Пенсії в Україні можуть зрости вдвічі - як впливає прожитковий мінімум
Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Пенсії в Україні можуть зрости вдвічі – як впливає прожитковий мінімум

09a431638859991d299ed264a0fe6537 - Пенсії в Україні можуть зрости вдвічі - як впливає прожитковий мінімум

Михайло Цимбалюк Фото: facebook.com/myhaylocymbalyk

Прожитковий мінімум – одна з головних цифр в економічному житті України. Саме від нього розраховують соціальні виплати, штрафи та доплати. Але в Україні номінальний прожитковий мінімум вдвічі менший за реальний, тож говорити про гідне життя не доводиться. Тим часом замість розвитку економіки влада піднімає мінімальну заробітну плату, перекладаючи відповідальність за збільшення виплат саме на підприємців, оскільки бюджет наповнюють податки з цієї зарплати. Таким чином замість розвитку економіки чинна влада ще більше заганяє її в тінь. Яким має бути прожитковий мінімум, чому історія з підняттям мінімальної зарплати несе більше шкоди, ніж користі – в ефірі Апостроф Live на Апостроф TV пояснив народний депутат України від фракції “Батьківщина”, перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів МИХАЙЛО ЦИМБАЛЮК.

– На що вплине збільшення прожиткового мінімуму?

– Насамперед я би хотів коротко сказати, що таке прожитковий мінімум. Прожитковий мінімум – це набір продуктів, товарів, послуг для того, щоб людина могла реально прожити. До речі, з 2015 року в Україні не існує постанови Кабінету міністрів, яка би регулювала саме такий набір товарів. Попередня була скасована Конституційним судом.

Нині можновладці… Ми з цим зверталися вже і до прем’єр-міністра України, пана Шмигаля. Мовляв, підпишіть постанову Кабміну та прорахуйте, що таке прожитковий мінімум, та що до нього входить – так званий споживчий кошик. Донині тієї постанови Кабміну немає.

Невідомо, з яких показників вони назбирали 2 180 грн. До кінця року ця сума зросте до 2 300 грн. А реальний прожитковий мінімум Міністерство соціальної політики вираховує на рівні 4 700 грн до кінця цього року.

– Де дівається оця різниця, і на що впливає прожитковий мінімум?

– Прожитковий мінімум впливає насамперед на виплати соціальні. Це і пенсії, і доплати рідного виду, і пенсії, якщо є дитина з інвалідністю тощо. Крім того, прожитковий мінімум впливає навіть на сплату великої кількості штрафів та інших видів платежів державі. Через це не може бути стала величина. Фіксуючи реальний прожитковий мінімум, держава розписується у своїй нездатності забезпечити той мінімум, який сьогодні потрібен для проживання.

Мінімальна пенсія – 1 900 грн. Питання: як людям прожити? Зараз у комітеті соціальної політики іде велика дискусія, щоб нарешті прирівняти реальний прожитковий мінімум до мінімального, який фіксується, і до мінімальної пенсії. До речі, вперше це було зроблено Кабміном у 2008-2009 роках. Тоді прем’єром була Тимошенко. Тобто такі приклади є, і вони потребують сьогодні, щоб такі величини об’єднали.

– Ви кажете, що Кабмін фіксує прожитковий мінімум на рівні 2 180 гривень. Чи може це свідчити про те, що вони не хочуть брати на себе відповідальність за соціальну ситуацію?

Так, саме так. І це прикра реальність, коли Кабмін, який, до речі, навіть не затвердив у Верховній Раді свою програму дій, ситуативно розраховує так, щоби можна було виплатити з бюджету, який постійно з року в рік дірявіє. Через те нині ми вимагаємо, по-перше, хоча б мінімальну пенсію підняти до того, що вони обчислюють. Хоча би до 2 400 гривень. Нині вже є різниця в 500 гривень. Люди не знають, як прожити.

Наступна річ – Кабміну вигідно населенню, яке не може прожити, сплатити субсидію. Тобто не платити субсидію, а нараховувати її. Таким чином люди не отримують живих грошей. Більше того, коли ми говоримо про мінімальну зарплату, яку підняли з 5,5 до 6 тисяч, то це однозначно є велика сума податків, які сплачуються з цієї зарплати – і це йде саме на ці соціальні виплати.

