Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Імунітет після коронавірусу – чи треба робити вакцину, якщо перехворів

5d19866e9737affcaee1577596e2c90c - Імунітет після коронавірусу - чи треба робити вакцину, якщо перехворів

Фото: pixabay.com

Постінфекційний імунітет набагато сильніший за той, який людина отримує після вакцинації, і тримається більше року. Робити щеплення в першу чергу потрібно тим, хто ще не перехворів на коронавірус. Таким чином можна швидше досягти колективного імунітету. Про це в інтерв’ю “Апострофу” розповіла головний спеціаліст МОЗ з епідеміології, доктор медичних наук, епідеміолог НАТАЛІЯ ВИНОГРАД.

— Як ви оцінюєте процес вакцинації в Україні?

— Як і більшість країн, ми відчули на собі брак достатньої кількості вакцин. Але ми все ж таки потрапили в ту категорію країн, які їх отримали. Так, відбувалися затримки та перебої, але це ж цілий процес.

У нас у державі часто трапляється, коли довкола якоїсь проблеми починаються незрозумілі розмови та здогадки. Будь-які процеси є складними, лікувати одного пацієнта складно, а тут треба захистити цілу державу.

На жаль, ми не належимо до надзвичайно розвинутих країн, але ми входимо у коло цивілізованих держав, які думають про свій народ. І ми нормально зайшли в процес вакцинації. Мені не вперше доводилося працювати в системі реагування на подібні позаштатні ситуації, і відповідально можу сказати, що кожного разу ми адекватно закривали попередні ситуації – так само буде й цього разу.

Ми зробили максимум із того, що було можливо. Ми робили помилки, які робили будь-які країни світу, коли вперше зіткнулися з такою новою незрозумілою проблемою. За цей період ми відпрацювали так, як і інші держави, тобто на максимумі наших можливостей.

Хочу відзначити відповідальність людей та медиків. Ця біда знову консолідувала весь народ: нам вдалося відшліфувати логістику, розставлення сил та засобів, ми багато чого навчилися. Не секрет, що наша система надання медичної допомоги була заслабкою, особливо по інфекційному напрямку. Це просто диво, що подекуди збереглися інфекційні ліжка в районах. Але все ж тихо, мирно, без стукоту касками на площі, ми йшли і спасали людські життя.

Люди надзвичайно відгукнулися на першій хвилі. Усі мобілізувалися, дуже адекватно відреагували на перший карантин. І це врятувало, адже дало час на оптимізацію системи надання медичної допомоги. За цей рік, звісно, не можу сказати, що ми стали дуже забезпеченими, але навчилися.

Так, багато чого не вдалося, бо немає санепідемслужби – вона просто знищена, і її необхідно створювати з нуля. Цим би зайнятися вже зараз, але з того, як розвертаються події, швидше за все, цього не буде.

— Невже ця пандемія не показала, що санепідемслужба необхідна?

— Ліквідовували службу, яка ходила й лише збирала побори з бізнесу. Можливо, так і треба було – я не фахівець у державному управлінні. Але як епідеміолог я можу сказати, що не існує жодної держави, де немає системи протиепідемічного захисту. Це досить вагома система, як поліція чи армія. У кожного своя відповідальність і є дуже реальна загроза.

— І створення нової санепідемслужби не буде?

— Якщо буде ухвалений законопроект № 4142 “Про систему громадського здоров’я”, то це не буде службою. Ми просто не зможемо мобілізувати себе.

Подивіться, яка система в Китаї. Там на кожні 20 тисяч людей один епідеміолог, а коли в них “ухань” почалася, вони туди таку армію фахівців завезли, що там був один епідеміолог на півтори тисячі населення. І вони показали, що тільки при такому співвідношенні можливо локалізувати та ліквідувати проблему, не допустивши поширення по всій країні.

Сьогодні є низка держав, які показують свої системи захисту від біологічних загроз, де вдалося стримати масштабне ураження населення та уникнути великої кількості смертей. І ми тільки із сумом можемо спостерігати за тим, як функціонує система, яка була в нас, і себе дуже добре показувала всі роки.

Відносно вакцинації, нічого такого не сталося, чого б не було в інших державах. У нас ті самі проблеми. І все ж можу сказати, що зараз питання вакцинації вже не стоїть так гостро, тому що за цей рік у нас перехворіла велика кількість населення. У людей виробився постінфекційний імунітет, і вони захищені навіть без вакцин. Подивіться, як швидко зійшла в нас третя хвиля пандемії.

Тисячі років так зупинялися епідемії, які косили та винищували людей. Але врешті якась частина населення за рахунок природного імунітету залишалася. Якщо дивитися на ковід, то ми вже сьогодні перейшли ту критичну межу, коли ми були геть не захищені.

