Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Підвищення пенсійного віку – чого хоче домогтися влада – Новини України

595352439a697c6b3a704e4700476cb0 - Підвищення пенсійного віку - чого хоче домогтися влада - Новини України

Фото: УНІАН

Наприкінці травня у Верховній Раді група депутатів з президентської фракції “Слуга народу” зареєструвала законопроект про поступове збільшення пенсійного віку українців на один рік – до 61. Зокрема пропонується з 1 січня 2023 року збільшувати пенсійний вік на один місяць на рік, в результаті чого до 2035 року на пенсію можна буде виходити не в 60, а в 61 рік. Метою такого нововведення автори законопроекту називають поліпшення демографічної ситуації в Україні. Чи допоможуть ці законодавчі ініціативи, “Апострофу” розповіла експерт соціальних і гендерних програм Ольга Пищуліна.

Підвищення пенсійного віку – найбільш складний з політичної точки зору крок реформування пенсійної реформи. А в умовах складної демографічної ситуації питання підвищення пенсійного віку стає актуальним, зокрема тому, що вік визначає співвідношення чисельності пенсіонерів і осіб зайнятих у виробництві та суттєво впливає на збалансованість бюджету Пенсійного фонду.

Взагалі фінансова необхідність підвищення пенсійного віку є найбільш дискусійним питанням. Однак поки що в Україні реформування пенсійної системи моделюється виключно в пропозиціях підвищення пенсійного віку, а не в пошуках його економічних альтернатив.

При цьому суспільній думці фактично нав’язується аксіома про неприпустимий об’єм державного фінансування пенсійної системи і його неконтрольоване зростання внаслідок “демографічної загрози”. “Загрози” витікають від збільшення тривалості життя на тлі відставання і навіть зниження темпів народжуваності. На 1000 осіб у нас 7,4 новонароджених та 13,8 померлих, тобто смертність у два рази перевищує народжуваність.

Виходячи з залежності тривалості життя громадян на пенсії та фінансових витрат на них, пропонується простий висновок, що в умовах існуючої солідарної пенсійної моделі, яка фінансується з поточних надходжень, демографічна криза неминуче призведе або до зростання навантаження на державний бюджет, або до зниження пенсій. До речі, пенсії в Україні і так є найнижчими серед усіх країн Європи. А співвідношення пенсій до заробітної плати за три роки знизилось до 29%. З часом це співвідношення буде ще меншим, хоча були часи, коли співвідношення пенсії до заробітної плати досягало 60%. Відповідно до стандартів Міжнародної організації праці таке співвідношення має бути не нижчим за 40%, а у найбільш розвинених країнах Європи коефіцієнт заміщення наразі становить 80- 95%.

Україна не є унікальною в прагненні усунути пенсійні негаразди у такий порівняно простий спосіб, через підвищення пенсійного віку. З аналогічною проблемою постаріння населення стикаються, за поодинокими винятками, усі європейські країни. Тим не менш Україна має певні специфічні відмінності.

По-перше – це співвідношення пенсіонерів та платників соціальних внесків. Частіше за все проблему з наповненням Пенсійного фонду, з якого сплачуються пенсії пов’язують з тим, що наразі в Україні пенсію отримують близько 11,2 млн пенсіонерів, а єдиний соціальний внесок (ЄСВ), за рахунок якого наповнюється бюджет Пенсійного фонду, сплачують 10,3 млн платників (наймані працівники, за яких сплачує роботодавець). Але є і й інші категорії платників – майже мільйон фізичних осіб-підприємців, які сплачують мінімальний внесок (з 1 січня 2021р. – 1320 грн). І ще є 1,4 млн осіб, за яких мінімальний внесок платить держава, – це особи у відпустці по догляду за дитиною (переважно жінки), військові строкової служби, деякі інші категорії. Тому усіх платників до Пенсійного фонду у нас 12,8 млн, тобто все-таки більше, ніж пенсіонерів. Але все рівно на одного пенсіонера в Україні припадає 1,1 працюючий, тоді як в Німеччині – 2,2, в США – 2,6. При цьому в країні близько 3,5 млн працюючих людей, які взагалі не платять внески. Все це свідчить про масштабні диспропорції. Звідси й з’являються ініціативи щодо підвищення пенсійного віку. Чим вищий вік, тим менше нових пенсіонерів і тим більше залишається платників внесків до фонду. Однак це тимчасові заходи.

