Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Штам Дельта – врятує імунітет від звичайного коронавірусу чи ні

98ac4fe972596ed9f6881f3460ecd63b - Штам Дельта - врятує імунітет від звичайного коронавірусу чи ні

Фото: Getty images

Україна змогла істотно наростити обсяги вакцинації від коронавірусу: за даними Міністерства охорони здоров’я, в країні вже зроблено більше 2 мільйонів щеплень. Кожен укол наближає країну до набуття колективного імунітету, коли ланцюжки поширення вірусу перервуться і українці зможуть повернутися до звичайного способу життя без карантинних обмежень. Але коли це станеться? І чи станеться взагалі, беручи до уваги той факт, що коронавірус постійно мутує, атакуючи організм все новими штамами. Відповіді на ці питання шукав “Апостроф”.

Що таке “колективний імунітет”

Колективний або популяційний імунітет формується або в результаті вакцинації, або внаслідок перенесеної інфекції. І в першому і в другому випадку виробляються антитіла, які і захищають людину. ВООЗ рекомендує набувати імунітет тільки за допомогою вакцин. По-перше, так значно швидше, а, по-друге, не можна допускати поширення захворювання, адже ковід – смертельна хвороба.

“Все залежить виключно від темпів вакцинації. Якщо формувати природний стадний імунітет за рахунок того, що люди будуть хворіти – це займе десятки років. Цим шляхом ніхто в світі не йде”, – пояснює “Апострофу” професор інституту фізіології ім. Богомольця Віктор Досенко.

Яким повинен бути відсоток людей, які контактували з вірусом, щоб ланцюжки поширення інфекції перервалися? Для різних інфекцій цей відсоток різний. Наприклад, як стверджують в ВООЗ, у випадку з кором це 95% населення, у випадку з поліомієлітом 80%.

Що ж стосується коронавірусу, то точної цифри немає (дослідження ще ведуться). Але за словами головного наукового співробітника ВООЗ Суміі Свамінатан, розрив ланцюжків передачі вірусу буде досягнутий при рівні колективного імунітету від 60 до 70%.

Коли українці отримають захист

Перенесемо ці цифри на Україну. За даними Держстату, чисельність населення країни становить 41 мільйон осіб. Таким чином, щоб досягти колективного імунітету, від 24,6 до 28,7 мільйонів українців повинні контактувати з вірусом (отримавши вакцину або перехворівши ковідом).

Якщо взяти за основу дані екс-міністра Кабінету міністрів Дмитра Дубілета, який нарахував 37 мільйонів українців (без урахування населення окупованих територій і тих громадян, хто виїхав), то колективний імунітет сформується в момент, коли від 22,2 до 25,9 мільйонів осіб будуть в контакті з вірусом.

Коли ж це станеться? За офіційною статистикою, 850 тисяч українців повністю вакциновані (перша і друга дози), і ще 2,2 мільйони перехворіли на коронавірус і одужали. Таким чином, в контакті з інфекцією були трохи більше 3 мільйонів осіб.

У червні курс повної вакцинації пройшло 580 тисяч осіб, а швидкість поширення інфекції становила в середньому 1 тис нових випадків на добу. Якщо ці темпи збережуться, то до 60% імунітету (виходячи з чисельності населення озвученої Держстатом) ми прийдемо тільки влітку 2024 року, а до 70% колективного імунітету – в кінці зими 2025 року.

Трохи більш оптимістичні прогнози можна зробити, виходячи з чисельності населення, озвученої Дмитром Дубілетом. Якщо розрахунки екс-міністра вірні, то 60% колективного імунітету буде досягнуто навесні 2024 року, а 70% – восени 2024 року.

2e5df56507bee2a8feb8ff12a19ed56d - Штам Дельта - врятує імунітет від звичайного коронавірусу чи ні

Фото: УНІАН

Втім існує низка факторів, які можуть як покращити, так і погіршити прогноз набуття українцями колективного імунітету.

Погіршити прогноз можуть темпи вакцинації: якщо Україна робитиме менше 580 тисяч повних курсів вакцинації в місяць, то терміни формування популяційного імунітету, природно, відсунуться. І зараз якраз спостерігається ця тривожна тенденція. Так, якщо в перші три тижні червня першою дозою щеплення робили в середньому близько 230 тисяч осіб щотижня, то в останній тиждень червня бачимо різкий спад – 178 тисяч. А чим менше людей зроблять першу дозу щеплення, тим менше людей отримають другу дозу і пройдуть повний курс вакцинації.

