Що буде з пенсіями через 15 років - Новини України
Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Що буде з пенсіями через 15 років – Новини України

ac7bad5aea3d0b9abfbd1e8edce75787 - Що буде з пенсіями через 15 років - Новини УкраїниФото: pixabay.com

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль лякає співвітчизників, що за 15 років не буде чим платити пенсії, якщо не буде введена накопичувальна система пенсійного забезпечення. “Апостроф” розбирався, яка пенсійна система потрібна нашій країні, і чого чекати українцям, яким до виходу на заслужений відпочинок ще не один десяток років.

Нещодавно прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, виступаючи перед студентами у Львові, заявив, що вже десь за 15 років в державі не буде грошей на виплати пенсій.

Цікаво, які думки були в головах студентів, коли вони почули таке від голови уряду? Адже їм до пенсії ще років 40 як найменше. Можливо, хтось з них міг помріяти, що за цей час ситуація покращиться, але для більшості, скоріше за все, це був сигнал, що далі буде ще гірше, і їм потрібно буде розраховувати виключно на себе, для багатьох з них – за кордоном.

Звісно, Денис Шмигаль хотів сказати дещо інше: його головний меседж був про те, що грошей на пенсії не буде, якщо не буде запроваджено другий – накопичувальний рівень пенсійної системи.

Але більшість сприйняла його саме так: грошей немає.

Демографія та не тільки

Сьогодні, за даними Української асоціації адміністраторів пенсійних фондів, 13 мільйонів платників єдиного соціального внеску (ЕСВ) утримують 11,2 мільйона пенсіонерів. В цілому співвідношення населення, що працює, до людей на пенсії майже 1:1.

Але вже за 5-10 років на виплати ЕСВ одного працівника потрібно буде утримувати двох пенсіонерів.

Цей прогноз є досить логічним – демографічна криза в Україні позначилась ще у радянські часи, але в 1990-ті почався різкий спад народжуваності. Хоча в “нульові” ситуація дещо покращилася, все рівно смертність в країні перевищує народжуваність.

Але старіння нації – не єдина проблема. Існує принаймні ще одна – відтік робочої сили закордон, а це означає, що коло платників податків, в тому числі, пенсійних внесків, ще більше звужується.

Періодично влада виходить з пропозицією стягувати з заробітчан той самий ЄСВ, який, власне, і йде до Пенсійного фонду, але це тільки погіршує ситуацію, оскільки ті, хто працює на чужині, все більше схиляються до того, щоб заробляти собі на пенсію саме там, а не на Батьківщині.

Дефіцит більше, грошей менше

Пенсійний фонд України є хронічно збитковим, і з кожним роком його дефіцит зростає. Не є виключенням 2020 рік – на виплати пенсій цього року заплановано 481,3 мільйона гривень, з яких 180,9 мільйона гривень – пряма дотація з держбюджету. При цьому наступного року дефіцит ПФ зросте ще на 3% – він складе 203,8 мільйона гривень з 495,2 мільйона гривень, які скерують на виплати пенсій.

Оскільки співвідношення працюючих до пенсіонерів погіршуватиметься, дефіцит Пенсійного фонду зростатиме. І тоді, справді, буде ситуація, про яку сказав прем’єр-міністр Шмигаль – грошей на пенсії не вистачатиме.

Проте, не варто забувати, що й кількість отримувачів пенсій буде зменшуватися. Річь в тім, що, згідно з положеннями пенсійної реформи від 2017 року, щороку вимога до страхового стажу українців зростає, і 2028 року для того, щоб вийти на пенсію в 60 років, потрібно буде мати не менш як 35 років стажу. На перший погляд, це не так вже й багато – для цього людині потрібно було почати працювати с 25 років. Але йдеться виключно про офіційне працевлаштування. Враховуючи, що ті, хто досягне пенсійного віку за десять років, починали працювати в часи анархії кінця 1980-х – початку 1990-х років, в багатьох з них необхідного стажу просто не буде. А через це не буде й пенсії.

Також не зможуть розраховувати на пенсію, принаймні до того, як їм виповниться 65 років, коли вимога щодо стажу зменшиться до 15 років, українські заробітчани.

Окрім того, вже деякий час лунають пропозиції підвищити пенсійний вік українців (хоча через вимогу щодо страхового стажу він, фактично, вже підвищений).

