Що не так з медичним роботом Da Vinci, який використовують в українських лікарнях
Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Що не так з медичним роботом Da Vinci, який використовують в українських лікарнях

d93a97618b39d5b0369139b1784488c8 - Що не так з медичним роботом Da Vinci, який використовують в українських лікарнях

Фото: З сайту informator.press

В Україні почали застосовувати технології мінімального хірургічного втручання за допомогою робототехніки. Інформація про успішно проведенні роботи активно поширюється у соцмережах, оперують навіть дітей. Однак до безпечності таких процедур залишаються питання, адже, як з’ясувалось, робототехніка не пройшла належної процедури сертифікації і розмитнення, а отже, очевидно, що не має жодних гарантій якості та може бути смертельно небезпечною. Про це у своїй статті “Робот Da Vinci потрапив в українські лікарні без належної сертифікації і розмитнення” пише видання “Інформатор”. Пропонуємо увазі читачів текст цього матеріалу.

Нові технології в хірургії

Стрімкий розвиток технологій змінює не тільки щоденний побут людей, але й диктує нові правила для медицини. Вчені і науковці в усьому світі намагаються продовжити тривалість життя людей, створити умови, щоб пацієнти зі складними патологіями, зокрема такими як вади розвитку, онкологічні хвороби не втрачали якість життя.

Українські заклади охорони здоров’я також намагаються використовувати хірургію з мінімальним втручанням або як її ще називають мініінвазивні технології. Зокрема, мова йде про робото-асистовані методики в хірургічному лікуванні хворих. Безумовно – це крок уперед в лікуванні важких онкологічних патологій, що, дасть змогу виконувати надскладні операції, які раніше були недосяжними. Це може зменшити об’єм операційних ускладнень, пришвидшити реабілітацію пацієнтів та покращити якість життя онкохворих. Використання таких технологій в перспективі здатне зменшити навантаження на хірургів та медичний персонал при проведенні особливо складних та довготривалих хірургічних процедурах. До того ж доведеться менше витрачати коштів з державного бюджету на лікування закордоном, і можна буде передбачити функціонування телекомунікаційної мережі та консультацій з провідними хірургами зі всього світу.

Але до використання робототехніки потрібно відходити дуже відповідально. Для початку давайте розберемось як вона взагалі працює. За великим рахунком – це дистанційне керування хірургічними інструментами. І якщо, скажімо 10-15-ти літній робот-хірург, який давно знятий з виробництва, не пройшов обслуговування, позиціонування в просторі спеціалістами виробника чи авторизованого представника виробника його використання може поставити під загрозу життя пацієнта. Інструмент, наприклад, може бути на 1 см більше або менше налагодженим, і відображатися на екрані хірурга некоректно, через це лікар може пошкодити судини або органи пацієнта.

В соціальних мережах можна знайти інформацію про застосування хірургічних роботів в Україні.

Зокрема в приватній лікарні Інномед в місті Вінниця повідомляють, що вони використовують робот Da Vinci. Інформація про нього є й на офіційному сайті клініки з відомостями про їхніх спеціалістів.

ea28d94af689f90a1f8a06f25e97e3d7 - Що не так з медичним роботом Da Vinci, який використовують в українських лікарнях

b069ac42c692a5180c613afafa002f5f - Що не так з медичним роботом Da Vinci, який використовують в українських лікарнях

0f71b1030a69a4729abdd6ec5e9e179b - Що не так з медичним роботом Da Vinci, який використовують в українських лікарнях

Про застосування надсучасної техніки повідомляють і в комунальних медзакладах. У Клінічній лікарні швидкої медичної допомоги міста Львова нещодавно використали цього робота при операції дитини.

551359d298ff5ab017672e723cc8d403 - Що не так з медичним роботом Da Vinci, який використовують в українських лікарнях

Подібним новинам можна було б лише порадіти, якби не той факт, що немає підтвердження сертифікації цієї робототехніки. Це моделі, які були зняті з виробництва 10-15 років тому.

Яка процедура сертифікації?

