Коронавірус - Путін хоче постачати вакцину Спутнік V в Європу
Зв'язок з нами

СВІТ

Коронавірус – Путін хоче постачати вакцину Спутнік V в Європу

c8b5b1a715168cbb544b0c7d24e8b788 - Коронавірус - Путін хоче постачати вакцину Спутнік V в Європу

Ульріх Буна Фото: twitter.com/ubounat

30 березня відбулася розмова лідера Кремля Володимира Путіна із президентом Франції Еммануелем Макроном та канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель. Серед іншого, Путін закликав до закупівель та виробництву в Європі російської вакцини “Спутнік V”.

Через катастрофічну недостачу вакцин від коронавірусу Євросоюз опинився у незручній ситуації – він вимушений обговорювати купівлю російської вакцини “Спутнік V”. Незважаючи на офіційну відмову від закупівлі російського препарату в ЄС, його таки придбали Словаччина та Угорщина, а Європейське агентство з лікарських засобів взяло його на реєстрацію.

У світі говорять про роль вакцини “Спутнік” у політичній боротьбі Кремля із Заходом. Цей препарат не повинен стати таким важливим засобом впливу на Європу як “Північний потік-2”. Але можливими переговорами з Кремлем Євросоюз поставив у незручне становище Україну, яка не може собі дозволити купувати вакцину в Росії.

Про це “Апострофу” розповів французський геополітичний аналітик, магістр політології Католицького інституту в Парижі, що спеціалізується на Центральній та Східній Європі, зокрема на бойових діях в нашій країні, автор книги “Гібридна війна в Україні. Які перспективи?” УЛЬРІХ БУНА (Ulrich Bounat).


– У вівторок 30 березня відбулася тристороння он-лайн-зустріч президента Франції Еммануеля Макрона, канцлерки Німеччини Ангели Меркель і російського лідера Володимира Путіна. Там обговорили кілька питань, включаючи Донбас. Oдним із питань був продаж у ЄС вакцини “Спутнік V” і виробництва її там. Якщо подивитися на останні виступи Путіна, то видно, що лідер Кремля дуже нервується, що ЄС не хоче купувати його препарат. Але дехто називає “Спутнік V” одним із видів російського гібридного озброєння. Яке ваше ставлення до цього препарату?

– З медичної точки зору, Європі на даний час бракує вакцини, аби захистити своє населення від “ковіду”. Досвід Ізраїлю та Британії показав, що лише широка вакцинація є єдиним шляхом, аби позбутися пандемії. Тож мати ще одну ефективну вакцину в розпорядженні було б корисно.

Але проблема в тому, що “Спутнік V” – це не лише щеплення, а й політичний засіб впливу. І це вже помітно з перших поставок до Словаччини та Угорщини, які супроводжувалися потоком пропаганди. Сама назва “Спутнік” прекрасно демонструє, що Росія має намір використовувати його як доказ своєї технічної переваги над “Заходом” (СРСР першим запустив штучний супутник на орбіту Землі, – Апостроф) і розраховує на отримання вигоди від його ефективності.

В таких умовах я був би дуже обережним щодо купівлі “Спутніка V” у Росії у великих обсягах. Але як би там не було, великі обсяги можуть бути лише після погодження Європейським агентством з лікарських засобів (ЕМА). Зазвичай, оцінка ліків там триває від двох до чотирьох місяців. Тож можна припустити, що дослідний центр епідеміології та мікробіології ім. Гамалеї (розробник російської “вакцини”, – Апостроф) в жодному разі не отримає зеленого світла до червня. Але, думаю, брак вакцини до того часу уже не буде проблемою для ЄС.

– Чи можуть поставки “Спутніка” до ЄС мати таку ж роль, як “Північний потік” та “Північний потік-2”? Я маю на увазі, що з одного боку це інструмент тиску, а з іншого – спосіб розколоти Євросоюз?

