Коронавірус в Україні - нардеп розповіла, коли наступна хвиля ковіда
Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Коронавірус в Україні – нардеп розповіла, коли наступна хвиля ковіда

e743786e275faaa400f887b193d0aafb - Коронавірус в Україні - нардеп розповіла, коли наступна хвиля ковіда

Ольга Стефанішина Фото: Апостроф / Дмитро Олійник

Україна — одна з останніх країн Європи по вакцинації населення від коронавірусу. Натомість захворюваність у нас одна з найвищих на континенті. І поки очільник МОЗ роздає чергові обіцянки про нові вакцини та терміни їх постачання, в Україні повністю вакциновані лише п’ятеро людей. Крім того, Степанов не може домовитися із Мінфіном про гроші на закупівлю нової вакцини. Уряд не вигадав нічого кращого, аніж виведення коштів із лікарень. У перших ланок боротьби з епідемією відбирають 6,5 млрд гривень, коли коштів і так критично бракує. Хто винен у провальній боротьбі з пандемією? Чому Україна пасе задніх по всіх фронтах ковідної війни та як на ситуацію в лікарнях вплинула медична реформа? Про це в ефірі нової програми “Трикутник Іванської” на Апостроф TV розповіла народний депутат України від фракції “Голос”, член комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування ОЛЬГА СТЕФАНИШИНА.

— Як ви зараз бачите загальну ситуацію із коронавірусом в Україні?

— Сьогодні ми бачимо весняну хвилю, яка починає спадати. Наступна хвиля, яка очікується, буде восени. За цей час, насправді, нам потрібно вакцинувати якомога більшу кількість людей. Наприклад, весняну хвилю ми пережили дуже важко, а багато хто її не пережив. Ми досі втрачаємо сотні людей щодня. Вони помирають від COVID-19, тому що вони не були захищені.

У таких країнах, як Ізраїль чи Сполучені Штати, починають відкривати бізнес, діти йдуть до садочків та шкіл, людям дозволяють ходити без масок. Очевидно, що ті країни, які заздалегідь подумали про своїх громадян — ми знаємо, як прем’єр Ізраїлю навіть вночі телефонував виробникам вакцин, щоби його громадяни їх скоріше отримали — уже виходять із коронавірусної коми.

— А що уряду заважало подумати про громадян? Міністр фінансів каже, що в усьому винен міністр охорони здоров’я, оскільки він був готовий дати йому гроші, але голова МОЗ не міг написати, під що потрібні гроші. Натомість міністр охорони здоров’я каже, що йому грошей не дали, хоча в нього був готовий план.

— Дивіться, у нас міністр охорони здоров’я — популіст. Усе, що він каже, дуже часто не відповідає дійсності. Ми пам’ятаємо обіцяні вакцини 15 лютого, які ледь-ледь приїхали наприкінці місяця, і то не всі. Уся діяльність міністра охорони здоров’я сьогодні спрямована на те, щоби нічого не робити. Якщо він обіцяв нам у червні-липні минулого року, що Україна однією з перших отримає вакцини, то в результаті ми їх отримали навіть пізніше, ніж деякі африканські країни. Зараз ми пасемо задніх у Європі за темпами вакцинації.

Дійсно сьогодні ми маємо проблему з ключовим міністром, що має відповідати за координацію всіх цих процесів. Конфлікт між міністром охорони здоров’я та міністром фінансів — це для системи охорони найгірше, що може бути. Якщо міністр охорони здоров’я не може знайти спільну мову з очільником профільного міністерства, яке відповідає за гроші… Ми бачимо, що тепер пан Степанов — уряд схвалив це минулого тижня — забирає гроші (6,5 млрд) з програми медичних гарантій, яка відповідає за всі медичні послуги, надання доступних ліків громадянам, та віддає їх на вакцини. Він не зміг прокомунікувати з Міністерством фінансів про те, що потрібні додаткові гроші. А додаткові гроші сьогодні на медицину дуже потрібні.

— В чому, крім вакцин, ми найбільше відстали в цьому ковідному житті?

— Ми відстали в усьому. Навіть ця весняна хвиля знову показала неспроможність міністра організувати систему, прокомунікувати це з областями. У результаті, я думаю, багато хто мав тяжкий досвід, стикаючись із медичними закладами, де не було місць для пацієнтів. Або одного пацієнта не пускають до лікарні, і він помирає вдома, або треба знімати когось із кисневого концентратора та ставити іншого. Перед таким вибором у нас були лікарі. Тому вся ця система надання медичної допомоги саме при ковіді також не була достатньою мірою підготовлена. Не очікувалося, що буде ця хвиля, на превеликий жаль.

Плюс історії, які стосуються карантинних обмежень. Ми буквально кілька днів тому побачили, як провладна монобільшість — представники “Слуги народу” — порушують карантин.