Будь-який медичний виріб, який використовується в Україні, повинен пройти спеціальну сертифікацію, отримати так званий технічний регламент. Для його одержання виробник має надати в сертифікаційний орган, який акредитований МОЗ України, визначений перелік документів. Для початку цієї процедури виробник має визначити уповноважену особу – компанію, яка відповідає за всі питання щодо налаштування обладнання, здійснює технічний супровід та комплайнс від клієнтів.

Перш ніж потрапити в лікарню або медичний центр, кожен медичний виріб має бути перевірений щодо того, як його виробляли, та пройти низку випробувань в Україні. Тільки після всіх цих перевірок медичне обладнання отримує Сертифікат відповідності технічному регламенту України. Саме цей Сертифікат і дає змогу офіційно використовувати медичне обладнання в державних медичних закладах України.

Найновітніші медичні вироби такі, як роботизовані хірургічні системи, зокрема Da Vinci виробництва Intuitive Surgical inc (США), зараз багато обговорюють. Ця система використовує найрізноманітніші хірургічні інструменти, в тому числі інструменти, які є тільки одноразовими. Тому для кожної хірургічної процедури, яка буде проводитись за допомогою цього робота, потрібен індивідуальний набір таких інструментів. Саме тут і виникає найбільше питань.

Чи дійсно Da Vinci пройшов сертифікацію?

Перше питання до сертифікації самої системи. Роботизована хірургічна система Da Vinci має на сьогодні Сертифікат відповідності технічному регламенту України, але вказано, що цей сертифікат був отриманий за партію.

Проблема полягає у тому, що в Україні клас і характеристики медичного виробу визначають процедуру оцінки відповідності. Чим більш складне обладнання, тим вище його клас, більший ризик при його використанні і відповідно складніша сертифікація.

Нестерильні вироби дійсно можуть проходити оцінку відповідності за процедурою по-партійної сертифікації. Її суть полягає в тому, що із партії медичних виробів береться один випадковий зразок, перевіряється, і якщо він відповідає всім стандартам та нормам українського законодавства, то партія отримує Сертифікат відповідності технічному регламенту України.

Але ця процедура оцінки відповідності не застосовується до стерильних медичних виробів. А як вже було сказано раніше, ця роботизована система використовує одноразові інструменти, тобто інструменти, які повинні бути стерильними. Натомість вони перестирилізовуються декілька разів всупереч вимогам виробника, що наражає на небезпеку зараження інструментами пацієнта СНІДОМ, вірусними гепатитами, тощо.

Друге питання стосується застосування цієї системи для оперування дітей. Система Da Vinci не має дозволів в світі щодо використання в педіатричній практиці. А в Україні, в комунальному закладі, ми бачимо інформацію про її застосування.

Третє питання до того, яким чином одноразові інструменти потрапляють до медустанови, якщо по митній базі за 2018-2021 рік не перетинали кордон одноразові інструменти.

Четверте питання до того, що якщо ми будемо використовувати БУ обладнання в українських лікарнях для українських громадян, то високорозвиненої медицини, як у всесвітньо відомій німецькій клініці Шаріте ми ніколи не побудуємо.

11985a4a90a6fa4410c2474eec4ee0fc - Що не так з медичним роботом Da Vinci, який використовують в українських лікарнях

c084f7988630f8dac32589d829974428 - Що не так з медичним роботом Da Vinci, який використовують в українських лікарнях

7b2f0a63b8b390606c2374d624d544a8 - Що не так з медичним роботом Da Vinci, який використовують в українських лікарнях

9fb21000a32fa379bbcff760cdffe8a1 - Що не так з медичним роботом Da Vinci, який використовують в українських лікарнях

Скільки ще часу будуть проводити експерименти над українцями, що звертаються у державні медичні заклади України із вірою в те, що їм буде надана кваліфікована медична допомога?

БУ обладнання ніким не перевірено і в будь-який момент може дати збій. Це ставить під загрозу життя українців і головне питання: хто в такому випадку буде нести відповідальність?

І як таке можливо, що на конференції, яка проходила в 2018 році на базі приватної лікарні, на екрані монітора хірурга був надпис, який означає, що робота-хірурга заборонено використовувати?

