Ковід паспорт і свідоцтво вакцинації - з яким документом пустять до Європи
Зв'язок з нами

Ковід паспорт і свідоцтво вакцинації – з яким документом пустять до Європи

0aa210c811acf6b7e9aa9d36418c1096 - Ковід паспорт і свідоцтво вакцинації - з яким документом пустять до Європи

Фото: Getty images

Європейський Союз готується відкривати кордони для туристів. 14 червня Рада Європейського Союзу затвердила використання “цифрового зеленого сертифіката”, так званий ковід-паспорт. Документ почне діяти вже з 1 липня. Тим часом в Україні почали видавати міжнародне свідоцтво про вакцинацію після отримання другої дози вакцини від коронавірусу. Чи ідентичні це документи і чи дозволить український сертифікат без обмежень подорожувати Європою – з’ясовував “Апостроф”.

Міжнародне свідоцтво про вакцинацію

В Україні станом на 15 червня першу дозу вакцини отримали понад 1,5 млн осіб. А 260 755 українців пройшли повний курс вакцинації, отримавши по дві дози препарату. Саме повністю вакциновані громадяни України можуть за бажанням отримати свідоцтво про вакцинацію.

Міжнародне свідоцтво про вакцинацію – це затверджений в 2005 році Всесвітньою організацією здоров’я документ про зроблені щеплення, який відповідає міжнародним медико-санітарним нормам. Це звичайна форма, в яку також вносять дані про щеплення проти грипу, поліомієліту, кору та інших інфекційних захворювань.

Отримати його можна відразу після другої дози вакцини, або звернувшись до сімейного лікаря, який заповнює документ на підставі даних про щеплення з електронної системи охорони здоров’я. Заповнюється свідоцтво англійською або французькою мовою, додатково також на українському, і видається тільки в паперовому вигляді.

У документі прописуються такі дані:

  • прізвище та ім’я пацієнта латинськими літерами;
  • дата отримання обох доз вакцини;
  • назва використаної вакцини;
  • офіційний штамп закладу охорони здоров’я;
  • підпис лікаря і пацієнта (або його уповноваженого представника).

Термін дії свідоцтва – один рік з можливістю продовження.

Приклад такого сертифікату показала головний епідеміолог Львівської області і керівниця Львівського обласного лабораторного центру Наталія Тімко-Іванченко.

37931ff8dfb5f2548853ddecfc0b6776 - Ковід паспорт і свідоцтво вакцинації - з яким документом пустять до Європи

Міжнародний сертифікат Фото: facebook.com/nataliya.timko

Міжнародне свідоцтво видається тільки тим людям, які щеплені схваленою ВООЗ для екстреного використання вакциною від COVID-19. На щастя, всі вакцини, які зараз завезені в Україну – Pfizer, CoronaVac і AstraZeneca (індійського та корейського виробництва) – зареєстровані ВООЗ.

Ковідний паспорт

Втомлена від локдаунів Західна Європа вводить ковід-паспорт, який буде підтверджувати наявність імунітету у людини, або ж відсутність хвороби. Документ був узгоджений 14 червня на засіданні Ради ЄС. Ковід-паспорти почнуть діяти з 1 липня 2021 року.

Ці документи будуть підтверджувати отримання щеплення проти коронавірусу, наявність негативного тесту або імунітету після одужання від цієї хвороби.

Обов’язковою буде видача документів людям, вакцинованим однією з чотирьох зареєстрованих в Євросоюзі вакцин: BioNTech / Pfizer, Moderna, AstraZeneca і Johnson & Johnson. Також кожна країна ЄС або Шенгену зможе видавати сертифікати для препаратів, рекомендованих ВООЗ (серед них використовувана в Україні CoronaVac) або допущених до використання в окремих державах.

Негативними будуть визнаватися тільки ПЛР-тести і тести на антиген. Наявність імунітету можна буде підтвердити за допомогою позитивного ПЛР-тесту. Якщо людина заразилася ковідом, то вона може отримати документ через 11 і більше днів після позитивного результату тесту. Термін дії такого документа – 180 днів.

Чому саме півроку – не зовсім зрозуміло. Адже сьогодні лікарі вже говорять, що імунітет після коронавірусу зберігається як мінімум рік. А у людей зі слабким імунітетом є ймовірність повторного зараження ковідом через 2-3 місяці.

Читайте: Багато українців захищені від коронавірусу навіть без вакцин – епідеміолог Наталя Виноград

Зазначимо, що в Україні COVID-паспорт розробляється за зразком Digital Green Certificate ЄС і Smart Vaccination Certificate ВООЗ, і буде введений орієнтовно через 10-14 днів після запровадження документа в Європі.

