Карантин - чи можливі масштабні протести в Україні
Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Карантин – чи можливі масштабні протести в Україні

21c265bfe64dce6da320565922eecbd7 - Карантин - чи можливі масштабні протести в Україні

Протест проти карантину, Київ, 11 листопада 2020 року Фото: Апостроф / Олександр Гончаров

За тиждень МОЗ кілька разів оновив список карантинних зон України . Очікувано “почервоніла” столиця, де з 20 березня місцева влада запровадила локдаун. Також червона зона введена в дев’яти областях країни. Ще у десятці регіонів близькі до того, щоб радикально посилити карантинні заходи – там зберігається “помаранчевий” рівень епідемічної небезпеки. Разом з тим, на тлі колапсу, що наближається, на вулиці українських міст починають виходити люди з протестами проти введення локдауна в їхніх населених пунктах, адже нові обмеження вдарять по їх доходах. Чи існує ймовірність, що поки ще нечисленні мітинги переростуть в новий соціальний вибух, розбирався “Апостроф”.

А за що жити?

Хвиля протестів по містах України прокотилася 19-21 березня. Так, в Києві під стіни КМДА вийшли підприємці організації “Save ФОП”. Кілька сотень людей вимагали від місцевої влади скасувати рішення про посилення карантину. В руках люди тримали плакати “Бізнес повинен працювати”, “Ні роботи – ні податків” і так далі. У понеділок на Майдані зібралися вже кілька тисяч протестувальників – вимоги ті ж.

Протестував і “червоний” Житомир. Місцеві підприємці зібралися під будівлею ОДА на акцію “Право на працю”. Протестуючі вимагали дозволити працювати малому бізнесу, нарівні з великим. До людей вийшли місцеві чиновники, пообіцявши, що попросять у центральної влади послаблень карантинних обмежень.

Вийшли на акції протесту в Одесі, Полтаві, Миколаєві, Краматорську, Черкасах. Сценарій один і той же: вимоги дозволити працювати малому бізнесу і переглянути карантинні заходи.

Дійсно, малий і середній бізнес, зокрема сфера обслуговування, найбільше страждають від локдауну. А це сотні тисяч робочих місць по всій країні.

“З зимовим локдауном ми ще більш-менш впоралися, так як знали про нього заздалегідь. Лютий був досить непоганий, і якби не новий локдаун зараз, то в березні ми могли б вийти на докарантінний рівень доходу, – розповідає “Апострофу” співвласниця “Відьма-бар “Лиса гора” Олеся Остафієва. – Але цей локдаун вкрай незручний, адже ми в четвер тільки дізналися, що в суботу вже не будемо працювати. А у нас велика кількість залишків продуктів, адже ми готувалися до вихідних і зробили велику закупівлю. У підсумку більшість продуктів доведеться списати. Наприклад, для бару збитки будуть на рівні 100-120 тисяч гривень, з урахуванням того, що оренду все одно доведеться платити”.

За словами Остафієвої, недоотримають доходи і її співробітники.

“Звичайно, ми не зможемо забезпечити співробітникам зарплату на тому рівні, який вони б отримували в нормальному робочому режимі. Будемо фінансово підтримувати команду просто з наших особистих коштів з моєї напарницею, тому що оборотних грошей для фінансової допомоги співробітникам у підприємства немає”, – додає Олеся Остафієва.

Але пощастило з фінансовою підтримкою під час карантину далеко не всім. За даними Центру Разумкова, безробіття в Україні зросло з 8,5% до 9,9%, а чисельність безробітного населення склала 1,6 мільйона осіб.

Так, в жодному з міст, де проходили акції протесту проти радикальних обмежень, вони не відрізнялися численністю. Але якщо регіональні локдауни переростуть в загальнонаціональний, а судячи зі статистики захворюваності, це цілком ймовірний сценарій, то немає гарантій, що на вулиці не вийдуть вже десятки тисяч людей. Тим більше, що цей тренд зараз простежується в Європі.

8c36c396edab2923e70d5ce40055912e - Карантин - чи можливі масштабні протести в Україні

Протест проти карантину, Амстердам, Нідерланди, 21 березня 2021 року Фото: Getty images

Так, наприклад, 20 березня в Лондоні тисячі британців вийшли на вулиці міста, протестуючи проти локдауну. За даними ЗМІ, поліція затримала понад три десятки демонстрантів.

“Гаряче” було і в Амстердамі, де правоохоронцям навіть довелося застосувати водомети для розгону натовпу.

