Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Коронавірус Україна – прогнози, коли буде нова хвиля з індійським штамом

ed01780c0465f0c9b8e299267fa4db79 - Коронавірус Україна - прогнози, коли буде нова хвиля з індійським штамом

Фото: Getty Images

Україна успішно подолала третю хвилю пандемії коронавірусу. Принаймні, про це говорить міністр охорони здоров’я Максим Степанов. Втім розслаблятися не варто. За словами Степанова, Україна на порозі четвертої хвилі! Всьому виною – індійський штам, перед яким можуть не встояти навіть вакциновані українці. Чи готова країна до коронавірусного загострення, і чи призведе “емігрант” з Індії до нового локдауну – з’ясовував “Апостроф”.

“Фокуси” МОЗ

Якщо звернутися до офіційної статистики МОЗ, то картина з поширенням коронавірусу дійсно виглядає оптимістично. Наприклад, станом на 11 травня в країні не залишилося жодного “червоного” регіону. Більш того, 11 травня було зафіксовано всього 2208 нових випадків захворювання. Ще пару тижнів тому кожен день приносив більше 10 тисяч нових випадків.

У чому секрет такої перемоги? Звичайно, жорсткий локдаун в більшості регіонів України зробив свою справу і cтримав поширення пандемії. Але є тут і інший “фокус”: в країні поступово скорочується кількість тестувань. Наприклад, 7 травня було проведено 94 тисячі тестів на коронавірус (ПЛР, ІФА, експрес-тести на антиген). Наступного дня, 8 травня, тестів було вже 87,6 тисяч. 9 травня різке падіння – 46,5 тисяч тестів. 10 і 11 травня знову різке падіння – 21,8 і 21,9 тисяч тестів відповідно. А тому зовсім не дивно, що в країні спостерігається спад захворюваності. Адже якщо не робити тести, то і коронавірус не зіпсує чиновникам статистику. Так, в святкові дні багато лабораторій не працювали, але давайте подивимося на цифри під іншим кутом?

На 21,9 тисяч тестів, проведених 11 травня, маємо 2,2 тисячі хворих. Тобто кожен десятий тест позитивний. Якби рівень тестування був досвятковим, тобто 100 тисяч тестів на добу, при кожному десятому позитивному тесті Україна б мала 10 тисяч нових випадків захворюваності. При таких показниках, які, очевидно, тільки зростуть після тісних контактів українців на травневі свята, говорити про подолання третьої хвилі щонайменше дивно.

Агресивний емігрант

Проте нинішня ситуація з захворюваністю дійсно може здатися легкою прогулянкою в порівнянні з тією небезпекою, яка потенційно загрожує нам з появою індійського штаму.

“Ми можемо говорити, що він (індійський штам, -” Апостроф “) точно буде. І це дійсність, і говорити треба правду. Зараз він вже зафіксований у країнах-сусідах – це Чехія, Польща та Румунія. І тому зрозуміло, що в кінцевому підсумку він з’явиться і в Україні”, – заявив Степанов.

Коли саме? За словами Володимира Галицького, старшого наукового співробітника Інституту біохімії імені О.В. Палладіна НАН України, новий сплеск захворюваності прогнозується на першу половину літа. І, ймовірно, на той час в Україні вже встигне поширитися індійський штам (лінія B.1.617).

“Літня хвиля почнеться в кінці червня з піком на початку липня. До кінця липня захворюваність трохи впаде і перейде в затяжну осінню хвилю, – каже “Апострофу” Галицький. – Літня хвиля буде викликана сезонним підвищенням сприйнятливості до зараження коронавірусом, і можливо, до того часу в Україні з’явиться вже індійський штам у значній кількості. За даними поширення епідемії в Індії – щодня приблизно 400 тисяч нових випадків і 4 тисячі смертей – летальність індійського штаму становить приблизно 1%. Але ці дані можуть бути недооцінені”.

Як вплине новий штам на показники захворюваності – не складно прогнозувати. Адже відомо, що мутант більш заразний.

“Захворюваність під час літньої хвилі варто очікувати на рівні 2/3 весняної хвилі. Однак слід брати до уваги, що реальна амплітуда весняної хвилі залишилася невідомою, так як кількість тестувань у нас була обмежена, – додає Галицький. – Частка позитивних тестів у нас сягала 33%, що дуже багато. За незалежними оцінками, реальна кількість випадків захворювання під час весняної хвилі в 2-3 рази перевищувала кількість офіційно зареєстрованих”.

Але як би там не було, нова хвиля, на жаль, матиме великий потенціал для поширення серед українців.