Що це означає? Повністю дискредитуються будь-які дії влади на запровадження карантину. Люди думають: чому хтось має бути рівний, а хтось рівніший? Чому ми не повинні кудись ходити, а депутати від “Слуг народу” дозволяють собі це? Відповідно, цей компонент також провалений, бо люди просто зневірилися в тому, що рекомендує влада, і що вона насправді робить.

— Інформаційна політика в цій ситуації в нас нормальна? Наскільки ефективно влада та Міністерство охорони здоров’я комунікують із суспільством? Ми бачимо відмову деяких людей від вакцинації та віру у вишки 5G.

— Давайте ми ще згадаємо Нові Санжари, коли в нас була повністю провалена комунікація по поверненню українських громадян з Уханю в Україну. Уже тоді ми почали розуміти, що уряд не спроможний нормально розмовляти з людьми, роз’яснювати та планувати будь-яку діяльність. Далі воно вже пішло сніжним комом.

Що стосується вакцинації, то сьогодні провалена ця комунікаційна компанія. Фактично дуже важко взагалі зрозуміти, яка ситуація буде, коли до нас будуть поставлені мільйони доз вакцини. Сьогодні говорити про те, щоб усі йшли вакцинуватися, коли вакцин немає, — це говорити ні про що.

— Багато хто каже, що ми програємо боротьбу з ковідом через медичну реформу. Мовляв, вона зруйнувала необхідні інституції.

— Тут не йдеться про медичну реформу. Я так розумію, тут ідеться про те, що була розформована СЕС. Це була радянська система, яка славилась своїми поборами та корупційними механізмами. Я думаю всі, а особливо бізнес, прекрасно знають, наскільки це було важко. Медична реформа — це окремо.

— На скільки за рік змінилась готовність лікарень до боротьби з епідемією?

— Що відбулося з реалізацією реформи вторинної і третинної ланки, яка якраз співпала з початком пандемії? Вона почалася 1 квітня 2020 року, і ковід прийшов саме в цей час. Якраз реалізація медичної реформи дала можливість державі оплачувати ці послуги з надання лікування COVID-19. Багато хто ще за звичкою оплачує послуги, коли потрапляє до лікарні. Насправді сьогодні держава забезпечує близько 45 тисяч гривень за лікування одного хворого на COVID-19.

— Не в усіх лікарнях. Можливо, відіграє певну роль людський фактор.

— Я поясню. З усіх лікарень, які сьогодні зареєстровані для надання послуг з COVID-19, кожна отримує близько 45 тисяч гривень за кожного пацієнта. Це варто розуміти тим українцям, які продовжують платити. Вони мають розуміти, що за це платить держава. Готовність лікарень зараз зумовлена тим, що реформа реалізується.

Національна служба здоров’я — це єдиний платник сьогодні в системі охорони здоров’я. НСЗУ виставляла певні критерії для лікарень: якими мають бути ліжка, персонал, потужності для того, щоб обслуговувати пацієнтів. Звичайно, це не всі лікарні в Україні, а ті заклади, які є в переліку. Вони є на сайті НСЗУ, їх можна подивитися.

— Як влада визначає, які лікарні важливі, а які другорядні?

— Ми як депутати ще 7 травня 2020 року написали закон, де ми чітко прописали уряду та Міністерству охорони здоров’я підготувати лікарні другої та третьої хвилі, та тимчасові шпиталі. Тобто робота Міністерства охорони здоров’я та уряду полягала в тому, щоби використати ковідний фонд, допомогти областям розгорнути медичні шпиталі для того, щоби приймати хворих восени та навесні. Уся ця технічна робота на рівні області могла бути більш успішною.

— Від чого це залежить?

— Насамперед від уряду та профільного міністра охорони здоров’я, який відповідно використовує кошти. І це залежить від місцевої влади. Ця координація всіх гілок влади потрібна для того, щоби на рівні уряду схвалювалися відповідні постанови. Ми пам’ятаємо, скільки нам не дозволяли використовувати технічний кисень, наприклад, коли звичайного не вистачало людям. Потім не вистачало коштів на кисневі концентратори. Тільки нещодавно ухвалили перерозподіл коштів. Вся ця історія з тим, що уряд не допомагає областям нормально протидіяти ковіду, призводить до того, що такі проблеми виникають. І вони є всюди.

— В Україні повністю вакциновано лише 5 людей. Чому вакцини не вистачає для тих, хто сам хотів би щепитися?

— Не вистачає тому, що уряд не подбав про те, щоби в Україні були вакцини. Вибачте, будь ласка, 250–300 тисяч доз на 40-мільйонне населення. У нас тільки в “Дії” зареєструвалися 400 тисяч людей, які хочуть вакцинуватися просто зараз. Сьогодні люди помирають, тому що не захищені від ковіду вакциною. Ті, хто отримав відповідну кількість доз вакцин, будуть захищені, їм пощастило. Вони дійсно щасливчики. На превеликий жаль, таких щасливчиків у нас дуже мало.

