Статья Путина - что хочет показать Кремль Украине
Зв'язок з нами

Статья Путина – что хочет показать Кремль Украине

2ef530a0b1faec10a9840b1452d97e12 - Статья Путина - что хочет показать Кремль Украине

Андрій Зубов

Росія продовжує нав’язувати Україні свої трактування історії, які не мають жодного відношення до правди. У понеділок, 12 липня, на сайті Кремля була опублікована скандальна стаття російського президента Володимира Путіна “Про історичну єдність росіян і українців”, яка повністю складається з імперіалістичних і пропагандистських штампів. Україна створювала себе як держава сама ще в 1917 році, а хворобливі ідеї Путіна і його нав’язливе бажання “дружити” з Україною буде сприяти тільки її подальшому відторгненню. Про це “Апострофу” в своєму інтерв’ю заявив російський історик і релігієзнавець, колишній професор МДІМВ АНДРІЙ ЗУБОВ.

Раптове нагадування про те, що ми, нібито, “один народ” – це свідчення про підготовку нової експансії?

– Ні, я не згоден, що це переддень нової війни. Це все просто пояснюється. Справа в тому, що коли Путін у своїй “Прямої лінії” відповідав на запитання, зокрема, сказав, що росіяни і українці – один народ, на це багато хто звернув увагу, і я в тому числі, і в Україні – і всі говорили, що це абсолютна нісенітниця. Тому що є українська мова, ніхто не заперечує її існування, і взагалі говорити, що росіяни і українці – один народ – це дурниці.

Путіна цим дуже зачепило. Він любить історію і вважає себе, напевно, хорошим істориком. І те, що йому всі в один голос розповідали, що він сказав дурість, йому було неприємно. І він вирішив написати – він же тепер любити писати – цілу аналітичну статтю, що доводить його правоту.

Зрозуміло, її надціль – це відкрити шлях, як він думає, до зближення, а максимум – до об’єднання України і Росії. Але треба просто мати голову на плечах. Такі статті навпаки ставлять нові перепони не просто на об’єднанні, а на будь-якій дружній взаємодії двох держав. Але Путін цього вже не розуміє – і це дуже сумно.

– Ну, наприклад, проросійська фракція в Раді ОПЗЖ навіть встановила пам’ятник на честь дружби двох народів. Правда, його протягом години і знесли – в мережі припускають, що самі ці ж так звані “активісти” ОПЗЖ. Як ви вважаєте, ось така нав’язлива дружба – чим вона може закінчитися?

– Ви знаєте, ніщо нав’язане добре не закінчується. Якщо якась людина любить жінку і весь час говорить “ми з тобою один одного любимо”, а вона його, скажімо, не дуже любить, то це призведе до того, що вона з ним абсолютно порве відносини. Так би вони могли б залишатися в пристойних відносинах і з її боку могло б виникнути якесь почуття. А якщо її будуть весь час, грубо кажучи, змушувати любити, то люди розлучаться назавжди. Це істина елементарна, але її дуже погано люди розуміють.

Дуже багато російських націоналістів кажуть, що ми – “один народ, один триєдиний народ”. Звичайно, їх абсолютно не турбують Україна і Білорусь, їх турбує імперія. І цими підкресленнями вони тільки відштовхують народ. Але якщо росіяни визнають, що українці – інший народ, що Україна – повноцінна держава, то повернуть відібрані землі і відносини можуть з часом стати дружніми.

Між німцями і французами пролилося море крові, багато взаємних образ – французи ображали німців в наполеонівських війнах, німці французів – у франко-прусську і Другу світову. Але зараз Меркель і Макрон всюди стоять рука об руку, як ніби вони закохалися одне в одного. Такий результат правильного ставлення народів і їх правителів один до одного.

Але, на жаль, Путін і прокремлівські люди в Україні цього не розуміють. Вони нав’язують любов силою, а крім відштовхування це нічого не дасть.

– Путін каже про примусову зміну ідентифікації російськомовного населення в Україні. Але на тлі насильницької асиміляції, яку зараз Кремль проводить в Криму – це звучить лицемірно, чи не так?

