Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Питна вода в Україні – чому Зеленський раптом згадав про це

66c291ccdf9df61c3748c33eb5dffc8a - Питна вода в Україні - чому Зеленський раптом згадав про це

Володимир Зеленський Фото: Апостроф / Олександр Гончаров

В Україні буде проведено фундаментальний аудит якості питної води. Про це заявив президент Володимир Зеленський під час роботи форуму “Україна 30. Екологія”, пообіцявши назвати компанії, які стоять за забрудненнями води. І правда, розуміти, яку воду п’ють українці, дійсно важливо в контексті здоров’я нації. Що може показати президентський аудит, і найголовніше, як влада використає його результати – з’ясовував “Апостроф”.

Імпортна вода

Проблема забруднення українських річок вже довгі роки носить хронічний характер. За даними Держекоінспекції, вже до 2050 року країні загрожує дефіцит питної води. Вся справа в тому, що кількість опадів з року в рік скорочується (саме опади – основне джерело поповнення українських річок), а обсяги скидання небезпечних речовин в воду збільшуються.

“Концентрація токсичних з’єднань в українських річках в 30-40 разів перевищує гранично допустимі норми. Через це, за прогнозами Інституту водних проблем і меліорації, вже до 2050 року Україні доведеться імпортувати питну воду”, – зазначають в Держекоінспекції.

Імпортувати питну воду! Звучить як утопічний прогноз з страшного роману. Проте це реальність, з якою вже в найближчому майбутньому може зіткнутися Україна.

Які саме річки і чим забруднюються, “Апострофу” розповіла начальник відділу інформації про стан забруднення природного середовища Центральної геофізичної обсерваторії Іраїда Колесник.

“По Західному Бугу в районі міст Буськ і Кам’янка-Бузька завжди спостерігався високий рівень забруднення. Там низький рівень кисню через скидання азотних і фосфорних сполук. Річка Полтва в районі Львова – там хронічне забруднення: високі концентрації азотистих сполук, амонійного азоту, нітритного азоту, низький кисень. Неблагополучна ділянка річки Південний Буг в районі Хмельницького. Там також спостерігаються високі концентрації амонійного азоту, нітритного азоту і низький вміст кисню, – пояснює Колесник. – На Сході України на каскаді Дніпровських водосховищ: Київське, Канівське, Каховське, Дніпровське, в районі великих міст спостерігаються високі концентрації важких металів, особливо хрому, марганцю. Проблемні і річки Приазов’я: Кальчик, Кальміус. Тут спостерігається високий вміст сульфатів, азоту, сполук марганцю”.

Головні забруднювачі річок України – комунальники, промисловці і аграрії.

“Це скиди в воду недостатньо очищених стічних вод комунальних підприємств: погано працюють очисні споруди і скиди впливають на якість води. Також це скиди з ливнівок і промислових підприємств. У районах концентрації сільськогосподарських підприємств це скиди цих підприємств і тваринницьких ферм, наприклад, аміак і нітратні сполуки”, – додає Іраїда Колесник.

Але якщо рівень забруднення вод промисловцями і комунальниками ще можна якось адекватно виміряти і накласти санкції, то з аграріями й зовсім біда: хімікати змиваються з полів у річки, і однієї труби, як на заводі, просто не існує.

На тлі такої невтішної картини ініціатива президента з моніторингу якості води, на перший погляд, виглядає актуальною. Адже для того, щоб вирішити проблему, спершу потрібно зрозуміти її масштаби. Логіка в цьому є.

“Нам потрібно розуміти повну картину, щоб шукати шляхи вирішення проблеми, – пояснює “Апострофу” екс-глава Держекоінспекції Єгор Фірсов. – Забруднена вода може передавати безліч захворювань. Потрібно зрозуміти, де вода в рамках норми, а де потрібно забороняти її споживати”.

Одноразова акція

Але в тому то й справа, що президентський аудит, на думку експертів, не дасть повної інформації.

“Є необхідність в постійному моніторингу якості води, щоб розуміти динаміку забруднення води і вживати оперативних заходів. Тобто, моніторинг повинен бути системним і регулярним, – пояснює “Апострофу” експерт Центру екологічних ініціатив “Екодім” Михайло Амосов. – Одноразова акція, яка дасть інформацію про стан води на конкретний момент часу, нічим не допоможе. Це буде як цікавий факт, та й все”.

Правда, системний моніторинг забруднення води в Україні вже веде Держагентство водних ресурсів. Згідно з інтерактивною картою Держагентства, найбільш критична ситуація з забрудненням води спостерігається на південному сході країни.

