Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Погода в Україні – влітку буде від 0 до +30, а взимку морози -20

032cec19b689b9943e57dbdd80ad5803 - Погода в Україні - влітку буде від 0 до +30, а взимку морози -20

Євгенія Засядько Фото: Апостроф

Кліматична криза впливає на погодні умови, які вже відчувають люди. За останні роки температура повітря у світі вже зросла на один градус порівняно із минулими періодами, а до кінця століття може зрости ще на три. І хоча ця цифра здається маленькою, вплив від неї значний. Що вплинуло на сезонні зміни в Україні, чому наша погода змінюється швидше, ніж в інших країнах, та як у світі борються з кліматичною кризою – в ефірі Апостроф Live на Апостроф TV розповіла експерт з кліматичної політики ЄВГЕНІЯ ЗАСЯДЬКО.

Літо почалося доволі холодно. Це про щось говорить, чи це звичайний факт?

– Ні, це аномально для наших широт. Але знову ж таки, це лише підтверджує те, що науковці говорили протягом довгих років: відбувається зміна клімату, кліматична криза. Цей термін зараз використовують на міжнародних платформах. Це якраз показує, що відбувається розбалансування клімату. Саме тому в нас відбуваються такі різкі погодні зміни.

І цим можна пояснити те, що в нас аномально холодний початок літа. Але все одно синоптики говорять про те, що може настати спекотний період до +40, коли хвиля тепла може бути, як декілька років тому в Україні.

– Чому так відбувається? Коли ми говоримо про загальне потепління у світі, то суб’єктивно починаємо думати, а чого ж так холодно сьогодні? А як можна говорити про загальне потепління в світі, коли так багато холодних днів? Чи це якось інакше рахується?

– Дійсно, трохи вводить в оману поняття “глобальне потепління”. Ще декілька років тому використовувався цей термін, оскільки температура піднімається. Зараз вона вже піднялась приблизно на 1 градус відносно 1980-х років. З одного боку, це виглядає не дуже суттєво, але ми можемо згадати організм людини. Коли в нас всього лише на 1 градус піднімається температура, ми вже себе почуваємо некомфортно. Можна провести аналогію з планетою.

Саме тому, щоб не вводити людей в оману терміном “глобальне потепління”, коли всі очікують, що взимку будуть ходити в майках і в шортах, його змінили. Зараз використовуються поняття “кліматична криза” або “зміни клімату”. Це якраз показує, що відбуваються кліматичні зміни. Насправді це не означає, що на 1 градус температура піднялася в усьому світі. Десь вона піднялася більше, десь, можливо, навіть упала.

– Тобто температура розподіляється нерівномірно. Як це відбувається? На території України ми можемо спрогнозувати: буде підняття температури чи навпаки пониження в рамках цієї глобальної зміни?

– Науковці говорять про те, що в нас температура швидше підіймається, ніж на інших територіях. Це суто географічне розташування, і стосується частини Східної Європи.

У нас приблизно втричі швидше температура підіймається, але це не означає, що в нас буде тепліше, ніж попередні роки. У нас відбувається розбалансування, яке не виключає холодних періодів. Синоптики і метеорологи говорять про те, що холодна температура в нас узимку нікуди не зникне. До -20 буде.

– Тобто ми відмовляємося від поняття “глобальне потепління” на науковому рівні взагалі, бо це вводить нас в оману?

– Так.

– Залишається фраза “зміна клімату”. Вона стосується всієї планети загалом, але в Україні з якихось причин вона відбувається швидше. Чому? Якісь ландшафтні умови мають значення?

– Насправді роль відіграє дуже багато факторів: і гори, і море, і наскільки ми близько до океанів. Через збільшення глобальної температури океан також нагрівається. Це дуже сильно впливає на погодні умови.

Чому в нас такі різкі погодні зміни відбуваються? Такі зміни є всюди. Океан також створює ці погодні умови через те, що він нагрівається. Це теж має свої ризики.

– Виходить, що погода 20 років тому була іншою і це не дитячі спогади якісь?

– Погода завжди змінювалася. Якщо говорити за погоду, то не буває такої стабільності, коли ми можемо сказати, що з 1 червня в нас починається літо. Насправді були холодні зими, теплі зими, і холодне літо. Нещодавно згадували про те, що колись на Великдень лежав сніг.

