Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Нетверезе водіння стаття – п’яні сідають за кермо, не боячись драконівських штрафів

47aa9482058b85cb2ccbc2b8b8327efc - Нетверезе водіння стаття - п'яні сідають за кермо, не боячись драконівських штрафів

Драконівські штрафи ще не подіяли на нетверезих водіїв Фото: nsirogozy.city

В Україні з початку року суттєво зросла кількість ДТП. При цьому, навіть нові радикальні штрафи за порушення правил дорожнього руху, які набули чинності в середині березня, докорінно не змінили ситуацію на дорогах. Чому кількість аварій зростає разом зі штрафами, в той час, як мало б бути зовсім навпаки – з’ясовував “Апостроф”.

Зворотній ефект

За даними статистики патрульної поліції України, з січня по квітень 2021 року в країні сталося 55 791 ДТП. За аналогічний період 2020 року було скоєно 45 272 ДТП. Тобто, приріст склав більше 23%.

Але 23% це, як то кажуть, середня температура по палаті. В окремих регіонах кількість ДТП зросла ледь не на половину. Наприклад, в Рівненській та Івано-Франківській областях зростання склало 34%, а рекордсмен – Київська область, де ДТП стало більше на 40%.

У березні цього року набули чинності нові штрафи за порушення ПДР. Наприклад, матеріальну відповідальність за керування авто в нетверезому стані підняли з 10 до 17 тисяч гривень, перевищення швидкості тепер карається штрафом в 1700 гривень (було 510 гривень). У поліції і МВС запевняли, що таке радикальне підвищення штрафів скоротить кількість ДТП і збереже життя більшій кількості українців. А як вийшло на практиці?

Звичайно, говорити про показову динаміку поки передчасно, адже нові штрафи діють лише два місяці. Однак виходячи з даних тієї статистики, яка є на сьогоднішній день, кількість порушень практично не змінилась. Наприклад, за весь березень, було зареєстровано 12 992 ДТП, а протягом квітня, коли нові штрафи вже щосили працювали, 12 862 ДТП. Тобто законодавчий “батіг” за місяць знизив кількість ДТП усього на 130 випадків. Але ж і це добре, правда? Так, ефект незначний, але все ж краще, ніж нічого? Адже якщо жорсткі покарання порушників збережуть хоча б одне людське життя, то вони того варті.

Але не все так однозначно. Якщо уважно проаналізувати статистику, то можна побачити, що ефект від нових штрафів виявився навіть зворотним. Наприклад, серед головних причин ДТП копи називають керування транспортним засобом в стані сп’яніння. Майже півтори тисячі ДТП в Україні з початку року сталося саме з цієї причини. У березні, коли нові штрафи діяли лише два тижні, “п’яних” ДТП було зафіксовано 336. У теорії, в квітні таких ДТП повинно бути менше. Але ні. Їх було навіть більше – 393! Як же так?

“Насправді і не могло нічого змінитися, – коментує “Апострофу” адвокат з питань ДТП Вадим Володарський. – Підвищення штрафів не тягне зменшення кількості п’яних за кермом. За великим рахунком, людина сідає п’яною за кермо з двох причин: або він в такому стані, що просто не розуміє, що робить, або розраховує на те, що його не спіймають. Відповідно, ні в першому ні в другому випадку він взагалі не думає, який там розмір штрафу за керування авто у нетверезому стані”.

Більш того, драконівські штрафи і позбавлення прав водіїв в якості санкцій, за словами експертів, може зіграти злий жарт.

“Росія цей шлях пройшла на кілька років раніше, ніж ми. Яка б не була військово-політична ситуація, дорожні проблеми у них і у нас приблизно однакові. Спочатку там теж вводили обов’язкове позбавлення прав за керування авто в стані сп’яніння. Але це привело не до зменшення кількості п’яних за кермом, а до того, що ті, кого позбавили прав, масово продовжують їздити за кермом – і зробити з цим нічого не можна. А їздять вони так, що втрачати їм вже нічого. У нас такої проблеми ще так масово немає, але це буде”, – зазначає Володарський.

Є в поліцейській статистиці один вельми цікавий нюанс: загальна кількість ДТП з початку року зросла, а ось кількість загиблих і травмованих у цих ДТП – зменшилась на 17% і 14% відповідно.

“Чудес не буває. Ну не може на тлі зростання аварійності зменшуватися кількість жертв”, – говорить “Апострофу” автоюрист Володимир Караваєв.

