Похорон померлих від коронавірусу скільки коштує - чи треба ховати в закритій труні і мішку
Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Похорон померлих від коронавірусу скільки коштує – чи треба ховати в закритій труні і мішку

ca2901cbfaff225c12554f134da259db - Похорон померлих від коронавірусу скільки коштує - чи треба ховати в закритій труні і мішку

Київський крематорій Фото: Апостроф / Олександр Гончаров

Україну накрила третя хвиля захворюваності COVID-19. Новий штам вірусу SARS-CoV-2 виявився більш агресивним і смертельним, у порівнянні зі своїм попередником. Кількість летальних випадків б’є рекорди, за добу від коронавірусу вмирають більше 400 українців. На жаль, на смертях стали заробляти організатори похорону. Посилаючись на неіснуючі рекомендації та постанови Міністерства охорони здоров’я, користуючись розгубленим станом людей, вони нав’язують свої правила поховання, за скасування яких беруть гроші, хоча все це суперечить закону. Про що мова – в матеріалі “Апострофу”.

Правила поховання від МОЗ

Коли рік тому в Україні стали з’являтися перші жертви коронавірусу, постало питання, а як ховати заражені тіла? Тоді про китайський вірус було не так багато даних, а ось панічних настроїв вистачало. На початку квітня 2020 року МОЗ затвердив рекомендації, серед яких був пункт: “Тіла померлих повинні бути оброблені дезинфікуючим розчином і поміщені в непроникний герметичний пакет-мішок”. Весь список рекомендацій був опублікований безпосередньо на сайті відомства охорони здоров’я. Серед інших правил:

  • до обряду перед похованням, в разі крайньої необхідності, може допускатися не більше 10 осіб за умови одночасного перебування в приміщенні;
  • не більше 1 людини на 10 квадратних метрів;
  • під час обряду між присутніми повинна бути безпечна дистанція в 1,5 метра;
  • поцілунки тіла померлого забороняються, так як існує пряма можливість інфікування.
  • поховання або кремація тіла повинні здійснюватися в щільно закритій труні;
  • органи місцевого самоврядування здійснюють облік осіб, які були присутні при похованні.

З серпня постановою МОЗ №44 було внесено зміну, де необхідність ховати тіла інфікованих ковід в герметичних пакетах була виключно в разі надмірного утворення біологічної рідини.

Пройшов рік з початку пандемії COVID-19 в Україні, зараз в країні спостерігається третя хвиля захворюваності, яка щодня забирає сотні життів українців. І знову починають з’являтися повідомлення про те, що рідним і близьким не дають нормально поховати померлих родичів, не пускаючи їх попрощатися, вимагають помістити тіло в пакет і закриту труну, а в деяких випадках наполягають на обов’язковій кремації, хоча таких вимог не було навіть в початкових рекомендаціях МОЗ.

В середині березня 2021 року головний санлікар України Віктор Ляшко вирішив нагадати всім причетним до процесу організації похорону, що в прописаних нормах немає обмежуючих правил, як от кремація померлого або захоронення тільки в щільному пакеті.

Ляшко запевняє, що у людей є можливість попрощатися, забрати тіло і поховати рідних за звичайною процедурою, але з обов’язковим дотриманням усіх необхідних заходів безпеки. Про це зазначено в діючих правилах і рекомендаціях МОЗ.

“На жаль, в реальності бувають ситуації, коли рідні померлого повинні пройти сім кіл пекла, щоб попрощатися і поховати своїх рідних. Ще раз звертаюся до всіх, хто має відношення до процесу організації похорону. Не зловживайте розгубленим станом рідних, не спекулюйте на прописаних нормах, адже там немає обмежуючих правил, тільки кремація померлого або захоронення тільки в щільному пакеті”, – написав Ляшко на своїй сторінці в Facebook.

4143008447b467e29e327e029f7767e5 - Похорон померлих від коронавірусу скільки коштує - чи треба ховати в закритій труні і мішку

Байове кладовищеФото: Апостроф / Олександр Гончаров

Як відбувається насправді

Дійсно, є випадки, коли співробітники моргів або ритуальних служб зловживають своїм становищем. Як розповів “Апострофу” співробітник фірми, яка займається організацією похорону, за роботу з хворими ковід можуть попросити додаткову плату. Природно, в обхід каси.

