Субсидії в Україні - влада скорочує допомогу і обмежує кількість пільговиків
Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Субсидії в Україні – влада скорочує допомогу і обмежує кількість пільговиків

04a8406347cbfa592c9516a0ef18419a - Субсидії в Україні - влада скорочує допомогу і обмежує кількість пільговиків

Фото: Апостроф / Роман Пєтушков

Умови надання житлових субсидій в Україні знову посилилися. Це призведе до того, що кількість одержувачів такої пільги зменшиться, причому, багато в чому, за рахунок тих, хто її реально потребує. “Апостроф” з’ясовував, що змінилося, і кому не пощастило.

Менше грошей – менше субсидій

На тлі постійного зростання комунальних тарифів українська влада неухильно скорочує видатки бюджету на виплату житлових субсидій. Якщо у державному бюджеті на 2019 рік на виплату субсидій закладалося 55 мільярда гривень, то у 2020 році цю суму було зменшено до 39,3 мільярда гривень. А в нинішньому році склала вже 36,6 мільярда.

Звичайно, скорочення загальних асигнувань на субсидії вимагає відповідного зменшення кількості громадян, які їх отримують. І уряд протягом останніх років регулярно вживає заходів для того, щоб утруднити українцям доступ до державної допомоги. І ці зусилля дають результат.

За статистикою Міністерства соціальної політики України, в березні 2020 року кількість домогосподарств, що отримують субсидію на оплату житлово-комунальних послуг складала близько 3,35 мільйона. У березні 2021 року ця кількість уже складала 2,95 мільйона. Таким чином, всього за рік втратили субсидії 400 тисяч українських родин.

Аналогічна ситуація відбувається і з субсидіями на оплату газу і твердого палива. Якщо у березні 2020 року цю допомогу отримували 191,4 тисячі домогосподарств, то до березня нинішнього року їх кількість скоротилася до 121 тисячі.

Проте влада вирішила не спинятися і на цьому. Постановою №420 від 14 квітня 2021 року Кабінет міністрів встановив, що, починаючи з 1 травня автоматичного перепризначення субсидій не буде, а тому, всі, хто претендують на їх отримання, повинні будуть заново подати відповідну заяву, а також декларацію про власні доходи і витрати.

Нагадаємо, субсидії призначаються двічі на рік: на опалювальний сезон — з 1 жовтня по 30 квітня і на літній сезон — з 1 травня по 30 вересня.

Тобто тепер кожен потенційний отримувач має заново пройти процедуру оформлення і знову довести державі, що він дійсно такої допомоги потребує.

При цьому, хоча положення про порядок призначення житлових субсидій містить пункт, згідно з яким документи повинні подаватися в електронному вигляді, постанова уряду спеціально зазначає, що підрозділи з питань соціального захисту населення районних державних адміністрацій прийматимуть їх у паперовому вигляді.

Таким чином, незважаючи на те, що в Україні лютує пандемія, а вакцинація практично не відбувається через відсутність вакцин і провал комунікацій з суспільством, уряд вирішив рішуче відмовитися від концепції “держави у смартфоні” і вишикувати мільйони людей в старі добрі черги біля кабінетів чиновників.

Причин для відмов побільшало

Одночасно уряд вніс зміни до положення про порядок призначення субсидій, які багатьом ускладнять доступ до державної допомоги.

Зокрема змінився порядок успадкування субсидій. Раніше передбачалося, що кошти із субсидії, призначеної, але не виплаченої одержувачу у зв’язку з його смертю, автоматично переходять до одного з членів домогосподарства. Відтепер це буде робитися лише за письмовим зверненням одного з членів домогосподарства, поданим до закінчення періоду, на який призначено житлову субсидію. Враховуючи те, що більшість людей урядових постанов не читають, багато “спадкоємців” заяв вчасно не напишуть і, відповідно, субсидії не отримають. А для бюджету, знов таки, економія.

958c7a35672b6b1981939f4c6db6fa4e - Субсидії в Україні - влада скорочує допомогу і обмежує кількість пільговиків

Багато “спадкоємців” не напишуть вчасно заяви і, відповідно, не отримають субсидіїФото: Апостроф / Роман Пєтушков

Як і раніше, порядком призначення субсидій передбачено ряд випадків, в яких вони не надаються. Як правило, ці обмеження пов’язані з тим, що держава вважає майновий стан громадян достатнім для того, щоб самостійно оплачувати комунальні послуги. Згідно з наявним порядком, підставами для відмови в наданні субсидії може бути таке:

– Якщо площа квартири перевищує 130 квадратних метрів, а будинку — 230 квадратних метрів. Виняток складають сімейні дитячі будинки, прийомні сім’ї та сім’ї, в яких живе троє і більше дітей.

