Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Pfizer Україна – можна колоти різні вакцини чи ні, що буде

6ad62fa97373e1401b6faf71ba3cca49 - Pfizer Україна - можна колоти різні вакцини чи ні, що буде

Фото:

У світі допущені до використання близько десятка вакцин від коронавірусу різних типів. Для вироблення стійкого імунітету здебільшого потрібне введення двох доз препарату одного виробника. Але в Європі, після вивчення підвищеного ризику утворення тромбів від вакцини AstraZeneca, прийняли рішення призупинити вакцинацію даним препаратом. Другу дозу люди отримували не просто іншого виробника, а й іншого типу: РНК-вакциною Pfizer або Moderna. І хоча Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) не рекомендує робити щеплення вакцинами від двох різних виробників, багато країн вже комбінують вакцини. Чи безпечно це для здоров’я, і чи можна в Україні колотися різними препаратами – дізнавався “Апостроф”.

Комбінування вакцин

На початку березня низка країн тимчасово призупинила щеплення вакциною AstraZeneca після повідомлень про можливі побічні ефекти. Виявилося, що препарат підвищує ризик утворення тромбів в головному мозку – зокрема, до цієї небезпеки схильні молоді жінки.

Спочатку у Всесвітній організації охорони здоров’я та Європейському агентстві лікарських засобів (ЕМА) повідомили, що поки не виявлено жодного зв’язку між щепленням препаратом проти коронавірусу від компанії AstraZeneca (зокрема й препаратом CoviShield) і проблемами зі здоров’ям, які виникли після вакцинації.

Пізніше в ЕМА зазначили, що зв’язок між вакциною від AstraZeneca і виникненням тромбів цілком можливий, але додали, що він вимагає подальших досліджень, тому поки однозначно говорити про нього не можна.

Але незважаючи на заяви організацій охорони здоров’я, багато країн Європи і Північної Америки, серед яких Німеччина, Чехія, Італія та Канада, все ж видали рекомендацію припинити вакцинацію препаратом AstraZeneca людей молодше 60 років.

При цьому заборона стосувалася і на введення другої дози, а тим людям, які вже укололися британської вакциною, рекомендували завершити імунізацію препаратами компаній BioNTech/Pfizer або Moderna.

Такою рекомендацією скористалися і лідери деяких європейських країн. Наприклад, італійський прем’єр-міністр Маріо Драгі отримав другу дозу вакциною Pfizer, а канцлерка Німеччини Ангела Меркель зробила щеплення препаратом компанії Moderna, хоча обоє вперше були вакциновані AstraZeneca.

Несподіваний ефект

Спочатку в рекомендаціях світових організацій охорони здоров’я не було жодної згадки про можливість комбінування вакцин, навіть одного типу. Всього їх у світі поки п’ять: РНК (Pfizer і Moderna), векторні (AstraZeneca, Johnson&Johnson), інактивована (CoronaVac), субодинична вакцина (NovaVax) і живі атенуйовані вакцини (на стадії клінічних випробувань). Всі вони розроблені за різними технологіями і по-різному викликають імунну відповідь організму.

Досліджень на предмет комбінування двох різних вакцин не проводилося, поки це не стали практикувати вже на людях. І незважаючи на побоювання, результати були вражаючі.

Так, в дослідженні, проведеному в університетській клініці Саарланда в місті Гамбург, вчені виявили, що люди, які отримали спочатку вакцину AstraZeneca, а потім BioNTech/Pfizer, розвинули більш сильну імунну відповідь, ніж ті, хто отримав дві дози тієї ж вакцини.

У дослідженні брали участь 250 людей, поділених на три групи. Перша отримала дві дози AstraZeneca, друга – дві дози BioNTech/Pfizer, а в третій комбінували обидві вакцини. Результати перевірили через два тижні після другої вакцинації.

Аналіз антитіл показав, що повна імунізація вакциною Pfizer і її комбінація з AstraZeneca набагато ефективніша, ніж подвійна вакцинація препаратом AstraZeneca. Учасники виробили приблизно в десять разів більше антитіл, ніж ті, хто отримав дві дози вакцини AstraZeneca. А у випадку нейтралізуючих антитіл стратегія комбінованої вакцинації показала навіть трохи кращі результати, ніж вакцинація двома дозами вакцини BioNTech/Pfizer, запевняють дослідники.

e2aae97680b2fc68f0330a9416459f6e - Pfizer Україна - можна колоти різні вакцини чи ні, що буде

Учасники дослідження виробили приблизно в десять разів більше антитілФото: Getty images

Зі схожими даними вийшли і вчені Інституту здоров’я в Мадриді. У своєму дослідженні CombivacS, в якому брали участь 663 людини, іспанські медики стверджують, що учасники, які отримали перехресну вакцинацію, виробили значно більше антитіл після другого щеплення, і ці антитіла змогли розпізнати і знешкодити вірус SARS-CoV-2 під час лабораторних тестів. Правда, результати, отримані в Мадриді, ще не остаточні і не були оцінені іншими вченими.