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ3 тижні тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

drugoju dozoju vid covid vakcinuvali bilshe nizh pershoju c56868a 80x80 - Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою
УКРАЇНА4 тижні тому

Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою

05f3db2889468aaecc6f962edf4b5d41 80x80 - Коронавірус в Індії - Як країна справляється з епідемією
СВІТ3 тижні тому

Коронавірус в Індії – Як країна справляється з епідемією

v ukrayini rekord shhodo covid vakcinaciyi drugoju dozoju c043325 80x80 - В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою

nazvali imena dvoh kandidativ na krisla ministriv 3248a29 80x80 - Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів
УКРАЇНА4 тижні тому

Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів

armija ssha zamovila vantazhivki u avtokrazu zmi a9f6a73 80x80 - Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу - ЗМІ
УКРАЇНА3 тижні тому

Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу – ЗМІ

v ukrayini dva dni znizhuyetsja pririst covid 19 9c72251 80x80 - В Україні два дні знижується приріст COVID-19
УКРАЇНА2 тижні тому

В Україні два дні знижується приріст COVID-19

zelenskij pidpisav odin iz zemelnih zakoniv 9167e2e 80x80 - Зеленський підписав один із земельних законів
УКРАЇНА3 тижні тому

Зеленський підписав один із земельних законів

turechchina skasuvala plr testi dlja turistiv z ukrayini 80d3f9b 80x80 - Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України
УКРАЇНА4 тижні тому

Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України

na trasi kiyiv zhitomir zatrimali bandu shho katuvala ljudej 383031a 80x80 - На трасі Київ - Житомир затримали банду, що катувала людей
УКРАЇНА3 тижні тому

На трасі Київ – Житомир затримали банду, що катувала людей

u krimu student otrimav tjuremnij termin za ekstremizm d77bd6a 80x80 - У Криму студент отримав тюремний термін за "екстремізм"
УКРАЇНА3 тижні тому

У Криму студент отримав тюремний термін за “екстремізм”

40ca687407283720730f8a9061c7c8e3 80x80 - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Україна, космос – Коли Україна запустить новий космічний апарат

kiyiv otrimaye novij paket cilej partnerstva z nato 482978b 80x80 - Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО
УКРАЇНА2 тижні тому

Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО

de750f30c6ef0a08982371c0eb6a12ba 80x80 - Погода на літо 2021 - синоптики дали прогноз на все літо - новини України
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода на літо 2021 – синоптики дали прогноз на все літо – новини України

52c04d43e24ed0882b96149cd68134ee 80x80 - Погода у червні - прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода у червні – прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні

v ukrayini za dobu zrobili majzhe 18 tisjach shheplen e9c34e3 80x80 - В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень

zelenskij zatverdiv zbilshennja vitrat na oboronu 45f234f 80x80 - Зеленський затвердив збільшення витрат на оборону
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський затвердив збільшення витрат на оборону

doba na donbasi visim obstriliv troye poranenih 587fbc5 80x80 - Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених
УКРАЇНА3 тижні тому

Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених

27c99b375e2a7a9d2cc6b73474ca3a30 80x80 - Пластикові пакети Україна - чи заборонить влада тару і упаковку
СУСПIЛЬСТВО1 тиждень тому

Пластикові пакети Україна – чи заборонить влада тару і упаковку

3636c2ac17e10558a92e0659e7cb0aa0 80x80 - Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну - дипломат США
СВІТ1 тиждень тому

Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну – дипломат США

pririst koronavirusu v ukrayini znizhuyetsja 41c66f2 80x80 - Приріст коронавірусу в Україні знижується
УКРАЇНА1 годину тому

Приріст коронавірусу в Україні знижується

mvs ukrayini popovnit svij aviapark 5964518 80x80 - МВС України поповнить свій авіапарк
УКРАЇНА3 години тому

МВС України поповнить свій авіапарк

ukrposhta predstavila marku do yevro 2020 cff0a93 80x80 - Укрпошта представила марку до Євро 2020
УКРАЇНА5 години тому