– “Спутнік” таки дійсно можуть використовувати на короткий час як спосіб розколоти ЄС. Ми вже зараз бачимо, як деякі політики по всій Європі просять про його поставки, аби компенсувати в’ялий початок вакцинаційної кампанії. Але, як я вже сказав, до червня Європа отримає більші обсяги від постачальників Pfizer, Moderna, AstraZeneca і Johnson&Johnson.

65b95f3caf1c5d2f4448de07cb3c4435 - Коронавірус - Путін хоче постачати вакцину Спутнік V в Європу

Вакцина Pfizer-BiotechФото: pixabay.com

Але є величезна різницями між газом і “Спутніком V”. По-перше, Росія не є найбільшим гравцем у гонці вакцин. І що більш важливо, на даний момент вона не має потужностей для масового виробництва вакцин. Пригадаймо, що лише 4% росіян отримали першу дозу російської вакцини, і про її брак повідомляють із усіх регіонів Росії.

Ну, Кремль завжди більше турбується про зовнішній світ, ніж про власне населення…

– Так, але брак потужностей виробництва в Росії – це і є причина того, чому Кремль поукладав угоди щодо виробництва своєї вакцини по всьому світу – у Бразилії, Індії, Кореї, Італії, Німеччині…

– Тому Путін і наполягав на виробництві вакцини у ЄС?

– Так. Але треба час, аби налагодити ланцюжки поставок. І поки це вдасться, Європа уже матиме достатньо вакцин від інших виробників. Також варто зазначити, що між центром Гамалеї та ЄС на сьогоднішній день не почалося жодних комерційних переговорів. Укладання угоди також може зайняти місяці.

Тому, повертаючись до вашого питання, “Спутнік V” може стати інструментом розбрату, але на короткий час.

– Чи можна припустити, що Путін готовий обміняти купівлю провідними країнами Європи “Спутніка” на мир на Донбасі? Або навпаки, лідери ЄС зможуть поторгуватися щодо цього питання?

– Насправді я не бачу можливості для того, аби це сталося. Я думаю, що Кремль не піде на жодне мирне врегулювання в Україні, поки він не буде переконаний, що він має потужний спосіб контролювати майбутнє України. В цьому і є вся суть визнання “ДНР/ЛНР” як легітимних учасників Мінського процесу, а потім реінтеграції їх назад до України із правом вето на величезну кількість рішень, прийнятих Києвом. Кремль наполегливо дотримується цієї стратегії уже 7 років. Але “Спутнік” не стане важелем у цьому питанні, скільки б його не закупили у ЄС.

– Ну якби переговори у контексті “вакцина в обмін на мир” відбулися, що це значило б для України?

– Це однозначно було б катастрофою для Україні і, ймовірно, прибрало б її з європейського порядку денного. Однак, я справді не бачу жодного можливого шляху, аби ці переговори відбулися.

– А такий сценарій – поставки “Спутніка” в обмін на завершення будівництва “Північного потоку-2”? Щось на зразок – “ми ж врятували життя вашим громадянам, добудуйте тепер нам газопровід”.

– Я не думаю, що це також станеться. Тому що “Спутнік V” зможе бути об’єктом торгів дуже обмежений проміжок часу. В той час як “Північний потік-2” – це проект із довготривалими цілями. Перше – це поставка газу до Європи протягом десятиліть, що важливо, в обхід України. А друге – збереження ринкової частки “Газпрому” в ЄС. Ну й на останок – створення важеля впливу і “культивування” мережі російських посіпак по всій Німеччині і в усіх компаніях-партнерах проекту.

333f61d8afe01c18578ff5b8cdb16e25 - Коронавірус - Путін хоче постачати вакцину Спутнік V в Європу

Північний потік-2Фото: Getty images

– Вже і Ангела Меркель заявила, що “будь-яка ефективна вакцина є доброю”, і Німеччина готова купити “Спутнік” після його схваленням ЕМА. Чи можна сказати, що така ситуація склалася, бо міжнародні фармацевтичні компанії спрацювали жахливо неефективно, і таким чином у ЄС немає іншого вибору, як купувати російську вакцину?

– Я таки думаю, що ми б не говорили так багато про “Спутнік V”, якби Європа забезпечила собі достатню кількість Pfizer, Moderna і Astra Zeneca.

