Шерше ля фам: жінки посадовців і приховане майно
Зв'язок з нами

УКРАЇНА

Шерше ля фам: жінки посадовців і приховане майно

shershe lja fam zhinki posadovciv i prihovane majno 71cd706 - Шерше ля фам: жінки посадовців і приховане майно

Фото: Imagо Активісти Центру протидії корупції нещодавно оприлюднили досьє про активи депутата Ігоря Палиці (на фото), звинувачуючи його у приховуванні майна

Цивільні шлюби і розлучення на папері – шпарини, які нерідко дозволяють українським посадовцям не декларувати майно. Контролери досі марно шукають відповідь на винахідливість можновладців.

Орендувати п’ять парковочних місць, не маючи офіційно жодного автомобіля? Те, що комусь може здатися парадоксом, справді можна знайти у деклараціях українських чиновників і політиків. Один з прикладів – народний депутат Ігор Палиця. У Палиці – впливового бізнесмена і багаторічного бізнес-партнера олігарха Ігоря Коломойського – у декларації немає жодного автомобіля, донедавна не було і свого житла, аж поки нещодавно йому не подарував квартиру площею в понад 400 квадратних метрів батько-пенсіонер.

Екс-дружині – все, собі – нічого

Місцем реєстрації Палиця у документах, що є у відкритому доступі, донедавна вказував адресу одного з готелів карпатського курорту “Буковель”. Тим часом у Києві депутат, разом з парковкою на п’ять автомобілів, орендує апартаменти площею понад шістсот квадратних метрів. Власницею цього просторого помешкання і паркомісць, згідно з декларацією політика, є Палиця Оксана Василівна. Прізвище, ім’я і по-батькові власниці квартири, яку знімає Ігор Палиця, повністю збігаються з ініціалами людини, яку депутат в інтерв’ю ЗМІ називає своєю дружиною. Щоправда, коли мова заходить про майно, чоловік наголошує, що “давно розлучений”. Тим не менше, (екс)дружина Оксана Палиця є співзасновницею низки фірм, що входять до групи “Приват” Ігоря Коломойського. Ігор Палиця зізнається, що оформлює свої бізнес-активи на (колишню) дружину. “Я розлучився з дружиною в 2002 році, і в мене було в принципі таке відношення, що все має належати сім’ї”, – зазначив депутат у нещодавньому інтерв’ю “Українській правді”.

Оксана Палиця з дітьми вже багато років мешкає у Швейцарії. Поблизу Женеви, згідно з кантональним реєстром майнових прав, їй належить вілла, де регулярно буває і Ігор Палиця. До обрання торік народним депутатом, коли Палиця був головою Волинської облради, місцеві журналісти критикували політика за те, що він більше часу проводить у Швейцарії, ніж у Луцьку. Тим не менше, швейцарську віллу у деклараціях депутата шукати марно. Річ у тім, що декларувати досі треба було лише майно тих людей, з якими спільно проживаєш станом на 31 грудня року, за який подається декларація. А довести такий факт дуже важко, визнала у розмові з Deutsche Welle радниця голови Національного агентства з запобігання корупції Катерина Каплюк. Нині НАЗК саме проводить повні перевірки декларацій високопосадовців за 2019 рік і, як каже представниця агентства, питання імовірної фіктивності розлучень постає регулярно. “Треба доводити, що у колишнього подружжя або у тих, хто проживає у цивільному шлюбі, станом на 31 грудня звітного року є спільний побут, спільні права і обов’язки. Тобто навіть, якщо є відео, як пара разом святкує Новий рік, або разом проводить відпустку, це ще не доказ спільного побуту”, – констатує Каплюк.

Від міністра – до судді: спробуй доведи

В українських ЗМІ регулярно виходять розслідування про те, як посадовці користуються незадекларованими дорогими авто або квартирами, оформленими на колишніх чи цивільних дружин, з якими декларанти проживають разом, не маючи на папері жодних обов’язків один перед одним. За цими розслідуваннями уважно стежать спеціалісти НАЗК, насамперед співробітники відділу моніторингу способу життя, розповідає Катерина Каплюк. “Журналістські розслідування можуть бути відправною точкою для проведення перевірки”, – наголошує представниця НАЗК. Утім, можливості спеціалістів агентства обмежені передовсім пошуком у відкритих джерелах, де треба зібрати вагомі докази, перш ніж можна буде передати справу на розслідування правоохоронним органам, які мають широкі можливості – від прослуховування дзвінків до проведення обшуків.