Так в чому ж “чудо”? Якщо відволіктися від статистики Нацполіції і подивитися на цифри Держстату про причини смертності українців, то все стає більш-менш зрозуміло. Наприклад, за даними Держстату, у минулому, 2020 році транспортні нещасні випадки стали причиною смерті 3 967 українців. А патрульна поліція за 2020 рік нарахувала 3541 загиблого в ДТП. Як бачимо, поліція зафіксувала на 426 смертей менше, ніж Держстат.

За словами автоексперта Олександра Швеця, з настанням тепла статистика смертності і травматизму прогнозовано зростатиме.

“Зараз, з настанням літа, варто очікувати збільшення смертності і важкого травматизму на дорогах. Збільшуються швидкості, відповідно, і ризик отримати травму буде більшим. Це сезонний фактор. Взимку фактів самих ДТП завжди більше, але травматизму менше”, – пояснив “Апострофу” Швець.

У такому випадку, якщо посилення санкцій – малоефективний інструмент в боротьбі з аварійністю на дорогах, що ж необхідно зробити?

Системний підхід

Щоб розібратися в цьому питанні, подивимося на найбільш часті причини ДТП.

Порушення правил маневрування. Ця причина на першому місці в поліцейському антирейтингу. Саме через порушення правил маневрування було скоєно 23 тисячі ДТП (майже половина від загальної кількості ДТП з початку року). І одними лишень штрафами статистику не виправити.

“Потрібно розбиратися з організацією руху. Інші заходи не дадуть істотного ефекту. По водіям вже закрутили гайки наскільки це можливо”, – зазначає Володарський.

“Насамперед необхідно удосконалювати дорожню інфраструктуру і схему організації дорожнього руху, – додає Олександр Швець. – У нас дуже багато таких місць на дорогах, де водії просто змушені порушувати ПДР. Водієві для початку необхідно створити умови для безпечного керування транспортними засобами, а потім тим, хто нахабно порушує, потрібно створити умови для їх залучення до відповідальності з невідворотністю покарання”.

Перевищення безпечної швидкості. До речі, про невідворотність покарання. Для цих цілей ще в минулому році копи встановили на дорогах столиці камери фіксації швидкісного режиму. З камерою не домовишся і не відкупишся. І якраз перевищення безпечної швидкості знаходиться на другому місці антирейтингу аварійності (13,7 тисяч ДТП з початку року). Але ось проблема: в Києві діє всього 20 камер фіксації.

“А їх повинно бути 2,5 тисячі. Тоді водії будуть знати, що необхідно не на окремій ділянці дороги їхати 50 кілометрів, а по всьому місту”, – зазначає Швець.

Правда, в планах МВС до кінця 2024 року встановити в Україні 1,5 тисячі камер фіксації порушень ПДР. До кінця цього року з’явиться ще 400 камер.

Пияцтво. Що ж стосується пияцтва за кермом (1421 ДТП з початку року), то методи боротьби з цією проблемою мають включати в себе не тільки жорсткі штрафи.

“Тут мало що може допомогти, крім зміни ставлення до вживання алкоголю в суспільстві”, – резюмував Вадим Володарський.

Як змінити це ставлення? У різних країнах світу практикують різні підходи. Наприклад, у світовій столиці вечірок – Монако (а де вечірки, там і алкоголь), проблемою нетверезого водіння займається громадська організація “Be Safe”, серед засновників якої члени монаршої сім’ї, а в Японії карають навіть пасажирів, що сіли за кермо з нетверезим водієм. У деяких країнах Азії до нетверезого водія можуть бути застосовані навіть такі екзотичні міри як фізичне (тілесне) покарання, наприклад, удари палкою.

Однак і в Україні над покараннями для нетверезих водіїв законодавець попрацював особливо ретельно. Крім жорстких штрафів була введена і кримінальна відповідальність. Але, відповідно до статті 286-1 Кримінального кодексу, позбавлення волі передбачено лише в тому випадку, якщо з вини п’яного водія було травмовано людину (від 3 до 8 років залежно від ступеня тяжкості травми потерпілого), або стався летальний випадок (від 5 до 12 років в’язниці).

У патрульній поліції пояснили “Апострофу”, що говорити про перші тюремні терміни за п’яне водіння ще передчасно.

