Вимагання в сфері освіти - що робити батькам
Зв'язок з нами

Вимагання в сфері освіти – що робити батькам

e992dd270ecaffcfa5188eab1a834dad - Вимагання в сфері освіти - що робити батькам

Фото: Апостроф / Дмитро Олійник

Навчальний рік 2020-2021 закінчився, і після пари місяців освітнього тайм-ауту українські учні знову повернуться за парти вже в новому навчальному році. Така рокіровка – традиційна пора шкільних поборів “на потреби класу”. За власні гроші батьки школярів купують практично все: від штор і мила в туалети до телевізорів, проекторів і іншої дорогої техніки. І це при тому, що комунальні навчальні заклади вже фінансуються з наших податків. Виходить, що за навчання дитини батькам доводиться платити двічі. Як уникнути необгрунтованих витрат і змусити працювати місцеву владу, розбирався “Апостроф”.

Скинутися на зарплати

Згідно зі статтею 4 закону України “Про освіту”, держава “гарантує всім громадянам України право на безкоштовне отримання повної загальної середньої освіти у відповідність до стандартів освіти”.

Більш того, в 53 статті Конституції України держава гарантує безкоштовне отримання взагалі всіх форм освіти (дошкільної, шкільної, професійно-технічної, вищої) в державних і комунальних закладах освіти.

Але як відомо, нічого абсолютно безкоштовного не буває. І якщо в законах написано, що якусь послугу держава надає на безоплатній основі, це означає, що гроші на реалізацію послуги йдуть з бюджету. Ще в далекому 2004 році Конституційний Суд роз’яснив право українців на безкоштовну освіту. “Безоплатність отримання громадянами освіти забезпечується фінансуванням навчальних закладів за рахунок державних і місцевих бюджетних асигнувань”, – значиться в тексті рішення КС.

Водночас КС пояснив, що бюджетне фінансування “не виключає можливості фінансування сфери освіти за рахунок розвитку позабюджетних механізмів залучення додаткових коштів”.

Саме цими “позабюджетними механізмами” і користуються фінансисти від освіти.

Поборами на ремонти, штори, телевізори, підручники, навчальні матеріали вже нікого не здивувати. В одному з дитячих садків Софіївської Борщагівки (село під Києвом), пішли далі – там збирають гроші на зарплати вихователям.

“Минулого року, якраз під місцеві вибори, сільський голова урочисто відкрив державний дитячий сад. Ну як відкрив… Просто викупив за бюджетні гроші у одного з забудовників вже існуючу будівлю садочка. Ну бог з ним, цей садок сотні сімей чекали як манни небесної, адже на все село був один єдиний державний сад, та й то переповнений, а цінник в приватних садах стартував від 10 тисяч гривень на місяць. Мало хто може собі це дозволити, – розповідає “Апострофу” мешканка села Марина. – Але вибори пройшли, і виявилося, що працювати в новій будівлі садка просто нікому. Місцева влада запропонувала вихователям зарплату від 5 до 7 тисяч гривень. На касі в супермаркеті платять більше, а відповідальності куди менше. Ось батьківський комітет і виступив з ініціативою, щоб ми доплачували вихователям зі своєї кишені. Зараз вирішується питання як юридично провести ці доплати, щоб це не виглядало як хабарництво. І це вже не кажучи про те, що в цьому садку ми скидалися на навчальні матеріали, побутову хімію та інші дрібниці. По-моєму, платити зарплати вихователям зі своєї кишені в комунальному садку це вже якась дикість”.

Похід на місцеву владу

Як же змусити місцеву владу якісно виконувати свою роботу, щоб батьки не оплачували навчання своїх дітей в комунальних садках і школах?

“Потрібно написати заяву директору школи з проханням повідомити: які запити на матеріально-технічне забезпечення закладів освіти були спрямовані засновнику цієї установи освіти і які були відповіді на ці запити, чи задоволені вони? – пояснює “Апострофу” освітній омбудсмен Сергій Горбачов. – Ідея в тому, щоб батьки постійно контролювали: чи звертається директор школи із запитами до засновника. Якщо не звертається, то потрібно писати заяви засновнику: які запити надходили і чи знає засновник про потреби установи освіти, а якщо не знає, то батьки можуть про це повідомити. це мінімум, який можна зробити “.

