бойовиків від Зеленського – у чому небезпека для України

gerashhenko nazvav prichinu vidstavki avakova 87c8f1e 80x80 - Геращенко назвав причину відставки Авакова
2 тижні тому

Геращенко назвав причину відставки Авакова

c6344f283a1c1c8ced713d5186096027 80x80 - Відпочинок-2021 - скільки коштує відпочити в віп-готелі на двох
2 тижні тому

Відпочинок-2021 – скільки коштує відпочити в віп-готелі на двох

vakcinu pfizer privozjat iz porushennjami zmi 50c1666 80x80 - Вакцину Pfizer привозять із порушеннями - ЗМІ
2 тижні тому

Вакцину Pfizer привозять із порушеннями – ЗМІ

db9225785a1b8658e084ac099b87e239 80x80 - Дельта в Україні - які головні симптоми штаму і чи допоможе вакцина
2 тижні тому

Дельта в Україні – які головні симптоми штаму і чи допоможе вакцина

v yes znjali zaboronu na vyizd ukrayincjam zmi 332171f 80x80 - В ЄС зняли заборону на в'їзд українцям - ЗМІ
2 тижні тому

В ЄС зняли заборону на в’їзд українцям – ЗМІ

2ef530a0b1faec10a9840b1452d97e12 80x80 - Статья Путина - что хочет показать Кремль Украине
2 тижні тому

Статья Путина – что хочет показать Кремль Украине

vidstavka avakova v sluzi narodu rozpovili pro prichini f87fa08 80x80 - Відставка Авакова: в Слузі народу розповіли про причини
2 тижні тому

Відставка Авакова: в Слузі народу розповіли про причини

2cf2d0cd0740180934722f206f6b4583 80x80 - Пенсіонери штурмують Раду - Якої помилки припустилася влада
2 тижні тому

Пенсіонери штурмують Раду – Якої помилки припустилася влада

gerashhenko vislovivsja pro kandidaturu monastirskogo na post ministra b59f552 80x80 - Геращенко висловився про кандидатуру Монастирського на пост міністра
2 тижні тому

Геращенко висловився про кандидатуру Монастирського на пост міністра

b288682659eff6d4683ffd1ed04e9a93 80x80 - Відпочинок 2021 у Греції - куди краще їхати, ціни і курорти на грецьких островах
2 тижні тому

Відпочинок 2021 у Греції – куди краще їхати, ціни і курорти на грецьких островах

u troh oblastjah zhodnogo vipadku covid za dobu f76db64 80x80 - У трьох областях жодного випадку COVID за добу
2 тижні тому

У трьох областях жодного випадку COVID за добу

chastinu ukrayini nakrijut zlivi z gradom 7f0d905 80x80 - Частину України накриють зливи з градом
2 тижні тому

Частину України накриють зливи з градом

chehija vidmovilasja vid zhinochih prizvishh bc5a179 80x80 - Чехія відмовилася від "жіночих" прізвищ
2 тижні тому

Чехія відмовилася від “жіночих” прізвищ

b827dd5d4d979fd2045bffaf659f3db8 80x80 - Електронна трудова книжка - пенсії тепер нараховуватимуться автоматично
2 тижні тому

Електронна трудова книжка – пенсії тепер нараховуватимуться автоматично

menshe tretini derzhpidpriyemstv ye pributkovimi ed2fb26 80x80 - Менше третини держпідприємств є прибутковими
2 тижні тому

Менше третини держпідприємств є прибутковими

na pivdni ukrayini miljoni zagiblih sonechok 04d970e 80x80 - На півдні України мільйони загиблих сонечок
2 тижні тому

На півдні України мільйони загиблих сонечок

e7d67c19c48f41a0d073d37972c10034 80x80 - Відпочинок 2021 - Яка небезпека чекає на українців у Криму
2 тижні тому

Відпочинок 2021 – Яка небезпека чекає на українців у Криму

nezalezhnist 30 rokiv jaki krizi podolala ukrayina fe37776 80x80 - Незалежність, 30 років - Які кризи подолала Україна
2 тижні тому

Незалежність, 30 років – Які кризи подолала Україна

pid kiyevom zijshov z koliyi potjag 6109e4d 80x80 - Під Києвом зійшов з колії потяг
2 тижні тому

Під Києвом зійшов з колії потяг

shmigal nazvav termini vstupu ukrayini do yes d560f99 80x80 - Шмигаль назвав терміни вступу України до ЄС
3 тижні тому

Шмигаль назвав терміни вступу України до ЄС