“Але справа в тому, що ведеться моніторинг лише великих річок, з яких споживають воду міста. А ось в сільській місцевості велика проблема – люди не знають, яку воду вони п’ють”, – додає Михайло Амосов.

Втім, незважаючи на популістський характер ініціативи, немає жодних сумнівів, що президенту покладуть на стіл водний аудит, адже гарант сказав – гарант зробив. І у тому, що цей аудит не покаже нічого хорошого (хімікати, важкі метали), також немає сумнівів.

А що далі? Невже влада і без аудиту не знає головних забруднювачів українських вод? Очевидно, що знає, адже за даними Держекоінспекції, в минулому році було складено 3777 адмінпротоколів в сфері водних ресурсів на загальну суму збитків на 188 мільйонів гривень. І що? Річки України стали чистішими?

Ймовірно для того, щоб дійсно не дійти до імпорту питної води до 2050 року, необхідно вживати практичних заходів. І вживати вже зараз, не чекаючи аудиту. Про які ж заходи мова?

Штрафи та європейська практика

Що стосується забруднень вод комунальниками, то тут необхідна термінова модернізація очисних споруд. А модернізація – це гроші.

“Компанії, які забруднюють – переважно водоканали. Їм потрібна термінова модернізація очисних споруд, а це масштабна робота, на яку знадобиться 30-40 млрд євро”, – зазначає Єгор Фірсов.

Але хто захоче вкладати такі гроші? Відповідно, щоб комунальники мали стимули до модернізації, необхідна серйозна відповідальність за забруднення вод.

“Потрібно підвищувати санкції. Штрафи за забруднення вод зараз смішні – 85 гривень. У забруднювачів немає стимулу до модернізації”, – додає Фірсов.

Але якими б драконівськими не були штрафи, якщо з екоінспектором завжди залишається можливість “вирішити”, то ніякі штрафи не спрацюють. І тому, на думку експертів, необхідно змінювати законодавство, наприклад, ухваливши законопроект № 3091 “Про державний екологічний контроль”.

“Законопроект передбачає фундаментальну реформу системи екологічного контролю в Україні, адже всі знають, як зараз погані справи в Держекоінспекції та наскільки вона корумпована”, – запевняє Михайло Амосов.

Що стосується забруднень вод аграріями, то тут необхідно рухатися у фарватері європейських реформ. Адже проблема забруднення водойм підприємствами агросектора не унікальна для України. Близько 30 років тому з цією дилемою гостро зіткнулися і в Європі. Тоді європейці і розробили так звану нітратну директиву.

Суть документа в тому, щоб визначити вразливі зони нітратних забруднень води і, паралельно впроваджувати високі екологічні стандарти агровиробництва, заохочуючи підприємства.

“Всі у нас уже звикли, що ти посіяв, додав мінеральні добрива, які дають стовідсотковий результат, обприскав всю цю справу пестицидами, гербіцидами – і ти вже успішний фермер. Але це відстала технологія, яка тільки шкодить навколишньому середовищу і здоров’ю людей”, – зазначає Амосов.

У теорії, імплементувати положення нітратної директиви повинна була б і Україна, підписавши угоду про асоціацію з ЄС. Але уряд почав це робити тільки влітку минулого року, та й то вельми мляво: була створена робоча група і розроблено два проекти документів по методиці визначення вразливих зон та Кодекс найкращих сільськогосподарських практик. Але далі проектів справа не пішла.

Ну, і нарешті, таки потрібен моніторинг якості води в річках України. Тільки не в якості одноразової акції, а на системній основі.

“Українська система моніторингу якості води була зруйнована. Ухваливши закон про басейнове управління річками, ми почали створювати європейську систему управління річками, яка передбачає моніторинг якості води і поліпшення її якості, – пояснює “Апострофу” екс-міністр екології Остап Семерак. – В рамках закону почали створюватися нові лабораторії за стандартами ЄС в чітко визначених місцях. У 2019 була створена перша така лабораторія на річці Сіверський Донець. І далі були передбачені гроші для закупівлі станцій моніторингу по всій Україні. Але потім було ліквідовано Мінекології та програма не була виконана. Правда, зараз президент говорить, що є вже чотири таких лабораторії. Ось за результатами їх діяльності і потрібно ухвалювати програму управління водними ресурсами, щоб покращувати якість води”.

