Війна на Донбасі - хто такі марксмени і як вони протистоять Росії
Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Війна на Донбасі – хто такі марксмени і як вони протистоять Росії

ecdbbeb6279e513b9a1513fc5e805368 - Війна на Донбасі - хто такі марксмени і як вони протистоять Росії

Фото: УНІАН

Вже декілька років в Украіні готують особливих військових. Про них мало хто чув, але військовослужбовці НАТО захоплюються їхніми досягненнями. Хто ж такі марксмени, чим вони відрізняються від снайперів та як вони відзначилися на Донбасі у війні Росії проти України? Про це в ефірі Апостроф Live на Апостроф TV розповів начальник вогневої підготовки Луцького прикордонного загону Державної прикордонної служби МАКСИМ КРАВЧУК.

– Зараз на сході йде снайперська війна. Як ви оцінюєте ситуацію на фронті? І хто ж такі марксмени?

– Це стрільці на середні та короткі відстані. Вони прикривають дистанції від 300 до 800 метрів. Вони зараз використовуються на сході України, у війні Росії проти України. Основне їхнє озброєння – снайперські гвинтівки в калібрі 308, 338. Є також інші калібри, але це, як правило, вже особиста зброя.

– Чим вони відрізняються від звичайного бійця або ж від снайпера?

– Марксмена показують лише як влучного стрільця. Але насправді це одна з його функцій. Це не лише стрілець. В країнах НАТО з них формують скаут-підрозділи, які займаються як охороною шляхів, так і охороною тилових ділянок поблизу місць ведення бойових дій. Вони мають вміти працювати із засобами мінування, мають володіти зброєю свого підрозділу: кулемет, гранатомет, автомат, пістолет. Вони можуть організовувати миттєві блок-пости для підтримання контролю в певному заданому районі. Тобто це не лише влучний стрілець.

У нас підготовка є. На жаль, в Державній прикордонній службі у нас підготовка відбувається на волонтерських засадах. Державна прикордонна служба – це організація прозора, вона відкрита для взаємодії з громадськістю, з експертною спільнотою та з усіма зацікавленими сторонами. Перша підготовка марксменів відбулася в 2015 році на базі прикордонної комендатури швидкого реагування “Шквал”. Тоді вийшла перша партія людей, які були підготовлені за волонтерською програмою. Вони вдало виконували свої завдання, зокрема, у війні Росії проти України.

– За вашим досвідом, чи багато українських чоловіків хочуть стати марксменами?

– Бажання є в багатьох. Але кінцевого результату досягає незначна кількість людей. Підготовка марксменів досить-таки виснажлива, вона має велике навантаження. Має бути і психологічна стійкість, і фізична витривалість, і терпіння в людини. Вона може довгий час перебувати в одному місці та в одній позі задля того, щоб зробити один єдиний постріл. Робота схожа зі снайперами, але підготовка доволі важка і тривала. Треба підбирати людей, а не просто призначати на посаду. Звичайно, найкраще відбирати людей із бойовим досвідом. Це люди, які вже мають не только фахову підготовку того самого кулеметника, а які вже володіють іншими зразками озброєння. Тому що марксмен є найбільш підготовленим стрільцем відділення, взводу, підрозділу, в якому він проходить службу.

– Які особисті якості ви вважаєте найбільш важливими для того, щоб людина зрозуміла: я хочу і можу стати марксменом?

– Зрозуміло, що це має бути фізична витривалість та психологічна стійкість. Це має бути не просто людина, яка пройшла всі тактичні моменти підготовки. Вона має мислити нестандартно для даної ситуації. Я можу навести приклад. Наш підрозділ – прикордонна комендатура швидкого реагування “Шквал” – в 2018-2020 роках брав участь в міжнародних навчаннях Rapid Trident.

Військовослужбовці підрозділів НАТО та країн-партнерів НАТО були здивовані високим рівнем підготовки людей, які мали шеврони марксменів. Вони почали уточнювати, хто ці хлопці, оскільки вони виділялися на загальному фоні. Це просто буди люди, які пройшли підготовку марксменів. Тобто люди показали себе з найкращого боку. Для перевірки наших навичок нам ставилися завдання, взагалі нехарактерні для Державної прикордонної служби. Це був і штурм будівлі, де перебували заручники і терористи, це була зачистка місцевості, сил супротиву, які переважали кількість підрозділу, що виконував ці завдання. Нам протистояли підрозділи, які також мали значний бойовий досвід. Вони були здивовані тим, що ми так нестандартно підходили до вирішення поставлених завдань в межах тих можливостей, які в нас були. Вони не очікували таких тактичних прийомів.

