Гендиректор Stolitsa Group Едуард Соколовський розповів про ситуацію навколо ДП Пуща-Водиця
Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Гендиректор Stolitsa Group Едуард Соколовський розповів про ситуацію навколо ДП Пуща-Водиця

c31df36d56af4637dda9c4bffd56bd05 - Гендиректор Stolitsa Group Едуард Соколовський розповів про ситуацію навколо ДП Пуща-Водиця

Едуард Соколовський

Мільярдні інвестиції й тисячі нових квартир: забудова занедбаних земель Державного підприємства “Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат “Пуща-Водиця” (ДП) є успішним кейсом співпраці міжнародного бізнесу й держави. Натомість у ДП запропонували переглянути відсотки за договорами. Що це – офіційна державна позиція, чи самодіяльність окремих посадовців? І як спроби маніпулювати умовами укладених угод можуть відвернути іноземного інвестора від України? Про це в інтерв’ю розповів гендиректор девелоперської компанії Stolitsa Group Едуард Соколовський.

– Розкажіть, будь ласка, історію взаємин між державним агрокомбінатом “Пуща-Водиця” і девелопером Stolitsa Group. Як усе починалося?

– Ряд компаній, які в подальшому виступили забудовниками державних земель, уклали з ДП “Пуща-Водиця” низку інвестиційних договорів, за якими держпідприємство передало під забудову земельні ділянки. Зазначу, що підписання договорів відбулося в період2012-2014 роки, а перший дозвіл на виконання будівельних робіт було отримано у вересні 2015 року. Був визначений відсоток, що мав після забудови й введення будинків в експлуатацію бути переданий комбінату, як результат реалізації інвестиційного договору.

Перед підписанням даних угод, їх положення та розмір частки, яку отримує ДП, були погоджені Міністерством аграрної політики та продовольства України, як органом управління на той час. Більше того, ми проводили експертизу ринковості цих відсотків. Визначали ринкову вартість земельної ділянки, яка була надана під забудову. І ця експертиза в чергове підтвердила, що відсоток, який отримує ДП внаслідок реалізації інвестиційних договорів, перевищує вартість земельних ділянок, на яких проводиться реалізація цих проєктів.

Тобто на момент укладання угоди відсоток був ринковий. І твердження, які інколи лунають про нібито збитковість, не відповідають дійсності.

– Які саме умови були прописані в цих інвестиційних угодах?

– Були різні умови за різними інвестиційними угодами. Але в середньому йшлося про близько 5% від комерційних площ, збудованих в об’єкті. Якщо оперувати конкретними цифрами, то на сьогодні по інвестиційних договорах, які зараз перебувають на етапі реалізації, передбачені зобов’язання з передачі 72 тисяч 892 квадратних метрів. Це орієнтовно півтори тисячі квартир.

На сьогодні вже передано 8 тисяч 398 квадратних метрів готових квартир та сплачено грошима 245 мільйонів гривень, що загалом складає майже 31 тисячу квадратних метрів, переданих ДП “Пуща водиця”. Тобто до завершення реалізації інвестиційних договорів залишається передати ДП 42 тисячі квадратних метрів.

– В який термін мають бути проведені розрахунки з ДП “Пуща- Водиця”?

– Орієнтовні строки, в які це можливо реалізувати – до 2025 року, за умови, що підприємство належним чином виконуватиме свої зобов’язання. Нагадаю, підписання договорів відбулося в період 2012-2014 років, а перший дозвіл на виконання будівельних робіт було отримано у вересні 2015 року.

До того часу було розроблено детальний план території, змінене цільове призначення земельної ділянки, компенсовані втрати сільськогосподарських земель. У розвиток інфраструктури цієї ділянки було вкладено понад 1,5 мільярди гривень приватних інвестицій. Усе це, безумовно, на сьогодні суттєво збільшує і вартість, і привабливість цієї земельної ділянки.

І скажу відверто, спроби “заробити” на цій історії за допомогою тиску, через різноманітні кримінальні справи, відбуваються постійно. Ситуація, на жаль, звична для України, ми над її вирішенням постійно працюємо. Кримінальні провадження були закриті, законність їх закриття було підтверджено судовими рішеннями, тобто ми забудовуємо ділянку на законних підставах.

d7ea4854a4a7e96a84cda72ac7083340 - Гендиректор Stolitsa Group Едуард Соколовський розповів про ситуацію навколо ДП Пуща-Водиця

1 / 1

caa7a6d7f6a1a76bfe6ae5bb0676470b - Гендиректор Stolitsa Group Едуард Соколовський розповів про ситуацію навколо ДП Пуща-Водиця

1 / 1

Більше того, ринкова вартість земель у межах цих проваджень була оцінена, і суд підтвердив, що державі не було завдано жодних збитків. Встановлено, що процедура укладання інвестиційних договорів відповідала нормам та порядкам, і з моменту їх підписання до сьогодні не було жодних зловживань, які б містили ознаки злочину.

