Медогляд від Зеленського - чому для українців нічого не зміниться
Зв'язок з нами

Медогляд від Зеленського – чому для українців нічого не зміниться

334390944b61c6db199dbbfbeb571246 - Медогляд від Зеленського - чому для українців нічого не зміниться

Володимир Зеленський Фото: УНІАН

Президент України Володимир Зеленський перейнявся здоров’ям нації. Під час роботи форуму “Україна 30. Здорова Україна” глава держави анонсував проведення регулярних медоглядів українців. “Рання діагностика захворювань дозволяє державі рятувати життя своїх громадян, витрачаючи набагато менше коштів. Для осіб старше 55 років будуть введені так звані медичні check up, повні медичні обстеження кожні два роки, а для деяких категорій – щорічно”, – заявив президент. Як це буде працювати, і чи допоможе президентська турбота скоротити смертність в країні, розбирався “Апостроф”.

Рекордна статистика

Статистика смертності в Україні дійсно шокує. Так, за даними Державної служби статистики, з початку року (з січня по березень) в країні померло 174 тис чоловік. За аналогічний період минулого року смертність була нижчою на 25 тисяч осіб.

Звичайно, свій “внесок” в цю статистику внесла пандемія коронавірусу, але ковід далеко не на першому місці в списку причин смертності. Найбільше життів українців з початку року забрали хвороби системи кровообігу – 111 тисяч чоловік. На другому місці смертність від новоутворень в тілі людини – 18,3 тисячі смертей. І тільки на третьому місці коронавірусна хвороба – 15 тисяч смертей.

Очевидно, що майже 130 тисяч смертей від хвороб системи кровообігу та новоутворень – наслідок загального рівня медицини в країні, доходів українців і профілактики захворювань, включаючи їх ранню діагностику. Тобто, проблема комплексна і одними тільки медичними оглядами, які пропонує ввести президент, її ніяк не вирішити. Проте, якщо влада відкриє опцію безкоштовного обстеження, то чому б їй не скористатися?

Тільки кров

Але що ж таке медичні check up, про які говорить Зеленський? На ринку приватних медичних послуг в пакет класичного обстеження зазвичай входить розгорнутий аналіз крові, сечі, ультразвукова діагностика внутрішніх органів, консультації вузьких спеціалістів (офтальмолог, уролог, гастроентеролог, кардіолог) і електрокардіограма. Коштує такий комплекс досліджень, в середньому, близько 5 тисяч гривень (в залежності від клініки та пропонованих процедур). Є, звичайно, пакети і подорожче – за 20, 50 і навіть 100 тисяч гривень. За найвищий цінник пацієнтові запропонують різні генетичні дослідження з визначенням біологічного віку і схильностей до тих чи інших захворювань.

А який check up пропонує українцям президент? Сам Зеленський це не уточнював, але за гаранта конкретизував міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. І судячи з відповіді міністра, сподіватися навіть на “базовий” пакет не варто.

“Ми говоримо про регулярний моніторинг аналізу крові, який може показувати певні патологічні зміни, які відбуваються в організмі, а також про деякі скринінгові програми, наприклад, раннього виявлення раку прямої кишки, раку молочної залози. Це буде напрямок на мамографію”, – зазначив Ляшко.

Це ж уже було

Ні, ну теж не погано, правда? Адже безкоштовно. Але справа ось у чому: Національна служба здоров’я в рамках пакету медичної допомоги в амбулаторних умовах (профілактика, спостереження, діагностика, лікування та реабілітація) вже оплачує з бюджету послуги розгорнутого аналізу крові, сечі, онкологічних маркерів, проведення ЕКГ, МРТ, гормональних досліджень і багато іншого. Проведення мамографії також є в пакетах послуг від НСЗУ. Тобто, і без президентської ініціативи, у напрямку сімейного лікаря, кожен українець цілком самостійно може пройти необхідні медичні дослідження.

“І без слів президента у нас існують медичні check up, – пояснює “Апострофу” сімейний лікар Віолетта Лійка. – Записавшись на прийом до сімейного лікаря, з яким у пацієнта складена декларація, людина може здати перелік аналізів, гарантованих державою, відвідати вузьких фахівців, зробити кардіограму, вимірювати масу і об’єм тіла, жінки можуть піти до гінеколога, а пацієнтам, яким потрібна психіатрична допомога, також можуть її отримати. Тобто, такі check up є, і вони працюють”.

