Пенсії в Україні - Скільки потрібно працювати, щоб вийти на відпочинок
Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Пенсії в Україні – Скільки потрібно працювати, щоб вийти на відпочинок

2286318677e24c33a47b99812b0fb2ba - Пенсії в Україні - Скільки потрібно працювати, щоб вийти на відпочинок

Фото: pixabay.com

Пенсійний вік в Україні для жінок в 2021 році зрівнявся з пенсійним віком для чоловіків, і відтепер для всіх він становить 60 років. Разом з тим, для багатьох українців де-факто пенсійний вік збільшиться через постійно зростаючі вимоги до страхового стажу, без якого пенсію не дадуть. “Апостроф” розбирався, які “сюрпризи” чекають на наших громадян в майбутньому, і які у них є варіанти виходу на пенсію.

У квітні 2021 року сталася помітна подія в українській пенсійній системі – пенсійний вік для жінок підвищився на півроку і нарешті зрівнявся з пенсійним віком для чоловіків. Відтепер всі громадяни України, незалежно від статі, отримують право на призначення пенсії за віком у 60 років.

Нагадаємо, протягом довгого часу в Україні діяла створена іще в радянські часи норма, згідно з якою пенсійний вік для чоловіків складав 60 років, а для жінок – 55.

Проте через старіння населення навантаження на пенсійну систему на початку “нульових” сильно зросло. А тому неминуче виникло питання про збільшення пенсійного віку. Власне, це є загальносвітовим трендом (втім, в деяких країнах, наприклад, у Польщі, нещодавно відбувся зворотній процес), пов’язаним зі зростанням середньої тривалості життя.

Але в Україні усі спроби підвищити пенсійний вік і викликали вкрай негативну реакцію. Аргументи зрозумілі – оскільки в Україні тривалість життя нижче, ніж у Європі, то й пенсійний вік має бути нижче.

І до певного часу це спрацьовувало. Умовно кажучи, жодна політична сила не наважувалася піти на такий крок, боячись втратити електоральну підтримку.

Втім, у 2011 році влада, яка на той час була у руках Партії регіонів, вирішила все ж таки провести пенсійну реформу, але у компромісній формі – підвищити пенсійний вік лише жінкам – мовляв, вони живуть довше, ніж чоловіки, чому тоді можуть раніше на пенсію виходити?

Але відбулося це як кажуть, не “в один клік”, а поступово – кожного року жіночий пенсійний вік підвищувався на півроку. Вперше це відбулося одразу в 2011 році – він зріс до 55,5 року. Востаннє, як було сказано вище – цього року.

Чим далі, тим більше

Втім, все насправді набагато складніше. Адже згідно із законом “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, для того, щоб мати право на отримання пенсії вже недостатньо просто досягнути пенсійного віку.

Насправді головним критерієм для призначення пенсії тепер є не вік, а стаж. До 2004 року, коли набув чинності вищезгаданий закон, зараховувався трудовий стаж – тобто те, що відзначено у трудовій книжці, а також військова служба, навчання у середніх спеціальних та вищих навчальних закладах, догляд за дитиною до трьох років, догляд за інвалідом. Починаючи з 2004 року, головною умовою є страхові внески, які сплачуються або самою людиною, або її роботодавцем (армія, як і раніше, зараховується до стажу, догляд за дитиною чи інвалідом – також, але з обмеженнями, а навчання тепер не зараховується).

Тож отримати пенсію у 60 років можуть лише ті українці, які трудилися протягом свого життя в легальному секторі економіки, заробивши необхідний стаж. Якщо ж праця людини знаходилася у “тіні”, такий стаж їй не зарахують.

Тим більше, що, починаючи з 2018 року, вимоги до стажу увесь час посилюються.

До 2018 року для виходу на пенсію потрібно було мати лише 15 років стажу, що не так вже й багато. Але через чергову пенсійну реформу, він одразу виріс на десять років – ті, хто тоді досягли пенсійного віку, повиннні були мати вже не менше 25 років стажу.

