Зв'язок з нами

ГРОШІ

Польща робота для українців – скільки можна заробити

polshha robota dlja ukrayinciv skilki mozhna zarobiti 758075c - Польща робота для українців - скільки можна заробити

Фото: pixabay.com

Мільйони українців сьогодні працюють за кордоном, і все більше наших співвітчизників вирішують залишитися там назавжди. Уряд Польщі докладає зусиль для того, щоб максимально спонукати українських заробітчан не повертатися на батьківщину. Що означає для України масовий виїзд робочої сили за кордон і чим це обернеться для економіки держави в майбутньому – з’ясовував “Апостроф”.

Шукають 5 мільйонів працівників

Найближчими роками Польща планує значно спростити працевлаштування іноземців, а також вжити заходів до того, щоб полегшити їм адаптацію в країні на постійній основі. В рамках національного плану реконструкції передбачається перевести видачу дозволів на роботу повністю в цифровий формат, значно скоротити формальності і час, необхідний для їх оформлення.

Окрім того, уряд країни декларує зацікавленість у тому, щоб люди з інших країн приїздили в Польщу не як тимчасові робітники, а на постійне проживання і привозили з собою свої родини.

“Ми хочемо, щоб іноземці могли легко приїжджати до Польщі та починати тут працювати, особливо у професіях, де нам бракує робочої сили. Ми хотіли б запропонувати їм, щоб вони також привезли свої сім’ї, щоб вони могли створювати наш ВВП разом з нами”, – повідомила заступниця міністра розвитку, праці і технологій Івона Міхалек.

Бурхливий економічний розвиток, що спостерігається в Польщі протягом останніх десятиріч, вимагає все більше робочих рук. І забезпечити їх можна, тільки залучивши працівників з інших країн.

“Декілька років тому польські економісти сформували думку про те, що країні до 2050 року необхідно залучити як мінімум 5 мільйонів іммігрантів, які не будуть простими заробітчанами, а повністю адаптуються в країні. В іншому разі Польща не зможе забезпечити сталий економічний розвиток. Саме тому Польща методично залучає працівників з різних країн, особливу перевагу надаючи сусідам зі Східної Європи. Окрім України це Білорусь, Молдова, Вірменія, Грузія і Росія”, – розповів в коментарі “Апострофу” президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

Беруть і літніх, і з родинами

Найбільшим донором польського ринку праці вже багато років є Україна. Ще у 90-х роках сформувався значний потік заробітчан до сусідньої країни. Спочатку вони використовувалися переважно як сезонні працівники на малокваліфікованих роботах — у сільському господарстві, на будівництві тощо. Проте згодом все більше українців почали перебиратися в сферу обслуговування, промисловість та інші галузі, що потребують більш високої професійної кваліфікації, та залишатися за кордоном на більш тривалий час.

“Уряд Польщі та роботодавці протягом останніх десятиліть докладали досить багато зусиль для того, щоб змінити поведінкові моделі українських трудових мігрантів, стимулювати їх залишатися в країні на постійне проживання і перевозити туди свої родини, – говорить експерт ринку праці Тетяна Пашкіна. – І всі заходи, які вживає польський уряд в рамках нових програм, спрямовані на ту ж саму мету — максимально сприяти адаптації українських працівників у Польщі”.

Причому, за словами експерта, польський ринок праці проявляє набагато більше гнучкості, ніж український, і набагато ефективніше використовує наявні ресурси.

“В Україні роботодавці традиційно віддають перевагу молодим працівникам, а ті, кому виповнилося 40 і більше років, вважаються вже занадто старими, – розповідає Пашкіна. – Польські ж роботодавці охоче беруть людей навіть старших за 50 років. Якщо людина — кваліфікований фахівець і знаходиться в хорошій фізичній формі, то яка зрештою різниця, який вік вказаний в неї в паспорті”.