Друга відмінність – низький рівень зайнятості. Якщо порівнювати з країнами ЄС, рівень зайнятості у нас взагалі нижче середнього, а якщо прибрати так звану неформальну зайнятість – дуже низький. А з урахуванням високої трудової міграції, особливо коли громадяни України працюють і сплачують внески за кордоном – взагалі катастрофічний. Молоді люди у нас починають працювати в середньому на кілька років пізніше, ніж у Європі (проводячи роки життя за здобуттям “знань”, яке частіше підміняється лише отриманням диплому). Якщо “активувати” розслаблену молодь, ніяк при цьому не зменшуючи права пенсіонерів працювати і заробляти, зменшити тіньову зайнятість, мінімізувати трудову міграцію, то, можливо, пенсійний вік і не знадобиться підвищувати.

Слід звернути увагу, що пенсійний вік здійснює низку вкрай важливих, хоча й не завжди очевидних, впливів практично на усі сторони суспільного життя. Так, з одного боку, підвищення пенсійного віку передбачає подовження трудової біографії людини, а, отже, перевищення його доходів порівняно з доходами пенсіонера. А з іншого боку, підвищення пенсійного віку призводить до збільшення пропозиції робочої сили на ринку праці. В умовах України, де рівень безробіття зростає, а знайти достойну роботу стає все складніше, підвищення пенсійного віку посилюють проблеми з працевлаштуванням. І ці проблеми з’являються як у людей старшого віку, які розглядають як неконкурентоспроможну частину населення, так і у молоді. Натомість зниження пенсійного віку матиме прямо протилежний ефект, тобто полегшує можливість знайти роботу, тому, що саме ранній вихід на пенсію звільняє робочі місця для молоді.

Неабияку роль підвищення пенсійного віку для жінок впливає на погіршення демографічної ситуації. Наразі в Україні жінки, які вийшли на пенсію, виконують в тому числі, і соціальну функцію бабусь – “працюють” за дитячі садки, групи подовженого дня, табори відпочинку тощо. А надмірне підвищення пенсійного віку для жінок створює додаткові перепони при прийнятті молодими сім‘ями рішень щодо кількості дітей.

Безумовно, пенсійний вік відіграє неабияку роль для забезпечення сталості пенсійної системи та збалансованості її функціонування. Однак регулювання цього питання задля бездефіцитності бюджету не повинно стати самоціллю реформаторів. Врешті решт, внаслідок маніпуляцій з пенсійним віком або стажем, можна настільки скоротити кількість пенсіонерів, що будь-яка система стане бездефіцитною. Інше питання – як це відіб‘ється на долях простих людей?

Задача пенсійної реформи має полягати не в подоланні дефіциту бюджету ПФУ. Адже система існує для людей, а не навпаки. Задачею пенсійної реформи має стати забезпечення справедливого розподілу доходів та гарантій пенсійної виплати. Вітчизняна пенсійна система має стати дружньою для пересічного українця, надати йому впевненості в завтрашньому дні. Параметричним коригуванням цієї задачі не досягти ніколи і нізащо.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

medvedchuk prokomentuvav obshuki i pidozri u zradi a5fff90 80x80 - Медведчук прокоментував обшуки і підозри у зраді
УКРАЇНА4 тижні тому

Медведчук прокоментував обшуки і підозри у зраді

v upc mp zajavili pro zahoplennja hramu v rivnenskij oblasti 798feaf 80x80 - В УПЦ МП заявили про захоплення храму в Рівненській області
УКРАЇНА4 тижні тому

В УПЦ МП заявили про захоплення храму в Рівненській області

zelenskij ociniv imovirnist vijni z rf db8d1d9 80x80 - Зеленський оцінив імовірність війни з РФ
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський оцінив імовірність війни з РФ