– Можливо, вже є якісь успішні операції на Донбасі, де спрацювали українські марксмени?

– Операції такі є, я в цьому впевнений. Можу навести один з прикладів. Наш інструктор – не буду розголошувати, хто та коли – десь місяці три-чотири тому був вимушений вступити в бій. З дистанції біля 500 метрів він ліквідував загрозу життю своєму та свого підрозділу. Це був мінометний розрахунок.

– За часів незалежності було декілька спроб відродити стрілецький рух в Україні. Як ви вважаєте, як далеко ми зможемо просунутися в розбудові цього напрямку?

– Я вважаю, якщо обставини вимагають, то цей рух буде. Він уже почався, і це є позитивним. Єдине що, я б доповнив. Марксменів вказують лише як стрільців, хоча їхні функції не лише стрілецькі. Як я вже казав, це і патрулювання, їх використовують для охорони місцевості між опорними пунктами. Це може бути розвідувальний підрозділ, який проводить свої операції поблизу лінії фронту. Їхні можливості – це не тільки стрільба. Це є доволі обширні можливості. І вони виконують їх доволі якісно. Це саме те, що показують в фільмах, – як невеликі підрозділи зупиняють досить значні сили супротивника. 2-3 групи марксменів по 7-10 осіб мають можливість зупинити просування підрозділу розміром до батальйону звичайним класичним методом – ужалив і відкотився. Це зупиняє рух противника, постійно тримає його в фізичній та психологічній напрузі. Люди не розслабляються, не відпочивають. Відповідно, ворог від того втрачає свої бойові можливості.

– Чи є якась різниця між марксменом у Збройних силах України, у Національній гвардії, у Держприкордонслужбі?

– Я не скажу за Збройні сили, за Нацгвардію. Я не володію інформацією про програми їх підготовки. Я знаю, що в Збройних силах у деяких бригадах є марксмени, вони вже пройшли підготовку. В Національній гвардії є невеличкий підрозділ марксменів. В ДПСУ ті знання, які отримують люди на курсах марксменів, успішно використовуються як в охороні державного кордону, так і в війні Росії проти України. Все залежить від завдань, які стоять перед підрозділами. Про різницю я вам не скажу.

– У розвідці заявляють, що український Донбас став полігоном для російських снайперів. Як марксмени допомагають боротися з ними на сході?

– Снайпер – це військовослужбовець, який працює з дистанції 800 метрів і більше. А марксмени закривають дистанцію до 800 метрів. Якщо марксмен може ліквідувати загрозу на дистанції до 800 метрів, то він упевнено з нею впорається. Хоча 800 метрів – це не межа. Якщо в підрозділах є можливість, то вони навчають людей для стрільби на більшій дистанції – до 1-1,2 км. Якщо снайпер з’явиться в зоні дії марксмена, то я впевнений, що снайпера ліквідують. Маскування – одна з основних задач марксмена. В нашій програмі підготовки це вагома частина. Якщо людина знає правила маскування, то вона знає і демаскуючі ознаки. Марксмени були би більш кращими, якби вони були включені в підрозділи, які виконують свої завдання в умовах бойових дій. В іншому випадку вони будуть виконувати ту саму функцію контрснайперів, але до певної дистанції.

– Чи є можливість наситити ці підрозділи марксменами? Це є в планах?

– Я не володію інформацією щодо планів Міністерства оборони.

– Як ви вважаєте, чи є шанс, що частина підходів до підготовки марксменів так чи інакше буде включена до освітнього процесу в військових навчальних закладах?

– Під час підготовки до інтерв’ю я консультувався з одним офіцером – викладачем Національної академії сухопутних військ імені Петра Сагайдачного. Мені пощастило з ним проходити службу, це досить грамотний офіцер. Я його запитував про поняття “марксмен”. Він сказав, що поняття “марксмен” він зустрічав лише у групах в соцмережах. В нормативних документах і проектах якихось бойових статутів його не використовують. Я вважаю, що це просто англомовне слово, і його замінять якимось аналогом українського походження. Наприклад, це буде козак чи підготовлений стрілець.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

u ditjachomu tabori pid odesoju masove otruyennja d848889 80x80 - У дитячому таборі під Одесою масове отруєння
УКРАЇНА2 тижні тому