Також останніми роками Польща помітно змінила своє ставлення до сімейного стану працівників. Якщо раніше роботодавці хотіли мати справу переважно з самотніми людьми або з кимось одним з подружжя, то тепер багато хто створює умови для переселення з родинами. Завдяки цьому зростає не лише кількість українських робітників у Польщі, але й кількість народжених ними дітей. Навіть в 2020 році, коли потік мігрантів дещо скоротився, таких дітей з’явилося на 14% більше, ніж у 2019 році.

polshha robota dlja ukrayinciv skilki mozhna zarobiti aee448e - Польща робота для українців - скільки можна заробити

Фото: pixabay.com

Роботу дадуть, але любити не обіцяють

Втім на шляху трудових мігрантів, що переїздять в пошуках матеріального благополуччя, лежать не самі лише вигоди. Приїжджим доводиться стикатися з негативним ставленням до себе через культурні, мовні та інші відмінності.

До того ж, місцеві жителі традиційно дотримуються думки, що мігранти прибувають до їхньої країни з метою відібрати їхню роботу і зарплату.

Про існування таких настроїв у Польщі легко нерідко розповідають й самі заробітчани.

“Залишившись в Україні без роботи, я вирішив податися на заробітки у Польщу, – розповідає житель Мукачева Олексій. – Не знаючи мови, я зміг влаштуватися тільки на малокваліфіковану роботу — комплектувальником на склад. Там мені і іншим заробітчанам з України одразу дали зрозуміти, що ми — люди другого сорту. Польські керівники ставилися до нас зневажливо, навіть зверталися не на ім’я, а за номерами. Плата за роботу була нижчою, ніж у польських працівників, а робочий день досягав 12 годин. Зрештою, якщо відняти витрати на житло та харчування, вийшло, що заробіток там такий же, як і в Україні — близько 8 тисяч гривень на місяць. І при цьому жодної медичної допомоги, жодних лікарняних… Тож попрацювавши два місяці, я повернувся додому”.

З дискримінацією можуть зіштовхнутися і кваліфіковані фахівці. Молода подружня пара програмістів з Києва – Павло та Світлана працювали в Любліні на фірмі, що займається розробкою програмного забезпечення для ігрових автоматів.

“Через три роки фірма повинна була підвищити нам платню та надати пакет медичного страхування, – розповідає Світлана. – Але за тиждень до цього терміну нас звільнили. На мою вимогу пояснити причину мені згадали про якусь помилку, яку я допустила років півтора тому назад і яка тоді не викликала жодних проблем. Так що тепер доведеться починати все з початку”.

Залишимося без лікарів?

Але попри це міграційні настрої є дуже поширеними серед українців. Як повідомив Василь Воскобойник, згідно з соціологічними опитуваннями, проведеними групою “Рейтинг”, 35% українських громадян задумуються про роботу за кордоном. Звичайно, це не означає, що всі вони обов’язково виїдуть. Так само, як і не означає того, що ті, хто виїде, обов’язково залишаться за кордоном назавжди. Адже культурні відмінності, непрестижна праця і негативне ставлення місцевого населення спонукають більшість мігрантів все ж таки повертатися на батьківщину. На думку експерта, кількість тих, хто залишиться назавжди, навряд чи перевищить 20% від тих, хто виїздить на роботу.

Втім все одно Україна сьогодні несе незворотні втрати працездатних людей, які могли б працювати на розвиток вітчизняної економіки. І поки українські громадяни наповнюють іноземні ринки праці, залишається питання, яким чином такий відтік робочої сили відіб’ється на нашій власній країні. Адже демографічна ситуація в Україні, прямо скажемо, не надто сприятлива.

“На даний момент Україна увійшла в тренд скорочення населення, – говорить Василь Воскобойник. – За прогнозами демографів до 2030 року кількість працездатного населення скоротиться на 3 мільйони осіб. І це – без врахування трудової міграції. Така ситуація жахливо відіб’ється на стані української економіки. Через 10 років виникне дефіцит працівників навіть на тих виробництвах, які вже існують, не кажучи про економічний розвиток. Відповідно нікому буде платити податки, наповнювати Пенсійний фонд тощо”.