Звучить парадоксально, але поліпшити прогноз по колективному імунітету може статистика інфікування. По-перше, 2,2 мільйона перехворілих – це тільки офіційно зареєстровані випадки. За словами епідеміологів, насправді людей, які контактували з вірусом, значно більше, а значить і до колективного імунітету країна ближче.

По-друге, восени-взимку цього року епідеміологи прогнозують нову хвилю коронавірусу, викликану штамом “Дельта” – показники захворюваності виростуть і колективний імунітет, знову ж таки, буде ближче, за рахунок більшої кількості контактів з вірусом.

Імунітету може не бути

Але що, якщо колективний імунітет взагалі не сформується внаслідок появи нових штамів вірусу? На думку вчених, такий варіант цілком можливий.

“Провідні фахівці в світі висловлюють свої побоювання щодо того, що при цій інфекції малоймовірне формування колективного імунітету, навіть за умови активної вакцинації, – зазначає Досенко. – Одним з аргументів такої позиції була якраз поява нових варіантів вірусу, а кількість нових варіантів залежить від кількості людей, які інфікуються. Чим їх більше, тим більша ймовірність створення все нових варіантів вірусу. Другий аргумент – нерівномірність вакцинації в різних країнах. Одні країни можуть вирватися вперед, але це нічого не змінить, якщо в інших країнах рівень імунізації буде низьким”.

За словами старшого наукового співробітника Інституту біохімії ім. А.В. Палладіна НАН України Володимира Галицького, сформований імунітет може бути безсилий проти нових штамів.

“Я думаю, що проти коронавірусу колективний імунітет не з’явиться ніколи, так як постійно будуть з’являтися більш заразні штами, які “обходитимуть” імунітет, – каже “Апострофу” Володимир Галицький. – Динаміка епідемії набагато складніша, ніж існуючі механізми моделювання колективного імунітету. Проти грипу є колективний імунітет? Ні. Щороку ми зустрічаємося з новим штамом, тому не можна очікувати, що буде якийсь колективний імунітет до коронавірусу”.

2c8877317b4817464570cd5452b96fe3 - Штам Дельта - врятує імунітет від звичайного коронавірусу чи ні

Фото: УНІАН

“Але справа в тому, що для грипу характерні радикальніші генетичні зміни, тому щороку розробляють нові вакцинні препарати, що містять компоненти перспективних збудників, – пояснює “Апострофу” завідувач лабораторією в Інституті епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л. В. Громашевського НАМН України Ігор Маричев. – У випадку з коронавірусом, на сьогоднішній день немає радикальних змін в його генетичній структурі, які дозволили б сказати, що вакцини не будуть ефективні і для наступних мутацій вірусу”.

Дійсно, виробники вакцин запевняють, що їхні препарати ефективні проти відомих штамів коронавірусу. Але давайте звернемося до фактів. Прикладом однієї з найактивніших вакцинальних кампаній в світі може служити Ізраїль, де понад 55% населення пройшли курс повної вакцинації. На початку червня кількість нових випадків зараження в Ізраїлі не перевищувала кількох десятків осіб в день. Зараз крива статистики знову пішла вгору: щодня в Ізраїлі фіксується близько 300 нових заражень.

“Подібна ситуація спостерігається і у Великій Британії. Там досить високий рівень імунізації населення (майже 50% населення, – “Апостроф”), але зараз у Великій Британії понад 20 тисяч нових випадків в день. Імунізація дає захист від тяжкого перебігу захворювання та смертельних випадків, але повного захисту все одно немає. Щоб імунізація реально впливала на перебіг епідемії, необхідно, щоб населення було охоплено імунітетом на 90%. Правда, для штаму “Дельта” цього може бути і недостатньо. І не просто вакцинацією, а саме імунітетом, адже не при кожній вакцинації розвивається імунітет”, – додає Галицький.

За великим рахунком протиепідемічна робота повинна бути комплексною.

“Не можна покладатися на те, що якась одна міра вирішить проблему. Повинна бути і вакцинація, і епідемічні розслідування, які у нас не ведуться, і тестування підозрілих і контактних випадків, і карантинні обмеження”, – підсумував Галицький.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

u ditjachomu tabori pid odesoju masove otruyennja d848889 80x80 - У дитячому таборі під Одесою масове отруєння
УКРАЇНА4 тижні тому

У дитячому таборі під Одесою масове отруєння

glava obsye znovu vidvidaye ukrayinu 7703e1f 80x80 - Глава ОБСЄ знову відвідає Україну
УКРАЇНА3 тижні тому