– Якщо хтось з членів домогосподарства або членів їх родин володіє транспортним засобом (окрім мопеда чи причепа), вік якого менше 5 років.

Але тепер, згідно з рішенням Кабміну, якщо член домогосподарства або його близький родич має більше, ніж одну машину віком до 15 років, то така родина також може на допомогу не розраховувати.

Поняття “член родини” може тлумачитися по-різному, а тому багатьох українців у зв’язку з цим очікують неприємні сюрпризи.

– Якщо хтось з членів домогосподарства, або їхніх родичів протягом останнього року здійснив покупку вартістю понад 50 тисяч гривень.

– Якщо за даним житлом числиться заборгованість по оплаті комунальних послуг, що перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 гривень).

Причому, якщо раніше робився виняток зокрема для тих осіб, у яких заборгованість виникла з вини управителя будинку чи виконавця послуг, який не уклав договір з “Ощадбанком” для перерахування житлових субсидій, то нинішньою постановою цей виняток скасовано.

– Якщо серед членів домогосподарства або їхніх родичів є особи, які досягли віку 18 років, але не мають доходів чи мають доходи менше, ніж мінімальна зарплата.

Також Кабінет міністрів додав нові умови, при яких субсидія не буде призначатися:

– Якщо у власності будь кого з членів домогосподарства є ще якесь житлове приміщення (за винятком випадків, коли таке житло знаходиться на території Криму чи окупованої частини Донбасу).

– Якщо будь-хто із складу домогосподарства або член його сім’ї має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня року, в якому призначається житлова субсидія (на 2021 рік ця сума складає 56 750 гривень).

– Якщо будь-хто із складу домогосподарства або член його сім’ї протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії придбав іноземну валюту або банківські метали на загальну суму понад 50 тисяч гривень.

– Якщо будь хто з членів домогосподарства та їхніх родичів протягом періоду, на який призначена субсидія, перебував за кордоном сукупно більше 60 днів (за винятком днів службового відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується відповідними документами).

Очевидно, що цей пункт внесено спеціально для заробітчан, які отримують свої доходи за кордоном, а потім в Україні не платять ані податків, ані соціальних внесків.

706e737e509108d482a7847c7372d81a - Субсидії в Україні - влада скорочує допомогу і обмежує кількість пільговиків

Очевидно, що останній пункт внесений спеціально для заробітчанФото: УНІАН

Ваші обставини – ваші проблеми

Ще одна прикра новина – уряд повністю видалив з порядку надання субсидій всі згадки про спеціальні комісії при місцевих адміністраціях, які мали розглядати конкретні життєві обставини родин, що претендують на субсидії. Ці комісії мали повноваження призначити субсидії навіть в тому випадку, якщо формальні підстави для цього не були достатні. По суті їх задача полягала в тому, щоб вивчити конкретні обставини і з’ясувати, чи дійсно претендент перебуває в достатньо скрутному становищі, щоб все ж таки отримати субсидію.

Для прикладу, візьмемо розлучену матір з двома дітьми, чоловік якої пішов з родини, але “забув” виписатися з житла. Чи літніх батьків, чиї діти, хоч і живуть окремо, але прописані в батьківській хаті. В обидвох випадках субсидії даним домогосподарствам за формальними ознаками не мають бути призначені. Проте комісії мали повноваження вивчити ситуацію на місці, переконатися, яким є реальний стан речей і все ж таки прийняти рішення про надання субсидії.

Також комісії могли розглядати питання про надання субсидій у випадках, коли площа житла перевищує соціальні норми (13,65 квадратних метрів на особу + 35,22 квадратних метрів на родину). Наприклад, якщо старенька жінка лишилася сама в квартирі площею 60 квадратів, то за законом їй належить субсидія лише на соціальну норму, яка для неї складає 48,87 квадратних метрів. Але комісія, вивчивши обставини, могла прийняти рішення про надання їй субсидії на всю площу, – не примушувати ж її на схилі життя продавати квартиру і переїздити в меншу за площею.

Окрім того, через комісії проходили справи про позбавлення субсидій. Наприклад, якщо протягом періоду, на який була призначена субсидія, хтось з членів родини втрачав роботу і протягом місяця не отримував доходів і не сплачував єдиний соціальний внесок, місцевий підрозділ соціального захисту мусив звернутися до комісії щодо позбавлення такого домогосподарства субсидії, але комісія могла “увійти в положення” та залишити пільгу.