Ще одна особливість, якщо людина померла вдома, і при цьому у неї був виявлений коронавірус, в морзі не вказують причиною смерті COVID. Як пояснив співрозмовник, там можуть написати, що це була пневмонія, хоча всі розуміють реальну причину. В такому випадку ховати можна навіть у відкритій труні.

З подібним при організації похорону зіткнувся киянин Денис, у якого за невеликий проміжок часу через коронавірус померли двоє родичів. Правда, за його словами, вимоги про поховання в мішку все ж звучали, і щоб домовитися, доводилося платити.

“Починається розмова: Він же ковідний? Так, ковідний. А його взагалі-то в мішку треба ховати. А як вирішити питання? Ось стільки-то. Тримайте”, – розповів він.

Таким чином похорон в Києві з відкритою труною обійшовся близько 12 тисяч гривень, а в Черкасах підготовка тіла до поховання коштувала 2 тисячі гривень, правда тут родичі вирішили ховати в закритій труні. При цьому ніяких обмежень на кількість присутніх на похоронах не було.

Тернополянин Володимир в середині березня поховав свою матір, вона лікувалася від коронавірусу у Львівській лікарні. Чоловік зазначив в розмові з “Апострофом”, що, на щастя, від патологоанатомів не чув ніяких вимог про пластикові пакети і закриті труни.

“Мені сказали, що всі ці вимоги давно скасували. Маму перевезли до Львівської області, в село, де вона проживала. Я добу перебував з нею, труна відкрита, і ніяким коронавірусом я не заразився. Зрозуміло, що я не контактував з тілом, але в загальному ніяких заборон не було. Єдине, що на відспівуванні у церкві священик попросив, щоб труна була закритою. Але це пов’язано з їх внутрішніми порядками, і до того ж стурбовані парафіяни зверталися до церкви, адже похорон був в суботу, а в неділю служба. Боялися, що можуть заразитися”, – говорить він.

В українських соцмережах і ЗМІ можна побачити історії людей, які зіткнулися з низкою проблем при організації похорону померлих від коронавірусу. Часто це стосується неможливості попрощатися з рідними, так як з моргу їх вивозять в закритій труні і відразу везуть на цвинтар. Щоб обійти заборони, родичам доводиться платити. Хоча в раніше згаданій постанові №44 чітко вказано, що, якщо близькі бажають побачити тіло померлого, це не заборонено, але тільки після його підготовки до поховання і без прямого контакту. А ось кремація або поховання тіла повинне проводитися тільки в закритій труні. Хоча, як показує практика, і тут можна домовитися.

ce74a2ff4d70b0d1caa1e52475e6749c - Похорон померлих від коронавірусу скільки коштує - чи треба ховати в закритій труні і мішку

Фото: Getty images

Правила ритуальних служб

Обдзвонивши кілька фірм, що займаються організаціями похорону в Києві, Одесі та Харкові, “Апостроф” з’ясував, що якихось особливих вимог поховання померлих від ковіду немає.

Єдине, сума може бути на 1000-1500 вище через необхідність проводити дезінфекцію приміщень і транспорту, де буде знаходитися тіло.

Так, стандартні похорони в Києві чи Одесі на 15-20 осіб обійдуться від 15 до 20 тис. Сюди входить труна, перевезення тіла, плечова бригада, місце на кладовищі, хрест на могилу, траурний вінок та інші супутні атрибути.

З неофіційних витрат, як нам розповів співробітник ритуальної служби, можуть бути додаткова оплата санітарам в морзі від 1000 до 3000 грн, і копальникам могил, крім офіційних 3000-4000 гривень, на руки ще 1000-2000 грн. Але це за бажанням.