Це не означає, що батькам потрібно “наїжджати” на директора. Навпаки, за словами юриста Романа Бондаренка, батьки повинні об’єднатися з адміністрацією навчального закладу.

“Краще не звинувачувати один одного, а об’єднуватися і звертатися до органів місцевої влади щодо фінансування. Перед цим необхідно провести інвентаризацію, скласти дефектні акти, наприклад, по школі, і визначити що необхідно. Акти можуть складатися за участю батьків, адміністрації школи, органу, якому підпорядковується установа освіти, – каже “Апострофу” Бондаренко. – Після складання актів директор формує бюджетний запит і подає його в управління освіти, якій він підпорядковується, а вже управління освіти складає кошторис. Якщо регулярно з року в рік займатися цією роботою, то можна домогтися проведення поточних ремонтів і не буде необхідності звертатися за внесками до батьків”.

Але ж буває і так, коли адміністрація школи і сама не проти “збити” грошей з батьків. Куди простіше оголосити збір коштів в батьківському чаті, ніж займатися тяганиною з актами, заявами, бюджетними запитами. Що робити в такому випадку?

“Спочатку батьки повинні написати заяву директору про те, що в його закладі освіти відбувається примусовий збір коштів. Просимо видати указ про заборону внесків. Якщо директор не реагує і не видає такий указ, потрібно звертатися із заявою в управління освіти. У заяві потрібно вказати, що директор не реагує на звернення. Але якщо і в управлінні освіти нічого не роблять, то потрібно написати заяву в поліцію про вимагання коштів”, – додає Бондаренко.

Грошей немає?

Утім, є в цій юридичній поході на місцеву владу один нюанс: часто батьки і самі не проти здавати гроші на штори, меблі, телевізори, адже від влади можна почути стару добру пісню під назвою “грошей немає”.

Насправді, це не зовсім так. Наприклад, за даними Мінфіну, за станом на початок 2021 року на рахунках місцевих бюджетів накопичилося 5,3 мільярда гривень невикористаної освітньої субвенції. Це гроші, які виділяються державою на місця для закупівлі шкільних автобусів, меблів, навчальних матеріалів, ремонтів і зарплат педагогам. Тобто, гроші все ж є, просто місцева влада не поспішає їх освоювати. Чому? Дивимося вище: взяти гроші у батьків куди простіше.

“Таким чином стимулюється бездіяльність органів місцевої влади, які з року в рік повертають до бюджету кошти невикористаної освітньої субвенції”, – резюмував Бондаренко.

Відповідно, є сенс домагатися адекватного фінансування шкіл та садочків місцевою владою.

Не дивися в наш телевізор

Але що ж робити, якщо боротися за фінансову справедливість готові всього двоє-троє батьків з усього класу або групи, в той час, як більшість згодна платити? Звичайно, змусити принципових батьків скидатися ніхто не може, але тут з’являється серйозний ризик буллінгу, адже в відремонтованому класі будуть знаходитися всі учні: ті, чиї батьки платили, і ті, хто платити відмовився. Неважко здогадатися, з якими проблемами в школі можуть зіткнутися діти, чиї батьки платити відмовилися.

Протистояти цькуванню краще за все в правовому полі.

“Тут потрібно розуміти ситуацію: якщо це здирництво з одних батьків іншими батьками, то це відносини між дорослими людьми і є відповідна стаття кримінального кодексу 189 “Вимагання”. Якщо ця ситуація відбивається на дітях, та ще й систематично, то це вже стаття 173- 4 КУпАП “Буллінг”, – пояснює Сергій Горбачов.

І, насправді, законодавець непогано попрацював над покаранням за буллінг: дорослі булери ризикують отримати від 850 до 3400 гривень штрафу або 60 годин громадських робіт, а директор школи, якщо приховає від поліції факт цькування, може отримати місяць виправних робіт з відрахуванням відсотка від заробітку. Потрібно лише одне – заявити про буллінг в поліцію. А це вже може бути проблемою.

