Україна і МВФ - Київ незадоволений співпрацею з МВФ
Зв'язок з нами

Україна і МВФ – Київ незадоволений співпрацею з МВФ

ukrayina i mvf kiyiv nezadovolenij spivpraceju z mvf adac1c3 - Україна і МВФ - Київ незадоволений співпрацею з МВФ

Володимир Зеленський Фото: president.gov.ua

Відносини української влади з Міжнародним валютним фондом (МВФ), незважаючи на загальний оптимізм сторін, залишаються непростими. Керівництво Фонду, відзначаючи прогрес з боку Києва для продовження кредитної програми stand-by, наполягає на продовженні реформ. Кредиторів, перш за все, цікавить відновлення і зміцнення антикорупційної системи, незалежність НБУ, ефективність управління держпідприємствами, судова реформа. В Офісі президента Володимира Зеленського такий підхід вважають несправедливим, але від реформ – на словах – не відмовляються. Які шанси на отримання грошей і що саме Київ повинен зробити заради наступної порції кредиту, читайте в матеріалі “Апострофа”.

Зеленський і “маяки” МВФ

Президент Володимир Зеленський в недавньому інтерв’ю Agence France-Presse, Reuters і Associated Press висловив припущення, що Україна отримає другий транш кредитної програми МВФ восени поточного року.

Конкретними термінами отримання кредиту, за його словами, завідує Кабмін.

У відповідь на зауваження журналістів про невдоволення в Фонді ходом реформ в Україні президент заявив наступне: “вважаю, що це несправедливо, коли у нас йде війна, коли ми боремося з олігархатом, коли ми боремося з корупцією і реально це робимо. Однак – це їх право”.

На думку Зеленського, несправедливо прив’язувати видачу кредитів до виконання політичних вимог, оскільки “не можна торгувати реформами за гроші”. Також президент звинуватив парламент у зриві законодавчих ініціатив.

У Фонді були здивовані словами про “торгівлю реформами” адже реформи потрібні Україні і гроші просить Україна, а не МВФ. Стосовно еківоків у бік Ради, то найбільше претензій з боку МВФ стосуються діяльності Офісу президента на чолі з Андрієм Єрмаком. Зокрема, у Фонді незадоволені зайвим впливом ОП на кадрову політику, зокрема, на ситуацію зі звільненням Андрія Коболєва з посади глави “Нафтогазу”. У Фонді не подобаються зусилля чиновників на Банковій відновити на посаді голови правління “Ощадбанку” Андрія Пишного. Як уже писав “Апостроф”, Андрій Пишний робить це, також користуючись зв’язками з Андрієм Єрмаком. Чимало нарікань щодо неефективного управління держпідприємствами. У МВФ бачать постійні спроби тримати керівництво Нацбанку і особисто Кирила Шевченка в режимі ручного управління. Постійно звучать невдоволення зниженням ефективності роботи Мінфіну і Мінекономіки.

Але найбільше в МВФ не розуміють одного: як український уряд збирається зводити кінці з кінцями без доступу до міжнародних фінансових ринків і економікою, яка стагнує, без відновлення співпраці з МВФ. Там просто не здатні зрозуміти логіку дій керівництва уряду, який позичає за 8-9% на міжнародних ринках в той час, коли навіть Вірменія під час карабахської кризи позичала за 3,5%, а такі країни як Таджикистан або Ірак позичають ще менше. Європейська ж країна Україна позичає на умовах кращих хіба що в порівнянні з Сомалі. І ніхто не несе відповідальності за це, ні в кого це не викликає протестів, жодна парламентська партія навіть не поставила питання щодо такої безрозсудної фінансової політики.

Осінній транш

На публіку Офіс президента, Кабмін і МВФ і далі випромінюють оптимізм, незважаючи на те, що кредитна програма stand by (по ній Україна могла отримати 5 млрд доларів) поставлена на паузу. Перший і поки що останній кредит в рамках stand by в розмірі 2,1 млрд доларів наша країна отримала влітку минулого року. До кінця року планувалося надходження ще двох траншів по 700 мільйонів. Київ їх не дочекався, оскільки у Фонду виникли претензії щодо корупції, судової реформи та незалежності НБУ. У лютому вже цього року після завершення роботи чергової місії МВФ стало зрозуміло, що грошей Київ найближчим часом не отримає .