shershe lja fam zhinki posadovciv i prihovane majno 449603c - Шерше ля фам: жінки посадовців і приховане майно

 Цивільна дружина міністра інфраструктури Криклія зізналася, що вони вже десять років разом. Утім, оформлене на неї майно посадовець не декларує

 

Нерідко спроба довести порушення закону залишається безрезультатною. Свіжий приклад – справа міністра інфраструктури Владислава Криклія. Активісти проєкту “Стоп корупції” навесні цього року виявили, що урядовець мешкає з цивільною дружиною в оформленій на неї незадекларованій елітній квартирі. У НАЗК підтвердили, що прийняли до відома розслідування активістів. Утім, в оприлюдненому нещодавно звіті агентства про повну перевірку декларацій посадовця за 2018-2019 роки зазначено, що порушень щодо декларування нерухомості і вказування членів сім’ї не виявлено. І це попри те, що цивільна дружина міністра на камеру сказала активістам, що вже десять років мешкає разом Криклієм. “Людина, коли їй ставлять запитання компетентні органи, може передумати і сказати, що спільний побут був раніше, а станом на кінець звітного періоду – 31 грудня – вже немає”, – пояснює Каплюк.

Гучних покарань досі не було

Досі жодне з гучних викриттів у ЗМІ про приховане за колишніми або цивільними дружинами майно не завершувалося покаранням за приховування майна в особливо великих розмірах, за що законом передбачено штраф у декілька мільйонів гривень, виправні роботи або позбавлення волі до двох років. Крім депутатів і міністрів, у поле зору журналістів регулярно попадають і судді. Зокрема, у приховуванні майна за допомогою фіктивного розлучення звинувачували суддю Окружного адміністративного суду Києва Павла Вовка та суддю Вищого господарського суду Артура Ємельянова. На рахунках ексдружини Ємельянова у Ліхтенштейні кілька років тому навіть були заблоковані 13 мільйонів франків за підозрою у відмиванні коштів. Гроші, утім, розблокували після того, як Україна не надала інформацію про злочинне походження коштів. Майно дружини Ємельянов не декларував, хоча журналісти і знімали суддю на відео разом з ексдружиною у Відні, де вона володіє цілою мережею готелів.

З готельним бізнесом в Австрії пов’язують і депутата Ігоря Палицю. Як засвідчило кілька років тому розслідування DW, український політик 2012 року купив у Земмерінгу легендарний гранд-готель Panhans, після чого об’єкт було переведено у власність швейцарської фірми, бенефіціарний власник якої невідомий. Бізнес в Австрії не вказаний у деклараціях Ігоря Палиці. В австрійському реєстрі бенефіціарів, з’ясувала DW, вказаний лише директор австрійської фірми, яка управляє готелем, але не власники. Як випливає з інтерв’ю Палиці, яке він дав “Українській правді”, власницею готелю вочевидь є його колишня дружина. “Ми починаємо з вересня спільно жити знову після багатьох років, що ми жили окремо. Тому після Нового року все буде в декларації”, – сказав депутат у нещодавньому інтерв’ю “Українській правді”. На надіслані електронною поштою уточнюючі запитання DW про майнові відносини з ексдружиною і закордонні активи політик не відповів.

shershe lja fam zhinki posadovciv i prihovane majno 01e35e8 - Шерше ля фам: жінки посадовців і приховане майно

 Ігор Палиця біля історичного австрійського готелю Panhans (Фото із соцмереж)

 

Починаючи з 2021 року НАЗК, після низки законодавчих новацій, більше не муситиме при перевірці декларацій доводити, що чоловік і жінка мають спільний побут станом на 31 грудня звітного року. Тепер, як пояснила DW Катерина Каплюк, достатньо буде довести, що декларант проживає з іншою особою сукупно більшу частину року. Це, утім, все одно буде непросто, визнають в агентстві.

