Зв'язок з нами

ГРОШІ

Ринок землі – Кабмін підіграє великим латифундистам

rinok zemli kabmin pidigraye velikim latifundistam 0fa939e - Ринок землі - Кабмін підіграє великим латифундистам

Фото: pixabay

21 квітня Кабмін погодив законопроект про внесення змін до закону щодо консолідації земель сільськогосподарського призначення. У ньому чимало скандальних нововведень: наприклад, передбачається примусове укрупнення паїв різних власників. Якщо власник невеликого паю не захоче добровільно продати його або обміняти, щоб дати можливість великому гравцеві об’єднати свої землі, це можуть зробити через суд. А суди в Україні, як відомо, часто керуються зовсім не законом, а іншими аргументами. До чого призведуть нові земельні ініціативи уряду, розбирався “Апостроф”.

Консолідація землі по-українськи

Ринок землі в Україні почне працювати з 1 липня. Втім, це не заважає Кабінету міністрів продовжувати займатися впровадженням різних законодавчих ідей. Чималий резонанс викликав підготовлений і узгоджений урядом минулої середи, 21 квітня, законопроект про консолідацію земель сільськогосподарського призначення. Експерти стверджують, що запропонований законопроект – повністю в інтересах великих компаній-землекористувачів, які планують в подальшому викупити українську землю.

Ігор Чудовський, керуючий партнер АО “Чудовський і партнери” говорить, що урядовий законопроект несе в собі безліч ризиків для дрібних власників паїв, яких по суті примусять позбутися власності.

“Варто враховувати, що власник паю, який, припустимо, знаходиться в середині поля, може бути не згоден (по багатьом параметрам, починаючи від оцінки землі і закінчуючи порядком оплати) на консолідацію. При цьому його права можуть порушувати: наприклад, не давати доступ до ділянки і шантажуючи – “давай ми у тебе викупимо ділянку”. Звичайно, може бути заниження ціни, під час збирання врожаю власника ділянки можуть “обділити”: межові знаки не завжди є”, – каже адвокат.

Він також зазначає, що покладання на Держгеокадастр функцій створення і затвердження проектів консолідації земель несе в собі додаткові корупційні ризики.

“Корупцію ніхто не відміняв, тому можуть фальсифікувати і висновки по консолідації і проекти нових ділянок можуть бути з порушеннями. Все, з чим ми стикаємося, може бути калькою перенесено в новий законопроект. Зараз розширюються можливості набуття права власності, в родючому центрі України можуть розігратися цілі аграрні війни за землю. За 30 років сформувалася місцева еліта в особі суддів, прокурорів, багатих фермерів, і саме в їх інтересах відбуватиметься грабіж великими землекористувачами”, – додає Чудовський.

За його словами, жителів міст хочуть обмежити в правах, за фактом скасувавши право на 2 гектари землі кожному українцю (яке, втім, практично не дотримувалося). Великі комерційні структури, у яких земля в оренді, дуже чекають ухвалення цього проекту, тому законом треба передбачити захист дрібних власників паїв, щоб замість справжньої консолідації не вийшло банальне віджимання землі у дрібних власників.

Удар по малому фермерству

Директор Центру аграрних реформ Любов Молдован вважає, що урядовий проект порушує права дрібних власників землі, які можуть створювати невеликі ферми.

“Цим проектом порушуються повністю інтереси власників земельних ділянок, які отримали їх в рахунок своїх паїв. У нас є паї і по 2 га, 4 га, 10 га. Можна створити фермерське господарство, оскільки “ферма” в європейських країнах – це від гектара, тобто обробляєте гектар і вже реєструєтеся як фермерське господарство. Якщо приймуть цей проект, організувати невелике фермерське господарство буде неможливо. За цим документом людина отримує кошти від примусового продажу своєї ділянки за нормативною оцінкою, а не за ринковою вартістю, а потім, якщо хоче займатися фермерським господарством, повинна десь у когось купити іншу ділянку вже за ринковою ціною. Тобто, особистим селянським господарствам відрізається шлях до формування сімейних ферм”, – говорить Молдован.

За її словами, вже після розпаювання землі колгоспів пропонувалися більш конструктивні пропозиції щодо обміну паїв, які умовно кажучи, перебували в центрі поля.

“Якби замість вилучення ділянки орендар шукав би рівноцінну ділянку на іншому кінці поля, це було б правильно. У нас такий підхід був ще на початку двохтисячних років: щоб зберегти сівозміну поля, було узаконено обмін ділянок. Тобто, якщо я хочу вийти з центру земельного масиву, то дивимося, де земля адекватна, по бальній оцінці, і якщо я згоден поміняти, то беру на краю поля, щоб не розривати суцільний масив”, – зазначила вона.

