Коронавірус Дельта - як українцям вберегтися від індійського штаму
Зв'язок з нами

Коронавірус Дельта – як українцям вберегтися від індійського штаму

3fb50ed1e41e6c8b8b82bf84b64b79f5 - Коронавірус Дельта - як українцям вберегтися від індійського штаму

Фото: Getty images

В Україні вперше виявили небезпечний індійський штам коронавірусу – “Дельта”. Новий варіант вірусу більш заразний, а також удвічі підвищує ризики госпіталізації. Але поки не можна стверджувати, що він частіше призводить до летального результату, ніж його попередники. Чи варто побоюватися українцям, і чи чекає нас черговий локдаун, дізнавався “Апостроф”.

Що за штам “Дельта”

Вперше новий варіант коронавірусу B.1.617.2 був виявлений восени 2020 року в Індії. З того часу його називали “індійським”. Пізніше ВООЗ дала йому назву “Дельта”, як і інші мутовані штами, по буквах грецького алфавіту. Так британський коронавірус став “Альфа”, південноафриканський – “Бета”, а бразильський – “Гамма”.

Як пише Deutsche Welle, посилаючись на слова клінічного епідеміолога з Лондонського університету королеви Марії Дипти Гурдасані, особливість нового штаму полягає відразу в декількох мутаціях, в тому числі в шиповидному білку. Ці зміни дозволяють вірусу легше впроваджуватися в клітини організму людини і уникати деяких імунних реакцій.

Станом на червень, індійський штам вірусу поширений в 92 країнах світу. Найбільша активність – в Росії, Португалії та Великобританії. Зокрема в Британії новий варіант коронавірусу став причиною 90% випадків зараження, а в Росії – в 72%.

У ВООЗ вже повідомили, що новий штам більш ніж в два рази заразніше британського і в півтора рази частіше призводить до реанімації. Наприклад, за даними Служби громадської охорони здоров’я Великобританії (PHE), ймовірність заразитися “Дельтою” у власному будинку зростає на 64% в порівнянні з “Альфа”-варіантом коронавірусу.

Чи є даний штам більш смертельним, поки точно невідомо. Хоча в РНЕ вже публікували дані про те, що в результаті зараження варіантом “Дельта” померли люди, які вже були вакциновані від коронавірусу. При цьому, 12 осіб померли протягом приблизно двох тижнів після другої дози вакцини.

Щодо симптомів, то за даними епідеміолога, співробітника Королівського коледжу в Лондоні і одного з розробників програми Zoe (додаток призначений для відстеження симптомів ковіду, яким користуються британці) Тіма Спектора, вони схожі на сильну застуду. Британці, що заразилися, скаржилися на головний біль, першіння в горлі, нежить, температуру і іноді – кашель. Втрата нюху та смаку практично не спостерігається.

Ще одна особливість в тому, що крім самого штаму “Дельта”, існує ще одна версія “Дельта плюс”, яка вважається ще більш заразним. Однак “Дельта-плюс” поки не настільки поширений, його присутність зафіксували в 10 країнах: Індії, США, Великобританії, Португалії, Швейцарії, Японії, Польщі, Непалі, Китаї та Росії.

72ccde1c3736bc54cafa97de0025cbd7 - Коронавірус Дельта - як українцям вберегтися від індійського штаму

Країни, в яких виявили коронавірус “Дельта плюс”Фото: Апостроф / Колаж

Чи допоможе вакцина?

Офіційно в Британії вже заявили, що вакцини від коронавірусу від компаній Pfizer і AstraZeneca в більш ніж 90% випадках можуть запобігти зараженню “Дельтою”. За даними аналізу, дві дози вакцини Pfizer дають 96% захисту від вірусу, в той час як AstraZeneca захищає на 92%.

Однак в звіті Національної служби охорони здоров’я Великобританії відзначається, що незалежно від типу вакцин, їх ефективність від штаму “Дельта” після введення двох доз становить 80,8%. Після однієї дози вона становить лише 33,2%.

У коментарі “Апострофу” імунолог, голова Національного технічної групи експертів з питань імунопрофілактики при МОЗ Федір Лапій пояснює, що доведена ефективність Pfizer і AstraZeneca проти індійського штаму, зовсім не свідчить про те, що CoronaVac, яким масово вакцинують українців, не є ефективним. Експерт впевнений, що китайська вакцина також буде захищати від нового типу вірусу.

“Я не думаю, що виникнуть проблеми з тими, хто щеплений CoronaVac. Щодо ефективності Pfizer і AstraZeneca, повідомлення йдуть з Британії, де в основному використовуються ці вакцини, і за їхніми даними можна говорити, що вакцина працює. Немає підстав стверджувати, що китайська вакцина не буде працювати”, – вважає він.