— Колективний імунітет усе ж допомагає?

— Так, а коли ще й вакцинованих додамо, то нам уже не так багато вакцини потрібно.

Кажуть, що треба колоти й тих, хто перехворів… Я прихильниця доказової медицини, це ж нова інфекція, нова вакцина, ми не маємо доказової бази про те, треба колоти, чи ні. Ніхто на сьогодні не має відповіді.

Якщо немає куди подіти вакцину, то можна вколоти. Але ж краще захистити тих, хто не хворів та додати їх до категорії захищених.

— Так ніхто ж не знає, скільки тримається природній імунітет. Люди ж хочуть підстрахувати себе.

— Вже є дані про те, що імунітет тримається більше року. І можу сказати, що це стосується будь-якої інфекції, не лише ковіду. Природній імунітет завжди набагато ефективніший за штучний. Вакцина – це вакцина. А збудник переформатовує гуморальну імунну відповідь та клітинну, і впливає на специфічний блок імунітету – це дуже важливо при вірусній інфекції. Тому люди краще захищені після хвороби.

Крім того, у коронавірусу багато мутацій, а вакцина вироблялася лише для одного виду. Наскільки вона буде захищати організм від інших штамів – достеменно невідомо. А коли вже випрацьовується комплексний імунітет, тоді весь організм перебудовується на захист від інфекції. Тому постінфекційний імунітет набагато ефективніший після будь-яких захворювань.

— А чи в багатьох людей формується цей імунітет, тому що є такі, хто хворіє і вдруге, і втретє?

— Таке завжди трапляється в період пандемії. Є певна частка людей з прихованими проблемами організму, які раніше не проявлялися. Це генетика та неспроможність формувати адекватну імунну відповідь. Ми маємо справу з вірусом, від якого краще захищає клітинний імунітет, а не гуморальний. Хоча точніше буде сказати, що найкраще вони захищають у комплексі.

Та є люди, у яких є спадковий чи набутий імунодефіцит. Однозначно, що там не буде адекватної імунної відповіді не тільки на ковід, а й на інші захворювання.

Повторне захворювання загалом проходить набагато легше за попереднє, та є виключення. Є такий імунопатологічний феномен, як антитілозалежне посилення інфекційного процесу – там буде тяжкий перебіг повторного захворювання. Дуже багато залежить і від того, скільки збудника вірусу отримала людина під час контакту. І якщо це велика концентрація, то не кожен імунітет впорається.

— Тобто ви за те, що вакцинувати треба саме тих, хто не хворів на ковід?

— Це зрозуміло. У нас є пріоритетні групи вакцинації. Це ті люди, які знаходяться під дуже високим ризиком зараження. У нас є національний план вакцинації, який впроваджений на місцях і ми йому слідуємо.

— Щодо плану вакцинації – зараз у нас йде третій етап, який мав би стартувати в липні, але ми і близько не маємо тієї кількості вакцинованих осіб, яка заявлена у плані. Невже так багато людей відмовляються від вакцинації?

— Ні, просто прийшла нормальна кількість вакцин і ми тепер спроможні йти по плану швидше. Тобто вакцин має вистачити як на групи людей із першої та другої категорії, так і на третю.

На початку ми бачили затримку із поставками, з тією ж індійською вакциною, з китайською. Але зараз пішло дуже багато вакцин, різнопланових і ефективних, тому є можливість моделювати дорожню карту. Наприклад, педагоги мали щепитися з вересня, але ми можемо це зробити вже зараз.

— А як скоро всі бажаючі зможуть отримати вакцину, адже не пріоритетна категорія за планом іде аж із листопада?

— Однозначно це буде швидше. Уже можна реєструватися через “Дію”. Будуть додаткові тури та можливості, наприклад, щеплення вихідного дня, прийде запрошення й можна буде щепитися. І це дуже важливо, тому що молодь у нас наймобільніша. Молодь хотіла б влітку мати змогу кудись поїхати, а для цього необхідно мати сертифікат, який уже теж робиться. І він вже майже готовий – тільки з ЄС треба узгодити, щоб були подібні документи.

— Щодо сертифікатів є побоювання, що деякі вакцини, які є в Україні, поки не визнані у ВООЗ. І це не дасть можливості для подорожей Європою.