У німецькому Касселі антикарантинні протести переросли у зіткнення з поліцією, з усіма атрибутами вуличних заворушень: кийки, сльозогінний газ і водомети. Крім того, акції за скасування карантину пройшли у всіх великих містах Німеччини: Мюнхені, Дюссельдорфі, Гамбурзі та Берліні.

В таких обставинах, чи загрожують масові антикарантинні протести Україні?

Локдауну немає

На думку експертів, в короткостроковій перспективі очікувати масових акцій протесту як в Європі – не варто. І ось чому:

По-перше, “Фактично ніякого локдауну немає. Влада робить вигляд, що вона все закрила, а люди роблять вигляд, що вони повірили, що все закрито, – говорить “Апострофу” політтехнолог Дмитро Раїмов. – Навіть якщо зараз продзвонити центральні ресторани Києва, то можна побачити, що вони все приймають замовлення і працюють. Не працюють тільки торгові центри, але онлайн-продаж є. Тому поки влада не вводить жорсткий контроль карантинних обмежень, як це було в тих же Нідерландах, де були протести, або як в Туреччині, де реально закриваються ресторани о 7 годині вечора – ніяких масових протестів не буде”.

По-друге, щоб протести стали масовими, необхідний ресурс і організатори.

“Без організуючої сили не бачу великого потенціалу, – додає “Апострофу” політичний експерт МЦПД Ігор Петренко. – Так, про необхідність підтримки малого і середнього бізнесу кажуть всі політики. Але виступити хедлайнерами протестів? Ніхто на це не піде. Тимошенко не піде, “Голос” теж, адже вони думають про можливості широкої коаліції, у ОПЗЖ зараз внутрішні великі проблеми. Сумнівно, що і Порошенко підтримає”.

По-третє, на думку політичного психолога Світлани Чуніхіної, культура європейського і українського протесту принципово відрізняється.

“Рівень соціальної напруженості в Україні досліджується за спеціальною формулою, в якій три змінних: загальна оцінка ситуації, з чим люди цю ситуацію порівнюють і що вони очікують в майбутньому. Важлива ще оцінка, чи можеш ти впливати на ситуацію. Негатив, пов’язаний з локдауном, відноситься до побоювань за економіку, зарплати і робочі місця. Але з чим порівняти? Чи є хороші приклади? У людей давно не було такого еталонного часу, коли було “добре”. Перспективи помірно позитивні – все розуміють, що це більш-менш тимчасова ситуація. Здатність впливати на ситуацію невисока. Тому, соціальних вибухів, скоріше, чекати не варто, – каже “Апострофу” Чунихина. – Взагалі, якщо проаналізувати історію значущих українських протестів, то всі вони піднімалися з приводу масштабних наративів. З приводу функціональних речей, коли потрібно захистити локальний інтерес – з цим в українців гірше. Тому ми бачимо, що європейці виходять на функціональні протести, де є локальне питання, а у нас в досвіді таких функціональних протестів недостатньо. Тому протестів у зв’язку з локдауном, швидше за все не буде. Буде прихований або явний саботаж: недотримання карантинних заходів”.

22409c6db449008d908bacc07aeaaab1 - Карантин - чи можливі масштабні протести в Україні

Протест проти карантину, Київ, 11 листопада 2020 року Фото: Апостроф / Олександр Гончаров

Нарешті, по-четверте, найближчим часом, влада може узгодити пакет заходів підтримки для бізнесу. У разі загальнонаціонального локдауну це може бути повернення одноразових виплат ФОПам по 8 тисяч гривень (міністр економіки Ігор Петрашко вже заявив, що це питання розглянуть, якщо вся країна закриється на карантин). Так, цього мало, але 8 тисяч гривень все ж краще, ніж нічого.

Зараз же президент закликає місцеву владу в “червоних” регіонах самостійно подбати про бізнес, а центральна влада, за словами Володимира Зеленського, готова “накинути” 100% підтримки від того, що ухвалять ради на місцях. Правда, поки цього ще не сталося.

“Але, якщо станеться, це дасть розрядку населенню”, – відзначає Ігор Петренко.

Варіанти загострення

Відповідно до початку квітня при владі є шанс “пропетляти” без особливих антикарантинних хвилювань. Але все може різко змінитися.

“Ось якщо жорстко все закрити і контролювати, тоді ми побачимо в Україні протести як в Європі. Але я поки що не знаю “самогубця”, який готовий попрощатися з кріслом, щоб не вмерло кілька сотень людей”, – запевняє Дмитро Раїм.