– Так, звичайно, лицемірно – я навіть не знаю, якою мірою ці слова свідомо лицемірні. Адже ми своїх гріхів не бачимо – пам’ятайте євангельську притчу про соломинку в чужому оці і колоду в своєму?

А що стосується України, то на мій погляд, зараз говорю як вчений, вона переживає період, який був в Фінляндії між двома світовими війнами. Фінська етнічна спільнота довго придушувалася під впливом шведської метрополії і аристократії. І потім виникло фінське придушення шведської ідентичності. Але це було визнано помилкою. І після Другої світової війни шведській меншості – а це приблизно 10% населення Фінляндії – і шведській мові були надані права культурно-національної автономії. І зараз існує Лапландський національний парламент окрім загальнонаціонального парламенту Фінляндії, будь-який чиновник повинен знати шведську мову і розмовляти нею, гроші і монети і все інше робиться на двох мовах. Це все – реалізація європейських конвенцій про нацменшини.

Я впевнений, що пройшовши цей хворобливий період подолання насильницької русифікації, Україна, оскільки вона хоче бути європейською країною, прийде до того ж, що і Фінляндія – коли російськомовна меншина буде відчувати себе абсолютно комфортно – вчитися в російських школах, російська мова буде на документах. Це майбутнє України. Але зараз навіть те, що я сказав, впевнений, в Україні буде багатьма сприйнято вороже. Проте, розвиток буде йти в цьому напрямку.

– Як ви вважаєте, чи вдасться внести дещицю українського в Крим і на Донбас?

– Упевнений, що вдасться. Тому що українське там і було. Я багато разів бував в Криму, поки він був українським. Звичайно, відчутно було домінування російського етносу, але українська присутність теж була помітною – не тільки тому, що там розвивався жовто-блакитний прапор і були українські гроші.

Українська – основна державна мова, її будуть вчити, на ній будуть в основному говорити в державних установах.

Але коли російськомовна меншина (а в Криму це – більшість) відчує, що її ніхто не утискає, що їй дозволяють говорити на своїй мові, захищати дисертації на своїй мові, як зі шведською мовою в Фінляндії, то процес, як мені здається, вичерпає сам себе. Взагалі, Європа – мудра, вона зробила висновки з Другої світової війни. Європарламент, ПАРЄ – все це інструменти для створення мирного суспільства. І Україна, як і Росія повинні до цього придивлятися.

Ось, наша, наприклад, партія “Народна свобода” ( “ПАРНАС”, опозиційна політсила, яку очолює екс-прем’єр РФ Михайло Касьянов – “Апостроф”), коли в Росії була ще можлива якась політика, прийняла спеціальні програми по етно-національного розвитку. Там українській меншині – а вона велика, кілька мільйонів чоловік – теж передбачається дати культурно-національну автономію, як шведам у Фінляндії, і представництво у верхній палаті парламенту.

– Крім усього іншого, Путін пише, що Польща придушувала українську культуру, а в Російській Імперії вона розвивалася дуже активно. Але це ж теж неправда. Ми знаємо, що в Польщі українцям часто дихалося набагато вільніше, ніж у царській Росії. Так що те, що написав Путін – профанація, неправда.

– Звичайно, неправда. Правда в тому, що людям українського походження не чинили жодних перешкод в кар’єрі в імператорській Росії. Наприклад, Віктор Кочубей, який був міністром закордонних справ у Олександра I, був його найближчим другом і радником, а потім – головою Ради міністрів миколаївської Росії.

А ось що стосується мови і культури, то були різні періоди. Бувало трохи терпиміше, було абсолютно нетерпиме ставлення, особливо після Другого польського повстання 1863 року почалися гоніння – і так чи інакше вони тривали до кінця. То дозволяли ту ж “Просвіту”, то забороняли “Просвіту” – безпосередньо або це було “повзуча заборона”. Коротше, не любили українську мову. Хоча тотальної заборони не було, той же пам’ятник Тарасу Шевченку відкривала вся Росія. Тому в Росії була амбівалентна політика щодо українства – дуже боялися відокремлення України, розуміли, що це можливо. Саме тому що боялися, не забороняли тупо.