У дитячому таборі під Одесою масове отруєння

40ca687407283720730f8a9061c7c8e3 80x80 - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Україна, космос – Коли Україна запустить новий космічний апарат

3636c2ac17e10558a92e0659e7cb0aa0 80x80 - Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну - дипломат США
СВІТ3 тижні тому

Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну – дипломат США

27c99b375e2a7a9d2cc6b73474ca3a30 80x80 - Пластикові пакети Україна - чи заборонить влада тару і упаковку
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Пластикові пакети Україна – чи заборонить влада тару і упаковку

zelenskij pidpisav odin iz zemelnih zakoniv 9167e2e 80x80 - Зеленський підписав один із земельних законів
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський підписав один із земельних законів

v ukrayini dva dni znizhuyetsja pririst covid 19 9c72251 80x80 - В Україні два дні знижується приріст COVID-19
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні два дні знижується приріст COVID-19

52c04d43e24ed0882b96149cd68134ee 80x80 - Погода у червні - прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Погода у червні – прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні

de750f30c6ef0a08982371c0eb6a12ba 80x80 - Погода на літо 2021 - синоптики дали прогноз на все літо - новини України
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Погода на літо 2021 – синоптики дали прогноз на все літо – новини України

kiyiv otrimaye novij paket cilej partnerstva z nato 482978b 80x80 - Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО
УКРАЇНА3 тижні тому

Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО

v mvf zajavili pro progres u peregovorah iz kiyevom 3181154 80x80 - В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом
УКРАЇНА2 тижні тому

В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом

homchak nazvav garjachi naprjamki na donbasi cd2de19 80x80 - Хомчак назвав "гарячі" напрямки на Донбасі
УКРАЇНА3 тижні тому

Хомчак назвав “гарячі” напрямки на Донбасі

glava obsye znovu vidvidaye ukrayinu 7703e1f 80x80 - Глава ОБСЄ знову відвідає Україну
УКРАЇНА1 тиждень тому

Глава ОБСЄ знову відвідає Україну

doba v oos pjat obstriliv vtrat nemaye 5756b7d 80x80 - Доба в ООС: п'ять обстрілів, втрат немає
УКРАЇНА3 тижні тому

Доба в ООС: п’ять обстрілів, втрат немає

padinnja povitrjanoyi kuli na hmelnichchini v policiyi rozpovili podrobici 2fed3b1 80x80 - Падіння повітряної кулі на Хмельниччині: в поліції розповіли подробиці
УКРАЇНА4 тижні тому

Падіння повітряної кулі на Хмельниччині: в поліції розповіли подробиці

verhovna rada maye namir vreguljuvati borgi za gaz a1ab4ce 80x80 - Верховна Рада має намір врегулювати борги за газ
УКРАЇНА3 тижні тому

Верховна Рада має намір врегулювати борги за газ

taran pojasniv neobhidnist nacoporu cdf485f 80x80 - Таран пояснив необхідність нацопору
УКРАЇНА4 тижні тому

Таран пояснив необхідність нацопору

na zasidanni rnbo rozgljanut visim pitan d4985bf 80x80 - На засіданні РНБО розглянуть вісім питань
УКРАЇНА3 тижні тому

На засіданні РНБО розглянуть вісім питань

usi oblasti ukrayini zalishajutsja v zelenij zoni moz 8de6241 80x80 - Усі області України залишаються в зеленій зоні - МОЗ
УКРАЇНА1 тиждень тому

Усі області України залишаються в зеленій зоні – МОЗ

sud postaviv krapku v pitanni likvidaciyi upc kp 0d36701 80x80 - Суд поставив крапку в питанні ліквідації УПЦ КП
УКРАЇНА2 тижні тому

Суд поставив крапку в питанні ліквідації УПЦ КП

kabmin zatverdiv svjatkuvannja dnja nezalezhnosti 2000f66 80x80 - Кабмін затвердив святкування Дня Незалежності
УКРАЇНА2 тижні тому

Кабмін затвердив святкування Дня Незалежності

pidsumki 2106 novi sankciyi i progrash na yevro 2020 f11b608 80x80 - Підсумки 21.06: Нові санкції і програш на Євро-2020
УКРАЇНА22 хв. тому

Підсумки 21.06: Нові санкції і програш на Євро-2020

94e29add4b00a370ee88257150c39181 80x80 - Український безпілотник ACE ONE - скільки коштує унікальна розробка
СУСПIЛЬСТВО1 годину тому

