Зв'язок з нами

СВІТ

Росія завжди буде підривати ситуацію в Україні – як відповісти на виклик

a5dedf69063b9708c6f11a131e212a67 - Росія завжди буде підривати ситуацію в Україні - як відповісти на виклик

Фото: Апостроф / Олександр Гончаров

4 березня Білий дім опублікував Попередню директиву щодо принципів національної безпеки. У ній є дуже чіткі загрозливі сигнали для Китаю, а ось про Росію майже не згадується. Світ зараз стоїть перед загрозою потужного збройного конфлікту між Китаєм та США – ситуація нагадує події початку ХХ сторіччя в Японії. В той же час і Росія може зважитися на безрозсудні вчинки. Найкраще, що може зробити Україна, аби підготуватися до цього – досягти стабільності. Про це в інтерв’ю “Апострофу” розповів ДЕВІД КІЗ (David Keys), відомий британській історик, журналіст і письменник українського походження.

– Отже, почнемо з безпекової директиви Білого дому. Там говорять про підтримку союзників США, які знаходяться в зоні інтересів Китаю, а також про врегулювання ситуації на Близькому Сході. ХХ сторіччя пережило три жорсткі кризи – дві світові війни і холодну війну. Невже ми знову опинилися на межі?

– Так, Друга світова була жахливою. Величезна кількість людей була вбита або зазнала страждань. Холодна війна теж спричинила багато страждань. Однією з найбільших проблем холодної війни був спосіб, у який супердержави змагалися одна з одною, намагаючись перекласти конфлікт на плечі інших людей. Як це було на Кубі чи в Нікарагуа, Анголі, В’єтнамі тощо.

Тож із цього урок майбутнім поколінням – як прагнути миру без політики умиротворення. Я думаю, це буде великим викликом для президента Сполучених Штатів Джо Байдена.

Китай також викликає занепокоєння. Як США будуть діяти, аби вирішити ситуацію у конструктивний спосіб за принципом win-win. Іншими словами, аби і Пекін не принижувати, і не йти йому на поступки заради “умиротворення”. Балансувати буде важко. І я боюся того, що може відбутися у Південній Азії і Тихоокеанському регіоні.

– Може бути справді великий конфлікт?

– Думаю, що може бути. Я не думаю, що є певний намір почати конфлікт. Але помилки можуть статися.

Знаєте, перед Другою світовою Японія намагалася розширити свій контроль за регіоном. Я не думаю, що у них був намір починати війну із США. Але їм довелося.

І я думаю, що ситуація із Китаєм зараз має багато схожих рис із тим, що було в Японії в першій третині ХХ сторіччя. Для Японії це закінчилося зіткненням із Америкою та Заходом.

Припускаю, що подібні події можуть відбутися, але також думаю, що їх можливо уникнути. Хоч це і потребуватиме великих дипломатичних зусиль від політиків, залучених до процесу.

– Ви згадали про “сценарій win-win”. Росія зараз доволі агресивно поводиться на міжнародному рівні. Є така думка, що ми зараз на порозі великого конфлікту з Росією.

– Я не думаю, що Росія хоче війни із Заходом. І урядовці як у Східній Європі, так і в ЄС мають докласти багато зусиль, аби досягти розуміння і укласти угоди із Росією. Такі, аби вони і не принижували Росію, і не проводили політику “умиротворення”.

Якщо ми подивимося, скажімо, на Гітлера, то він від самого початку прагнув до великих завоювань. А я не вірю, що Росія має зараз такий же намір. Вони намагаються зараз відновити деякі свої сфери впливу. І це одна із причин, чому вони так вороже ставляться до Євросоюзу. Але я думаю, що сильний ЄС та сильний НАТО дозволять зробити відносини із Росією продуктивними. Звісно, це великий політичний виклик, але я не думаю, що це неможливо. Більш того, чим слабшим стає Євросоюз, тим більше тішиться Кремль.

Наприклад, через Brexit Європейський союз дуже ослаб. І, певно, Путін дуже посміхався, коли бачив це. Тож я дуже злий через наш вихід з ЄС. І нам треба уникнути інших речей, які послаблять Євросоюз і НАТО.