У Харкові ж похорони обійдуться від 13 тисяч гривень. Проте в одній з похоронних фірм нам повідомили, що не всі кладовища міста бажають приймати ковідних.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

u ditjachomu tabori pid odesoju masove otruyennja d848889 80x80 - У дитячому таборі під Одесою масове отруєння
УКРАЇНА2 тижні тому

У дитячому таборі під Одесою масове отруєння

40ca687407283720730f8a9061c7c8e3 80x80 - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Україна, космос – Коли Україна запустить новий космічний апарат

3636c2ac17e10558a92e0659e7cb0aa0 80x80 - Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну - дипломат США
СВІТ3 тижні тому

Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну – дипломат США

27c99b375e2a7a9d2cc6b73474ca3a30 80x80 - Пластикові пакети Україна - чи заборонить влада тару і упаковку
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Пластикові пакети Україна – чи заборонить влада тару і упаковку

zelenskij pidpisav odin iz zemelnih zakoniv 9167e2e 80x80 - Зеленський підписав один із земельних законів
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський підписав один із земельних законів

v ukrayini dva dni znizhuyetsja pririst covid 19 9c72251 80x80 - В Україні два дні знижується приріст COVID-19
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні два дні знижується приріст COVID-19

52c04d43e24ed0882b96149cd68134ee 80x80 - Погода у червні - прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Погода у червні – прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні

de750f30c6ef0a08982371c0eb6a12ba 80x80 - Погода на літо 2021 - синоптики дали прогноз на все літо - новини України
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Погода на літо 2021 – синоптики дали прогноз на все літо – новини України

kiyiv otrimaye novij paket cilej partnerstva z nato 482978b 80x80 - Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО
УКРАЇНА3 тижні тому

Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО

v mvf zajavili pro progres u peregovorah iz kiyevom 3181154 80x80 - В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом
УКРАЇНА2 тижні тому

В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом

doba v oos pjat obstriliv vtrat nemaye 5756b7d 80x80 - Доба в ООС: п'ять обстрілів, втрат немає
УКРАЇНА3 тижні тому

Доба в ООС: п’ять обстрілів, втрат немає

homchak nazvav garjachi naprjamki na donbasi cd2de19 80x80 - Хомчак назвав "гарячі" напрямки на Донбасі
УКРАЇНА3 тижні тому

Хомчак назвав “гарячі” напрямки на Донбасі

padinnja povitrjanoyi kuli na hmelnichchini v policiyi rozpovili podrobici 2fed3b1 80x80 - Падіння повітряної кулі на Хмельниччині: в поліції розповіли подробиці
УКРАЇНА4 тижні тому

Падіння повітряної кулі на Хмельниччині: в поліції розповіли подробиці

verhovna rada maye namir vreguljuvati borgi za gaz a1ab4ce 80x80 - Верховна Рада має намір врегулювати борги за газ
УКРАЇНА3 тижні тому

Верховна Рада має намір врегулювати борги за газ

taran pojasniv neobhidnist nacoporu cdf485f 80x80 - Таран пояснив необхідність нацопору
УКРАЇНА4 тижні тому

Таран пояснив необхідність нацопору

glava obsye znovu vidvidaye ukrayinu 7703e1f 80x80 - Глава ОБСЄ знову відвідає Україну
УКРАЇНА1 тиждень тому

Глава ОБСЄ знову відвідає Україну

usi oblasti ukrayini zalishajutsja v zelenij zoni moz 8de6241 80x80 - Усі області України залишаються в зеленій зоні - МОЗ
УКРАЇНА1 тиждень тому

Усі області України залишаються в зеленій зоні – МОЗ

na zasidanni rnbo rozgljanut visim pitan d4985bf 80x80 - На засіданні РНБО розглянуть вісім питань
УКРАЇНА3 тижні тому

На засіданні РНБО розглянуть вісім питань

sud postaviv krapku v pitanni likvidaciyi upc kp 0d36701 80x80 - Суд поставив крапку в питанні ліквідації УПЦ КП
УКРАЇНА2 тижні тому

Суд поставив крапку в питанні ліквідації УПЦ КП

kabmin zatverdiv svjatkuvannja dnja nezalezhnosti 2000f66 80x80 - Кабмін затвердив святкування Дня Незалежності
УКРАЇНА2 тижні тому

Кабмін затвердив святкування Дня Незалежності

0a9b64da6800096953749437eeeb2574 80x80 - Вінниця зробила соціальний бізнес одним з пріоритетів
СУСПIЛЬСТВО17 хв. тому

Вінниця зробила соціальний бізнес одним з пріоритетів

pidsumki 2106 novi sankciyi i progrash na yevro 2020 f11b608 80x80 - Підсумки 21.06: Нові санкції і програш на Євро-2020
УКРАЇНА1 годину тому