За півроку НАЗК нарахувало 2 тисячі корупціонерів

Активісти публікують досьє

Тим часом активісти Центру протидії корупції (ЦПК) не стали чекати наступного року, коли Ігор Палиця обіцяв задекларувати активи дружини, і днями оприлюднили на своєму сайті докладне досьє українських і закордонних активів родини депутата. “Пан Палиця – один з політиків, які виступають за те, щоби позбавити Україну впливу Європейського Союзу і Заходу загалом. Але при цьому він сам є одним з тих політиків, який розміщує свої активи на Заході. Публікацією цього досьє ми хотіли показати цинічність і лицемірність заяв Палиці”, – зазначив у розмові з DW представник ЦПК Антон Марчук. Разом з однодумцями він ініціював розшук і оприлюднення інформації про приховані активи українських політиків. Активіст сподівається, що після оприлюднення досьє можновладці нестимуть принаймні політичну відповідальність.

Джерело: Українська служба DW

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ3 тижні тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

drugoju dozoju vid covid vakcinuvali bilshe nizh pershoju c56868a 80x80 - Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою
УКРАЇНА4 тижні тому

Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою

05f3db2889468aaecc6f962edf4b5d41 80x80 - Коронавірус в Індії - Як країна справляється з епідемією
СВІТ3 тижні тому

Коронавірус в Індії – Як країна справляється з епідемією

v ukrayini rekord shhodo covid vakcinaciyi drugoju dozoju c043325 80x80 - В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою

armija ssha zamovila vantazhivki u avtokrazu zmi a9f6a73 80x80 - Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу - ЗМІ
УКРАЇНА3 тижні тому

Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу – ЗМІ

v ukrayini dva dni znizhuyetsja pririst covid 19 9c72251 80x80 - В Україні два дні знижується приріст COVID-19
УКРАЇНА2 тижні тому

В Україні два дні знижується приріст COVID-19

nazvali imena dvoh kandidativ na krisla ministriv 3248a29 80x80 - Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів
УКРАЇНА4 тижні тому

Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів

na trasi kiyiv zhitomir zatrimali bandu shho katuvala ljudej 383031a 80x80 - На трасі Київ - Житомир затримали банду, що катувала людей
УКРАЇНА3 тижні тому

На трасі Київ – Житомир затримали банду, що катувала людей

zelenskij pidpisav odin iz zemelnih zakoniv 9167e2e 80x80 - Зеленський підписав один із земельних законів
УКРАЇНА3 тижні тому

Зеленський підписав один із земельних законів

u krimu student otrimav tjuremnij termin za ekstremizm d77bd6a 80x80 - У Криму студент отримав тюремний термін за "екстремізм"
УКРАЇНА3 тижні тому

У Криму студент отримав тюремний термін за “екстремізм”

zelenskij zatverdiv zbilshennja vitrat na oboronu 45f234f 80x80 - Зеленський затвердив збільшення витрат на оборону
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський затвердив збільшення витрат на оборону

v ukrayini za dobu zrobili majzhe 18 tisjach shheplen e9c34e3 80x80 - В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень

40ca687407283720730f8a9061c7c8e3 80x80 - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Україна, космос – Коли Україна запустить новий космічний апарат

kiyiv otrimaye novij paket cilej partnerstva z nato 482978b 80x80 - Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО
УКРАЇНА2 тижні тому

Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО

de750f30c6ef0a08982371c0eb6a12ba 80x80 - Погода на літо 2021 - синоптики дали прогноз на все літо - новини України
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода на літо 2021 – синоптики дали прогноз на все літо – новини України

52c04d43e24ed0882b96149cd68134ee 80x80 - Погода у червні - прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода у червні – прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні

doba na donbasi visim obstriliv troye poranenih 587fbc5 80x80 - Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених
УКРАЇНА3 тижні тому

Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених

27c99b375e2a7a9d2cc6b73474ca3a30 80x80 - Пластикові пакети Україна - чи заборонить влада тару і упаковку
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Пластикові пакети Україна – чи заборонить влада тару і упаковку

padinnja povitrjanoyi kuli na hmelnichchini v policiyi rozpovili podrobici 2fed3b1 80x80 - Падіння повітряної кулі на Хмельниччині: в поліції розповіли подробиці
УКРАЇНА3 тижні тому

Падіння повітряної кулі на Хмельниччині: в поліції розповіли подробиці

u mzs nazvali ochikuvannja ukrayini vid nato 22bdca4 80x80 - У МЗС назвали очікування України від НАТО
УКРАЇНА3 тижні тому

У МЗС назвали очікування України від НАТО

ukrayina zminjuye taktiku shhodo zblizhennja z nato f46f00c 80x80 - Україна змінює тактику щодо зближення з НАТО
УКРАЇНА2 години тому