На основі даних науковців можна сказати, що таких змін, які відбуваються зараз, не відбувалося ніколи за історію планети. Викиди парникових газів зараз досягли такого максимуму, якого не було зафіксовано на планеті за мільярди років. Це не тільки природний фактор, а й людина тут доклала зусиль.

1735e49b7cce56b545a373945acddf65 - Погода в Україні - влітку буде від 0 до +30, а взимку морози -20

Людина доклала зусиль до викидів парникових газів Фото: pixabay.com

– Синоптики кажуть, що влітку нас чекатиме температура +40. А на початку червня у Києві +13. Такі раптові перепади можливі, що сьогодні, умовно кажучи, +15, а вже післязавтра +40?

– Так, можливо. Можна згадати, як декілька років тому ми з зими одразу потрапили в літо. Було близько 0 градусів, а за пару тижнів стало +30. Це було навесні, але потім ситуація повернулась до нормальної температури: було +20, пішли дощі. Але зміни клімату відбуваються, йде розбалансування, тому такі різкі погодні умови. Це негативно впливає і на здоров’я людей, оскільки тиск у людей похилого віку коливається. Діти дуже чутливі до таких змін.

– Так, самопочуття людини може змінюватися через погодні умови. Ця метеозалежність буде посилюватися чи такого поняття взагалі не існує в науці?

– Це краще у медика спитати. Але існує таке поняття, що люди залежні від атмосферного тиску. Декого це стосується більше, у декого це менше сприймає організм, але є таке.

– Позаминулі вихідні Україну накрили рясні зливи. Деякі міста затопило, а багато населених пунктів залишилися без електропостачання. Такі дощі – це нормально для нашої країни?

– Це ненормально. За даними науковців, ми місячну норму дощів отримуємо. Але через розбалансування ця місячна норма може випасти за декілька годин. Наші каналізації, зливні стоки до цього не готові. Їх не часто чистять, міста в нас не адаптовані до таких змін. Це призводить до того, що ми потім плаваємо. Це насправді стається вже декілька років. Подібні ситуації відбуваються в усіх містах України.

– А що тримало погоду у балансі?

– Зміни клімату відбувалися завжди, але поступово. Зараз ці зміни відбуваються за сотні років, а зазвичай – за тисячі та сотні тисяч років. Відбуваються різкі зміни, що і призводить до змін погоди.

– Це виключно людський фактор чи історична складова, яка ні з чим не пов’язана, крім природи?

– Зараз дуже сильно відчувається вплив людини – антропогенний вплив – оскільки ми з кінця індустріальної революції почали активно спалювати викопне паливо. Воно містило в собі дуже багато парникових газів. Зараз, коли ми спалюємо вугілля, нафту та газ, все це потрапляє до атмосфери. Це створює такий купол в планеті, який дозволяє проходити сонячним променям, але не дає їм можливості повертатися до космосу. Це призводить до нагрівання планети і викликає такі зміни, які ми бачимо.

– В Україні стали з’являтися торнадо, і часто вони доволі руйнівні. Наслідки таких явищ відчули на собі Херсонщина та Житомирщина. Наскільки такі явища характерні? Чи будуть вони частішати?

– Щодо явищ торнадо, то зараз немає точного розуміння, чи стало їх більше. Скоріше за все, у нас негативних погодних явищ ставатиме більше, а от щодо торнадо, то раніше не було можливості їх так сильно моніторити. Зараз з розвитком технологій це все люди можуть фіксувати, це потрапляє в інтернет і можемо це моніторити. Раніше не було можливості все це охоплювати.

– Тобто проблема фіксації є одним із елементів того, чому ми зараз вважаємо, що їх стало більше?

– Зараз ми вважаємо, що їх стало більше. Але я думаю, що за декілька років, коли ми будемо мати якусь базу даних, можна буде точно казати, як збільшилася їхня кількість на території України.

8c151576ac3d7ac932157cab1fe4264b - Погода в Україні - влітку буде від 0 до +30, а взимку морози -20

Ілюстративне фотоФото: pixabay.com

– Ці торнадо утворюються по-різному, мають різні форми. Це про щось говорить чи такої бази для розрахунків теж поки що немає?