“Якщо ситуація з локдауном затягнеться більше, ніж на три тижні, а ніякої підтримки не буде, то в регіонах можуть посилитися протести представників малого і середнього бізнесу”, – резюмував Ігор Петренко.

“Якщо до медичної кризи в повній мірі приєднається економічна криза, і інтерпретація ситуації вийде за межі локального сюжету, ось тоді можуть бути варіанти протестів”, – підсумувала Світлана Чунихина.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ3 тижні тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

drugoju dozoju vid covid vakcinuvali bilshe nizh pershoju c56868a 80x80 - Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою
УКРАЇНА4 тижні тому

Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою

05f3db2889468aaecc6f962edf4b5d41 80x80 - Коронавірус в Індії - Як країна справляється з епідемією
СВІТ3 тижні тому

Коронавірус в Індії – Як країна справляється з епідемією

na trasi kiyiv zhitomir zatrimali bandu shho katuvala ljudej 383031a 80x80 - На трасі Київ - Житомир затримали банду, що катувала людей
УКРАЇНА3 тижні тому

На трасі Київ – Житомир затримали банду, що катувала людей

armija ssha zamovila vantazhivki u avtokrazu zmi a9f6a73 80x80 - Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу - ЗМІ
УКРАЇНА4 тижні тому

Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу – ЗМІ

v ukrayini dva dni znizhuyetsja pririst covid 19 9c72251 80x80 - В Україні два дні знижується приріст COVID-19
УКРАЇНА2 тижні тому

В Україні два дні знижується приріст COVID-19

u krimu student otrimav tjuremnij termin za ekstremizm d77bd6a 80x80 - У Криму студент отримав тюремний термін за "екстремізм"
УКРАЇНА3 тижні тому

У Криму студент отримав тюремний термін за “екстремізм”

zelenskij pidpisav odin iz zemelnih zakoniv 9167e2e 80x80 - Зеленський підписав один із земельних законів
УКРАЇНА3 тижні тому

Зеленський підписав один із земельних законів

zelenskij zatverdiv zbilshennja vitrat na oboronu 45f234f 80x80 - Зеленський затвердив збільшення витрат на оборону
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський затвердив збільшення витрат на оборону

40ca687407283720730f8a9061c7c8e3 80x80 - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Україна, космос – Коли Україна запустить новий космічний апарат

v ukrayini za dobu zrobili majzhe 18 tisjach shheplen e9c34e3 80x80 - В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень

kiyiv otrimaye novij paket cilej partnerstva z nato 482978b 80x80 - Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО
УКРАЇНА2 тижні тому

Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО

52c04d43e24ed0882b96149cd68134ee 80x80 - Погода у червні - прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода у червні – прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні

27c99b375e2a7a9d2cc6b73474ca3a30 80x80 - Пластикові пакети Україна - чи заборонить влада тару і упаковку
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Пластикові пакети Україна – чи заборонить влада тару і упаковку

de750f30c6ef0a08982371c0eb6a12ba 80x80 - Погода на літо 2021 - синоптики дали прогноз на все літо - новини України
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода на літо 2021 – синоптики дали прогноз на все літо – новини України

doba na donbasi visim obstriliv troye poranenih 587fbc5 80x80 - Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених
УКРАЇНА3 тижні тому

Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених

taran pojasniv neobhidnist nacoporu cdf485f 80x80 - Таран пояснив необхідність нацопору
УКРАЇНА3 тижні тому

Таран пояснив необхідність нацопору

3636c2ac17e10558a92e0659e7cb0aa0 80x80 - Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну - дипломат США
СВІТ2 тижні тому

Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну – дипломат США

pogoda na vihidni v ukrayinu povertayetsja teplo c4fd444 80x80 - Погода на вихідні: в Україну повертається тепло
УКРАЇНА3 тижні тому

Погода на вихідні: в Україну повертається тепло

padinnja povitrjanoyi kuli na hmelnichchini v policiyi rozpovili podrobici 2fed3b1 80x80 - Падіння повітряної кулі на Хмельниччині: в поліції розповіли подробиці
УКРАЇНА3 тижні тому

Падіння повітряної кулі на Хмельниччині: в поліції розповіли подробиці

pomer horeograf grigorij chapkis 2c1fbb5 80x80 - Помер хореограф Григорій Чапкіс
УКРАЇНА1 годину тому

Помер хореограф Григорій Чапкіс

ukrayina povernula pjat paciyentiv z bilorusi e369ca7 80x80 - Україна повернула п'ять пацієнтів з Білорусі
УКРАЇНА3 години тому

