Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Не беруть в 10 клас що робити – куди йти вчитися після 9 класу

0a26bd2b28965e260e7c6cc51178fb8e - Не беруть в 10 клас що робити - куди йти вчитися після 9 класу

Випускники під час свята Останнього дзвоника Фото: УНІАН

“Переформатування мережі закладів середньої освіти, яке здійснюють місцеві органи влади, не призведе до масового закриття шкіл. Всі 9-класники зможуть вступити в 10 класи”, – таку обіцянку ще в лютому дав міністр освіти Сергій Шкарлет після того, як в регіонах стали з’являтися списки шкіл під оптимізацію, а батьки старшокласників підняли інформаційний бунт в ЗМІ і соцмережах. Тоді міністру вдалося локалізувати пожежу батьківського обурення, але ми загасити його повністю. Адже зараз, коли навчальний рік завершується, багатьом 9-класникам в їх рідних школах оголосили, що набору в 10 клас з наступного року вже не буде: мовляв, шукайте ліцей. Що чекає на реформу середньої освіти в Україні – з’ясовував “Апостроф”.

“Затишна” модель

Відповідно до закону “Про повну загальну середню освіту”, до 2027 року українська школа повинна бути розділена на три рівні: початковий, базовий і профільний. На початковому і базовому рівнях (1-9 класи) освіту повинні надавати гімназії (сьогоднішні школи). 10-12 класи стають профільним рівнем, який переходить зі шкіл в ліцеї, технікуми та коледжі.

По суті, це західна модель шкільної освіти, де є профільна high school. Але навіщо ця модель потрібна нам? У теорії, для того, щоб якість освіти стала кращою. Як це має працювати? До кінця 9 класу учень визначається, чим він хоче займатися після школи: здобувати вищу освіту або опановувати професію. Якщо метою є вища освіта, то потрібно йти в ліцей, де і профіль, і матеріальна база, і вчителі “заточені” для того, щоб випустити підготовленого абітурієнта. А якщо вищої освіти в планах немає, навіщо ще три роки “гріти” стілець за партою, якщо можна здобути середню освіту, паралельно отримавши робочу професію в якомусь технікумі.

Звичайно, можна залишити все як є, і доучувати старшокласників в звичайних школах (жили ж 30 років без реформи). Але в такому разі якість абітурієнтів вузів страждатиме. Адже, наприклад, невеликі сільські школи не можуть собі дозволити утримувати достатній штат педагогів, щоб добре підготувати старшокласників до вузу. Грубо кажучи, один великий ліцей на кілька сіл, де всім добре – це значно краще, ніж кілька маленьких шкіл, де всім не дуже добре.

Але це тільки модель, яка при перенесенні в українську реальність трансформується в…

Освітній хаос

Щоб одні школи стали гімназіями, а інші ліцеями, то в одних місця потрібно прибрати (скасувавши набір в 10-ті класи), а в інші додати (за законом в ліцеї має бути не менше чотирьох 10-х класів).

Першу частину цього домашнього завдання чиновники виконують на тверду “п’ятірку”.

“У нашій 153-й школі 10 класу цього року не буде”, – скаржиться в соцмережах користувач Тетяна Алексєєва.

“У Києві в Дніпровському районі ще минулого року в частині шкіл прибрали 10-11 класи”, – додає користувач Дмитро Горліна.

Олена Каптан розповіла “Апострофу”, що спеціально переїхала в село Дроздівка Чернігівської області, і віддала своїх дітей до місцевої школи, щоб її не закрили. Але це не допомогло.

f742e9fe1743941c6b3a762019df9b53 - Не беруть в 10 клас що робити - куди йти вчитися після 9 класу

Ілюстративне фотоФото: Getty images

“У школі було 30 учнів і її почали готувати до закриття. Сільський голова організував програму “Живе село”, щоб збільшити кількість учнів і запросили сім’ї з дітьми. До кінця року в школі було вже 50 учнів і кількість дітей збільшується. Але рішенням сесії школу закрили. Зараз готується позов до суду. А школа, яку закрили, була дуже хороша, з ремонтом та автономним опаленням, діти займають гарні місця на олімпіадах”, – скаржиться “Апострофу” Каптан.

А ось з другою частиною плану реформи – створенням ліцеїв і додаванням в них місць для учнів 10-12 класів – у чиновників виникли проблеми.

“Дев’ятикласники зараз нервують, адже в інших школах місць не додали і їх не беруть”, – додає Тетяна Алексєєва.

“Туманно сказали, що в 10 клас можна буде перейти в ліцеї, які в ході реформи повинні з’явитися і в яких буде тільки старша школа. Наскільки я знаю, таких ліцеїв поки немає не те що поблизу місця проживання, а й у місті взагалі”, – зазначає киянка Дарія Янковська.