Ще одне дослідження Com-COV, яке проводиться вченими Оксфордського університету, також свідчить про ефективність комбінування вакцин AstraZeneca і Pfizer. Більш того, укол AstraZeneca, за яким був укол Pfizer, викликав найкращі Т-клітинні відповіді, а також більш високу відповідь антитіл, ніж введення щеплення Pfizer, за яким слідувала AstraZeneca. Вакцини в зазначеній комбінації вводилися з чотиритижневим інтервалом 830 учасникам.

Але не дивлячись на такі обнадійливі дослідження, вони поки не знайшли підтримки в Європейському агентстві з лікарських засобів. У своєму акаунті в Twitter агентство написало, що поки не може рекомендувати використання вакцин різних виробників для першої і другої дози.

“В даний час EMA не може дати рекомендації з використання різних вакцин проти COVID-19 для 2 доз. Проміжні результати досліджень в Іспанії, Німеччині і Великій Британії демонструють хорошу імунну відповідь і відсутність проблем з безпекою. Більше даних чекаємо найближчим часом. EMA переглядає дані, коли вони стають доступними”, – йдеться в повідомленні.

У ВООЗ також залишають свої рекомендації проводити повну імунізацію від коронавірусу однією і тією ж вакциною.

“У нас поки немає даних щодо того, чи збережеться імунна реакція в разі змішаного графіка вакцинації, а також чи буде її застосування безпечним. Зараз ми рекомендуємо, щоб в тих випадках, коли потрібні дві дози, використовувалася одна і та ж вакцина для обох доз”, – заявила керівник департаменту імунізації ВООЗ Кейт О’Браєн в Twitter.

Однак з огляду на нові дані, в ВООЗ заявили, що все ж схвалюють введення другої дози препаратом Pfizer/BioNTech після першої ін’єкції препаратом AstraZeneca.

Медична точка зору

Генетик, доктор біологічних наук Оксана Півень в коментарі “Апострофу” пояснила, що комбінація векторних і РНК вакцин цілком безпечна. Справа в тому, що обидва типи мають схожу дію, але дещо різний шлях, в кінці якого виробляється імунна відповідь організму.

“Ці вакцини об’єднує те, що одна і друга вакцини доставляють в наше тіло інструкцію для наших клітин для вироблення S-білка. Просто відрізняється шлях, як це робиться. Векторні вакцини дають нам цю інструкцію у вигляді молекули ДНК, з якої далі наші клітини зчитують РНК, з РНК синтезують білок, який транспортується до мембран клітин і далі вже тригериться імунна система. А РНК вакцини відразу дають молекулу РНК, тобто клітині не потрібно самій напрацьовувати копію РНК з ДНК, а відразу йде синтез білка. Цей шлях просто швидший”, – розповів генетик.

Що стосується комбінування інактивованих вакцин (CoronaVac) з векторними або РНК, то в цьому випадку в світі поки не проводилися подібні дослідження. Хоча китайські виробники вакцин від коронавірусу Sinopharm і Sinovac з кінця квітня почали вивчати варіант їх комбінування з препаратами від інших компаній для підвищення ефективності ліків. Однак Півень каже, що по суті комбінування вакцин – РНК, векторних або інактивованих – по суті є безпечним для організму, так як їх метою є вироблення організмом антитіл до вірусу SARS-CoV-2.

650455a457fce3dd8c37dbfe1f6284a5 - Pfizer Україна - можна колоти різні вакцини чи ні, що буде

Фото: pixabay.com

“Поки досліджень по комбінації інактивованих вакцин з векторними або РНК вакцинами немає. Але, принципово це суті не міняє, тому що суть вакцини – навчити наш організм виробляти відповідні антитіла, натренувати наші клітини імунної пам’яті, щоб розпізнавати інфекцію і боротися з нею. Тому, яким чином ми це зробимо, інактивованою вакциною, а за тим векторною, або навпаки, в принципі це не може нести шкоду організму і привести до якихось побічних ефектів або смерті. А для імунної системи, можливо, навіть буде краще. Сам препарат незабаром виводиться з організму, у вас залишаються тільки антитіла. Тому ризику взаємодії двох вакцин в організмі немає. Але в будь-якому випадку це питання має вивчатися фахівцями”, – зазначає біолог.