Глава ОБСЄ знову відвідає Україну

102b853d62c579904a4a0e618e1d3e41 80x80 - Байден Путін зустріч 16 червня - про що домовляться, думка Дмитра Гудкова
СВІТ3 тижні тому

Байден Путін зустріч 16 червня – про що домовляться, думка Дмитра Гудкова

v mvf zajavili pro progres u peregovorah iz kiyevom 3181154 80x80 - В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом
УКРАЇНА4 тижні тому

В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом

7cd79387147e01ade0083a8418138ea4 80x80 - Субсидія 2021 Україна - як оформити, які потрібні документи, умови
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Субсидія 2021 Україна – як оформити, які потрібні документи, умови

posolstvo ssha vzjalo uchast u skandali z formoju 4784d1d 80x80 - Посольство США взяло участь у скандалі з формою
УКРАЇНА4 тижні тому

Посольство США взяло участь у скандалі з формою

na pivdennomu berezi krimu zijshli selevi potoki 855f0ef 80x80 - На південному березі Криму зійшли селеві потоки
УКРАЇНА2 тижні тому

На південному березі Криму зійшли селеві потоки

ukrayina potrolila rf cherez video what is russia 4c9f55e 80x80 - Україна потролила РФ через відео What is Russia
УКРАЇНА3 тижні тому

Україна потролила РФ через відео What is Russia

sud postaviv krapku v pitanni likvidaciyi upc kp 0d36701 80x80 - Суд поставив крапку в питанні ліквідації УПЦ КП
УКРАЇНА4 тижні тому

Суд поставив крапку в питанні ліквідації УПЦ КП

velika privatizacija chi zumiye vlada napovniti bjudzhet novini ukrayini b5d6fdc 80x80 - Велика приватизація - чи зуміє влада наповнити бюджет - Новини України
ГРОШІ4 тижні тому

Велика приватизація – чи зуміє влада наповнити бюджет – Новини України

zelenskij vlashtuvav piknik dlja zhurnalistiv 15b42fe 80x80 - Зеленський влаштував пікнік для журналістів
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський влаштував пікнік для журналістів

vid covid povnistju shhepleni 200 tisjach ukrayinciv 508bc49 80x80 - Від COVID повністю щеплені 200 тисяч українців
УКРАЇНА4 тижні тому

Від COVID повністю щеплені 200 тисяч українців

10ca933c358af398359fb7cc452bdbe9 80x80 - Аварія електросамокат сігвей - що робити, які правила при ДТП
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Аварія електросамокат сігвей – що робити, які правила при ДТП

usi oblasti ukrayini zalishajutsja v zelenij zoni moz 8de6241 80x80 - Усі області України залишаються в зеленій зоні - МОЗ
УКРАЇНА3 тижні тому

Усі області України залишаються в зеленій зоні – МОЗ

kabmin zatverdiv svjatkuvannja dnja nezalezhnosti 2000f66 80x80 - Кабмін затвердив святкування Дня Незалежності
УКРАЇНА4 тижні тому

Кабмін затвердив святкування Дня Незалежності

v ukrayinu dostavili 117 tisjach doz vakcini pfizer 9b45c5a 80x80 - В Україну доставили 117 тисяч доз вакцини Pfizer
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україну доставили 117 тисяч доз вакцини Pfizer

595352439a697c6b3a704e4700476cb0 80x80 - Підвищення пенсійного віку - чого хоче домогтися влада - Новини України
СУСПIЛЬСТВО4 тижні тому

Підвищення пенсійного віку – чого хоче домогтися влада – Новини України

c3db126bf97c4a2bcaa905fb3024f275 80x80 - Україна і НАТО - що потрібно зробити Києву, щоб отримати членство
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Україна і НАТО – що потрібно зробити Києву, щоб отримати членство

v ukrayini u inozemcja viluchili 13 starovinnih knig 3fa1985 80x80 - В Україні у іноземця вилучили 13 старовинних книг
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні у іноземця вилучили 13 старовинних книг

na luganshhini v pokinutij budivli zaginula 13 richna divchinka dedc0f5 80x80 - На Луганщині в покинутій будівлі загинула 13-річна дівчинка
УКРАЇНА4 тижні тому

На Луганщині в покинутій будівлі загинула 13-річна дівчинка

98ac4fe972596ed9f6881f3460ecd63b 80x80 - Штам Дельта - врятує імунітет від звичайного коронавірусу чи ні
СУСПIЛЬСТВО3 хв. тому

Штам Дельта – врятує імунітет від звичайного коронавірусу чи ні

v ukrayini projdut navchannja z vijskovimi nato 809ff4a 80x80 - В Україні пройдуть навчання з військовими НАТО
УКРАЇНА1 годину тому