Добре, що пан Трамп пішов і пан Байден зараз став президентом. Це дає хоча б сподівання на кроки у правильному напрямку. Тепер нам треба забезпечити, аби Євросоюз став сильнішим, відновився і рухався вперед після травми від Brexit, який був найгіршим політичним рішенням для Європи.

– Ми зараз бачимо стільки нерозв’язаних конфліктів у світі, що виникає враження циклічності історії. Ті ж сценарії повторюються раз за разом. Тож питання – історія нас взагалі вчить чомусь?

– Так! Я думаю, основна користь від історії – що це ранній путівник по майбутньому. Але, на жаль, у нас немає кришталевої кулі, тож ми не можемо передбачити, що буде далі. Очевидно, важливо розуміти, які події можуть статися у майбутньому. Інакше ніхто не зможе проводити розумну політику. Політика залежить від усвідомлення того, як працює історія, які у нас варіанти і можливості у майбутньому. Тож для покращення життя з економічної, політичної і соціальної точки зору історія є найважливішою.

– Ключові світові гравці такі як ЄС, США, Росія, чи багато уроків історії вони засвоїли?

Те, що трапилося під час Другої світової війни, стало величезним політичним шоком для всієї Європи. І на мою думку, одна із причин, чому у нас є Євросоюз, – і мені він дуже подобається, – це у дуже великій мірі реакція на те, що сталося під час Другої світової. Європейський союз є очевидно ефективним, тому що старання ЄС та НАТО зберегли – переважно – мир у Європі.

Одна з причин, чому Британія вийшла із ЄС, – це те, що вона не зазнала впливу Другої світової у такій мірі, як більшість країн. Вона не була така травмована цією війною. Німеччина була травмована. Франція була травмована, Польща була. І, я думаю, величезна кількість людей у Східній Європі, в тому числі Україна і Росія, відчули неабиякий вплив. Проте Сполучене Королівство не зазнало такого впливу. Були авіабомбардування, гинули солдати, але все це не набуло таких травматичних масштабів, як на континентальній Європі. Британія не зазнала жодної нацистської окупації, більшість її міст не були стерті з лиця землі.

– Раніше ви згадали про Brexit. Коли він ще тільки відбувався, професор Бізнесового університету Копенгагена Поль К’єр сказав мені, що через 20 років Британія повернеться до ЄС. Ви вірите в це?

– Сподіваюся, що це станеться. І я особисто буду робити все що можу, аби це сталося – буду робити публікації, організовувати кампанії. Але як я вже говорив, політичний курс не знаходиться повністю в руках політиків, він в руках людей. Якщо люди прийдуть до висновку, що Brexit був помилкою, то ми, без сумніву, повернемося.

Але маю сказати, що з часу референдуму 2016 року громадська думка в Сполученому Королівстві лишається дуже стабільною: 45-52% проти Brexit, а інші близько 50% – це ті, хто підтримують вихід з ЄС.

І поки в Британії кількість проєвропейських людей не сягне 65-67%, не думаю, що буде можливо переконати політиків. Зараз політики в Британії уникають говорити про Brexit. І вони відкриють рота щодо цієї проблеми лише коли побачать, що громадська думка змінюється.

Тож зараз перед проєвропейськими активістами в ЄС стоїть завдання розповісти, проінформувати, переконати публіку. Бо тільки після того, як люди змінять свою думку, її змінять і політики. В жодному разі не навпаки.

68a371cd7e9760d5b102263c9a01a8a4 - Росія завжди буде підривати ситуацію в Україні - як відповісти на виклик

Фото: Getty images

– Той же Поль К’єр сказав мені, що Brexit – це “криза для політичної та конституційної системи Сполученого королівства, яка веде за собою розпад союзу чотирьох народів – Англії, Уельсу, Шотландії та Північної Ірландії”. Наскільки такий сценарій можливий?

– Я думаю, існує велика небезпека в тому, що Шотландія вирішить стати незалежною. Не можна сказати те ж саме про Уельс, хоча він може стати більш автономним.

