Вакцина від ковіда в Україні - лікар пояснив важливі моменти по центрах вакцинації
Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Вакцина від ковіда в Україні – лікар пояснив важливі моменти по центрах вакцинації

3edd97c0de43213e97efa725ec2d3d23 - Вакцина від ковіда в Україні - лікар пояснив важливі моменти по центрах вакцинації

Святослав Протас Фото: Апостроф

Україна продовжує нарощувати темпи вакцинації. У багатьох містах почали працювати центри вакцинації від ковіду. Утім залишається багато питань з оргмоментами – наприклад, біля центрів вакцинації збираються великі черги. Крім того, не проводиться ретельна оцінка стану пацієнта до щеплення. Чого не врахували під час планування роботи центрів вакцинації, якими мають бути паспорти вакцинації та чи можна робити друге щеплення іншою вакциною – на ці та інші питання в ефірі Апостроф Live на Апостроф TV відповів головний санітарний лікар України у 2014-2016 роках СВЯТОСЛАВ ПРОТАС.

– У десяти містах України розпочали роботу центри масової вакцинації. Цього достатньо для пришвидшення вакцинації чи все ж таки малувато?

– Я дуже тішуся тим, що розблокували цю вакцинальну дискримінацію, коли примушували вакцинуватися тих, хто не хотів та відмовляли тим, хто хотів. Наскільки мені відомо, Міністерство охорони здоров’я вже зняло всі ці обмеження по групах ризику. Сьогодні всі охочі можуть зареєструватися та отримати вакцину.

Але повертаючись до питання організації процесу вакцинації, мені не зовсім подобається підхід з центрами масової вакцинації. Бо щеплення – це все ж таки медична маніпуляція, яка повинна здійснюватися в закладах охорони здоров’я.

Мене дивує, чому не можна в існуючих державних і комунальних закладах охорони здоров’я налагодити цей процес, якщо його можна налагодити в непридатних для цього будівлях? У нас, я хочу нагадати, біля 20 тисяч закладів охорони здоров’я – починаючи від найменших сіл, де є фельдшерсько-акушерські пункти, амбулаторії, лікарні, поліклініки. Тепер поробили центри первинної медико-санітарної допомоги. Чому там не можна організувати цю справу та зосередити людей, щоб вони не стояли у кілометрових чергах.

– Ну от у Києві, наприклад, люди чекають на вулиці, чи ви про інші міста говорите?

– Ні, саме про Київ. Це добре, що на вулиці. Але я хочу нагадати, що коли в минулому році був ажіотаж на тестування, то контролюючі органи переслідували приватні лабораторії саме через те, що створювалися черги під пунктами забору.

Тепер у нас виникає практика подвійного підходу. Виходить, що державі можна порушувати свої ж карантинні норми, а іншим – не можна. А якщо би ми розподілили людей по закладах охорони здоров’я, де вони проживають – в районі, селі чи селищі, то це було б правильніше.

Читайте: У черзі за дозою: як кияни вакцинуються від коронавірусу

– У Києві деякі люди пропонували робітникам центру вакцинації 50 доларів, щоб пройти без черги. Як вам таке?

– В нашій державі де є попит, завжди є пропозиція. Це ще раз підтверджує, що рішення було не зовсім правильним. Ми розуміємо, як людям із віддалених сіл, де транспорт раз на тиждень ходить, дістатися, щоб провакцинуватися в цьому центрі.

– Наприклад, у суботу була черга, а у неділю – вільно.

– Важко спрогнозувати, як люди будуть організовуватися. Це ще раз підтверджує, що такі масові заходи не варто проводити. Є для цього заклади охорони здоров’я. Там є персонал, який віками займався тими щепленнями. Є фельдшери, медичні сестри, лікарі. Тим більше, що потрібен індивідуальний підхід до кожної людини. Не можна, вибачте, як стадо, масово всіх заганяти та колоти.

