Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Власник Доооброї ферми розповів, як вариться найкращий в Україні сир

6d9ba7f293268ddd58f9c85c38aeee17 - Власник Доооброї ферми розповів, як вариться найкращий в Україні сир

Тарас Ложенко під час вручення гран-прі на ProChees Awards Фото: facebook.com/procheese.awards

Серед сироманів побутує жарт, що по-справжньому гарний сир викликає залежність. І що скуштувавши одного разу шматочок такого сиру, тобі завжди хотітиметься повторити відчуття цієї насолоди. Редакції “Апострофу” вдалося поспілкуватися з людиною, яка робить саме такий сир – власником “Доооброї ферми” ТАРАСОМ ЛОЖЕНКОМ. Його шевр “Шедевр” отримав гран-прі на ProChees Awards і поїде презентувати Україну на всесвітньому конкурсі World Chees Awards в Іспанії.

– Пане Тарасе, на інтернет-сторінці “Доооброї ферми” зазначено, що ваша місія – варити кращий український сир, котрий буде знаний в усьому світі. Наразі, ви дістали перемогу у міжнародному конкурсі сироварів. Тож ми вас щиро вітаємо. А можете детальніше розказати про конкурс? Хто в ньому брав участь, які сири представляли, скільки було конкурентів і як вам взагалі вдалося виграти гран-прі?

– Загалом ProChees Awards, який проходив 22-23 травня в Києві це, якщо можна вжити таку аналогію – відбірковий етап на “сирне Євробачення”. Основний конкурс World Chees Awards буде проходити в Іспанії восени цього року. Тож були запрошені члени міжнародного журі – з Америки, Нідерландів, Франції та України – відібрати сири, виключно українські, котрі є сенс там показати.

В Україні, до речі, це вперше – такого рівня конкурсів у нас ще не було.

Ми на цей конкурс подали троє сирів: витриманий козиний сир “БіКоз”, витриманий коров`ячий сир “Легенда” та наш новий сир, молодий шевр “Шедевр”, як ми його назвали. У фінал пройшли всі три наші сири. А шевр “Шедевр” отримав гран-прі. Члени журі, як потім вони нам сказали, знайшли цей сир унікальним.

Що стосується учасників, то на конкурс були подані сири з багатьох крафтових сироварень країни. Бронзу отримала сироварня “Муко” с Закарпаття, срібло – сироварня зі Львова “Сирні мандри”, золото – сироварня з Києва “Сироман”. Загалом учасників було щось біля сотні.

Сам конкурс проходив у два етапи – спочатку судді відібрали сири, які їм найбільше сподобалися, потім зробили перерву, і з 12 фіналістів вибрали найкращі.

cfe752ea92cb3e1834e3fc6b9db9d92a - Власник Доооброї ферми розповів, як вариться найкращий в Україні сир

– Чи знали члени журі, чиї сири вони куштують?

– Звичайно ж ні! Це ж принцип конкурсу. Усі сири були анонімні – під номерами.

– А за якими критеріями журі обирало переможців?

– Для суддів важливі декілька речей. Щоб сир не мав вад – у нього була правильна текстура, правильна скоринка, аромат був повним і при цьому не мав сторонніх запахів.

Але найголовніше, про що потім розповіли члени журі, це унікальність смаку сиру. Вони не шукали якийсь ідеал, чи повну відповідність стандартам. Вони шукали особливий і неповторний смак. Наш сир “Шедевр” виявився саме таким.

– Пане Тарасе, розкажіть, а як і коли у вас взагалі виникла ідея створення власної сироварні?