Чому так відбувається?

“Просто на місцях мало навчальних закладів, які отримали статус ліцею”, – пояснює “Апострофу” активістка і блогер Тетяна Борисенко.

“Дійсно потрібно напрацьовувати мережу ліцеїв, залежно потреб кожної території”, – погоджується освітній омбудсмен Сергій Горбачов, коментуючи ситуацію “Апострофу”.

Ті ж школи, які трансформуються в ліцеї, по суті не змінюються.

“У більшості це опорні школи, які просто залишаються такими як раніше, або формально перетворюються на школу II-III рівня. І на цій базі створити повноцінний ліцей, який вміщатиме 5-8 паралелей десятих класів фактично неможливо. За два літніх місяці потрібно буде підготувати і найняти безліч вчителів. А де їх взяти? А обладнання? А спортивна база? І на це все потрібен час”, – додає Тетяна Борисенко.

Україна не Канада

Але обов’язкова повна загальна середня освіта в Україні гарантується законом, який ніхто не скасував. І, за великим рахунком, влада на місцях зобов’язана забезпечити місця в старших класах для всіх дітей, які хочуть продовжувати навчання в 10-12 класах.

На практиці, якщо такі місця і з’являються, то далеко від місць проживання дітей. У якийсь Канаді, де діє модель профільної high school, учнів до віддаленої школи довезе комфортабельний автобус. Навіть в Києві перевести дитину зі школи в школу простіше. Але зовсім інша справа – змінити школу в невеликому селі або селищі, де автобуса може й не бути.

“Щоб возити дітей в сусіднє селище – Куликівку, дітям потрібно буде дуже рано вставати і пізно повертатися додому”, – говорить Олена Каптан.

daa7b3f9d50efe4cabe6ae4a4d75c865 - Не беруть в 10 клас що робити - куди йти вчитися після 9 класу

Фото: УНІАН

“А якщо буде злива або хуртовина, можна навіть не йти на зупинку – не проїде автобус”, – зазначає Олена Заглада.

“У деяких школах взагалі навіть не говорять про ті автобуси. А по селах маршрутки ходять нерегулярно і вартість проїзду від 25 гривень”, – каже Тетяна Валігурська.

Зараз в парламенті лежить законопроект № 4629-1, яким передбачено, що в ліцеях повинен бути організований підвіз учнів та педагогів або навіть організований пансіон, якщо час підвезення перевищує норми, встановлені законодавством (ці норми ще належить визначити). Але поки цей законопроект ухвалений тільки в першому читанні.

Шкільне ЗНО

Але навіть якщо освітні зірки зійдуться: місцева влада створить ліцеї, забезпечить місця і організує підвезення дітей, потрапити вчитися на ці місця – ще один квест для дітей та їх батьків. Вся справа в тому, що згідно зі статтею 9 закону “Про повну загальну середню освіту”, зарахування дітей в старшу школу відбувається на конкурсних умовах. А розробляє і затверджує конкурсні завдання сам ліцей. Тобто єдиних правил для всіх немає. При такому стані речей виникають суттєві корупційні ризики.

Втім, в планах чиновників розробити єдині для всіх учнів правила вступу в старшу школу. Наприклад, ввести ЗНО.

“Так, в 10-й клас повинен бути відбір. Це старша профільне ланка, де повинні навчатися ті, хто показав мотивацію і хороші результати в навчанні. Але це питання не цього року. До цього потрібно готуватися і запроваджувати ЗНО після дев’ятого класу, щоб оцінювання було об’єктивним”, – резюмував Горбачов.

Турбуватися щодо ЗНО батькам дев’ятикласників поки передчасно. Адже на впровадження такої форми переведення в 10-й клас піде щонайменше три роки.

Не на часі

Як бачимо, українська система загальної середньої освіти виявилася неготовою до реформи. Тому, за словами Сергія Горбачова, реорганізацію шкіл зараз планують відкласти.

“Це рішення зараз буде уточнюватися. Наразі проводиться робоча група профільного комітету Верховної Ради та буквально днями ми узгодимо остаточні пропозиції щодо внесення змін до закону. Пропонується відкласти таку непродуману реорганізацію принаймні на рік або два, і дати можливість обговорювати громаді ці питання, – говорить Горбачов. – Наприклад, моя пропозиція полягає в тому, що засновник установи освіти, найчастіше це місцева влада, повинен не пізніше ніж за рік повідомити про реорганізацію, щоб батьки могли зорієнтуватися, вирішити, що їм робити і вибрати установу освіти”.