Але для Шотландії, думаю, це погана ідея відколюватися від Сполученого Королівства. Я повністю розумію, чому більшість шотландців цього хоче: якби Сполучене Королівство залишилось би в ЄС, то і Шотландія була б в Євросоюзі. Але якщо зараз Шотландія вирішить відділитися від Сполученого Королівства і приєднатися до ЄС, то торгувати з Англією їй буде набагато складніше. Це завдасть великого економічного удару по Шотландії. Це буде ще один акт із завдання шкоди собі самим, яким був і Brexit.

– Є така думка, що зараз відбувається процес укрупнення націй, і в майбутньому не буде дрібних народностей, як скажімо ірландці чи бретонці.

– Ні. Я думаю, ми зараз маємо сутичку двох тенденцій. Перша – до будівництва імперій і уніфікації, до створення супер-організацій. Іноді це добре, іноді ні. В контексті ЄС, це явище позитивне. А те, як це намагаються зробити в Росії та інших місцях – це не так позитивно.

Але є тенденція і до фрагментації. Як ви сказали, Сполучене Королівство може розколотися. Чехословаччина, як ми знаємо, вже розкололася. Є дуже багато рухів за незалежність чи автономію по всьому світу.

Особисто я вважаю, що це добре – мати незалежні країни. Але їм потрібно співпрацювати з сусідами. Адже ідея “абсолютного суверенітету” – це нонсенс, такого не може бути в будь-якій країні. Кожна країна має суверенітет, але він регулюється певними компромісами – такими як торгові угоди, геополітичні відносини із сусідами.

Євросоюз – це хороший зразок субсидіарності. Це коли до ухвалення рішень на пан-національному рівні, залучаються всі країни-учасники, а рішення щодо культури і цивільних справ ухвалюються на базі місцевого суверенітету й автономії.

– Як ви оцінюєте нинішній розвиток людства?

– Очевидно, що суспільство рухається вперед у сенсі стандартів життя, охорони здоров’я та прав. Якщо подивимося навіть на кілька століть назад, то там не було демократії взагалі, а було рабство, людей могли продати. Феодалізм, рабство вели до того, що люди мали надто коротке життя і часто дуже-дуже важке. Тож очевидно, що життя стає кращим для все більшого числа людей.

Звісно, дві світові війни були великим кроками назад. Але післявоєнний період був великим кроком вперед. Тож картина видається загалом оптимістичною.

Але якщо ми будемо говорити про питання стабільності – і поставимо собі питання, чи є людство стабільним, чи створюємо ми стабільну планету, то відповідь буде – “ні”. Бо чим більш просунутими ми стаємо в питаннях технологій, чим більше ресурсів ми використовуємо, тим більш нестабільною стає наша планета.

Кліматичні зміни, які очевидно, пов’язані із викидами вуглекислого газу, є великою проблемою. Найбільшою проблему, яку можна собі уявити зараз. Бо якщо кліматичні зміни триватимуть, буде політична нестабільність, військові конфлікти, великі економічні проблеми, пандемії, катастрофічні погодні явища. Будуть величезні соціологічні, міграційні і економічні негаразди.

На жаль, політики женуться за технологіями – це величезна проблема. У ситуації, коли технології весь час зростають – чи це створення ядерної зброї, чи нового обладнання, яке вимагає величезної кількості енергії – потрібні політичні дії, які компенсують негативні наслідки цих технологій. Технологія завжди попереду політиків, а політики женуться за технологічними новинками – і це дуже небезпечна ситуація.

9d56789bbd95b69a7b092c7105e61c9a - Росія завжди буде підривати ситуацію в Україні - як відповісти на виклик

Фото: Getty images

– Ви кажете, що дві світові війни були кроком назад. А я навпаки, читав думку, що саме війни є головним рушієм прогресу.

– Ну, не буває лиха без добра! Пару років тому я написав книжку під назвою “Катастрофа”. Вона про те, що в 6 сторіччі нашої ери сталися жахливі речі, мільйони людей померли – це був період величезної нестабільності. Але з цього досвіду виріс сучасний світ, тоді принаймні частково зародився його ембріон. Все це було спричинене змінами клімату. В результаті був зруйнований центр тогочасного світу, але збільшила вплив периферія. Візьмемо Східну Римську Імперію. Вона занепала під час експансії ісламу, тюркських і слов’янських народів. Ослаблення центру створило простір для розширення впливу народів на периферії.