Крім того, імунолог зазначив, що в Британії, де широко поширений штам “Дельта”, хворіють в основному молоді люди до 40 років, а це та категорія людей, яка ще слабо вакцинована.

“Якщо порівнювати кількість вакцинованих хворих, з не вакцинованими, це дає нам підстави говорити, що вакцина працює”, – сказав Лапій.

Читайте також: “Дельта”-вірус більш заразний і смертоносний, але вакцина дає перевагу – ізраїльський лікар

Що загрожує Україні

Дослідники з НАНУ прогнозують, що через низький рівень вакцинації населення в Україні і велику міграцію з РФ, штам “Дельта” може поширитися в Україні швидше, ніж у західних сусідів, і мати важкі наслідки.

За уточненими даними, частка індійського штаму в Росії вже становить близько 72%. Крім того, з російських новинних агенцій відомо, що в Московській області число госпіталізацій вже три тижні зростає на 40% за тиждень, а вільними залишаються менше 11% ліжкового фонду. Для порівняння: тижневі темпи зростання числа госпіталізацій в Україні під час березнево-квітневої хвилі ніколи не перевищували 30%, а в Києві перевищення позначки в 40% спостерігалося тільки протягом одного тижня на початковому етапі зростання.

На жаль, незважаючи на військові дії, міграційні процеси між Україною і Росією залишаються інтенсивними, і це становить реальну загрозу занесення нового штаму, вважає головний спеціаліст МОЗ з епідеміології, доктор медичних наук, епідеміолог Наталя Виноград.

94b2dc95fe0eea573cc3b1cff12f90ab - Коронавірус Дельта - як українцям вберегтися від індійського штаму

Пацієнти лежать на підлозі в коридорі лікарні, 21 червня 2021 року, Санкт-Петербург, РосіяФото: https://t.me/rian_ru/104084

Фахівець відзначає, що якщо індійський штам буде і далі так швидко поширюватися, то “у багатьох країнах люди знову лежатимуть в коридорах лікарень”.

“Ніхто не зміг стримати поширення вірусу, це як радіація, її неможливо зупинити, так само, як і біологічну загрозу. Ми можемо мінімізувати поширення, якщо кожна людина буде до себе уважною та серйозно ставитися до цієї небезпеки. А у нас зараз в громадських місцях і транспорті ніхто не дотримується дистанції, половина людей без масок “, – сказала Виноград в коментарі “Апострофу”.

Яких заходів вжито

Перед засіданням РНБО присвяченому протидії поширенню в Україні індійського штаму коронавірусу SARS-CoV-2, секретар Ради Олексій Данилов повідомив, що в Україні зафіксували два випадки зараження новим типом коронавіруса “Дельта”. Його виявили у матері 66 років і дитини 16 років, які нещодавно повернулися з Росії.

В ході засідання, учасники РНБО погодилися з необхідністю введення додаткових протиепідемічних заходів:

  • прискорення темпів вакцинації;
  • забезпечення доступності вакцинації для груп ризику, в тому числі для людей старше 60 років;
  • активізація інформаційно-просвітницької роботи серед населення про необхідність імунопрофілактики та використання засобів індивідуального захисту;
  • посилення лабораторної складової для виявлення штаму “Дельта”;
  • удосконалення медичних протоколів;
  • посилення готовності медичних закладів до надання допомоги пацієнтам з коронавірусом;
  • максимальна імунізація медичного персоналу.

Крім того, громадяни, які прибули з Індії, Великобританії, Північної Ірландії, Росії та Португалії, які перебували в цих країнах не менше 7 днів, повинні будуть здавати експрес-тести на визначення антигену коронавірусу SARS-CoV-2. Тестувати будуть безпосередньо в пунктах пропуску. Такі умови в’їзду в Україну почнуть діяти з 25 червня.

Також, за окремим дорученням РНБО, МОЗ підготує варіанти карантинних обмежень через випадки штаму “Дельта” в країні, які будуть готові до 25 червня.

“До 25-го червня, за окремим дорученням РНБО, буде підготовлено комплексні пропозиції для протидії поширенню коронавірусу штаму “Дельта” в Україні”, – повідомив заступник міністра і головний державний санітарний лікар Ігор Кузин.

При цьому Виноград каже, що локдауну не буде, але додаткові карантинні заходи все ж необхідні.

“Дуже багато потрібно посилити, і на засіданні РНБО це обговорювали. І, дійсно, певні заходи будуть введені, але сидіти по домівках не будемо”, – заявила експерт МОЗ.

На думку імунолога Федора Лапія, передусім необхідно посилити контроль за перетином кордону, щоб якнайдалі відстрочити поширення коронавірусу “Дельта” в Україні.