Українські роботодавці вже починають відчувати прикрі наслідки відтоку робочої сили за кордон. За словами президента Української спілки промисловців та підприємців Анатолія Кінаха, до карантинних обмежень за кордоном працювало від 7 до 9 мільйонів наших співвітчизників. Переважно це люди економічно найбільш ефективного віку – 30-40 років. І що тривожить найбільше, від’їжджають вузькі спеціалісти, брак яких вже відчувається в Україні.

“Від початку 2020 року Україну покинули понад 66 тисяч лікарів та медичних працівників, – заявив Анатолій Кінах в коментарі “Апострофу”. – Ще майже 34 тисячі медпрацівників, переважно пенсійного та передпенсійного віку, звільнилося через пандемію коронавірусу. Вже зараз Україна відчуває кадровий голод. Минулоріч МОЗ України повідомляло про брак як мінімум 33 тисяч лікарів. Невисокі зарплати, відсутність адекватних до наявних умов (навантаження через пандемію коронавірусу) виплат тощо зумовлює трудову міграцію в цій сфері”.

polshha robota dlja ukrayinciv skilki mozhna zarobiti 3970b9a - Польща робота для українців - скільки можна заробити

Фото: pixabay.com

Кого запрошувати нам

Єдиний вихід з цієї ситуації — зробити Україну більш привабливим місцем для життя та роботи. В першу чергу потрібно скоротити відтік власної робочої сили, а потім, в міру економічного зростання, замислюватися і про залучення кадрів за прикладом інших держав.

“Україна повинна будувати власну міграційну стратегію, щоб залучати працівників з інших країн, – вважає Василь Воскобойник. – Уряд спільно з демографами повинен розробити список країн, з яких ми бажали б залучати працівників. Без цього ми не зможемо забезпечити економічний розвиток і достатню кількість платників податків для підтримання соціальних стандартів. А, якщо замість збільшення кількості працівників держава обере шлях підвищення податкового тиску на тих, хто залишився, це стане додатковим фактором для подальшого витіснення працездатних людей з України”.

Тим часом, на даний момент держава практично усунулась від регулювання міграційних процесів. На даний момент в Верховній Раді готується законопроект про захист трудових мігрантів, який змінить стосунки держави з працівниками, що виїздять за кордон. Проте жодних заходів щодо людей, які приїздять чи можуть приїхати до України, держава не вживає.

Тим часом, якщо колись в майбутньому Україна стане привабливою країною для трудової міграції, їй доведеться пройти через всі проблеми, які з цим пов’язані, і з якими стикаються сьогодні більш розвинуті країни. Нам доведеться учитися співіснувати з представниками інших культур і релігій, що не завжди просто і нерідко викликає конфлікті ситуації.

“Українці є мононацією, – каже Тетяна Пашкіна. – У нас практично немає досвіду співіснування з великими потоками мігрантів. Тому їх поява в майбутньому може викликати суспільну напругу і конфлікти. І держава має бути до цього готова”.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

glava obsye znovu vidvidaye ukrayinu 7703e1f 80x80 - Глава ОБСЄ знову відвідає Україну
УКРАЇНА3 тижні тому

Глава ОБСЄ знову відвідає Україну

102b853d62c579904a4a0e618e1d3e41 80x80 - Байден Путін зустріч 16 червня - про що домовляться, думка Дмитра Гудкова
СВІТ3 тижні тому

Байден Путін зустріч 16 червня – про що домовляться, думка Дмитра Гудкова

v mvf zajavili pro progres u peregovorah iz kiyevom 3181154 80x80 - В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом
УКРАЇНА4 тижні тому

В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом

7cd79387147e01ade0083a8418138ea4 80x80 - Субсидія 2021 Україна - як оформити, які потрібні документи, умови
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Субсидія 2021 Україна – як оформити, які потрібні документи, умови

sud postaviv krapku v pitanni likvidaciyi upc kp 0d36701 80x80 - Суд поставив крапку в питанні ліквідації УПЦ КП
УКРАЇНА4 тижні тому