— Всі вакцини, які поки не визнані і є в Україні, уже знаходяться на перекваліфікації у ВООЗ. Просто це довга процедура. Та ми сподіваємося, що ВООЗ якомога швидше надасть усі документи.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

separatisti 15 raziv porushili tishu na donbasi 6d99ad3 80x80 - Сепаратисти 15 разів порушили "тишу" на Донбасі
УКРАЇНА4 тижні тому

Сепаратисти 15 разів порушили “тишу” на Донбасі

tkg zavershuye uzgodzhennja velikodnogo peremirja 148c6ce 80x80 - ТКГ завершує узгодження великоднього перемир'я
УКРАЇНА4 тижні тому

ТКГ завершує узгодження великоднього перемир’я

u devjati regionah za dobu zhodnogo covid shheplennja 28f04d9 80x80 - У дев'яти регіонах за добу жодного COVID-щеплення
УКРАЇНА4 тижні тому

У дев’яти регіонах за добу жодного COVID-щеплення

ukrayina ogolosila pro viturennja konsula rf v odesi 95b4fa6 80x80 - Україна оголосила про витурення консула РФ в Одесі
УКРАЇНА4 тижні тому

Україна оголосила про витурення консула РФ в Одесі

kandidat nauk jak zahishhav disertaciju nardep kiva c5724c7 80x80 - Кандидат наук. Як захищав дисертацію нардеп Ківа
УКРАЇНА4 тижні тому

Кандидат наук. Як захищав дисертацію нардеп Ківа

doba v zoni oos 12 obstriliv vtrat nemaye 8ee95e1 80x80 - Доба в зоні ООС: 12 обстрілів, втрат немає
УКРАЇНА4 тижні тому

Доба в зоні ООС: 12 обстрілів, втрат немає

v ukrayini dvoma dozami vakcinovano 428 osib b75c653 80x80 - В Україні двома дозами вакциновано 428 осіб
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні двома дозами вакциновано 428 осіб

ukrayinciv vzhe shhepljat drugoju dozoju astrazeneca 41b55e0 80x80 - Українців вже щеплять другою дозою AstraZeneca
УКРАЇНА4 тижні тому

Українців вже щеплять другою дозою AstraZeneca

zvilnennja kobolyeva skilki vstig zarobiti kolishnij glava naftogazu ce08fc1 80x80 - Звільнення Коболєва - скільки встиг заробити колишній глава Нафтогазу
ГРОШІ4 тижні тому

Звільнення Коболєва – скільки встиг заробити колишній глава Нафтогазу

u radi inicijujut vidstavku lazebnoyi nardep 7656cf4 80x80 - У Раді ініціюють відставку Лазебної - нардеп
УКРАЇНА4 тижні тому

У Раді ініціюють відставку Лазебної – нардеп

venecianka zrobila visnovok shhodo zakonu pro vrp 318ac50 80x80 - "Венеціанка" зробила висновок щодо закону про ВРП
УКРАЇНА3 тижні тому

“Венеціанка” зробила висновок щодо закону про ВРП

v ukrayini dobovij rekord zi shheplen vid covid 19 dedcf53 80x80 - В Україні добовий рекорд зі щеплень від COVID-19
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні добовий рекорд зі щеплень від COVID-19

360a82181e45290f1e059ec6de6c9147 80x80 - Україна без НАТО - чому Блінкен не підняв це питання в розмові з Зеленським
СВІТ3 тижні тому

Україна без НАТО – чому Блінкен не підняв це питання в розмові з Зеленським

7423a869379a982e5002636003c2f2aa 80x80 - Пасхальний кошик 2021 - які продукти треба святити на Великдень і які ціни
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Пасхальний кошик 2021 – які продукти треба святити на Великдень і які ціни

doba na donbasi devjat obstriliv poranenij boyec 184ce04 80x80 - Доба на Донбасі: дев'ять обстрілів, поранений боєць
УКРАЇНА4 тижні тому

Доба на Донбасі: дев’ять обстрілів, поранений боєць

zelenskij postaviv zavdannja do dnja nezalezhnosti b48d6be 80x80 - Зеленський поставив завдання до Дня Незалежності
УКРАЇНА3 тижні тому

Зеленський поставив завдання до Дня Незалежності

zelenskij vistupiv zi zvernennjam u den pamjati 93fe347 80x80 - Зеленський виступив зі зверненням у День пам'яті
УКРАЇНА2 тижні тому

Зеленський виступив зі зверненням у День пам’яті

v upc mp zajavili pro zahoplennja hramu v rivnenskij oblasti 798feaf 80x80 - В УПЦ МП заявили про захоплення храму в Рівненській області
УКРАЇНА2 тижні тому

В УПЦ МП заявили про захоплення храму в Рівненській області

zelenskij ociniv imovirnist vijni z rf db8d1d9 80x80 - Зеленський оцінив імовірність війни з РФ
УКРАЇНА2 тижні тому

Зеленський оцінив імовірність війни з РФ

fefb5182c6c73ef622c1d69a39c1aed1 80x80 - Бомбосховища в Україні - куди бігти, якщо Росія почне обстріл
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Бомбосховища в Україні – куди бігти, якщо Росія почне обстріл

separatisti obstriljali selishhe shumi shtab d8e2988 80x80 - Сепаратисти обстріляли селище Шуми - штаб
УКРАЇНА38 секунд тому