Тобто держава, навантажуючи малий і середній бізнес для того, щоби підприємці піднімали мінімальну зарплату, насправді вирішує питання таким чином поповнення бюджету. Насамперед підняття мінімальної пенсії має бути результатом економічного зростання, якого поки що в нашій державі немає. Таким чином, підняття мінімальної зарплати заганяє економіку частково в тінь.

За результатами досліджень різних експертів, приблизно третина всієї економіки знаходиться в тіні через надмірне податкове навантаження. Тобто і економіка, і соціальна сфера мусять бути збалансованими. Якби створювалися робочі місця, про які казав прем’єр-міністр, якби справді розвивалися окремі галузі, то тоді б можна було об’єктивно ці складові, які стосуються реального прожиткового мінімуму, зафіксувати на сумі хоча б 4 500 грн. Це було би більш-менш реально.

– Тобто ця різниця між 4 679 та 2 180 грн – це те, чим ми всі сплачуємо за ту соціальну політику, яка існує сьогодні, і за той рівень життя, який є? Якщо б ми мали б інший прожитковий мінімум, то мали б ще більшу дірку в бюджеті, так?

– Ви правильно думаєте. Але якби уряд ефективно господарював, якби були фахівці при владі, то оця половина, яку ви назвали – це все криється в тіньовому секторі економіки. Це те, що не сплатив Нафтогаз – 60 млрд грн до бюджету, що є результатом ревізії. Це те, що відбувається в нас на митниці, так звані скрутки ПДВ. Ось де та половина, яка реально є, але перебуває в тіні.

– Тобто фізично ці гроші є, і їх можна в бюджет завести?

– Однозначно. Можна завести за умови ефективного фахового господарювання саме урядом. Бо нині від уряду залежить діяльність всіх сфер життя людей. І тоді соціальний захист, пенсійне забезпечення не буде страждати від невдалого господарювання влади. Я ще раз підкреслюю: ми з фахівцями підрахували, що цього можна досягнути, і прирівняти прожитковий мінімум до реального, мінімальну пенсію до реального мінімуму. Нині вона не може бути меншою 4,5 тисяч, бо в іншому разі людина гідно не житиме. І тоді субсидії будуть зменшені.

Бо субсидії – це коли з однієї кишені від всіх громадян забирають ці кошти і віддають олігархам, які нині узурпували і надають комунальні послуги. Маються на увазі газ, електроенергія. Через це знову люди нічого реально не отримують.

– Ви кажете, що це результат роботи влади. Але ж влада – поняття розмите. У нас є виконавча, законодавча, судова влада. Про кого саме йдеться та хто несе відповідальність за те, що в нас неправильно рахують прожитковий мінімум, що ці гроші знаходяться в тіні, а за рахунок субсидії все це вимивається?

– Я насамперед хочу сказати, що нині в державі є унікальна ситуація, коли президент має монобільшість в парламенті, яка формує Кабінет Міністрів. Вони мають моновладу. Дуже важливо, щоб вони усвідомлювали моновідповідальність. Доки глава держави не буде жорстко питати від виконавців – насамперед від прем’єр-міністра та міністрів – доти ми будемо мати те, що відбувається сьогодні. Але я вірю, що глава держави, який набирається досвіду державного управління, нарешті усвідомить, хто нині є неефективним та негайно змінить міністрів, прем’єр-міністра, які нині загнали державу в глухий кут: економічний, коронавірусний, політичний, конституційний. І призначить фахівців, незалежно від політичних поглядів. Тих людей, які мають досвід і беруть на себе відповідальність – і політичну, і юридичну – за наслідки своєї роботи.

– Тобто ваша політична сила готова співпрацювати з президентом? Всі ці розмови про можливу коаліцію, про можливу співпрацю мають підґрунтя?