Тож кліматичні зміни привели до величезних геополітичних змін, які зрештою, якщо хочете, поклали край існування античному світу і дали початок сучасному світу.

І можливо, якби не було Другої світової, ми не мали б Євросоюзу і багато хороших речей не відбулося б. Але війна принесла багато страждань стільком людям, що не думаю, що щось здатне компенсувати це взагалі.

На жаль, сьогодні ми бачимо посилення націоналізму – частково в результаті ідеологічного вакууму. Соціалізм, комунізм, інші “ізми”, не мають більш сили. А політика, як і природа, не любить вакууму. На зміну їм приходять інші “ізми”. Тепер ми маємо російський націоналізм, китайський націоналізм, очевидно, що до Brexit теж привів націоналізм – навіть не британський, а саме англійський. Є багато націоналістичних партій по Євросоюзу.

Націоналізм є небезпечним. Бо для того, щоб боротися із кліматичними змінами, нам потрібно більше міжнародної координації. А націоналізм – це пряма загроза для такої консолідації.

– Чи зможе це спрацювати у випадку Росії? Якщо центр ослабне і зазнає колапсу, то чи можуть регіони почати експансію?

– Я не думаю, що на Росію чекає колапс – як на державу. Але проблема з Росією в тому, що вона має історію, абсолютно відмінну від інших країн Європи. Вона ніколи не знала демократії за все своє існування. Демократичної Росії не було ніколи!

Крім того, на Заході є конкуренція між церквою і між державою. Є Папа Римський, який є лідером пан-європейської церкви, католицизму. А з іншого боку ми маємо різні національні держави. Вони з одного боку хочуть, щоб церква їх визнавала, а з іншого – не хочуть, аби церква вказувала їм, що робити. Яскравий приклад цього – конфлікт монархії і святого Томаса Бекета у середньовічній Англії.

А в Росії є російська православна церква, яка не перебуває у конфлікті з державою. Вони з державою – в абсолютному союзі та підсилюють одна одну.. А саме суперечка між церквою і державою стала основою сучасної ліберальної Європи. Тому в Росії ніколи не було політичного плюралізму.

– Давайте поговоримо про Україну. Її називають постколоніальною країною Російської імперії, Радянського союзу. Британія свого часу теж відмовилася від своїх колоній…

– Ні, я не думаю, що це одне й те саме. Росія схожа на Китайську імперію – те, що називають contiguous empire, тобто всі її території знаходилися по сусідству одна з одною, вони не розкидані по всьому світу, як Французька, Голландська чи Британська імперія.

Тож Україну можна порівняти з Ірландією. Сотнями років Англія контролює Ірландію, і та є частиною Сполученого Королівства, як це було і з Російською імперією, яка контролювала Україну. Тепер Ірландія і Україна незалежні від своїх колишніх “босів”.

Я вважаю, що стабільність України буде залежати від стабільності Євросоюзу і НАТО. Гарантією української незалежності, однозначно, буде український народ, але також стабільні потужні ЄС і НАТО. Це має абсолютно критичне значення.

Я, на жаль, не говорю українською чи російською, хоча мав би, бо моя родина родом із України. Але у мене досі лежать десятки і десятки записів українських пісень 1920-х років.

– Ви коли-небудь бували в Україні?

– Ні, ніколи. Але я маю намір колись поїхати туди, де народився мій дід.

Мій дід родом із Кременчука. В юності він поїхав до Києва вчитися на інженера. У 1912 році він поїхав до Берліна імпортувати високотехнологічне німецьке обладнання до Росії. І коли почалася Перша світова, його заарештували як російського шпигуна. Але оскільки моя родина – євреї, німецька єврейська спільнота сказала німецькому уряду – “він – єврей, він не може бути російським шпигуном!”. Причина була жахливо нелогічною, але німці зрештою звільнили мого батька, дружину і їх сина із в’язниці. Їм сказали: “Ви маєте вирішити, куди хочете бути депортованими. Пообіцяйте нам, що ви не будете воювати проти нас”. І мій дід сказав: “Та я ще ніколи не був таким радим!”. Тож його спитали: “То куди ви хочете, щоб вас депортували? Хочете, ми відправимо вас у Швецію”. А дід каже – “Швеція була б прекрасним рішенням. Дякую вам дуже!”.

