Росія відводить війська - що робити Зеленському, щоб переломити хід війни
Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Росія відводить війська – що робити Зеленському, щоб переломити хід війни

f7fd41495cbac81a4060ce0c3daa301e - Росія відводить війська - що робити Зеленському, щоб переломити хід війни

Сергій Кривонос Фото: Апостроф

На сьомому році війни Україна продовжує робити одну й ту саму помилку. Ми завжди сподіваємося на допомогу з боку США та Європи, але під час цих очікувань всередині країни не робиться майже нічого, що могло пришвидшити інтеграцію України європейський простір. Поки ми чекаємо на дари з-за кордону, Росія продовжує нас шантажувати та грати м’язами на кордоні. Москва відкидає будь-які пропозиції української сторони та відправляє нас на перемовини з бойовиками. Як довго триватиме цей примус до діалогу з ОРДЛО, чи вдасться розширити нормандський форматта чи буде перемир’я на Великдень – про це в ефірі програми “Трикутник Іванської” на Апостроф TV розповів генерал Збройних сил України, перший заступник командувача Сил спеціальних операцій ЗСУ у 2016-2019 роках СЕРГІЙ КРИВОНОС.

– Чи вплинула б зустріч Зеленського із Байденом на те, що зараз робить Росія?

– Ситуація полягає в тому, що незалежно від зустрічі нашого президента та американського, у нас вздовж кордонів продовжує зберігатися небезпека. Звичайно, хотілося б, щоб було найкраще, і Сполучені Штати зробили крок у питаннях нашої підтримки.

Але чомусь ми чекаємо на кроки від Сполучених Штатів, а не робимо власні, які би підкреслювали, що ми не просто намагаємося і говоримо, а підвищуємо рівень власної боротьби за власну безпеку.

– З кожним новим президентом Сполучених Штатів ми намагаємося зробити з нього ідола, молимося на нього та чекаємо на рішення? Це помилка України, що ми на когось розраховуємо? Чи ми маємо на це право?

– Інформаційна помилка полягає в тому – це видно і протягом останніх трьох тижнів – що ми завжди чекаємо, що хтось за нас щось буде робити і приймати рішення. Але США чекають і наших дій. Тому є ці постійні помилки, що нам закордон допоможе, що нам щось у дзьобику принесуть – не буде такого. Шановні, ми самі маємо боротися за Україну, піднімати рівень її спроможності щодо опору. Тоді вже Європа та США побачать, що ми хочемо щось змінити та йдемо назустріч тим європейським та загальносвітовим цінностям, які стосуються демократії та свободи.

– А ви бачите, що Україна з об’єкта все ж таки стає суб’єктом у політиці? Можливо, нам чогось не вистачає, щоби стати суб’єктом?

– Нам не вистачає, по-перше, професіоналів, які могли б змінити систему. Що стосується міжнародної діяльності, давайте подивимося на спроможність наших посольств та консульств, та чим вони безпосередньо займаються за кордоном. Яке ставлення в тих країнах, де вони працюють, до наших представників? З урахуванням того, що посольства скорочені за персоналом, то навіть немає таких простих речей, як торгове представництво, яке б лобіювало торгово-економічні інтереси України в тій країни, де знаходиться посольство.

Візьмемо, наприклад, нашого агресивного сусіда – Росію. У них торгове представництво – це ще більш потужна організація, ніж посольство. І вони борються за своє право в кожній країні, де вони є. У нас процес відбувається для галочки. Не хочуть витрачати гроші. Якщо ти не говориш, якщо ти не зустрічаєшся, якщо ти не показуєш своєї спроможності, то тебе не чують.

Проблема полягає в тому, що ми думаємо, що в нас дипломати активно працюють. Вони працюють, наскільки можуть, з тими силами та засобами, які в них є. Але треба збільшувати наші спроможності. Нарощувати і кількість людей, і їхню професійність, аби вони лобіювали інтереси нашої країни. Не лише в США – це як приклад, а і в інших країнах.

Якраз перше питання показує, що ми завжди просимо, а самі нічого активно не показуємо. Це перше. Друге питання – те, що ми навіть по матеріально-технічній допомозі інколи просимо такі речі, які викликають подив у наших стратегічних партнерів. Третє – з червня 2019 року законопроект про стратегічне партнерство поза членством у НАТО лежить у Сенаті США. А з нашого боку протягом двох років жодних дій на дипломатичному рівні немає.

– Але ж у нас там і посла довго немає. А дипломатична робота мала би там вестися.

– Присутність посла – це юридична присутність людини. Процес не зупиняється. Певні речі, які там підписуються, – так. Там має бути посол.