Підсумки 21.06: Нові санкції і програш на Євро-2020

94e29add4b00a370ee88257150c39181 80x80 - Український безпілотник ACE ONE - скільки коштує унікальна розробка
СУСПIЛЬСТВО2 години тому

Український безпілотник ACE ONE – скільки коштує унікальна розробка

v ukrayini pidtopleni majzhe 250 budinkiv bbdf379 80x80 - В Україні підтоплені майже 250 будинків
УКРАЇНА3 години тому

В Україні підтоплені майже 250 будинків

vakcinaciyi ochikujut majzhe 720 tisjach ukrayinciv fd07f08 80x80 - Вакцинації очікують майже 720 тисяч українців
УКРАЇНА5 години тому

Вакцинації очікують майже 720 тисяч українців

v ukrayini mensh jak 350 vipadkiv koronavirusu za dobu 841c55f 80x80 - В Україні менш як 350 випадків коронавірусу за добу
УКРАЇНА7 години тому

В Україні менш як 350 випадків коронавірусу за добу

ukrayina kupit u britaniyi dva bojovih korabli zmi a86515d 80x80 - Україна купить у Британії два бойових кораблі - ЗМІ
УКРАЇНА9 години тому

Україна купить у Британії два бойових кораблі – ЗМІ

ssha vislovili pidtrimku ukrayinskim bizhencjam 0c3fb6a 80x80 - США висловили підтримку українським біженцям
УКРАЇНА11 години тому

США висловили підтримку українським біженцям

kuleba tureckimi bpla zahishhatimemosja vid rosiyi e8b7175 80x80 - Кулеба: Турецькими БПЛА захищатимемося від Росії
УКРАЇНА13 години тому

Кулеба: Турецькими БПЛА захищатимемося від Росії

kravchuk ociniv naslidki mozhlivogo priyednannja ssha do normandiyi fd2280a 80x80 - Кравчук оцінив наслідки можливого приєднання США до "нормандії"
УКРАЇНА15 години тому

Кравчук оцінив наслідки можливого приєднання США до “нормандії”

mer mariupolja zaklikav nakriti misto zaliznim kupolom f6e2833 80x80 - Мер Маріуполя закликав накрити місто Залізним куполом
УКРАЇНА17 години тому

Мер Маріуполя закликав накрити місто Залізним куполом

kuleba zvinuvativ nato v bezdijalnosti 800e7c9 80x80 - Кулеба звинуватив НАТО в бездіяльності
УКРАЇНА19 години тому

Кулеба звинуватив НАТО в бездіяльності

vbivstvo pidlitka v nikopoli pidozrjuvanogo zaareshtuvali 8abac85 80x80 - Вбивство підлітка в Нікополі: підозрюваного заарештували
УКРАЇНА21 годину тому

Вбивство підлітка в Нікополі: підозрюваного заарештували

v ukrayini novi pravila karantinu 43fcbf4 80x80 - В Україні нові правила карантину
УКРАЇНА23 години тому

В Україні нові правила карантину

ssha pidtverdili zamorozhennja 100 mln dopomogi ukrayini ec124f7 80x80 - США підтвердили замороження $100 млн допомоги Україні
УКРАЇНА1 день тому

США підтвердили замороження $100 млн допомоги Україні

d47ba961583ec33e151fd79a980fb87d 80x80 - Повінь в Криму - чому винні російські окупанти
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Повінь в Криму – чому винні російські окупанти

separatisti dvichi porushili rezhim tishi 6344671 80x80 - Сепаратисти двічі порушили режим тиші
УКРАЇНА1 день тому

Сепаратисти двічі порушили режим тиші

u minfini rozpovili pro krediti za derzhgarantijami dc72543 80x80 - У Мінфіні розповіли про кредити за держгарантіями
УКРАЇНА1 день тому

У Мінфіні розповіли про кредити за держгарантіями

u dtp zaginula 21 richna ukrayinska rekordsmenka cbb7da9 80x80 - У ДТП загинула 21-річна українська рекордсменка
УКРАЇНА1 день тому

У ДТП загинула 21-річна українська рекордсменка

poranennja civilnogo v avdiyivci zjavilisja detali a05001e 80x80 - Поранення цивільного в Авдіївці: з'явилися деталі
УКРАЇНА1 день тому

Поранення цивільного в Авдіївці: з’явилися деталі