Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Російський паспорт в Україні – чому жителі ОРДЛО отримують документи РФ

d4f7e4e03b16d1ae3b85cfb7011c1bfa - Російський паспорт в Україні - чому жителі ОРДЛО отримують документи РФ

У ОРДЛО видають російські паспорти Фото: krymr.com

Росія прискорила політику масової видачі своїх паспортів у спрощеному порядку для українських громадян, які проживають в окупації. Про це днями заявила омбудсмен Людмила Денісова. За словами уповноваженого ВР з прав людини, РФ на непідконтрольних територіях сходу роздала вже 600 тисяч паспортів і активно продовжує це робити. Чому Росія так відчайдушно поспішає “облагодіяти” населення Донбасу своїми документами і як повинна адекватно реагувати українська влада – з’ясовував “Апостроф”.

Навіщо поспішає Путін

Якщо простежити динаміку паспортизації українців в окупації, то можна побачити, що її темпи в останні місяці дійсно значно зросли. Так, указ про спрощений порядок видачі паспортів президент РФ Володимир Путін підписав у квітні 2019 року. Станом на січень 2021 року, тобто за рік і 9 місяців, російські паспорти отримали близько 400 тисяч жителів окупованих територій сходу. Тепер, за інформацією омбудсмена, вже 600 тисяч осіб з непідконтрольного Донбасу мають російський паспорт. Тобто всього за 4,5 місяці Росія роздала таку кількість паспортів, яку раніше оформляла майже за рік.

З чим пов’язаний цей поспіх? За словами екс-заступника міністра з питань окупованих територій Георгія Туки, швидка паспортизація – це послідовна політика Росії, в якій немає нічого несподіваного.

“З самого початку процесу паспортизації Росія висловлювала незадоволення темпами. Ми в міністерстві отримували матеріали від розвідувальних служб, в яких говорилося, що керівництво окупаційних адміністрацій постійно отримувало з Ростова вказівки прискорити паспортизацію. З цією метою було розпорядження задіяти в процесі учасників незаконних збройних формувань, членів їх сімей, держслужбовців під загрозою звільнення. Тому ті темпи, які ми бачимо зараз – Росія йшла до них з першого дня паспортизації”, – говорить “Апострофу” Тука.

Крім того, на думку аналітика Українського інституту майбутнього Ігара Тишкевича, нинішній сплеск статистики по паспортизації обумовлений зокрема і побутовими причинами.

“Є проблеми, щоб з українським паспортом в період коронавірусних обмежень, з тих же “ДНР”, “ЛНР” безперешкодно потрапити на територію Росії: на роботу, за покупками, до родичів. Але якщо є російський паспорт, то таких проблем не виникає” , – пояснює “Апострофу” Тишкевич.

Самі жителі окупованих територій кажуть, що на додачу до російського паспорту багато хто прагне отримати матеріальні бонуси, наприклад, так званий “материнський капітал”. Це така російська програма по збільшенню народжуваності, яка передбачає виплати на народження дітей. З 2020 року за цією програмою можна отримати майже півмільйона рублів (близько 180 тисяч гривень) матеріальної допомоги на першу дитину.

“Беруть, тому що дають, плюс до паспорту РФ дають ще російський закордонний паспорт, – каже “Апострофу” донеччанка Тетяна. – В російських паспортах немає прописки, а донецьку туди не ставлять. По суті це документи ні про що. Але багато хто хоче отримати за цими паспортами якусь матеріальну вигоду, наприклад, материнський капітал. І люди вирішують ці проблеми: або прописуються у своїх родичів в Росії або купують прописку в селах і селищах РФ. На цьому вже побудований бізнес. у прикордонних селах висять оголошення, що можна купити прописку. Але це не так і дешево: близько 50 тисяч рублів на 6 місяців”.

Правда, отримати паспорт РФ без місцевого, так званого паспорта “ДНР”, “ЛНР”, неможливо.

“А це ще один додатковий контроль, так як для отримання паспорта” ДНР “потрібно залишити відбитки пальців, тебе фотографують анфас і профіль. А наявність місцевого паспорта – вже обов’язкова вимога для прийому на роботу. І мова навіть не про бюджетні організації. Щоб влаштуватися продавцем в ларьок, вже вимагають паспорт “ДНР””, – додає донеччанка.

Російський інтерес

Для чого самій Росії “вішати” собі на шию додатковий фінансовий тягар у вигляді тисяч нових громадян, що претендують на соціальні виплати? На думку експертів, дивіденди від операції “паспортизація” для РФ перевищують втрати.

Ну, по-перше, чим більше громадян РФ на території України, тим більше приводів буде для їх “захисту”. А “захищати” своїх громадян – улюблене заняття Росії.