Укрпошта представила марку до Євро 2020

u lucku vidkrili pochesne konsulstvo litvi 6e952e8 80x80 - У Луцьку відкрили Почесне консульство Литви
УКРАЇНА7 години тому

У Луцьку відкрили Почесне консульство Литви

chotiri shtami viklikajut zanepokoyennja moz 2eb413c 80x80 - Чотири штами викликають занепокоєння - МОЗ
УКРАЇНА9 години тому

Чотири штами викликають занепокоєння – МОЗ

pentagon uhvaliv dopomogu ukrayini na 150 mln 660fe33 80x80 - Пентагон ухвалив допомогу Україні на $ 150 млн
УКРАЇНА11 години тому

Пентагон ухвалив допомогу Україні на $ 150 млн

kuleba rozkriv detali vizitu zelenskogo v ssha 9c26bd5 80x80 - Кулеба розкрив деталі візиту Зеленського в США
УКРАЇНА13 години тому

Кулеба розкрив деталі візиту Зеленського в США

u zelenskogo prokomentuvali situaciju v ksu ca0768a 80x80 - У Зеленського прокоментували ситуацію в КСУ
УКРАЇНА15 години тому

У Зеленського прокоментували ситуацію в КСУ

grivnja silno zmicnjuyetsja shho bude dali 38479ab 80x80 - Гривня сильно зміцнюється. Що буде далі?
УКРАЇНА17 години тому

Гривня сильно зміцнюється. Що буде далі?

kiyiv dosjag kompromisu z uyefa shhodo formi zbirnoyi ce4b3e5 80x80 - Київ досяг компромісу з УЄФА щодо форми збірної
УКРАЇНА18 години тому

Київ досяг компромісу з УЄФА щодо форми збірної

5b6907c1b3cf055937f859ff360026fe 80x80 - Росія нападе на Україну - що чекає Путін зараз і чого чекати з Білорусі
СУСПIЛЬСТВО19 години тому

Росія нападе на Україну – що чекає Путін зараз і чого чекати з Білорусі

zsu zaznali vtrat na donbasi ec55eee 80x80 - ЗСУ зазнали втрат на Донбасі
УКРАЇНА20 години тому

ЗСУ зазнали втрат на Донбасі

v ukrayini zminjat sistemu oplati praci chinovnikiv 6221a2a 80x80 - В Україні змінять систему оплати праці чиновників
УКРАЇНА22 години тому

В Україні змінять систему оплати праці чиновників

vid covid povnistju shhepleni 200 tisjach ukrayinciv 508bc49 80x80 - Від COVID повністю щеплені 200 тисяч українців
УКРАЇНА1 день тому

Від COVID повністю щеплені 200 тисяч українців

v ukrayini 1603 novih vipadki covid 19 c5505c4 80x80 - В Україні 1603 нових випадки COVID-19
УКРАЇНА1 день тому

В Україні 1603 нових випадки COVID-19

kabmin sprognozuvav kurs dolara na tri roki 26c6c26 80x80 - Кабмін спрогнозував курс долара на три роки
УКРАЇНА1 день тому

Кабмін спрогнозував курс долара на три роки

3edd97c0de43213e97efa725ec2d3d23 80x80 - Вакцина від ковіда в Україні - лікар пояснив важливі моменти по центрах вакцинації
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Вакцина від ковіда в Україні – лікар пояснив важливі моменти по центрах вакцинації

v mvf zajavili pro progres u peregovorah iz kiyevom 3181154 80x80 - В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом
УКРАЇНА1 день тому

В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом

u nacbanku pojasnili zrostannja infljaciyi v ukrayini 5f760c9 80x80 - У Нацбанку пояснили зростання інфляції в Україні
УКРАЇНА1 день тому

У Нацбанку пояснили зростання інфляції в Україні

stoltenberg obgovoriv iz zelenskim agresiju rf c39de89 80x80 - Столтенберг обговорив із Зеленським агресію РФ
УКРАЇНА2 дні тому

Столтенберг обговорив із Зеленським агресію РФ