Український безпілотник ACE ONE – скільки коштує унікальна розробка

v ukrayini pidtopleni majzhe 250 budinkiv bbdf379 80x80 - В Україні підтоплені майже 250 будинків
УКРАЇНА2 години тому

В Україні підтоплені майже 250 будинків

vakcinaciyi ochikujut majzhe 720 tisjach ukrayinciv fd07f08 80x80 - Вакцинації очікують майже 720 тисяч українців
УКРАЇНА4 години тому

Вакцинації очікують майже 720 тисяч українців

v ukrayini mensh jak 350 vipadkiv koronavirusu za dobu 841c55f 80x80 - В Україні менш як 350 випадків коронавірусу за добу
УКРАЇНА6 години тому

В Україні менш як 350 випадків коронавірусу за добу

ukrayina kupit u britaniyi dva bojovih korabli zmi a86515d 80x80 - Україна купить у Британії два бойових кораблі - ЗМІ
УКРАЇНА8 години тому

Україна купить у Британії два бойових кораблі – ЗМІ

ssha vislovili pidtrimku ukrayinskim bizhencjam 0c3fb6a 80x80 - США висловили підтримку українським біженцям
УКРАЇНА10 години тому

США висловили підтримку українським біженцям

kuleba tureckimi bpla zahishhatimemosja vid rosiyi e8b7175 80x80 - Кулеба: Турецькими БПЛА захищатимемося від Росії
УКРАЇНА12 години тому

Кулеба: Турецькими БПЛА захищатимемося від Росії

kravchuk ociniv naslidki mozhlivogo priyednannja ssha do normandiyi fd2280a 80x80 - Кравчук оцінив наслідки можливого приєднання США до "нормандії"
УКРАЇНА14 години тому

Кравчук оцінив наслідки можливого приєднання США до “нормандії”

mer mariupolja zaklikav nakriti misto zaliznim kupolom f6e2833 80x80 - Мер Маріуполя закликав накрити місто Залізним куполом
УКРАЇНА16 години тому

Мер Маріуполя закликав накрити місто Залізним куполом

kuleba zvinuvativ nato v bezdijalnosti 800e7c9 80x80 - Кулеба звинуватив НАТО в бездіяльності
УКРАЇНА18 години тому

Кулеба звинуватив НАТО в бездіяльності

vbivstvo pidlitka v nikopoli pidozrjuvanogo zaareshtuvali 8abac85 80x80 - Вбивство підлітка в Нікополі: підозрюваного заарештували
УКРАЇНА20 години тому

Вбивство підлітка в Нікополі: підозрюваного заарештували

v ukrayini novi pravila karantinu 43fcbf4 80x80 - В Україні нові правила карантину
УКРАЇНА22 години тому

В Україні нові правила карантину

ssha pidtverdili zamorozhennja 100 mln dopomogi ukrayini ec124f7 80x80 - США підтвердили замороження $100 млн допомоги Україні
УКРАЇНА1 день тому

США підтвердили замороження $100 млн допомоги Україні

d47ba961583ec33e151fd79a980fb87d 80x80 - Повінь в Криму - чому винні російські окупанти
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Повінь в Криму – чому винні російські окупанти

separatisti dvichi porushili rezhim tishi 6344671 80x80 - Сепаратисти двічі порушили режим тиші
УКРАЇНА1 день тому

Сепаратисти двічі порушили режим тиші

u minfini rozpovili pro krediti za derzhgarantijami dc72543 80x80 - У Мінфіні розповіли про кредити за держгарантіями
УКРАЇНА1 день тому

У Мінфіні розповіли про кредити за держгарантіями

u dtp zaginula 21 richna ukrayinska rekordsmenka cbb7da9 80x80 - У ДТП загинула 21-річна українська рекордсменка
УКРАЇНА1 день тому

У ДТП загинула 21-річна українська рекордсменка

poranennja civilnogo v avdiyivci zjavilisja detali a05001e 80x80 - Поранення цивільного в Авдіївці: з'явилися деталі
УКРАЇНА1 день тому

Поранення цивільного в Авдіївці: з’явилися деталі

v jalti pid chas poveni postrazhdali 40 osib 4df3ea1 80x80 - В Ялті під час повені постраждали 40 осіб
УКРАЇНА1 день тому

В Ялті під час повені постраждали 40 осіб