– Чи свідчить це про те, що в нас ще немає бачення, яка допомога нам потрібна?

– Що стосується допомоги, то це дуже просто. Американці, коли ми в 2014 році почали цей процес, чітко визначили: ми можемо просити те, що ми не можемо купити або виготовити. Всі вважають, що санкції є тільки на Росії. Але з урахуванням того, що ми теж країна-учасник конфлікту, на нас є багато обмежень щодо закупівлі та завезення зразків озброєння, військового майна. Про це ніхто не говорить. В цьому напрямку ми повинні чітко зрозуміти: якщо ми пролобіюємо питання, якщо США підуть нам назустріч, і ми станемо стратегічними партнерами поза членством у НАТО, то наші спроможності значно підвищаться.

А чекати і сподіватися, що НАТО нас прийме в найближчі 2-3 роки – це самообман та чистої води маніпуляція. За рахунок того, що росіяни останні 15 років мають лобі в кожній країні НАТО у вигляді певних політиків та ЗМІ, то навіть якщо США підтримають цей законопроект, багато країн його не підтримають. Навіть якщо й лобіювати це питання.

– У Москві повідомили, що ймовірна зустріч між Путіним та Зеленським може відбутися лише за умови, якщо президенти не будуть торкатися теми Донбасу. А про що тоді говорити, як не про Донбас?

– Моя позиція полягає в тому, щоб трохи змінити підхід до цього. Немає сенсу зустрічатися з президентом Російської Федерації, розуміючи те, що він намагається нав’язати нам свою політику. Він розуміє, що президент Зеленський буде порушувати питання війни, тому Путін чітко окреслив: про війну спілкуватися не будемо. За останні три тижні ми програли інформаційно, а Росія досягла певних політичних дивідендів, що стосуються впливу на наше військово-політичне керівництво – насамперед на політичне. Тому завдання номер один для президента – займатися не тільки зовнішньою політикою, а і внутрішньою. Треба зробити те, чого не було зроблено за ці три тижні.

– Наприклад? Назвіть три пункти.

– Питання територіальної оборони – законопроект не ухвалений. Та безпосередньо в цьому законопроекті визначається завдання не тільки для військової складової, а й для органів місцевої влади. У нас більшість керівників областей та районів на щось чекали, бо в них не визначено, що їм робити. Тому завдання номер один – посилити спроможність народу та держави до опору. Треба чітко визначити завдання: хто, що і як робить в разі подальшої ескалації та можливої агресії. Якщо ми це робимо, то Росія бачить, що ми не чекаємо.

Ми, знову таки, завжди програвали інформаційно. Ми самі себе умовляли в ефірах, що Росія не нападе, не нападе, не нападе. На війні треба розраховувати на найгірше. Треба розуміти, що вона може напасти в будь-який момент, не очікуючи та офіційно не попереджаючи, а за рахунок якихось провокацій та інших підходів, які вони постійно роблять. Ви подивіться на приклади в інших конфліктах. І друге – не треба сподіватися, що НАТО нам допоможе. Закордон нам не допоможе.

– А якщо Зеленський таки поїде до Москви, що буде?

– Я не думаю, що там будуть якісь високі досягнення.

– Як це сприйме суспільство?

– У нас подача інформації про діяльність президента доволі часто не відповідає дійсності. Президента заколисують в теплій ванній, розповідаючи, що вся країна його любить та обожнює, а народу розповідають, що президент робить гарні речі. Але ж народ не тупий. Народ чітко бачить. Ми бачимо рівень занепокоєння, який зростає. Завдання президента – він не тільки президент, а й верховний головнокомандувач – об’єднати народ.

– Об’єднують же довкола якоїсь ідеї чи питання.

– Так, а ідеї то немає.

– То все ж, буде зустріч Путіна з Зеленським?

– Я думаю, що ні.

– Декілька країн світу висилають російських послів. Ці дипломатичні війни нам допомагають у боротьбі з Росією?

– Однозначно, так.

– Ми їх правильно використовуємо?

– Ще ні. Треба називати речі своїми іменами та піднімати той матеріал, який ми маємо щодо діяльності Російської Федерації проти цих країн.

– Чехія заговорила про російський слід у інцидентах на складах. Якщо ми подивимося на камерах в аеропортах, ми знайдемо російський слід, коли в нас вибухали військові арсенали?

– Не виключається, що там була участь росіян. Але не треба забувати, що все треба перевіряти.

– Чи можемо ми розширити нормандський формат? Що це може дати?