Тож його депортували до Швеції, там народився мій тато. А через кілька років моя родина переїхала до Британії.

– І все ж. Який рецепт для України стати великою країною?

– Це все залежить від українського народу, мені важко таке коментувати. Але раз ви мене просите, то є найпріоритетніше завдання – досягнути безпечної і довготривалої угоди із Росією. Інша важлива річ – аби більшість населення України свідомо бажали бути українцями і хотіли бути в Україні. І якщо є якась територія, яка вся не хоче бути частиною України, то це очевидно велика проблема. Бо це надзвичайно важливо, аби більшість населення хотіло залишатися в країні. Я не знаю ситуації в Криму, але як ви самі думаєте – більшість населення Крима хоче бути частиною України чи частиною Росії?

4a48f4a026e2ab5757f40700c2c89b11 - Росія завжди буде підривати ситуацію в Україні - як відповісти на виклик

Фото: Апостроф / Олександр Гончаров

– Я цього не знаю.

– Для мене це питання на мільйон. Росія каже “Крим – це частина Росії”, а Україна каже “Крим – це частина України”. Я не знаю, як вирішити питання Криму. Можу лише сказати, що коли люди не хочуть бути частиною якоїсь країни, це дуже сильно дестабілізує.

– Ну слухайте, ви зараз порівнюєте Шотландію і Крим. Але це абсолютно різні речі. Шотландці – це окремий народ, який вимагає самовизначення. У Криму проживали українці, а не окремий народ, який би вимагав приєднання до Росії.

– Мені важко доводити, що Крим належить Росії. Так само важко доводити, що Крим належить Україні. Історія з ним дуже складна. І я думаю, що Україні потрібна стабільність. Це ключова річ, яка їй необхідна для виживання і процвітання. Проблема в тому, що поки конфлікт не врегульований, Росія буде постійно підривати ситуацію в Україні. І головним стратегічним завданням української держави є досягнути стабільності.

– Які найбільші загрози ви бачите на міжнародному рівні?

– Може бути військовий конфлікт між Китаєм, союзниками США і, можливо, самими Сполученими Штатами.

Також всі ці справи зі зміною клімату – вони здатні повністю дестабілізувати Європу. Бо якщо кліматичні зміни сильно вдарять по Африці, там будуть неврожаї і надзвичайні погодні явища, розширення пустель, а потік африканських мігрантів через Середземне море зросте просто в неймовірних масштабах. Тоді ЄС не знатиме, що робити. Дуже важливо, аби ЄС визначився, як він збирається впоратися з напливом мігрантів. Тут два питання – як треба допомогти Африці, щоб цього не сталося, і як тримати в полі зору стільки африканських мігрантів в Євросоюзі, якщо катастрофа таки станеться.

Ще одним викликом є Росія з її намаганням змінити сфери впливу, встановлені після холодної війни. І якщо у нас ослаблені Євросоюз і НАТО, то це надає хоробрості Росії, аби ризикнути і наробити дурниць. Це одна із головних причин, чому Україна має відновити стабільність до того як можуть початися проблеми через 5-7 років. Ми не можемо передбачити, як далеко зайде Росія.

– Ви говорите про африканців. Чи може у Європі виникнути націоналістичний рух проти людей із “не білою” шкірою?

– Так, звісно, це проблема. Зважаючи, як багато людей прибуває з Африки і Близького Сходу у зв’язку з кліматичними змінами і політичною нестабільністю, то це веде до зростання екстремістських правих організацій. Одною із причин, чому Британія залишила Євросоюз, були дуже сильні антиемігрантські настрої.