На думку Молдован, ініціатори проекту можуть послатися на міжнародний досвід, але за кордоном, наприклад, у Франції, подібні закони приймалися виключно в інтересах дрібних і середніх фермерів, а не латифундистів.

“Є приклад Франції. Так складалися обставини, що фермер хотів розширювати земельні ділянки, держава йому допомагала. Він купив ділянку на відстані від свого господарства 5км, потім 10 км, потім ще далі. Тепер його ділянки розкидані, незручно, іншим фермерам теж незручно. І ось держава ухвалила цей закон про консолідацію: за його посередництвом підписуються взаємовигідні договори обміну ділянками між фермерами. Якщо вони трохи відрізняються, якщо нижче бальна оцінка, низька якість землі – йде доплата. Це велика робота фахівців з обміну ділянок для того, щоб консолідувати землекористування фермерського господарства”, – говорить експерт.

Вона також акцентує увагу на нинішню абсолютно неєвропейську структуру с/г бізнесу в Україні.

“У нас с/г земля вже консолідована. Навпаки ділянки треба розбивати, сприяти людям, щоб вони могли взяти свої паї, зареєструвати сімейні ферми і працювати. В світі все тримаються на сімейних фермах і сімейних корпораціях, а не агроторгових промислових корпораціях. Де ви таке бачили в європейських країнах, щоб одна юридична особа орендувала 100-500 тисяч гектарів землі? Таке є в колоніальних країнах, але ж ми йдемо в Європу, але в сільському господарстві ми ні кроку не робимо до європейської системи ведення цієї галузі. Наприклад, в Румунії або Польщі 1,5 млн – 3 млн фермерів, а у нас всього 40 тис., і ті страждають від рейдерства постійно. Мені, як професіоналу, важко зрозуміти, як можна так віроломно насаджувати зовсім невластивий Україні спосіб ведення сільського господарства”, – підсумовує Молдован.

Відхід від черезсмужжя або дорога до зловживань?

Разом з тим, експерт з питань аграрного сектора інвестиційної компанії Concorde Capital Андрій Передерій в цілому, позитивно оцінює урядовий законопроект.

“Процедура передбачає примусовий і непримусовий обмін (земель) в судовому порядку. Порядок примусової консолідації дозволить в суді вирішувати спірні питання землекористування для власників і землекористувачів, в першу чергу, проблему черезсмужжя”, – сказав Передерій.

Він вважає, що для орендодавців земельних ділянок ризики є низькими.

За словами експерта, прийняття законопроекту дозволить землекористувачам формувати єдині масиви земель, зменшує ризики виникнення суперечок і дає можливість підвищити ефективність агротехнологічних заходів.

Водночас, за словами глави “Союзу українського селянства” Івана Томича, з перших років незалежності в Україні велася дискредитація приватної власності і її конституційного захисту, і цей законопроект чітко вписується в цю тенденцію.

“Фактично цим законопроектом скасовується право приватної власності. Це написали люди, які є ворогами України. Це – сигнал світу: біжіть звідси”, – заявив експерт “Апострофу”.

Крім того, за його словами, ухвалення цього законопроекту відкриє широкі можливості для різних зловживань: “З огляду на те, яка у нас правова система, які у нас “кристально чесні” суди і місцеві органи влади, цей інструмент (законопроект) позбавить будь-якого права власності та можливості її захисту мільйони людей”.

За його словами, мета законопроекту – щоб цим могли скористатися великі агрохолдинги, аби консолідувати значні території, скупивши цілі шматки землі у тих, кого змусять їх продати.

Томич нагадав, що спочатку в законопроекті про ринок землі лобіювалася норма про можливість концентрації в одних руках до 200 тисяч гектарів землі (в остаточній редакції, яка була ухвалена 31 березня 2020 року, ліміт скоротили до 10 тисяч гектарів для юридичних осіб з її вступом в силу в 2024 році – “Апостроф”).

“Тому вирішили зайти з тилу”, – пояснив фахівець.

