Вінниця зробила соціальний бізнес одним з пріоритетів
Зв'язок з нами

Вінниця зробила соціальний бізнес одним з пріоритетів

0a9b64da6800096953749437eeeb2574 - Вінниця зробила соціальний бізнес одним з пріоритетів

Фото: pixabay.com

Кожна громада створює місцеві програми, які описують, як територія буде стратегічно розвиватися на 3-5 років вперед. Зазвичай у міських рад є програми розвитку малого та середнього підприємництва, соціального благополуччя, розбудови інфраструктури та інші. І лише нещодавно в міських програмах з розвитку підприємництва почали з’являтися згадки про заходи на підтримку соціального бізнесу.

Поки для більшості міст соціальне підприємництво залишається таємничим та незвіданим,є громади, де створюють окремі профільні програми з соціального підприємництва. Так у 2020 році підготували та успішно реалізовують “Програму розвитку соціального підприємництва на території Вінницької міської територіальної громади на 2020-2022 роки”.

343877e353c97542ed8c4c30b42b6a30 - Вінниця зробила соціальний бізнес одним з пріоритетів

Фото: Вінницька міська рада

У чому вона полягає?

У 2017 році Вінницька міська рада визначила, що соціальне підприємництво буде одним із пріоритетів розвитку міста. Згодом почали готувати профільну програму. Долучився департамент економіки і інвестицій, державні установи, соціальні підприємці, представники місцевого бізнесу, громадські організації, бізнес-об’єднання та місцеві жителі. Аекспертну підтримку забезпечує команда Проєкту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (ПРОМІС). Після 9 місяців фокус-групових досліджень, вивчення проблеми, розробки плану заходів у червні 2020 року програму прийняли.

3f43061b7b3eba3e72f1662b55a019ca - Вінниця зробила соціальний бізнес одним з пріоритетів

Фото: Вінницька міська рада

“Наше завдання – розробити сталу екосистему з розвитку соціального підприємництва, і крок за кроком запускати заходи, аби соціальний бізнес успішно розвивався навіть після того, як програма перестане діяти”, – зазначила заступник начальника відділу підтримки бізнесу департаменту економіки і інвестицій Вінницької міської ради Олена Присяжнюк.

Головний підхід до питання соціального підприємництва, за словами пані Олени, криється у тому, аби розвивати прибутковий бізнес, що зможе фінансово забезпечити соціальну мету діяльності підприємства.

“Ми не маємо за мету дати пільги такому бізнесу, ми прагнемо розв’язати соціальні проблеми за рахунок бізнес інструментів. Розвиваючи підприємництво, наповнюється бюджет, створюються нові робочі місця, у тому числі для соціально незахищених осіб, виникають нові публічні сервіси для громади”, – наголосила Олена Присяжнюк.

Іншими словами: у Вінниці, як і в будь-якого іншого міста, є потреба у якісних соціальних сервісах. Для того, щоб розв’язати актуальні проблеми, створюють соціальні підприємства, у яких громада може замовляти ці послуги.

Роль місцевої влади у цьому процесі – координація у створенні комфортних та сприятливих умов для відкриття та повноцінної роботи соціального бізнесу.

Таким чином Вінниця створює по суті прецедент, за яким у майбутньому зможуть розвивати соціальне підприємництво й інші громади. В основу розробки програми заклали “Інструмент поліпшення підприємницької політики” (The Better Entrepreneurship Policy Tool), що використовують у країнах Європейського Союзу.

Із чого складається фундамент такої програми?

“Європейський підхід базується на побудові взаємодоповнюючої екосистеми з чітким планом заходів за кожним з 6 ключових напрямків. Тобто не достатньо просто взяти і провести одну подію про соціальне підприємництво, тренінг чи лекцію – це не дієво. Системний підхід полягає в одночасному розвитку культури, регулятивних норм і управління, освіти, фінансування, виходу на ринки, допомоги у вимірюванні соціального впливу та звітності”, – зазначила координаторка з розвитку соціального підприємництва уFuture DevelopmentAgency Аліна Бочарнікова.

Формування культури

Перший з таких напрямків – формування культури. Він передбачає проведення освітніх заходів та інформаційних кампаній для того, щоб більше людей дізнавалися про соціальне підприємництво, як це працює і які приклади бізнесів можна створити.