“Чим більше сюди приїде людей з цим вірусом, тим швидше ми увійдемо в ситуацію, яку спостерігаємо в РФ. Чим довше ми зможемо стримувати поширення вірусу в Україні, тим більше часу ми виграємо, і люди будуть вакцинуватися. В першу чергу треба говорити про обмеження поїздок в країни, які мають високу захворюваність саме цим штамом”, – говорить він.

У будь-якому випадку, Лапій стверджує, що медична система готова до нової можливої хвилі захворюваності: “Ми дуже швидко повернемо коронавірусний ліжковий фонд, який зараз закривається у зв’язку зі зменшенням кількості хворих. Тут вже все напрацьовано, досвід нікуди не зникне. Як тільки почне рости кількість хворих, ми зможемо швидко відреагувати і знову перепрофілювати лікарні”.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

u vinnici 10 richna divchinka pomerla vid starosti 7346a70 80x80 - У Вінниці 10-річна дівчинка померла від старості
4 тижні тому

У Вінниці 10-річна дівчинка померла від старості

neefektivno minfin pro koshti medustanov 464966c 80x80 - Неефективно: Мінфін про кошти медустанов
4 тижні тому

Неефективно: Мінфін про кошти медустанов

zelenskij privitav ssha z dnem nezalezhnosti 6238616 80x80 - Зеленський привітав США з Днем незалежності
4 тижні тому

Зеленський привітав США з Днем незалежності

v ukrayinu pribude vakcina moderna c0ba8db 80x80 - В Україну прибуде вакцина Moderna
4 тижні тому

В Україну прибуде вакцина Moderna

kuleba rozpoviv pro principi kompensaciyi za pp 2 d0eeb9e 80x80 - Кулеба розповів про принципи компенсації за ПП-2
4 тижні тому

Кулеба розповів про принципи компенсації за ПП-2

kuleba rozpoviv jak krimchanam povernuti svoyi prava 8234923 80x80 - Кулеба розповів, як кримчанам повернути свої права
4 тижні тому

Кулеба розповів, як кримчанам повернути свої права

covid shheplennja otrimali shhe 94 tisjachi ukrayinciv 64f1309 80x80 - COVID-щеплення отримали ще 94 тисячі українців
4 тижні тому

COVID-щеплення отримали ще 94 тисячі українців

v dpsu ne pomitili perekrittja kordonu z bilorussju 45e2468 80x80 - В ДПСУ не помітили перекриття кордону з Білоруссю
4 тижні тому

В ДПСУ не помітили перекриття кордону з Білоруссю

jak pidvishhiti efektivnist roboti mitnici v ukrayini d294df1 80x80 - Як підвищити ефективність роботи митниці в Україні
4 тижні тому

Як підвищити ефективність роботи митниці в Україні

pidsumki 107 rinok zemli ta zakon pro oligarhiv 352c99c 80x80 - Підсумки 1.07: Ринок землі та закон про олігархів
4 тижні тому

Підсумки 1.07: Ринок землі та закон про олігархів

u merezhi rozgorivsja skandal cherez pidbori na paradi 3348d0c 80x80 - У мережі розгорівся скандал через підбори на параді
4 тижні тому

У мережі розгорівся скандал через підбори на параді

stala vidoma gotovnist dambi na krimskomu kanali f41aab1 80x80 - Стала відома готовність дамби на Кримському каналі
4 тижні тому

Стала відома готовність дамби на Кримському каналі

stala vidoma prichina smerti vinnichanina pislja vakcini pfizer 4880a69 80x80 - Стала відома причина смерті вінничанина після вакцини Pfizer
4 тижні тому

Стала відома причина смерті вінничанина після вакцини Pfizer

obsjag groshovih perekaziv v ukrayinu zrostaye 88961d5 80x80 - Обсяг грошових переказів в Україну зростає
4 тижні тому

Обсяг грошових переказів в Україну зростає

na odeshhini divchina zaginula v tualeti koli namagalasja distati telefon 6bdf4b1 80x80 - На Одещині дівчина загинула в туалеті, коли намагалася дістати телефон
3 тижні тому

На Одещині дівчина загинула в туалеті, коли намагалася дістати телефон

u skarbnici minimalnij zalishok z pochatku roku 055e937 80x80 - У скарбниці - мінімальний залишок з початку року
4 тижні тому

У скарбниці – мінімальний залишок з початку року

tempi zrostannja realnih dohodiv ukrayinciv spovilnilisja 2298245 80x80 - Темпи зростання реальних доходів українців сповільнилися
4 тижні тому

Темпи зростання реальних доходів українців сповільнилися

u mzs rozpovili pro vizit zelenskogo do ssha e120e91 80x80 - У МЗС розповіли про візит Зеленського до США
4 тижні тому

У МЗС розповіли про візит Зеленського до США

minoboroni korabli rf ne dopomogli sudnu ukrayini 82df104 80x80 - Міноборони: кораблі РФ не допомогли судну України
4 тижні тому