Але відтепер всі ці комісії розпускаються, і субсидії призначатимуться без огляду на реальні обставини — лише за формальними документальними ознаками. Так само автоматично, без вивчення комісіями, будуть ухвалюватися рішення про позбавлення субсидій у випадках втрати доходів кимось із членів родини.

Без сумніву, прийняте урядом рішення посприяє зменшенню кількості домогосподарств, які отримують субсидії.

Водночас воно призведе до чергового збільшення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, яка останнім часом і без того стрімко зростала. За даними Державної служби статистики, в Україні лише за перші два місяці нинішнього року ця заборгованість виросла на 8,5 мільярда гривень і на початок березня досягла розміру 82,1 мільярда гривень.

Зрозуміло, що в країні скрутні часи, а бюджетна “дірка” ще з минулого року дуже велика, і її треба якось затикати. Але чомусь влада ці проблеми вирішує виключено за рахунок пересічних громадян, не забуваючи при цьому нагадувати, що турбота про людей є її головним завданням.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ3 тижні тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

drugoju dozoju vid covid vakcinuvali bilshe nizh pershoju c56868a 80x80 - Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою
УКРАЇНА4 тижні тому

Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою

05f3db2889468aaecc6f962edf4b5d41 80x80 - Коронавірус в Індії - Як країна справляється з епідемією
СВІТ3 тижні тому

Коронавірус в Індії – Як країна справляється з епідемією

v ukrayini rekord shhodo covid vakcinaciyi drugoju dozoju c043325 80x80 - В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою

nazvali imena dvoh kandidativ na krisla ministriv 3248a29 80x80 - Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів
УКРАЇНА4 тижні тому

Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів

armija ssha zamovila vantazhivki u avtokrazu zmi a9f6a73 80x80 - Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу - ЗМІ
УКРАЇНА3 тижні тому

Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу – ЗМІ

v ukrayini dva dni znizhuyetsja pririst covid 19 9c72251 80x80 - В Україні два дні знижується приріст COVID-19
УКРАЇНА2 тижні тому

В Україні два дні знижується приріст COVID-19

zelenskij pidpisav odin iz zemelnih zakoniv 9167e2e 80x80 - Зеленський підписав один із земельних законів
УКРАЇНА3 тижні тому

Зеленський підписав один із земельних законів

turechchina skasuvala plr testi dlja turistiv z ukrayini 80d3f9b 80x80 - Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України
УКРАЇНА4 тижні тому

Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України

na trasi kiyiv zhitomir zatrimali bandu shho katuvala ljudej 383031a 80x80 - На трасі Київ - Житомир затримали банду, що катувала людей
УКРАЇНА3 тижні тому

На трасі Київ – Житомир затримали банду, що катувала людей

u krimu student otrimav tjuremnij termin za ekstremizm d77bd6a 80x80 - У Криму студент отримав тюремний термін за "екстремізм"
УКРАЇНА3 тижні тому

У Криму студент отримав тюремний термін за “екстремізм”

40ca687407283720730f8a9061c7c8e3 80x80 - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Україна, космос – Коли Україна запустить новий космічний апарат

kiyiv otrimaye novij paket cilej partnerstva z nato 482978b 80x80 - Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО
УКРАЇНА2 тижні тому

Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО

de750f30c6ef0a08982371c0eb6a12ba 80x80 - Погода на літо 2021 - синоптики дали прогноз на все літо - новини України
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода на літо 2021 – синоптики дали прогноз на все літо – новини України

v ukrayini za dobu zrobili majzhe 18 tisjach shheplen e9c34e3 80x80 - В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень

52c04d43e24ed0882b96149cd68134ee 80x80 - Погода у червні - прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода у червні – прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні

zelenskij zatverdiv zbilshennja vitrat na oboronu 45f234f 80x80 - Зеленський затвердив збільшення витрат на оборону
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський затвердив збільшення витрат на оборону

doba na donbasi visim obstriliv troye poranenih 587fbc5 80x80 - Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених
УКРАЇНА3 тижні тому

Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених

27c99b375e2a7a9d2cc6b73474ca3a30 80x80 - Пластикові пакети Україна - чи заборонить влада тару і упаковку
СУСПIЛЬСТВО1 тиждень тому

Пластикові пакети Україна – чи заборонить влада тару і упаковку

u mzs nazvali ochikuvannja ukrayini vid nato 22bdca4 80x80 - У МЗС назвали очікування України від НАТО
УКРАЇНА3 тижні тому

