Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Наглядова рада УКФ знищує українську культуру

f85c682fc5e48c62c074dffe97f0e5a2 - Наглядова рада УКФ знищує українську культуру

Увесь культурний простір України зараз буквально штормить: мало хто лишився осторонь від гучного скандалу, пов’язаного з роботою Наглядової ради Українського культурного фонду – однієї з головних державних інституцій, що займається фінансуванням культурних проєктів. Свою думку про ситуацію висловила викладачка “Письменницького Методу” в Україні, кураторка проекту “Війна: всередині й назовні” Наталі Скорикова.

Отже, у чому суть скандалу?

На засіданнях 20, 22 та 24 травня Наглядова рада (далі НР) вперше в історії УКФ кардинально змінила результати незалежної експертизи в порушення Закону України “Про Український культурний фонд” та чинного “Порядку проведення конкурсного відбору проєктів” (в редакції від 06.05.2021) і прийняла рішення не підтримувати більшість проєктів, які пройшли попередні стадії відбору (технічну й експертну), посіли високі місця в рейтингу та були схвалені Дирекцією УКФ.

Замість проєктів з високим рейтингом НР в ручному режимі обрала профінансувати проєкти, що за рішенням експертних рад мають меншу кількість балів і займають нижчі місця в рейтингу. На думку більшості культурних діячів і експертів Фонду, це є чистої води упередженням та відсутністю прозорості у рішеннях НР УКФ.

Стало відомо, що навіть саме засідання Наглядової ради є нелегітимним, адже на ньому мають бути присутніми мінімум 6 членів НР, а згідно з витягами з протоколів, на засіданні перебувало лише 5 членів, з яких “за” та “проти” голосувало лише 4. Тобто рішення НР про “відхилення” проєктів не отримало достатньої кількості голосів ні “за”, ні “проти”, адже Законом України “Про Український культурний фонд” та Регламентом Наглядової ради передбачено, що рішення Наглядової ради приймається більшістю від складу ради (а це 9 членів), отже, для цього потрібно хоча б 5 голосів. Тому відхилення проєктів, як і їх схвалення, 4 голосами є незаконними.

Ряд культурних інституцій звернулись до президента та уряду із закликом втрутитись у ситуацію з УКФ, надіславши відкритий лист на адресу Президента України Зеленського В.О., Прем’єр-міністра України Шмигаля Д.А., Міністра культури та інформаційної політики Ткаченка О.В. Організації-учасниці конкурсного відбору проєктів УКФ стали на захист здобутків Українського культурного фонду, які ставить під загрозу діяльність чинного складу Наглядової ради фонду.

Під лавину нелегітимних рішень щодо відхилення фінансування УКФ потрапив і проєкт “Війна: всередині й назовні”, який курує Наталі Скорикова. Проєкт спершу пройшов технічний відбір, а далі – отримав високі оцінки й похвальні коментарі від експертів Фонду. Команду проєкту запросили до перемовин за умови, що вона за 6 днів устигне підготувати увесь необхідний пакет документів для підписання майбутнього договору. Сказано – зроблено: документацію подали вчасно.

Пішли спершу дні очікування відповіді, потім – тижні. І от, після півтора місяця від дня подачі пакету документів для підписання угоди, команда проєкту “Війна: всередині й назовні” отримує лист від Наглядової Ради УКФ. У листі йдеться про те, що без жодних пояснень та права на апеляціюпроєкту, що увійшов у число кандидатів на грант раніше, відмовляють у фінансуванні.

Це був справжній шок та удар для команди проєкту, адже його презентаціямала відбутися за сприяння УКФ. А тепер у проєкту купа втраченого часу по роботі зі спонсорами й борги програмістам та художнику, який протягом п’яти місяців працював над 60 ілюстраціями.

ac060d6b04b1f0f404cfce31b189306c - Наглядова рада УКФ знищує українську культуру

Команда проекту “Війна: всередині та назовні”

Цікавим моментом є ще й те, що проєкт “Війна: всередині й назовні” має політичну складову, адже виступає за відмежування сприйняття української літератури та культури від російської в очах англомовного світу.