Всі ми пам’ятаємо, що перші результати щодо “Спутніка” зустріли зі скептицизмом, поки не з’явилася перша публікація у журналі Lancet. Зараз через брак російської вакцини теж немає можливості оцінити її ефективності в “реальному житті” – на відміну від її конкурентів. Епідцентр Гамалеї не надавав жодних даних до ЕМА до того, як подав заявку за схвалення – і це суперечить загальній практиці у сфері фармакології. Це не значить, що вакцина не ефективна. Але її ефективність не доведена широким загалом, як у Pfizer, Moderna, Johnson&Johnson чи навіть AstraZeneca.

Я знову ж чесно скажу – аби інші компанії надали достатні об’єми, у нас не було б усіх цих суперечок про “Спутнік”.

– Що це означатиме для України, якщо країни-головні стейкхолдери Євросозу куплять російський “Спутнік” і таким чином схвалять використання російської вакцини?

– На жаль, Україна, як і інші сусідні з ЄС країни, стали супутніми жертвами жалюгідних помилок у закупівлі вакцини в Євросоюзі.

Євросоюз міг би отримати дуже потужну “м’яку силу”, якби замовив вакцин набагато більше, ніж йому треба, щоб поставити їх у сусідні країни, такі як Україна, Молдова чи на Балкани. Нажаль, через абсолютно вузьколобий економічний підхід, ЄС замовив мінімальну кількість і проводив торги які, як здавалося, триватимуть поколіннями.

Тепер ми відстаємо від США, Британії та Ізраїлю і не маємо щеплень, аби запропонувати їх нашим партнерам на Сході. Це лишає величезну можливість для пропаганди щодо російської вакцини у Сербії та на Донбасі або китайської – практично у кожній країні.

Щодо вашого питання. Хоч я й не думаю, що це станеться, але якщо ЄС таки схвалить та замовить великі обсяги “Спутніка”, це поставить український уряд у дуже складне становище. Київ уже відмовився від “Спутніка”, і я вважаю, що зробив правильно, дуже чітко розуміючи, що його купівля в будь-якому разі стане прекрасною можливістю для пропаганди в Україні.

Масова купівля російських щеплень в ЄС поставить під питання рішення українського уряду і стане причиною для його висміювання.

Однак, зважаючи на нещодавню заяву Тьєррі Бретона, який очолює європейську організацію із вакцинації, про те, що “Спутнік” – це лише “додаткова вакцина”, я думаю, що ЄС не буде купувати велику кількість доз російського препарату. Хіба що повністю зірвуться поставки від інших виробників.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

klichko pojasniv neobhidnist vseukrayinskogo lokdaunu 6efe6fb 80x80 - Кличко пояснив необхідність всеукраїнського локдауну
УКРАЇНА4 тижні тому

Кличко пояснив необхідність всеукраїнського локдауну

groshi na pfizer majut namir vzjati z bjudzhetu likaren 6cf4080 80x80 - Гроші на Pfizer мають намір взяти з бюджету лікарень
УКРАЇНА4 тижні тому

Гроші на Pfizer мають намір взяти з бюджету лікарень

na donbasi vijskovij otrimav oskolkove poranennja e3772a6 80x80 - На Донбасі військовий отримав осколкове поранення
УКРАЇНА3 тижні тому

На Донбасі військовий отримав осколкове поранення

u moz rozpovili kudi skarzhitisja na medikiv a1cc4b0 80x80 - У МОЗ розповіли куди скаржитися на медиків
УКРАЇНА3 тижні тому

У МОЗ розповіли куди скаржитися на медиків

ecdbbeb6279e513b9a1513fc5e805368 80x80 - Війна на Донбасі - хто такі марксмени і як вони протистоять Росії
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Війна на Донбасі – хто такі марксмени і як вони протистоять Росії

ukrayina v topi kritichnih krayin yevropi shhodo covid f5f6c4d 80x80 - Україна в топі критичних країн Європи щодо COVID
УКРАЇНА4 тижні тому