– Все почалося з десять років тому, коли я запропонував допомогти батькові, котрий на той час почав цікавитися сільським господарством. У нього була коров’яча ферма, і він тоді ще тільки почав займатись козами. При цьому у нас було багато друзів у Києві, яким ми розвозили свіже молоко та молочні продукти по домівкам. І от я запропонував батькові започаткувати повноцінну доставку: що ми зробимо сайт, створимо бренд, візьмемо спеціальні машини…

Батько погодився, але сказав, що якщо я буду займатися цією справою, то повинен вникнути глибше в технологію виробництва, щоб знати, що продаю. Тобто, я повинен був навчитися, що таке якісне молоко, як з нього робити, наприклад, сметану чи інші продукти. І так трапилося, що я настільки глибоко у все це занурився, настільки цим захопився, що врешті решт побудував власну сироварню. І жодного разу про це не пожалкував, бо ця справа приносить радість і мені, і всій нашій команді.

– А раніше ви, чи ваш батько мали якесь відношення до сільського господарства? Можливо, освіта була пов’язана з цим напрямком?

Абсолютно не була пов’язана. Свого часу я навчався в спортивній школі, був членом збірної України з плавання. А після спортивної школи вступив до Академії мистецтв, де отримав спеціальність графік-дизайнер. Потім працював в рекламі, де у мене й досі є бізнес (я наразі ще й креативний директор рекламної агенції).

З батьком історія ще цікавіша. Він також до фермерства не мав жодного стосунку, і почав ним займатись після того, як уклав парі зі своїм другом. Суть парі – чи може сільське господарство бути прибутковим. Відтак він купив маленьку ферму і почав доводити, що це можливо. Спершу – купував маленьких биків, вирощував їх і продавав. Але потім вирішив більше займатись молочними коровами. І за перший же рік корови на його фермі подвоїли надої. Виявилося, що корову просто потрібно нормально годувати, і тоді вона дає більше молока й воно якісніше. Ось такий от фокус. Про батька після цього навіть почали писати місцеві газети.

Але врешті до нас прийшло розуміння, що коли є якісне молоко, то найкраще його використовувати саме для сирів. Адже сир – це найвибагливіший до якості молока продукт. Його можна робити тоді, коли у тебе є чисте молоко, з гарними показниками білку, жирності. І от коли ми прийшли до висновку, що якість молока цілком відповідає цим показникам, тоді й виникла ідея створити власну сироварню.

1eec104dd02ef3ac164e20965774e57b - Власник Доооброї ферми розповів, як вариться найкращий в Україні сир

– Чи просто було починати?

– Ви собі просто не можете уявити, яким був перший і подальші кілька років, з чим довелося зіткнутися. Варто лише сказати, що перестали фінансувати нашу сироварню ми лише 5 років тому.

Найбільша проблема була в тому, що в Україні відсутні знання і традиції сироваріння, які є, наприклад, в Європі. Пізніше, коли ми створювали Музей сиру і стали досліджувати це питання – то зрозуміли чому. Вони нам просто були не потрібні!

Справа в тім, що у нас – корова завжди була поруч, відтак у нас завжди були дещо інші традиційні вироби з молока – кислячки, ряжанки, сметанки, масло, йогурти – ми це все знаємо дуже добре. А от сири роблять ті регіони, де корова іде на полонини навесні, а повертається восени назад. В таких регіонах пастухи змушені щось робити з цього молока, щоб привезти це вниз у село і всю зиму цим харчуватись.

– То з чого ви починали?

– Ми починали з пошуку вчителів, які б могли нас навчити робити сир. Спершу намагалися зайти фахівців в Україні, але виявилось, що вони добре знають специфіку роботи великих сирних заводів, але не знають, як робити сир руками в маленькій сироварні, на маленькому сироварному котлі.

І ми поїхали вчитись у Францію. Загалом були десь на 13-х сирних фермах, козиних, які роблять самі сири. Там сировари дуже відкриті, все показують без жодних секретів. Але вони нам сказали, що в нас такий же сир не вийде, тому що просто інше молоко, інші умови. І справді, коли ми повернулись назад і спробували робити французькі сири – Україна їх не сприйняла і довелося від них відмовитися.