– Ви кажете про мільярди, які вже були витрачені на розвиток інфраструктури. Це кошти Stolitsa Group, чи інвесторів?

– Stolitsa Group – девелопер, який розробив концепцію розвитку цієї території. А компанії забудовники профінансували розвиток інфраструктури, в тому числі за рахунок коштів інвесторів.

– На яких підставах і в який період вирішили змінити умови договорів? І хто був ініціатором – Фонд державного майна чи ДП “Пуща водиця”?

– Ви знаєте, там досить дивна ситуація. Ми так і не знайшли підтвердження, що це дійсно позиція Фонду державного майна. На підприємстві відбулась серія кадрових змін. Були, наскільки мені відомо, певні зловживання щодо відчуження земель в Київській області. З цього приводу були відкриті кримінальні справи, і, ймовірно, керівництво держпідприємства могло бути звільнено у зв’язку з цими подіями.

Коли все змінилося? Однозначно відповісти важко, тому що ми завжди намагалися знайти порозуміння. І, з нашої точки зору, ситуація проста, адже ДП має бути зацікавлене в отриманні результату.

На сьогодні позиція агрокомбінату щодо невиконання своїх прямих зобов’язань, як замовника будівництва з введення будинків в експлуатацію – нагадаю, йдеться про будинки, частину квадратних метрів в яких ми маємо передати ДП – виглядає дещо дивною. І, як на мене – не зовсім послідовною. Нас це дивує. Адже були вибудувані певні взаємовигідні стосунки з ДП, які дають можливість цьому підприємству протягом останніх 5 років показувати позитивний фінансовий результат, прибутковість, підтримувати певну господарську діяльність. Бо за основним видом діяльності (сільськогосподарським) – це фактично збиткове підприємство. Прибуток ДП наразі формується виключно за рахунок інвестиційної діяльності. Це підтверджує фінансова звітність підприємства за останні 5 років.

Тому, коли кошти інвесторів, в тому числі й литовських, вкладаються у розвиток економіки й виконання інвестиційних угод, а потім умови цих угод намагаються переглядати, це ставить під сумнів наміри в подальшому інвестувати в українську економіку, у розвиток країни. Це розходиться з тим курсом, який декларує Фонд держмайна.

– Народний депутат Юрченко на сторінці у Фейсбук опублікував відповідь від Фонду держмайна на своє депутатське звернення. І там Фонд декларує про те, що така інвестиційна діяльність завдає збитку державі. Прокоментуйте це, будь ласка.

– Відповіді Фонду держмайна на запити народного депутата, який фігурує у корупційних скандалах у ЗМІ, говорять про те, що Фонд має позицію відносно начебто нанесення збитків від інвестиційної діяльності, які покриваються за рахунок доходів сільськогосподарських напрямків. Це не відповідає дійсності – я б сказав, все відбувається з точністю до навпаки.

Достатньо лише порахувати, перевести цю 31 тисячу квадратних метрів у грошовий еквівалент та отриману суму відняти від фінансового результату ДП за останні 5 років, і стане зрозуміло, наскільки це підприємство насправді “прибуткове”. Воно генерує десь 15-20 млн гривень збитків від сільськогосподарської діяльності щокварталу. Це легко перевірити.

– Як у цій історії взагалі з’явився народний депутат Юрченко? Він навіть не член профільного комітету ВР.

– Він може бути присутній на засіданнях, як і будь-який народний депутат. Але профільний комітет чомусь посилається на інформацію, зібрану нардепом із сумнівною репутацією, незрозуміло з якою метою і в який спосіб, та подає її, як повну та достовірну. Причому цей депутат не має стосунку до комітету економічного розвитку і, відповідно, не має відношення до реалізації програм будівництва держпідприємствами.

Комітет, очевидно, не дослідивши позицію Фонду держмайна і самого ДП, спирається на цю сумнівну інформацію і робить висновки, що реалізація інвестиційних проєктів нібито наносить збитки державі, а Фонд держмайна, як орган управління, бездіяльний та неефективно розпоряджається державним майном.

– Чи є десь оприлюднена офіційна позиція Фонду держмайна про те, що вони просять вас переглянути умови?

