Зв'язок з нами

ГРОШІ

Велика приватизація – чи зуміє влада наповнити бюджет – Новини України

velika privatizacija chi zumiye vlada napovniti bjudzhet novini ukrayini b5d6fdc - Велика приватизація - чи зуміє влада наповнити бюджет - Новини України

Фото: Getty images

Невдовзі в Україні має початися велика приватизація, яка була відкладена через пандемію коронавірусу. Продаж державних об’єктів у 2021 році має принести бюджету 12 мільярдів гривень, але, враховуючи досвід попередніх років, є великі сумніви, що ця мета буде досягнута. “Апостроф” з’ясовував, які підприємства мають найбільші шанси бути приватизованими, хто для них є найбільш вірогідним покупцем, і що робитимуть в цьому процесі вітчизняні олігархи.

Фонд держмайна пропонує

Незабаром уряд планує розпочати перші конкурси з приватизації великих державних об’єктів, вартість кожного з яких перевищує 250 мільйонів гривень. Нагадаємо, що протягом минулого року аукціони в рамках великої приватизації не проводилися через те, що на початку першого локдауну Верховна Рада в терміновому порядку прийняла закон, яким ці аукціони відкладалися до закінчення епідемії. Через рік, переконавшися, що до закінчення епідемії ще невідомо скільки часу, а з державними підприємствами щось нарешті треба робити, монобільшість спільно з урядом заходилася виправляти власноруч створені проблеми і прийняла закон, який дозволяє все ж таки відновити велику приватизацію. Після підписання відповідного закону президентом у квітні, шлях до відновлення приватизаційних конкурсів було відкрито.

За повідомленнями Фонду держмайна (ФДМ), першою на приватизацію планується направити “Об’єднану гірничо-хімічну компанію” (ОГХК) – потужне добувне підприємство, що є одним з найбільших в світі постачальників титанових та циркоієвих руд. Компанія володіє двома родовищами – Малишевським (Дніпропетровська область) та Межирічним (Житомирська область).

Наразі триває підготовка до конкурсу, в ході якої ФДМ розкрив дані про об’єми видобутку нею корисних копалин. За цими даними компанія займає 2,3% світового видобутку ільменіту, 6,2% – рутилу (титанові руди) та 1,4% циркону (цирконієва руда). Таким чином, ОГХК є найбільшим у Європі та входить в перелік ТОП-10 світу підприємств з видобутку титанових та цирконієвих руд.

Окрім цього, до приватизації готується київський завод “Більшовик”, який вже давно перестав бути промисловим підприємством і являє собою земельну ділянку неподалік від центру Києва, на якій поступово занепадають старі виробничі площі.

Ще один претендент на продаж – Одеський припортовий завод, що спеціалізується на виробництві аміаку, карбаміду, рідкого азоту, діоксиду вуглецю і рідкого кисню.

Також планується продати компанію “Центренерго”, до складу якого входять три теплові електростанції – Трипільська ТЕС у Київській області, Зміївська ТЕС у Харківській та Вуглегірська ТЕС у Донецькій. Компанія виробляє близько 8% електроенергії в Україні.

Окрім цього потенційним покупцям запропонують придбати “Харківобленерго”, “Запоріжжяобленерго”, “Тернопільобленерго”, “Харківобленерго” та “Миколаївобленерго”.

За словами голови Фонду держмайна Дмитра Сенниченка, початкова ціна ОГХК на аукціоні складе 3-4 мільярди гривень. “Центренерго” попередньо оцінюється у 8,5 мільярда, “Харківобленерго” – у 5,7 мільярда, Одеський припортовий завод має потягнути на 5 мільярдів гривень. Тож, успішно провівши до кінця поточного року три-чотири аукціони, ФДМ легко може зібрати заплановану в держбюджеті суму надходжень від приватизації у 12 мільярдів гривень.

Втім, гроші – не єдина і навіть не головна мета приватизації. Державні підприємства давно вже стали розсадником корупції і генератором збитків, які доводиться покривати із бюджету.

“Держава втрачає контроль над ними, і вони стають просто джерелами збагачення для державних чиновників та наближених до уряду підприємців”, – сказав у коментарі “Апострофу” голова експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук.