39db761df027c23e5b562cd4c31b7680 - Що буде з пенсіями через 15 років - Новини України

Фото: pixabay.com

Додаткові податки

Але, звісно, це все рівно не вирішить проблему. Тому влада повернулась до ідеї накопичувальної пенсійної системи. Так – саме повернулась, оскільки накопичувальний рівень передбачений вже згаданою пенсійною реформою. Він мав запрацювати на початку 2019 року. Але його введення відклали на невизначений термін.

Наприкінці 2019 року у Верховній Раді було зареєстровано законопроект “Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення” (№2683), який передбачає введення накопичувального рівня.

Відповідно до законопроекту роботодавець буде зобов’язаний щомісячно відраховувати 2% від суми зарплати працівника, а сам працівник – 1% вже зі своєї зарплати. За бажанням, цей відсоток може бути більше, при цьому роботодавець має пропорційно доповнювати виплати працівника власними внесками в розмірі до 5% від суми зарплати працівника.

Ці виплати будуть здійснюватися на додаток до ЕСВ, який, нагадаємо, складає 22% від розміру зарплати робітника. ЕСВ сплачують роботодавці, тому вони нерідко оформлюють робітників на мінімальну зарплату, щоб зменшити розмір внесків. Можна припустити, що роботодавці будуть не в захваті від перспективи платити додатково. Навіть, якщо вони будуть це робити, скоріше за все, й далі пануватиме схема з “мінімалкою”, тобто накопичувальні внески будуть мізерними.

Тому є дуже великі сумніви, що накопичувальна система вирішить проблему пенсійного забезпечення в Україні.

“Накопичувальна пенсійна система жодним чином не забезпечить людей гідними пенсіями, а може обернутися черговою аферою, – заявив “Апострофу” незалежний експерт, кандидат економічних наук Олександр Хмелевський. – Неважко підрахувати, що цих коштів, навіть за 35 років трудового стажу, не вистачить на пристойну пенсію”.

Але це розв’яже владі руки – мовляв, ми забезпечили мінімум, а все інше залежить від самих робітників.

Це вже не кажучи про те, що державна політика може змінитися, і накопичені кошти громадян, приміром, націоналізують – адже Україна досить непередбачувана держава.

Пенсійний бутерброд

Насправді, існує ще один рівень пенсійного забезпечення – добровільний, який становить собою систему недержавних пенсійних фондів, куди громадяни за своїм бажанням можуть перераховувати певні суми. За іронією, в Україні цей третій рівень з’явився раніше, ніж другий – накопичувальний. Втім, частка приватних пенсійних фондів в нашій країні дуже мала – цей рівень охоплює приблизно 7% працюючих громадян.

c77f0cd4d1697dab6140318c5e53e39c - Що буде з пенсіями через 15 років - Новини України

Фото: pixabay.com

Але саме він, безумовно, разом з солідарним та накопичувальним рівнями, може суттєво покращити пенсійне забезпечення українців.

Економіст, фінансовий аналітик Олексій Кущ в одному з недавніх телеефірів дуже вдало порівняв багаторівневу пенсійну систему з бутербродом: “Державна пенсія (солідарна система – “Апостроф”) – це шматок хліба, накопичувальна система першого рівня – це масло, намазане на той самий хліб, накопичувальна система другого рівня (добровільна) – це шматок ковбаси”.

Голова ради Української асоціації адміністраторів пенсійних фондів Олена Сотскова вважає трирівневу систему оптимальним варіантом в пенсійному питанні.

“У людини на пенсії може бути не одне джерело доходу, а три: з солідарної системи шляхом внесків тих людей, які працюють, з власного пенсійного рахунку, на який роботодавець робив обов’язкові внески із зарплати людини протягом життя, та з власного пенсійного рахунку, на який людина могла робити добровільні внески додатково до обов’язкових”, – сказала вона у коментарі виданню.

До речі, багаторівнева пенсійна система функціонує в багатьох країнах світу, зокрема Європи.

Гарантовані копійки

Але поки що в країні залишається лише один рівень пенсійного забезпечення – солідарний.

Влада, напевно, і далі буде лякати громадян тим, що за 10-15-20 років грошей не пенсії не буде. Але із впевненістю можна стверджувати, що навіть якщо грошей дійсно не буде, пенсії все рівно будуть сплачувати, адже пенсіонери – це головний електорат (а згодом, коли частка людей похилого віку стане ще більше, їх значення ще зросте). Потрібні кошти візьмуть у медиків, освітян, у бізнесу, і це призведе до ще більшого погіршення соціально-економічного стану.