Взагалі дослідження комбінування вакцин, та їх позитивні результати, призводять до того, що можна не турбуватися про брак препаратів, їх можна буде поєднувати і досягати кращого імунітету, говорить Півень.

Але, крім цього, особливу увагу варто приділити РНК вакцинам, які досить серйозно заявили про себе у всьому світі. Це не нова технологія, її розробкою займаються вже більше 10 років. Але вона вперше використовується масово і показує відмінні результати. На базі цієї технології вчені зможуть розробити і інші препарати, які будуть ефективні проти інших небезпечних хвороб.

“Зараз вже ведеться розробка РНК вакцин, які могли б бути корисними при онкології і не тільки. Це дуже динамічний напрямок медичної біотехнології, який дуже активно розвивається. Безумовно, будуть і інші РНК-вакцини, вони будуть удосконалюватися, створюватися різні варіанти в залежності від потреб і викликів в майбутньому”, – резюмувала Оксана Півень.

Чи можна комбінувати вакцини в Україні

Досі від МОЗ діє рекомендація для українців робити щеплення двома дозами вакцини одного і того ж типу. А ось виробники можуть бути різними. Наприклад, в Україні можливо робити друге щеплення вакциною AstraZeneca південнокорейського виробництва (SK-Bio), якщо перша доза була зроблена індійським аналогом (CoviShield).

Тепер же в Міністерстві охорони здоров’я розглядають можливість комбінування вакцин, але це стосується, здебільшого, суміщення препаратів одного типу.

“У нас було засідання Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики. Завтра на оперативному штабі Міністерства охорони здоров’я, швидше за все, будуть розглянуті їх пропозиції з приводу взаємозамінності РНК вакцин – Pfizer і Moderna”, – заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко в розмові з журналістами 1 липня.

При цьому, на наступний день головний державний санітарний лікар Ігор Кузин повідомив, що Національна експертна група з питань імунопрофілактики не забороняє суміщати препарати. Втім, в пріоритеті повинна бути вакцина одного виробника для однієї людини.

“Жорсткої рекомендації їх обов’язково змішувати немає. Однак вони (технічна група експертів – “Апостроф”) не забороняють це робити. Якщо, наприклад, на перше введення була зареєстрована алергічна реакція, то в такому випадку друга доза може бути іншого виробника або іншого типу. Це для того, щоб мінімізувати випадки несприятливих подій”, – розповів він.

Але не поспішайте бігти вакцинуватися препаратами Pfizer або AstraZeneca, якщо першу дозу ви отримали вакциною CoronaVac.

В яких випадках в Україні можна комбінувати вакцини? Про це в коментарі “Апострофу” розповів глава Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТІ) Федір Лапій.

“Зараз позиція НТІ, яка вже затверджена на штабі МОЗ, є наступною: якщо особу щеплено першою дозою мРНК вакциною, то і друга доза повинна бути того ж виробника. Або ж, якщо перша доза від іншого виробника, наприклад, Moderna, то друга доза може вводитися вакциною Pfizer. Припустимо, що громадянин України повернувся з-за кордону, і невідомо, чим його вакцинували за кордоном, то вакцинація другою дозою проводиться мРНК вакциною Pfizer”, – пояснює він.

“Якщо перша доза введена вакциною AstraZeneca, то другу дозу ми рекомендуємо провести препаратом того ж виробника. Але, якщо виникають певні обставини, які не дозволяють провести вакцинацію другою дозою саме AstraZeneca (немає вакцини, алергічні реакції, тромбоз), ми рекомендуємо колоти Pfizer”, – додав імунолог.

Що ж стосується можливості комбінації вакцини CoronaVac з іншими, Лапій каже, що це не заборонено, але, в Україні поки що не надається такої можливості.

“Це не забороняється, але поки ми використовуємо вакцини, закуплені державою, і ми не можемо виконувати особисті бажання людей, якщо ви вранці раптом прокинетеся з ідеєю ввести другу дозу іншою вакциною, або ж отримати ще третю або четверту дозу. Коли мова йде про вакцину CoronaVac, то поки ми не бачили досліджень, які б підтверджували імуногенність та безпеку комбінування цієї вакцини з іншими. Але, якщо такі дані з’являться, ми їх теж розглянемо”, – підсумував Федір Лапій.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

u ditjachomu tabori pid odesoju masove otruyennja d848889 80x80 - У дитячому таборі під Одесою масове отруєння
УКРАЇНА4 тижні тому

У дитячому таборі під Одесою масове отруєння

glava obsye znovu vidvidaye ukrayinu 7703e1f 80x80 - Глава ОБСЄ знову відвідає Україну
УКРАЇНА3 тижні тому