В Офісі президента в бесіді з “Апострофом” запевнили, що влада змогла виконати “роботу над помилками”, і тепер розраховує на відновлення кредитної програми.

“Шанси на отримання траншу вважаю високими. Умовно кажучи, більше 50%, що транш дадуть. Такий прогноз, в тому числі, ґрунтується на прогресі, якого вдалося досягти в переговорах з Фондом. За всіма трьома гілками (НБУ, Мінфін , судова і антикорупційна система) є результати. Зроблені кроки на подальше зміцнення незалежності Нацбанку. Щодо Мінфіну йдуть технічні консультації про параметри майбутнього бюджету. В питаннях судової реформи та антикорупційної політики – тут м’яч на боці парламенту, який повинен проголосувати ряд необхідних законопроектів “, – зазначив в коментарі “Апострофу” радник президента з економічних питань Олег Устенко.

У МВФ бачать прогрес, але чи будуть гроші, поки не говорять.

“Ми продовжуємо перебувати, я б сказав, в тісній взаємодії з українською владою щодо прогресу в напрямку завершення цього першого огляду (програми МВФ -” Апостроф “). Це означає, що ми ведемо дискусії про імплементацію політичного курсу і реформ за цією програмою”, – заявив днями директор прес-офісу МВФ Джеррі Райс.

Що хочуть

Міністр фінансів Сергій Марченко в спілкуванні з журналістами “24 каналу” уточнив, що вимоги МВФ зводяться до трьох питань: відновлення роботи НАБУ; відновлення роботи Нацагентства з питань запобігання корупції (кримінальна відповідальність за недостовірні декларації та несвоєчасну подачу); реформування Вищої ради правосуддя. Як запевнив міністр друге і третє питання стосуються ухвалення відповідних законів, над якими парламент активно працює.

“У той же час щодо НАБУ – все складніше. Зараз тривають переговори про конфігурацію комісії з відбору голови НАБУ. Це все, що я можу сказати. Я думаю, що є велика ймовірність того, що ці домовленості будуть досягнуті, тому нічого нездійсненного немає”, – сказав Сергій Марченко.

В цілому вимоги МВФ збігаються з рекомендаціями послів “Великої сімки” щодо судової та антикорупційної реформи в нашій країні. Посли “сімки” ще на початку року озвучили свої рекомендації щодо роботи Конституційного суду, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів, громадської ради доброчесності, Верховного суду. Якщо говорити коротко, вони хочуть, щоб судова і правоохоронна система була більш прозорою. Один з механізмів – створення, умовно кажучи, “наглядових рад” з числа представників громадянського суспільства.

Ідея взяти суддів, прокурорів і слідчих під громадський контроль, на перший погляд, непогана, але на практиці все не так райдужно.

“ДБР або НАБУ, які створювалися за рекомендацією наших партнерів, не застраховані від непрофесіоналізму та кумівства. Але за це ніхто не відповідає. У нас немає політичної відповідальності за провалену роботу – ось в чому основна проблема. Слідчі органи працюють поганенько, в суди йдуть “сирі” обвинувальні матеріали. Судді, не маючи підстав для вердикту або для продовження арешту, відпускають підозрюваних. У суспільстві зростає невдоволення, мовляв, вся проблема в судах. Західні партнери і кредитори підтримують цю позицію, вимагаючи судової реформи. Хоча в реальності проблема набагато ширша. Її не можна вирішити лише за допомогою залучення незалежних експертів, консультантів або створення чергових рад доброчесності “, – пояснив у розмові з “Апострофом” керівник Центру правового аналізу та дослідження політичних ризиків Михайло Дяденко.