Інша річь, що отримувати пенсіонери будуть самі копійки. Власне, як і зараз.

Який з цього всього вихід? Тільки один – потужне економічне зростання на тлі довгострокового інвестування в освіту, науку, промисловість, інфраструктуру. Але для цього потрібне стратегічне планування на декілька років вперед, а не на два-три місяці як зараз.

В такому сценарії грошей має вистачити і на пенсії, і на зарплати, і на стипендії студентам, яким сьогодні до пенсії ще років 40 як найменше.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ3 тижні тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

drugoju dozoju vid covid vakcinuvali bilshe nizh pershoju c56868a 80x80 - Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою
УКРАЇНА4 тижні тому

Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою

05f3db2889468aaecc6f962edf4b5d41 80x80 - Коронавірус в Індії - Як країна справляється з епідемією
СВІТ3 тижні тому

Коронавірус в Індії – Як країна справляється з епідемією

v ukrayini rekord shhodo covid vakcinaciyi drugoju dozoju c043325 80x80 - В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою

armija ssha zamovila vantazhivki u avtokrazu zmi a9f6a73 80x80 - Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу - ЗМІ
УКРАЇНА3 тижні тому

Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу – ЗМІ

v ukrayini dva dni znizhuyetsja pririst covid 19 9c72251 80x80 - В Україні два дні знижується приріст COVID-19
УКРАЇНА2 тижні тому

В Україні два дні знижується приріст COVID-19

nazvali imena dvoh kandidativ na krisla ministriv 3248a29 80x80 - Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів
УКРАЇНА4 тижні тому

Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів

na trasi kiyiv zhitomir zatrimali bandu shho katuvala ljudej 383031a 80x80 - На трасі Київ - Житомир затримали банду, що катувала людей
УКРАЇНА3 тижні тому

На трасі Київ – Житомир затримали банду, що катувала людей

zelenskij pidpisav odin iz zemelnih zakoniv 9167e2e 80x80 - Зеленський підписав один із земельних законів
УКРАЇНА3 тижні тому

Зеленський підписав один із земельних законів

u krimu student otrimav tjuremnij termin za ekstremizm d77bd6a 80x80 - У Криму студент отримав тюремний термін за "екстремізм"
УКРАЇНА3 тижні тому

У Криму студент отримав тюремний термін за “екстремізм”

zelenskij zatverdiv zbilshennja vitrat na oboronu 45f234f 80x80 - Зеленський затвердив збільшення витрат на оборону
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський затвердив збільшення витрат на оборону

v ukrayini za dobu zrobili majzhe 18 tisjach shheplen e9c34e3 80x80 - В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень

40ca687407283720730f8a9061c7c8e3 80x80 - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Україна, космос – Коли Україна запустить новий космічний апарат

kiyiv otrimaye novij paket cilej partnerstva z nato 482978b 80x80 - Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО
УКРАЇНА2 тижні тому

Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО

de750f30c6ef0a08982371c0eb6a12ba 80x80 - Погода на літо 2021 - синоптики дали прогноз на все літо - новини України
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода на літо 2021 – синоптики дали прогноз на все літо – новини України

52c04d43e24ed0882b96149cd68134ee 80x80 - Погода у червні - прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода у червні – прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні

doba na donbasi visim obstriliv troye poranenih 587fbc5 80x80 - Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених
УКРАЇНА3 тижні тому

Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених

27c99b375e2a7a9d2cc6b73474ca3a30 80x80 - Пластикові пакети Україна - чи заборонить влада тару і упаковку
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Пластикові пакети Україна – чи заборонить влада тару і упаковку

druge covid shheplennja otrimali 70 tisjach ukrayinciv 4234974 80x80 - Друге COVID-щеплення отримали 70 тисяч українців
УКРАЇНА3 тижні тому

Друге COVID-щеплення отримали 70 тисяч українців

taran pojasniv neobhidnist nacoporu cdf485f 80x80 - Таран пояснив необхідність нацопору
УКРАЇНА3 тижні тому

Таран пояснив необхідність нацопору

zatverdzheno strategiju rozvitku pravosuddja v ukrayini 3256312 80x80 - Затверджено стратегію розвитку правосуддя в Україні
УКРАЇНА41 хв. тому