Україна змінює тактику щодо зближення з НАТО

374dadb23a90e0896dc5b7bc9531aa24 80x80 - Відпочинок за кордоном - куди можна поїхати українцеві без довідки
СУСПIЛЬСТВО3 години тому

Відпочинок за кордоном – куди можна поїхати українцеві без довідки

genshtab ociniv rik specstatusu ukrayini v nato 1057d14 80x80 - Генштаб оцінив рік спецстатусу України в НАТО
УКРАЇНА4 години тому

Генштаб оцінив рік спецстатусу України в НАТО

v ukrayini za dobu zrobili 62 tisjachi shheplen 400c727 80x80 - В Україні за добу зробили 62 тисячі щеплень
УКРАЇНА6 години тому

В Україні за добу зробили 62 тисячі щеплень

usi oblasti ukrayini zalishajutsja v zelenij zoni moz 8de6241 80x80 - Усі області України залишаються в зеленій зоні - МОЗ
УКРАЇНА8 години тому

Усі області України залишаються в зеленій зоні – МОЗ

pririst koronavirusu v ukrayini znizhuyetsja 41c66f2 80x80 - Приріст коронавірусу в Україні знижується
УКРАЇНА10 години тому

Приріст коронавірусу в Україні знижується

mvs ukrayini popovnit svij aviapark 5964518 80x80 - МВС України поповнить свій авіапарк
УКРАЇНА12 години тому

МВС України поповнить свій авіапарк

ukrposhta predstavila marku do yevro 2020 cff0a93 80x80 - Укрпошта представила марку до Євро 2020
УКРАЇНА14 години тому

Укрпошта представила марку до Євро 2020

u lucku vidkrili pochesne konsulstvo litvi 6e952e8 80x80 - У Луцьку відкрили Почесне консульство Литви
УКРАЇНА16 години тому

У Луцьку відкрили Почесне консульство Литви

chotiri shtami viklikajut zanepokoyennja moz 2eb413c 80x80 - Чотири штами викликають занепокоєння - МОЗ
УКРАЇНА18 години тому

Чотири штами викликають занепокоєння – МОЗ

pentagon uhvaliv dopomogu ukrayini na 150 mln 660fe33 80x80 - Пентагон ухвалив допомогу Україні на $ 150 млн
УКРАЇНА20 години тому

Пентагон ухвалив допомогу Україні на $ 150 млн

kuleba rozkriv detali vizitu zelenskogo v ssha 9c26bd5 80x80 - Кулеба розкрив деталі візиту Зеленського в США
УКРАЇНА22 години тому

Кулеба розкрив деталі візиту Зеленського в США

u zelenskogo prokomentuvali situaciju v ksu ca0768a 80x80 - У Зеленського прокоментували ситуацію в КСУ
УКРАЇНА24 години тому

У Зеленського прокоментували ситуацію в КСУ

grivnja silno zmicnjuyetsja shho bude dali 38479ab 80x80 - Гривня сильно зміцнюється. Що буде далі?
УКРАЇНА1 день тому

Гривня сильно зміцнюється. Що буде далі?

kiyiv dosjag kompromisu z uyefa shhodo formi zbirnoyi ce4b3e5 80x80 - Київ досяг компромісу з УЄФА щодо форми збірної
УКРАЇНА1 день тому

Київ досяг компромісу з УЄФА щодо форми збірної

5b6907c1b3cf055937f859ff360026fe 80x80 - Росія нападе на Україну - що чекає Путін зараз і чого чекати з Білорусі
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Росія нападе на Україну – що чекає Путін зараз і чого чекати з Білорусі

zsu zaznali vtrat na donbasi ec55eee 80x80 - ЗСУ зазнали втрат на Донбасі
УКРАЇНА1 день тому

ЗСУ зазнали втрат на Донбасі

v ukrayini zminjat sistemu oplati praci chinovnikiv 6221a2a 80x80 - В Україні змінять систему оплати праці чиновників
УКРАЇНА1 день тому

В Україні змінять систему оплати праці чиновників

vid covid povnistju shhepleni 200 tisjach ukrayinciv 508bc49 80x80 - Від COVID повністю щеплені 200 тисяч українців
УКРАЇНА1 день тому

Від COVID повністю щеплені 200 тисяч українців

v ukrayini 1603 novih vipadki covid 19 c5505c4 80x80 - В Україні 1603 нових випадки COVID-19
УКРАЇНА1 день тому

В Україні 1603 нових випадки COVID-19