– Саме те, якими вони бувають, залежать, зокрема, від того, наскільки близько вони знаходяться до моря. Цей процес може початися з моря, а далі перейти на суходіл. Потім він може відбуватися на землі через створення “правильних” погодних умов. Це різні підтипи, які виникають через різні погодні явища.

– У нас є можливість передбачати торнадо та буревії?

– Якщо ми будемо розуміти погодні умови, за яких вони створюються, то їх можна буде передбачати. Зазвичай в інших країнах є системи сповіщення про подібні явища. В тих державах, які вже стикалися з такими проблемами, є системи сповіщення, щоб люди були готовими до подібних явищ.

– Кілька років тому відбулося сильне затоплення заходу України. Хтось казав, що причина – це вирубка лісів, інші – що причина полягає в заселенні місць біля русла річок. Домівки будують там, де історично не можна було цього робити. На вашу думку, який із цих факторів відіграє більшу роль?

– Насправді це працює в комплексі. Не можна сказати, що саме один фактор спрацював. Це спрацювало в комплексі, і ми отримали мільярдні втрати з держбюджету, з місцевих бюджетів. Це проблема комплексна. І вирішувати її треба комплексно.

– ООН дає невтішні прогнози щодо збільшення температури на планеті. Один з найближчих п’яти років стане найтеплішим в історії спостережень. До сих пір таким був 2016 рік. Ймовірно, посиляться тропічні циклони в Атлантиці, посухи напівденному-заході США і потепління в Арктиці. Чи варто нам боятися таких прогнозів?

– Насправді цей прогноз навіть трошки покращився. У 2015 році була підписана Паризька угода, до якої приєдналися більше 190 країн – Україна її теж підписала. В рамках цієї угоди країни мають розробити плани на наступні 10 років: наскільки вони готові скоротити викиди парникових газів.

Україна зараз переглядає свій план, оскільки перший був критично неамбітним. Ми передбачали збільшення своїх викидів на 20% від рівня 90-х років. А відповідно до Паризької угоди такого немає бути, навіть попри те, що ми суттєво скоротили свої викиди. Всі країни світу теж були доволі неамбітними. Не всі передбачали збільшення, але все ж таки їхні плани не приводили до цілі Паризьких угод – це 1,5-2 градуси до кінця століття, а не 3-3,5, як прогнозують зараз.

Останні пів року ООН вела активні перемовини. Нещодавно був саміт Байдена, де він також запрошував лідерів країн презентувати свої плани. До того прогнозували, що температура може збільшитися на 4 градуси, а зараз – на 3. Але це не 1,5 чи 2. Навіть 1 градус відграє свою роль.

– Що кожен з нас може зробити, аби покращити ситуацію? Здається, що це крапля в морі, та що я можу зробити?

– Насправді нас 42 млн в Україні. Це далеко не крапля. Кожен з нас може багато чого змінити. Поліетиленові пакети не впливають напряму на зміну клімату, але виробництво їх дуже часто дає негативні наслідки. Також дуже важливо підтримати локальні продукти, які не транспортуються з Туреччини чи Чилі, оскільки на їх транспортування теж витрачаються ресурси.

Важливо проводити енергоефективні заходи – утеплювати свої будинки, ОСББ. Є теплі кредити для цього.

Зараз в Україні дуже сильно відчувається проблема якості повітря, оскільки через карантинні заходи люди відмовляються від громадського транспорту і влада надає пріоритет приватним автівкам. Насправді підтримка громадського транспорту, використання велосипедів, моноколіс теж покращить якість повітря та допоможе боротися зі зміною клімату.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

medvedchuk prokomentuvav obshuki i pidozri u zradi a5fff90 80x80 - Медведчук прокоментував обшуки і підозри у зраді
УКРАЇНА4 тижні тому

Медведчук прокоментував обшуки і підозри у зраді

zelenskij ociniv imovirnist vijni z rf db8d1d9 80x80 - Зеленський оцінив імовірність війни з РФ
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський оцінив імовірність війни з РФ

zelenskij vistupiv zi zvernennjam u den pamjati 93fe347 80x80 - Зеленський виступив зі зверненням у День пам'яті
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський виступив зі зверненням у День пам’яті

v upc mp zajavili pro zahoplennja hramu v rivnenskij oblasti 798feaf 80x80 - В УПЦ МП заявили про захоплення храму в Рівненській області
УКРАЇНА4 тижні тому