Затверджено стратегію розвитку правосуддя в Україні

ukrayina zminjuye taktiku shhodo zblizhennja z nato f46f00c 80x80 - Україна змінює тактику щодо зближення з НАТО
УКРАЇНА3 години тому

Україна змінює тактику щодо зближення з НАТО

374dadb23a90e0896dc5b7bc9531aa24 80x80 - Відпочинок за кордоном - куди можна поїхати українцеві без довідки
СУСПIЛЬСТВО4 години тому

Відпочинок за кордоном – куди можна поїхати українцеві без довідки

genshtab ociniv rik specstatusu ukrayini v nato 1057d14 80x80 - Генштаб оцінив рік спецстатусу України в НАТО
УКРАЇНА5 години тому

Генштаб оцінив рік спецстатусу України в НАТО

v ukrayini za dobu zrobili 62 tisjachi shheplen 400c727 80x80 - В Україні за добу зробили 62 тисячі щеплень
УКРАЇНА7 години тому

В Україні за добу зробили 62 тисячі щеплень

usi oblasti ukrayini zalishajutsja v zelenij zoni moz 8de6241 80x80 - Усі області України залишаються в зеленій зоні - МОЗ
УКРАЇНА9 години тому

Усі області України залишаються в зеленій зоні – МОЗ

pririst koronavirusu v ukrayini znizhuyetsja 41c66f2 80x80 - Приріст коронавірусу в Україні знижується
УКРАЇНА11 години тому

Приріст коронавірусу в Україні знижується

mvs ukrayini popovnit svij aviapark 5964518 80x80 - МВС України поповнить свій авіапарк
УКРАЇНА13 години тому

МВС України поповнить свій авіапарк

ukrposhta predstavila marku do yevro 2020 cff0a93 80x80 - Укрпошта представила марку до Євро 2020
УКРАЇНА15 години тому

Укрпошта представила марку до Євро 2020

u lucku vidkrili pochesne konsulstvo litvi 6e952e8 80x80 - У Луцьку відкрили Почесне консульство Литви
УКРАЇНА17 години тому

У Луцьку відкрили Почесне консульство Литви

chotiri shtami viklikajut zanepokoyennja moz 2eb413c 80x80 - Чотири штами викликають занепокоєння - МОЗ
УКРАЇНА19 години тому

Чотири штами викликають занепокоєння – МОЗ

pentagon uhvaliv dopomogu ukrayini na 150 mln 660fe33 80x80 - Пентагон ухвалив допомогу Україні на $ 150 млн
УКРАЇНА21 годину тому

Пентагон ухвалив допомогу Україні на $ 150 млн

kuleba rozkriv detali vizitu zelenskogo v ssha 9c26bd5 80x80 - Кулеба розкрив деталі візиту Зеленського в США
УКРАЇНА23 години тому

Кулеба розкрив деталі візиту Зеленського в США

u zelenskogo prokomentuvali situaciju v ksu ca0768a 80x80 - У Зеленського прокоментували ситуацію в КСУ
УКРАЇНА1 день тому

У Зеленського прокоментували ситуацію в КСУ

grivnja silno zmicnjuyetsja shho bude dali 38479ab 80x80 - Гривня сильно зміцнюється. Що буде далі?
УКРАЇНА1 день тому

Гривня сильно зміцнюється. Що буде далі?

kiyiv dosjag kompromisu z uyefa shhodo formi zbirnoyi ce4b3e5 80x80 - Київ досяг компромісу з УЄФА щодо форми збірної
УКРАЇНА1 день тому

Київ досяг компромісу з УЄФА щодо форми збірної

5b6907c1b3cf055937f859ff360026fe 80x80 - Росія нападе на Україну - що чекає Путін зараз і чого чекати з Білорусі
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Росія нападе на Україну – що чекає Путін зараз і чого чекати з Білорусі

zsu zaznali vtrat na donbasi ec55eee 80x80 - ЗСУ зазнали втрат на Донбасі
УКРАЇНА1 день тому

ЗСУ зазнали втрат на Донбасі

v ukrayini zminjat sistemu oplati praci chinovnikiv 6221a2a 80x80 - В Україні змінять систему оплати праці чиновників
УКРАЇНА1 день тому

В Україні змінять систему оплати праці чиновників

vid covid povnistju shhepleni 200 tisjach ukrayinciv 508bc49 80x80 - Від COVID повністю щеплені 200 тисяч українців
УКРАЇНА1 день тому

Від COVID повністю щеплені 200 тисяч українців