Сімейний лікар, мабуть, краще знає історію життя хворого – які в нього є ризики, на що він хворів – ніж лікарі, які тут зроблять коротке анкетування і все. Таким чином, ми збільшуємо ризики несприятливих подій після імунізації, тому що в когось можуть бути якісь протипоказання, про які людина забула або не хоче говорити. Про це знає сімейний лікар, який повинен людину оглянути перед проведенням щеплення.

Крім того, ми маємо уникати ризиків поширення коронавірусу, тому що він нікуди не подівся. Темпи приросту знизилися, зрозуміло, бо літня пора настала. Але він все одно поширюється. Такі організаційні заходи сприяють цьому, тому що люди добираються в транспорті, їдуть назад, вони в черзі можуть заразитися. Якщо це буде індивідуально, то можна й організувати тестування перед щепленням – в кого є підозра, в кого був контакт з хворою людиною.

– Але ж з технологічної точки зору, коли людина прямує до лікарні, вона ж так само рухається транспортом. Як же тоді вакцинуватися, коли в будь-якому разі людині треба якось дістатися до місця – лікарня це чи центр вакцинації?

– Одна справа, коли мова про ФАП у селі, і людині треба пішки пройти кілометр чи два на свіжому повітрі. А інша справа, коли 100 кілометрів треба їхати до центру вакцинації. Ризики не співмірні.

– Ви маєте на увазі, що треба розосередити вакцинацію по дрібних локаціях?

– Безумовно. Треба зробити це доступним до населення. Тобто наблизити цю послугу до населення, а не стягувати населення до цієї послуги. Це, вибачте, радянські підходи, коли були черги за хлібом чи молоком. Це непотрібне шоу. Я розумію, що воно викликає гарну картинку, про це всі говорять. Але, на мій погляд, в цивілізованому світі так робити не можна.

33887d26a09389dce11d859e841f5fac - Вакцина від ковіда в Україні - лікар пояснив важливі моменти по центрах вакцинації

Черга на вакцинацію від COVID-19 на території Міжнародного виставкового центру в КиєвіФото: УНІАН

Ці центри ж на темпи вакцинації абсолютно не впливають, тому що пропускна спроможність десятьох закладів і пропускна спроможність 20 тисяч закладів, які є в державі, – мабуть, різна.

– Була ж якась логістична причина, чому зосередилися на цьому варіанті. Можливо, тяжко розвести цю вакцину.

– Я розумію, що так простіше і не треба здійснювати доставку вакцини.

– Це єдина причина?

– Мабуть, так. Сьогодні немає проблеми. Сьогодні в нас пункти забору аналізів приватних лабораторій є в районних центрах і навіть у селах. Вони ж якось це доставляють. Тим більше, всі планові щеплення відбуваються за місцем проживання людини. Інші вакцини ж якось розвозяться в плановому порядку, то чому цю не могли розвести? Це хіба проблема для держави? Тим більше, ще є питання маломобільних груп населення. Оці мобільні пункти щеплення, мобільні бригади.

– Яка їхня доля зараз?

– Вони не дуже гарно працюють, тому що вони зробили так, що ця група виїжджає на підприємства, де є більше 50 охочих щепитися. Проїхатися по селу – я розумію, що це витрати для держави за пальне, – але ж у нас система екстреної медичної допомоги працює, фінансується. Це ж можна було організувати, поєднати та зробити об’їзд по селах, і взагалі для певних категорій на дому вакцинацію провести, з сімейним лікарем організувати.

– На вакцинацію записалося більше шестисот тисяч людей. Це для нас великий показник чи ні?

– На 40 млн населення це крапля в морі. Але ми не знаємо, скільки людей перехворіли. Ми ж бачимо, що ті тези, які нам озвучували, що всі перехворілі ледь не наступного дня можуть вакцинуватися, закінчилися тим, що Німеччина видала розпорядження, що перенесення хвороби можна вважати першою дозою вакцини, а другу дозу можна вводити не раніше, ніж за шість місяців.