В УПЦ МП заявили про захоплення храму в Рівненській області

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ3 тижні тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

policija vidkrila 13 provadzhen na den peremogi 9949004 80x80 - Поліція відкрила 13 проваджень на День перемоги
УКРАЇНА4 тижні тому

Поліція відкрила 13 проваджень на День перемоги

05f3db2889468aaecc6f962edf4b5d41 80x80 - Коронавірус в Індії - Як країна справляється з епідемією
СВІТ2 тижні тому

Коронавірус в Індії – Як країна справляється з епідемією

drugoju dozoju vid covid vakcinuvali bilshe nizh pershoju c56868a 80x80 - Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою
УКРАЇНА3 тижні тому

Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою

u kiyevi dva dni ne robljat covid shheplen 570bfda 80x80 - У Києві два дні не роблять COVID-щеплень
УКРАЇНА4 тижні тому

У Києві два дні не роблять COVID-щеплень

v ukrayini dva dni znizhuyetsja pririst covid 19 9c72251 80x80 - В Україні два дні знижується приріст COVID-19
УКРАЇНА1 тиждень тому

В Україні два дні знижується приріст COVID-19

v ukrayini rekord shhodo covid vakcinaciyi drugoju dozoju c043325 80x80 - В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою

vid koronavirusu shhepili ponad 900 tisjach ukrayinciv c962bf0 80x80 - Від коронавірусу щепили понад 900 тисяч українців
УКРАЇНА4 тижні тому

Від коронавірусу щепили понад 900 тисяч українців

turechchina skasuvala plr testi dlja turistiv z ukrayini 80d3f9b 80x80 - Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України
УКРАЇНА4 тижні тому

Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України

zelenskij pidpisav odin iz zemelnih zakoniv 9167e2e 80x80 - Зеленський підписав один із земельних законів
УКРАЇНА2 тижні тому

Зеленський підписав один із земельних законів

armija ssha zamovila vantazhivki u avtokrazu zmi a9f6a73 80x80 - Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу - ЗМІ
УКРАЇНА3 тижні тому

Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу – ЗМІ

de750f30c6ef0a08982371c0eb6a12ba 80x80 - Погода на літо 2021 - синоптики дали прогноз на все літо - новини України
СУСПIЛЬСТВО1 тиждень тому

Погода на літо 2021 – синоптики дали прогноз на все літо – новини України

na trasi kiyiv zhitomir zatrimali bandu shho katuvala ljudej 383031a 80x80 - На трасі Київ - Житомир затримали банду, що катувала людей
УКРАЇНА2 тижні тому

На трасі Київ – Житомир затримали банду, що катувала людей

40ca687407283720730f8a9061c7c8e3 80x80 - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат
СУСПIЛЬСТВО1 тиждень тому

Україна, космос – Коли Україна запустить новий космічний апарат

kiyiv otrimaye novij paket cilej partnerstva z nato 482978b 80x80 - Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО
УКРАЇНА1 тиждень тому

Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО

nazvali imena dvoh kandidativ na krisla ministriv 3248a29 80x80 - Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів
УКРАЇНА3 тижні тому

Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів

zelenskij obicjaye pozbaviti ukrayinu oligarhiv 84c85da 80x80 - Зеленський обіцяє позбавити Україну олігархів
УКРАЇНА44 секунди тому

Зеленський обіцяє позбавити Україну олігархів

032cec19b689b9943e57dbdd80ad5803 80x80 - Погода в Україні - влітку буде від 0 до +30, а взимку морози -20
СУСПIЛЬСТВО2 хв. тому

Погода в Україні – влітку буде від 0 до +30, а взимку морози -20

v ukrayini za dobu zrobili majzhe 25 tisjach shheplen 2d43dc7 80x80 - В Україні за добу зробили майже 25 тисяч щеплень
УКРАЇНА2 години тому