Коли затверджений Кабміном законопроект внесуть у Раду – поки невідомо, але яких б він не зазнав змін в стінах парламенту, суть залишиться незмінною, і вона, вважають експерти, абсолютно не в інтересах українських фермерів.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

goli ukrayinki na balkoni seks skandal u dubayi 2529e16 80x80 - Голі українки на балконі. Секс-скандал у Дубаї
УКРАЇНА3 тижні тому

Голі українки на балконі. Секс-скандал у Дубаї

mchimo do kolapsu covid situacija v ukrayini f18c087 80x80 - Мчимо до колапсу. COVID-ситуація в Україні
УКРАЇНА4 тижні тому

Мчимо до колапсу. COVID-ситуація в Україні

kabmin planiv vvoditi zagalnij lokdaun nemaye 351ed24 80x80 - Кабмін: Планів вводити загальний локдаун немає
УКРАЇНА4 тижні тому

Кабмін: Планів вводити загальний локдаун немає

ded8f8de8ed18750da6ed29945bf13f1 80x80 - У лікарнях немає місць, людей не вакцинують - лікар про катастрофу в Україні
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

У лікарнях немає місць, людей не вакцинують – лікар про катастрофу в Україні

38b4caf6f953cdadb2d63cac354de991 80x80 - Війна на Донбасі - Путін збирає війська, чим це закінчиться - новини України
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Війна на Донбасі – Путін збирає війська, чим це закінчиться – новини України

4a76a7980781cc039e9447810ad94ae5 80x80 - Чому АРМА більше шкодить, аніж приносить користь
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Чому АРМА більше шкодить, аніж приносить користь

do kincja roku vakcinujut 60 ukrayinciv stepanov 027e998 80x80 - До кінця року вакцинують 60% українців - Степанов
УКРАЇНА4 тижні тому

До кінця року вакцинують 60% українців – Степанов

v ukrayini v ljutomu zrosla zarplata derzhstat fa8d073 80x80 - В Україні в лютому зросла зарплата - Держстат
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні в лютому зросла зарплата – Держстат

ea6a73205de03a53453e4f41cefca8c6 80x80 - Як гинуть мільярдери - найбільш небезпечними є авіакатастрофи
СВІТ4 тижні тому

Як гинуть мільярдери – найбільш небезпечними є авіакатастрофи

vakcinu vid covid 19 mozhna bude kupiti v apteci e777cd0 80x80 - Вакцину від COVID-19 можна буде купити в аптеці
УКРАЇНА4 тижні тому

Вакцину від COVID-19 можна буде купити в аптеці

ed510485322f7efc3a2234ad1e5a2668 80x80 - Вакцина від коронавірусу в Україні - робити щеплення чи ні - новини України
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Вакцина від коронавірусу в Україні – робити щеплення чи ні – новини України

e419bbc00d782c050f1f35910049928a 80x80 - В Україні створюється власне виробництво боєприпасів - новини України
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

В Україні створюється власне виробництво боєприпасів – новини України

c8b5b1a715168cbb544b0c7d24e8b788 80x80 - Коронавірус - Путін хоче постачати вакцину Спутнік V в Європу
СВІТ4 тижні тому

Коронавірус – Путін хоче постачати вакцину Спутнік V в Європу

situacija zagostrjuyetsja svit zgadav pro donbas e145f1d 80x80 - Ситуація загострюється. Світ згадав про Донбас
УКРАЇНА3 тижні тому

Ситуація загострюється. Світ згадав про Донбас

u radi stalasja bijka za uchastju poroshenka 1e6bc5d 80x80 - У Раді сталася бійка за участю Порошенка
УКРАЇНА4 тижні тому

У Раді сталася бійка за участю Порошенка

7e8916ad40a893b6c9af3492aabf2410 80x80 - Чому з України біжать лікарі і як зупинити колапс в медицині - новини України
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Чому з України біжать лікарі і як зупинити колапс в медицині – новини України

tupickij sklikaye ksu cherez ukaz zelenskogo b6cdd29 80x80 - Тупицький скликає КСУ через указ Зеленського
УКРАЇНА4 тижні тому

Тупицький скликає КСУ через указ Зеленського

na donbasi zaginuli dvoye vijskovih nazvani imena 1c9400b 80x80 - На Донбасі загинули двоє військових: названі імена
УКРАЇНА3 тижні тому

На Донбасі загинули двоє військових: названі імена

v ukrayini pochinajut vidkljuchati opalennja a6d1aa6 80x80 - В Україні починають відключати опалення
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні починають відключати опалення

nardep sjumar necenzurno vilajalasja z tribuni radi a638823 80x80 - Нардеп Сюмар нецензурно вилаялася з трибуни Ради
УКРАЇНА4 тижні тому

Нардеп Сюмар нецензурно вилаялася з трибуни Ради

rinok zemli kabmin pidigraye velikim latifundistam 0fa939e 80x80 - Ринок землі - Кабмін підіграє великим латифундистам
ГРОШІ53 секунди тому

Ринок землі – Кабмін підіграє великим латифундистам

nazvali kilkist ukrayinskih diplomativ v rosiyi 99afeb7 80x80 - Назвали кількість українських дипломатів в Росії
УКРАЇНА56 хв. тому