– Що стосується Фонду держмайна, то його офіційна позиція сторонам укладених інвестиційних угод не була доведена до відома. Було звернення попереднього в.о. директора ДП Шинкаренка Анатолія Івановича щодо зміни умов. На що компанії попросили надати відповідні повноваження від Фонду державного майна, як органу управління, на перегляд істотних умов договорів. Жодної відповіді від директора агрокомбінату отримано не було. З чого я можу зробити висновок, що повноважень у директора не було, і це його самодіяльність.

Фактично з призначення цього, вже колишнього, в.о. директора й стартувала низка подій, які перешкоджають виконанню інвестиційних угод. Він був призначений у лютому 2020 року і розпочав цю сумнівну історію, яка врешті-решт завершилася пропозицією з його боку, з боку агрокомбінату, переглянути ключові умови раніше укладених договорів. Саме так виглядає сьогоднішня ситуація в очах міжнародного інвестора.

Слід зауважити, що наша компанія завжди вибудовувала з ДП партнерські відносини і ніколи не відмовляла в надані фінансової допомоги, яку ДП направляло на сплату податків, комунальних послуг, заробітної плати. На сьогодні заборгованість агрокомбінату за зворотною фінансовою допомогою складає 65 млн грн. І ці кошти не поспішають повертати. У відповідь на прохання повернути гроші, ми отримали лише лист за підписом Шинкаренка з вимогою перегляду відсотків за інвестиційними договорами.

Додам, що це не підтверджена Фондом держмайна позиція, який є державним органом управління. Тому, в моєму розумінні, це – перевищення повноважень з боку колишнього директора. Не маючи законних підстав не виконувати наше прохання щодо підписання й подання документів у відповідності до договірних зобов’язань, була, мабуть, вигадана позиція про те, що відсотки нібито є заниженими, а виконання угод є невигідним.

– Як ви оцінюєте таку позицію агрокомбінату і чи має відношення, хоча офіційно і не заявляє, до цієї ситуації Фонд державного майна?

– Я сподіваюсь, що у Фонді держмайна розуміють важливість виконання договірних зобов’язань, які є перед державою в рамках реалізації інвестиційних договорів, і що один з небагатьох іноземних інвесторів, який вкладає сотні мільйонів доларів в Україну, повинен мати можливість реалізовувати інвестиційні угоди на тих умовах, які першочергово були погодженні.

Якщо говорити про дохід ДП “Пуща-Водиця”, то реалізація залишку квадратних метрів, що буде передано – це додатково близько мільярда гривень, які отримає держава внаслідок виконання інвестиційних угод. Я не розумію, про які збитки для держави сьогодні йдеться. Реалізуючи забудову на цій ділянці, держава отримує прибуток і квадратні метри, які можна використати на виконання державних програм.

Плюс до цього, сплачується ще й великий обсяг податків. У моєму розумінні це – гарний приклад співпраці держави й бізнесу у сфері будівництва.

Інвестувавши в цю ділянку, на якій ще 5 років тому були занедбані території, сьогодні ми вже бачимо там розвинену інфраструктуру, торговельний центр, власну підстанцію – це розвиток. Це податки і зайнятість людей. Усе це – пряма вигода держави. Чому б цей напрямок не розвивати й не розширювати обсяги інвестицій у ці землі? Для мене це незрозуміла ситуація.

Безумовно, якби умови інвестиційних договорів обговорювалися сьогодні, а створена інфраструктура була профінансована державою – інвестиційні умови можливо могли б бути іншими. Але сьогоднішні реалії – це вже наслідок інвестицій та багаторічної праці спеціалістів девелопера. Коли ми вкладаємо в ці ділянки кошти, вони стають дорожчими. Не можна порівнювати картопляне поле, яке було там раніше, й сучасне місто, яке, фактично, вибудуване тепер.

6d2c444db4d4a21263883785054da42f - Гендиректор Stolitsa Group Едуард Соколовський розповів про ситуацію навколо ДП Пуща-Водиця

На місці, де раньше було картофельне поле – сьогодні, фактично, вирос сучасний місто

– А за законом вони мають право на перегляд умов?

– Ні. Якщо говорити про можливість зміни істотних умов в односторонньому порядку, законодавство такі речі забороняє. Такий перегляд ключових умов може відбуватися лише за взаємною згодою сторін.

Якщо говорити про невиконання умов інвестиційних договорів, то це може розцінюватися, з одного боку, як бездіяльність з боку посадових осіб, а з іншого – як перешкоджання законній господарській діяльності чи зловживання службовим становищем.

– Чи зверталися ви вже до компетентних органів про допомогу у вирішенні цієї ситуації?