В Україні пройдуть навчання з військовими НАТО

dohodi vid maloyi privatizaciyi zrosli vchetvero e9fc000 80x80 - Доходи від малої приватизації зросли вчетверо
УКРАЇНА3 години тому

Доходи від малої приватизації зросли вчетверо

borgi za komunalku znimatimut z rahunku v banku a009034 80x80 - Борги за комуналку зніматимуть з рахунку в банку
УКРАЇНА5 години тому

Борги за комуналку зніматимуть з рахунку в банку

smert pislja pfizer jak jde vakcinacija v ukrayini 0c796b3 80x80 - Смерть після Pfizer. Як йде вакцинація в Україні
УКРАЇНА7 години тому

Смерть після Pfizer. Як йде вакцинація в Україні

zelenskij virushit z vizitom do litvi 932d040 80x80 - Зеленський вирушить з візитом до Литви
УКРАЇНА9 години тому

Зеленський вирушить з візитом до Литви

mzs nazvalo temi zustrichi zelenskogo i merkel e846914 80x80 - МЗС назвало теми зустрічі Зеленського і Меркель
УКРАЇНА11 години тому

МЗС назвало теми зустрічі Зеленського і Меркель

kuleba rozpoviv pro principi kompensaciyi za pp 2 d0eeb9e 80x80 - Кулеба розповів про принципи компенсації за ПП-2
УКРАЇНА13 години тому

Кулеба розповів про принципи компенсації за ПП-2

v ukrayini zareyestruvali vakcinu johnsonjohnson f9b8f9c 80x80 - В Україні зареєстрували вакцину Johnson&Johnson
УКРАЇНА15 години тому

В Україні зареєстрували вакцину Johnson&Johnson

u mzs rozpovili pro vizit zelenskogo do ssha e120e91 80x80 - У МЗС розповіли про візит Зеленського до США
УКРАЇНА17 години тому

У МЗС розповіли про візит Зеленського до США

6ad62fa97373e1401b6faf71ba3cca49 80x80 - Pfizer Україна - можна колоти різні вакцини чи ні, що буде
СУСПIЛЬСТВО18 години тому

Pfizer Україна – можна колоти різні вакцини чи ні, що буде

zelenskij zajaviv pro nezavershenist yes i nato 4ebe29a 80x80 - Зеленський заявив про "незавершеність" ЄС і НАТО
УКРАЇНА19 години тому

Зеленський заявив про “незавершеність” ЄС і НАТО

zelenskij nazvav pp 2 pastkoju bezpeki 2108407 80x80 - Зеленський назвав ПП-2 "пасткою безпеки"
УКРАЇНА21 годину тому

Зеленський назвав ПП-2 “пасткою безпеки”

dvi dozi covid vakcin otrimali 850 tisjach ukrayinciv cf11416 80x80 - Дві дози COVID-вакцин отримали 850 тисяч українців
УКРАЇНА23 години тому

Дві дози COVID-вакцин отримали 850 тисяч українців

6aa6c8cc07b7277e82ddca16462f9d58 80x80 - Військові на підборах і в спідницях на параді 24 серпня - можна чи ні
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Військові на підборах і в спідницях на параді 24 серпня – можна чи ні

v ukrayini mensh jak 250 novih vipadkiv covid 19 ce93883 80x80 - В Україні менш як 250 нових випадків COVID-19
УКРАЇНА1 день тому

В Україні менш як 250 нових випадків COVID-19

doba na donbasi shist obstriliv u zsu vtrati 24543e3 80x80 - Доба на Донбасі: шість обстрілів, у ЗСУ втрати
УКРАЇНА1 день тому

Доба на Донбасі: шість обстрілів, у ЗСУ втрати

76ffc0075c8a6a1aa5b90660e88f4f6d 80x80 - Вакцинуватися від коронавірусу - лікар імунолог розповіла кому можна і ні
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Вакцинуватися від коронавірусу – лікар імунолог розповіла кому можна і ні

na donbasi pjat obstriliv za dobu ye vtrati a64dc23 80x80 - На Донбасі п'ять обстрілів за добу, є втрати
УКРАЇНА1 день тому

На Донбасі п’ять обстрілів за добу, є втрати

u kiyevi zatrimanij nardep yevgen bragar zmi f48b9b6 80x80 - У Києві затриманий нардеп Євген Брагар - ЗМІ
УКРАЇНА1 день тому

У Києві затриманий нардеп Євген Брагар – ЗМІ