“Це вже сьогодні передбачено чинним законодавством з охорони здоров’я. Це те, що повинен робити сімейний лікар в обов’язковому порядку. Правда, наш варіант реформи первинної ланки – приписали лікарю пацієнтів і забули про них. Можливо, ця ініціатива президента якраз і спрямована на те, щоб нагадати сімейним лікарям про їхні обов’язки”, – додає “Апострофу” експерт по медреформу Костянтин Надутий.

Дійсно, в наказі МОЗ про затвердження порядку надання первинної медичної допомоги записано, що, наприклад, чоловіки старше 40 і жінки старше 50 років можуть кожні два роки проходити профілактичне обстеження у семейника для недопущення розвитку серцево-судинних захворювань, а за наявності факторів ризику (паління, ожиріння) – щороку. Профілактичні огляди на цукровий діабет, туберкульоз, різні типи раку – також передбачені щороку.

Тоді навіщо потрібен огляд від президента?

Більше пакетів

Ніхто з експертів “Апострофу” не заперечує необхідність проведення регулярних медоглядів.

“Огляди всіх підряд незалежно від стану здоров’я – популізм. Є сімейний лікар, який зобов’язаний двічі на рік оглянути пацієнтів, а в особливості, пацієнтів в групі ризику. А вік 50+ це вже група ризику по серцево-судинним захворюванням. Тому є підстави кожного українця старше 50 років оглядати в обов’язковому порядку сімейним лікарем. Це профілактичний візит до сімейного лікаря з профілактичною метою. А за необхідності сімейний лікар вже направить до вузьких спеціалістів”, – зазначає Надутий.

“Насправді це необхідність – людям старше 50 років вести профілактичний нагляд за своїм здоров’ям”, – додає “Апострофу” екс-міністр охорони здоров’я Олег Мусій.

Однак, за словами екс-міністра, головна проблема існуючих перевірок здоров’я українців – їх безсистемність.

“Так, це компетенція сімейного лікаря. Але чітко прописаного алгоритму немає. Існуючий пакет НСЗУ занадто широкий. А в повноваженнях сімейного лікаря повинен бути закладений зрозумілий алгоритм, і при оплаті лікаря за роботу один з пакетів повинен включати саме проведення профілактичного огляду. Крім того, в НСЗУ повинна бути закладена вартість огляду. Тут міг би існувати якийсь окремий пакет послуг за такі процедури і огляди”, – зазначає Мусій.

Дійсно, пройти check up “під ключ” в державній клініці – важке завдання. Так, формально такі огляди, звичайно існують, але по факту це виглядає так: на прийомі сімейний лікар записує на консультацію до вузьких спеціалістів, які приймають не щодня, а черга до них вже розписана. Та ж історія – з проведенням інструментальних і лабораторних досліджень: черга в кабінетах УЗД, МРТ може бути розписана на кілька місяців наперед. Тобто, укластися в пару днів для перевірки здоров’я не вийде. Таким чином, проблема медичних оглядів знову виходить за рамки простого забору крові.

Утім, навіть якщо влада і організовує адекватні системні огляди, чи підуть на них українці?

“Головне – бажання людей, а ось бажання не так багато. У нас же звикли йти до лікаря, коли вже щось відвалюється, а потім скаржитися, що їм не можуть допомогти. Кожен день ніхто не хоче їсти овочі, рибу, пити достатньо води, гуляти десь в парку. Всім добре палити, пити пиво, їсти бургери, а через 10 років отримати ожиріння і не розуміти звідки ж взялася гіпертонія. Немає відстроченого мислення, в цьому проблема”, – резюмувала Віолетта Лійка.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

u vinnici 10 richna divchinka pomerla vid starosti 7346a70 80x80 - У Вінниці 10-річна дівчинка померла від старості
4 тижні тому

У Вінниці 10-річна дівчинка померла від старості

neefektivno minfin pro koshti medustanov 464966c 80x80 - Неефективно: Мінфін про кошти медустанов
4 тижні тому