Сепаратисти обстріляли селище Шуми – штаб

5d19866e9737affcaee1577596e2c90c 80x80 - Імунітет після коронавірусу - чи треба робити вакцину, якщо перехворів
СУСПIЛЬСТВО1 хв. тому

Імунітет після коронавірусу – чи треба робити вакцину, якщо перехворів

rnbo prigrozilo sankcijami zemelnim mahinatoram b309b92 80x80 - РНБО пригрозило санкціями земельним махінаторам
УКРАЇНА2 години тому

РНБО пригрозило санкціями земельним махінаторам

pochavsja drugij etap covid vakcinaciyi vijskovih v oos ad706ba 80x80 - Почався другий етап COVID-вакцинації військових в ООС
УКРАЇНА4 години тому

Почався другий етап COVID-вакцинації військових в ООС

arheologi znajshli mistichnij artefakt pid poltavoju 602426f 80x80 - Археологи знайшли містичний артефакт під Полтавою
УКРАЇНА6 години тому

Археологи знайшли містичний артефакт під Полтавою

ljashko anonsuvav masovi zvilnennja v moz 7310703 80x80 - Ляшко анонсував масові звільнення в МОЗ
УКРАЇНА8 години тому

Ляшко анонсував масові звільнення в МОЗ

na dnipropetrovshhini mediki pidrobljali rezultati plr testiv na covid 97d46d9 80x80 - На Дніпропетровщині медики підробляли результати ПЛР-тестів на COVID
УКРАЇНА10 години тому

На Дніпропетровщині медики підробляли результати ПЛР-тестів на COVID

u mon ocinili padinnja jakosti osviti pid chas karantinu 5b62962 80x80 - У МОН оцінили падіння якості освіти під час карантину
УКРАЇНА12 години тому

У МОН оцінили падіння якості освіти під час карантину

u miskradi krivogo rogu jdut obshuki 179845e 80x80 - У міськраді Кривого Рогу йдуть обшуки
УКРАЇНА13 години тому

У міськраді Кривого Рогу йдуть обшуки

zelenskij pidpisav odin iz zemelnih zakoniv 9167e2e 80x80 - Зеленський підписав один із земельних законів
УКРАЇНА15 години тому

Зеленський підписав один із земельних законів

zhertvami masshtabnoyi dtp v kiyevi stali tri ljudini db72d99 80x80 - Жертвами масштабної ДТП в Києві стали три людини
УКРАЇНА17 години тому

Жертвами масштабної ДТП в Києві стали три людини

vakcinaciju prizupinili v 12 regionah ukrayini 77da72f 80x80 - Вакцинацію призупинили в 12 регіонах України
УКРАЇНА19 години тому

Вакцинацію призупинили в 12 регіонах України

v ukrayini minimum vipadkiv covid 19 z pochatku roku 00a587c 80x80 - В Україні мінімум випадків COVID-19 з початку року
УКРАЇНА21 годину тому

В Україні мінімум випадків COVID-19 з початку року

na donbasi za dobu shist obstriliv poranenij boyec 92e537e 80x80 - На Донбасі за добу шість обстрілів, поранений боєць
УКРАЇНА23 години тому

На Донбасі за добу шість обстрілів, поранений боєць

u zoni oos poranenij ukrayinskij vijskovij ebeb05f 80x80 - У зоні ООС поранений український військовий
УКРАЇНА1 день тому

У зоні ООС поранений український військовий

c06aa7d5d51e45fa2bedfdfe174a86ec 80x80 - Погода до кінця весни в Україні - синоптики обіцяють спеку і мокрі дні
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Погода до кінця весни в Україні – синоптики обіцяють спеку і мокрі дні

u zsu koronavirus u 231 ljudini a0b9b52 80x80 - У ЗСУ коронавірус у 231 людини
УКРАЇНА1 день тому

У ЗСУ коронавірус у 231 людини

v ukrayini shhepleno ponad 970 tisjach osib 6a54baa 80x80 - В Україні щеплено понад 970 тисяч осіб
УКРАЇНА1 день тому

В Україні щеплено понад 970 тисяч осіб

padinnja povitrjanoyi kuli na hmelnichchini v policiyi rozpovili podrobici 2fed3b1 80x80 - Падіння повітряної кулі на Хмельниччині: в поліції розповіли подробиці
УКРАЇНА1 день тому

Падіння повітряної кулі на Хмельниччині: в поліції розповіли подробиці

cd9f0cad13a03b0a91fc05ba645f32bd 80x80 - Смертність в Україні б'є рекорди - помирають не лише від коронавірусу
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Смертність в Україні б’є рекорди – помирають не лише від коронавірусу