Тоді ми пішли іншим шляхом і почали привозити сироварів до нас. Одним з перших наших вчителів був німець, пан Майєр – викладач Баварської школи сироваріння. Коли він перший приїхав до нас на “Доообру ферму”, то тиждень не міг зварити з нашого молока сир. Він був дуже засмучений, що нічого не виходить, навіть хотів вже вибачитись та їхати додому. Але ми його упросили побути ще трошки – “Пан Майєр, ну давайте ще раз спробуємо”…

І от врешті з його допомогою ми знайшли “той самий” рецепт – зробили сир “Ранковий”. Це, насправді, наш варіант оригінального німецького напівтвердого “Тельзітеру”, або, ще “правильний” “Російський” сир.

Одночасно нашому вчителеві вдалося вдосконалити наш витриманий сир “Легенда”.

d695ee00e3036c2a8d9f4e952b5c0788 - Власник Доооброї ферми розповів, як вариться найкращий в Україні сир

З “Легендою”, до речі, вийшла цікава історія. Адже цей сир ми винайшли абсолютно випадково. Коли ми самотужки проводили перші експерименти, то відклали їх, вірніше просто забули про них, і знайшли аж через півтора роки. Такі собі “камінці” лежали в сирному сховищі. Ми їх хотіли викинути, але хтось запропонував розрізати і подивитись, а що ж там в середині. Розрізати – це дуже умовно, адже робили ми це сокирою.

І от, коли ми їх відкрили, то виявилось, що вони просто неочікувано, неймовірно смачні! Аби я один куштував, то подумав би, що у мене якась смакова галюцинація. Але нас там було четверо і кожен був вражений, як і я. Потім цей рецепт ми ще й вдосконалювали десь зо три-чотири роки. Ми б ніколи не почали б робити витримані сири, якби не цей випадок. Ви ж розумієте, що це йогурт можна навчитися робити за місяць. А сир, який визріває півтора роки… Ту ж “Легенду” ми намагалися куштувати через два місяці – не те, три місяці, півроку – не те… І якби ми про нього просто не забули, щоб потім знайти через два роки… Нам просто повезло.

– Важко взагалі було підібрати команду на сироварню?

– О, це наш біль. Адже насправді найважче якраз знайти таких людей, які були б однодумцями. Ми, до речі, і досі їх шукаємо.

Але зараз у нас є три сировари, і кожен з них може зварити будь який сир. Це така певна безпека бізнесу. Як що щось трапляється з сироваром, то його знання не мають бути втрачені. Тому ми вирішили, що маємо диверсіфікувати ризики і мати декілька людей які можуть варити наші сири.

Колись ці три сировари були помічниками, наразі вони повністю самостійні. І зараз ми продовжуємо шукати ідейних людей, яких не потрібно спонукати до праці. Вони мають любити цю справу, горіти цим і лише тоді у них все вийде.

– Які сири наразі виробляє “Доообра ферма”?

– Зараз у нас декілька позицій сирів. Чотири види сиру ми робимо з козиного молока. Це, по-перше, м’який крем-сир, як намазка. Потім – є ще напівтвердий, “Янгол”, він витримується три місяці. Є витриманий “БіКоз”, який витримується рік, півтора, навіть два з половиною роки, адже є різні варки і різні закладки. Ну і, звичайно, шевр “Шедевр” з білою пліснявою.

Ми, звичайно, робимо сири і з коров’ячого молока, наприклад, вже згадані “Ранковий” і “Легенду”. Ми також робимо сир “Сім смаків”, який нас вчив варити сировар з Гауди, з Голандії. Цей сир цікавий тим, що коли його починаєш смакувати – змінює свій смак сім разів. Це викликано тим, що він поступово включає всі рецептори, які є у роті людини. Адже вони не всі однакові – кінчик язика відчуває один самк, а коли ти ковтаєш – відчуваєш зовсім інший смак і післясмак.

Є ще цікавий сир з пожитніком. У нього смак горіху, хоча самих горіхів у ньому нема. Це також голландський рецепт з рослинкою, яка додає сиру смаку. Цікаво, що додавання самого горіху такого ефекту не дає, його смак просто розчиняється у сирі.