Як бачимо, поліпшення якості питної води в Україні – проблема комплексна, яка виходить далеко за межі гарних заяв президента. Якщо гарант серйозно має намір вирішити цю проблему, то, незабаром ми побачимо і реформу Держекоінспекції, і роботу з агропредприятиями, і модернізацію очисних споруд, і багато іншого. Ну а якщо водний аудит починався лише для приємної картинки в ЗМІ, то не виключено, що прогнози щодо імпорту питної води здійсняться.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

medvedchuk prokomentuvav obshuki i pidozri u zradi a5fff90 80x80 - Медведчук прокоментував обшуки і підозри у зраді
УКРАЇНА4 тижні тому

Медведчук прокоментував обшуки і підозри у зраді

v upc mp zajavili pro zahoplennja hramu v rivnenskij oblasti 798feaf 80x80 - В УПЦ МП заявили про захоплення храму в Рівненській області
УКРАЇНА4 тижні тому

В УПЦ МП заявили про захоплення храму в Рівненській області

zelenskij ociniv imovirnist vijni z rf db8d1d9 80x80 - Зеленський оцінив імовірність війни з РФ
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський оцінив імовірність війни з РФ

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ3 тижні тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

policija vidkrila 13 provadzhen na den peremogi 9949004 80x80 - Поліція відкрила 13 проваджень на День перемоги
УКРАЇНА4 тижні тому

Поліція відкрила 13 проваджень на День перемоги

05f3db2889468aaecc6f962edf4b5d41 80x80 - Коронавірус в Індії - Як країна справляється з епідемією
СВІТ2 тижні тому

Коронавірус в Індії – Як країна справляється з епідемією

drugoju dozoju vid covid vakcinuvali bilshe nizh pershoju c56868a 80x80 - Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою
УКРАЇНА3 тижні тому

Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою

u kiyevi dva dni ne robljat covid shheplen 570bfda 80x80 - У Києві два дні не роблять COVID-щеплень
УКРАЇНА4 тижні тому

У Києві два дні не роблять COVID-щеплень

v ukrayini dva dni znizhuyetsja pririst covid 19 9c72251 80x80 - В Україні два дні знижується приріст COVID-19
УКРАЇНА1 тиждень тому

В Україні два дні знижується приріст COVID-19

b17b9865af49ef8b438fbfffa02cd0ef 80x80 - Мінський масив - ДПТ з будівництва на Кондратюка
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Мінський масив – ДПТ з будівництва на Кондратюка

turechchina skasuvala plr testi dlja turistiv z ukrayini 80d3f9b 80x80 - Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України
УКРАЇНА4 тижні тому

Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України

v ukrayini rekord shhodo covid vakcinaciyi drugoju dozoju c043325 80x80 - В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою

zelenskij pidpisav odin iz zemelnih zakoniv 9167e2e 80x80 - Зеленський підписав один із земельних законів
УКРАЇНА2 тижні тому

Зеленський підписав один із земельних законів

vid koronavirusu shhepili ponad 900 tisjach ukrayinciv c962bf0 80x80 - Від коронавірусу щепили понад 900 тисяч українців
УКРАЇНА4 тижні тому

Від коронавірусу щепили понад 900 тисяч українців

armija ssha zamovila vantazhivki u avtokrazu zmi a9f6a73 80x80 - Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу - ЗМІ
УКРАЇНА3 тижні тому

Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу – ЗМІ

kiyiv otrimaye novij paket cilej partnerstva z nato 482978b 80x80 - Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО
УКРАЇНА1 тиждень тому

Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО

52c04d43e24ed0882b96149cd68134ee 80x80 - Погода у червні - прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні
СУСПIЛЬСТВО1 тиждень тому

Погода у червні – прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні

de750f30c6ef0a08982371c0eb6a12ba 80x80 - Погода на літо 2021 - синоптики дали прогноз на все літо - новини України
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода на літо 2021 – синоптики дали прогноз на все літо – новини України

nazvali imena dvoh kandidativ na krisla ministriv 3248a29 80x80 - Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів
УКРАЇНА4 тижні тому

Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів

na trasi kiyiv zhitomir zatrimali bandu shho katuvala ljudej 383031a 80x80 - На трасі Київ - Житомир затримали банду, що катувала людей
УКРАЇНА2 тижні тому

На трасі Київ – Житомир затримали банду, що катувала людей

66c291ccdf9df61c3748c33eb5dffc8a 80x80 - Питна вода в Україні - чому Зеленський раптом згадав про це
СУСПIЛЬСТВО2 хв. тому