“Пам’ятаєте заяву, з якою виступив впливовий російський сенатор Олексій Пушков, коли новообраний президент Молдови Майя Санду сказала, що вимагатиме виведення так званих російських миротворців з Придністров’я? Пушков тоді відповів, що на території Придністров’я проживає 220 тисяч громадян Росії і РФ робитиме все, щоб забезпечити їх безпеку”, – зазначає Тука.

“З точки зору майбутньої реінтеграції, отримання такої великої кількості російських паспортів громадянами України може бути проблемою після деокупації, – каже “Апострофу” правозахисниця Олена Луньова. – Крім того, паспорти за спрощеною процедурою видають же не лише українцям в окупації. Росія в принципі видає паспорти всім жителям Донецької і Луганської областей. Росія завжди може сказати, що захищає своїх громадян”.

По-друге, “Це заділ на майбутнє для впливу на Україну, починаючи від переговорів по Донбасу, закінчуючи будь-яким з форматів врегулювання конфлікту”, – додає Тишкевич.

По-третє, “Дискусія всередині Росії стосовно легітимізації приєднання окупованої частини Донбасу буде сприйматися вже зовсім по-іншому, коли буде факт, що на цій території проживає така-то кількість їхніх громадян”, – говорить Георгій Тука.

По-четверте, “В інтересах РФ стимулювати виїзд молодих і здібних людей на свою територію. Не дарма ж Путін в зверненні до Федеральних зборів говорив про катастрофічну ситуацію в демографії”, – резюмував Ігар Тишкевич.

Відповідь України

А що ж робить українська влада? Як протистоїть планам Росії з паспортизації?

У серпні 2019 року президент Володимир Зеленський підписав указ, яким спросив процедуру прийняття до українського громадянства громадян РФ, які зазнали переслідувань за політичні переконання. А Кабмін у тому ж році ухвалив, що Україна не визнаватиме паспорти РФ, видані в міграційних управліннях Ростовської області і Краснодарського краю (саме в цих регіонах більшість жителів ОРДЛО і отримує російські документи).

Але чи достатньо таких дій України?

У попередньому скликанні ВР робилися спроби ввести відповідальність за отримання паспорта РФ, наприклад, конфіскувати майно, але успіху такі законопроекти не мали. Дійсно, було б дивно карати громадян за те, що Україна сама не визнає.

Позбавити українського громадянства за отримання російського теж не варіант – 25 стаття Конституції забороняє забирати громадянство.

Більш того, якщо подивитися на ситуацію формально, Росія не порушує норм міжнародного права, роздаючи свої паспорти як програмки у театрі.

“Кожна держава сама для себе визначає пріоритети, хоче вона комусь видавати паспорти чи ні, – запевняє Ігар Тишкевич. – Тут принципово, де фізично ухвалювалося рішення про надання громадянства. Якщо це відбувалося на території РФ, то, на жаль, Росія завжди може сказати, що вона не порушує жодних норм міжнародного права. Але якщо працівник російської міграційної служби, навіть найнижчого рівня, здійснює якісь дії з паспортизації, наприклад, просто візьме в руки анкету громадянина України на території ОРДЛО, то це пряме порушення суверенітету України. І тут питання: чи відстежує і документує Україна такі факти і чи доносить їх до відома своїх партнерів”.

Крім того, Україна виявилася заручником власного законодавства. Адже відповідно до закону “Про громадянство України”, навіть якщо громадянин отримав громадянство іншої країни, то в правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.

Так що ж робити? На думку експертів, тут кілька варіантів. Перший – збільшувати політичний тиск на Росію у світі. Адже якщо паспорти РФ нав’язуються українським громадянам в ОРДЛО примусово, під погрозами, на тлі військової агресії, то це вже питання політичне.

“І, звичайно, на міжнародній арені варто було б бити на сполох і закликати партнерів протистояти незаконним діям Росії, – зазначає Георгій Тука. – Але чи готові європейські держави займати більш жорстку позицію щодо Росії? У мене великі сумніви”.

Другий варіант – відповісти Росії симетрично.

“Чому люди отримують російські паспорти добровільно? Та тому що частина з них не може отримати паспорти в Україні. Для отримання українських паспортів необхідно подолати певні складнощі: проходження КПВВ, виїзд, а з урахуванням карантинних обмежень це вдвічі складніше. Наприклад, складно і довго отримати паспорт дитині, – констатує Луньова. – А з іншого боку ми маємо простоту отримання російського паспорту. Люди, які живуть на окупованій території – заручники збройного конфлікту. І коли вони вибирають простіший з двох варіантів, їх не можна за це карати. Навпаки, ми повинні створювати спрощені умови для отримання паспортів і перетину КПВВ, щоб якомога більше було наших документів у наших же громадян на окупованій території”.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

na donbasi vijskovij otrimav oskolkove poranennja e3772a6 80x80 - На Донбасі військовий отримав осколкове поранення
УКРАЇНА4 тижні тому