Віднедавна на сайті Вінницької міської ради з’явився розділ, де висвітлюютьінформацію про соціальний бізнес в Україні та можливості для вінничан.

b8a6c6d10021305668ce2bf9ef861db6 - Вінниця зробила соціальний бізнес одним з пріоритетів

Фото: Вінницька міська рада

“Це безплатний ресурс, яким можуть користуватися усі. Він потрібен для того, щоб збирати у публічному доступі всю інформацію про соціальне підприємництво, яка є у Вінницькій міській громаді та в Україні в цілому: програмні документи, можливості навчання, фінансування, новини”, – зазначила Олена Присяжнюк.

У закладах середньої освіти Вінниці запускають навчальний курс зі шкільного соціального підприємництва, де діти 8-10 класу зможуть навчатися і створити свій перший стартап, що покращує життя у громаді.

Крім того, для популяризації діючих соціальних бізнесів Вінницька міська рада знімає безкоштовні відеоролики та випускає інформаційні матеріали про здобутки таких підприємств у Вінниці.

У двох вищих навчальних закладах Вінниці студенти можуть обрати і вивчати курс “соціальне підприємництво”. Одне з завдань Вінницької міської ради – поширити цю практику та запровадити курси у всіх закладах вищої освіти у громаді.

Регулювання діяльності

В Україні поки немає закону про соціальне підприємництво, який би на національному рівні регулював діяльність таких підприємств. Вінницька міська рада взяла на себе ініціативу визначити термін “соціальне підприємництво” та описати заходи щодо його розвитку для територіальної громади.

“Екосистема може працювати, якщо ми чітко розуміємо критерії, за якими визначається соціальне підприємство, і які організації можуть отримувати підтримку від місцевих органів влади. В Україні немає окремого закону, ми використовуємо діючі нормативні акти, що регулюють підприємницьку діяльність та державні гарантії. Органи місцевого самоврядування мають повноваження самостійно визначати пріоритети місцевої політики та унормовувати діяльність у громаді”, – пояснила Аліна Бочарнікова.

У розділі “Соціальне підприємництво” на сайті Вінницької міської ради розмістили анкету аби всі діючі соціальні підприємства могли внести свої дані і потрапити укаталог. У окремому розділі каталогу передбачено місце ідей стартапів, які вінничани хотіли б реалізувати у місті.

“До прикладу, за 5 років у Вінниці з’явилося понад 380 ветеранських бізнес-ідей, які згенерували випускники різноманітних освітніх програм для ветеранів АТО/ООС. Ми збираємоїх убанк ідей. Він потрібен, щоб усі зацікавлені особи/установи/організації могли переглянути комерційні ідеї і допомогти з їх запуском”, – розповіла Олена Присяжнюк.

Про діючі проєкти програми інформують у соцмережах на сторінці “Соціальне підприємництво: Вінниця”

d6af169a7a2a09fdc472b02142f12bc2 - Вінниця зробила соціальний бізнес одним з пріоритетів

Фото: Вінницька міська рада

Формування навичок

В екосистемі розвитку соціального бізнесу важливими є впровадження освітніх програм на базі акселераторів, інкубаторів, навчальних шкіл, де можна у супроводі експертів розвинути свою ідею.

“Зазвичай це довготривалі серії тренінгів, що супроводжуються менторством чи допомогою діючих підприємців, індивідуальними консультаціями від експертів: з бізнес-моделювання, соціального проектування змін, операційного та стратегічного планування, фінансів, маркетингу, піару, бухгалтерського обліку та залучення інвестицій”, – пояснила Аліна Бочарнікова.

У Вінниці для цього залучають кращих експертів та розбудовують партнерство з українськими та міжнародними організаціями. Влітку 2020 року у громаді пройшла онлайн інкубаційна навчальна програма “Simple SE. Соціальне підприємництво – це просто!” за фінансування USAID. Там учасники розробляли свою ідею соціального бізнесу та бізнес-план.

Наприкінці весни завершився навчальний проєкт «Норвегія – Україна. Професійна адаптація. Інтеграція в державну систему». 3-місячне навчання у Вінницькому національному політехнічному університеті пройшли 35 майбутніх підприємців. Вінниця стала єдиним містом України, що виділило із бюджету 90 тисяч гривень на навчання соціальному підприємництву 10 ветеранів АТО/ООС.