Глава ОБСЄ знову відвідає Україну

v mvf zajavili pro progres u peregovorah iz kiyevom 3181154 80x80 - В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом
УКРАЇНА3 тижні тому

В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом

102b853d62c579904a4a0e618e1d3e41 80x80 - Байден Путін зустріч 16 червня - про що домовляться, думка Дмитра Гудкова
СВІТ3 тижні тому

Байден Путін зустріч 16 червня – про що домовляться, думка Дмитра Гудкова

7cd79387147e01ade0083a8418138ea4 80x80 - Субсидія 2021 Україна - як оформити, які потрібні документи, умови
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Субсидія 2021 Україна – як оформити, які потрібні документи, умови

posolstvo ssha vzjalo uchast u skandali z formoju 4784d1d 80x80 - Посольство США взяло участь у скандалі з формою
УКРАЇНА4 тижні тому

Посольство США взяло участь у скандалі з формою

na pivdennomu berezi krimu zijshli selevi potoki 855f0ef 80x80 - На південному березі Криму зійшли селеві потоки
УКРАЇНА2 тижні тому

На південному березі Криму зійшли селеві потоки

sud postaviv krapku v pitanni likvidaciyi upc kp 0d36701 80x80 - Суд поставив крапку в питанні ліквідації УПЦ КП
УКРАЇНА4 тижні тому

Суд поставив крапку в питанні ліквідації УПЦ КП

ukrayina potrolila rf cherez video what is russia 4c9f55e 80x80 - Україна потролила РФ через відео What is Russia
УКРАЇНА3 тижні тому

Україна потролила РФ через відео What is Russia

velika privatizacija chi zumiye vlada napovniti bjudzhet novini ukrayini b5d6fdc 80x80 - Велика приватизація - чи зуміє влада наповнити бюджет - Новини України
ГРОШІ4 тижні тому

Велика приватизація – чи зуміє влада наповнити бюджет – Новини України

vid covid povnistju shhepleni 200 tisjach ukrayinciv 508bc49 80x80 - Від COVID повністю щеплені 200 тисяч українців
УКРАЇНА3 тижні тому

Від COVID повністю щеплені 200 тисяч українців

zelenskij vlashtuvav piknik dlja zhurnalistiv 15b42fe 80x80 - Зеленський влаштував пікнік для журналістів
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський влаштував пікнік для журналістів

10ca933c358af398359fb7cc452bdbe9 80x80 - Аварія електросамокат сігвей - що робити, які правила при ДТП
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Аварія електросамокат сігвей – що робити, які правила при ДТП

usi oblasti ukrayini zalishajutsja v zelenij zoni moz 8de6241 80x80 - Усі області України залишаються в зеленій зоні - МОЗ
УКРАЇНА3 тижні тому

Усі області України залишаються в зеленій зоні – МОЗ

v ukrayinu dostavili 117 tisjach doz vakcini pfizer 9b45c5a 80x80 - В Україну доставили 117 тисяч доз вакцини Pfizer
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україну доставили 117 тисяч доз вакцини Pfizer

c3db126bf97c4a2bcaa905fb3024f275 80x80 - Україна і НАТО - що потрібно зробити Києву, щоб отримати членство
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Україна і НАТО – що потрібно зробити Києву, щоб отримати членство

kabmin zatverdiv svjatkuvannja dnja nezalezhnosti 2000f66 80x80 - Кабмін затвердив святкування Дня Незалежності
УКРАЇНА4 тижні тому

Кабмін затвердив святкування Дня Незалежності

v ukrayini u inozemcja viluchili 13 starovinnih knig 3fa1985 80x80 - В Україні у іноземця вилучили 13 старовинних книг
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні у іноземця вилучили 13 старовинних книг

595352439a697c6b3a704e4700476cb0 80x80 - Підвищення пенсійного віку - чого хоче домогтися влада - Новини України
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Підвищення пенсійного віку – чого хоче домогтися влада – Новини України

na luganshhini v pokinutij budivli zaginula 13 richna divchinka dedc0f5 80x80 - На Луганщині в покинутій будівлі загинула 13-річна дівчинка
УКРАЇНА4 тижні тому

На Луганщині в покинутій будівлі загинула 13-річна дівчинка

6ad62fa97373e1401b6faf71ba3cca49 80x80 - Pfizer Україна - можна колоти різні вакцини чи ні, що буде
СУСПIЛЬСТВО2 хв. тому