Україна в топі критичних країн Європи щодо COVID

delegacija ssha vidvidaye samit krimskoyi platformi 7a7d0c1 80x80 - Делегація США відвідає саміт Кримської платформи
УКРАЇНА4 тижні тому

Делегація США відвідає саміт Кримської платформи

v ukrayini i turechchini spilne bachennja zagroz zelenskij c19a282 80x80 - В України і Туреччини спільне бачення загроз - Зеленський
УКРАЇНА4 тижні тому

В України і Туреччини спільне бачення загроз – Зеленський

27a04f599322ceb0e29b72f994740182 80x80 - Війна Україна Росія - чи буде наступ на Донбасі - Новини України
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Війна Україна Росія – чи буде наступ на Донбасі – Новини України

separatisti 15 raziv porushili tishu na donbasi 6d99ad3 80x80 - Сепаратисти 15 разів порушили "тишу" на Донбасі
УКРАЇНА1 тиждень тому

Сепаратисти 15 разів порушили “тишу” на Донбасі

v ukrayini za dobu vakcinuvali majzhe 20 tis osib 5166103 80x80 - В Україні за добу вакцинували майже 20 тис. осіб
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні за добу вакцинували майже 20 тис. осіб

v ukrayini novij rekord za covid gospitalizacijami 52920ff 80x80 - В Україні новий рекорд за COVID-госпіталізаціями
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні новий рекорд за COVID-госпіталізаціями

rosija ne hoche miru kravchuk d91f9da 80x80 - Росія не хоче миру - Кравчук
УКРАЇНА3 тижні тому

Росія не хоче миру – Кравчук

v oask vidreaguvali na iniciativu pro likvidaciju 7d1c8e8 80x80 - В ОАСК відреагували на ініціативу про ліквідацію
УКРАЇНА4 тижні тому

В ОАСК відреагували на ініціативу про ліквідацію

v ukrayini majzhe 8 tisjach novih vipadkiv covid 19 70b1734 80x80 - В Україні майже 8 тисяч нових випадків COVID-19
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні майже 8 тисяч нових випадків COVID-19

pogoda v ukrayini na tizhden 12 kvitnja 16 kvitnja 2021 72c5aa9 80x80 - Погода в Україні на тиждень: 12 квітня - 16 квітня 2021
УКРАЇНА4 тижні тому

Погода в Україні на тиждень: 12 квітня – 16 квітня 2021

tkg zavershuye uzgodzhennja velikodnogo peremirja 148c6ce 80x80 - ТКГ завершує узгодження великоднього перемир'я
УКРАЇНА2 тижні тому

ТКГ завершує узгодження великоднього перемир’я

v ukrayini skorotivsja pririst covid zarazhen 704cd0c 80x80 - В Україні скоротився приріст COVID-заражень
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні скоротився приріст COVID-заражень

v ukrayini majzhe 15 tisjach novih vipadkiv covid 677544c 80x80 - В Україні майже 15 тисяч нових випадків COVID
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні майже 15 тисяч нових випадків COVID

zelenskij zaproponuvav putinu zustrich na donbasi 7a91bba 80x80 - Зеленський запропонував Путіну зустріч на Донбасі
УКРАЇНА3 тижні тому

Зеленський запропонував Путіну зустріч на Донбасі

prikordonniki ssha j ukrayini proveli navchannja v chornomu mori ebd3f99 80x80 - Прикордонники США й України провели навчання в Чорному морі
УКРАЇНА1 годину тому

Прикордонники США й України провели навчання в Чорному морі

v ukrayini ponad pjat tisjach covid vipadkiv za dobu d84a5ad 80x80 - В Україні понад п'ять тисяч COVID-випадків за добу
УКРАЇНА3 години тому

В Україні понад п’ять тисяч COVID-випадків за добу

v ukrayini vidznachajut den peremogi nad nacizmom 4f47ed8 80x80 - В Україні відзначають День перемоги над нацизмом
УКРАЇНА5 години тому