У документі будуть міститися ті ж дані, що в європейському “зеленому паспорті”. Він буде безкоштовно видаватися як в електронній, так і в паперовій формі, містити QR-код. Також буде діяти дві версії: для внутрішнього використання в Україні і для виїзду за кордон.

Який документ дозволить поїхати в ЄС

По суті, обидва документи повинні давати право українцям в’їжджати в Європу. В ефірі Апостроф TV головний санітарний лікар України в 2014-2016 роках Святослав Протас зазначив, що міжнародне свідоцтво про вакцинацію затверджене ВООЗ, і всі країни-члени Всесвітньої організації цей документ імплементували.

Читайте: Не можна як стадо, масово всіх заганяти і колоти в торгових центрах і на стадіонах – колишній санлікар України

“Якщо якась із країн видає цей документ за встановленою формою англійською мовою, то цей документ повинен всіма визнаватися. Тут не треба якийсь велосипед вигадувати, нові паспорти або ще щось. Все прописано дуже давно, тому що ці питання постійно виникають. Є країни підвищеного епідемічного ризику за різними захворюваннями – наприклад, жовта лихоманка. і завжди люди, коли туди їдуть, роблять щеплення і отримують цей документ. Це відпрацьований механізм і тут нічого нового немає”, – сказав Протас.

ed9e943964236289bc709327a7d10d8d - Ковід паспорт і свідоцтво вакцинації - з яким документом пустять до Європи

Українці можуть їздити до Європи з міжнародним сертифікатом про вакцинацію Фото: Getty images

“Документ затверджений в додатку 6 міжнародних медико-санітарних правил. Це довідка, де записується ПІБ, дата вакцинації, серія вакцини, підпис лікаря та ставиться печатка. Документ видається англійською та українською мовами. Там є цілий розділ, який регулює ці питання. Тому говорити про якісь ковід-паспорти мені, принаймні, дивно. Якщо назвати цю довідку ковід-паспортом, то нехай так буде “, – додав Протас.

Але ковід-паспорти таки вводяться в Євросоюзі, і вони відрізняються від сертифікатів вакцинації. При цьому дані про вакцинацію також будуть вноситися в “зелений паспорт”.

Так навіщо ж їх дублювати? Справа у звичайному захисті від підробок, пояснює в коментарі “Апострофу” голова Національного технічної групи експертів з питань імунопрофілактики при МОЗ України Федір Лапій.

“Були випадки, коли українців ловили з підробленими результатами ПЛР-тесту. Тому Україна може видавати свідоцтва, але чи будуть їм довіряти в ЄС – це вже питання. А ось коли мова йде про так звані ковідні паспорти, то це вже база, яка створюється на державному рівні і узгоджується з ЄС і ВООЗ”, – говорить Лапій “Апострофу”.

І дійсно, підроблені довідки про вакцинацію в Україні – справа досить поширена. В інтернеті можна знайти сайти, де пропонують купити довідку з щепленнями, наприклад, для прийняття дітей до школи. І з появою сертифікатів про вакцинацію від COVID не складно припустити, що буде торгівля і цими документами. А купити підроблений ПЛР-тест у нас вже давно не є проблемою.

Натомість “цифровий зелений сертифікат” буде мати QR-код, який дозволить швидко перевірити, де і ким був виданий сертифікат про вакцинацію, в якій лабораторії робили ПЛР-тест або тест на антитіла. Це мінімізує можливість використання підроблених документів.

І, з огляду на те, що ковідний паспорт в Україні розробляється за стандартами ЄС, то з ним проблем з виїздом за кордон виникнути не повинно. А ось з паперовим міжнародним сертифікатом про вакцинацію, який вже видається – поки не дуже ясно.

Наприклад, Україна домовилася про взаємне визнання даного документа з Угорщиною і Молдовою. Що буде з іншими країнами – невідомо. Федір Лапій зазначає, що кожна країна зможе окремо вирішувати, чи пускати з міжнародним сертифікатом, або ж застосовувати до такого туриста додаткові заходи обмеження.

Без вакцини пустять чи ні

Багатьох цікавить і таке питання: щеплення робити не хочу / не можу, а в Європу поїхати хочу, як бути? Напевно країни ЄС будуть до себе пускати навіть без щеплення від ковіда. Але цілком ймовірно, що при кожній поїздці людині треба буде пред’явити на кордоні негативний ПЛР-тест, або тест на антитіла, або ж доведеться пройти обов’язкову самоізоляцію на певний період. Багато хто називає це дискримінацією, але Святослав Протас переконаний, що жодних порушень прав людини тут немає.