— П’ять.

— Я не бачу взагалі прогресу в тому, щоби їх було більше.

— Що заважає? Не домовилися на початку, не з тими домовлялися, не вистачило грошей?

— По-перше, так. Було закладено мізерну кількість коштів — 2,6 млрд гривень. Ми, до речі, ще тоді говорили про це на бюджетному комітеті в грудні, але нас ніхто не послухав. Відповідно, цих грошей не вистачило. Зараз кошти перерозподіляються з тих же лікарень, про які ми говорили. 6,5 млрд гривень забирають у медичних закладів, які надають допомогу по всій країні, для того, щоби купити вакцину. Міністр охорони здоров’я не здатен прокомунікувати з міністром фінансів. Ну і плюс операційна частина — ніхто не вів нормально перемовини до грудня місяця про закупівлю вакцини.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ4 тижні тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

05f3db2889468aaecc6f962edf4b5d41 80x80 - Коронавірус в Індії - Як країна справляється з епідемією
СВІТ4 тижні тому

Коронавірус в Індії – Як країна справляється з епідемією

na trasi kiyiv zhitomir zatrimali bandu shho katuvala ljudej 383031a 80x80 - На трасі Київ - Житомир затримали банду, що катувала людей
УКРАЇНА4 тижні тому

На трасі Київ – Житомир затримали банду, що катувала людей

armija ssha zamovila vantazhivki u avtokrazu zmi a9f6a73 80x80 - Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу - ЗМІ
УКРАЇНА4 тижні тому

Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу – ЗМІ

v ukrayini za dobu zrobili majzhe 18 tisjach shheplen e9c34e3 80x80 - В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень

v ukrayini dva dni znizhuyetsja pririst covid 19 9c72251 80x80 - В Україні два дні знижується приріст COVID-19
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні два дні знижується приріст COVID-19

u ditjachomu tabori pid odesoju masove otruyennja d848889 80x80 - У дитячому таборі під Одесою масове отруєння
УКРАЇНА2 тижні тому

У дитячому таборі під Одесою масове отруєння

zelenskij pidpisav odin iz zemelnih zakoniv 9167e2e 80x80 - Зеленський підписав один із земельних законів
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський підписав один із земельних законів

u krimu student otrimav tjuremnij termin za ekstremizm d77bd6a 80x80 - У Криму студент отримав тюремний термін за "екстремізм"
УКРАЇНА4 тижні тому

У Криму студент отримав тюремний термін за “екстремізм”

40ca687407283720730f8a9061c7c8e3 80x80 - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Україна, космос – Коли Україна запустить новий космічний апарат

52c04d43e24ed0882b96149cd68134ee 80x80 - Погода у червні - прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Погода у червні – прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні

3636c2ac17e10558a92e0659e7cb0aa0 80x80 - Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну - дипломат США
СВІТ2 тижні тому

Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну – дипломат США

doba na donbasi visim obstriliv troye poranenih 587fbc5 80x80 - Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених
УКРАЇНА4 тижні тому

Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених

de750f30c6ef0a08982371c0eb6a12ba 80x80 - Погода на літо 2021 - синоптики дали прогноз на все літо - новини України
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Погода на літо 2021 – синоптики дали прогноз на все літо – новини України

v mvf zajavili pro progres u peregovorah iz kiyevom 3181154 80x80 - В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом
УКРАЇНА1 тиждень тому

В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом

27c99b375e2a7a9d2cc6b73474ca3a30 80x80 - Пластикові пакети Україна - чи заборонить влада тару і упаковку
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Пластикові пакети Україна – чи заборонить влада тару і упаковку

kiyiv otrimaye novij paket cilej partnerstva z nato 482978b 80x80 - Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО
УКРАЇНА3 тижні тому

Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО

padinnja povitrjanoyi kuli na hmelnichchini v policiyi rozpovili podrobici 2fed3b1 80x80 - Падіння повітряної кулі на Хмельниччині: в поліції розповіли подробиці
УКРАЇНА4 тижні тому

Падіння повітряної кулі на Хмельниччині: в поліції розповіли подробиці

taran pojasniv neobhidnist nacoporu cdf485f 80x80 - Таран пояснив необхідність нацопору
УКРАЇНА3 тижні тому

Таран пояснив необхідність нацопору

druge covid shheplennja otrimali 70 tisjach ukrayinciv 4234974 80x80 - Друге COVID-щеплення отримали 70 тисяч українців
УКРАЇНА4 тижні тому

Друге COVID-щеплення отримали 70 тисяч українців

vlada nazvala alternativu biloruskomu rinku 2e6cc28 80x80 - Влада назвала альтернативу білоруському ринку
УКРАЇНА29 хв. тому