329b814061a340b43fabf0b71977df89 - Вінниця зробила соціальний бізнес одним з пріоритетів

Фото: Вінницька міська рада

Модель соціального підприємництва дозволяє створити умови для соціалізації військовослужбовців, ветеранів війни, АТО/ООС – їм надають якісні освітні послуги з розвитку підприємницьких компетенцій, що потім дозволяє написати бізнес-план та відкрити власну справу.

Також уВінницькій області працює Лабораторія молодіжного соціального підприємництва. Це навчальна програма для жителів маленьких містечок та сіл. Їх вчать запускати соціальні підприємства у аграрній та екологічній сфері.

“Ми потребуємо експертної допомоги. На рік ми залучили топових експертів з розвитку соціального підприємництва, які допомагають Вінницькій міській раді запускати 29 проєктів програми. Усі ці проєкти будуть реалізовані до 2022 року”, – наголосила Олена Присяжнюк.

Ще один проєкт, яким може похвалитися Вінницька територіальна громада – “Експертна допомога онлайн”. Це щомісячні безкоштовні бізнес-консультації у онлайн форматі для вінничан, що хочуть стати соціальними підприємцями. Будь-хто може зареєструватися та отримати одногодинну консультацію по веденню соціального підприємництва, юридичних основ діяльності, фінансового розрахунку, вимірювання соціального впливу, залучення ресурсів та ін.

b9f59e01fd3fcc41263074654d3b25a5 - Вінниця зробила соціальний бізнес одним з пріоритетів

Фото: Вінницька міська рада

Фінансування

“Розповісти людям про існування соціального підприємництва, дати їм необхідні знання та навички, консультації – цього замало. Аби запустити власну справупотрібні стартові кошти. Тому важливим є формування джерел фінансування запуску соціальних підприємств”, – говорить Аліна Бочарнікова.

У Вінниці та області одним ізджерел фінансування роботи соціальних підприємств є соціальне замовлення. Тобто місто/область за тендерною процедурою може закуповувати необхідні товари та послуги за бюджетні кошти. Наприклад, є люди з інвалідністю, які потребують фахової допомоги для підтримки здоров’я та реабілітації. Департамент оголошує процедуру відбору провайдера згідно з правилами соціального замовлення для розв’язання цієї проблеми. Міська рада закупляє сервіси з реабілітації та соціальної адаптації для людей з інвалідністю. Соціальне підприємство, наприклад, реабілітаційний центр, таким чином може надавати безкоштовні послуги для людей з інвалідністю, а оплачує такі послуги місто/область.

Поки що такі соціальні замовлення в Вінниці працюють досить точково. У майбутньому їх планують розширити.

Також у місті створюють абсолютно нові фінансові інструменти. Зокрема, тематичний фонд “Арсенал підтримки” для розвитку ветеранського бізнесу. Його наповнює місцевий бізнес, діючі соціальні підприємці тощо. Фонд видає гранти на запуск власної справи для ветеранів і членів їх родин. Зібрані фондом кошти вкладають у відкриття ветеранського бізнесу. А підприємці-ветерани, які за ці гроші відкриють свій бізнес, щомісяця віддаватимуть до фонду частину свого прибутку, наповнюючи його та запускаючи інші ветеранські бізнеси.

b279ac5aeeabeb289fe21600ccc8f831 - Вінниця зробила соціальний бізнес одним з пріоритетів

Фото: Вінницька міська рада

Результати

Точкою старту програми у Вінниці є червень 2020-го року – рівно рік тому. Поточні результати публічно висвітлюють у звітах кожного кварталу. Через три роки можна буде говорити про досягнення та результати, оцінюючи такі критерії:

● скільки освітніх заходів провели за час програми;

● як багато університетів та шкіл запустили курс з соціального підприємництва;

● скільки публікацій та відео матеріалів вийшло про соціальне підприємництво у місті;

● кількість експертів, консультантів та спільнот, що підтримують розвиток соціального підприємництва;

● наскільки багато ресурсних центрів виникло для соціальних підприємців;

● фінансові інструменти для розвитку соціального підприємництва у місті;

● скільки коштів залучено на розвиток соціального підприємства;

● як багато підприємців подають соціальну звітність.