“У нас же вакцинація добровільна. Це теж дуже добре, що не почали з-під палки заганяти. Хоче людина – робить, не хоче – не робить. А право кожної країни – захищати свою територію, зокрема від інфекційних хвороб… Якщо є ризик завезення інших інфекційних хвороб, то будь-яка країна може вживати додаткових заходів. І тут вже вибір кожної людини – якщо він хоче подорожувати в цю країну, то він або робить щеплення і живе за правилами цієї країни, або не робить. Я б не говорив про права людини, тому що, ще раз підкреслюю, вакцинація добровільна і не є обов’язковою”, – підсумував Протас.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

na kiyivshhini zatrimali serijnogo vikradacha chevrolet 63a96a2 80x80 - На Київщині затримали серійного викрадача Chevrolet
4 тижні тому

На Київщині затримали серійного викрадача Chevrolet

98774c10c403d2a031b875cfea74f628 80x80 - СБУ скасувала заборону Кіркорову - Чому шоумени з РФ їдуть в Україну
4 тижні тому

СБУ скасувала заборону Кіркорову – Чому шоумени з РФ їдуть в Україну

v ukrayini za dobu 182 covid vipadki 7ba8fb1 80x80 - В Україні за добу 182 COVID-випадки
4 тижні тому

В Україні за добу 182 COVID-випадки

morjakam skasuvali periodichnu pereatestaciju 2fb13a5 80x80 - Морякам скасували періодичну переатестацію
4 тижні тому

Морякам скасували періодичну переатестацію

u vinnici 10 richna divchinka pomerla vid starosti 7346a70 80x80 - У Вінниці 10-річна дівчинка померла від старості
4 тижні тому

У Вінниці 10-річна дівчинка померла від старості

neefektivno minfin pro koshti medustanov 464966c 80x80 - Неефективно: Мінфін про кошти медустанов
4 тижні тому

Неефективно: Мінфін про кошти медустанов

v ukrayini zarplati virosli na tretinu za rik 252e343 80x80 - В Україні зарплати виросли на третину за рік
4 тижні тому

В Україні зарплати виросли на третину за рік

v ukrayinu pribude vakcina moderna c0ba8db 80x80 - В Україну прибуде вакцина Moderna
4 тижні тому

В Україну прибуде вакцина Moderna

zelenskij privitav ssha z dnem nezalezhnosti 6238616 80x80 - Зеленський привітав США з Днем незалежності
3 тижні тому

Зеленський привітав США з Днем незалежності

kuleba rozpoviv pro principi kompensaciyi za pp 2 d0eeb9e 80x80 - Кулеба розповів про принципи компенсації за ПП-2
3 тижні тому

Кулеба розповів про принципи компенсації за ПП-2

kuleba rozpoviv jak krimchanam povernuti svoyi prava 8234923 80x80 - Кулеба розповів, як кримчанам повернути свої права
3 тижні тому

Кулеба розповів, як кримчанам повернути свої права

v ukrayini 633 novih vipadki covid 19 a85b2e1 80x80 - В Україні 633 нових випадки COVID-19
4 тижні тому

В Україні 633 нових випадки COVID-19

verhovna rada vidnovila robotu vkks 694816f 80x80 - Верховна Рада відновила роботу ВККС
4 тижні тому

Верховна Рада відновила роботу ВККС

v ukrayini vidznachajut den konstituciyi a220e6b 80x80 - В Україні відзначають День Конституції
4 тижні тому

В Україні відзначають День Конституції

covid shheplennja otrimali shhe 94 tisjachi ukrayinciv 64f1309 80x80 - COVID-щеплення отримали ще 94 тисячі українців
4 тижні тому

COVID-щеплення отримали ще 94 тисячі українців

kravchuku zrobili operaciju na serci zmi bfb857b 80x80 - Кравчуку зробили операцію на серці - ЗМІ
4 тижні тому

Кравчуку зробили операцію на серці – ЗМІ

jak pidvishhiti efektivnist roboti mitnici v ukrayini d294df1 80x80 - Як підвищити ефективність роботи митниці в Україні
4 тижні тому

Як підвищити ефективність роботи митниці в Україні

pidsumki 107 rinok zemli ta zakon pro oligarhiv 352c99c 80x80 - Підсумки 1.07: Ринок землі та закон про олігархів
4 тижні тому

Підсумки 1.07: Ринок землі та закон про олігархів

u merezhi rozgorivsja skandal cherez pidbori na paradi 3348d0c 80x80 - У мережі розгорівся скандал через підбори на параді
4 тижні тому