Відтоді відбувається щорічне збільшення страхового стажу, необхідного для отримання пенсії за віком. Людям, які досягли пенсійного віку в період з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року, потрібен був стаж 26 років, с 1 січня по 31 грудня 2020 року – 27 років.

Тим, хто за віком має право вийти на пенсію у 2021 року, знадобиться страховий стаж не менше 28 років.

І в подальшому зростання необхідного страхового стажу продовжиться:

з 1 січня по 31 грудня 2022 року – не менше 29 років;

з 1 січня по 31 грудня 2023 року – не менше 30 років;

з 1 січня по 31 грудня 2024 року – не менше 31 року;

з 1 січня по 31 грудня 2025 року — не менше 32 років;

з 1 січня по 31 грудня 2026 року — не менше 33 років;

з 1 січня по 31 грудня 2027 року — не менше 34 років.

І нарешті з 1 січня 2028 року розмір необхідного стажу сягне не менше 35 років і після цього вже зростати не буде (якщо не буде прийнято новий закон).

У 2028-му 60 років виповниться тим, хто народився у 1968 році. Цім людям зарахують навчання в училищі чи інституті, службу у Збройних силах СРСР (якщо це мало місце), працю за трудовою книжкою до 2004 року та щорічні страхові внески (навіть без праці), починаючи з 2004 року.

Збільшення пенсійного віку за замовчуванням

Втім, для багатьох людей це – недосяжна мета, адже у “лихі 90-ті” працювати легально вдавалося далеко не всім. Та й зараз з легальним працевлаштуванням не все гаразд, оскільки “тіньова” економіка в Україні складає близько 50%.

Втім, для тих, в кого через неформальну зайнятість утворилася у стажі “дірка”, вихід є – працювати довший час.

Якщо у 60 років стажу для отримання права на пенсію не вистачає, доведеться працювати на рік, на два, на три більше.

При цьому по досягненні 63 років, вимога щодо стажу суттєво зменшуються.

Зокрема, тим, кому виповнюється 63 у 2021 році, щоб отримати пенсію, достатньо мати страховий стаж від 18 до 28 років.

Втім, найближчими роками цей показник теж буде зростати щороку на один рік:

з 1 січня по 31 грудня 2022 року — від 19 до 29 років;

з 1 січня по 31 грудня 2023 року — від 20 до 30 років;

з 1 січня по 31 грудня 2024 року — від 21 до 31 року;

з 1 січня по 31 грудня 2025 року — від 22 до 32 років;

з 1 січня по 31 грудня 2026 року — від 23 до 33 років;

з 1 січня по 31 грудня 2027 року — від 24 до 34 років.

І, нарешті, починаючи з 1 січня 2028 року і в подальшому стаж, необхідний для виходу на пенсію в 63 роки, становитиме не менш 25 років (знов таки, якщо не будуть прийняті законодавчі зміни).

Якщо і в 63 роки не набереться необхідного стажу, доведеться працювати до 65 років, коли вимоги до стажу стають ще нижчими.

Як це працює? Припустимо, людині виповнюється 60 років в нинішньому році, але у неї в наявності лише 13 років страхового стажу. Як ми знаємо, мінімальний стаж для виходу на пенсію у цьому віці у 2021 році складає 28 років. Тож, отримувати пенсію ця людина не зможе – доведеться попрацювати ще три роки.

Настав 2024 рік. Нашому працівникові виповнилося 63, його стаж (ми вважаємо, що весь цей час він офіційно працював і сплачував соціальні внески) зріс до 16 років. Проте за законом у 2024 році стаж, необхідний для виходу на пенсію в 63 роки, складе не менше 21 року. Знову мало. Тож доведеться працювати ще два роки.

2026 рік. За цей час страховий стаж нашого працівника досяг уже поважної цифри – 18 років. В той же час вимоги до необхідного стажу знову знизилися і складають 15 років. Нарешті можна зітхнути з полегшенням і відправитися на тепер уже цілком заслужений відпочинок.

Таким чином, попри декларації влади про те, що пенсійний вік для українців не збільшився, він, по факту, для багатьох таки збільшився до 63-65 років.