А ми, замість того, щоб проводити тестування на наявність антитіл серед людей, в анамнезі яких є хвороба, та не витрачати вакцину і навантажувати імунітет, проводимо в масових центрах коротке опитування – і все. Тому ми збільшуємо ризики негативних наслідків і ніяк не піднімаємо довіру до цього процесу.

– Валентина Гінзбург заявила, що чергу суттєво затримали люди, в яких немає декларації із сімейним лікарем. Мовляв, люди з декларацією проходять процес за сім хвилини, а без – за 30. Це пов’язано з цією паперовою роботою?

– Я думаю, що це пов’язано винятково з тим, що люди, які мають декларацію, зареєстровані в електронній системі охорони здоров’я. Мабуть виключно з цим. А оскільки вакцинація фіксується саме в цій електронній системі, щоб потім можна було отримати відповідну довідку і інформація зберіглася, щоб не було паперових довідок, то для того, щоб зареєструвати людину в цій системі, потрібен певний час. Там треба внести паспортні дані, тому це забирає трошки більше часу.

– Ви сказали, що перенесену хворобу вважають першою дозою – це доволі дискусійний момент. Роз’ясніть його.

– Цей момент не може бути дискусійним, тому що так вчили нас у медичній школі, що природним шляхом виробляється найкращий імунітет. Штучний імунітет, який виникає внаслідок вакцинації, поступається природньому, коли людина переносить хворобу.

При природньому імунітеті більші ризики ускладнень, важкого перебігу і летальних наслідків. За допомогою вакцинації мінімізують ці негативні ризики хвороби. Але якщо людина вже перехворіла, вона, дякувати Богу, жива і здорова, то для чого навантажувати її, якщо в неї є антитіла.

В когось їх може не бути. Я, наприклад, перехворів у легкій формі, в мене немає антитіл. Тому, звісно, я можу щеплюватися. Якщо в людини є нормальні титри антитіл, то для чого її навантажувати.

Пам’ятаєте історії з медиками, коли їх через коліна ламали, змушували вакцинуватися. Вони кажуть: у мене є антитіла, я нещодавно перехворів, для чого це. Цю вакцину можна використати для груп ризику із супутніми хронічними хворобами, людей похилого віку. Для чого ця дискримінація? Дякувати Богу, її скасували, і сьогодні кожен охочий може вакцинуватися.

01bc61048b78d461997a67a85cd07d41 - Вакцина від ковіда в Україні - лікар пояснив важливі моменти по центрах вакцинації

Ілюстративне фотоФото: kyivcity.gov.ua

Правда, виникає організаційне питання. Я, наприклад, зареєструвався більше тижня тому, але ще нічого не отримав. Я розумію, що ті хто першими реєструвалися, чекають вже четвертий місяць. Це теж важливо, щоб людина відчувала, що до неї є увага. Зареєструвалася – день, два, три – можна обробити цей запит і надіслати інформацію, щоб не створювати ці черги. Якщо я не отримую відповіді тиждень, то яке в мене виникає бажання? Піти і постояти в черзі. А може, ще й за 50 доларів обійти чергу. Це ж неправильно. Якби реагували швидше, нехай призначали б це щеплення за місяць, але була б якась реакція.

– Зараз можна сподіватися на те, що буде збільшуватися кількість бажаючих щепитися?

– Безумовно, я переконаний в тому, що людей, які будуть вакцинуватися, буде більше. Але це не завдяки, а всупереч цій піар-кампанії. Коли в нас починають щось піарити, то в людей недовіра тільки посилюється. Коли в людей працює сарафанне радіо, що сусід вакцинувався, а я ні – тоді це працює.

Якщо вакцинація буде доступною, безпечною і правильно організованою, то й довіра зростатиме.

– В Одесі, наприклад, у пункті вакцинації чоловіку стало зле – в нього підвищився тиск.