Але треба пам’ятати те, що зробили комуністи. Зрештою остаточно знищили високу українську культуру, інтелігенцію як частину українського народу саме більшовики. Тому коли Путін каже, що Україна об’єдналася з Росією в Радянський Союз – це вже чиста брехня і, я думаю, він це розуміє. Насправді Україна була просто завойована. Так, там були свої більшовики, але навіть на виборах в Установчі збори у всіх губерніях, які зараз складають України, перемогли українські партії. Це були аналоги “есерів”, “кадетів”, навіть соціал-демократів, але вони були українськими. Єдина губернія, де перемогли загальноросійські партії, це була Херсонська губернія, але навіть там українські національні партії набрали достатньо багато голосів. Так що Україна створювала себе як Україна вже в 1917 році – і це очевидно.

– Ви згодні з тезою Путіна, що Україна зараз розробляється під впливом західних сил як “анти-Росія”?

– Ми – російські ліберали – розглядаємо Україну як деяку перспективу для Росії. Те, що зараз робиться в Україні, дійсно близькою нам країні, повинно відбуватися і в Росії. Ми дійсно хочемо, щоб Україна стала демократичною країною, позбулася від засилля олігархату – пострадянської спадщини. Тому Україна для мене – варіант розвитку Росії в майбутньому, так само, як варіантом є Естонія і Латвія.

А у Путіна хворобливі ідеї, що всі його оточують, що розвалили Радянський Союз, тепер хочуть розвалити Росію.

Україна хоче увійти в західний світ, а не Захід хоче “втягнути” Україну. Київ подає прохання в НАТО, а НАТО з величезною пересторогою ставиться до цього – кажуть, спочатку виконайте всі умови, яким повинна відповідати країна. Путін цього не помічає – а дарма! Але те, що він говорить, це, звичайно, плід його хворої уяви.

– Путіна, напевно, дуже турбує те, що Україна хоче відсудити гроші за транзит газу. Заявив, що українці “чіпляються” за 1,5 млрд доларів за транзит від Росії, а далі йде довгий пасаж, з якого випливає, що “дружба з Росією для України безцінна!”…

– Ну, це зовсім нерозумно. Навіть найближчі люди намагаються бути в грошах педантичними один з одним. Як казав мій батько, “кредит псує відносини”. Тому платити за все треба, а якщо не платити, то домовлятися, щоб обидві сторони були згодні на якісь поблажки. Але навіть дружба України з республікою Чилі безцінна, а вже тим більше дружба двох сусідніх народів. І ми бачимо, що зараз дружби між Україною і Росією немає, і це має величезні збитки для обох країн.

– Як мені здається, дружба між Україною і Росією можлива після складних процесів в Росії, якоїсь “м’ясорубки”. Знаєте, кажуть, коли перевертень перевтілюється, у нього шкіра вивертається навиворіт. Ось після таких складних і болючих трансформацій в Росії можлива з нею дружба.

– Я з цим не згоден. Я як політик зроблю все можливе, щоб ніякої “м’ясорубки” в Росії не було і вона не розпалася. Також, як, я впевнений, будь-який український політик зробить все можливе, щоб не було “м’ясорубки” в Україні. Хірургічне вторгнення – це крайня форма лікування. Консервативні форми лікування завжди вітаються більше.

Я сподіваюся, що в Росії чимало розсудливих людей, які зуміють без вивертання на виворіт, а звільненням від радянського минулого створити атмосферу в Росії, яка дозволить їй спілкуватися з Україною. Якраз навпаки – глибокий конфлікт, внутрішня катастрофа буде трагедією для України. Про це багато пишуть в Україні, ніби вони не знають, що якщо люди чогось бажають сусідові, вони отримають собі. Але величезна країна, з величезною кількістю зброї, розпадаючись, викличе величезні турбулентності в сусідній країні, як це було в 1917 році. І не дай бог, щоб це сталося знову. Так що я хочу побажати Україні і Росії миру, стабільності і разом з тим – відновлення в повній мірі демократичних європейських принципів відносин між державами.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

na kiyivshhini zatrimali serijnogo vikradacha chevrolet 63a96a2 80x80 - На Київщині затримали серійного викрадача Chevrolet
4 тижні тому