А що ж робити учням, чиї школи вже реорганізували і скасували набір в 10-й клас?

“Тут необхідно звертатися в управління освіти, писати заяви в управління з вимогою забезпечити дитині місце навчання в десятому класі, адже зараз це право кожного десятикласника”, – радить Сергій Горбачов.

“Місць в навчальних закладах повинні домагатися не батьки. У нас в Конституції записано гарантоване право на середню освіту. І Міносвіти мало б подбати про те, щоб це право було реалізовано”, – резюмує Тетяна Борисенко.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

v ukrayini dvoma dozami vakcinovano 428 osib b75c653 80x80 - В Україні двома дозами вакциновано 428 осіб
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні двома дозами вакциновано 428 осіб

zelenskij postaviv zavdannja do dnja nezalezhnosti b48d6be 80x80 - Зеленський поставив завдання до Дня Незалежності
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський поставив завдання до Дня Незалежності

360a82181e45290f1e059ec6de6c9147 80x80 - Україна без НАТО - чому Блінкен не підняв це питання в розмові з Зеленським
СВІТ4 тижні тому

Україна без НАТО – чому Блінкен не підняв це питання в розмові з Зеленським

zelenskij vistupiv zi zvernennjam u den pamjati 93fe347 80x80 - Зеленський виступив зі зверненням у День пам'яті
УКРАЇНА3 тижні тому

Зеленський виступив зі зверненням у День пам’яті

venecianka zrobila visnovok shhodo zakonu pro vrp 318ac50 80x80 - "Венеціанка" зробила висновок щодо закону про ВРП
УКРАЇНА4 тижні тому

“Венеціанка” зробила висновок щодо закону про ВРП

zelenskij ociniv imovirnist vijni z rf db8d1d9 80x80 - Зеленський оцінив імовірність війни з РФ
УКРАЇНА3 тижні тому

Зеленський оцінив імовірність війни з РФ

v upc mp zajavili pro zahoplennja hramu v rivnenskij oblasti 798feaf 80x80 - В УПЦ МП заявили про захоплення храму в Рівненській області
УКРАЇНА3 тижні тому

В УПЦ МП заявили про захоплення храму в Рівненській області

medvedchuk prokomentuvav obshuki i pidozri u zradi a5fff90 80x80 - Медведчук прокоментував обшуки і підозри у зраді
УКРАЇНА3 тижні тому

Медведчук прокоментував обшуки і підозри у зраді

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ2 тижні тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

policija vidkrila 13 provadzhen na den peremogi 9949004 80x80 - Поліція відкрила 13 проваджень на День перемоги
УКРАЇНА3 тижні тому

Поліція відкрила 13 проваджень на День перемоги

v ukrayini rizko zrosla kilkist covid vipadkiv f20f233 80x80 - В Україні різко зросла кількість COVID-випадків
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні різко зросла кількість COVID-випадків

u kiyevi dva dni ne robljat covid shheplen 570bfda 80x80 - У Києві два дні не роблять COVID-щеплень
УКРАЇНА3 тижні тому

У Києві два дні не роблять COVID-щеплень

armija ssha zamovila vantazhivki u avtokrazu zmi a9f6a73 80x80 - Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу - ЗМІ
УКРАЇНА2 тижні тому

Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу – ЗМІ

na trasi kiyiv zhitomir zatrimali bandu shho katuvala ljudej 383031a 80x80 - На трасі Київ - Житомир затримали банду, що катувала людей
УКРАЇНА1 тиждень тому

На трасі Київ – Житомир затримали банду, що катувала людей

05f3db2889468aaecc6f962edf4b5d41 80x80 - Коронавірус в Індії - Як країна справляється з епідемією
СВІТ1 тиждень тому

Коронавірус в Індії – Як країна справляється з епідемією

vid koronavirusu shhepili ponad 900 tisjach ukrayinciv c962bf0 80x80 - Від коронавірусу щепили понад 900 тисяч українців
УКРАЇНА3 тижні тому

Від коронавірусу щепили понад 900 тисяч українців

u krimu student otrimav tjuremnij termin za ekstremizm d77bd6a 80x80 - У Криму студент отримав тюремний термін за "екстремізм"
УКРАЇНА2 тижні тому

У Криму студент отримав тюремний термін за “екстремізм”

turechchina skasuvala plr testi dlja turistiv z ukrayini 80d3f9b 80x80 - Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України
УКРАЇНА3 тижні тому

Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України

v ukrayini rekord shhodo covid vakcinaciyi drugoju dozoju c043325 80x80 - В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою

72983d65b0d8a1337d00ddc982682c05 80x80 - Путін відправить в Україну російську армію як миротворців - Дейн Уотерс
СВІТ4 тижні тому