Кращі роки позаду

Проте, велика приватизація в Україні пробуксовує вже багато років. Останній успішний конкурс з продажу великого підприємства пройшов ще у 2005 році, коли був приватизований завод “Криворіжсталь”. Відтоді уряд за урядом оголошували про намір продати ряд найбільших державних підприємств, проте жодному з них це не вдалося.

velika privatizacija chi zumiye vlada napovniti bjudzhet novini ukrayini d101ba2 - Велика приватизація - чи зуміє влада наповнити бюджет - Новини України

Завод “Криворіжсталь”Фото: УНІАН

Зокрема це сталося через негативне ставлення суспільства, яке виробилося під час першої великої приватизації, в результаті якої державні підприємства були розпродані за безцінь, і сформувалася сучасна модель олігархічної економіки.

“Хаотична приватизація 90-х сформувала у багатьох українців думку, що нічого доброго від цього процесу чекати не треба, – говорить радник голови правління банку “Кредитвест” Василь Невмержицький. – Але насправді досвід багатьох країн доводить, що альтернативи цьому процесу немає. Держава – не дуже вправний бізнесмен. Тому вона має залишити на балансі лише об’єкти критичної інфраструктури”.

Тим часом, поки держава не може зважитися на приватизацію, фінансовий і технічний стан підприємств постійно погіршується. Навіть ті з них, які свого часу вважалися дуже цінними активами, сьогодні перебувають в досить сумному стані. Яскравим прикладом є Одеський припортовий завод, спроби приватизації якого тривають з початку 2000-х років. Тоді завод був успішним підприємством, активно експортував свою продукцію і приносив значні прибутки. Проте з бігом часу ситуація на заводі погіршувалася, аж до того, що у 2018-2019 роках він на 15 місяців взагалі зупиняв виробництво.

“Одеський припортовий завод колись називали “діамантом української промисловості”, – каже Борис Кушнірук. – Вважалося, що за нього можна виручити величезні суми. Проте сьогодні підприємство настільки занепало і обтяжене боргами, що буде проблемою знайти на нього покупця”.

Втім державні підприємства приносять збитки далеко не всім. В Україні досить міцно закріпилася практика, коли державні підприємства потрапляють під вплив олігархів, які управляють ними за принципом: доходи – собі, збитки – державі.

Це зокрема стосується “Центренерго”. Компанія роками знаходилася під контролем людей, що були наближені до найвищих ланок влади. Донедавна “Центренерго” була в орбіті впливу Ігоря Коломойського. В березні 2020 року Фонд держмайна змінив керівництво компанії і заявив про відновлення контролю держави над підприємством. Проте збитки, які тільки у 2019 році склали 2 мільярди гривень, не підвищують його інвестиційну привабливість.

У нас товар – у вас купець

Також важливим є питання, хто може стати новим власником великих українських підприємств, які планується продати. З огляду на велику вартість об’єктів, зрозуміло, що реальними покупцями можуть виступити або іноземні інвестори, або вітчизняні олігархи.

Керівництво ФДМ неодноразово заявляло, що розраховує на участь у конкурсах іноземних компаній, які зможуть не тільки запропонувати за об’єкти достойну ціну, але й забезпечать якісне управління ними в майбутньому.

Але чи готові іноземці купувати підприємства в Україні?

“Сьогодні ситуація на світових ринках дуже сприятлива, ринки перенасичені ліквідністю, інвестори шукають, куди вкласти вільні гроші, – каже Василь Невмержицький. – Але це не означає, що за українськими активами вишикується черга. Значний тиск на попит справляють і військовий конфлікт на Сході, і пауза із фінансуванням МВФ, яке для значної кількості інвесторів є індикатором успішності реформ”.

Тож, українській владі буде непросто переконати інвесторів в тому, що варто вкладатись саме в наші підприємства.

“Вкладання коштів у придбання великих промислових активів потребує впевненості у стабільності і передбачуваності державної політики протягом досить тривалого часу, – говорить Борис Кушнірук. – Адже такі інвестиції пов’язані з великими об’ємами реконструкції і модернізації підприємств. І для їх окупності потрібен час. Проте Україна не може запропонувати інвесторам гарантій стабільності. Тому інтерес до приватизації з боку іноземних покупців, скоріше за все, не буде надто великим”.

Між Ахметовим і Коломойським

Що стосується українських олігархів, то їхня участь у приватизації також буде залежати від різних обставин. Наприклад, на думку Бориса Кушнірука, Ігор Коломойський сьогодні має досить обмежені можливості для купівлі державних підприємств.

“Йому сьогодні не до великих покупок, враховуючи його проблеми з американським правосуддям, – вважає експерт. – Окрім того, він обмежений у кредиті. Раніше він практично необмежено міг кредитувати власні підприємства з коштів вкладнків “ПриватБанку”. Тепер це джерело для нього закрите”.