“В Україні зафіксовано майже 2,2 мільйони клінічних випадків коронавируса. Клінічно вираженими формами хворіють близько 15% осіб, які контактували з вірусом. Відповідно, всього близько 20 мільйонів осіб вже контактували з вірусом. Тобто половина населення. Ще 20 мільйонів з вірусом не контактували. Якщо в Україні з’явиться заразніший штам вірусу, у нас є “горючий матеріал” 20 мільйонів осіб, плюс 1-2% від 20 мільйонів осіб, які вже контактували з вірусом, та можуть захворіти повторно”, – пояснює “Апострофу” епідеміолог Олексій Галімський.

Нові підходи або старий локдаун

Що ж робити, і як українцям пережити прийдешню вірусну ескалацію? Безумовно, необхідно продовжувати розвиток інфраструктури системи охорони здоров’я (нові ліжка, кисень, гідні зарплати медикам), щоб вона впоралася з напливом нових хворих. Це очевидно. Але крім цього, особлива увага повинна бути приділена вакцинації.

По-перше, вакцинація повинна бути в принципі. На 40-мільйонну країну всього 800 тисяч щеплень і менше 2 тисяч повторних щеплень – крапля в морі.

По-друге, необхідно переглянути сам підхід до вакцинації, щоб забезпечити імунітетом якомога більшу кількість людей.

“У нас при вакцинації тестування на антитіла експерти з НТГЕІ (Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики) оголосили непотрібним і мало не шкідливим. Так, якби у нас було вакцини як в Ізраїлі – де хоч залийся нею, тоді можна було б щеплювати всіх підряд. Але за фактом вакцина в Україні в гострому дефіциті, і вона дорога, – каже Галімський. – А можна було б організувати тестування і це дешевше за вакцину: якщо у людини високий рівень антитіл, то її можна поставити в чергу на вакцинацію, наприклад, на наступний рік. Якби вакцини було багато, це можна було б і не робити, і не виявляти тих, хто перехворів. Але коли нам потрібно вакцину економити, то який сенс її витрачати на тих, хто вже перехворів і має антитіла? Ми робимо щеплення імунній людині, а її дозу міг би отримати той, хто ще не перехворів, хто знаходиться в групі ризику і може померти”.

Правда, крім нових важких ускладнень, пов’язаних з ураженням шлунково-кишкового тракту, нирок, інтоксикацією і навіть окремими випадками сліпоти, індійський штам може навіть пробивати вже набутий імунітет від коронавірусу.

“Індійський штам – подвійний мутант. Він несе мутації, які послаблюють його чутливість до антитіл, зароблених внаслідок перенесеного захворювання або вакцинації. Тому населення перед індійським штамом менш захищене, навіть якщо люди вакциновані або перехворіли”, – додає Галицький.

У такій ситуації важливим фактором стримування пандемії стає епідрозслідування. Що це таке? Наприклад, якщо людина захворіла коронавірусом, то в теорії епідеміологи повинні відстежити всі її найближчі контакти і відправити їх на самоізоляцію, щоб вірус не поширювався далі. Саме так роблять, наприклад, в Китаї.

“Але у нас немає епідрозслідування кожного випадку для відстеження ланцюжків передачі вірусу і виявлення всіх контактних, – нарікає Олексій Галімський. – В умовах епідемії все населення можна протестувати хоч п’ять разів, викинувши на це шалені гроші, але не отримати ніякого ефекту. Адже потрібно тестувати контактних в інкубаційному періоді або в періоді, коли вони заразні. Є дві основні мети тестування: діагностика – коли у людини клінічні симптоми і потрібно встановити ковід або його відсутність, і тестування контактних без клінічних проявів, щоб виявити і ізолювати заразних. Але щоб виявляти контактних і джерело зараження, потрібно проводити епідрозслідування. А проводити його нікому – підготовлених епідеміологів, які прийшли б в осередок, просто немає. Хотіли було зобов’язати це робити сімейних лікарів, але сімейники завалені лікувальною роботою, а медреформа від візитів на дім їх звільнила”.

