Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Президентський університет Зеленського – як вступити до університету Зеленського

b096ce7b37783da6394fed035613d286 - Президентський університет Зеленського - як вступити до університету Зеленського

Презентація президентського університету на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Освіта і наука» Фото: president.gov.ua

В останній день весни президент Володимир Зеленський анонсував створення в Україні Президентського університету. Як тільки ця новина з’явилася в ЗМІ і на сайті гаранта, соцмережами прокотилася хвиля скептицизму. Мовляв, значущих досягнень за два роки президентства Зеленського не спостерігається, а отже, і проект вузу, де готуватимуть “людей майбутнього” – чергова піар кампанія влади і не більше. Якщо абстрагуватися від народного скепсису і сарказму, до президентського університету є три головних питання: чи потрібен Україні такий вуз в принципі, чи залишаться його випускники працювати на благо країни і чи зможе влада якісно реалізувати такий проект? Відповіді на ці питання шукав “Апостроф”.

Що це буде

Отже, за словами Володимира Зеленського, новий вуз повинен стати “сучасним інноваційним освітнім і науковим центром”, де готуватимуть “лідерів для стратегічних галузей розвитку держави”. Така собі Кремнієва долина по-українськи.

“Це – установа вищої освіти, яка готуватиме людей майбутнього. Яка збере в одному місці найкращих викладачів і буде навчати фахівців, які зможуть вирішувати важливі завдання для захисту нашої держави в дуже важливих, пріоритетних, найбільш актуальних напрямках – напрямках сьогодення і завтрашніх викликів”, – підкреслив Володимир Зеленський.

Планується, що вуз випускатиме фахівців в області інформаційних технологій, кібербезпеки і штучного інтелекту, нанотехнологій, аерокосмічних, енергетичних технологій, а також біотехнологів і експертів з питань міжнародних комунікацій.

У майбутніх студентів вузу будуть найкращі викладачі (як українські, так і зарубіжні), міжнародне стажування, а випускники отримають гарантовані робочі місця в Україні. У цьому, власне, і суть самої ідеї – підготувати найкращих фахівців, які не поїдуть до Польщі, а залишаться працювати в Україні, забезпечуючи конкурентоспроможність країни на світовій арені.

Весь цей освітній рай збираються розмістити на 16 гектарах “Експоцентру України” (ВДНГ). Буде побудовано 11 кампусів з готелями для студентів і педагогів, дипломатичною службою, представництвами іноземних компаній і навіть власною лікарнею.

На реалізацію проекту виділять 7,2 мільярда гривень. Правда, поки не зовсім зрозуміло де їх візьмуть.

“Гроші на цей університет – це будуть якісь нові гроші або їх планують забрати з освітнього бюджету? Уже в цьому році будуть шукати і забирати гроші або з наступного року?” , – говорить “Апострофу” екс-міністр освіти Сергій Квіт.

Але з’явиться вуз, звичайно ж, не завтра: перший набір студентів запланований на 2023 рік.

Що й казати, проект виглядає пафосно, модно і масштабно. Але виникає головне питання.

Чи потрібен вуз країні

На перший погляд, питання може здатися навіть дивним. Невже такий дивовижний проект може бути зайвим? Адже добре, що українська влада нарешті перейнялася освітою майбутнього.

Але з іншого боку, всі спеціальності університету, які були анонсовані Зеленським, вже давним-давно є в діючих вузах країни. Наприклад, вивчитися на фахівця з кібербезпеки можна в університетах Дніпра, Запоріжжя, Вінниці, Києва, Львова, Житомира.

Нанотехнології, штучний інтелект, аерокосмічні технології… Все це звучить футуристично і актуально, але і за цими спеціальностями в українських вузах вже готують студентів. Так навіщо українським платникам податків утримувати ще один вуз, нехай і президентський?

7a035cde0e75d5437aaf994039cd1a53 - Президентський університет Зеленського - як вступити до університету Зеленського

Проєкт президентського університетуФото: Скриншот з відео

Разом з тим, хоча українські вузи вже багато років і навчають своїх студентів, та нобелівських лауреатів серед них поки що, на жаль, немає.

“Є загальне відчуття, що наша освіта разом з науковим прогресом не є передовими. Нема проривів, – каже “Апострофу” завідувач відділом філософії культури, етики та естетики Інституту філософії НАН України Євген Бистрицький. – Наприклад, така величезна країна як Україна не змогла зробити для себе вакцину від коронавірусу. Що це означає? це означає, що рівень розвитку біотехнологій в нашій країні не дозволяє цього зробити. Відповідно, щось потрібно робити з наукою і освітою”.