– Про будь-які коаліції поки що не йдеться. Нині така об’єктивна реальність, що всі ті політичні сили, які знаходяться в парламенті, співвідповідальні за долю держави. Те, що відбувається по всіх напрямках, змушує всіх сідати за стіл перемовин. Але очолювати цей процес має глава держави. Ми завжди були політичною силою, яка має фахових людей, яка завжди мала програму дій, про яку говорила Юлія Тимошенко ще два роки тому. Поки що цю програму, крім нас та наших соратників, влада не дуже бере до уваги. Але важливо, щоби ми витрачали менше часу. Через це така фахова розмова має відбутися, очолювати її має глава держави. Так діє більшість європейських держав.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ3 тижні тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

drugoju dozoju vid covid vakcinuvali bilshe nizh pershoju c56868a 80x80 - Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою
УКРАЇНА4 тижні тому

Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою

05f3db2889468aaecc6f962edf4b5d41 80x80 - Коронавірус в Індії - Як країна справляється з епідемією
СВІТ3 тижні тому

Коронавірус в Індії – Як країна справляється з епідемією

v ukrayini rekord shhodo covid vakcinaciyi drugoju dozoju c043325 80x80 - В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою

armija ssha zamovila vantazhivki u avtokrazu zmi a9f6a73 80x80 - Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу - ЗМІ
УКРАЇНА3 тижні тому

Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу – ЗМІ

v ukrayini dva dni znizhuyetsja pririst covid 19 9c72251 80x80 - В Україні два дні знижується приріст COVID-19
УКРАЇНА2 тижні тому

В Україні два дні знижується приріст COVID-19

u krimu student otrimav tjuremnij termin za ekstremizm d77bd6a 80x80 - У Криму студент отримав тюремний термін за "екстремізм"
УКРАЇНА3 тижні тому

У Криму студент отримав тюремний термін за “екстремізм”

nazvali imena dvoh kandidativ na krisla ministriv 3248a29 80x80 - Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів
УКРАЇНА4 тижні тому

Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів

na trasi kiyiv zhitomir zatrimali bandu shho katuvala ljudej 383031a 80x80 - На трасі Київ - Житомир затримали банду, що катувала людей
УКРАЇНА3 тижні тому

На трасі Київ – Житомир затримали банду, що катувала людей

zelenskij pidpisav odin iz zemelnih zakoniv 9167e2e 80x80 - Зеленський підписав один із земельних законів
УКРАЇНА3 тижні тому

Зеленський підписав один із земельних законів

zelenskij zatverdiv zbilshennja vitrat na oboronu 45f234f 80x80 - Зеленський затвердив збільшення витрат на оборону
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський затвердив збільшення витрат на оборону

40ca687407283720730f8a9061c7c8e3 80x80 - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Україна, космос – Коли Україна запустить новий космічний апарат

v ukrayini za dobu zrobili majzhe 18 tisjach shheplen e9c34e3 80x80 - В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень

kiyiv otrimaye novij paket cilej partnerstva z nato 482978b 80x80 - Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО
УКРАЇНА2 тижні тому

Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО

de750f30c6ef0a08982371c0eb6a12ba 80x80 - Погода на літо 2021 - синоптики дали прогноз на все літо - новини України
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода на літо 2021 – синоптики дали прогноз на все літо – новини України

52c04d43e24ed0882b96149cd68134ee 80x80 - Погода у червні - прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода у червні – прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні

doba na donbasi visim obstriliv troye poranenih 587fbc5 80x80 - Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених
УКРАЇНА3 тижні тому

Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених

27c99b375e2a7a9d2cc6b73474ca3a30 80x80 - Пластикові пакети Україна - чи заборонить влада тару і упаковку
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Пластикові пакети Україна – чи заборонить влада тару і упаковку

u mzs nazvali ochikuvannja ukrayini vid nato 22bdca4 80x80 - У МЗС назвали очікування України від НАТО
УКРАЇНА3 тижні тому

У МЗС назвали очікування України від НАТО

3636c2ac17e10558a92e0659e7cb0aa0 80x80 - Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну - дипломат США
СВІТ2 тижні тому

Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну – дипломат США

shkarlet nazvav kilkist shkil jaki ne pidkljucheni do merezhi b614b17 80x80 - Шкарлет назвав кількість шкіл, які не підключені до Мережі
УКРАЇНА1 годину тому

Шкарлет назвав кількість шкіл, які не підключені до Мережі

shmigal rozpoviv pro zapusk fondovogo rinku 5cc09a2 80x80 - Шмигаль розповів про запуск Фондового ринку
УКРАЇНА3 години тому