– Важко це коментувати, не знаючи ситуації на місці, але ці моменти також треба враховувати.

Така організація збільшує ризики негативних подій. Якщо би це було в закладі охорони здоров’я, де можна отримати вже і медичну допомогу, то це було би правильніше. Це навіть психологічний момент: ви заходите до торгового центру чи на стадіон вакцинуватися – здійснювати медичну маніпуляцію. Стає якось не по собі. Давайте в гаражах почнемо вакцинувати.

– А якщо людині раптово стає зле, чи можна почуватися спокійно?

– В центрах же організовано чергування бригад екстреної медичної допомоги. Бо це абсолютно логічно та обов’язково має бути. Після будь-якої маніпуляції – навіть забору аналізів – людина може втратити свідомість. Цей момент є важливим. Саме з таких моментів обумовлюється те, що це треба робити в закладі охорони здоров’я. Ми знаємо, що лікують в лікарні, а торгують в торговельному центрі. Це психологічний момент.

– Чи треба консультуватися перед щепленням?

– Треба не лише консультуватися, а пройти відповідний медичний огляд – обстеження людини. Безумовно, це має бути спільне рішення цієї людини та сімейного лікаря. Ні МОЗ, ні департаменти охорони здоров’я не несуть юридичну чи моральну відповідальність за здоров’я людини. Юридичну відповідальність за здоров’я людини несе сама людина і лікар, який її лікує. В даному випадку – сімейний лікар.

– Що ви можете сказати про сертифікати вакцинації?

– Дивно взагалі чути, що хтось зараз визнає чи не визнає паспорти вакцинації. Україна як член ВООЗ імплементувала міжнародні медико-санітарні правила ще в 2005 році. В цих міжнародних медико-санітарних правилах є окремий додаток (шостий) – свідоцтво про вакцинацію чи інші профілактичні заходи. Всі країни-члени ВООЗ цей документ імплементували. Якщо якась з країн видає цей документ за встановленою формою англійською мовою, то цей документ має всіма визнаватися.

Тут не треба якийсь велосипед вигадувати, нові паспорти чи ще щось. Все прописано дуже давно, тому що ці питання постійно виникають. Є країни підвищеного епідемічного ризику по різних захворюваннях – наприклад, жовта лихоманка. І завжди люди, коли туди їдуть, проводять щеплення та отримують цей документ. Це відпрацьований механізм і тут немає нічого нового.

– А чого тоді в усьому світі про це так багато говорять?

– Мені дивно, чого про це говорять. Можливо, обговорюється, які заходи вводити за відсутності цього документа – повну ізоляцію чи неповну, дозволяти транзит чи не дозволяти. Тобто можливо якісь запобіжні заходи можуть обговорюватися.

А обговорювати форму документу та його визнання/невизнання – сьогодні недоречно.

0b5737450516698b59faa8da5f88abae - Вакцина від ковіда в Україні - лікар пояснив важливі моменти по центрах вакцинації

Ілюстративне фотоФото: Getty images

– У нас же є ще історія з визнанням чи невизнанням вакцин.

– Безумовно. Згідно з цими медико-санітарними правилами, у цьому свідоцтві, яке видається, вноситься серійний номер і там обов’язково має бути вакцина, яка визнана ВООЗ. Якщо такого визнання немає, то, звісно, такий сертифікат не має тоді юридичної дії.

Однак з тих вакцин, які доступні в Україні, практично всі визнані ВООЗ. За останньою інформацією, китайська вакцина також була визнана. Тобто якщо людина щепилася, то таке свідоцтво матиме юридичну силу. З нею можна пересуватися між країнами.

– Багато хто говорить, що ці паспорти є порушенням прав людини, мовляв, вони порушують медичну таємницю. Наскільки це проблема?

– Я не думаю, що тут порушуються права. У нас же ця вакцинація добровільна. Це теж дуже добре, що не почали з-під палки заганяти. Вона є добровільною: хоче людина – робить, не хоче – не робить. А право кожної країни – захищати свою територію, зокрема від інфекційних хвороб.