На Київщині затримали серійного викрадача Chevrolet

98774c10c403d2a031b875cfea74f628 80x80 - СБУ скасувала заборону Кіркорову - Чому шоумени з РФ їдуть в Україну
4 тижні тому

СБУ скасувала заборону Кіркорову – Чому шоумени з РФ їдуть в Україну

v ukrayini za dobu 182 covid vipadki 7ba8fb1 80x80 - В Україні за добу 182 COVID-випадки
4 тижні тому

В Україні за добу 182 COVID-випадки

morjakam skasuvali periodichnu pereatestaciju 2fb13a5 80x80 - Морякам скасували періодичну переатестацію
4 тижні тому

Морякам скасували періодичну переатестацію

u vinnici 10 richna divchinka pomerla vid starosti 7346a70 80x80 - У Вінниці 10-річна дівчинка померла від старості
4 тижні тому

У Вінниці 10-річна дівчинка померла від старості

neefektivno minfin pro koshti medustanov 464966c 80x80 - Неефективно: Мінфін про кошти медустанов
4 тижні тому

Неефективно: Мінфін про кошти медустанов

v ukrayini zarplati virosli na tretinu za rik 252e343 80x80 - В Україні зарплати виросли на третину за рік
4 тижні тому

В Україні зарплати виросли на третину за рік

v ukrayinu pribude vakcina moderna c0ba8db 80x80 - В Україну прибуде вакцина Moderna
4 тижні тому

В Україну прибуде вакцина Moderna

zelenskij privitav ssha z dnem nezalezhnosti 6238616 80x80 - Зеленський привітав США з Днем незалежності
3 тижні тому

Зеленський привітав США з Днем незалежності

kuleba rozpoviv pro principi kompensaciyi za pp 2 d0eeb9e 80x80 - Кулеба розповів про принципи компенсації за ПП-2
3 тижні тому

Кулеба розповів про принципи компенсації за ПП-2

kuleba rozpoviv jak krimchanam povernuti svoyi prava 8234923 80x80 - Кулеба розповів, як кримчанам повернути свої права
3 тижні тому

Кулеба розповів, як кримчанам повернути свої права

v ukrayini 633 novih vipadki covid 19 a85b2e1 80x80 - В Україні 633 нових випадки COVID-19
4 тижні тому

В Україні 633 нових випадки COVID-19

verhovna rada vidnovila robotu vkks 694816f 80x80 - Верховна Рада відновила роботу ВККС
4 тижні тому

Верховна Рада відновила роботу ВККС

v ukrayini vidznachajut den konstituciyi a220e6b 80x80 - В Україні відзначають День Конституції
4 тижні тому

В Україні відзначають День Конституції

covid shheplennja otrimali shhe 94 tisjachi ukrayinciv 64f1309 80x80 - COVID-щеплення отримали ще 94 тисячі українців
4 тижні тому

COVID-щеплення отримали ще 94 тисячі українців

kravchuku zrobili operaciju na serci zmi bfb857b 80x80 - Кравчуку зробили операцію на серці - ЗМІ
4 тижні тому

Кравчуку зробили операцію на серці – ЗМІ

jak pidvishhiti efektivnist roboti mitnici v ukrayini d294df1 80x80 - Як підвищити ефективність роботи митниці в Україні
4 тижні тому

Як підвищити ефективність роботи митниці в Україні

pidsumki 107 rinok zemli ta zakon pro oligarhiv 352c99c 80x80 - Підсумки 1.07: Ринок землі та закон про олігархів
4 тижні тому

Підсумки 1.07: Ринок землі та закон про олігархів

u merezhi rozgorivsja skandal cherez pidbori na paradi 3348d0c 80x80 - У мережі розгорівся скандал через підбори на параді
4 тижні тому

У мережі розгорівся скандал через підбори на параді

4a995db61ce83358aba040494d4c72de 80x80 - Амністія бойовиків від Зеленського - у чому небезпека для України
4 тижні тому

Амністія бойовиків від Зеленського – у чому небезпека для України

gerashhenko nazvav prichinu vidstavki avakova 87c8f1e 80x80 - Геращенко назвав причину відставки Авакова
2 тижні тому

Геращенко назвав причину відставки Авакова

c6344f283a1c1c8ced713d5186096027 80x80 - Відпочинок-2021 - скільки коштує відпочити в віп-готелі на двох
2 тижні тому