Однак створення райського місця посеред руїн, на думку експертів, не закриє потреб країни в технологічному розвитку.

“Цю потребу хочуть вирішити наївним, пострадянським способом: створити якийсь центр, який би сконцентрував найкращих вчених і студентів. Необхідну реформу освіти і науки хочуть підмінити одноразовою акцією. Але це не допоможе. Будь-який гриб виростає, коли є грибниця, коли є на чому рости. А цього “на чому рости” у нас немає. Академія наук ледве жевріє. Не можна з посереднього рівня знайти найкращих і зробити щось надзвичайне. На жаль, історія з президентським університетом, показує надзвичайно слабке адміністрування держави з боку президента”, – нарікає Бистрицький.

При цьому, “Установи нового типу в Україні, звичайно, потрібні”, – запевняє “Апостроф” експерт напряму “Освіта” Українського інституту майбутнього Микола Скиба. Але такі установи не можуть існувати паралельно з іншою, забюрократизованою системою вищої державної освіти.

“Адже зараз є законодавчі обмеження, які стримують продуктивність діючих університетів в Україні, – додає Скиба. – Наприклад, обмеження в кадровій політиці: є тарифна сітка і університет не може платити” білу “ринкову зарплату запрошеному фахівцеві, щоб він провів майстер-клас або прочитав спецкурс, провів лекції. А на трудовий договір фахівець швидше за все не піде, адже це громіздкий бюрократичний процес, та ще й за невеликі гроші. Так можливо, треба було б починати з розчищення саме цього правового поля?”

Більш того, на думку екс-міністра економічного розвитку України Павла Шеремети, створення вузу під патронатом влади навпаки погіршить ситуацію на ринку освіти.

“Такий університет ламає конкуренцію на ринку освіти. Кого буде підтримувати президент? Кого буде підтримувати уряд? Звичайно ж, свій університет. Попри те, чи гарний там якість освіти, попри те, чи виправдовують себе витрати на цей вуз. На все це просто закриватимуть очі. А для чого, якщо у нас є ринок освіти і він впливає на інновації, підвищення якості”, – прокоментував “Апострофу” Павло Шеремета.

У той же час, виникає інше, не менш важливе питання: чи виконають випускники президентського вузу місію…

4d25248b6e413e84f832df4ca834b334 - Президентський університет Зеленського - як вступити до університету Зеленського

Чи виконають випускники президентського вузу місію? / Ілюстративне фотоФото: УНІАН

Залишитися в Україні

Адже якщо, отримавши найкращу освіту в країні, за гроші держави (а навчання в президентському вузі буде безкоштовним), студенти поїдуть з України, тоді навіщо це все?

“Щоб вони залишилися, їм потрібно створювати особливі умови, – каже Бистрицький. – У такому разі, одна частина вчених буде виділятися над іншою. А головним в науковому співтоваристві є колективна, солідарна робота, і цей принцип порушується. Це було можливо в СРСР, в тоталітарній державі, коли створювалися “шарашки”. У демократичній державі це неможливо”.

“У нас, на щастя, не тоталітарна держава, щоб на кордоні не випускати людей”, – додає Скиба.

У такому випадку, як втримати випускників? Відповідь елементарна: “Втримати можна тільки адекватними робочими місцями з ринковою зарплатою”, – говорить Скиба.

Ось тільки забезпечити ринкову зарплату далеко не так просто.

“Це означає, що потрібно сприяти загальному інвестиційному клімату в країні і розвитку нових виробництв”, – резюмував Микола Скиба.

А поліпшення інвестиційного клімату в країні – питання настільки комплексне, що вирішити його простими піар-заявами або президентськими указами неможливо.

Реалізація проекту

Втім, незважаючи на критику експертного співтовариства, президентський університет, швидше за все, з’явиться на ВДНГ.

“Маємо політичну заяву і включити “задню”, навіть під тиском академічної громадськості та медіа, вже навряд чи можливо”, – зазначає Микола Скиба.

Але виникають обґрунтовані побоювання, що в українських реаліях проект не буде реалізований в принципі, або буде реалізований “криво”.

По-перше, на думку експертів, за якихось три роки проект університету просто неможливо реалізувати.

“Створення якісного університету забере десятиліття. Таким чином, скільки років президент має намір бути при владі? Я знаю тільки два президентських університети: один в Казахстані, інший в Росії. Але там влада не змінюється десятиліттями. А три роки, про які говорить президент і міністр освіти, вистачить тільки для того, щоб побудувати будівлі. Але будівництво будівель – це не створення університету”, – додає Павло Шеремета.

По-друге, в Україні вже були грандіозні проекти під патронатом гарантів, наприклад, “Лікарня майбутнього”, якою займалася дружина екс-президента Віктора Ющенка Катерина Ющенко. Правда, президентська лікарня так і не з’явилася.