Про успіх програми свідчитиме збільшення соціальних підприємств та їх позитивний вплив на якість життя населення, працевлаштування соціально-незахищених категорій населення, фінансування соціально-значущих ініціатив із прибутків соціальних підприємств.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

u vinnici 10 richna divchinka pomerla vid starosti 7346a70 80x80 - У Вінниці 10-річна дівчинка померла від старості
4 тижні тому

У Вінниці 10-річна дівчинка померла від старості

neefektivno minfin pro koshti medustanov 464966c 80x80 - Неефективно: Мінфін про кошти медустанов
4 тижні тому

Неефективно: Мінфін про кошти медустанов

zelenskij privitav ssha z dnem nezalezhnosti 6238616 80x80 - Зеленський привітав США з Днем незалежності
4 тижні тому

Зеленський привітав США з Днем незалежності

v ukrayinu pribude vakcina moderna c0ba8db 80x80 - В Україну прибуде вакцина Moderna
4 тижні тому

В Україну прибуде вакцина Moderna

kuleba rozpoviv pro principi kompensaciyi za pp 2 d0eeb9e 80x80 - Кулеба розповів про принципи компенсації за ПП-2
4 тижні тому

Кулеба розповів про принципи компенсації за ПП-2

kuleba rozpoviv jak krimchanam povernuti svoyi prava 8234923 80x80 - Кулеба розповів, як кримчанам повернути свої права
4 тижні тому

Кулеба розповів, як кримчанам повернути свої права

v ukrayini 633 novih vipadki covid 19 a85b2e1 80x80 - В Україні 633 нових випадки COVID-19
4 тижні тому

В Україні 633 нових випадки COVID-19

covid shheplennja otrimali shhe 94 tisjachi ukrayinciv 64f1309 80x80 - COVID-щеплення отримали ще 94 тисячі українців
4 тижні тому

COVID-щеплення отримали ще 94 тисячі українців

v dpsu ne pomitili perekrittja kordonu z bilorussju 45e2468 80x80 - В ДПСУ не помітили перекриття кордону з Білоруссю
4 тижні тому

В ДПСУ не помітили перекриття кордону з Білоруссю

jak pidvishhiti efektivnist roboti mitnici v ukrayini d294df1 80x80 - Як підвищити ефективність роботи митниці в Україні
4 тижні тому

Як підвищити ефективність роботи митниці в Україні

pidsumki 107 rinok zemli ta zakon pro oligarhiv 352c99c 80x80 - Підсумки 1.07: Ринок землі та закон про олігархів
4 тижні тому

Підсумки 1.07: Ринок землі та закон про олігархів

u merezhi rozgorivsja skandal cherez pidbori na paradi 3348d0c 80x80 - У мережі розгорівся скандал через підбори на параді
4 тижні тому

У мережі розгорівся скандал через підбори на параді

stala vidoma gotovnist dambi na krimskomu kanali f41aab1 80x80 - Стала відома готовність дамби на Кримському каналі
4 тижні тому

Стала відома готовність дамби на Кримському каналі

stala vidoma prichina smerti vinnichanina pislja vakcini pfizer 4880a69 80x80 - Стала відома причина смерті вінничанина після вакцини Pfizer
4 тижні тому

Стала відома причина смерті вінничанина після вакцини Pfizer

obsjag groshovih perekaziv v ukrayinu zrostaye 88961d5 80x80 - Обсяг грошових переказів в Україну зростає
4 тижні тому

Обсяг грошових переказів в Україну зростає

na odeshhini divchina zaginula v tualeti koli namagalasja distati telefon 6bdf4b1 80x80 - На Одещині дівчина загинула в туалеті, коли намагалася дістати телефон
3 тижні тому

На Одещині дівчина загинула в туалеті, коли намагалася дістати телефон

u skarbnici minimalnij zalishok z pochatku roku 055e937 80x80 - У скарбниці - мінімальний залишок з початку року
4 тижні тому

У скарбниці – мінімальний залишок з початку року

tempi zrostannja realnih dohodiv ukrayinciv spovilnilisja 2298245 80x80 - Темпи зростання реальних доходів українців сповільнилися
4 тижні тому

Темпи зростання реальних доходів українців сповільнилися

u mzs rozpovili pro vizit zelenskogo do ssha e120e91 80x80 - У МЗС розповіли про візит Зеленського до США
4 тижні тому

У МЗС розповіли про візит Зеленського до США

minoboroni korabli rf ne dopomogli sudnu ukrayini 82df104 80x80 - Міноборони: кораблі РФ не допомогли судну України
4 тижні тому

Міноборони: кораблі РФ не допомогли судну України

gerashhenko nazvav prichinu vidstavki avakova 87c8f1e 80x80 - Геращенко назвав причину відставки Авакова
2 тижні тому