– Сьогодні склалася напружена ситуація щодо введення будинків в експлуатацію й ухилення від виконання функцій замовника ДП “Пуща-Водиця”. Тому ми намагаємось задіяти всі можливі шляхи досудового вирішення питання щодо спонукання до виконання умов інвестиційного договору. Але якщо це питання не буде вирішено найближчим часом, у нас не залишиться вибору, і ми звернемося до суду.

– Зараз на підприємстві новий керівник. Чи є у вас із ним діалог?

– Так, ми намагаємося вибудувати цивілізовану форму співпраці. Але на сьогодні всі спроби взаємодії з підприємством зупиняються на етапі невиконання функцій замовника.

Ми готові до відкритої розмови, готові донести свою позицію до Фонду держмайна, до керівництва ДП. Щоб вони не дослухались до якихось пліток, чи думок окремих депутатів, а почули нашу позицію, наші наміри з першоджерела. І в подальшому сподіваємось на початок діалогу й плідної співпраці.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ3 тижні тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

05f3db2889468aaecc6f962edf4b5d41 80x80 - Коронавірус в Індії - Як країна справляється з епідемією
СВІТ3 тижні тому

Коронавірус в Індії – Як країна справляється з епідемією

drugoju dozoju vid covid vakcinuvali bilshe nizh pershoju c56868a 80x80 - Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою
УКРАЇНА4 тижні тому

Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою

armija ssha zamovila vantazhivki u avtokrazu zmi a9f6a73 80x80 - Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу - ЗМІ
УКРАЇНА3 тижні тому

Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу – ЗМІ

v ukrayini dva dni znizhuyetsja pririst covid 19 9c72251 80x80 - В Україні два дні знижується приріст COVID-19
УКРАЇНА2 тижні тому

В Україні два дні знижується приріст COVID-19

v ukrayini rekord shhodo covid vakcinaciyi drugoju dozoju c043325 80x80 - В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою

nazvali imena dvoh kandidativ na krisla ministriv 3248a29 80x80 - Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів
УКРАЇНА4 тижні тому

Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів

zelenskij pidpisav odin iz zemelnih zakoniv 9167e2e 80x80 - Зеленський підписав один із земельних законів
УКРАЇНА3 тижні тому

Зеленський підписав один із земельних законів

u krimu student otrimav tjuremnij termin za ekstremizm d77bd6a 80x80 - У Криму студент отримав тюремний термін за "екстремізм"
УКРАЇНА3 тижні тому

У Криму студент отримав тюремний термін за “екстремізм”

na trasi kiyiv zhitomir zatrimali bandu shho katuvala ljudej 383031a 80x80 - На трасі Київ - Житомир затримали банду, що катувала людей
УКРАЇНА3 тижні тому

На трасі Київ – Житомир затримали банду, що катувала людей

zelenskij zatverdiv zbilshennja vitrat na oboronu 45f234f 80x80 - Зеленський затвердив збільшення витрат на оборону
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський затвердив збільшення витрат на оборону

40ca687407283720730f8a9061c7c8e3 80x80 - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Україна, космос – Коли Україна запустить новий космічний апарат

kiyiv otrimaye novij paket cilej partnerstva z nato 482978b 80x80 - Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО
УКРАЇНА2 тижні тому

Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО

v ukrayini za dobu zrobili majzhe 18 tisjach shheplen e9c34e3 80x80 - В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень

52c04d43e24ed0882b96149cd68134ee 80x80 - Погода у червні - прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода у червні – прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні

de750f30c6ef0a08982371c0eb6a12ba 80x80 - Погода на літо 2021 - синоптики дали прогноз на все літо - новини України
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода на літо 2021 – синоптики дали прогноз на все літо – новини України

doba na donbasi visim obstriliv troye poranenih 587fbc5 80x80 - Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених
УКРАЇНА3 тижні тому

Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених

27c99b375e2a7a9d2cc6b73474ca3a30 80x80 - Пластикові пакети Україна - чи заборонить влада тару і упаковку
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Пластикові пакети Україна – чи заборонить влада тару і упаковку

taran pojasniv neobhidnist nacoporu cdf485f 80x80 - Таран пояснив необхідність нацопору
УКРАЇНА3 тижні тому

Таран пояснив необхідність нацопору

padinnja povitrjanoyi kuli na hmelnichchini v policiyi rozpovili podrobici 2fed3b1 80x80 - Падіння повітряної кулі на Хмельниччині: в поліції розповіли подробиці
УКРАЇНА3 тижні тому

Падіння повітряної кулі на Хмельниччині: в поліції розповіли подробиці

zatverdzheno strategiju rozvitku pravosuddja v ukrayini 3256312 80x80 - Затверджено стратегію розвитку правосуддя в Україні
УКРАЇНА21 хв. тому