Суд поставив крапку в питанні ліквідації УПЦ КП

posolstvo ssha vzjalo uchast u skandali z formoju 4784d1d 80x80 - Посольство США взяло участь у скандалі з формою
УКРАЇНА4 тижні тому

Посольство США взяло участь у скандалі з формою

ukrayina potrolila rf cherez video what is russia 4c9f55e 80x80 - Україна потролила РФ через відео What is Russia
УКРАЇНА3 тижні тому

Україна потролила РФ через відео What is Russia

na pivdennomu berezi krimu zijshli selevi potoki 855f0ef 80x80 - На південному березі Криму зійшли селеві потоки
УКРАЇНА2 тижні тому

На південному березі Криму зійшли селеві потоки

velika privatizacija chi zumiye vlada napovniti bjudzhet novini ukrayini b5d6fdc 80x80 - Велика приватизація - чи зуміє влада наповнити бюджет - Новини України
ГРОШІ4 тижні тому

Велика приватизація – чи зуміє влада наповнити бюджет – Новини України

vid covid povnistju shhepleni 200 tisjach ukrayinciv 508bc49 80x80 - Від COVID повністю щеплені 200 тисяч українців
УКРАЇНА4 тижні тому

Від COVID повністю щеплені 200 тисяч українців

zelenskij vlashtuvav piknik dlja zhurnalistiv 15b42fe 80x80 - Зеленський влаштував пікнік для журналістів
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський влаштував пікнік для журналістів

v ukrayinu dostavili 117 tisjach doz vakcini pfizer 9b45c5a 80x80 - В Україну доставили 117 тисяч доз вакцини Pfizer
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україну доставили 117 тисяч доз вакцини Pfizer

10ca933c358af398359fb7cc452bdbe9 80x80 - Аварія електросамокат сігвей - що робити, які правила при ДТП
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Аварія електросамокат сігвей – що робити, які правила при ДТП

usi oblasti ukrayini zalishajutsja v zelenij zoni moz 8de6241 80x80 - Усі області України залишаються в зеленій зоні - МОЗ
УКРАЇНА3 тижні тому

Усі області України залишаються в зеленій зоні – МОЗ

c3db126bf97c4a2bcaa905fb3024f275 80x80 - Україна і НАТО - що потрібно зробити Києву, щоб отримати членство
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Україна і НАТО – що потрібно зробити Києву, щоб отримати членство

kabmin zatverdiv svjatkuvannja dnja nezalezhnosti 2000f66 80x80 - Кабмін затвердив святкування Дня Незалежності
УКРАЇНА4 тижні тому

Кабмін затвердив святкування Дня Незалежності

595352439a697c6b3a704e4700476cb0 80x80 - Підвищення пенсійного віку - чого хоче домогтися влада - Новини України
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Підвищення пенсійного віку – чого хоче домогтися влада – Новини України

v ukrayini u inozemcja viluchili 13 starovinnih knig 3fa1985 80x80 - В Україні у іноземця вилучили 13 старовинних книг
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні у іноземця вилучили 13 старовинних книг

doba v oos visim porushen rezhimu tishi 04e09b3 80x80 - Доба в ООС: вісім порушень режиму "тиші"
УКРАЇНА3 тижні тому

Доба в ООС: вісім порушень режиму “тиші”

v ukrayini zminjat sistemu oplati praci chinovnikiv 6221a2a 80x80 - В Україні змінять систему оплати праці чиновників
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні змінять систему оплати праці чиновників

polshha robota dlja ukrayinciv skilki mozhna zarobiti 758075c 80x80 - Польща робота для українців - скільки можна заробити
ГРОШІ2 хв. тому

Польща робота для українців – скільки можна заробити

v ukrayini za dobu ponad 73 tisjachi covid shheplen bd7fb2b 80x80 - В Україні за добу - понад 73 тисячі COVID-щеплень
УКРАЇНА3 хв. тому

В Україні за добу – понад 73 тисячі COVID-щеплень

v ukrayini za den 541 novij vipadok covid 19 913ca45 80x80 - В Україні за день 541 новий випадок COVID-19
УКРАЇНА2 години тому