“Війна всередині й назовні” – це українсько-американський літературно-мистецький проєкт, що показує увесь спектр поняття “війна”: боротьбу всередині самої особистості, конфлікти в родині, несприйняття суспільством і війну в країні. У проєкті беруть участь 60 українських й американських авторів і авторок. Їхні мала проза та поезія розповідають як про супротив, біль, боротьбу, так і про розуміння, надію, прийняття. Серед авторів – професійні письменниці, ветерани/ки АТО/ООС, психологи/ні, лікарі/ки, власники/ці бізнесу, працівники ІТ-сфери, жінки, що присвятили себе родині. Тобто це різні люди, з різних інформаційних бульбашок, що дають зрозуміти через свої тексти: всі ми несхожі та унікальні, але нам болить одне й те саме незалежно від віку, статі, професії й навіть географії.

Для команди та учасників/ць проєкту ця необґрунтована відмова у підтримці фінансування УКФ без права оскарження була несподіваним ударом, адже за допомогою проєкту його команда:

– популяризує сучасну українську літературу в Україні та англомовному світі;

– привертає увагу до деколонізації української культури від російської та посилює боротьбу за ідентифікацію української культури як незалежної, самостійної й автентичної від Росії;

– надає реальних шансів стати відомими молодим сучасним українським авторам/кам;

– сприяє зміненню ставлення до ветеранів/ок АТО/ООС: команда проєкту прагне, аби ветеранам і ветеранкам було простіше інтегруватися у мирне життя після повернення з фронту;

– сприяє руйнуванню ґендерних, етнічних, вікових та соціальних стереотипів українців.

Виходить, що Наглядова рада Українського культурного фонду, всупереч рішенням експертних комісій та Дирекції Фонду, без належного кворуму постановила, що країні, у якій восьмий рік триває війна, не потрібен проєкт, який зусібіч висвітлює усю семіотику поняття “війна”, у якому ледь не третина учасників – ветерани АТО/ООС.

Виходить, що країна не зацікавлена, щоб її молодих авторів знали й читали за її межами, насамперед – у США. Американські партнери проєкту власним коштом друкують двомовну антологію з роботамиукраїнських авторів та авторок і художника, а виходить, що самим українцям це не цікаво. Наглядова рада УКФ вирішила, що тексти про усі види війни не для нашого читача, який щодень проживає в умовах власної боротьби.

Команда проєкту “Війна: всередині й назовні” за підтримки УКФ планувала створити масштабну архітектурну інсталяцію, подібної якій дотепер не було. Інсталяція мала привернути увагу до сучасної української літератури, заохотити читати та показати українцям, що сучасна українська література – це цікаво, яскраво та вражаюче.

Але це не єдина мета інсталяції. На отримані від УКФ кошти на її втілення, після презентації проєкту (а це мало бути в Києві чи Львові, й разом з інсталяцією команда проєктупрезентувала б двомовну антологію та планувала провести ряд важливих дискусій), організаторки хотіли переформатувати інсталяцію в експозицію та повезти цю виставку Україною: від заходу до сходу, від півночі до півдня. Саме тому проєкт “Війна: всередині й назовні” – не просто літературний, він ще й мистецький і соціальний.

Команда проєкту “Війна: всередині й назовні” разом з іншими організаціями-учасницями конкурсного відбору проєктів УКФ очікує справедливого рішення від влади щодо неправомірної роботи Наглядової ради Українського культурного фонду. Сподіваємося, президент та уряд дослухаються до заклику представників культурного сектору України.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

medvedchuk prokomentuvav obshuki i pidozri u zradi a5fff90 80x80 - Медведчук прокоментував обшуки і підозри у зраді
УКРАЇНА4 тижні тому

Медведчук прокоментував обшуки і підозри у зраді

v upc mp zajavili pro zahoplennja hramu v rivnenskij oblasti 798feaf 80x80 - В УПЦ МП заявили про захоплення храму в Рівненській області
УКРАЇНА4 тижні тому