“За доброю українською традицією, через три роки або через 8 років прийде до влади інший президент, і швидше за все, з іншого табору, знову-таки, за гарною українською традицією. Новий президент буде підтримувати цей університет? Ні. Це ми вже проходили з президентської лікарнею Ющенка. Тобто ніякого наступництва не буде, а якщо так, то 7 мільярдів гривень будуть спущені на вітер”, – резюмував Павло Шеремета.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

v ukrayini dvoma dozami vakcinovano 428 osib b75c653 80x80 - В Україні двома дозами вакциновано 428 осіб
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні двома дозами вакциновано 428 осіб

360a82181e45290f1e059ec6de6c9147 80x80 - Україна без НАТО - чому Блінкен не підняв це питання в розмові з Зеленським
СВІТ4 тижні тому

Україна без НАТО – чому Блінкен не підняв це питання в розмові з Зеленським

zelenskij vistupiv zi zvernennjam u den pamjati 93fe347 80x80 - Зеленський виступив зі зверненням у День пам'яті
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський виступив зі зверненням у День пам’яті

zelenskij postaviv zavdannja do dnja nezalezhnosti b48d6be 80x80 - Зеленський поставив завдання до Дня Незалежності
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський поставив завдання до Дня Незалежності

medvedchuk prokomentuvav obshuki i pidozri u zradi a5fff90 80x80 - Медведчук прокоментував обшуки і підозри у зраді
УКРАЇНА3 тижні тому

Медведчук прокоментував обшуки і підозри у зраді

v upc mp zajavili pro zahoplennja hramu v rivnenskij oblasti 798feaf 80x80 - В УПЦ МП заявили про захоплення храму в Рівненській області
УКРАЇНА3 тижні тому

В УПЦ МП заявили про захоплення храму в Рівненській області

venecianka zrobila visnovok shhodo zakonu pro vrp 318ac50 80x80 - "Венеціанка" зробила висновок щодо закону про ВРП
УКРАЇНА4 тижні тому

“Венеціанка” зробила висновок щодо закону про ВРП

zelenskij ociniv imovirnist vijni z rf db8d1d9 80x80 - Зеленський оцінив імовірність війни з РФ
УКРАЇНА3 тижні тому

Зеленський оцінив імовірність війни з РФ

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ2 тижні тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

policija vidkrila 13 provadzhen na den peremogi 9949004 80x80 - Поліція відкрила 13 проваджень на День перемоги
УКРАЇНА4 тижні тому

Поліція відкрила 13 проваджень на День перемоги

u kiyevi dva dni ne robljat covid shheplen 570bfda 80x80 - У Києві два дні не роблять COVID-щеплень
УКРАЇНА3 тижні тому

У Києві два дні не роблять COVID-щеплень

v ukrayini rizko zrosla kilkist covid vipadkiv f20f233 80x80 - В Україні різко зросла кількість COVID-випадків
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні різко зросла кількість COVID-випадків

vid koronavirusu shhepili ponad 900 tisjach ukrayinciv c962bf0 80x80 - Від коронавірусу щепили понад 900 тисяч українців
УКРАЇНА3 тижні тому

Від коронавірусу щепили понад 900 тисяч українців

05f3db2889468aaecc6f962edf4b5d41 80x80 - Коронавірус в Індії - Як країна справляється з епідемією
СВІТ2 тижні тому

Коронавірус в Індії – Як країна справляється з епідемією

armija ssha zamovila vantazhivki u avtokrazu zmi a9f6a73 80x80 - Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу - ЗМІ
УКРАЇНА2 тижні тому

Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу – ЗМІ

turechchina skasuvala plr testi dlja turistiv z ukrayini 80d3f9b 80x80 - Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України
УКРАЇНА3 тижні тому

Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України

u krimu student otrimav tjuremnij termin za ekstremizm d77bd6a 80x80 - У Криму студент отримав тюремний термін за "екстремізм"
УКРАЇНА2 тижні тому

У Криму студент отримав тюремний термін за “екстремізм”

na trasi kiyiv zhitomir zatrimali bandu shho katuvala ljudej 383031a 80x80 - На трасі Київ - Житомир затримали банду, що катувала людей
УКРАЇНА2 тижні тому

На трасі Київ – Житомир затримали банду, що катувала людей

na kiyivshhini slugu narodu zatrimali na habari mosijchuk 020e4bc 80x80 - На Київщині "слугу народу" затримали на хабарі - Мосійчук
УКРАЇНА4 тижні тому