7668df2543820b4640a48d965beed8ea - Власник Доооброї ферми розповів, як вариться найкращий в Україні сир

Ми також робимо грузинські сири. Нас вчила їх варити дуже відома у Грузії сировар. Але, якщо робити за класичною грузинською рецептурою, вони виходять дуже солоні. А наші люди не потребують такої кількості солі – це скоріше традиційна історія людей у жарких країнах. Тож ми трохи змінили рецепт і не робимо їх настільки вже соленими.

Ми зазвичай кажемо, що беремо за базу якийсь рецепт, але не намагаємося його скопіювати. Я вважаю, що це взагалі помилка усіх творчих людей і сироварів зокрема – щось копіювати. Тож ми намагаємося варити сир, який буде цікавий у нашому регіоні.

– Від чого залежить вартість ваших сирів?

– Найголовніше для сиру – це молоко. Молоко має бути найвищої якості, екстра-класу. А таке молоко звичайно коштує грошей. При цьому на 1 кг сиру в середньому витрачається 10 літрів молока. До цього додавайте ще роботу, транспортні видатки, електрику, воду, амортизацію обладнання. Все це виливається в досить серйозну суму. Тож, об’єктивно – ми ніколи не зможемо конкурувати з великими заводами ціною. Але і якість наших сирів, відповідно, інша. Тому свій покупець у нас завжди є.

– Не думали вийти на міжнародний ринок?

– В нас немає такої мети. Хоча певний час ми про це й думали. Але, для того, щоб вийти на міжнародний ринок, ми маємо оптимізувати наше виробництво, або вирости в 100 разів. Європа наш сир не приймає, тому що, там заборонений продаж української молочної продукції. Ми пробували цікавитися ринками Азії. Але там порівнюють вартість нашого сир з європейськими цінами. І ми не можемо бути набагато дешевшими. Тому, ми не настільки великі, щоб шукати інші ринки.

З іншого боку – нас надзвичайно цікавить зворотній зв’язок з інших країн. Наприклад, ми отримали гран-прі і приз глядацьких симпатій на сирному конкурсі у Литві. Для нас це був дуже великий і важливий сюрприз. Наша “Легенда”, яку ми туди возили, сподобалася дуже багатьом і була розкуплена впродовж 15 хвилин.

– А щодо українського ринку, чи достатньо вам попиту на ньому?

– Нам достатньо. Ми наразі працюємо з декількома мережами і цінуємо ці стосунки. Мова – про “Гудвайн” та “Лавку традицій”. Це такі два партнери, котрі поділяють нашу філософію. З ними ми відчуваємо себе близькими друзями.

Ми також співпрацюємо з маленькими магазинами. Це наш формат – ми невеликі, вони невеликі – ми краще відчуваємо один одного.

cfcc64efd38086c0339350136c698b8c - Власник Доооброї ферми розповів, як вариться найкращий в Україні сир

До речі, для того, щоб почати з нами працювати, обов’язково потрібно приїхати до нас на ферму. Якщо власник маленького магазину до нас їде, то ми розуміємо, що він серйозно налаштований. А як що він каже “пришліть нам прайс-лист”, то ми розуміємо, що йому не потрібна якість, і він не хоче глибоко занурюватись у крафт, його цікавлять лише гроші. З такими ми не працюємо. Працюємо з тими, хто може потім своїм клієнтам розповісти, що він був на фермі, бачив усе на власні очі – як ставляться до тварин, у яких умовах вони вирощуються, як зберігається молоко, вариться наш сир…

– Можна сказати, що ваші сири це сири люкс-класу?

– Не знаю, як щодо визначення “люкс”… Можу сказати, що наші сири, це сири зроблені на високому професіональному рівні. І ми продовжуємося вчитися і вдосконалюватися.

– А от прямо зараз – ви шукаєте якийсь новий рецепт?