Купую стаж, дорого

До речі, законодавці залишили людям, які не досягли належного для пенсії страхового стажу (або хочуть збільшити той, що у них є, щоб отримати більшу пенсію), альтернативну можливість.

Закон дозволяє “докупити” потрібний стаж. Вартість одного року обчислюється, як подвоєний мінімальний страховий внесок (це внесок, який сплачує людина, яка отримує мінімальну зарплату) на момент укладення договору. Тобто законодавці виходили з того, що люди, які працюють у “тіньовому” секторі економіки, заробляють принаймні вдвічі більше мінімальної зарплати.

Мінімальний страховий внесок складає 22% від мінімальної зарплати. Наразі мінімальна зарплата в Україні – 6000 гривень. Відтак мінімальний місячний страховий внесок дорівнює 1320 гривень.

Таким чином, річний страховий внесок, необхідний для того, щоб “докупити” рік стажу, на даний момент складає 31 680 гривень.

Звичайно, пропорційно до зростання “мінімалки” буде збільшуватися і вартість “докупівлі” стажу.

Також закон передбачає, що людина може вийти на пенсію пізніше, ніж у 60 років, не тільки через те, що їй не вистачає стажу, але й тому, що вона просто хоче продовжувати свою трудову діяльність і може поки що обійтися без пенсії.

Закон передбачає для цього матеріальні стимули. Якщо людина, досягла пенсійного віку і має необхідний для пенсії стаж, але висловлює бажання відкласти отримання пенсії, то за кожен повний відпрацьований місяць, після того, в якому їй виповнилося 60 років, вона згодом отримає добавку до пенсії в розмірі 0,5% від її основного розміру. Це, якщо пенсію відкладено менше, ніж на 60 місяців (5 років). А, якщо людина після досягнення пенсійного віку пропрацювала без пенсії від 60 місяців, добавка до пенсії складе 0,75% за кожен відпрацьований місяць.

Розглянемо приклад. Працівникові виповнилося 60 років в квітні нинішнього року, він має необхідний стаж і право на пенсію в розмірі, наприклад, 3000 гривень. Але він вирішує відкласти нарахування пенсії і попрацювати без неї до наступного року. Отже на початку 2022 року у цієї людини буде 8 місяців додаткового стажу (з травня по грудень), протягом яких вона не отримувала пенсію. Відповідно, в січні наступного року їй нарахують пенсію, яка буде на 4% більша, ніж та, яку вона могла отримувати з квітня. Тобто добавка до пенсії складе 120 гривень, а загальна пенсія – 3120 гривень.

А, якщо ця людина вирішить працювати без пенсії повних 60 місяців (5 років) – до кінця квітня 2026 року, то надбавка складе вже по 0,75% за кожен місяць. Тоді в травні 2026 року цій людині додадуть до пенсії вже 60%, що в грошах складе 1200 гривень. Тоді загальний розмір пенсії буде 4200 гривень.

Хоча реальні цифри будуть, скоріше за все, ще більшими, адже кожного року в Україні передбачена індексація пенсій (яка залежить від декількох факторів, тому її неможна розрахувати заздалегідь). Втім, ці приклади мають продемонструвати принцип, за яким відбувається збільшення розмірів пенсій.

При цьому не будемо забувати, що найближчим часом українська влада планує впровадити другий – накопичувальний рівень пенсійної системи, що, принаймні в теорії, забезпечить українцям більш гідні пенсійні виплати.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ4 тижні тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

05f3db2889468aaecc6f962edf4b5d41 80x80 - Коронавірус в Індії - Як країна справляється з епідемією
СВІТ4 тижні тому

Коронавірус в Індії – Як країна справляється з епідемією

na trasi kiyiv zhitomir zatrimali bandu shho katuvala ljudej 383031a 80x80 - На трасі Київ - Житомир затримали банду, що катувала людей
УКРАЇНА4 тижні тому