Геращенко назвав причину відставки Авакова

c6344f283a1c1c8ced713d5186096027 80x80 - Відпочинок-2021 - скільки коштує відпочити в віп-готелі на двох
2 тижні тому

Відпочинок-2021 – скільки коштує відпочити в віп-готелі на двох

vakcinu pfizer privozjat iz porushennjami zmi 50c1666 80x80 - Вакцину Pfizer привозять із порушеннями - ЗМІ
2 тижні тому

Вакцину Pfizer привозять із порушеннями – ЗМІ

db9225785a1b8658e084ac099b87e239 80x80 - Дельта в Україні - які головні симптоми штаму і чи допоможе вакцина
2 тижні тому

Дельта в Україні – які головні симптоми штаму і чи допоможе вакцина

v yes znjali zaboronu na vyizd ukrayincjam zmi 332171f 80x80 - В ЄС зняли заборону на в'їзд українцям - ЗМІ
2 тижні тому

В ЄС зняли заборону на в’їзд українцям – ЗМІ

2ef530a0b1faec10a9840b1452d97e12 80x80 - Статья Путина - что хочет показать Кремль Украине
2 тижні тому

Статья Путина – что хочет показать Кремль Украине

vidstavka avakova v sluzi narodu rozpovili pro prichini f87fa08 80x80 - Відставка Авакова: в Слузі народу розповіли про причини
2 тижні тому

Відставка Авакова: в Слузі народу розповіли про причини

2cf2d0cd0740180934722f206f6b4583 80x80 - Пенсіонери штурмують Раду - Якої помилки припустилася влада
2 тижні тому

Пенсіонери штурмують Раду – Якої помилки припустилася влада

gerashhenko vislovivsja pro kandidaturu monastirskogo na post ministra b59f552 80x80 - Геращенко висловився про кандидатуру Монастирського на пост міністра
2 тижні тому

Геращенко висловився про кандидатуру Монастирського на пост міністра

b288682659eff6d4683ffd1ed04e9a93 80x80 - Відпочинок 2021 у Греції - куди краще їхати, ціни і курорти на грецьких островах
2 тижні тому

Відпочинок 2021 у Греції – куди краще їхати, ціни і курорти на грецьких островах

u troh oblastjah zhodnogo vipadku covid za dobu f76db64 80x80 - У трьох областях жодного випадку COVID за добу
3 тижні тому

У трьох областях жодного випадку COVID за добу

chastinu ukrayini nakrijut zlivi z gradom 7f0d905 80x80 - Частину України накриють зливи з градом
3 тижні тому

Частину України накриють зливи з градом

chehija vidmovilasja vid zhinochih prizvishh bc5a179 80x80 - Чехія відмовилася від "жіночих" прізвищ
3 тижні тому

Чехія відмовилася від “жіночих” прізвищ

b827dd5d4d979fd2045bffaf659f3db8 80x80 - Електронна трудова книжка - пенсії тепер нараховуватимуться автоматично
3 тижні тому

Електронна трудова книжка – пенсії тепер нараховуватимуться автоматично

menshe tretini derzhpidpriyemstv ye pributkovimi ed2fb26 80x80 - Менше третини держпідприємств є прибутковими
3 тижні тому

Менше третини держпідприємств є прибутковими

na pivdni ukrayini miljoni zagiblih sonechok 04d970e 80x80 - На півдні України мільйони загиблих сонечок
3 тижні тому

На півдні України мільйони загиблих сонечок

e7d67c19c48f41a0d073d37972c10034 80x80 - Відпочинок 2021 - Яка небезпека чекає на українців у Криму
3 тижні тому

Відпочинок 2021 – Яка небезпека чекає на українців у Криму

nezalezhnist 30 rokiv jaki krizi podolala ukrayina fe37776 80x80 - Незалежність, 30 років - Які кризи подолала Україна
3 тижні тому

Незалежність, 30 років – Які кризи подолала Україна

pid kiyevom zijshov z koliyi potjag 6109e4d 80x80 - Під Києвом зійшов з колії потяг
3 тижні тому

Під Києвом зійшов з колії потяг

shmigal nazvav termini vstupu ukrayini do yes d560f99 80x80 - Шмигаль назвав терміни вступу України до ЄС
3 тижні тому

Шмигаль назвав терміни вступу України до ЄС