– Найцікавіше, що сир котрий виграв, гран-прі на ProChees Awards -це якраз і є абсолютно новий сир і новий рецепт. Йому, фактично, лише три місяці. Для більшості це був сюрприз. Раніше ніхто навіть не здогадувався, що “Доообра ферма” робить м’який сир з білявою пліснявою. Тому що ми його ще не продавали для широкого загалу – тільки нашим клієнтам по доставці, продовжуючи його вдосконалювати. Скажу більше – ми навіть на конкурс його виставили, аби зрозуміти, наскільки він нам підходить. Нам цікаво було отримати думку професійного журі, члени якого представляли Францію, Нідерланди, Америку і Україну. І тут виявилося, що вони його посмакували і оцінили найвище.

– Скільки зараз сиру ваша ферма виготовляє за день?

– Сир ми варимо три рази на тиждень. В інші дні ми робимо іншу молочну продукцію. За ці три дні ми робимо 2 варки на день. Це близько тони молока на день, або в сирах – коло 100 кг.

– Скільки у вас корів, кіз?

– Кіз у нас на фермі наразі дійних 220. Коров’яче ж молоко я купую у своєї сестри з її чоловіком і у батька, у них дві ферми.

701de5111e0ff8c8d7e27d84c75c011c - Власник Доооброї ферми розповів, як вариться найкращий в Україні сир

– Є якісь особливості поводження з тваринами, аби сир був смачніший?

– Скажімо, для кіз важливо, аби вони мали вільний вихід на вулицю. Тож наші кози пасуться в лісі. Справа в тім, що кози самі себе лікують на природі. Для нас це було відкриття. Тож вільні кози – це запорука успіху сиру. Тоді і молоко виходить якісне, а отже і сир також .

– Пане Тарасе, ви свого часу були ініціатором створення Музею сиру. Розкажіть трошки про нього…

– Наш музей сиру – єдиний в Україні. Ми його зробили, коли почали вивчати сироваріння. Тоді всі наші відпустки в родині були пов`язані с сирами. Ми їздили по Європі і збирали екземпляри сирів і все, що з сиром пов’язане. У нас є дуже унікальні експонати. Наприклад, ми знайшли рекламні листівки українських сирів 1961 року французькою мовою, коли Радянський Союз віз українські сири на виставку в Марсель. Є у нас у музеї записи унікальних рецептів сиру, є гравюра найстарішого сирного базару в Голандії, є колекція унікальних сирних ножів…

До речі до карантину наш музей працював у Києві, але наразі ми перевезли його на ферму у Богуславі.

– А загалом пандемія якось вплинула на прибуток “Доооброї ферми”?

– Нас пандемія фактично не зачепила. Ми зосталися на тому рівні, що й були. Адже клієнти залишилися ті ж самі, а отже і попит.

– Наостанок, як людина, котра знає про сир усе – можете порадити, з чим його краще їсти? Наприклад, з яким вином?

– Скажу вам по-секрету, що сир – це самодостатня справа. І його цілком можна смакувати окремо. Ну а як що все-таки мова зайшла про вино… Є таке правило, що витриманий сир краще смакувати з витриманим вином, а молодий сир, відповідно з молодим вином.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

v ukrayini dvoma dozami vakcinovano 428 osib b75c653 80x80 - В Україні двома дозами вакциновано 428 осіб
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні двома дозами вакциновано 428 осіб

zelenskij postaviv zavdannja do dnja nezalezhnosti b48d6be 80x80 - Зеленський поставив завдання до Дня Незалежності
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський поставив завдання до Дня Незалежності

zelenskij vistupiv zi zvernennjam u den pamjati 93fe347 80x80 - Зеленський виступив зі зверненням у День пам'яті
УКРАЇНА3 тижні тому

Зеленський виступив зі зверненням у День пам’яті

360a82181e45290f1e059ec6de6c9147 80x80 - Україна без НАТО - чому Блінкен не підняв це питання в розмові з Зеленським
СВІТ4 тижні тому

Україна без НАТО – чому Блінкен не підняв це питання в розмові з Зеленським

venecianka zrobila visnovok shhodo zakonu pro vrp 318ac50 80x80 - "Венеціанка" зробила висновок щодо закону про ВРП
УКРАЇНА4 тижні тому