Pfizer Україна – можна колоти різні вакцини чи ні, що буде

zelenskij zajaviv pro nezavershenist yes i nato 4ebe29a 80x80 - Зеленський заявив про "незавершеність" ЄС і НАТО
УКРАЇНА1 годину тому

Зеленський заявив про “незавершеність” ЄС і НАТО

zelenskij nazvav pp 2 pastkoju bezpeki 2108407 80x80 - Зеленський назвав ПП-2 "пасткою безпеки"
УКРАЇНА3 години тому

Зеленський назвав ПП-2 “пасткою безпеки”

dvi dozi covid vakcin otrimali 850 tisjach ukrayinciv cf11416 80x80 - Дві дози COVID-вакцин отримали 850 тисяч українців
УКРАЇНА5 години тому

Дві дози COVID-вакцин отримали 850 тисяч українців

6aa6c8cc07b7277e82ddca16462f9d58 80x80 - Військові на підборах і в спідницях на параді 24 серпня - можна чи ні
СУСПIЛЬСТВО6 години тому

Військові на підборах і в спідницях на параді 24 серпня – можна чи ні

v ukrayini mensh jak 250 novih vipadkiv covid 19 ce93883 80x80 - В Україні менш як 250 нових випадків COVID-19
УКРАЇНА7 години тому

В Україні менш як 250 нових випадків COVID-19

doba na donbasi shist obstriliv u zsu vtrati 24543e3 80x80 - Доба на Донбасі: шість обстрілів, у ЗСУ втрати
УКРАЇНА9 години тому

Доба на Донбасі: шість обстрілів, у ЗСУ втрати

76ffc0075c8a6a1aa5b90660e88f4f6d 80x80 - Вакцинуватися від коронавірусу - лікар імунолог розповіла кому можна і ні
СУСПIЛЬСТВО10 години тому

Вакцинуватися від коронавірусу – лікар імунолог розповіла кому можна і ні

na donbasi pjat obstriliv za dobu ye vtrati a64dc23 80x80 - На Донбасі п'ять обстрілів за добу, є втрати
УКРАЇНА11 години тому

На Донбасі п’ять обстрілів за добу, є втрати

u kiyevi zatrimanij nardep yevgen bragar zmi f48b9b6 80x80 - У Києві затриманий нардеп Євген Брагар - ЗМІ
УКРАЇНА13 години тому

У Києві затриманий нардеп Євген Брагар – ЗМІ

zelenskij ukrayina otrimaye vijskove sudno d1dffd5 80x80 - Зеленський: Україна отримає військове судно
УКРАЇНА15 години тому

Зеленський: Україна отримає військове судно

zelenskij privitav ssha z dnem nezalezhnosti 6238616 80x80 - Зеленський привітав США з Днем незалежності
УКРАЇНА17 години тому

Зеленський привітав США з Днем незалежності

v ukrayini za dobu prishhepili 388 tisjach osib 3c9ce9f 80x80 - В Україні за добу прищепили 38,8 тисяч осіб
УКРАЇНА19 години тому

В Україні за добу прищепили 38,8 тисяч осіб

v ukrayini za dobu 377 covid vipadkiv f984a4e 80x80 - В Україні за добу 377 COVID-випадків
УКРАЇНА20 години тому

В Україні за добу 377 COVID-випадків

pidsumki 0307 rozgrom na yevro pidbori zminjat ef26e32 80x80 - Підсумки 03.07: Розгром на Євро, підбори змінять
УКРАЇНА22 години тому

Підсумки 03.07: Розгром на Євро, підбори змінять

kuleba rozpoviv jak krimchanam povernuti svoyi prava 8234923 80x80 - Кулеба розповів, як кримчанам повернути свої права
УКРАЇНА1 день тому

Кулеба розповів, як кримчанам повернути свої права

u socmerezhah vidreaguvali na rozgrom ukrayini d769ee0 80x80 - У соцмережах відреагували на розгром України
УКРАЇНА1 день тому

У соцмережах відреагували на розгром України

stala vidoma prichina smerti vinnichanina pislja vakcini pfizer 4880a69 80x80 - Стала відома причина смерті вінничанина після вакцини Pfizer
УКРАЇНА1 день тому

Стала відома причина смерті вінничанина після вакцини Pfizer

pid artobstril separatistiv potrapili budinki v vodjanomu eced0db 80x80 - Під артобстріл сепаратистів потрапили будинки в Водяному
УКРАЇНА1 день тому

Під артобстріл сепаратистів потрапили будинки в Водяному

ukrayina vihodit iz shhe odniyeyi ugodi z snd b2c676a 80x80 - Україна виходить із ще однієї угоди з СНД
УКРАЇНА1 день тому

Україна виходить із ще однієї угоди з СНД