Україна повернула п’ять пацієнтів з Білорусі

tjutjunovo vishneva kontrabanda vilucheni sigareti ocinili v 10 mln 84856b2 80x80 - "Тютюново-вишнева" контрабанда: вилучені сигарети оцінили в 10 млн
УКРАЇНА5 години тому

“Тютюново-вишнева” контрабанда: вилучені сигарети оцінили в 10 млн

ukrayinci otrimali majzhe 17 mln shheplen vid covid 9ed0f00 80x80 - Українці отримали майже 1,7 млн щеплень від COVID
УКРАЇНА7 години тому

Українці отримали майже 1,7 млн щеплень від COVID

v ukrayini za dobu menshe tisjachi vipadkiv covid 19 da63bb6 80x80 - В Україні за добу менше тисячі випадків COVID-19
УКРАЇНА9 години тому

В Україні за добу менше тисячі випадків COVID-19

u zoni oos devjat obstriliv vtrat nemaye 6b73c71 80x80 - У зоні ООС дев'ять обстрілів, втрат немає
УКРАЇНА11 години тому

У зоні ООС дев’ять обстрілів, втрат немає

kuleba vikljuchiv peregovori zelenskogo z ldnr 2126c3e 80x80 - Кулеба виключив переговори Зеленського з "ЛДНР"
УКРАЇНА13 години тому

Кулеба виключив переговори Зеленського з “ЛДНР”

shkarlet nazvav kilkist shkil jaki ne pidkljucheni do merezhi b614b17 80x80 - Шкарлет назвав кількість шкіл, які не підключені до Мережі
УКРАЇНА15 години тому

Шкарлет назвав кількість шкіл, які не підключені до Мережі

shmigal rozpoviv pro zapusk fondovogo rinku 5cc09a2 80x80 - Шмигаль розповів про запуск Фондового ринку
УКРАЇНА17 години тому

Шмигаль розповів про запуск Фондового ринку

separatisti ne vipuskajut abituriyentiv z ordlo d8f1acf 80x80 - Сепаратисти не випускають абітурієнтів з ОРДЛО
УКРАЇНА19 години тому

Сепаратисти не випускають абітурієнтів з ОРДЛО

glava obsye znovu vidvidaye ukrayinu 7703e1f 80x80 - Глава ОБСЄ знову відвідає Україну
УКРАЇНА21 годину тому

Глава ОБСЄ знову відвідає Україну

zatverdzheno strategiju rozvitku pravosuddja v ukrayini 3256312 80x80 - Затверджено стратегію розвитку правосуддя в Україні
УКРАЇНА23 години тому

Затверджено стратегію розвитку правосуддя в Україні

ukrayina zminjuye taktiku shhodo zblizhennja z nato f46f00c 80x80 - Україна змінює тактику щодо зближення з НАТО
УКРАЇНА1 день тому

Україна змінює тактику щодо зближення з НАТО

374dadb23a90e0896dc5b7bc9531aa24 80x80 - Відпочинок за кордоном - куди можна поїхати українцеві без довідки
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Відпочинок за кордоном – куди можна поїхати українцеві без довідки

genshtab ociniv rik specstatusu ukrayini v nato 1057d14 80x80 - Генштаб оцінив рік спецстатусу України в НАТО
УКРАЇНА1 день тому

Генштаб оцінив рік спецстатусу України в НАТО

v ukrayini za dobu zrobili 62 tisjachi shheplen 400c727 80x80 - В Україні за добу зробили 62 тисячі щеплень
УКРАЇНА1 день тому

В Україні за добу зробили 62 тисячі щеплень

usi oblasti ukrayini zalishajutsja v zelenij zoni moz 8de6241 80x80 - Усі області України залишаються в зеленій зоні - МОЗ
УКРАЇНА1 день тому

Усі області України залишаються в зеленій зоні – МОЗ

pririst koronavirusu v ukrayini znizhuyetsja 41c66f2 80x80 - Приріст коронавірусу в Україні знижується
УКРАЇНА1 день тому

Приріст коронавірусу в Україні знижується

mvs ukrayini popovnit svij aviapark 5964518 80x80 - МВС України поповнить свій авіапарк
УКРАЇНА1 день тому

МВС України поповнить свій авіапарк

ukrposhta predstavila marku do yevro 2020 cff0a93 80x80 - Укрпошта представила марку до Євро 2020
УКРАЇНА2 дні тому

Укрпошта представила марку до Євро 2020