На трасі Київ – Житомир затримали банду, що катувала людей

v ukrayini za dobu zrobili majzhe 18 tisjach shheplen e9c34e3 80x80 - В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень

armija ssha zamovila vantazhivki u avtokrazu zmi a9f6a73 80x80 - Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу - ЗМІ
УКРАЇНА4 тижні тому

Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу – ЗМІ

u ditjachomu tabori pid odesoju masove otruyennja d848889 80x80 - У дитячому таборі під Одесою масове отруєння
УКРАЇНА2 тижні тому

У дитячому таборі під Одесою масове отруєння

zelenskij pidpisav odin iz zemelnih zakoniv 9167e2e 80x80 - Зеленський підписав один із земельних законів
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський підписав один із земельних законів

u krimu student otrimav tjuremnij termin za ekstremizm d77bd6a 80x80 - У Криму студент отримав тюремний термін за "екстремізм"
УКРАЇНА4 тижні тому

У Криму студент отримав тюремний термін за “екстремізм”

v ukrayini dva dni znizhuyetsja pririst covid 19 9c72251 80x80 - В Україні два дні знижується приріст COVID-19
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні два дні знижується приріст COVID-19

52c04d43e24ed0882b96149cd68134ee 80x80 - Погода у червні - прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода у червні – прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні

3636c2ac17e10558a92e0659e7cb0aa0 80x80 - Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну - дипломат США
СВІТ2 тижні тому

Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну – дипломат США

40ca687407283720730f8a9061c7c8e3 80x80 - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Україна, космос – Коли Україна запустить новий космічний апарат

doba na donbasi visim obstriliv troye poranenih 587fbc5 80x80 - Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених
УКРАЇНА4 тижні тому

Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених

de750f30c6ef0a08982371c0eb6a12ba 80x80 - Погода на літо 2021 - синоптики дали прогноз на все літо - новини України
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Погода на літо 2021 – синоптики дали прогноз на все літо – новини України

v mvf zajavili pro progres u peregovorah iz kiyevom 3181154 80x80 - В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом
УКРАЇНА7 днів тому

В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом

27c99b375e2a7a9d2cc6b73474ca3a30 80x80 - Пластикові пакети Україна - чи заборонить влада тару і упаковку
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Пластикові пакети Україна – чи заборонить влада тару і упаковку

kiyiv otrimaye novij paket cilej partnerstva z nato 482978b 80x80 - Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО
УКРАЇНА3 тижні тому

Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО

padinnja povitrjanoyi kuli na hmelnichchini v policiyi rozpovili podrobici 2fed3b1 80x80 - Падіння повітряної кулі на Хмельниччині: в поліції розповіли подробиці
УКРАЇНА4 тижні тому

Падіння повітряної кулі на Хмельниччині: в поліції розповіли подробиці

taran pojasniv neobhidnist nacoporu cdf485f 80x80 - Таран пояснив необхідність нацопору
УКРАЇНА3 тижні тому

Таран пояснив необхідність нацопору

druge covid shheplennja otrimali 70 tisjach ukrayinciv 4234974 80x80 - Друге COVID-щеплення отримали 70 тисяч українців
УКРАЇНА4 тижні тому

Друге COVID-щеплення отримали 70 тисяч українців

3b632c0a31db485ef6a42e3b98d1fe08 80x80 - Де відпочити недалеко від Києва - яскраві мальовничі озера, парки і зоопарки
СУСПIЛЬСТВО33 хв. тому

Де відпочити недалеко від Києва – яскраві мальовничі озера, парки і зоопарки

vsi publichni poslugi stanut cifrovimi mincifri 2a42cae 80x80 - Всі публічні послуги стануть цифровими - Мінцифри
УКРАЇНА2 години тому

Всі публічні послуги стануть цифровими – Мінцифри

140006979eeb5259b15ffbf20227ce08 80x80 - Забудовник ЖК Варшавський подав до суду на ДП Пуща Водиця
СУСПIЛЬСТВО3 години тому

Забудовник ЖК Варшавський подав до суду на ДП Пуща Водиця

v antirejderskij komisiyi minjustu jdut obshuki fe989ca 80x80 - В Антирейдерській комісії Мін'юсту йдуть обшуки
УКРАЇНА3 години тому