Будь-яка країна, згідно з медико-санітарних правил, має право виставити умови для того, що в’їзд до країни здійснюється лише за наявності такого свідоцтва. Це не тільки в контексті коронавірусу. Якщо є ризик завезення інших інфекційних хвороб, то будь-яка країна може вживати додаткових заходів. І тут уже вибір кожної людини – якщо вона хоче подорожувати в цю країну, то вона або робить це щеплення та живе за правилами цієї країни, або не робить. Я би не говорив про права людини, бо, ще раз наголошую, це добровільно. Це не є обов’язковим.

– А як виглядає документ щодо вакцинації, з яким зараз можна подорожувати?

– Він затверджений в додатку 6 міжнародних медико-санітарних правил. Це довідка, де записується ПІБ, дата вакцинації, серія вакцини, підпис лікаря та ставиться печатка. Документ видається англійською і українською мовами. Там є цілий розділ, який регулює ці питання. Тому говорити про якісь ковід-паспорти мені, принаймні, дивно. Якщо назвати цю довідку ковід-паспортом, то нехай так буде.

– Які в нас зараз вакцини представлені?

– AstraZeneca, Pfizer, Moderna, здається, була трошечки і CoronaVac/Sinovac.

– Але ж вакцини поступово вичерпуються. Ми розуміємо, що рано чи пізно треба буде тим, хто не хворів, щеплюватися вдруге. Їм тоді чекати нових поставок чи як?

– Це проблемне питання. Дійсно, коли отримав першу дозу однією вакциною, а на іншу дозу вже цієї вакцини немає… Ідеальна ситуація була б, якби це прораховувалося, і людина отримувала другу дозу тією ж вакциною. Хоча ми знаємо, що деякі виробники заявляють, що їхню вакцину можна один раз колоти.

– Інформація змінюється ледь не щотижня.

– Найбільш правильно було б використовувати вдруге вакцину того ж типу. Є три види вакцин і в кожному виді є різні виробники. Це векторні, рекомбінантні та класичні вакцини. Китайська вакцина – це ослаблений вірус. Змінювати тип вакцини – небажано взагалі. А в межах виду вакцини не є суттєвою проблемою зміна виробника. Хоча в кожного виробника своя технологія.

Якщо мова про одного розробника – як AstraZeneca – і декілька варіантів ліцензованих виробників – корейська та індійська вакцини – то там взагалі проблеми немає, щоб щепитися вдруге. А от змінювати типи вакцин, безумовно, не потрібно.

– В Італії за добу зробили 600 тисяч щеплень. Що нам зробити, щоб наблизитися до таких темпів вакцинації? Чи потрібно нам так швидко рухатися?

– Рухатися, безумовно, потрібно, бо вакцинація, без перебільшення, врятувала людство. Ми ж пам’ятаємо ті пандемії, які відбувалися в середньовіччя. Завдяки вакцинації світ збережений та залишається цивілізованим. Альтернативи немає, але будь-яку хорошу справу завжди можна споганити, якщо робити її неправильно.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ4 тижні тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

drugoju dozoju vid covid vakcinuvali bilshe nizh pershoju c56868a 80x80 - Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою
УКРАЇНА4 тижні тому

Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою

05f3db2889468aaecc6f962edf4b5d41 80x80 - Коронавірус в Індії - Як країна справляється з епідемією
СВІТ3 тижні тому

Коронавірус в Індії – Як країна справляється з епідемією

na trasi kiyiv zhitomir zatrimali bandu shho katuvala ljudej 383031a 80x80 - На трасі Київ - Житомир затримали банду, що катувала людей
УКРАЇНА3 тижні тому

На трасі Київ – Житомир затримали банду, що катувала людей

armija ssha zamovila vantazhivki u avtokrazu zmi a9f6a73 80x80 - Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу - ЗМІ
УКРАЇНА4 тижні тому

Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу – ЗМІ

v ukrayini dva dni znizhuyetsja pririst covid 19 9c72251 80x80 - В Україні два дні знижується приріст COVID-19
УКРАЇНА2 тижні тому

В Україні два дні знижується приріст COVID-19

zelenskij zatverdiv zbilshennja vitrat na oboronu 45f234f 80x80 - Зеленський затвердив збільшення витрат на оборону
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський затвердив збільшення витрат на оборону

u krimu student otrimav tjuremnij termin za ekstremizm d77bd6a 80x80 - У Криму студент отримав тюремний термін за "екстремізм"
УКРАЇНА3 тижні тому

У Криму студент отримав тюремний термін за “екстремізм”

zelenskij pidpisav odin iz zemelnih zakoniv 9167e2e 80x80 - Зеленський підписав один із земельних законів
УКРАЇНА3 тижні тому

Зеленський підписав один із земельних законів

v ukrayini za dobu zrobili majzhe 18 tisjach shheplen e9c34e3 80x80 - В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень

52c04d43e24ed0882b96149cd68134ee 80x80 - Погода у червні - прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода у червні – прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні

de750f30c6ef0a08982371c0eb6a12ba 80x80 - Погода на літо 2021 - синоптики дали прогноз на все літо - новини України
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Погода на літо 2021 – синоптики дали прогноз на все літо – новини України

40ca687407283720730f8a9061c7c8e3 80x80 - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Україна, космос – Коли Україна запустить новий космічний апарат

kiyiv otrimaye novij paket cilej partnerstva z nato 482978b 80x80 - Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО
УКРАЇНА2 тижні тому

Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО

3636c2ac17e10558a92e0659e7cb0aa0 80x80 - Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну - дипломат США
СВІТ2 тижні тому

Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну – дипломат США

27c99b375e2a7a9d2cc6b73474ca3a30 80x80 - Пластикові пакети Україна - чи заборонить влада тару і упаковку
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Пластикові пакети Україна – чи заборонить влада тару і упаковку

doba na donbasi visim obstriliv troye poranenih 587fbc5 80x80 - Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених
УКРАЇНА3 тижні тому

Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених

taran pojasniv neobhidnist nacoporu cdf485f 80x80 - Таран пояснив необхідність нацопору
УКРАЇНА3 тижні тому

Таран пояснив необхідність нацопору

pogoda na vihidni v ukrayinu povertayetsja teplo c4fd444 80x80 - Погода на вихідні: в Україну повертається тепло
УКРАЇНА4 тижні тому

Погода на вихідні: в Україну повертається тепло

padinnja povitrjanoyi kuli na hmelnichchini v policiyi rozpovili podrobici 2fed3b1 80x80 - Падіння повітряної кулі на Хмельниччині: в поліції розповіли подробиці
УКРАЇНА3 тижні тому

Падіння повітряної кулі на Хмельниччині: в поліції розповіли подробиці

0aa210c811acf6b7e9aa9d36418c1096 80x80 - Ковід паспорт і свідоцтво вакцинації - з яким документом пустять до Європи
СУСПIЛЬСТВО4 хв. тому

Ковід паспорт і свідоцтво вакцинації – з яким документом пустять до Європи

zelenskij nazvav temi zustrichi z bajdenom cd099f6 80x80 - Зеленський назвав теми зустрічі з Байденом
УКРАЇНА1 годину тому

Зеленський назвав теми зустрічі з Байденом

shmigal ukrayinu vkljuchili v zelenu zonu yes 6f94e4e 80x80 - Шмигаль: Україну включили в зелену зону ЄС
УКРАЇНА3 години тому

Шмигаль: Україну включили в зелену зону ЄС

u mzs nazvali umovu kiyeva dlja zapusku pp 2 8514b43 80x80 - У МЗС назвали умову Києва для запуску ПП -2
УКРАЇНА5 години тому