Але справжня причина, чому до нас прибуває все більше мігрантів полягає в тому, що Британія і США втратили контроль над ситуацією в Іраку під час абсолютно безглуздої Другої війни в Перській затоці. І як результат – настала повна дестабілізація регіону, зросла Ісламська держава, а Європу затопили потоки мігрантів. Також зараз багато мігрантів, бо Британія і ЄС вирішили підірвати уряд Муаммара Каддафі. Режим Каддафі був абсолютно жахливим. Але нинішня ситуація в Лівії – набагато гірша.

Тож це наслідок того, що безрозсудні західні уряди не читають історії і не розуміють, як історія працює. У Британії кожен прем’єр намагається імітувати Уїнстона Черчілля і скинути якогось диктатора. Черчіллю це насправді вдалося. Але Тоні Блер захотів сказати, що він скинув іракського диктатора. Девід Кемерон захотів говорити, що він скинув Каддафі. В обох випадках це неможливо порівняти з війною з Гітлером.

Побороти тирана – це добре. Але треба враховувати наслідки. Особливо, коли мова йде про тирана з бананової республіки.

– Нещодавно читав статтю філософа Едварда Скіделскі, який викладає в університеті Ексетера. Він пише, що зараз в Європі одне необережне висловлювання на тему раси чи історії може коштувати кар’єри і благополуччя. Ситуація насправді така небезпечна?

– Все залежить від деталей. Це дуже складне питання. Важливо, аби люди не говорили расистських речей. Бо у нас в Британії – багатокультурне суспільство. А найважливішою річчю в кожній країні є стабільність. І люди, які допускатимуть расистські висловлювання, будуть дестабілізувати суспільство. Цього не можна допустити. У нас це заборонено законом – не лише з етичних міркувань, а й з міркувань політичних. В багатонаціональному суспільстві расизм – це загроза національній безпеці та стабільності.

– Що б ви порадили цьому світу?

– Зробити інформацію доступною, точною і послідовною. Щоб люди мали змогу змінювати свої погляди, тиснути на політиків, аби вони припинили зміни клімату. Бо політики не зроблять цього без тиску всього світу. Аби врятувати світ, населення має вдатися до дій, тиснути на урядовців і вирішувати питання.

– На сам останок поставлю питання – що Україна і Британія можуть знайти спільного?

– Думаю, наш з вами інтерес – це стабільна Європа і стабільний світ. Британія, Євросоюз і Україна мають спільний інтерес в забезпеченні стабільності у своїй частині Європи.

Україна, очевидно, має величезний вибір пропозицій для Європи і західного світу у сенсі туризму. Ви маєте надзвичайні можливості у цьому сенсі. І в цьому можуть вибудовуватися зв’язки, можна створювати міста-побратими та збільшувати торгівлю.

Я проти націоналізму, але я виступаю за національну гордість. Гордість за історію, за національні здобутки і мистецтво. Україна має надзвичайну історія. І, думаю, вона має неймовірний туристичний потенціал. Можливо, про існування якого ніхто й не здогадувався.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

82c811d3f84b4b589f26d706abe00842 80x80 - Боротьба з коронавірусом - з яких країн варто брати приклад Україні
СВІТ4 тижні тому

Боротьба з коронавірусом – з яких країн варто брати приклад Україні

022fae1eb2bf96d5ff59072a8ed0f19c 80x80 - Реформа СБУ - Як не нашкодити безпеці країни - Новини України
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Реформа СБУ – Як не нашкодити безпеці країни – Новини України

goli ukrayinki na balkoni seks skandal u dubayi 2529e16 80x80 - Голі українки на балконі. Секс-скандал у Дубаї
УКРАЇНА2 тижні тому

Голі українки на балконі. Секс-скандал у Дубаї

separatisti dvichi obstriljali poziciyi zsu f432c86 80x80 - Сепаратисти двічі обстріляли позиції ЗСУ
УКРАЇНА4 тижні тому

Сепаратисти двічі обстріляли позиції ЗСУ

vsi azs ukrayini chekaye perevirka minregion 862e264 80x80 - Всі АЗС України чекає перевірка - Мінрегіон
УКРАЇНА3 тижні тому

Всі АЗС України чекає перевірка – Мінрегіон

72926d77d17d0d9cd75d3f71ad537f01 80x80 - Як ділять землю в Умані під дахом колишнього заступника міністра АПК
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Як ділять землю в Умані під дахом колишнього заступника міністра АПК

coronavac v ukrayinu yide nova vakcina b29231a 80x80 - CoronaVac. В Україну їде нова вакцина
УКРАЇНА4 тижні тому