В УПЦ МП заявили про захоплення храму в Рівненській області

zelenskij ociniv imovirnist vijni z rf db8d1d9 80x80 - Зеленський оцінив імовірність війни з РФ
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський оцінив імовірність війни з РФ

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ3 тижні тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

policija vidkrila 13 provadzhen na den peremogi 9949004 80x80 - Поліція відкрила 13 проваджень на День перемоги
УКРАЇНА4 тижні тому

Поліція відкрила 13 проваджень на День перемоги

05f3db2889468aaecc6f962edf4b5d41 80x80 - Коронавірус в Індії - Як країна справляється з епідемією
СВІТ2 тижні тому

Коронавірус в Індії – Як країна справляється з епідемією

drugoju dozoju vid covid vakcinuvali bilshe nizh pershoju c56868a 80x80 - Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою
УКРАЇНА3 тижні тому

Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою

u kiyevi dva dni ne robljat covid shheplen 570bfda 80x80 - У Києві два дні не роблять COVID-щеплень
УКРАЇНА4 тижні тому

У Києві два дні не роблять COVID-щеплень

v ukrayini dva dni znizhuyetsja pririst covid 19 9c72251 80x80 - В Україні два дні знижується приріст COVID-19
УКРАЇНА1 тиждень тому

В Україні два дні знижується приріст COVID-19

vid koronavirusu shhepili ponad 900 tisjach ukrayinciv c962bf0 80x80 - Від коронавірусу щепили понад 900 тисяч українців
УКРАЇНА4 тижні тому

Від коронавірусу щепили понад 900 тисяч українців

turechchina skasuvala plr testi dlja turistiv z ukrayini 80d3f9b 80x80 - Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України
УКРАЇНА4 тижні тому

Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України

v ukrayini rekord shhodo covid vakcinaciyi drugoju dozoju c043325 80x80 - В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою

zelenskij pidpisav odin iz zemelnih zakoniv 9167e2e 80x80 - Зеленський підписав один із земельних законів
УКРАЇНА2 тижні тому

Зеленський підписав один із земельних законів

armija ssha zamovila vantazhivki u avtokrazu zmi a9f6a73 80x80 - Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу - ЗМІ
УКРАЇНА3 тижні тому

Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу – ЗМІ

b17b9865af49ef8b438fbfffa02cd0ef 80x80 - Мінський масив - ДПТ з будівництва на Кондратюка
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Мінський масив – ДПТ з будівництва на Кондратюка

na trasi kiyiv zhitomir zatrimali bandu shho katuvala ljudej 383031a 80x80 - На трасі Київ - Житомир затримали банду, що катувала людей
УКРАЇНА2 тижні тому

На трасі Київ – Житомир затримали банду, що катувала людей

40ca687407283720730f8a9061c7c8e3 80x80 - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат
СУСПIЛЬСТВО1 тиждень тому

Україна, космос – Коли Україна запустить новий космічний апарат

kiyiv otrimaye novij paket cilej partnerstva z nato 482978b 80x80 - Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО
УКРАЇНА1 тиждень тому

Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО

52c04d43e24ed0882b96149cd68134ee 80x80 - Погода у червні - прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні
СУСПIЛЬСТВО1 тиждень тому

Погода у червні – прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні

nazvali imena dvoh kandidativ na krisla ministriv 3248a29 80x80 - Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів
УКРАЇНА3 тижні тому

Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів

v op rozpovili podrobici peregovoriv z bajdenom 1f99ea2 80x80 - В ОП розповіли подробиці переговорів з Байденом
УКРАЇНА2 хв. тому

В ОП розповіли подробиці переговорів з Байденом

f85c682fc5e48c62c074dffe97f0e5a2 80x80 - Наглядова рада УКФ знищує українську культуру
СУСПIЛЬСТВО3 хв. тому

Наглядова рада УКФ знищує українську культуру

v ukrayini pomjakshili karantin 6569e2d 80x80 - В Україні пом'якшили карантин
УКРАЇНА2 години тому