“Часто можна почути: нам важко це робити, ми боїмося, ми не хочемо сваритися з директором школи. Але є законні права, і їх потрібно відстоювати. А якщо боятися, то вихід один – мовчки терпіти. Якщо ми говоримо про захист прав, значить хтось на них зазіхає і потрібно захищатися”, – резюмував Сергій Горбачов.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

u vinnici 10 richna divchinka pomerla vid starosti 7346a70 80x80 - У Вінниці 10-річна дівчинка померла від старості
4 тижні тому

У Вінниці 10-річна дівчинка померла від старості

neefektivno minfin pro koshti medustanov 464966c 80x80 - Неефективно: Мінфін про кошти медустанов
4 тижні тому

Неефективно: Мінфін про кошти медустанов

zelenskij privitav ssha z dnem nezalezhnosti 6238616 80x80 - Зеленський привітав США з Днем незалежності
4 тижні тому

Зеленський привітав США з Днем незалежності

v ukrayinu pribude vakcina moderna c0ba8db 80x80 - В Україну прибуде вакцина Moderna
4 тижні тому

В Україну прибуде вакцина Moderna

kuleba rozpoviv pro principi kompensaciyi za pp 2 d0eeb9e 80x80 - Кулеба розповів про принципи компенсації за ПП-2
4 тижні тому

Кулеба розповів про принципи компенсації за ПП-2

kuleba rozpoviv jak krimchanam povernuti svoyi prava 8234923 80x80 - Кулеба розповів, як кримчанам повернути свої права
4 тижні тому

Кулеба розповів, як кримчанам повернути свої права

v ukrayini 633 novih vipadki covid 19 a85b2e1 80x80 - В Україні 633 нових випадки COVID-19
4 тижні тому

В Україні 633 нових випадки COVID-19

covid shheplennja otrimali shhe 94 tisjachi ukrayinciv 64f1309 80x80 - COVID-щеплення отримали ще 94 тисячі українців
4 тижні тому

COVID-щеплення отримали ще 94 тисячі українців

v dpsu ne pomitili perekrittja kordonu z bilorussju 45e2468 80x80 - В ДПСУ не помітили перекриття кордону з Білоруссю
4 тижні тому

В ДПСУ не помітили перекриття кордону з Білоруссю

jak pidvishhiti efektivnist roboti mitnici v ukrayini d294df1 80x80 - Як підвищити ефективність роботи митниці в Україні
4 тижні тому

Як підвищити ефективність роботи митниці в Україні

pidsumki 107 rinok zemli ta zakon pro oligarhiv 352c99c 80x80 - Підсумки 1.07: Ринок землі та закон про олігархів
4 тижні тому

Підсумки 1.07: Ринок землі та закон про олігархів

u merezhi rozgorivsja skandal cherez pidbori na paradi 3348d0c 80x80 - У мережі розгорівся скандал через підбори на параді
4 тижні тому

У мережі розгорівся скандал через підбори на параді

stala vidoma gotovnist dambi na krimskomu kanali f41aab1 80x80 - Стала відома готовність дамби на Кримському каналі
4 тижні тому

Стала відома готовність дамби на Кримському каналі

stala vidoma prichina smerti vinnichanina pislja vakcini pfizer 4880a69 80x80 - Стала відома причина смерті вінничанина після вакцини Pfizer
4 тижні тому

Стала відома причина смерті вінничанина після вакцини Pfizer

obsjag groshovih perekaziv v ukrayinu zrostaye 88961d5 80x80 - Обсяг грошових переказів в Україну зростає
4 тижні тому

Обсяг грошових переказів в Україну зростає

na odeshhini divchina zaginula v tualeti koli namagalasja distati telefon 6bdf4b1 80x80 - На Одещині дівчина загинула в туалеті, коли намагалася дістати телефон
3 тижні тому

На Одещині дівчина загинула в туалеті, коли намагалася дістати телефон

u skarbnici minimalnij zalishok z pochatku roku 055e937 80x80 - У скарбниці - мінімальний залишок з початку року
4 тижні тому

У скарбниці – мінімальний залишок з початку року

tempi zrostannja realnih dohodiv ukrayinciv spovilnilisja 2298245 80x80 - Темпи зростання реальних доходів українців сповільнилися
4 тижні тому

Темпи зростання реальних доходів українців сповільнилися

u mzs rozpovili pro vizit zelenskogo do ssha e120e91 80x80 - У МЗС розповіли про візит Зеленського до США
4 тижні тому

У МЗС розповіли про візит Зеленського до США

minoboroni korabli rf ne dopomogli sudnu ukrayini 82df104 80x80 - Міноборони: кораблі РФ не допомогли судну України
4 тижні тому

Міноборони: кораблі РФ не допомогли судну України

gerashhenko nazvav prichinu vidstavki avakova 87c8f1e 80x80 - Геращенко назвав причину відставки Авакова
2 тижні тому