В Україні відзначають День перемоги над нацизмом

na mikolayivshhini v dtp zaginula ljudina 1940225 80x80 - На Миколаївщині в ДТП загинула людина
УКРАЇНА7 години тому

На Миколаївщині в ДТП загинула людина

pid dniprom cholovik pomer vid vipariv vigribnoyi jami 49f7192 80x80 - Під Дніпром чоловік помер від випарів вигрібної ями
УКРАЇНА9 години тому

Під Дніпром чоловік помер від випарів вигрібної ями

u dsns povidomili skilki budinkiv vidremontuvali v zoni oos e104d2e 80x80 - У ДСНС повідомили, скільки будинків відремонтували в зоні ООС
УКРАЇНА11 години тому

У ДСНС повідомили, скільки будинків відремонтували в зоні ООС

u poltavi z shiyi ditini distali shmatok armaturi 3237f01 80x80 - У Полтаві з шиї дитини дістали шматок арматури
УКРАЇНА13 години тому

У Полтаві з шиї дитини дістали шматок арматури

vijskovi viprobuvali imitator povitrjanoyi cili shho nizko letit 276ba75 80x80 - Військові випробували імітатор повітряної цілі, що низько летить
УКРАЇНА15 години тому

Військові випробували імітатор повітряної цілі, що низько летить

zelenskij vistupiv zi zvernennjam u den pamjati 93fe347 80x80 - Зеленський виступив зі зверненням у День пам'яті
УКРАЇНА17 години тому

Зеленський виступив зі зверненням у День пам’яті

4a9168ca3dc42ce624e42859d8daf4fe 80x80 - 9 травня - День перемоги над нацизмом - Скільки росіян і українців служили в СС
СУСПIЛЬСТВО17 години тому

9 травня – День перемоги над нацизмом – Скільки росіян і українців служили в СС

mzs sogodni ukrayina zahishhaye vsju yevropu fd14a60 80x80 - МЗС: Сьогодні Україна захищає всю Європу
УКРАЇНА19 години тому

МЗС: Сьогодні Україна захищає всю Європу

zelenskij z poslami g7 poletiv na donbas 36861e8 80x80 - Зеленський з послами G7 полетів на Донбас
УКРАЇНА21 годину тому

Зеленський з послами G7 полетів на Донбас

u karpatah vipalo 20 santimetriv snigu f033666 80x80 - У Карпатах випало 20 сантиметрів снігу
УКРАЇНА23 години тому

У Карпатах випало 20 сантиметрів снігу

u mvs nagadali ukrayincjam pro zaboronenu simvoliku 717a143 80x80 - У МВС нагадали українцям про заборонену символіку
УКРАЇНА1 день тому

У МВС нагадали українцям про заборонену символіку

zelenskij rozpoviv dlja chogo ukrayini vidznachaye den pamjati i primirennja 76cc81f 80x80 - Зеленський розповів, для чого Україні відзначає День пам'яті і примирення
УКРАЇНА1 день тому

Зеленський розповів, для чого Україні відзначає День пам’яті і примирення

v ukrayini drugij den roste chislo covid vipadkiv ff5810f 80x80 - В Україні другий день росте число COVID-випадків
УКРАЇНА1 день тому

В Україні другий день росте число COVID-випадків

sumska oblast ostannoju zalishila chervonu zonu 350223d 80x80 - Сумська область останньою залишила червону зону
УКРАЇНА1 день тому

Сумська область останньою залишила червону зону

v ukrayini ne zalishilosja chervonih covid zon 7a19453 80x80 - В Україні не залишилося "червоних" COVID-зон
УКРАЇНА1 день тому

В Україні не залишилося “червоних” COVID-зон

zelenskij pidpisav ukaz pro cpd b5cb909 80x80 - Зеленський підписав указ про ЦПД
УКРАЇНА1 день тому

Зеленський підписав указ про ЦПД

04a8406347cbfa592c9516a0ef18419a 80x80 - Субсидії в Україні - влада скорочує допомогу і обмежує кількість пільговиків
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Субсидії в Україні – влада скорочує допомогу і обмежує кількість пільговиків