Ось і виходить, що через брак тонкого інструментарію в Україні залишається стара добра “дубина” в якості основної зброї в боротьбі з новою хвилею коронавірусу – черговий локдаун. Питання лише в тому, коли його знову введуть.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

na donbasi vijskovij otrimav oskolkove poranennja e3772a6 80x80 - На Донбасі військовий отримав осколкове поранення
УКРАЇНА4 тижні тому

На Донбасі військовий отримав осколкове поранення

u moz rozpovili kudi skarzhitisja na medikiv a1cc4b0 80x80 - У МОЗ розповіли куди скаржитися на медиків
УКРАЇНА4 тижні тому

У МОЗ розповіли куди скаржитися на медиків

ecdbbeb6279e513b9a1513fc5e805368 80x80 - Війна на Донбасі - хто такі марксмени і як вони протистоять Росії
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Війна на Донбасі – хто такі марксмени і як вони протистоять Росії

separatisti 15 raziv porushili tishu na donbasi 6d99ad3 80x80 - Сепаратисти 15 разів порушили "тишу" на Донбасі
УКРАЇНА2 тижні тому

Сепаратисти 15 разів порушили “тишу” на Донбасі

rosija ne hoche miru kravchuk d91f9da 80x80 - Росія не хоче миру - Кравчук
УКРАЇНА4 тижні тому

Росія не хоче миру – Кравчук

zelenskij zaproponuvav putinu zustrich na donbasi 7a91bba 80x80 - Зеленський запропонував Путіну зустріч на Донбасі
УКРАЇНА3 тижні тому

Зеленський запропонував Путіну зустріч на Донбасі

v oask vidreaguvali na iniciativu pro likvidaciju 7d1c8e8 80x80 - В ОАСК відреагували на ініціативу про ліквідацію
УКРАЇНА4 тижні тому

В ОАСК відреагували на ініціативу про ліквідацію

u parizhi pochalasja zustrich zelenskogo i makrona 42fecc3 80x80 - У Парижі почалася зустріч Зеленського і Макрона
УКРАЇНА4 тижні тому

У Парижі почалася зустріч Зеленського і Макрона

tkg zavershuye uzgodzhennja velikodnogo peremirja 148c6ce 80x80 - ТКГ завершує узгодження великоднього перемир'я
УКРАЇНА2 тижні тому

ТКГ завершує узгодження великоднього перемир’я

pik tretoyi hvili covid 19 projdenij nan fa2f3c5 80x80 - Пік третьої хвилі COVID-19 пройдений - НАН
УКРАЇНА4 тижні тому

Пік третьої хвилі COVID-19 пройдений – НАН

stalo vidomo jak ukrayina vikoristaye vakcinu pfizer 5054be6 80x80 - Стало відомо, як Україна використає вакцину Pfizer
УКРАЇНА4 тижні тому

Стало відомо, як Україна використає вакцину Pfizer

u devjati regionah za dobu zhodnogo covid shheplennja 28f04d9 80x80 - У дев'яти регіонах за добу жодного COVID-щеплення
УКРАЇНА3 тижні тому

У дев’яти регіонах за добу жодного COVID-щеплення

v ukrayini majzhe 15 tisjach novih vipadkiv covid 677544c 80x80 - В Україні майже 15 тисяч нових випадків COVID
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні майже 15 тисяч нових випадків COVID

360d373a42a48e3940f64f43f5a2f0c1 80x80 - Війна Україна Росія - які уроки можна винести з загострення
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Війна Україна Росія – які уроки можна винести з загострення

u zoni oos za dobu 20 obstriliv vtrat nemaye 27ba3b0 80x80 - У зоні ООС за добу 20 обстрілів, втрат немає
УКРАЇНА3 тижні тому

У зоні ООС за добу 20 обстрілів, втрат немає

moz poperedzhaye pro novij shtam koronavirusu 98c8817 80x80 - МОЗ попереджає про новий штам коронавірусу
УКРАЇНА3 тижні тому

МОЗ попереджає про новий штам коронавірусу

v ukrayini vid covid pomerli 40 tisjach ljudej b33bb91 80x80 - В Україні від COVID померли 40 тисяч людей
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні від COVID померли 40 тисяч людей

za dobu covid vakcinu otrimali 14 tisjach ukrayinciv f38dee8 80x80 - За добу COVID-вакцину отримали 14 тисяч українців
УКРАЇНА3 тижні тому

За добу COVID-вакцину отримали 14 тисяч українців

vijskovi donbasu gotovi do vsogo komanduvannja 73fd6e6 80x80 - Військові Донбасу готові до всього - командування
УКРАЇНА4 тижні тому

Військові Донбасу готові до всього – командування

opublikovano nacionalnij plan vakcinaciyi v ukrayini fc94374 80x80 - Опубліковано Національний план вакцинації в Україні
УКРАЇНА3 тижні тому

Опубліковано Національний план вакцинації в Україні

ed01780c0465f0c9b8e299267fa4db79 80x80 - Коронавірус Україна - прогнози, коли буде нова хвиля з індійським штамом
СУСПIЛЬСТВО1 хв. тому