У мережі розгорівся скандал через підбори на параді

4a995db61ce83358aba040494d4c72de 80x80 - Амністія бойовиків від Зеленського - у чому небезпека для України
4 тижні тому

Амністія бойовиків від Зеленського – у чому небезпека для України

gerashhenko nazvav prichinu vidstavki avakova 87c8f1e 80x80 - Геращенко назвав причину відставки Авакова
2 тижні тому

Геращенко назвав причину відставки Авакова

c6344f283a1c1c8ced713d5186096027 80x80 - Відпочинок-2021 - скільки коштує відпочити в віп-готелі на двох
2 тижні тому

Відпочинок-2021 – скільки коштує відпочити в віп-готелі на двох

vakcinu pfizer privozjat iz porushennjami zmi 50c1666 80x80 - Вакцину Pfizer привозять із порушеннями - ЗМІ
2 тижні тому

Вакцину Pfizer привозять із порушеннями – ЗМІ

db9225785a1b8658e084ac099b87e239 80x80 - Дельта в Україні - які головні симптоми штаму і чи допоможе вакцина
2 тижні тому

Дельта в Україні – які головні симптоми штаму і чи допоможе вакцина

v yes znjali zaboronu na vyizd ukrayincjam zmi 332171f 80x80 - В ЄС зняли заборону на в'їзд українцям - ЗМІ
2 тижні тому

В ЄС зняли заборону на в’їзд українцям – ЗМІ

2ef530a0b1faec10a9840b1452d97e12 80x80 - Статья Путина - что хочет показать Кремль Украине
2 тижні тому

Статья Путина – что хочет показать Кремль Украине

vidstavka avakova v sluzi narodu rozpovili pro prichini f87fa08 80x80 - Відставка Авакова: в Слузі народу розповіли про причини
2 тижні тому

Відставка Авакова: в Слузі народу розповіли про причини

2cf2d0cd0740180934722f206f6b4583 80x80 - Пенсіонери штурмують Раду - Якої помилки припустилася влада
2 тижні тому

Пенсіонери штурмують Раду – Якої помилки припустилася влада

gerashhenko vislovivsja pro kandidaturu monastirskogo na post ministra b59f552 80x80 - Геращенко висловився про кандидатуру Монастирського на пост міністра
2 тижні тому

Геращенко висловився про кандидатуру Монастирського на пост міністра

b288682659eff6d4683ffd1ed04e9a93 80x80 - Відпочинок 2021 у Греції - куди краще їхати, ціни і курорти на грецьких островах
2 тижні тому

Відпочинок 2021 у Греції – куди краще їхати, ціни і курорти на грецьких островах

u troh oblastjah zhodnogo vipadku covid za dobu f76db64 80x80 - У трьох областях жодного випадку COVID за добу
2 тижні тому

У трьох областях жодного випадку COVID за добу

chastinu ukrayini nakrijut zlivi z gradom 7f0d905 80x80 - Частину України накриють зливи з градом
2 тижні тому

Частину України накриють зливи з градом

chehija vidmovilasja vid zhinochih prizvishh bc5a179 80x80 - Чехія відмовилася від "жіночих" прізвищ
2 тижні тому

Чехія відмовилася від “жіночих” прізвищ

b827dd5d4d979fd2045bffaf659f3db8 80x80 - Електронна трудова книжка - пенсії тепер нараховуватимуться автоматично
2 тижні тому

Електронна трудова книжка – пенсії тепер нараховуватимуться автоматично

menshe tretini derzhpidpriyemstv ye pributkovimi ed2fb26 80x80 - Менше третини держпідприємств є прибутковими
2 тижні тому

Менше третини держпідприємств є прибутковими

na pivdni ukrayini miljoni zagiblih sonechok 04d970e 80x80 - На півдні України мільйони загиблих сонечок
2 тижні тому

На півдні України мільйони загиблих сонечок

e7d67c19c48f41a0d073d37972c10034 80x80 - Відпочинок 2021 - Яка небезпека чекає на українців у Криму
2 тижні тому

Відпочинок 2021 – Яка небезпека чекає на українців у Криму

nezalezhnist 30 rokiv jaki krizi podolala ukrayina fe37776 80x80 - Незалежність, 30 років - Які кризи подолала Україна
2 тижні тому

Незалежність, 30 років – Які кризи подолала Україна

pid kiyevom zijshov z koliyi potjag 6109e4d 80x80 - Під Києвом зійшов з колії потяг
2 тижні тому

Під Києвом зійшов з колії потяг

shmigal nazvav termini vstupu ukrayini do yes d560f99 80x80 - Шмигаль назвав терміни вступу України до ЄС
3 тижні тому

Шмигаль назвав терміни вступу України до ЄС