– Було б непогано, якщо б це реалізувати. Одна справа, коли говорять лише Франція та Німеччина (ну, Росія і Україна – це зрозуміло), а інша – коли до цього підключаються країни, які мають достатньо сильну вагу у світі дипломатії. Я думаю, що росіяни з часом можуть на це погодитися. Їхня позиція – для того, щоби набити собі ціну. А ціна ця полягає в знятті певних санкцій, які вже накладені на РФ. Вони можуть сказати: ми можемо на це погодитися, але приберіть певні санкції. Я думаю, що одне з найголовніших питань – це дати Росії закінчити “Північний потік-2”. Це вигідно не тільки для Росії, а й для Німеччини та Франції.

– Якщо Росія погодиться на розширення нормандського формату, чи можемо ми забути про мінські угоди?

– Насправді ми розуміємо, що мінські угоди з самого початку були прихованою капітуляцією на певні вимоги Російської Федерації. Це процес заради процесу, тому що результату ми не бачимо. Якщо росіяни глухі, ми можемо говорити все що завгодно. Ви бачите, що в них немає практично ніякої реакції. Тому це процес заради процесу, а не процес заради результату.

– Який тоді позитив від цієї пропозиції?

– Нарешті ми почали грати першу скрипку та нав’язувати якісь свої пропозиції. В інформаційному полі є золоте правило: завжди правий той, хто говорить першим, бо другий завжди виправдовується. І от нарешті ми почали робити це – нав’язувати свою позицію. Чи достатньо буде аргументів та інших пропозицій, сказати дуже важко. За ці роки вже, мабуть, ми обіграли всі варіанти. Якраз варіант щодо підключення інших країн до цього процесу – це, мабуть, є новинкою. Наскільки це дасть результат – час покаже.

– Але Росія категорично відмовилася – і знову глухий кут.

– Очевидно, що вони грають на тому полі, яке вони самі і створили. Їм додаткові компроміси не потрібні. А вони розуміють, що якщо зайдуть інші країни, то їм доведеться іти на компроміси.

– Водночас Росія примушує Україну до діалогу з очільниками ОРДЛО в Мінську. Як нам на це реагувати?

– Треба продовжити чітко визначену позицію: Росія, Україна та ОБСЄ. Як тільки ми почнемо офіційно спілкуватися з цими “панами” з п’ятої колони РФ всередині Донбасу, активними представниками їхньої політики, то ми автоматично визнаємо їх суб’єктами перемовин. Цього однозначно не можна робити.

– Як довго таке примушування може тривати?

– Воно триватиме довго. Дуже довго.

– Має ж статися якась переломна ситуація, коли переговори нарешті почнуться.

– Поки Росія відчуває себе достатньо непогано. Санкції, накладені світовою спільнотою, погіршують ситуацію, але не це не смертельно для Росії. Досвід показує, що за ці роки Росія втрачає від санкцій на рівні 1-2% ВВП. Не більше. Ці санкції змусили Росію відроджуватися та шукати певні ресурси. Тому чекати, як воно довго та поступово буде йти, можна ще 50 років.

Завдання номер один – посилити санкції проти РФ та значно розширити їх обсяг. Тоді, можливо, Росія почне розуміти, що вони втрачають значно більше, ніж просто вплив на Україну та ситуацію щодо Донбасу.

– Чому в звітах ОБСЄ здебільшого висвітлюється, скільки пострілів зробила українська сторона, а порушення з боку Росії ігноруються?

– Саме так. Для того, щоб це зрозуміти, треба подивитися, хто працює в складі ОБСЄ, представники яких країн. Там дуже багато представників тих країн, які мають достатньо сильне проросійське лобі. Це перше.

По-друге, Росія грає свою гру. Вони чхати хотіли на зауваження, на наші виступи. Знову таки, та сама ОБСЄ чує наші відповіді, а дуже часто не чує техніку та порушення з боку Росії. Проблема також полягає в тому, що дуже легко розмовляти в кабінеті, та дуже важко в окопі. На війні люди воюють. Або треба тоді закривати питання про війну за рахунок нашої перемоги, або не обманювати себе, що ми не будемо стріляти. Будуть стріляти. Росіяни все одно будуть провокувати.

– Ви вірите в те, що буде Великоднє перемир’я?

– Як людина, я хотів би, щоб люди мали спроможність відсвяткувати Великдень та сходити до церкви. У нас якраз на Великодні свята походи через КПВВ на могили близьких – це велика проблема для Донбасу. Хотілося б, щоб люди могли вшанувати своїх близьких.