Коронавірус Україна – прогнози, коли буде нова хвиля з індійським штамом

makarevich rozpoviv chij borshh 38b14a6 80x80 - Макаревич розповів, чий борщ
УКРАЇНА60 хв. тому

Макаревич розповів, чий борщ

sud obiraye zapobizhnij zahid medvedchuku 93e4f26 80x80 - Суд обирає запобіжний захід Медведчуку
УКРАЇНА3 години тому

Суд обирає запобіжний захід Медведчуку

turechchina skasuvala plr testi dlja turistiv z ukrayini 80d3f9b 80x80 - Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України
УКРАЇНА4 години тому

Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України

nazvano termini postavki zakuplenih vakcin pfizer bde81b9 80x80 - Названо терміни поставки закуплених вакцин Pfizer
УКРАЇНА6 години тому

Названо терміни поставки закуплених вакцин Pfizer

usi regioni ukrayini perejshli v zhovtu zonu 268f7e0 80x80 - Усі регіони України перейшли в жовту зону
УКРАЇНА8 години тому

Усі регіони України перейшли в жовту зону

u budinku tupickogo provodjat obshuk zmi 56c5f0f 80x80 - У будинку Тупицького проводять обшук - ЗМІ
УКРАЇНА10 години тому

У будинку Тупицького проводять обшук – ЗМІ

vid koronavirusu shhepili ponad 900 tisjach ukrayinciv c962bf0 80x80 - Від коронавірусу щепили понад 900 тисяч українців
УКРАЇНА12 години тому

Від коронавірусу щепили понад 900 тисяч українців

v ukrayini za den majzhe 7 tisjach vipadkiv covid 19 09ede47 80x80 - В Україні за день майже 7 тисяч випадків COVID-19
УКРАЇНА14 години тому

В Україні за день майже 7 тисяч випадків COVID-19

vcheni pojasnili novi jaderni reakciyi na chaes c618021 80x80 - Вчені пояснили нові ядерні реакції на ЧАЕС
УКРАЇНА18 години тому

Вчені пояснили нові ядерні реакції на ЧАЕС

prokurori vimagatimut areshtu medvedchuka a1f2ff1 80x80 - Прокурори вимагатимуть арешту Медведчука
УКРАЇНА20 години тому

Прокурори вимагатимуть арешту Медведчука

na chaes pochalisja novi jaderni reakciyi vcheni 911171c 80x80 - На ЧАЕС почалися нові ядерні реакції - вчені
УКРАЇНА22 години тому

На ЧАЕС почалися нові ядерні реакції – вчені

zelenskij pidpisav zakoni pro rozmitnennja evrobljah bbb566f 80x80 - Зеленський підписав закони про розмитнення "евроблях"
УКРАЇНА1 день тому

Зеленський підписав закони про розмитнення “евроблях”

085a8ea76c4ea3fce0274816aeb146f7 80x80 - СІЗО в Україні - чому Малюська порушує закон, відкриваючи приватні камери
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

СІЗО в Україні – чому Малюська порушує закон, відкриваючи приватні камери

genshtab nazvav pjat strategichnih cilej v oboroni 552dc08 80x80 - Генштаб назвав п'ять стратегічних цілей в обороні
УКРАЇНА1 день тому

Генштаб назвав п’ять стратегічних цілей в обороні

ukrayina potrebuye posilennja ppo minoboroni 94ead4f 80x80 - Україна потребує посилення ППО - Міноборони
УКРАЇНА1 день тому

Україна потребує посилення ППО – Міноборони

homchak zajaviv pro viperedzhennja dejakih krayin nato 3d7f27d 80x80 - Хомчак заявив про випередження деяких країн НАТО
УКРАЇНА1 день тому

Хомчак заявив про випередження деяких країн НАТО

minoboroni rosija duzhe povilno vidvodit vijska b700cc3 80x80 - Міноборони: Росія дуже повільно відводить війська
УКРАЇНА1 день тому

Міноборони: Росія дуже повільно відводить війська

za den na covid 19 zahvorili 4538 ukrayinciv f14db0e 80x80 - За день на COVID-19 захворіли 4538 українців
УКРАЇНА1 день тому

За день на COVID-19 захворіли 4538 українців

nbu pojasniv upovilnennja infljaciyi u kvitni 0b44815 80x80 - НБУ пояснив уповільнення інфляції у квітні
УКРАЇНА2 дні тому

НБУ пояснив уповільнення інфляції у квітні