В Україні за день 541 новий випадок COVID-19

doba v oos devjat obstriliv u zsu vtrati 09cb597 80x80 - Доба в ООС: дев'ять обстрілів, у ЗСУ втрати
УКРАЇНА4 години тому

Доба в ООС: дев’ять обстрілів, у ЗСУ втрати

ljudjam rekomenduvali ne kupatisja na pljazhah u zatoci 463f2a2 80x80 - Людям рекомендували не купатися на пляжах у Затоці
УКРАЇНА6 години тому

Людям рекомендували не купатися на пляжах у Затоці

u krimu znovu zlivi jaltu zatopljuye b65b035 80x80 - У Криму знову зливи, Ялту затоплює
УКРАЇНА8 години тому

У Криму знову зливи, Ялту затоплює

u ssha rozpovili pro peredachu vakcin ukrayini c43e0f0 80x80 - У США розповіли про передачу вакцин Україні
УКРАЇНА10 години тому

У США розповіли про передачу вакцин Україні

ukrayinci vitrachajut bilshe nizh zarobljajut b7b7492 80x80 - Українці витрачають більше, ніж заробляють
УКРАЇНА12 години тому

Українці витрачають більше, ніж заробляють

na donbasi zaginuv boyec zsu eff40e5 80x80 - На Донбасі загинув боєць ЗСУ
УКРАЇНА14 години тому

На Донбасі загинув боєць ЗСУ

98ac4fe972596ed9f6881f3460ecd63b 80x80 - Штам Дельта - врятує імунітет від звичайного коронавірусу чи ні
СУСПIЛЬСТВО15 години тому

Штам Дельта – врятує імунітет від звичайного коронавірусу чи ні

v ukrayini projdut navchannja z vijskovimi nato 809ff4a 80x80 - В Україні пройдуть навчання з військовими НАТО
УКРАЇНА16 години тому

В Україні пройдуть навчання з військовими НАТО

dohodi vid maloyi privatizaciyi zrosli vchetvero e9fc000 80x80 - Доходи від малої приватизації зросли вчетверо
УКРАЇНА18 години тому

Доходи від малої приватизації зросли вчетверо

borgi za komunalku znimatimut z rahunku v banku a009034 80x80 - Борги за комуналку зніматимуть з рахунку в банку
УКРАЇНА20 години тому

Борги за комуналку зніматимуть з рахунку в банку

smert pislja pfizer jak jde vakcinacija v ukrayini 0c796b3 80x80 - Смерть після Pfizer. Як йде вакцинація в Україні
УКРАЇНА22 години тому

Смерть після Pfizer. Як йде вакцинація в Україні

zelenskij virushit z vizitom do litvi 932d040 80x80 - Зеленський вирушить з візитом до Литви
УКРАЇНА1 день тому

Зеленський вирушить з візитом до Литви

mzs nazvalo temi zustrichi zelenskogo i merkel e846914 80x80 - МЗС назвало теми зустрічі Зеленського і Меркель
УКРАЇНА1 день тому

МЗС назвало теми зустрічі Зеленського і Меркель

kuleba rozpoviv pro principi kompensaciyi za pp 2 d0eeb9e 80x80 - Кулеба розповів про принципи компенсації за ПП-2
УКРАЇНА1 день тому

Кулеба розповів про принципи компенсації за ПП-2

v ukrayini zareyestruvali vakcinu johnsonjohnson f9b8f9c 80x80 - В Україні зареєстрували вакцину Johnson&Johnson
УКРАЇНА1 день тому

В Україні зареєстрували вакцину Johnson&Johnson

u mzs rozpovili pro vizit zelenskogo do ssha e120e91 80x80 - У МЗС розповіли про візит Зеленського до США
УКРАЇНА1 день тому

У МЗС розповіли про візит Зеленського до США

6ad62fa97373e1401b6faf71ba3cca49 80x80 - Pfizer Україна - можна колоти різні вакцини чи ні, що буде
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Pfizer Україна – можна колоти різні вакцини чи ні, що буде