Влада назвала альтернативу білоруському ринку

3b632c0a31db485ef6a42e3b98d1fe08 80x80 - Де відпочити недалеко від Києва - яскраві мальовничі озера, парки і зоопарки
СУСПIЛЬСТВО1 годину тому

Де відпочити недалеко від Києва – яскраві мальовничі озера, парки і зоопарки

vsi publichni poslugi stanut cifrovimi mincifri 2a42cae 80x80 - Всі публічні послуги стануть цифровими - Мінцифри
УКРАЇНА2 години тому

Всі публічні послуги стануть цифровими – Мінцифри

140006979eeb5259b15ffbf20227ce08 80x80 - Забудовник ЖК Варшавський подав до суду на ДП Пуща Водиця
СУСПIЛЬСТВО3 години тому

Забудовник ЖК Варшавський подав до суду на ДП Пуща Водиця

v antirejderskij komisiyi minjustu jdut obshuki fe989ca 80x80 - В Антирейдерській комісії Мін'юсту йдуть обшуки
УКРАЇНА4 години тому

В Антирейдерській комісії Мін’юсту йдуть обшуки

boyec zsu otrimav poranennja na luganshhini 8110132 80x80 - Боєць ЗСУ отримав поранення на Луганщині
УКРАЇНА6 години тому

Боєць ЗСУ отримав поранення на Луганщині

e1c5b2af83f304fa1ccbca29f84371ad 80x80 - Допит Протасевича - Кремль жене Лукашенка в свої обійми
СУСПIЛЬСТВО7 години тому

Допит Протасевича – Кремль жене Лукашенка в свої обійми

kuleba obgovoriv z nuland samit ssha rf u zhenevi 25b47a2 80x80 - Кулеба обговорив з Нуланд саміт США-РФ у Женеві
УКРАЇНА8 години тому

Кулеба обговорив з Нуланд саміт США-РФ у Женеві

novij shtam iz rf shho bude z covid v ukrayini 5904674 80x80 - Новий штам із РФ. Що буде з COVID в Україні
УКРАЇНА10 години тому

Новий штам із РФ. Що буде з COVID в Україні

d87db62af22371aa3c518937a2eb9cc0 80x80 - Валерій Колюх розповів, як потрібно реформувати СБУ
СУСПIЛЬСТВО11 години тому

Валерій Колюх розповів, як потрібно реформувати СБУ

na donbasi visim obstriliv poranenij vijskovij afb162d 80x80 - На Донбасі вісім обстрілів, поранений військовий
УКРАЇНА12 години тому

На Донбасі вісім обстрілів, поранений військовий

pljazhi berdjanska i kirilivki pishli pid vodu 8b5dd05 80x80 - Пляжі Бердянська і Кирилівки пішли під воду
УКРАЇНА14 години тому

Пляжі Бердянська і Кирилівки пішли під воду

pid kiyevom zatrimano vodija zi smertelnoju dozoju alkogolju u krovi 3880765 80x80 - Під Києвом затримано водія зі смертельною дозою алкоголю у крові
УКРАЇНА18 години тому

Під Києвом затримано водія зі смертельною дозою алкоголю у крові

zelenskij pogoduvav amerikansku zhurnalistku na kuhni u batkiv 28866db 80x80 - Зеленський погодував американську журналістку на кухні у батьків
УКРАЇНА20 години тому

Зеленський погодував американську журналістку на кухні у батьків

za dobu na donbasi majzhe 200 porushen obsye 744f7ee 80x80 - За добу на Донбасі майже 200 порушень - ОБСЄ
УКРАЇНА22 години тому

За добу на Донбасі майже 200 порушень – ОБСЄ

v op prokomentuvali zustrich bajdena i putina 6d02363 80x80 - В ОП прокоментували зустріч Байдена і Путіна
УКРАЇНА1 день тому

В ОП прокоментували зустріч Байдена і Путіна

boyec zsu otrimav poranennja na donbasi aaecf6a 80x80 - Боєць ЗСУ отримав поранення на Донбасі
УКРАЇНА1 день тому

Боєць ЗСУ отримав поранення на Донбасі

cf86f2c34badd617f3a683ab94c39132 80x80 - Обмін полоненими - коли Путін почне випускати українців
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Обмін полоненими – коли Путін почне випускати українців

zatverdzheno specplan shhodo vstupu ukrayini v nato f768159 80x80 - Затверджено спецплан щодо вступу України в НАТО
УКРАЇНА1 день тому

Затверджено спецплан щодо вступу України в НАТО

z pochatku roku na borotbu z covid vitratili 20 mlrd 6dcf04c 80x80 - З початку року на боротьбу з COVID витратили 20 млрд
УКРАЇНА1 день тому

З початку року на боротьбу з COVID витратили 20 млрд