“Часу на розгляд таких справ дається досить багато – рік, тому говорити про терміни поки рано”, – зазначили в поліції.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

separatisti 15 raziv porushili tishu na donbasi 6d99ad3 80x80 - Сепаратисти 15 разів порушили "тишу" на Донбасі
УКРАЇНА3 тижні тому

Сепаратисти 15 разів порушили “тишу” на Донбасі

tkg zavershuye uzgodzhennja velikodnogo peremirja 148c6ce 80x80 - ТКГ завершує узгодження великоднього перемир'я
УКРАЇНА4 тижні тому

ТКГ завершує узгодження великоднього перемир’я

u devjati regionah za dobu zhodnogo covid shheplennja 28f04d9 80x80 - У дев'яти регіонах за добу жодного COVID-щеплення
УКРАЇНА4 тижні тому

У дев’яти регіонах за добу жодного COVID-щеплення

ukrayina ogolosila pro viturennja konsula rf v odesi 95b4fa6 80x80 - Україна оголосила про витурення консула РФ в Одесі
УКРАЇНА4 тижні тому

Україна оголосила про витурення консула РФ в Одесі

za dobu covid vakcinu otrimali 14 tisjach ukrayinciv f38dee8 80x80 - За добу COVID-вакцину отримали 14 тисяч українців
УКРАЇНА4 тижні тому

За добу COVID-вакцину отримали 14 тисяч українців

doba v zoni oos 12 obstriliv vtrat nemaye 8ee95e1 80x80 - Доба в зоні ООС: 12 обстрілів, втрат немає
УКРАЇНА4 тижні тому

Доба в зоні ООС: 12 обстрілів, втрат немає

u zoni oos za dobu 20 obstriliv vtrat nemaye 27ba3b0 80x80 - У зоні ООС за добу 20 обстрілів, втрат немає
УКРАЇНА4 тижні тому

У зоні ООС за добу 20 обстрілів, втрат немає

kandidat nauk jak zahishhav disertaciju nardep kiva c5724c7 80x80 - Кандидат наук. Як захищав дисертацію нардеп Ківа
УКРАЇНА4 тижні тому

Кандидат наук. Як захищав дисертацію нардеп Ківа

u radi inicijujut vidstavku lazebnoyi nardep 7656cf4 80x80 - У Раді ініціюють відставку Лазебної - нардеп
УКРАЇНА3 тижні тому

У Раді ініціюють відставку Лазебної – нардеп

ukrayinciv vzhe shhepljat drugoju dozoju astrazeneca 41b55e0 80x80 - Українців вже щеплять другою дозою AstraZeneca
УКРАЇНА4 тижні тому

Українців вже щеплять другою дозою AstraZeneca

zvilnennja kobolyeva skilki vstig zarobiti kolishnij glava naftogazu ce08fc1 80x80 - Звільнення Коболєва - скільки встиг заробити колишній глава Нафтогазу
ГРОШІ3 тижні тому

Звільнення Коболєва – скільки встиг заробити колишній глава Нафтогазу

u moz rozpovili pro vakcinaciju v kompanijah 52a7344 80x80 - У МОЗ розповіли про вакцинацію в компаніях
УКРАЇНА4 тижні тому

У МОЗ розповіли про вакцинацію в компаніях

stepanov posilennja karantinu na velikden ne bude ac84e4b 80x80 - Степанов: Посилення карантину на Великдень не буде
УКРАЇНА4 тижні тому

Степанов: Посилення карантину на Великдень не буде

v ukrayini dvoma dozami vakcinovano 428 osib b75c653 80x80 - В Україні двома дозами вакциновано 428 осіб
УКРАЇНА2 тижні тому

В Україні двома дозами вакциновано 428 осіб

venecianka zrobila visnovok shhodo zakonu pro vrp 318ac50 80x80 - "Венеціанка" зробила висновок щодо закону про ВРП
УКРАЇНА2 тижні тому

“Венеціанка” зробила висновок щодо закону про ВРП

v ukrayini ponad dva miljoni covid vipadkiv 88d0744 80x80 - В Україні понад два мільйони COVID-випадків
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні понад два мільйони COVID-випадків

misceznahodzhennja chausa nevidome venediktova 83fc44c 80x80 - Місцезнаходження Чауса невідоме - Венедиктова
УКРАЇНА4 тижні тому

Місцезнаходження Чауса невідоме – Венедиктова

v ukrayini dobovij rekord zi shheplen vid covid 19 dedcf53 80x80 - В Україні добовий рекорд зі щеплень від COVID-19
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні добовий рекорд зі щеплень від COVID-19

doba na donbasi devjat obstriliv poranenij boyec 184ce04 80x80 - Доба на Донбасі: дев'ять обстрілів, поранений боєць
УКРАЇНА4 тижні тому

Доба на Донбасі: дев’ять обстрілів, поранений боєць

ukrayina vihodit z tretoyi hvili pandemiyi moz 938f663 80x80 - Україна виходить з третьої хвилі пандемії - МОЗ
УКРАЇНА4 тижні тому

Україна виходить з третьої хвилі пандемії – МОЗ

47aa9482058b85cb2ccbc2b8b8327efc 80x80 - Нетверезе водіння стаття - п'яні сідають за кермо, не боячись драконівських штрафів
СУСПIЛЬСТВО1 хв. тому