Природньо припустити, що Рінат Ахметов, який уже має значну частку в вітчизняній енергетиці, проявить інтерес до енергетичних активів, що планується виставити на продаж. Проте можливо цього і не станеться.

velika privatizacija chi zumiye vlada napovniti bjudzhet novini ukrayini 9c56f34 - Велика приватизація - чи зуміє влада наповнити бюджет - Новини України

Ринат Ахметов має значну частку у вітчизняній енергетиціФото: УНІАН

“Ситуація в світовій енергетиці сьогодні стрімко змінюється, – зазначив Кушнірук. – Більшість розвинених країн знаходяться в процесі відмови від вуглеводневих джерел енергії і вводять податки на товари, що мають значний карбоновий слід. Відтак придбання старих електростанцій, що працюють переважно на кам’яному вугіллі, стає не такою вже привабливою оборудкою для олігархів, що пов’язані з металургією. Це може призвести до того, що їхня продукція стане неконкурентною на основних ринках збуту. Тому можна прогнозувати, що найближчими роками вони будуть старатися виходити з традиційної енергетики і розвивати генерацію з відновлюваних джерел”.

На думку експерта, найбільш доцільно було б приватизувати “Центренерго” не як цілісний об’єкт, а кожну електростанцію окремо. Це дозволило б виручити більшу суму за їхню приватизацію і підтримати конкуренцію на ринку електроенергії. Крім того, новому власнику буде набагато простіше знайти кошти на модернізацію однієї станції,ніж трьох.

Мабуть найбільш привабливим з пропонованих на приватизацію підприємств є ОГХК, чия продукція є досить запотребованою на світовому ринку. До цієї компанії можуть проявити інтерес ряд покупців, серед яких і олігарх Дмитро Фірташ, який вже володіє значною часткою титанових активів в Україні. Зокрема йому належить “Кримський титан”, що знаходиться на окупованій території, Мотронівский та Межирічний гірничо-збагачувальні комбінати, “Валки-Ільменіт”, також 49% Запорізьского титано-магнієвого комбінату. Отже придбання найбільших в Європі родовищ титанових руд зробить олігарха монополістом в цій галузі.

Втім, держава може запобігти такому розвитку подій.

“Для вирішення таких питань достатньо Антимонопольного комітету, який може заблокувати продаж, – вважає Василь Невмержицький. – Жодних додаткових регуляцій цього питання не потрібно. Погодження антимонопольних органів при купівлі великих активів – загальна світова практика”.

Закон не для всіх

Інтриги додає також законопроєкт про олігархів, який планує ухвалити нинішня влада. Згідно з текстом документу, одним з його положень буде заборона особам, що визнані олігархами, брати участь у великій приватизації. Якщо така норма дійсно стане законом, тоді коло українських покупців на об’єкти, вартість яких обчислюється мільярдами, звузиться практично до нуля.

Втім, експерти скептично ставляться до перепон, які може поставити олігархам подібний закон, адже вони чудово володіють процедурами придбання майна на підставних осіб. І такі технології неодноразово уже практикувалися при приватизації державних об’єктів.

“Досить згадати час, коли проходила приватизація інших обленерго, – говорить Борис Кушнірук. – Влада не хотіла допускати до цих конкурсів росіян. Тоді з’явилася словацька компанія, яка придбала низку пакетів акцій. А вже пізніше з’ясувалося, що за цими “словаками” стоять росіяни”.

На думку експерта, запобіжником від участі в приватизації підставних осіб могла б стати законодавча норма, згідно з якою, якщо згодом виявиться, що реальним бенефіціаром придбання була інша особа, об’єкт може бути конфіскований: “Ризик втратити і підприємства, і гроші, що за нього заплачені, міг би стати досить ефективним стримуючим фактором,” – вважає Борис Кушнірук.

В будь-якому разі, закон не завадить олігархам придбати будь-які об’єкти великої приватизації, якщо у них виникне таке бажання.

Не говорячи про те, що сьогодні важко сказати, якою буде остаточна редакція цього закону, і чи буде він взагалі прийнятий.

Бюджет без доходів

Таким чином, питання великої приватизації в Україні, як і у минулі роки, залишається відкритим. Скоріше за все, більшість конкурсів, за різними причинами, взагалі не будуть проведені до кінця поточного року.

А це означає, що бюджет недоотримає кілька мільярдів запланованих доходів.