В Антирейдерській комісії Мін’юсту йдуть обшуки

boyec zsu otrimav poranennja na luganshhini 8110132 80x80 - Боєць ЗСУ отримав поранення на Луганщині
УКРАЇНА6 години тому

Боєць ЗСУ отримав поранення на Луганщині

e1c5b2af83f304fa1ccbca29f84371ad 80x80 - Допит Протасевича - Кремль жене Лукашенка в свої обійми
СУСПIЛЬСТВО7 години тому

Допит Протасевича – Кремль жене Лукашенка в свої обійми

kuleba obgovoriv z nuland samit ssha rf u zhenevi 25b47a2 80x80 - Кулеба обговорив з Нуланд саміт США-РФ у Женеві
УКРАЇНА8 години тому

Кулеба обговорив з Нуланд саміт США-РФ у Женеві

novij shtam iz rf shho bude z covid v ukrayini 5904674 80x80 - Новий штам із РФ. Що буде з COVID в Україні
УКРАЇНА10 години тому

Новий штам із РФ. Що буде з COVID в Україні

d87db62af22371aa3c518937a2eb9cc0 80x80 - Валерій Колюх розповів, як потрібно реформувати СБУ
СУСПIЛЬСТВО11 години тому

Валерій Колюх розповів, як потрібно реформувати СБУ

na donbasi visim obstriliv poranenij vijskovij afb162d 80x80 - На Донбасі вісім обстрілів, поранений військовий
УКРАЇНА12 години тому

На Донбасі вісім обстрілів, поранений військовий

pljazhi berdjanska i kirilivki pishli pid vodu 8b5dd05 80x80 - Пляжі Бердянська і Кирилівки пішли під воду
УКРАЇНА14 години тому

Пляжі Бердянська і Кирилівки пішли під воду

pid kiyevom zatrimano vodija zi smertelnoju dozoju alkogolju u krovi 3880765 80x80 - Під Києвом затримано водія зі смертельною дозою алкоголю у крові
УКРАЇНА18 години тому

Під Києвом затримано водія зі смертельною дозою алкоголю у крові

zelenskij pogoduvav amerikansku zhurnalistku na kuhni u batkiv 28866db 80x80 - Зеленський погодував американську журналістку на кухні у батьків
УКРАЇНА20 години тому

Зеленський погодував американську журналістку на кухні у батьків

za dobu na donbasi majzhe 200 porushen obsye 744f7ee 80x80 - За добу на Донбасі майже 200 порушень - ОБСЄ
УКРАЇНА22 години тому

За добу на Донбасі майже 200 порушень – ОБСЄ

v op prokomentuvali zustrich bajdena i putina 6d02363 80x80 - В ОП прокоментували зустріч Байдена і Путіна
УКРАЇНА24 години тому

В ОП прокоментували зустріч Байдена і Путіна

boyec zsu otrimav poranennja na donbasi aaecf6a 80x80 - Боєць ЗСУ отримав поранення на Донбасі
УКРАЇНА1 день тому

Боєць ЗСУ отримав поранення на Донбасі

cf86f2c34badd617f3a683ab94c39132 80x80 - Обмін полоненими - коли Путін почне випускати українців
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Обмін полоненими – коли Путін почне випускати українців

zatverdzheno specplan shhodo vstupu ukrayini v nato f768159 80x80 - Затверджено спецплан щодо вступу України в НАТО
УКРАЇНА1 день тому

Затверджено спецплан щодо вступу України в НАТО

z pochatku roku na borotbu z covid vitratili 20 mlrd 6dcf04c 80x80 - З початку року на боротьбу з COVID витратили 20 млрд
УКРАЇНА1 день тому

З початку року на боротьбу з COVID витратили 20 млрд

kabmin poslabiv karantinni obmezhennja d94bf1a 80x80 - Кабмін послабив карантинні обмеження
УКРАЇНА1 день тому

Кабмін послабив карантинні обмеження