Відпочинок-2021 – скільки коштує відпочити в віп-готелі на двох

vakcinu pfizer privozjat iz porushennjami zmi 50c1666 80x80 - Вакцину Pfizer привозять із порушеннями - ЗМІ
2 тижні тому

Вакцину Pfizer привозять із порушеннями – ЗМІ

db9225785a1b8658e084ac099b87e239 80x80 - Дельта в Україні - які головні симптоми штаму і чи допоможе вакцина
2 тижні тому

Дельта в Україні – які головні симптоми штаму і чи допоможе вакцина

v yes znjali zaboronu na vyizd ukrayincjam zmi 332171f 80x80 - В ЄС зняли заборону на в'їзд українцям - ЗМІ
2 тижні тому

В ЄС зняли заборону на в’їзд українцям – ЗМІ

2ef530a0b1faec10a9840b1452d97e12 80x80 - Статья Путина - что хочет показать Кремль Украине
2 тижні тому

Статья Путина – что хочет показать Кремль Украине

vidstavka avakova v sluzi narodu rozpovili pro prichini f87fa08 80x80 - Відставка Авакова: в Слузі народу розповіли про причини
2 тижні тому

Відставка Авакова: в Слузі народу розповіли про причини

2cf2d0cd0740180934722f206f6b4583 80x80 - Пенсіонери штурмують Раду - Якої помилки припустилася влада
2 тижні тому

Пенсіонери штурмують Раду – Якої помилки припустилася влада

gerashhenko vislovivsja pro kandidaturu monastirskogo na post ministra b59f552 80x80 - Геращенко висловився про кандидатуру Монастирського на пост міністра
2 тижні тому

Геращенко висловився про кандидатуру Монастирського на пост міністра

b288682659eff6d4683ffd1ed04e9a93 80x80 - Відпочинок 2021 у Греції - куди краще їхати, ціни і курорти на грецьких островах
2 тижні тому

Відпочинок 2021 у Греції – куди краще їхати, ціни і курорти на грецьких островах

u troh oblastjah zhodnogo vipadku covid za dobu f76db64 80x80 - У трьох областях жодного випадку COVID за добу
2 тижні тому

У трьох областях жодного випадку COVID за добу

chastinu ukrayini nakrijut zlivi z gradom 7f0d905 80x80 - Частину України накриють зливи з градом
2 тижні тому

Частину України накриють зливи з градом

chehija vidmovilasja vid zhinochih prizvishh bc5a179 80x80 - Чехія відмовилася від "жіночих" прізвищ
2 тижні тому

Чехія відмовилася від “жіночих” прізвищ

b827dd5d4d979fd2045bffaf659f3db8 80x80 - Електронна трудова книжка - пенсії тепер нараховуватимуться автоматично
2 тижні тому

Електронна трудова книжка – пенсії тепер нараховуватимуться автоматично

menshe tretini derzhpidpriyemstv ye pributkovimi ed2fb26 80x80 - Менше третини держпідприємств є прибутковими
2 тижні тому

Менше третини держпідприємств є прибутковими

na pivdni ukrayini miljoni zagiblih sonechok 04d970e 80x80 - На півдні України мільйони загиблих сонечок
2 тижні тому

На півдні України мільйони загиблих сонечок

e7d67c19c48f41a0d073d37972c10034 80x80 - Відпочинок 2021 - Яка небезпека чекає на українців у Криму
2 тижні тому

Відпочинок 2021 – Яка небезпека чекає на українців у Криму

nezalezhnist 30 rokiv jaki krizi podolala ukrayina fe37776 80x80 - Незалежність, 30 років - Які кризи подолала Україна
2 тижні тому

Незалежність, 30 років – Які кризи подолала Україна

pid kiyevom zijshov z koliyi potjag 6109e4d 80x80 - Під Києвом зійшов з колії потяг
2 тижні тому

Під Києвом зійшов з колії потяг

shmigal nazvav termini vstupu ukrayini do yes d560f99 80x80 - Шмигаль назвав терміни вступу України до ЄС
3 тижні тому

Шмигаль назвав терміни вступу України до ЄС