Бажаю, щоб для всіх громадян України, незалежно від того, по який бік фронту вони знаходяться, Великдень був справжнім святом. Щоб вони не лякалися тих пострілів та не ховали своїх дітей під час цих обстрілів.

– Однак напруга зростає. Чи може під час цього або чергового перемир’я статися таке, що хтось з того боку зробить постріл, і розпочнуться активні бойові дії?

– Абсолютно. Я завжди кажу, що на війні треба розраховувати на найгірші варіанти. Треба чітко розуміти: вони спроможні, і вони хочуть це зробити. Не треба заспокоювати себе, що вони ніколи не нападуть. Вони завжди намагатимуться розвалити нашу країну. Будь-якими шляхами.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ4 тижні тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

drugoju dozoju vid covid vakcinuvali bilshe nizh pershoju c56868a 80x80 - Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою
УКРАЇНА4 тижні тому

Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою

05f3db2889468aaecc6f962edf4b5d41 80x80 - Коронавірус в Індії - Як країна справляється з епідемією
СВІТ3 тижні тому

Коронавірус в Індії – Як країна справляється з епідемією

armija ssha zamovila vantazhivki u avtokrazu zmi a9f6a73 80x80 - Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу - ЗМІ
УКРАЇНА4 тижні тому

Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу – ЗМІ

v ukrayini dva dni znizhuyetsja pririst covid 19 9c72251 80x80 - В Україні два дні знижується приріст COVID-19
УКРАЇНА2 тижні тому

В Україні два дні знижується приріст COVID-19

na trasi kiyiv zhitomir zatrimali bandu shho katuvala ljudej 383031a 80x80 - На трасі Київ - Житомир затримали банду, що катувала людей
УКРАЇНА3 тижні тому

На трасі Київ – Житомир затримали банду, що катувала людей

zelenskij zatverdiv zbilshennja vitrat na oboronu 45f234f 80x80 - Зеленський затвердив збільшення витрат на оборону
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський затвердив збільшення витрат на оборону

u krimu student otrimav tjuremnij termin za ekstremizm d77bd6a 80x80 - У Криму студент отримав тюремний термін за "екстремізм"
УКРАЇНА3 тижні тому

У Криму студент отримав тюремний термін за “екстремізм”

zelenskij pidpisav odin iz zemelnih zakoniv 9167e2e 80x80 - Зеленський підписав один із земельних законів
УКРАЇНА3 тижні тому

Зеленський підписав один із земельних законів

v ukrayini za dobu zrobili majzhe 18 tisjach shheplen e9c34e3 80x80 - В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень

52c04d43e24ed0882b96149cd68134ee 80x80 - Погода у червні - прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода у червні – прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні

de750f30c6ef0a08982371c0eb6a12ba 80x80 - Погода на літо 2021 - синоптики дали прогноз на все літо - новини України
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода на літо 2021 – синоптики дали прогноз на все літо – новини України

40ca687407283720730f8a9061c7c8e3 80x80 - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Україна, космос – Коли Україна запустить новий космічний апарат

kiyiv otrimaye novij paket cilej partnerstva z nato 482978b 80x80 - Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО
УКРАЇНА2 тижні тому

Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО

3636c2ac17e10558a92e0659e7cb0aa0 80x80 - Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну - дипломат США
СВІТ2 тижні тому

Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну – дипломат США

27c99b375e2a7a9d2cc6b73474ca3a30 80x80 - Пластикові пакети Україна - чи заборонить влада тару і упаковку
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Пластикові пакети Україна – чи заборонить влада тару і упаковку

doba na donbasi visim obstriliv troye poranenih 587fbc5 80x80 - Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених
УКРАЇНА3 тижні тому

Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених

taran pojasniv neobhidnist nacoporu cdf485f 80x80 - Таран пояснив необхідність нацопору
УКРАЇНА3 тижні тому

Таран пояснив необхідність нацопору

u mzs nazvali ochikuvannja ukrayini vid nato 22bdca4 80x80 - У МЗС назвали очікування України від НАТО
УКРАЇНА3 тижні тому

У МЗС назвали очікування України від НАТО

druge covid shheplennja otrimali 70 tisjach ukrayinciv 4234974 80x80 - Друге COVID-щеплення отримали 70 тисяч українців
УКРАЇНА3 тижні тому

Друге COVID-щеплення отримали 70 тисяч українців

zelenskij nazvav temi zustrichi z bajdenom cd099f6 80x80 - Зеленський назвав теми зустрічі з Байденом
УКРАЇНА17 хв. тому