Назвали кількість українських дипломатів в Росії

53e782da6d3aa7a61a2e7fbcbf1a4530 80x80 - Відпочинок на травневі за кордоном - ціни на перельоти, умови в'їзду - тест на ковід
СУСПIЛЬСТВО60 хв. тому

Відпочинок на травневі за кордоном – ціни на перельоти, умови в’їзду – тест на ковід

kabmin ochikuye shho oblgazi znizjat richnij tarif 3f11e28 80x80 - Кабмін очікує, що облгази знизять річний тариф
УКРАЇНА3 години тому

Кабмін очікує, що облгази знизять річний тариф

u mukachevi pobudujut novij aeroport c34248e 80x80 - У Мукачеві побудують новий аеропорт
УКРАЇНА5 години тому

У Мукачеві побудують новий аеропорт

ukrayina ogolosila pro viturennja konsula rf v odesi 95b4fa6 80x80 - Україна оголосила про витурення консула РФ в Одесі
УКРАЇНА7 години тому

Україна оголосила про витурення консула РФ в Одесі

zelenskij virushiv do adminkordonu z krimom 0ad61d3 80x80 - Зеленський вирушив до адмінкордону з Кримом
УКРАЇНА9 години тому

Зеленський вирушив до адмінкордону з Кримом

ukrayina vihodit z tretoyi hvili pandemiyi moz 938f663 80x80 - Україна виходить з третьої хвилі пандемії - МОЗ
УКРАЇНА11 години тому

Україна виходить з третьої хвилі пандемії – МОЗ

ukrayinciv vzhe shhepljat drugoju dozoju astrazeneca 41b55e0 80x80 - Українців вже щеплять другою дозою AstraZeneca
УКРАЇНА13 години тому

Українців вже щеплять другою дозою AstraZeneca

doba na donbasi devjat obstriliv poranenij boyec 184ce04 80x80 - Доба на Донбасі: дев'ять обстрілів, поранений боєць
УКРАЇНА17 години тому

Доба на Донбасі: дев’ять обстрілів, поранений боєць

v odesi stavsja silnij vibuh gazu v budinku d87f523 80x80 - В Одесі стався сильний вибух газу в будинку
УКРАЇНА19 години тому

В Одесі стався сильний вибух газу в будинку

shmigal z gendirektorom magate obgovorili chaes 16b0d04 80x80 - Шмигаль з гендиректором МАГАТЕ обговорили ЧАЕС
УКРАЇНА21 годину тому

Шмигаль з гендиректором МАГАТЕ обговорили ЧАЕС

fefb5182c6c73ef622c1d69a39c1aed1 80x80 - Бомбосховища в Україні - куди бігти, якщо Росія почне обстріл
СУСПIЛЬСТВО22 години тому

Бомбосховища в Україні – куди бігти, якщо Росія почне обстріл

pributok ukroboronpromu zris v 2020 roci 238b7af 80x80 - Прибуток Укроборонпрому зріс в 2020 році
УКРАЇНА23 години тому

Прибуток Укроборонпрому зріс в 2020 році

na odeshhini vidbulisja navchannja morskih pihotinciv 85d45de 80x80 - На Одещині відбулися навчання морських піхотинців
УКРАЇНА1 день тому

На Одещині відбулися навчання морських піхотинців

736875ee8b79a5944792557a2188b2c5 80x80 - Де відпочити в Україні на травневі - куди полетіти у відпустку за кордон
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Де відпочити в Україні на травневі – куди полетіти у відпустку за кордон

v uzhgorodi rozcvila sakura fotoreportazh e36460c 80x80 - В Ужгороді розцвіла сакура. Фоторепортаж
УКРАЇНА1 день тому

В Ужгороді розцвіла сакура. Фоторепортаж

kandidat nauk jak zahishhav disertaciju nardep kiva c5724c7 80x80 - Кандидат наук. Як захищав дисертацію нардеп Ківа
УКРАЇНА1 день тому

Кандидат наук. Як захищав дисертацію нардеп Ківа

shkoljariv zvilnili vid pidsumkovoyi atestaciyi v 2021 roci c815dd0 80x80 - Школярів звільнили від підсумкової атестації в 2021 році
УКРАЇНА1 день тому

Школярів звільнили від підсумкової атестації в 2021 році

tkg zavershuye uzgodzhennja velikodnogo peremirja 148c6ce 80x80 - ТКГ завершує узгодження великоднього перемир'я
УКРАЇНА1 день тому

ТКГ завершує узгодження великоднього перемир’я