У МЗС назвали очікування України від НАТО

pririst koronavirusu v ukrayini znizhuyetsja 41c66f2 80x80 - Приріст коронавірусу в Україні знижується
УКРАЇНА2 години тому

Приріст коронавірусу в Україні знижується

mvs ukrayini popovnit svij aviapark 5964518 80x80 - МВС України поповнить свій авіапарк
УКРАЇНА4 години тому

МВС України поповнить свій авіапарк

ukrposhta predstavila marku do yevro 2020 cff0a93 80x80 - Укрпошта представила марку до Євро 2020
УКРАЇНА6 години тому

Укрпошта представила марку до Євро 2020

u lucku vidkrili pochesne konsulstvo litvi 6e952e8 80x80 - У Луцьку відкрили Почесне консульство Литви
УКРАЇНА8 години тому

У Луцьку відкрили Почесне консульство Литви

chotiri shtami viklikajut zanepokoyennja moz 2eb413c 80x80 - Чотири штами викликають занепокоєння - МОЗ
УКРАЇНА10 години тому

Чотири штами викликають занепокоєння – МОЗ

pentagon uhvaliv dopomogu ukrayini na 150 mln 660fe33 80x80 - Пентагон ухвалив допомогу Україні на $ 150 млн
УКРАЇНА12 години тому

Пентагон ухвалив допомогу Україні на $ 150 млн

kuleba rozkriv detali vizitu zelenskogo v ssha 9c26bd5 80x80 - Кулеба розкрив деталі візиту Зеленського в США
УКРАЇНА14 години тому

Кулеба розкрив деталі візиту Зеленського в США

u zelenskogo prokomentuvali situaciju v ksu ca0768a 80x80 - У Зеленського прокоментували ситуацію в КСУ
УКРАЇНА16 години тому

У Зеленського прокоментували ситуацію в КСУ

grivnja silno zmicnjuyetsja shho bude dali 38479ab 80x80 - Гривня сильно зміцнюється. Що буде далі?
УКРАЇНА18 години тому

Гривня сильно зміцнюється. Що буде далі?

kiyiv dosjag kompromisu z uyefa shhodo formi zbirnoyi ce4b3e5 80x80 - Київ досяг компромісу з УЄФА щодо форми збірної
УКРАЇНА19 години тому

Київ досяг компромісу з УЄФА щодо форми збірної

5b6907c1b3cf055937f859ff360026fe 80x80 - Росія нападе на Україну - що чекає Путін зараз і чого чекати з Білорусі
СУСПIЛЬСТВО20 години тому

Росія нападе на Україну – що чекає Путін зараз і чого чекати з Білорусі

zsu zaznali vtrat na donbasi ec55eee 80x80 - ЗСУ зазнали втрат на Донбасі
УКРАЇНА21 годину тому

ЗСУ зазнали втрат на Донбасі

v ukrayini zminjat sistemu oplati praci chinovnikiv 6221a2a 80x80 - В Україні змінять систему оплати праці чиновників
УКРАЇНА23 години тому

В Україні змінять систему оплати праці чиновників

vid covid povnistju shhepleni 200 tisjach ukrayinciv 508bc49 80x80 - Від COVID повністю щеплені 200 тисяч українців
УКРАЇНА1 день тому

Від COVID повністю щеплені 200 тисяч українців

v ukrayini 1603 novih vipadki covid 19 c5505c4 80x80 - В Україні 1603 нових випадки COVID-19
УКРАЇНА1 день тому

В Україні 1603 нових випадки COVID-19

kabmin sprognozuvav kurs dolara na tri roki 26c6c26 80x80 - Кабмін спрогнозував курс долара на три роки
УКРАЇНА1 день тому

Кабмін спрогнозував курс долара на три роки

3edd97c0de43213e97efa725ec2d3d23 80x80 - Вакцина від ковіда в Україні - лікар пояснив важливі моменти по центрах вакцинації
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Вакцина від ковіда в Україні – лікар пояснив важливі моменти по центрах вакцинації

v mvf zajavili pro progres u peregovorah iz kiyevom 3181154 80x80 - В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом
УКРАЇНА1 день тому

В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом

u nacbanku pojasnili zrostannja infljaciyi v ukrayini 5f760c9 80x80 - У Нацбанку пояснили зростання інфляції в Україні
УКРАЇНА1 день тому

У Нацбанку пояснили зростання інфляції в Україні

stoltenberg obgovoriv iz zelenskim agresiju rf c39de89 80x80 - Столтенберг обговорив із Зеленським агресію РФ
УКРАЇНА2 дні тому

Столтенберг обговорив із Зеленським агресію РФ