“Венеціанка” зробила висновок щодо закону про ВРП

v upc mp zajavili pro zahoplennja hramu v rivnenskij oblasti 798feaf 80x80 - В УПЦ МП заявили про захоплення храму в Рівненській області
УКРАЇНА3 тижні тому

В УПЦ МП заявили про захоплення храму в Рівненській області

zelenskij ociniv imovirnist vijni z rf db8d1d9 80x80 - Зеленський оцінив імовірність війни з РФ
УКРАЇНА3 тижні тому

Зеленський оцінив імовірність війни з РФ

medvedchuk prokomentuvav obshuki i pidozri u zradi a5fff90 80x80 - Медведчук прокоментував обшуки і підозри у зраді
УКРАЇНА3 тижні тому

Медведчук прокоментував обшуки і підозри у зраді

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ2 тижні тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

policija vidkrila 13 provadzhen na den peremogi 9949004 80x80 - Поліція відкрила 13 проваджень на День перемоги
УКРАЇНА3 тижні тому

Поліція відкрила 13 проваджень на День перемоги

v ukrayini rizko zrosla kilkist covid vipadkiv f20f233 80x80 - В Україні різко зросла кількість COVID-випадків
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні різко зросла кількість COVID-випадків

u kiyevi dva dni ne robljat covid shheplen 570bfda 80x80 - У Києві два дні не роблять COVID-щеплень
УКРАЇНА3 тижні тому

У Києві два дні не роблять COVID-щеплень

na trasi kiyiv zhitomir zatrimali bandu shho katuvala ljudej 383031a 80x80 - На трасі Київ - Житомир затримали банду, що катувала людей
УКРАЇНА1 тиждень тому

На трасі Київ – Житомир затримали банду, що катувала людей

vid koronavirusu shhepili ponad 900 tisjach ukrayinciv c962bf0 80x80 - Від коронавірусу щепили понад 900 тисяч українців
УКРАЇНА3 тижні тому

Від коронавірусу щепили понад 900 тисяч українців

armija ssha zamovila vantazhivki u avtokrazu zmi a9f6a73 80x80 - Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу - ЗМІ
УКРАЇНА2 тижні тому

Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу – ЗМІ

v ukrayini rekord shhodo covid vakcinaciyi drugoju dozoju c043325 80x80 - В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні рекорд щодо COVID-вакцинації другою дозою

u krimu student otrimav tjuremnij termin za ekstremizm d77bd6a 80x80 - У Криму студент отримав тюремний термін за "екстремізм"
УКРАЇНА1 тиждень тому

У Криму студент отримав тюремний термін за “екстремізм”

turechchina skasuvala plr testi dlja turistiv z ukrayini 80d3f9b 80x80 - Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України
УКРАЇНА3 тижні тому

Туреччина скасувала ПЛР-тести для туристів з України

05f3db2889468aaecc6f962edf4b5d41 80x80 - Коронавірус в Індії - Як країна справляється з епідемією
СВІТ1 тиждень тому

Коронавірус в Індії – Як країна справляється з епідемією

72983d65b0d8a1337d00ddc982682c05 80x80 - Путін відправить в Україну російську армію як миротворців - Дейн Уотерс
СВІТ4 тижні тому

Путін відправить в Україну російську армію як миротворців – Дейн Уотерс

lishe tretina pedagogiv zapisalisja na vakcinaciju 22e4d06 80x80 - Лише третина педагогів записалися на вакцинацію
УКРАЇНА1 хв. тому

Лише третина педагогів записалися на вакцинацію

6d9ba7f293268ddd58f9c85c38aeee17 80x80 - Власник Доооброї ферми розповів, як вариться найкращий в Україні сир
СУСПIЛЬСТВО4 хв. тому

Власник Доооброї ферми розповів, як вариться найкращий в Україні сир

zhitel kiyivskoyi oblasti gvaltuvav dvoh divchatok za zgodoju yihnogo batka 1e0015d 80x80 - Житель Київської області ґвалтував двох дівчаток за згодою їхнього батька
УКРАЇНА2 години тому