Затверджено стратегію розвитку правосуддя в Україні

ukrayina zminjuye taktiku shhodo zblizhennja z nato f46f00c 80x80 - Україна змінює тактику щодо зближення з НАТО
УКРАЇНА2 години тому

Україна змінює тактику щодо зближення з НАТО

374dadb23a90e0896dc5b7bc9531aa24 80x80 - Відпочинок за кордоном - куди можна поїхати українцеві без довідки
СУСПIЛЬСТВО3 години тому

Відпочинок за кордоном – куди можна поїхати українцеві без довідки

genshtab ociniv rik specstatusu ukrayini v nato 1057d14 80x80 - Генштаб оцінив рік спецстатусу України в НАТО
УКРАЇНА4 години тому

Генштаб оцінив рік спецстатусу України в НАТО

v ukrayini za dobu zrobili 62 tisjachi shheplen 400c727 80x80 - В Україні за добу зробили 62 тисячі щеплень
УКРАЇНА6 години тому

В Україні за добу зробили 62 тисячі щеплень

usi oblasti ukrayini zalishajutsja v zelenij zoni moz 8de6241 80x80 - Усі області України залишаються в зеленій зоні - МОЗ
УКРАЇНА8 години тому

Усі області України залишаються в зеленій зоні – МОЗ

pririst koronavirusu v ukrayini znizhuyetsja 41c66f2 80x80 - Приріст коронавірусу в Україні знижується
УКРАЇНА10 години тому

Приріст коронавірусу в Україні знижується

mvs ukrayini popovnit svij aviapark 5964518 80x80 - МВС України поповнить свій авіапарк
УКРАЇНА12 години тому

МВС України поповнить свій авіапарк

ukrposhta predstavila marku do yevro 2020 cff0a93 80x80 - Укрпошта представила марку до Євро 2020
УКРАЇНА14 години тому

Укрпошта представила марку до Євро 2020

u lucku vidkrili pochesne konsulstvo litvi 6e952e8 80x80 - У Луцьку відкрили Почесне консульство Литви
УКРАЇНА16 години тому

У Луцьку відкрили Почесне консульство Литви

chotiri shtami viklikajut zanepokoyennja moz 2eb413c 80x80 - Чотири штами викликають занепокоєння - МОЗ
УКРАЇНА18 години тому

Чотири штами викликають занепокоєння – МОЗ

pentagon uhvaliv dopomogu ukrayini na 150 mln 660fe33 80x80 - Пентагон ухвалив допомогу Україні на $ 150 млн
УКРАЇНА20 години тому

Пентагон ухвалив допомогу Україні на $ 150 млн

kuleba rozkriv detali vizitu zelenskogo v ssha 9c26bd5 80x80 - Кулеба розкрив деталі візиту Зеленського в США
УКРАЇНА22 години тому

Кулеба розкрив деталі візиту Зеленського в США

u zelenskogo prokomentuvali situaciju v ksu ca0768a 80x80 - У Зеленського прокоментували ситуацію в КСУ
УКРАЇНА1 день тому

У Зеленського прокоментували ситуацію в КСУ

grivnja silno zmicnjuyetsja shho bude dali 38479ab 80x80 - Гривня сильно зміцнюється. Що буде далі?
УКРАЇНА1 день тому

Гривня сильно зміцнюється. Що буде далі?

kiyiv dosjag kompromisu z uyefa shhodo formi zbirnoyi ce4b3e5 80x80 - Київ досяг компромісу з УЄФА щодо форми збірної
УКРАЇНА1 день тому

Київ досяг компромісу з УЄФА щодо форми збірної

5b6907c1b3cf055937f859ff360026fe 80x80 - Росія нападе на Україну - що чекає Путін зараз і чого чекати з Білорусі
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Росія нападе на Україну – що чекає Путін зараз і чого чекати з Білорусі

zsu zaznali vtrat na donbasi ec55eee 80x80 - ЗСУ зазнали втрат на Донбасі
УКРАЇНА1 день тому

ЗСУ зазнали втрат на Донбасі

v ukrayini zminjat sistemu oplati praci chinovnikiv 6221a2a 80x80 - В Україні змінять систему оплати праці чиновників
УКРАЇНА1 день тому

В Україні змінять систему оплати праці чиновників

vid covid povnistju shhepleni 200 tisjach ukrayinciv 508bc49 80x80 - Від COVID повністю щеплені 200 тисяч українців
УКРАЇНА1 день тому

Від COVID повністю щеплені 200 тисяч українців