Міноборони: кораблі РФ не допомогли судну України

na donbasi pjat obstriliv za dobu ye vtrati a64dc23 80x80 - На Донбасі п'ять обстрілів за добу, є втрати
4 тижні тому

На Донбасі п’ять обстрілів за добу, є втрати

gerashhenko nazvav prichinu vidstavki avakova 87c8f1e 80x80 - Геращенко назвав причину відставки Авакова
2 тижні тому

Геращенко назвав причину відставки Авакова

c6344f283a1c1c8ced713d5186096027 80x80 - Відпочинок-2021 - скільки коштує відпочити в віп-готелі на двох
2 тижні тому

Відпочинок-2021 – скільки коштує відпочити в віп-готелі на двох

vakcinu pfizer privozjat iz porushennjami zmi 50c1666 80x80 - Вакцину Pfizer привозять із порушеннями - ЗМІ
2 тижні тому

Вакцину Pfizer привозять із порушеннями – ЗМІ

db9225785a1b8658e084ac099b87e239 80x80 - Дельта в Україні - які головні симптоми штаму і чи допоможе вакцина
2 тижні тому

Дельта в Україні – які головні симптоми штаму і чи допоможе вакцина

v yes znjali zaboronu na vyizd ukrayincjam zmi 332171f 80x80 - В ЄС зняли заборону на в'їзд українцям - ЗМІ
2 тижні тому

В ЄС зняли заборону на в’їзд українцям – ЗМІ

2ef530a0b1faec10a9840b1452d97e12 80x80 - Статья Путина - что хочет показать Кремль Украине
2 тижні тому

Статья Путина – что хочет показать Кремль Украине

vidstavka avakova v sluzi narodu rozpovili pro prichini f87fa08 80x80 - Відставка Авакова: в Слузі народу розповіли про причини
2 тижні тому

Відставка Авакова: в Слузі народу розповіли про причини

2cf2d0cd0740180934722f206f6b4583 80x80 - Пенсіонери штурмують Раду - Якої помилки припустилася влада
2 тижні тому

Пенсіонери штурмують Раду – Якої помилки припустилася влада

gerashhenko vislovivsja pro kandidaturu monastirskogo na post ministra b59f552 80x80 - Геращенко висловився про кандидатуру Монастирського на пост міністра
2 тижні тому

Геращенко висловився про кандидатуру Монастирського на пост міністра

b288682659eff6d4683ffd1ed04e9a93 80x80 - Відпочинок 2021 у Греції - куди краще їхати, ціни і курорти на грецьких островах
2 тижні тому

Відпочинок 2021 у Греції – куди краще їхати, ціни і курорти на грецьких островах

u troh oblastjah zhodnogo vipadku covid za dobu f76db64 80x80 - У трьох областях жодного випадку COVID за добу
3 тижні тому

У трьох областях жодного випадку COVID за добу

chastinu ukrayini nakrijut zlivi z gradom 7f0d905 80x80 - Частину України накриють зливи з градом
3 тижні тому

Частину України накриють зливи з градом

chehija vidmovilasja vid zhinochih prizvishh bc5a179 80x80 - Чехія відмовилася від "жіночих" прізвищ
3 тижні тому

Чехія відмовилася від “жіночих” прізвищ

b827dd5d4d979fd2045bffaf659f3db8 80x80 - Електронна трудова книжка - пенсії тепер нараховуватимуться автоматично
3 тижні тому

Електронна трудова книжка – пенсії тепер нараховуватимуться автоматично

menshe tretini derzhpidpriyemstv ye pributkovimi ed2fb26 80x80 - Менше третини держпідприємств є прибутковими
3 тижні тому

Менше третини держпідприємств є прибутковими

na pivdni ukrayini miljoni zagiblih sonechok 04d970e 80x80 - На півдні України мільйони загиблих сонечок
3 тижні тому

На півдні України мільйони загиблих сонечок

e7d67c19c48f41a0d073d37972c10034 80x80 - Відпочинок 2021 - Яка небезпека чекає на українців у Криму
3 тижні тому

Відпочинок 2021 – Яка небезпека чекає на українців у Криму

nezalezhnist 30 rokiv jaki krizi podolala ukrayina fe37776 80x80 - Незалежність, 30 років - Які кризи подолала Україна
3 тижні тому

Незалежність, 30 років – Які кризи подолала Україна

pid kiyevom zijshov z koliyi potjag 6109e4d 80x80 - Під Києвом зійшов з колії потяг
3 тижні тому

Під Києвом зійшов з колії потяг

shmigal nazvav termini vstupu ukrayini do yes d560f99 80x80 - Шмигаль назвав терміни вступу України до ЄС
3 тижні тому

Шмигаль назвав терміни вступу України до ЄС