Утім, уряду у 2021 році потрібно буде шукати набагато більше грошей, щоб закрити дефіцит бюджету, який тільки за планом становить 246,6 мільярда гривень. А скільки він складе за фактом, не знають і в уряді.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

medvedchuk prokomentuvav obshuki i pidozri u zradi a5fff90 80x80 - Медведчук прокоментував обшуки і підозри у зраді
УКРАЇНА4 тижні тому

Медведчук прокоментував обшуки і підозри у зраді

zelenskij ociniv imovirnist vijni z rf db8d1d9 80x80 - Зеленський оцінив імовірність війни з РФ
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський оцінив імовірність війни з РФ

v upc mp zajavili pro zahoplennja hramu v rivnenskij oblasti 798feaf 80x80 - В УПЦ МП заявили про захоплення храму в Рівненській області
УКРАЇНА4 тижні тому

В УПЦ МП заявили про захоплення храму в Рівненській області

zelenskij vistupiv zi zvernennjam u den pamjati 93fe347 80x80 - Зеленський виступив зі зверненням у День пам'яті
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський виступив зі зверненням у День пам’яті

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ2 тижні тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

policija vidkrila 13 provadzhen na den peremogi 9949004 80x80 - Поліція відкрила 13 проваджень на День перемоги
УКРАЇНА4 тижні тому

Поліція відкрила 13 проваджень на День перемоги

05f3db2889468aaecc6f962edf4b5d41 80x80 - Коронавірус в Індії - Як країна справляється з епідемією
СВІТ2 тижні тому

Коронавірус в Індії – Як країна справляється з епідемією

drugoju dozoju vid covid vakcinuvali bilshe nizh pershoju c56868a 80x80 - Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою
УКРАЇНА3 тижні тому

Другою дозою від COVID вакцинували більше, ніж першою

u kiyevi dva dni ne robljat covid shheplen 570bfda 80x80 - У Києві два дні не роблять COVID-щеплень
УКРАЇНА4 тижні тому

У Києві два дні не роблять COVID-щеплень

vid koronavirusu shhepili ponad 900 tisjach ukrayinciv c962bf0 80x80 - Від коронавірусу щепили понад 900 тисяч українців
УКРАЇНА4 тижні тому

Від коронавірусу щепили понад 900 тисяч українців

v ukrayini dva dni znizhuyetsja pririst covid 19 9c72251 80x80 - В Україні два дні знижується приріст COVID-19
УКРАЇНА1 тиждень тому

В Україні два дні знижується приріст COVID-19

turechchina skasuvala plr testi dlja turistiv z ukrayini 80d3f9b 80x80 - Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України
УКРАЇНА3 тижні тому

Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України

v ukrayini rekord shhodo covid vakcinaciyi drugoju dozoju c043325 80x80 - В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою

zelenskij pidpisav odin iz zemelnih zakoniv 9167e2e 80x80 - Зеленський підписав один із земельних законів
УКРАЇНА2 тижні тому

Зеленський підписав один із земельних законів

armija ssha zamovila vantazhivki u avtokrazu zmi a9f6a73 80x80 - Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу - ЗМІ
УКРАЇНА3 тижні тому

Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу – ЗМІ

de750f30c6ef0a08982371c0eb6a12ba 80x80 - Погода на літо 2021 - синоптики дали прогноз на все літо - новини України
СУСПIЛЬСТВО1 тиждень тому

Погода на літо 2021 – синоптики дали прогноз на все літо – новини України

na trasi kiyiv zhitomir zatrimali bandu shho katuvala ljudej 383031a 80x80 - На трасі Київ - Житомир затримали банду, що катувала людей
УКРАЇНА2 тижні тому

На трасі Київ – Житомир затримали банду, що катувала людей

u krimu student otrimav tjuremnij termin za ekstremizm d77bd6a 80x80 - У Криму студент отримав тюремний термін за "екстремізм"
УКРАЇНА2 тижні тому

У Криму студент отримав тюремний термін за “екстремізм”

kiyiv otrimaye novij paket cilej partnerstva z nato 482978b 80x80 - Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО
УКРАЇНА1 тиждень тому

Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО

nazvali imena dvoh kandidativ na krisla ministriv 3248a29 80x80 - Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів
УКРАЇНА3 тижні тому

Назвали імена двох кандидатів на крісла міністрів

velika privatizacija chi zumiye vlada napovniti bjudzhet novini ukrayini b5d6fdc 80x80 - Велика приватизація - чи зуміє влада наповнити бюджет - Новини України
ГРОШІ2 хв. тому