Нетверезе водіння стаття – п’яні сідають за кермо, не боячись драконівських штрафів

ljashko obicjaye shhe odnu amerikansku covid vakcinu a22db4a 80x80 - Ляшко обіцяє ще одну американську COVID-вакцину
УКРАЇНА3 години тому

Ляшко обіцяє ще одну американську COVID-вакцину

fdb099d2ed405bf8ef38bd1379dec6bb 80x80 - COVID-19 - Коли всі українці отримають щеплення від коронавіруса
СУСПIЛЬСТВО4 години тому

COVID-19 – Коли всі українці отримають щеплення від коронавіруса

sud zalishiv medvedchuka pid domashnim areshtom a5be8cf 80x80 - Суд залишив Медведчука під домашнім арештом
УКРАЇНА5 години тому

Суд залишив Медведчука під домашнім арештом

ukrayina pochinaye covid vakcinaciju zhiteliv ordlo i krimu 57c977c 80x80 - Україна починає COVID-вакцинацію жителів ОРДЛО і Криму
УКРАЇНА7 години тому

Україна починає COVID-вакцинацію жителів ОРДЛО і Криму

u chernigovi vikrili botofermu z administratorami z rosiyi sbu db2db6b 80x80 - У Чернігові викрили "ботоферму" з адміністраторами з Росії - СБУ
УКРАЇНА9 години тому

У Чернігові викрили “ботоферму” з адміністраторами з Росії – СБУ

dfs rozkrila detali obshukiv u kiyivteploenergo 0b5dd37 80x80 - ДФС розкрила деталі обшуків у Київтеплоенерго
УКРАЇНА11 години тому

ДФС розкрила деталі обшуків у Київтеплоенерго

ukrayina zavela spravu cherez trubi siemens u krimu f7808e1 80x80 - Україна завела справу через труби Siemens у Криму
УКРАЇНА13 години тому

Україна завела справу через труби Siemens у Криму

pogoda na vihidni v ukrayinu povertayetsja teplo c4fd444 80x80 - Погода на вихідні: в Україну повертається тепло
УКРАЇНА15 години тому

Погода на вихідні: в Україну повертається тепло

spravu rotterdam zakrili vchetverte 035e6d5 80x80 - Справу Роттердам+ закрили вчетверте
УКРАЇНА17 години тому

Справу Роттердам+ закрили вчетверте

u tkg nazvali termini rishennja shhodo planu dlja donbasu 61235a0 80x80 - У ТКГ назвали терміни рішення щодо плану для Донбасу
УКРАЇНА19 години тому

У ТКГ назвали терміни рішення щодо плану для Донбасу

9b2f37bd75015210a58ce44b33e6d29e 80x80 - Погода на вихідні 22-23 травня - тепло замовляли? буде, але не скрізь
СУСПIЛЬСТВО20 години тому

Погода на вихідні 22-23 травня – тепло замовляли? буде, але не скрізь

shmigal ozvuchiv grafik nadhodzhennja covid vakcin 69d322f 80x80 - Шмигаль озвучив графік надходження COVID-вакцин
УКРАЇНА21 годину тому

Шмигаль озвучив графік надходження COVID-вакцин

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ22 години тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

v ukrayini startuvalo zno 2021 45d4178 80x80 - В Україні стартувало ЗНО-2021
УКРАЇНА23 години тому

В Україні стартувало ЗНО-2021

v ukrayini pochav skorochuvatisja pririst covid 682f926 80x80 - В Україні почав скорочуватися приріст COVID
УКРАЇНА1 день тому

В Україні почав скорочуватися приріст COVID

na donbasi znovu zagostrilasja situacija 1a7d4fb 80x80 - На Донбасі знову загострилася ситуація
УКРАЇНА1 день тому

На Донбасі знову загострилася ситуація

japonija dopomozhe ukrayini v provedenni refom 36ea471 80x80 - Японія допоможе Україні в проведенні рефом
УКРАЇНА1 день тому

Японія допоможе Україні в проведенні рефом

u pomaranchevij zoni zalishayetsja tilki odna oblast 63448a8 80x80 - У "помаранчевій" зоні залишається тільки одна область
УКРАЇНА1 день тому

У “помаранчевій” зоні залишається тільки одна область

zelenskij pro mir na donbasi 99 zalezhit vid rf 4b14e2f 80x80 - Зеленський про мир на Донбасі: 99% залежить від РФ
УКРАЇНА1 день тому

Зеленський про мир на Донбасі: 99% залежить від РФ