CoronaVac. В Україну їде нова вакцина

ded8f8de8ed18750da6ed29945bf13f1 80x80 - У лікарнях немає місць, людей не вакцинують - лікар про катастрофу в Україні
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

У лікарнях немає місць, людей не вакцинують – лікар про катастрофу в Україні

38b4caf6f953cdadb2d63cac354de991 80x80 - Війна на Донбасі - Путін збирає війська, чим це закінчиться - новини України
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Війна на Донбасі – Путін збирає війська, чим це закінчиться – новини України

naftogaz u 15 regionah mozhlivi pereboyi z teplom 4fa68d7 80x80 - Нафтогаз: У 15 регіонах можливі перебої з теплом
УКРАЇНА4 тижні тому

Нафтогаз: У 15 регіонах можливі перебої з теплом

stepanov zaperechuye zvjazok shheplennja i smerti vijskovoyi d734b1c 80x80 - Степанов заперечує зв'язок щеплення і смерті військової
УКРАЇНА4 тижні тому

Степанов заперечує зв’язок щеплення і смерті військової

21c265bfe64dce6da320565922eecbd7 80x80 - Карантин - чи можливі масштабні протести в Україні
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Карантин – чи можливі масштабні протести в Україні

16b53356f35f9d59524a64df2d536085 80x80 - Пенсія в Україні - Павло Розенко жорстко наїхав на Зеленського через пенсії
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Пенсія в Україні – Павло Розенко жорстко наїхав на Зеленського через пенсії

v ukrayini vzhe ponad 30 tisjach zhertv pandemiyi d81ffba 80x80 - В Україні вже понад 30 тисяч жертв пандемії
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні вже понад 30 тисяч жертв пандемії

16e78df4fcd3befb79961160b1bd435c 80x80 - Лікування коронавірусу в Україні - лікар Віра Казмірчук розповіла як лікувати і що не можна робити
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Лікування коронавірусу в Україні – лікар Віра Казмірчук розповіла як лікувати і що не можна робити

u ssha pojasnili chomu bajden ne telefonuye zelenskomu 9d9561c 80x80 - У США пояснили, чому Байден не телефонує Зеленському
УКРАЇНА4 тижні тому

У США пояснили, чому Байден не телефонує Зеленському

e419bbc00d782c050f1f35910049928a 80x80 - В Україні створюється власне виробництво боєприпасів - новини України
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

В Україні створюється власне виробництво боєприпасів – новини України

v ukrayini v ljutomu zrosla zarplata derzhstat fa8d073 80x80 - В Україні в лютому зросла зарплата - Держстат
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні в лютому зросла зарплата – Держстат

aed003c7e3d01c2db97be0ac414270f4 80x80 - Ціни на електроенергію - скільки платять споживачі - новини України
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Ціни на електроенергію – скільки платять споживачі – новини України

mchimo do kolapsu covid situacija v ukrayini f18c087 80x80 - Мчимо до колапсу. COVID-ситуація в Україні
УКРАЇНА3 тижні тому

Мчимо до колапсу. COVID-ситуація в Україні

v ukrayini za dobu vid covid pomerli 367 osib 08d9bae 80x80 - В Україні за добу від COVID померли 367 осіб
УКРАЇНА42 хв. тому

В Україні за добу від COVID померли 367 осіб

doba v oos sim obstriliv u zsu vtrat nemaye b9e129c 80x80 - Доба в ООС: сім обстрілів, у ЗСУ втрат немає
УКРАЇНА3 години тому

Доба в ООС: сім обстрілів, у ЗСУ втрат немає

pidsumki 1904 peregovori shhodo donbasu i novij shtam 9e6fbd0 80x80 - Підсумки 19.04: Переговори щодо Донбасу і новий штам
УКРАЇНА5 години тому

Підсумки 19.04: Переговори щодо Донбасу і новий штам

19fc1d23fb4cb0b559ca23ec3210feaf 80x80 - Росія проти України - У РФ шукають спосіб пустити воду в Крим
СУСПIЛЬСТВО6 години тому