Питна вода в Україні – чому Зеленський раптом згадав про це

na cherven ukrayina maye majzhe 4 mln doz vakcini ffd31f7 80x80 - На червень Україна має майже 4 млн доз вакцини
УКРАЇНА1 годину тому

На червень Україна має майже 4 млн доз вакцини

b2dba6b36c562a3936cd85b9a27d53fd 80x80 - Кримінальні справи, хабарі і аварії - що відбувається в компанії Нафтогаз тепло
СУСПIЛЬСТВО2 години тому

Кримінальні справи, хабарі і аварії – що відбувається в компанії Нафтогаз тепло

zelenskij vzjav uchast u formenomu skandali ffb90e5 80x80 - Зеленський взяв участь у "форменому скандалі"
УКРАЇНА3 години тому

Зеленський взяв участь у “форменому скандалі”

povnistju shhepleni vid covid 152 tisjachi ukrayinciv 066cb85 80x80 - Повністю щеплені від COVID 152 тисячі українців
УКРАЇНА5 години тому

Повністю щеплені від COVID 152 тисячі українців

v ukrayini u inozemcja viluchili 13 starovinnih knig 3fa1985 80x80 - В Україні у іноземця вилучили 13 старовинних книг
УКРАЇНА7 години тому

В Україні у іноземця вилучили 13 старовинних книг

v ukrayinu dostavili 117 tisjach doz vakcini pfizer 9b45c5a 80x80 - В Україну доставили 117 тисяч доз вакцини Pfizer
УКРАЇНА9 години тому

В Україну доставили 117 тисяч доз вакцини Pfizer

kabmin zatverdiv svjatkuvannja dnja nezalezhnosti 2000f66 80x80 - Кабмін затвердив святкування Дня Незалежності
УКРАЇНА11 години тому

Кабмін затвердив святкування Дня Незалежності

rada rozgljane reformu ksu najblizhchim chasom 1a68a5e 80x80 - Рада розгляне реформу КСУ найближчим часом
УКРАЇНА13 години тому

Рада розгляне реформу КСУ найближчим часом

v ukrayini pidskochiv pririst zahvorjuvanosti na covid 1f75c90 80x80 - В Україні підскочив приріст захворюваності на COVID
УКРАЇНА15 години тому

В Україні підскочив приріст захворюваності на COVID

nbu vipustit novu pamjatnu monetu 177d0cf 80x80 - НБУ випустить нову пам'ятну монету
УКРАЇНА19 години тому

НБУ випустить нову пам’ятну монету

bilshu chastinu mitnikiv treba zaminiti rjabikin 8e8816f 80x80 - Більшу частину митників треба замінити - Рябікін
УКРАЇНА21 годину тому

Більшу частину митників треба замінити – Рябікін

u kiyevi zajavili pro najbilshu pomilku nato 711b17d 80x80 - У Києві заявили про "найбільшу помилку НАТО"
УКРАЇНА23 години тому

У Києві заявили про “найбільшу помилку НАТО”

595352439a697c6b3a704e4700476cb0 80x80 - Підвищення пенсійного віку - чого хоче домогтися влада - Новини України
СУСПIЛЬСТВО23 години тому

Підвищення пенсійного віку – чого хоче домогтися влада – Новини України

v op rozpovili podrobici peregovoriv z bajdenom 1f99ea2 80x80 - В ОП розповіли подробиці переговорів з Байденом
УКРАЇНА1 день тому

В ОП розповіли подробиці переговорів з Байденом

f85c682fc5e48c62c074dffe97f0e5a2 80x80 - Наглядова рада УКФ знищує українську культуру
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Наглядова рада УКФ знищує українську культуру

v ukrayini pomjakshili karantin 6569e2d 80x80 - В Україні пом'якшили карантин
УКРАЇНА1 день тому

В Україні пом’якшили карантин

zelenskij provede telefonnu rozmovu z bajdenom 36b419c 80x80 - Зеленський проведе телефонну розмову з Байденом
УКРАЇНА1 день тому

Зеленський проведе телефонну розмову з Байденом

zelenskij obicjaye pozbaviti ukrayinu oligarhiv 84c85da 80x80 - Зеленський обіцяє позбавити Україну олігархів
УКРАЇНА1 день тому

Зеленський обіцяє позбавити Україну олігархів

032cec19b689b9943e57dbdd80ad5803 80x80 - Погода в Україні - влітку буде від 0 до +30, а взимку морози -20
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Погода в Україні – влітку буде від 0 до +30, а взимку морози -20