Фактор “справедливості”

Володимир Зеленський під час своїх виступів кілька разів називав позицію МВФ “несправедливою”. Чи можна застосовувати такий епітет до відносин кредитора і позичальника – велике питання. Як відзначають фахівці, уряду варто було б вести переговори про перегляд загальної системи відносин з МВФ і приватними кредиторами, ніж міркувати про моральні абстракції.

Реструктуризація позик, отриманих від зовнішніх кредиторів, можлива в кількох варіантах: отримання відстрочки виплат, зниження процентної ставки або списання частини боргу в силу різного роду форс-мажорних обставин. Це не має нічого спільного з ідеєю дефолту, яку на початку президентства Володимира Зеленського активно просував олігарх Ігор Коломойський.

“Історичне вікно для реструктуризації боргів за останні роки відкривалося двічі – в 2014 році (війна з РФ) і в 2020 (пандемія COVID-19, глобальний форс-мажор). Наша влада втратила обидва шанси. У перший рік війни уряд справно погашав борги, витративши на це близько 12 млрд доларів. Відома дама, перебуваючи на посаді міністра фінансів, зайнялася питаннями реструктуризації лише в 2015 році. Влітку 2020 року Аргентина, наприклад, домоглася від приватних кредиторів списання близько 50% боргів, а наш Мінфін тим часом достроково погашав борги, витративши на це близько 800 млн доларів”, – сказав “Апострофу” економіст, фінансовий аналітик Олексій Кущ.

Тепер через зростання цін на український експорт, Києву тепер буде вкрай важко добитися перегляду боргів. Кредитори, дивлячись на показники росту ВВП, просто відмовляться знижувати відсотки або давати відстрочку. Про списання частини боргу в такій ситуації не може бути й мови, тому що насправді реструктуризація боргу не вирішить, а лише погіршить ситуацію! Опитані нами експерти сходяться в оцінці, що Україна не має шансів отримати нову реструктуризацію, а постановка такого питання не поліпшить, а лише значно погіршить як відносини з МВФ та іншими кредиторами, так і кредитний рейтинг України.

Нагадаємо, що на сьогодні рейтинг нашої країни на міжнародних ринках відноситься до категорії В і вважається Highly speculative – високоспекулятивний або High Credit Risk – високоризикований рейтинг. Підвищення кредитного рейтингу має бути головним завданням Мінфіну, всього уряду у співпраці з НБУ. Але таке враження, що ситуація всіх влаштовує, а президента ймовірно навіть не інформують, щодо ситуації, яка склалася. Тим часом обсяг золотовалютних резервів недостатній, інвестицій немає, реформ немає, суверенний рейтинг України продовжує залишатися “сміттєвим”, ціна запозичень на ринках висока, позикові кошти освоюються приблизно на 40%, при цьому українська сторона раз у раз піднімає питання про нові транші. А коли їх не видають – ображається. Але може краще все таки подивитися на роботу Мінфіну, Мінекономіки, всього Кабміну, інших українських інституцій, які за стільки років так і не змогли вирватися з рівня “сміттєвих” рейтингів.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

u vinnici 10 richna divchinka pomerla vid starosti 7346a70 80x80 - У Вінниці 10-річна дівчинка померла від старості
4 тижні тому

У Вінниці 10-річна дівчинка померла від старості

neefektivno minfin pro koshti medustanov 464966c 80x80 - Неефективно: Мінфін про кошти медустанов
4 тижні тому

Неефективно: Мінфін про кошти медустанов

zelenskij privitav ssha z dnem nezalezhnosti 6238616 80x80 - Зеленський привітав США з Днем незалежності
4 тижні тому

Зеленський привітав США з Днем незалежності

v ukrayinu pribude vakcina moderna c0ba8db 80x80 - В Україну прибуде вакцина Moderna
4 тижні тому

В Україну прибуде вакцина Moderna

kuleba rozpoviv pro principi kompensaciyi za pp 2 d0eeb9e 80x80 - Кулеба розповів про принципи компенсації за ПП-2
4 тижні тому