Шмигаль розповів про запуск Фондового ринку

separatisti ne vipuskajut abituriyentiv z ordlo d8f1acf 80x80 - Сепаратисти не випускають абітурієнтів з ОРДЛО
УКРАЇНА5 години тому

Сепаратисти не випускають абітурієнтів з ОРДЛО

glava obsye znovu vidvidaye ukrayinu 7703e1f 80x80 - Глава ОБСЄ знову відвідає Україну
УКРАЇНА7 години тому

Глава ОБСЄ знову відвідає Україну

zatverdzheno strategiju rozvitku pravosuddja v ukrayini 3256312 80x80 - Затверджено стратегію розвитку правосуддя в Україні
УКРАЇНА9 години тому

Затверджено стратегію розвитку правосуддя в Україні

ukrayina zminjuye taktiku shhodo zblizhennja z nato f46f00c 80x80 - Україна змінює тактику щодо зближення з НАТО
УКРАЇНА11 години тому

Україна змінює тактику щодо зближення з НАТО

374dadb23a90e0896dc5b7bc9531aa24 80x80 - Відпочинок за кордоном - куди можна поїхати українцеві без довідки
СУСПIЛЬСТВО12 години тому

Відпочинок за кордоном – куди можна поїхати українцеві без довідки

genshtab ociniv rik specstatusu ukrayini v nato 1057d14 80x80 - Генштаб оцінив рік спецстатусу України в НАТО
УКРАЇНА13 години тому

Генштаб оцінив рік спецстатусу України в НАТО

v ukrayini za dobu zrobili 62 tisjachi shheplen 400c727 80x80 - В Україні за добу зробили 62 тисячі щеплень
УКРАЇНА15 години тому

В Україні за добу зробили 62 тисячі щеплень

usi oblasti ukrayini zalishajutsja v zelenij zoni moz 8de6241 80x80 - Усі області України залишаються в зеленій зоні - МОЗ
УКРАЇНА17 години тому

Усі області України залишаються в зеленій зоні – МОЗ

pririst koronavirusu v ukrayini znizhuyetsja 41c66f2 80x80 - Приріст коронавірусу в Україні знижується
УКРАЇНА19 години тому

Приріст коронавірусу в Україні знижується

mvs ukrayini popovnit svij aviapark 5964518 80x80 - МВС України поповнить свій авіапарк
УКРАЇНА21 годину тому

МВС України поповнить свій авіапарк

ukrposhta predstavila marku do yevro 2020 cff0a93 80x80 - Укрпошта представила марку до Євро 2020
УКРАЇНА23 години тому

Укрпошта представила марку до Євро 2020

u lucku vidkrili pochesne konsulstvo litvi 6e952e8 80x80 - У Луцьку відкрили Почесне консульство Литви
УКРАЇНА1 день тому

У Луцьку відкрили Почесне консульство Литви

chotiri shtami viklikajut zanepokoyennja moz 2eb413c 80x80 - Чотири штами викликають занепокоєння - МОЗ
УКРАЇНА1 день тому

Чотири штами викликають занепокоєння – МОЗ

pentagon uhvaliv dopomogu ukrayini na 150 mln 660fe33 80x80 - Пентагон ухвалив допомогу Україні на $ 150 млн
УКРАЇНА1 день тому

Пентагон ухвалив допомогу Україні на $ 150 млн

kuleba rozkriv detali vizitu zelenskogo v ssha 9c26bd5 80x80 - Кулеба розкрив деталі візиту Зеленського в США
УКРАЇНА1 день тому

Кулеба розкрив деталі візиту Зеленського в США

u zelenskogo prokomentuvali situaciju v ksu ca0768a 80x80 - У Зеленського прокоментували ситуацію в КСУ
УКРАЇНА1 день тому

У Зеленського прокоментували ситуацію в КСУ

grivnja silno zmicnjuyetsja shho bude dali 38479ab 80x80 - Гривня сильно зміцнюється. Що буде далі?
УКРАЇНА1 день тому

Гривня сильно зміцнюється. Що буде далі?

kiyiv dosjag kompromisu z uyefa shhodo formi zbirnoyi ce4b3e5 80x80 - Київ досяг компромісу з УЄФА щодо форми збірної
УКРАЇНА2 дні тому

Київ досяг компромісу з УЄФА щодо форми збірної