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ3 тижні тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

policija vidkrila 13 provadzhen na den peremogi 9949004 80x80 - Поліція відкрила 13 проваджень на День перемоги
УКРАЇНА4 тижні тому

Поліція відкрила 13 проваджень на День перемоги

05f3db2889468aaecc6f962edf4b5d41 80x80 - Коронавірус в Індії - Як країна справляється з епідемією
СВІТ2 тижні тому

Коронавірус в Індії – Як країна справляється з епідемією

drugoju dozoju vid covid vakcinuvali bilshe nizh pershoju c56868a 80x80 - Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою
УКРАЇНА3 тижні тому

Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою

u kiyevi dva dni ne robljat covid shheplen 570bfda 80x80 - У Києві два дні не роблять COVID-щеплень
УКРАЇНА4 тижні тому

У Києві два дні не роблять COVID-щеплень

v ukrayini dva dni znizhuyetsja pririst covid 19 9c72251 80x80 - В Україні два дні знижується приріст COVID-19
УКРАЇНА1 тиждень тому

В Україні два дні знижується приріст COVID-19

v ukrayini rekord shhodo covid vakcinaciyi drugoju dozoju c043325 80x80 - В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою

vid koronavirusu shhepili ponad 900 tisjach ukrayinciv c962bf0 80x80 - Від коронавірусу щепили понад 900 тисяч українців
УКРАЇНА4 тижні тому

Від коронавірусу щепили понад 900 тисяч українців

turechchina skasuvala plr testi dlja turistiv z ukrayini 80d3f9b 80x80 - Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України
УКРАЇНА4 тижні тому

Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України

kiyiv otrimaye novij paket cilej partnerstva z nato 482978b 80x80 - Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО
УКРАЇНА1 тиждень тому

Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО

zelenskij pidpisav odin iz zemelnih zakoniv 9167e2e 80x80 - Зеленський підписав один із земельних законів
УКРАЇНА2 тижні тому

Зеленський підписав один із земельних законів

armija ssha zamovila vantazhivki u avtokrazu zmi a9f6a73 80x80 - Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу - ЗМІ
УКРАЇНА3 тижні тому

Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу – ЗМІ

b17b9865af49ef8b438fbfffa02cd0ef 80x80 - Мінський масив - ДПТ з будівництва на Кондратюка
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Мінський масив – ДПТ з будівництва на Кондратюка

na trasi kiyiv zhitomir zatrimali bandu shho katuvala ljudej 383031a 80x80 - На трасі Київ - Житомир затримали банду, що катувала людей
УКРАЇНА2 тижні тому

На трасі Київ – Житомир затримали банду, що катувала людей

40ca687407283720730f8a9061c7c8e3 80x80 - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат
СУСПIЛЬСТВО1 тиждень тому

Україна, космос – Коли Україна запустить новий космічний апарат

52c04d43e24ed0882b96149cd68134ee 80x80 - Погода у червні - прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні
СУСПIЛЬСТВО1 тиждень тому

Погода у червні – прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні

nazvali imena dvoh kandidativ na krisla ministriv 3248a29 80x80 - Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів
УКРАЇНА3 тижні тому

Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів

u kiyevi zajavili pro najbilshu pomilku nato 711b17d 80x80 - У Києві заявили про "найбільшу помилку НАТО"
УКРАЇНА1 хв. тому

У Києві заявили про “найбільшу помилку НАТО”

595352439a697c6b3a704e4700476cb0 80x80 - Підвищення пенсійного віку - чого хоче домогтися влада - Новини України
СУСПIЛЬСТВО2 хв. тому

Підвищення пенсійного віку – чого хоче домогтися влада – Новини України

v op rozpovili podrobici peregovoriv z bajdenom 1f99ea2 80x80 - В ОП розповіли подробиці переговорів з Байденом
УКРАЇНА2 години тому