На Донбасі військовий отримав осколкове поранення

u moz rozpovili kudi skarzhitisja na medikiv a1cc4b0 80x80 - У МОЗ розповіли куди скаржитися на медиків
УКРАЇНА4 тижні тому

У МОЗ розповіли куди скаржитися на медиків

ecdbbeb6279e513b9a1513fc5e805368 80x80 - Війна на Донбасі - хто такі марксмени і як вони протистоять Росії
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Війна на Донбасі – хто такі марксмени і як вони протистоять Росії

separatisti 15 raziv porushili tishu na donbasi 6d99ad3 80x80 - Сепаратисти 15 разів порушили "тишу" на Донбасі
УКРАЇНА3 тижні тому

Сепаратисти 15 разів порушили “тишу” на Донбасі

zelenskij zaproponuvav putinu zustrich na donbasi 7a91bba 80x80 - Зеленський запропонував Путіну зустріч на Донбасі
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський запропонував Путіну зустріч на Донбасі

rosija ne hoche miru kravchuk d91f9da 80x80 - Росія не хоче миру - Кравчук
УКРАЇНА4 тижні тому

Росія не хоче миру – Кравчук

tkg zavershuye uzgodzhennja velikodnogo peremirja 148c6ce 80x80 - ТКГ завершує узгодження великоднього перемир'я
УКРАЇНА3 тижні тому

ТКГ завершує узгодження великоднього перемир’я

u devjati regionah za dobu zhodnogo covid shheplennja 28f04d9 80x80 - У дев'яти регіонах за добу жодного COVID-щеплення
УКРАЇНА3 тижні тому

У дев’яти регіонах за добу жодного COVID-щеплення

v ukrayini vid covid pomerli 40 tisjach ljudej b33bb91 80x80 - В Україні від COVID померли 40 тисяч людей
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні від COVID померли 40 тисяч людей

doba v zoni oos 12 obstriliv vtrat nemaye 8ee95e1 80x80 - Доба в зоні ООС: 12 обстрілів, втрат немає
УКРАЇНА3 тижні тому

Доба в зоні ООС: 12 обстрілів, втрат немає

u zoni oos za dobu 20 obstriliv vtrat nemaye 27ba3b0 80x80 - У зоні ООС за добу 20 обстрілів, втрат немає
УКРАЇНА3 тижні тому

У зоні ООС за добу 20 обстрілів, втрат немає

za dobu covid vakcinu otrimali 14 tisjach ukrayinciv f38dee8 80x80 - За добу COVID-вакцину отримали 14 тисяч українців
УКРАЇНА3 тижні тому

За добу COVID-вакцину отримали 14 тисяч українців

opublikovano nacionalnij plan vakcinaciyi v ukrayini fc94374 80x80 - Опубліковано Національний план вакцинації в Україні
УКРАЇНА4 тижні тому

Опубліковано Національний план вакцинації в Україні

ukrayina ogolosila pro viturennja konsula rf v odesi 95b4fa6 80x80 - Україна оголосила про витурення консула РФ в Одесі
УКРАЇНА3 тижні тому

Україна оголосила про витурення консула РФ в Одесі

moz poperedzhaye pro novij shtam koronavirusu 98c8817 80x80 - МОЗ попереджає про новий штам коронавірусу
УКРАЇНА4 тижні тому

МОЗ попереджає про новий штам коронавірусу

v ukrayini majzhe 15 tisjach novih vipadkiv covid 677544c 80x80 - В Україні майже 15 тисяч нових випадків COVID
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні майже 15 тисяч нових випадків COVID

u tkg rozpovili pro pidsumki zustrichi shhodo donbasu 57a4daa 80x80 - У ТКГ розповіли про підсумки зустрічі щодо Донбасу
УКРАЇНА4 тижні тому

У ТКГ розповіли про підсумки зустрічі щодо Донбасу

u radi inicijujut vidstavku lazebnoyi nardep 7656cf4 80x80 - У Раді ініціюють відставку Лазебної - нардеп
УКРАЇНА2 тижні тому

У Раді ініціюють відставку Лазебної – нардеп

3f1b9e846d877fe5a3209f53e2c55f0d 80x80 - Погода на травневі свята - синоптики дали прогноз, чи будуть дощі на Великдень
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Погода на травневі свята – синоптики дали прогноз, чи будуть дощі на Великдень

v ukrayini ponad dva miljoni covid vipadkiv 88d0744 80x80 - В Україні понад два мільйони COVID-випадків
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні понад два мільйони COVID-випадків

d4f7e4e03b16d1ae3b85cfb7011c1bfa 80x80 - Російський паспорт в Україні - чому жителі ОРДЛО отримують документи РФ
СУСПIЛЬСТВО1 хв. тому