В Україні за добу зробили майже 25 тисяч щеплень

v ukrayini 535 novih vipadkiv covid 19 a503d08 80x80 - В Україні 535 нових випадків COVID-19
УКРАЇНА4 години тому

В Україні 535 нових випадків COVID-19

zelenskij nazvav pp 2 zbroyeju rosiyi 4886121 80x80 - Зеленський назвав ПП-2 "зброєю" Росії
УКРАЇНА7 години тому

Зеленський назвав ПП-2 “зброєю” Росії

zelenskij ja gotovij zustritisja z bajdenom u zhenevi 76a520b 80x80 - Зеленський: Я готовий зустрітися з Байденом у Женеві
УКРАЇНА9 години тому

Зеленський: Я готовий зустрітися з Байденом у Женеві

nimecki zeleni za postavku zbroyi ukrayini fd6ef91 80x80 - Німецькі Зелені за поставку зброї Україні
УКРАЇНА11 години тому

Німецькі Зелені за поставку зброї Україні

u moz rozpovili pro covid pasporti dlja ukrayinciv 4b45b6d 80x80 - У МОЗ розповіли про COVID-паспорти для українців
УКРАЇНА13 години тому

У МОЗ розповіли про COVID-паспорти для українців

velika privatizacija chi zumiye vlada napovniti bjudzhet novini ukrayini b5d6fdc 80x80 - Велика приватизація - чи зуміє влада наповнити бюджет - Новини України
ГРОШІ15 години тому

Велика приватизація – чи зуміє влада наповнити бюджет – Новини України

u rf zanepokoyilisja cherez novu formu zbirnoyi ukrayini z futbolu 0c387a2 80x80 - У РФ занепокоїлися через нову форму збірної України з футболу
УКРАЇНА17 години тому

У РФ занепокоїлися через нову форму збірної України з футболу

10ca933c358af398359fb7cc452bdbe9 80x80 - Аварія електросамокат сігвей - що робити, які правила при ДТП
СУСПIЛЬСТВО18 години тому

Аварія електросамокат сігвей – що робити, які правила при ДТП

zelenskij vlashtuvav piknik dlja zhurnalistiv 15b42fe 80x80 - Зеленський влаштував пікнік для журналістів
УКРАЇНА21 годину тому

Зеленський влаштував пікнік для журналістів

zelenskij privitav shvediv z nacionalnim dnem 244b876 80x80 - Зеленський привітав шведів з Національним днем
УКРАЇНА1 день тому

Зеленський привітав шведів з Національним днем

v ukrayini za dobu vakcinuvali 40 tisjach osib 594bef3 80x80 - В Україні за добу вакцинували 40 тисяч осіб
УКРАЇНА1 день тому

В Україні за добу вакцинували 40 тисяч осіб

u ditjachomu tabori pid odesoju masove otruyennja d848889 80x80 - У дитячому таборі під Одесою масове отруєння
УКРАЇНА1 день тому

У дитячому таборі під Одесою масове отруєння

za dobu v ukrayini menshe tisjachi covid vipadkiv 6bca128 80x80 - За добу в Україні менше тисячі COVID-випадків
УКРАЇНА1 день тому

За добу в Україні менше тисячі COVID-випадків

zhitel krivogo rogu vikinuv zhinku z balkona zmi 64536b1 80x80 - Житель Кривого Рогу викинув жінку з балкона - ЗМІ
УКРАЇНА1 день тому

Житель Кривого Рогу викинув жінку з балкона – ЗМІ

doba v oos odin obstril ye poranenij dcf0e4a 80x80 - Доба в ООС: один обстріл, є поранений
УКРАЇНА1 день тому

Доба в ООС: один обстріл, є поранений

na luganshhini v pokinutij budivli zaginula 13 richna divchinka dedc0f5 80x80 - На Луганщині в покинутій будівлі загинула 13-річна дівчинка
УКРАЇНА2 дні тому

На Луганщині в покинутій будівлі загинула 13-річна дівчинка

prisluzhuvati ne budu krivonosa zvilnili zi zsu 1c4df1f 80x80 - "Прислужувати не буду": Кривоноса звільнили зі ЗСУ
УКРАЇНА2 дні тому

“Прислужувати не буду”: Кривоноса звільнили зі ЗСУ