В ОП розповіли подробиці переговорів з Байденом

f85c682fc5e48c62c074dffe97f0e5a2 80x80 - Наглядова рада УКФ знищує українську культуру
СУСПIЛЬСТВО2 години тому

Наглядова рада УКФ знищує українську культуру

v ukrayini pomjakshili karantin 6569e2d 80x80 - В Україні пом'якшили карантин
УКРАЇНА4 години тому

В Україні пом’якшили карантин

zelenskij provede telefonnu rozmovu z bajdenom 36b419c 80x80 - Зеленський проведе телефонну розмову з Байденом
УКРАЇНА6 години тому

Зеленський проведе телефонну розмову з Байденом

zelenskij obicjaye pozbaviti ukrayinu oligarhiv 84c85da 80x80 - Зеленський обіцяє позбавити Україну олігархів
УКРАЇНА8 години тому

Зеленський обіцяє позбавити Україну олігархів

032cec19b689b9943e57dbdd80ad5803 80x80 - Погода в Україні - влітку буде від 0 до +30, а взимку морози -20
СУСПIЛЬСТВО8 години тому

Погода в Україні – влітку буде від 0 до +30, а взимку морози -20

v ukrayini za dobu zrobili majzhe 25 tisjach shheplen 2d43dc7 80x80 - В Україні за добу зробили майже 25 тисяч щеплень
УКРАЇНА10 години тому

В Україні за добу зробили майже 25 тисяч щеплень

v ukrayini 535 novih vipadkiv covid 19 a503d08 80x80 - В Україні 535 нових випадків COVID-19
УКРАЇНА12 години тому

В Україні 535 нових випадків COVID-19

zelenskij nazvav pp 2 zbroyeju rosiyi 4886121 80x80 - Зеленський назвав ПП-2 "зброєю" Росії
УКРАЇНА15 години тому

Зеленський назвав ПП-2 “зброєю” Росії

zelenskij ja gotovij zustritisja z bajdenom u zhenevi 76a520b 80x80 - Зеленський: Я готовий зустрітися з Байденом у Женеві
УКРАЇНА17 години тому

Зеленський: Я готовий зустрітися з Байденом у Женеві

nimecki zeleni za postavku zbroyi ukrayini fd6ef91 80x80 - Німецькі Зелені за поставку зброї Україні
УКРАЇНА19 години тому

Німецькі Зелені за поставку зброї Україні

u moz rozpovili pro covid pasporti dlja ukrayinciv 4b45b6d 80x80 - У МОЗ розповіли про COVID-паспорти для українців
УКРАЇНА21 годину тому

У МОЗ розповіли про COVID-паспорти для українців

velika privatizacija chi zumiye vlada napovniti bjudzhet novini ukrayini b5d6fdc 80x80 - Велика приватизація - чи зуміє влада наповнити бюджет - Новини України
ГРОШІ23 години тому

Велика приватизація – чи зуміє влада наповнити бюджет – Новини України

u rf zanepokoyilisja cherez novu formu zbirnoyi ukrayini z futbolu 0c387a2 80x80 - У РФ занепокоїлися через нову форму збірної України з футболу
УКРАЇНА1 день тому

У РФ занепокоїлися через нову форму збірної України з футболу

10ca933c358af398359fb7cc452bdbe9 80x80 - Аварія електросамокат сігвей - що робити, які правила при ДТП
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Аварія електросамокат сігвей – що робити, які правила при ДТП

zelenskij vlashtuvav piknik dlja zhurnalistiv 15b42fe 80x80 - Зеленський влаштував пікнік для журналістів
УКРАЇНА1 день тому

Зеленський влаштував пікнік для журналістів

zelenskij privitav shvediv z nacionalnim dnem 244b876 80x80 - Зеленський привітав шведів з Національним днем
УКРАЇНА1 день тому

Зеленський привітав шведів з Національним днем

v ukrayini za dobu vakcinuvali 40 tisjach osib 594bef3 80x80 - В Україні за добу вакцинували 40 тисяч осіб
УКРАЇНА1 день тому

В Україні за добу вакцинували 40 тисяч осіб