Зеленський назвав теми зустрічі з Байденом

shmigal ukrayinu vkljuchili v zelenu zonu yes 6f94e4e 80x80 - Шмигаль: Україну включили в зелену зону ЄС
УКРАЇНА2 години тому

Шмигаль: Україну включили в зелену зону ЄС

u mzs nazvali umovu kiyeva dlja zapusku pp 2 8514b43 80x80 - У МЗС назвали умову Києва для запуску ПП -2
УКРАЇНА4 години тому

У МЗС назвали умову Києва для запуску ПП -2

shheplennja na vihidnih otrimala 31 tisjacha ukrayinciv 7276843 80x80 - Щеплення на вихідних отримала 31 тисяча українців
УКРАЇНА6 години тому

Щеплення на вихідних отримала 31 тисяча українців

v ukrayini spovilnilisja tempi vakcinaciyi fb60d53 80x80 - В Україні сповільнилися темпи вакцинації
УКРАЇНА8 години тому

В Україні сповільнилися темпи вакцинації

pririst covid vpav do minimumu z pochatku roku e9bc41e 80x80 - Приріст COVID впав до мінімуму з початку року
УКРАЇНА10 години тому

Приріст COVID впав до мінімуму з початку року

sin chapkisa nazvav prichinu jogo smerti 3fc06c8 80x80 - Син Чапкіса назвав причину його смерті
УКРАЇНА14 години тому

Син Чапкіса назвав причину його смерті

102b853d62c579904a4a0e618e1d3e41 80x80 - Байден Путін зустріч 16 червня - про що домовляться, думка Дмитра Гудкова
СВІТ15 години тому

Байден Путін зустріч 16 червня – про що домовляться, думка Дмитра Гудкова

zelenskij podjakuvav g7 za pidtrimku ukrayini 03444b2 80x80 - Зеленський подякував G7 за підтримку України
УКРАЇНА16 години тому

Зеленський подякував G7 за підтримку України

u kiyevi vstanovili rekord shhodo vakcinaciyi 7b92164 80x80 - У Києві встановили рекорд щодо вакцинації
УКРАЇНА18 години тому

У Києві встановили рекорд щодо вакцинації

ukrayina potrolila rf cherez video what is russia 4c9f55e 80x80 - Україна потролила РФ через відео What is Russia
УКРАЇНА20 години тому

Україна потролила РФ через відео What is Russia

710d62fdec89e91bc8d81e42ad7ac3d0 80x80 - Дій вдома ПЛР-тест - що робити якщо додаток Дія не бачить негативний тест
СУСПIЛЬСТВО21 годину тому

Дій вдома ПЛР-тест – що робити якщо додаток Дія не бачить негативний тест

u mariupoli projshov marsh ukrayinskih sil 2cf4d5b 80x80 - У Маріуполі пройшов Марш українських сил
УКРАЇНА22 години тому

У Маріуполі пройшов Марш українських сил

pomer horeograf grigorij chapkis 2c1fbb5 80x80 - Помер хореограф Григорій Чапкіс
УКРАЇНА1 день тому

Помер хореограф Григорій Чапкіс

ukrayina povernula pjat paciyentiv z bilorusi e369ca7 80x80 - Україна повернула п'ять пацієнтів з Білорусі
УКРАЇНА1 день тому

Україна повернула п’ять пацієнтів з Білорусі

tjutjunovo vishneva kontrabanda vilucheni sigareti ocinili v 10 mln 84856b2 80x80 - "Тютюново-вишнева" контрабанда: вилучені сигарети оцінили в 10 млн
УКРАЇНА1 день тому

“Тютюново-вишнева” контрабанда: вилучені сигарети оцінили в 10 млн

ukrayinci otrimali majzhe 17 mln shheplen vid covid 9ed0f00 80x80 - Українці отримали майже 1,7 млн щеплень від COVID
УКРАЇНА1 день тому

Українці отримали майже 1,7 млн щеплень від COVID

v ukrayini za dobu menshe tisjachi vipadkiv covid 19 da63bb6 80x80 - В Україні за добу менше тисячі випадків COVID-19
УКРАЇНА1 день тому

В Україні за добу менше тисячі випадків COVID-19

u zoni oos devjat obstriliv vtrat nemaye 6b73c71 80x80 - У зоні ООС дев'ять обстрілів, втрат немає
УКРАЇНА1 день тому

У зоні ООС дев’ять обстрілів, втрат немає

kuleba vikljuchiv peregovori zelenskogo z ldnr 2126c3e 80x80 - Кулеба виключив переговори Зеленського з "ЛДНР"
УКРАЇНА2 дні тому

Кулеба виключив переговори Зеленського з “ЛДНР”