На Київщині “слугу народу” затримали на хабарі – Мосійчук

v ukrayini rekord shhodo covid vakcinaciyi drugoju dozoju c043325 80x80 - В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою

b096ce7b37783da6394fed035613d286 80x80 - Президентський університет Зеленського - як вступити до університету Зеленського
СУСПIЛЬСТВО2 хв. тому

Президентський університет Зеленського – як вступити до університету Зеленського

tisha na donbasi trimayetsja drugu dobu 5dd3341 80x80 - "Тиша" на Донбасі тримається другу добу
УКРАЇНА1 годину тому

“Тиша” на Донбасі тримається другу добу

pomer vidomij ukrayinskij aktor e8f5e41 80x80 - Помер відомий український актор
УКРАЇНА3 години тому

Помер відомий український актор

ksu vidklav rozgljad zemelnogo zakonu 80ab696 80x80 - КСУ відклав розгляд земельного закону
УКРАЇНА5 години тому

КСУ відклав розгляд земельного закону

5cd6e652dcd5b7354f32a44070f94c85 80x80 - Погода на літо 2021 - Микола Кульбіда розповів, яким буде літо
СУСПIЛЬСТВО6 години тому

Погода на літо 2021 – Микола Кульбіда розповів, яким буде літо

reyestr oligarhiv shho propishut u speczakoni 5fb0603 80x80 - Реєстр олігархів. Що пропишуть у спецзаконі
УКРАЇНА7 години тому

Реєстр олігархів. Що пропишуть у спецзаконі

ksu pochav rozgljad zakonu pro rinok zemli 9c6a62c 80x80 - КСУ почав розгляд закону про ринок землі
УКРАЇНА9 години тому

КСУ почав розгляд закону про ринок землі

v ukrayini shhepili majzhe 11 mln osib 8dfa0eb 80x80 - В Україні щепили майже 1,1 млн осіб
УКРАЇНА11 години тому

В Україні щепили майже 1,1 млн осіб

v ukrayini vijavili 25 tisjachi covid vipadkiv e56c9d1 80x80 - В Україні виявили 2,5 тисячі COVID-випадків
УКРАЇНА13 години тому

В Україні виявили 2,5 тисячі COVID-випадків

u oos za dobu bez obstriliv 6a34d61 80x80 - У ООС за добу без обстрілів
УКРАЇНА15 години тому

У ООС за добу без обстрілів

ukrayini ne zagrozhuye palivnij kolaps minekonomiki 026686b 80x80 - Україні не загрожує паливний колапс - Мінекономіки
УКРАЇНА17 години тому

Україні не загрожує паливний колапс – Мінекономіки

ukrayinci tretij misjac pospil zbuvajut valjutu 06fc5cc 80x80 - Українці третій місяць поспіль збувають валюту
УКРАЇНА19 години тому

Українці третій місяць поспіль збувають валюту

zelenskij obgovoriv iz kanclerom avstriyi donbas 914fc78 80x80 - Зеленський обговорив із канцлером Австрії Донбас
УКРАЇНА21 годину тому

Зеленський обговорив із канцлером Австрії Донбас

na zasidanni rnbo rozgljanut visim pitan d4985bf 80x80 - На засіданні РНБО розглянуть вісім питань
УКРАЇНА23 години тому

На засіданні РНБО розглянуть вісім питань

zelenskij vviv v diju rishennja rnbo shhodo donbasu 075456f 80x80 - Зеленський ввів в дію рішення РНБО щодо Донбасу
УКРАЇНА1 день тому

Зеленський ввів в дію рішення РНБО щодо Донбасу

homchak nazvav garjachi naprjamki na donbasi cd2de19 80x80 - Хомчак назвав "гарячі" напрямки на Донбасі
УКРАЇНА1 день тому

Хомчак назвав “гарячі” напрямки на Донбасі

kiyiv poperediv minsk pro sankciyi za poloti do krimu 1630fb6 80x80 - Київ попередив Мінськ про санкції за польоти до Криму
УКРАЇНА1 день тому

Київ попередив Мінськ про санкції за польоти до Криму

3636c2ac17e10558a92e0659e7cb0aa0 80x80 - Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну - дипломат США
СВІТ1 день тому

Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну – дипломат США

v ukrayini mozhut zaboroniti prodazh likiv ditjam 464aa9d 80x80 - В Україні можуть заборонити продаж ліків дітям
УКРАЇНА1 день тому

В Україні можуть заборонити продаж ліків дітям

vooz daye dobro shho oznachaye viznannja coronavac 838550e 80x80 - ВООЗ дає добро. Що означає визнання CoronaVac
УКРАЇНА1 день тому

ВООЗ дає добро. Що означає визнання CoronaVac