Путін відправить в Україну російську армію як миротворців – Дейн Уотерс

0a26bd2b28965e260e7c6cc51178fb8e 80x80 - Не беруть в 10 клас що робити - куди йти вчитися після 9 класу
СУСПIЛЬСТВО2 хв. тому

Не беруть в 10 клас що робити – куди йти вчитися після 9 класу

nbu konstatuye vidnovlennja ekonomiki ukrayini af9a0e9 80x80 - НБУ констатує відновлення економіки України
УКРАЇНА1 годину тому

НБУ констатує відновлення економіки України

v ukrayinu pribula delegacija senatoriv ssha b5bf698 80x80 - В Україну прибула делегація сенаторів США
УКРАЇНА3 години тому

В Україну прибула делегація сенаторів США

zmi diznalisja pro plani rnbo provesti zasidannja 4902655 80x80 - ЗМІ дізналися про плани РНБО провести засідання
УКРАЇНА5 години тому

ЗМІ дізналися про плани РНБО провести засідання

italija bilshe ne viznaye vodijski prava ukrayini a57688b 80x80 - Італія більше не визнає водійські права України
УКРАЇНА7 години тому

Італія більше не визнає водійські права України

mon podumuye vchiteliv zobovjazati vakcinuvatisja 0b7729b 80x80 - МОН подумує вчителів зобов'язати вакцинуватися
УКРАЇНА9 години тому

МОН подумує вчителів зобов’язати вакцинуватися

v ukrayini za dobu shhepili 14 tisjach osib 75788a1 80x80 - В Україні за добу щепили 14 тисяч осіб
УКРАЇНА11 години тому

В Україні за добу щепили 14 тисяч осіб

separatisti 10 raziv porushili rezhim tishi f6cebef 80x80 - Сепаратисти 10 разів порушили режим "тиші"
УКРАЇНА15 години тому

Сепаратисти 10 разів порушили режим “тиші”

verhovna rada maye namir vreguljuvati borgi za gaz a1ab4ce 80x80 - Верховна Рада має намір врегулювати борги за газ
УКРАЇНА17 години тому

Верховна Рада має намір врегулювати борги за газ

zelenskij hoche stvoriti novij format iz donbasu 586fea9 80x80 - Зеленський хоче створити новий формат із Донбасу
УКРАЇНА19 години тому

Зеленський хоче створити новий формат із Донбасу

v ukrayini ochikujut rjasnij urozhaj rannih zernovih 942f89c 80x80 - В Україні очікують рясний урожай ранніх зернових
УКРАЇНА21 годину тому

В Україні очікують рясний урожай ранніх зернових

lishe tretina pedagogiv zapisalisja na vakcinaciju 22e4d06 80x80 - Лише третина педагогів записалися на вакцинацію
УКРАЇНА23 години тому

Лише третина педагогів записалися на вакцинацію

6d9ba7f293268ddd58f9c85c38aeee17 80x80 - Власник Доооброї ферми розповів, як вариться найкращий в Україні сир
СУСПIЛЬСТВО23 години тому

Власник Доооброї ферми розповів, як вариться найкращий в Україні сир

zhitel kiyivskoyi oblasti gvaltuvav dvoh divchatok za zgodoju yihnogo batka 1e0015d 80x80 - Житель Київської області ґвалтував двох дівчаток за згодою їхнього батька
УКРАЇНА1 день тому

Житель Київської області ґвалтував двох дівчаток за згодою їхнього батька

moz poperedilo pro biologichni zagrozi 29a6863 80x80 - МОЗ попередило про біологічні загрози
УКРАЇНА1 день тому

МОЗ попередило про біологічні загрози

zelenskij zasnuvav universitet majbutnogo 0270fcf 80x80 - Зеленський заснував університет майбутнього
УКРАЇНА1 день тому

Зеленський заснував університет майбутнього

52c04d43e24ed0882b96149cd68134ee 80x80 - Погода у червні - прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Погода у червні – прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні

v ukrayini za dobu shhepili 61 tisjach osib ae8f693 80x80 - В Україні за добу щепили 6,1 тисяч осіб
УКРАЇНА1 день тому

В Україні за добу щепили 6,1 тисяч осіб

40ca687407283720730f8a9061c7c8e3 80x80 - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Україна, космос – Коли Україна запустить новий космічний апарат

v ukrayini vid covid 19 pomerli 505 tisjach osib 93bf017 80x80 - В Україні від COVID-19 померли 50,5 тисяч осіб
УКРАЇНА1 день тому

В Україні від COVID-19 померли 50,5 тисяч осіб