Російський паспорт в Україні – чому жителі ОРДЛО отримують документи РФ

drugoju dozoju vid covid vakcinuvali bilshe nizh pershoju c56868a 80x80 - Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою
УКРАЇНА1 годину тому

Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою

v ukrayini drugij den padaye pririst covid 19 9d9e837 80x80 - В Україні другий день падає приріст COVID-19
УКРАЇНА3 години тому

В Україні другий день падає приріст COVID-19

vershbou ssha poslali kiyevu mesedzh zhorstkoyi ljubovi a0669d9 80x80 - Вершбоу: США послали Києву "меседж жорсткої любові"
УКРАЇНА5 години тому

Вершбоу: США послали Києву “меседж жорсткої любові”

doba v oos 16 obstriliv poranenij odin boyec bffae06 80x80 - Доба в ООС: 16 обстрілів, поранений один боєць
УКРАЇНА7 години тому

Доба в ООС: 16 обстрілів, поранений один боєць

pid berdjanskomu legkovik vrizavsja v marshrutku zaginula ljudina 3884661 80x80 - Під Бердянському легковик врізався в маршрутку, загинула людина
УКРАЇНА9 години тому

Під Бердянському легковик врізався в маршрутку, загинула людина

mzs zakriv spisok uchasnikiv krimskoyi platformi 069d226 80x80 - МЗС закрив список учасників Кримської платформи
УКРАЇНА11 години тому

МЗС закрив список учасників Кримської платформи

u hmelnickij oblasti masshtabna dtp z pozhezheju chetvero zagiblih 6f2e030 80x80 - У Хмельницькій області масштабна ДТП з пожежею: четверо загиблих
УКРАЇНА13 години тому

У Хмельницькій області масштабна ДТП з пожежею: четверо загиблих

u hmelnickij oblasti batko pokarav ditej rozpechenoju kochergoju 10ac4ac 80x80 - У Хмельницькій області батько "покарав" дітей розпеченою кочергою
УКРАЇНА15 години тому

У Хмельницькій області батько “покарав” дітей розпеченою кочергою

ukrayinciv planujut evakujuvati z sektora gaza 281e9e0 80x80 - Українців планують евакуювати з сектора Газа
УКРАЇНА17 години тому

Українців планують евакуювати з сектора Газа

moz poperedilo pro novu hvilju pandemiyi 1cd8e5c 80x80 - МОЗ попередило про нову хвилю пандемії
УКРАЇНА19 години тому

МОЗ попередило про нову хвилю пандемії

v ukrayini rozpochalasja vakcinacija z chergi v dija 5a93c5c 80x80 - В Україні розпочалася вакцинація з черги в Дія
УКРАЇНА21 годину тому

В Україні розпочалася вакцинація з черги в Дія

2cb3abed6c2188860064591088f0528b 80x80 - Війна на Донбасі - Україна може перемогти Росію в космосі
СУСПIЛЬСТВО21 годину тому

Війна на Донбасі – Україна може перемогти Росію в космосі

u moz rozpovili pro vakcinaciju pedagogiv f676ea6 80x80 - У МОЗ розповіли про вакцинацію педагогів
УКРАЇНА23 години тому

У МОЗ розповіли про вакцинацію педагогів

odna oblast povernulasja do pomaranchevoyi zoni karantinu 9fa2096 80x80 - Одна область повернулася до помаранчевої зони карантину
УКРАЇНА1 день тому

Одна область повернулася до помаранчевої зони карантину

danilov nazvav termini zakinchennja vijni na donbasi f9dbf51 80x80 - Данілов назвав терміни закінчення війни на Донбасі
УКРАЇНА1 день тому

Данілов назвав терміни закінчення війни на Донбасі

7a92e1e34d578893d710505bdde4ba5d 80x80 - Чи буде Путін мститися за Медведчука - Дмитро Орєшкін
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Чи буде Путін мститися за Медведчука – Дмитро Орєшкін

ukrayina nagadala pro obicjanku shhodo chlenstva v nato 927a2fc 80x80 - Україна нагадала про обіцянку щодо членства в НАТО
УКРАЇНА1 день тому

Україна нагадала про обіцянку щодо членства в НАТО

v ukrayini za dobu vakcinuvali bilsh jak 23 tisjachi osib df3e5b9 80x80 - В Україні за добу вакцинували більш як 23 тисячі осіб
УКРАЇНА1 день тому

В Україні за добу вакцинували більш як 23 тисячі осіб

mikolayivska oblast znovu v pomaranchevij zoni karantinu b3ed992 80x80 - Миколаївська область знову в помаранчевій зоні карантину
УКРАЇНА1 день тому

Миколаївська область знову в помаранчевій зоні карантину