Кулеба розповів про принципи компенсації за ПП-2

kuleba rozpoviv jak krimchanam povernuti svoyi prava 8234923 80x80 - Кулеба розповів, як кримчанам повернути свої права
4 тижні тому

Кулеба розповів, як кримчанам повернути свої права

covid shheplennja otrimali shhe 94 tisjachi ukrayinciv 64f1309 80x80 - COVID-щеплення отримали ще 94 тисячі українців
4 тижні тому

COVID-щеплення отримали ще 94 тисячі українців

v dpsu ne pomitili perekrittja kordonu z bilorussju 45e2468 80x80 - В ДПСУ не помітили перекриття кордону з Білоруссю
4 тижні тому

В ДПСУ не помітили перекриття кордону з Білоруссю

jak pidvishhiti efektivnist roboti mitnici v ukrayini d294df1 80x80 - Як підвищити ефективність роботи митниці в Україні
4 тижні тому

Як підвищити ефективність роботи митниці в Україні

pidsumki 107 rinok zemli ta zakon pro oligarhiv 352c99c 80x80 - Підсумки 1.07: Ринок землі та закон про олігархів
4 тижні тому

Підсумки 1.07: Ринок землі та закон про олігархів

u merezhi rozgorivsja skandal cherez pidbori na paradi 3348d0c 80x80 - У мережі розгорівся скандал через підбори на параді
4 тижні тому

У мережі розгорівся скандал через підбори на параді

stala vidoma gotovnist dambi na krimskomu kanali f41aab1 80x80 - Стала відома готовність дамби на Кримському каналі
4 тижні тому

Стала відома готовність дамби на Кримському каналі

stala vidoma prichina smerti vinnichanina pislja vakcini pfizer 4880a69 80x80 - Стала відома причина смерті вінничанина після вакцини Pfizer
4 тижні тому

Стала відома причина смерті вінничанина після вакцини Pfizer

obsjag groshovih perekaziv v ukrayinu zrostaye 88961d5 80x80 - Обсяг грошових переказів в Україну зростає
4 тижні тому

Обсяг грошових переказів в Україну зростає

na odeshhini divchina zaginula v tualeti koli namagalasja distati telefon 6bdf4b1 80x80 - На Одещині дівчина загинула в туалеті, коли намагалася дістати телефон
3 тижні тому

На Одещині дівчина загинула в туалеті, коли намагалася дістати телефон

u skarbnici minimalnij zalishok z pochatku roku 055e937 80x80 - У скарбниці - мінімальний залишок з початку року
4 тижні тому

У скарбниці – мінімальний залишок з початку року

tempi zrostannja realnih dohodiv ukrayinciv spovilnilisja 2298245 80x80 - Темпи зростання реальних доходів українців сповільнилися
4 тижні тому

Темпи зростання реальних доходів українців сповільнилися

u mzs rozpovili pro vizit zelenskogo do ssha e120e91 80x80 - У МЗС розповіли про візит Зеленського до США
4 тижні тому

У МЗС розповіли про візит Зеленського до США

minoboroni korabli rf ne dopomogli sudnu ukrayini 82df104 80x80 - Міноборони: кораблі РФ не допомогли судну України
4 тижні тому

Міноборони: кораблі РФ не допомогли судну України

na donbasi pjat obstriliv za dobu ye vtrati a64dc23 80x80 - На Донбасі п'ять обстрілів за добу, є втрати
4 тижні тому

На Донбасі п’ять обстрілів за добу, є втрати

gerashhenko nazvav prichinu vidstavki avakova 87c8f1e 80x80 - Геращенко назвав причину відставки Авакова
2 тижні тому

Геращенко назвав причину відставки Авакова

c6344f283a1c1c8ced713d5186096027 80x80 - Відпочинок-2021 - скільки коштує відпочити в віп-готелі на двох
2 тижні тому