Житель Київської області ґвалтував двох дівчаток за згодою їхнього батька

moz poperedilo pro biologichni zagrozi 29a6863 80x80 - МОЗ попередило про біологічні загрози
УКРАЇНА4 години тому

МОЗ попередило про біологічні загрози

zelenskij zasnuvav universitet majbutnogo 0270fcf 80x80 - Зеленський заснував університет майбутнього
УКРАЇНА6 години тому

Зеленський заснував університет майбутнього

52c04d43e24ed0882b96149cd68134ee 80x80 - Погода у червні - прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні
СУСПIЛЬСТВО6 години тому

Погода у червні – прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні

v ukrayini za dobu shhepili 61 tisjach osib ae8f693 80x80 - В Україні за добу щепили 6,1 тисяч осіб
УКРАЇНА7 години тому

В Україні за добу щепили 6,1 тисяч осіб

40ca687407283720730f8a9061c7c8e3 80x80 - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат
СУСПIЛЬСТВО8 години тому

Україна, космос – Коли Україна запустить новий космічний апарат

v ukrayini vid covid 19 pomerli 505 tisjach osib 93bf017 80x80 - В Україні від COVID-19 померли 50,5 тисяч осіб
УКРАЇНА9 години тому

В Україні від COVID-19 померли 50,5 тисяч осіб

separatisti za dobu chotiri razi vidkrivali vogon d919758 80x80 - Сепаратисти за добу чотири рази відкривали вогонь
УКРАЇНА11 години тому

Сепаратисти за добу чотири рази відкривали вогонь

ukrayina vidpravila v indiju gumanitarnu dopomogu 5f6511d 80x80 - Україна відправила в Індію гуманітарну допомогу
УКРАЇНА13 години тому

Україна відправила в Індію гуманітарну допомогу

separatisti dvichi obstriljali zsu bilja majorska 883040c 80x80 - Сепаратисти двічі обстріляли ЗСУ біля Майорська
УКРАЇНА15 години тому

Сепаратисти двічі обстріляли ЗСУ біля Майорська

zelenskij privitav kiyiv z dnem mista afa9324 80x80 - Зеленський привітав Київ з Днем міста
УКРАЇНА17 години тому

Зеленський привітав Київ з Днем міста

v ukrayini vakcinuvali vid covid shhe 85 tisjach osib 1e303d3 80x80 - В Україні вакцинували від COVID ще 8,5 тисяч осіб
УКРАЇНА19 години тому

В Україні вакцинували від COVID ще 8,5 тисяч осіб

v ukrayini zafiksuvali rizkij spad koronavirusu 50a02ef 80x80 - В Україні зафіксували різкий спад коронавірусу
УКРАЇНА21 годину тому

В Україні зафіксували різкий спад коронавірусу

u odeskogo gumorista olega filimonova pomer vnuk cccb23c 80x80 - У одеського гумориста Олега Філімонова помер внук
УКРАЇНА23 години тому

У одеського гумориста Олега Філімонова помер внук

kiyiv otrimaye novij paket cilej partnerstva z nato 482978b 80x80 - Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО
УКРАЇНА2 дні тому

Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО

shevchuk pereprosiv za pjane vodinnja ab7732f 80x80 - Шевчук перепросив за п'яне водіння
УКРАЇНА2 дні тому

Шевчук перепросив за п’яне водіння

ljashko rozpoviv pro najblizhchi postavki vakcin 1c57b5a 80x80 - Ляшко розповів про найближчі поставки вакцин
УКРАЇНА2 дні тому

Ляшко розповів про найближчі поставки вакцин

kabmin poslabit karantin dlja provedennja masovih kulturnih zahodiv 70cca17 80x80 - Кабмін послабить карантин для проведення масових культурних заходів
УКРАЇНА2 дні тому

Кабмін послабить карантин для проведення масових культурних заходів