Неефективно: Мінфін про кошти медустанов

zelenskij privitav ssha z dnem nezalezhnosti 6238616 80x80 - Зеленський привітав США з Днем незалежності
4 тижні тому

Зеленський привітав США з Днем незалежності

v ukrayinu pribude vakcina moderna c0ba8db 80x80 - В Україну прибуде вакцина Moderna
4 тижні тому

В Україну прибуде вакцина Moderna

kuleba rozpoviv pro principi kompensaciyi za pp 2 d0eeb9e 80x80 - Кулеба розповів про принципи компенсації за ПП-2
4 тижні тому

Кулеба розповів про принципи компенсації за ПП-2

kuleba rozpoviv jak krimchanam povernuti svoyi prava 8234923 80x80 - Кулеба розповів, як кримчанам повернути свої права
4 тижні тому

Кулеба розповів, як кримчанам повернути свої права

v ukrayini 633 novih vipadki covid 19 a85b2e1 80x80 - В Україні 633 нових випадки COVID-19
4 тижні тому

В Україні 633 нових випадки COVID-19

covid shheplennja otrimali shhe 94 tisjachi ukrayinciv 64f1309 80x80 - COVID-щеплення отримали ще 94 тисячі українців
4 тижні тому

COVID-щеплення отримали ще 94 тисячі українців

v dpsu ne pomitili perekrittja kordonu z bilorussju 45e2468 80x80 - В ДПСУ не помітили перекриття кордону з Білоруссю
4 тижні тому

В ДПСУ не помітили перекриття кордону з Білоруссю

jak pidvishhiti efektivnist roboti mitnici v ukrayini d294df1 80x80 - Як підвищити ефективність роботи митниці в Україні
4 тижні тому

Як підвищити ефективність роботи митниці в Україні

pidsumki 107 rinok zemli ta zakon pro oligarhiv 352c99c 80x80 - Підсумки 1.07: Ринок землі та закон про олігархів
4 тижні тому

Підсумки 1.07: Ринок землі та закон про олігархів

u merezhi rozgorivsja skandal cherez pidbori na paradi 3348d0c 80x80 - У мережі розгорівся скандал через підбори на параді
4 тижні тому

У мережі розгорівся скандал через підбори на параді

stala vidoma gotovnist dambi na krimskomu kanali f41aab1 80x80 - Стала відома готовність дамби на Кримському каналі
4 тижні тому

Стала відома готовність дамби на Кримському каналі

stala vidoma prichina smerti vinnichanina pislja vakcini pfizer 4880a69 80x80 - Стала відома причина смерті вінничанина після вакцини Pfizer
4 тижні тому

Стала відома причина смерті вінничанина після вакцини Pfizer

obsjag groshovih perekaziv v ukrayinu zrostaye 88961d5 80x80 - Обсяг грошових переказів в Україну зростає
4 тижні тому

Обсяг грошових переказів в Україну зростає

na odeshhini divchina zaginula v tualeti koli namagalasja distati telefon 6bdf4b1 80x80 - На Одещині дівчина загинула в туалеті, коли намагалася дістати телефон
3 тижні тому

На Одещині дівчина загинула в туалеті, коли намагалася дістати телефон

u skarbnici minimalnij zalishok z pochatku roku 055e937 80x80 - У скарбниці - мінімальний залишок з початку року
4 тижні тому

У скарбниці – мінімальний залишок з початку року

tempi zrostannja realnih dohodiv ukrayinciv spovilnilisja 2298245 80x80 - Темпи зростання реальних доходів українців сповільнилися
4 тижні тому

Темпи зростання реальних доходів українців сповільнилися

u mzs rozpovili pro vizit zelenskogo do ssha e120e91 80x80 - У МЗС розповіли про візит Зеленського до США
4 тижні тому

У МЗС розповіли про візит Зеленського до США

minoboroni korabli rf ne dopomogli sudnu ukrayini 82df104 80x80 - Міноборони: кораблі РФ не допомогли судну України
4 тижні тому

Міноборони: кораблі РФ не допомогли судну України

gerashhenko nazvav prichinu vidstavki avakova 87c8f1e 80x80 - Геращенко назвав причину відставки Авакова
2 тижні тому