Геращенко назвав причину відставки Авакова

c6344f283a1c1c8ced713d5186096027 80x80 - Відпочинок-2021 - скільки коштує відпочити в віп-готелі на двох
2 тижні тому

Відпочинок-2021 – скільки коштує відпочити в віп-готелі на двох

vakcinu pfizer privozjat iz porushennjami zmi 50c1666 80x80 - Вакцину Pfizer привозять із порушеннями - ЗМІ
2 тижні тому

Вакцину Pfizer привозять із порушеннями – ЗМІ

db9225785a1b8658e084ac099b87e239 80x80 - Дельта в Україні - які головні симптоми штаму і чи допоможе вакцина
2 тижні тому

Дельта в Україні – які головні симптоми штаму і чи допоможе вакцина

v yes znjali zaboronu na vyizd ukrayincjam zmi 332171f 80x80 - В ЄС зняли заборону на в'їзд українцям - ЗМІ
2 тижні тому

В ЄС зняли заборону на в’їзд українцям – ЗМІ

2ef530a0b1faec10a9840b1452d97e12 80x80 - Статья Путина - что хочет показать Кремль Украине
2 тижні тому

Статья Путина – что хочет показать Кремль Украине

vidstavka avakova v sluzi narodu rozpovili pro prichini f87fa08 80x80 - Відставка Авакова: в Слузі народу розповіли про причини
2 тижні тому

Відставка Авакова: в Слузі народу розповіли про причини

2cf2d0cd0740180934722f206f6b4583 80x80 - Пенсіонери штурмують Раду - Якої помилки припустилася влада
2 тижні тому

Пенсіонери штурмують Раду – Якої помилки припустилася влада

gerashhenko vislovivsja pro kandidaturu monastirskogo na post ministra b59f552 80x80 - Геращенко висловився про кандидатуру Монастирського на пост міністра
2 тижні тому

Геращенко висловився про кандидатуру Монастирського на пост міністра

b288682659eff6d4683ffd1ed04e9a93 80x80 - Відпочинок 2021 у Греції - куди краще їхати, ціни і курорти на грецьких островах
2 тижні тому

Відпочинок 2021 у Греції – куди краще їхати, ціни і курорти на грецьких островах

u troh oblastjah zhodnogo vipadku covid za dobu f76db64 80x80 - У трьох областях жодного випадку COVID за добу
3 тижні тому

У трьох областях жодного випадку COVID за добу

chastinu ukrayini nakrijut zlivi z gradom 7f0d905 80x80 - Частину України накриють зливи з градом
3 тижні тому

Частину України накриють зливи з градом

chehija vidmovilasja vid zhinochih prizvishh bc5a179 80x80 - Чехія відмовилася від "жіночих" прізвищ
3 тижні тому

Чехія відмовилася від “жіночих” прізвищ

b827dd5d4d979fd2045bffaf659f3db8 80x80 - Електронна трудова книжка - пенсії тепер нараховуватимуться автоматично
3 тижні тому

Електронна трудова книжка – пенсії тепер нараховуватимуться автоматично

menshe tretini derzhpidpriyemstv ye pributkovimi ed2fb26 80x80 - Менше третини держпідприємств є прибутковими
3 тижні тому

Менше третини держпідприємств є прибутковими

na pivdni ukrayini miljoni zagiblih sonechok 04d970e 80x80 - На півдні України мільйони загиблих сонечок
3 тижні тому

На півдні України мільйони загиблих сонечок

e7d67c19c48f41a0d073d37972c10034 80x80 - Відпочинок 2021 - Яка небезпека чекає на українців у Криму
3 тижні тому

Відпочинок 2021 – Яка небезпека чекає на українців у Криму

nezalezhnist 30 rokiv jaki krizi podolala ukrayina fe37776 80x80 - Незалежність, 30 років - Які кризи подолала Україна
3 тижні тому

Незалежність, 30 років – Які кризи подолала Україна

pid kiyevom zijshov z koliyi potjag 6109e4d 80x80 - Під Києвом зійшов з колії потяг
3 тижні тому

Під Києвом зійшов з колії потяг

shmigal nazvav termini vstupu ukrayini do yes d560f99 80x80 - Шмигаль назвав терміни вступу України до ЄС
3 тижні тому

Шмигаль назвав терміни вступу України до ЄС