Росія проти України – У РФ шукають спосіб пустити воду в Крим

reznikov ociniv jmovirnist vtorgnennja rosiyi b15248f 80x80 - Резніков оцінив ймовірність вторгнення Росії
УКРАЇНА7 години тому

Резніков оцінив ймовірність вторгнення Росії

94234d7802464b54d81e7dbc38f5351b 80x80 - Вакцинація в Україні - лікар розповіла, коли буде колективний імунітет
СУСПIЛЬСТВО8 години тому

Вакцинація в Україні – лікар розповіла, коли буде колективний імунітет

v op rozpovili pro propoziciyi na normandiyi 20566b2 80x80 - В ОП розповіли про пропозиції на "Нормандії"
УКРАЇНА9 години тому

В ОП розповіли про пропозиції на “Нормандії”

u tkg rozpovili pro pidsumki zustrichi shhodo donbasu 57a4daa 80x80 - У ТКГ розповіли про підсумки зустрічі щодо Донбасу
УКРАЇНА11 години тому

У ТКГ розповіли про підсумки зустрічі щодо Донбасу

moz poperedzhaye pro novij shtam koronavirusu 98c8817 80x80 - МОЗ попереджає про новий штам коронавірусу
УКРАЇНА13 години тому

МОЗ попереджає про новий штам коронавірусу

nazvali sumu pokupki pislja jakoyi pozbavljatimut subsidij 17f70af 80x80 - Назвали суму покупки, після якої позбавлятимуть субсидій
УКРАЇНА15 години тому

Назвали суму покупки, після якої позбавлятимуть субсидій

3f1b9e846d877fe5a3209f53e2c55f0d 80x80 - Погода на травневі свята - синоптики дали прогноз, чи будуть дощі на Великдень
СУСПIЛЬСТВО16 години тому

Погода на травневі свята – синоптики дали прогноз, чи будуть дощі на Великдень

stepanov nazvav termini novogo spalahu covid 19 7c2f1ae 80x80 - Степанов назвав терміни нового спалаху COVID-19
УКРАЇНА17 години тому

Степанов назвав терміни нового спалаху COVID-19

zelenskij hoche laboratoriju dlja stvorennja vakcin 58bdc82 80x80 - Зеленський хоче лабораторію для створення вакцин
УКРАЇНА19 години тому

Зеленський хоче лабораторію для створення вакцин

2286318677e24c33a47b99812b0fb2ba 80x80 - Пенсії в Україні - Скільки потрібно працювати, щоб вийти на відпочинок
СУСПIЛЬСТВО20 години тому

Пенсії в Україні – Скільки потрібно працювати, щоб вийти на відпочинок

sbu ogolosila pro masshtabni navchannja po krayini 5b1506b 80x80 - СБУ оголосила про масштабні навчання по країні
УКРАЇНА21 годину тому

СБУ оголосила про масштабні навчання по країні

shheplen pfizer zrobili mensh jak 400 za dobu fe620a2 80x80 - Щеплень Pfizer зробили менш як 400 за добу
УКРАЇНА23 години тому

Щеплень Pfizer зробили менш як 400 за добу

v ukrayini za dobu shhepili vsogo 1 453 osib 7e7024e 80x80 - В Україні за добу щепили всього 1 453 осіб
УКРАЇНА1 день тому

В Україні за добу щепили всього 1 453 осіб

rosija vvela nove pravilo dlja vyizdu v krim 8eef35b 80x80 - Росія ввела нове правило для в'їзду в Крим
УКРАЇНА1 день тому

Росія ввела нове правило для в’їзду в Крим

v ukrayini vid covid pomerli 40 tisjach ljudej b33bb91 80x80 - В Україні від COVID померли 40 тисяч людей
УКРАЇНА1 день тому

В Україні від COVID померли 40 тисяч людей

v oos visim obstriliv ye zagiblij i poranenij 17ce4fa 80x80 - В ООС вісім обстрілів, є загиблий і поранений
УКРАЇНА1 день тому

В ООС вісім обстрілів, є загиблий і поранений