В Україні пом’якшили карантин

zelenskij provede telefonnu rozmovu z bajdenom 36b419c 80x80 - Зеленський проведе телефонну розмову з Байденом
УКРАЇНА4 години тому

Зеленський проведе телефонну розмову з Байденом

zelenskij obicjaye pozbaviti ukrayinu oligarhiv 84c85da 80x80 - Зеленський обіцяє позбавити Україну олігархів
УКРАЇНА6 години тому

Зеленський обіцяє позбавити Україну олігархів

032cec19b689b9943e57dbdd80ad5803 80x80 - Погода в Україні - влітку буде від 0 до +30, а взимку морози -20
СУСПIЛЬСТВО6 години тому

Погода в Україні – влітку буде від 0 до +30, а взимку морози -20

v ukrayini za dobu zrobili majzhe 25 tisjach shheplen 2d43dc7 80x80 - В Україні за добу зробили майже 25 тисяч щеплень
УКРАЇНА8 години тому

В Україні за добу зробили майже 25 тисяч щеплень

v ukrayini 535 novih vipadkiv covid 19 a503d08 80x80 - В Україні 535 нових випадків COVID-19
УКРАЇНА10 години тому

В Україні 535 нових випадків COVID-19

zelenskij nazvav pp 2 zbroyeju rosiyi 4886121 80x80 - Зеленський назвав ПП-2 "зброєю" Росії
УКРАЇНА13 години тому

Зеленський назвав ПП-2 “зброєю” Росії

zelenskij ja gotovij zustritisja z bajdenom u zhenevi 76a520b 80x80 - Зеленський: Я готовий зустрітися з Байденом у Женеві
УКРАЇНА15 години тому

Зеленський: Я готовий зустрітися з Байденом у Женеві

nimecki zeleni za postavku zbroyi ukrayini fd6ef91 80x80 - Німецькі Зелені за поставку зброї Україні
УКРАЇНА17 години тому

Німецькі Зелені за поставку зброї Україні

u moz rozpovili pro covid pasporti dlja ukrayinciv 4b45b6d 80x80 - У МОЗ розповіли про COVID-паспорти для українців
УКРАЇНА19 години тому

У МОЗ розповіли про COVID-паспорти для українців

velika privatizacija chi zumiye vlada napovniti bjudzhet novini ukrayini b5d6fdc 80x80 - Велика приватизація - чи зуміє влада наповнити бюджет - Новини України
ГРОШІ21 годину тому

Велика приватизація – чи зуміє влада наповнити бюджет – Новини України

u rf zanepokoyilisja cherez novu formu zbirnoyi ukrayini z futbolu 0c387a2 80x80 - У РФ занепокоїлися через нову форму збірної України з футболу
УКРАЇНА23 години тому

У РФ занепокоїлися через нову форму збірної України з футболу

10ca933c358af398359fb7cc452bdbe9 80x80 - Аварія електросамокат сігвей - що робити, які правила при ДТП
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Аварія електросамокат сігвей – що робити, які правила при ДТП

zelenskij vlashtuvav piknik dlja zhurnalistiv 15b42fe 80x80 - Зеленський влаштував пікнік для журналістів
УКРАЇНА1 день тому

Зеленський влаштував пікнік для журналістів

zelenskij privitav shvediv z nacionalnim dnem 244b876 80x80 - Зеленський привітав шведів з Національним днем
УКРАЇНА1 день тому

Зеленський привітав шведів з Національним днем

v ukrayini za dobu vakcinuvali 40 tisjach osib 594bef3 80x80 - В Україні за добу вакцинували 40 тисяч осіб
УКРАЇНА1 день тому

В Україні за добу вакцинували 40 тисяч осіб

u ditjachomu tabori pid odesoju masove otruyennja d848889 80x80 - У дитячому таборі під Одесою масове отруєння
УКРАЇНА1 день тому

У дитячому таборі під Одесою масове отруєння

za dobu v ukrayini menshe tisjachi covid vipadkiv 6bca128 80x80 - За добу в Україні менше тисячі COVID-випадків
УКРАЇНА2 дні тому

За добу в Україні менше тисячі COVID-випадків