У МЗС назвали умову Києва для запуску ПП -2

shheplennja na vihidnih otrimala 31 tisjacha ukrayinciv 7276843 80x80 - Щеплення на вихідних отримала 31 тисяча українців
УКРАЇНА7 години тому

Щеплення на вихідних отримала 31 тисяча українців

v ukrayini spovilnilisja tempi vakcinaciyi fb60d53 80x80 - В Україні сповільнилися темпи вакцинації
УКРАЇНА9 години тому

В Україні сповільнилися темпи вакцинації

pririst covid vpav do minimumu z pochatku roku e9bc41e 80x80 - Приріст COVID впав до мінімуму з початку року
УКРАЇНА11 години тому

Приріст COVID впав до мінімуму з початку року

sin chapkisa nazvav prichinu jogo smerti 3fc06c8 80x80 - Син Чапкіса назвав причину його смерті
УКРАЇНА15 години тому

Син Чапкіса назвав причину його смерті

102b853d62c579904a4a0e618e1d3e41 80x80 - Байден Путін зустріч 16 червня - про що домовляться, думка Дмитра Гудкова
СВІТ16 години тому

Байден Путін зустріч 16 червня – про що домовляться, думка Дмитра Гудкова

zelenskij podjakuvav g7 za pidtrimku ukrayini 03444b2 80x80 - Зеленський подякував G7 за підтримку України
УКРАЇНА17 години тому

Зеленський подякував G7 за підтримку України

u kiyevi vstanovili rekord shhodo vakcinaciyi 7b92164 80x80 - У Києві встановили рекорд щодо вакцинації
УКРАЇНА19 години тому

У Києві встановили рекорд щодо вакцинації

ukrayina potrolila rf cherez video what is russia 4c9f55e 80x80 - Україна потролила РФ через відео What is Russia
УКРАЇНА21 годину тому

Україна потролила РФ через відео What is Russia

710d62fdec89e91bc8d81e42ad7ac3d0 80x80 - Дій вдома ПЛР-тест - що робити якщо додаток Дія не бачить негативний тест
СУСПIЛЬСТВО22 години тому

Дій вдома ПЛР-тест – що робити якщо додаток Дія не бачить негативний тест

u mariupoli projshov marsh ukrayinskih sil 2cf4d5b 80x80 - У Маріуполі пройшов Марш українських сил
УКРАЇНА23 години тому

У Маріуполі пройшов Марш українських сил

pomer horeograf grigorij chapkis 2c1fbb5 80x80 - Помер хореограф Григорій Чапкіс
УКРАЇНА1 день тому

Помер хореограф Григорій Чапкіс

ukrayina povernula pjat paciyentiv z bilorusi e369ca7 80x80 - Україна повернула п'ять пацієнтів з Білорусі
УКРАЇНА1 день тому

Україна повернула п’ять пацієнтів з Білорусі

tjutjunovo vishneva kontrabanda vilucheni sigareti ocinili v 10 mln 84856b2 80x80 - "Тютюново-вишнева" контрабанда: вилучені сигарети оцінили в 10 млн
УКРАЇНА1 день тому

“Тютюново-вишнева” контрабанда: вилучені сигарети оцінили в 10 млн

ukrayinci otrimali majzhe 17 mln shheplen vid covid 9ed0f00 80x80 - Українці отримали майже 1,7 млн щеплень від COVID
УКРАЇНА1 день тому

Українці отримали майже 1,7 млн щеплень від COVID

v ukrayini za dobu menshe tisjachi vipadkiv covid 19 da63bb6 80x80 - В Україні за добу менше тисячі випадків COVID-19
УКРАЇНА1 день тому

В Україні за добу менше тисячі випадків COVID-19

u zoni oos devjat obstriliv vtrat nemaye 6b73c71 80x80 - У зоні ООС дев'ять обстрілів, втрат немає
УКРАЇНА1 день тому

У зоні ООС дев’ять обстрілів, втрат немає