Відпочинок-2021 – скільки коштує відпочити в віп-готелі на двох

vakcinu pfizer privozjat iz porushennjami zmi 50c1666 80x80 - Вакцину Pfizer привозять із порушеннями - ЗМІ
2 тижні тому

Вакцину Pfizer привозять із порушеннями – ЗМІ

db9225785a1b8658e084ac099b87e239 80x80 - Дельта в Україні - які головні симптоми штаму і чи допоможе вакцина
2 тижні тому

Дельта в Україні – які головні симптоми штаму і чи допоможе вакцина

v yes znjali zaboronu na vyizd ukrayincjam zmi 332171f 80x80 - В ЄС зняли заборону на в'їзд українцям - ЗМІ
2 тижні тому

В ЄС зняли заборону на в’їзд українцям – ЗМІ

2ef530a0b1faec10a9840b1452d97e12 80x80 - Статья Путина - что хочет показать Кремль Украине
2 тижні тому

Статья Путина – что хочет показать Кремль Украине

vidstavka avakova v sluzi narodu rozpovili pro prichini f87fa08 80x80 - Відставка Авакова: в Слузі народу розповіли про причини
2 тижні тому

Відставка Авакова: в Слузі народу розповіли про причини

2cf2d0cd0740180934722f206f6b4583 80x80 - Пенсіонери штурмують Раду - Якої помилки припустилася влада
2 тижні тому

Пенсіонери штурмують Раду – Якої помилки припустилася влада

gerashhenko vislovivsja pro kandidaturu monastirskogo na post ministra b59f552 80x80 - Геращенко висловився про кандидатуру Монастирського на пост міністра
2 тижні тому

Геращенко висловився про кандидатуру Монастирського на пост міністра

b288682659eff6d4683ffd1ed04e9a93 80x80 - Відпочинок 2021 у Греції - куди краще їхати, ціни і курорти на грецьких островах
2 тижні тому

Відпочинок 2021 у Греції – куди краще їхати, ціни і курорти на грецьких островах

u troh oblastjah zhodnogo vipadku covid za dobu f76db64 80x80 - У трьох областях жодного випадку COVID за добу
3 тижні тому

У трьох областях жодного випадку COVID за добу

chastinu ukrayini nakrijut zlivi z gradom 7f0d905 80x80 - Частину України накриють зливи з градом
3 тижні тому

Частину України накриють зливи з градом

chehija vidmovilasja vid zhinochih prizvishh bc5a179 80x80 - Чехія відмовилася від "жіночих" прізвищ
3 тижні тому

Чехія відмовилася від “жіночих” прізвищ

b827dd5d4d979fd2045bffaf659f3db8 80x80 - Електронна трудова книжка - пенсії тепер нараховуватимуться автоматично
3 тижні тому

Електронна трудова книжка – пенсії тепер нараховуватимуться автоматично

menshe tretini derzhpidpriyemstv ye pributkovimi ed2fb26 80x80 - Менше третини держпідприємств є прибутковими
3 тижні тому

Менше третини держпідприємств є прибутковими

na pivdni ukrayini miljoni zagiblih sonechok 04d970e 80x80 - На півдні України мільйони загиблих сонечок
3 тижні тому

На півдні України мільйони загиблих сонечок

e7d67c19c48f41a0d073d37972c10034 80x80 - Відпочинок 2021 - Яка небезпека чекає на українців у Криму
3 тижні тому

Відпочинок 2021 – Яка небезпека чекає на українців у Криму

nezalezhnist 30 rokiv jaki krizi podolala ukrayina fe37776 80x80 - Незалежність, 30 років - Які кризи подолала Україна
3 тижні тому

Незалежність, 30 років – Які кризи подолала Україна

pid kiyevom zijshov z koliyi potjag 6109e4d 80x80 - Під Києвом зійшов з колії потяг
3 тижні тому

Під Києвом зійшов з колії потяг

shmigal nazvav termini vstupu ukrayini do yes d560f99 80x80 - Шмигаль назвав терміни вступу України до ЄС
3 тижні тому

Шмигаль назвав терміни вступу України до ЄС