Геращенко назвав причину відставки Авакова

c6344f283a1c1c8ced713d5186096027 80x80 - Відпочинок-2021 - скільки коштує відпочити в віп-готелі на двох
2 тижні тому

Відпочинок-2021 – скільки коштує відпочити в віп-готелі на двох

vakcinu pfizer privozjat iz porushennjami zmi 50c1666 80x80 - Вакцину Pfizer привозять із порушеннями - ЗМІ
2 тижні тому

Вакцину Pfizer привозять із порушеннями – ЗМІ

db9225785a1b8658e084ac099b87e239 80x80 - Дельта в Україні - які головні симптоми штаму і чи допоможе вакцина
2 тижні тому

Дельта в Україні – які головні симптоми штаму і чи допоможе вакцина

v yes znjali zaboronu na vyizd ukrayincjam zmi 332171f 80x80 - В ЄС зняли заборону на в'їзд українцям - ЗМІ
2 тижні тому

В ЄС зняли заборону на в’їзд українцям – ЗМІ

2ef530a0b1faec10a9840b1452d97e12 80x80 - Статья Путина - что хочет показать Кремль Украине
2 тижні тому

Статья Путина – что хочет показать Кремль Украине

vidstavka avakova v sluzi narodu rozpovili pro prichini f87fa08 80x80 - Відставка Авакова: в Слузі народу розповіли про причини
2 тижні тому

Відставка Авакова: в Слузі народу розповіли про причини

2cf2d0cd0740180934722f206f6b4583 80x80 - Пенсіонери штурмують Раду - Якої помилки припустилася влада
2 тижні тому

Пенсіонери штурмують Раду – Якої помилки припустилася влада

gerashhenko vislovivsja pro kandidaturu monastirskogo na post ministra b59f552 80x80 - Геращенко висловився про кандидатуру Монастирського на пост міністра
2 тижні тому

Геращенко висловився про кандидатуру Монастирського на пост міністра

b288682659eff6d4683ffd1ed04e9a93 80x80 - Відпочинок 2021 у Греції - куди краще їхати, ціни і курорти на грецьких островах
2 тижні тому

Відпочинок 2021 у Греції – куди краще їхати, ціни і курорти на грецьких островах

u troh oblastjah zhodnogo vipadku covid za dobu f76db64 80x80 - У трьох областях жодного випадку COVID за добу
3 тижні тому

У трьох областях жодного випадку COVID за добу

chastinu ukrayini nakrijut zlivi z gradom 7f0d905 80x80 - Частину України накриють зливи з градом
3 тижні тому

Частину України накриють зливи з градом

chehija vidmovilasja vid zhinochih prizvishh bc5a179 80x80 - Чехія відмовилася від "жіночих" прізвищ
3 тижні тому

Чехія відмовилася від “жіночих” прізвищ

b827dd5d4d979fd2045bffaf659f3db8 80x80 - Електронна трудова книжка - пенсії тепер нараховуватимуться автоматично
3 тижні тому

Електронна трудова книжка – пенсії тепер нараховуватимуться автоматично

menshe tretini derzhpidpriyemstv ye pributkovimi ed2fb26 80x80 - Менше третини держпідприємств є прибутковими
3 тижні тому

Менше третини держпідприємств є прибутковими

na pivdni ukrayini miljoni zagiblih sonechok 04d970e 80x80 - На півдні України мільйони загиблих сонечок
3 тижні тому

На півдні України мільйони загиблих сонечок

e7d67c19c48f41a0d073d37972c10034 80x80 - Відпочинок 2021 - Яка небезпека чекає на українців у Криму
3 тижні тому

Відпочинок 2021 – Яка небезпека чекає на українців у Криму

nezalezhnist 30 rokiv jaki krizi podolala ukrayina fe37776 80x80 - Незалежність, 30 років - Які кризи подолала Україна
3 тижні тому

Незалежність, 30 років – Які кризи подолала Україна

pid kiyevom zijshov z koliyi potjag 6109e4d 80x80 - Під Києвом зійшов з колії потяг
3 тижні тому

Під Києвом зійшов з колії потяг

shmigal nazvav termini vstupu ukrayini do yes d560f99 80x80 - Шмигаль назвав терміни вступу України до ЄС
3 тижні тому

Шмигаль назвав терміни вступу України до ЄС