Велика приватизація – чи зуміє влада наповнити бюджет – Новини України

u rf zanepokoyilisja cherez novu formu zbirnoyi ukrayini z futbolu 0c387a2 80x80 - У РФ занепокоїлися через нову форму збірної України з футболу
УКРАЇНА2 години тому

У РФ занепокоїлися через нову форму збірної України з футболу

10ca933c358af398359fb7cc452bdbe9 80x80 - Аварія електросамокат сігвей - що робити, які правила при ДТП
СУСПIЛЬСТВО3 години тому

Аварія електросамокат сігвей – що робити, які правила при ДТП

zelenskij vlashtuvav piknik dlja zhurnalistiv 15b42fe 80x80 - Зеленський влаштував пікнік для журналістів
УКРАЇНА6 години тому

Зеленський влаштував пікнік для журналістів

zelenskij privitav shvediv z nacionalnim dnem 244b876 80x80 - Зеленський привітав шведів з Національним днем
УКРАЇНА10 години тому

Зеленський привітав шведів з Національним днем

v ukrayini za dobu vakcinuvali 40 tisjach osib 594bef3 80x80 - В Україні за добу вакцинували 40 тисяч осіб
УКРАЇНА12 години тому

В Україні за добу вакцинували 40 тисяч осіб

u ditjachomu tabori pid odesoju masove otruyennja d848889 80x80 - У дитячому таборі під Одесою масове отруєння
УКРАЇНА14 години тому

У дитячому таборі під Одесою масове отруєння

za dobu v ukrayini menshe tisjachi covid vipadkiv 6bca128 80x80 - За добу в Україні менше тисячі COVID-випадків
УКРАЇНА16 години тому

За добу в Україні менше тисячі COVID-випадків

zhitel krivogo rogu vikinuv zhinku z balkona zmi 64536b1 80x80 - Житель Кривого Рогу викинув жінку з балкона - ЗМІ
УКРАЇНА18 години тому

Житель Кривого Рогу викинув жінку з балкона – ЗМІ

doba v oos odin obstril ye poranenij dcf0e4a 80x80 - Доба в ООС: один обстріл, є поранений
УКРАЇНА20 години тому

Доба в ООС: один обстріл, є поранений

na luganshhini v pokinutij budivli zaginula 13 richna divchinka dedc0f5 80x80 - На Луганщині в покинутій будівлі загинула 13-річна дівчинка
УКРАЇНА22 години тому

На Луганщині в покинутій будівлі загинула 13-річна дівчинка

prisluzhuvati ne budu krivonosa zvilnili zi zsu 1c4df1f 80x80 - "Прислужувати не буду": Кривоноса звільнили зі ЗСУ
УКРАЇНА1 день тому

“Прислужувати не буду”: Кривоноса звільнили зі ЗСУ

v ukrayini 15 regioniv u zelenij zoni karantinu 527092e 80x80 - В Україні 15 регіонів у "зеленій" зоні карантину
УКРАЇНА1 день тому

В Україні 15 регіонів у “зеленій” зоні карантину

ukrayina naroshhuye tempi vakcinaciyi 649c375 80x80 - Україна нарощує темпи вакцинації
УКРАЇНА1 день тому

Україна нарощує темпи вакцинації

v ukrayini menshe dvoh tisjach vipadkiv covid za dobu 0ff923c 80x80 - В Україні менше двох тисяч випадків COVID за добу
УКРАЇНА1 день тому

В Україні менше двох тисяч випадків COVID за добу

na prikarpatti stavsja zemletrus e3d2d0a 80x80 - На Прикарпатті стався землетрус
УКРАЇНА1 день тому

На Прикарпатті стався землетрус

na donbasi posililisja obstrili 9bf8bc2 80x80 - На Донбасі посилилися обстріли
УКРАЇНА1 день тому

На Донбасі посилилися обстріли

pid kiyevom projshli viprobuvannja bezpilotnika raybird 3 85a56e8 80x80 - Під Києвом пройшли випробування безпілотника Raybird-3
УКРАЇНА2 дні тому

Під Києвом пройшли випробування безпілотника Raybird-3

ljashko ogolosiv pro perehid ukrayini na e likarnjani ef9c335 80x80 - Ляшко оголосив про перехід України на е-лікарняні
УКРАЇНА2 дні тому

Ляшко оголосив про перехід України на е-лікарняні

zelenskij vviv do skladu rnbo novogo ministra b9b57e7 80x80 - Зеленський ввів до складу РНБО нового міністра
УКРАЇНА2 дні тому

Зеленський ввів до складу РНБО нового міністра