Україна і НАТО - що потрібно зробити Києву, щоб отримати членство
Зв'язок з нами

Україна і НАТО – що потрібно зробити Києву, щоб отримати членство

c3db126bf97c4a2bcaa905fb3024f275 - Україна і НАТО - що потрібно зробити Києву, щоб отримати членство

Фото: Getty images

У понеділок, 14 червня, в тексті комюніке за підсумками саміту НАТО було підтверджено обіцянку прийняти Україну до Північноатлантичного альянсу і було заявлено про підтримку реформ, які наближують до цього. Україні потрібно проводити роботу в сферах економіки, демократії, безпеки, оборони, щоб союзники відчули, що ми – потужний партнер. Тоді нас візьмуть до НАТО, не залежно від того, чи буде при владі у Кремлі Володимир Путін чи хтось інший. Такі думки висловив “Апострофу” колишній керівник Служби зовнішньої розвідки, генерал армії України Микола Маломуж.

Красивими словами не обманути

Члени НАТО оцінюють не лише те, що говорить президент Володимир Зеленський – мовляв, “ми готові”. Це – риторика. А в Альянсу є низка критеріїв – який політичний устрій, який стан економіки, демократії, безпеки, оборони. Сьогодні у нас не відбувається системних змін у боротьбі з корупцією, тіньових відносинах.

Де тільки не стань – зустрічаєшся з “особливими умовами”. То з людей гроші хочуть зняти на рівному місці, то влаштувати контракт чи тендер так, щоб лише своїх поставити. Американці, британці і німці, з якими я постійно контактую, глибинно знають про наші проблеми – і через свої розвідки, і через свої бізнеси. Спробуйте сьогодні замовити хоча б одежу або маски для Міноборони – там перемогають лише фірми, які близькі до керівників. А фабрики, які постійно виробляли продукцію, були просто недопущені до тендерів.

Але це “дрібний формат”, є й інші критерії. Зокрема, ми не можемо поставити новітню техніку і озброєння, які повинні відповідати стандартам НАТО. Щодо законопроекту про СБУ також виникають питання у представників ЄС і НАТО. Тому в кожній темі у нас є або недопрацювання, або розбіжності. Тому риторикою їх не надуриш. І оця двояка позиція – ми “готові”, а в реальній ситуації не відповідаємо критеріям – це наша базова проблема. А в Альянсі вірять конкретним справам і конкретним результатам.

Крім того, є кілька європейських країн-членів НАТО, які не хотіли б загострювати проблеми, пов’язані з Росією. Зрозуміло, що все це складається не на нашу користь.

Я свого часу розмовляв із усіма лідерами країн Східної Європи, які вступали в НАТО, і можу сказати, що вони критерії відпрацьовували глибинно. І поки вони не стали на шлях прозорої економіки, критерій демократії, питання про вступ у НАТО не стояло. Має бути ефективна економіка, ефективні збройні сили, демократична і антикорупційна модель.

Без шансів?

Члени НАТО із ЄС і США враховують те, що ми знаходимося у стані війни, підтримують нас усіма засобами, включаючи організаційні, фінансові і деякою мірою – збройні. Вони говорять, що “ми не будемо закривати очі, якщо буде явна пряма агресія”, але це риторика підтримки – не більше. Сигнал про ПДЧ, який нам дають, на мою думку, фактично нічого не значить. Наші дипломати заявляють, що це великий плюс – і тому подібне. Я скажу, що ніякого “плюсу” нема. Це зовсім невеличкий сигнал, який нам не дає жодних перспектив ПДЧ найближчим часом. З іншого боку, лідери країн, які могли б впливати на цей процес, включаючи американського президента Джо Байдена, сприймають надання ПДЧ, а тим паче вступ до НАТО України на сьогоднішній день, на жаль, неможливим.

Слід розуміти, що лідер Америки, так само як і провідних країн Європи, чітко відстоює в першу чергу свої національні інтереси. Я мав з ними контакти сотні разів. Вони віддають пріоритет своїм інтересам. І в рамках домовленостей навіть переговори із Північною Кореєю розглядають з точки зору своєї національної безпеки. Недопущення розгортань нових ракетних комплексів, недопущення збагачення урану і створення ракет в Ірані, на що має вплив Росія, недопущення загроз США і союзникам. В міжнародній політиці не буває прямих ліній – вперед можна йти лише зигзагом. Це глибока дипломатія, яка передбачає стратегічні загрози, які можуть бути на передньому плані. Україна також на передньому плані, але вона є лише одним із факторів, але вона не є основним фактором для США. Вони засуджують агресивну політику Росії тут, але для них вона не є критичною.

Для них більш значущими є нові ядерні загрози від інших країн – від самої Росії, від третіх країн, які сьогодні можуть виробляти і розгортати ядерну зброю. Тому в НАТО не рублять з плеча. Тому навіть в переговорах з Ким Чен Ином вони стишують свою риторику для того, щоб був діалог, конструктив і можна було реалізувати свої інтереси.

“Червоні лінії” Байдена – без України

Я не вважаю, що відсутність чітких заяв після останнього саміту Альянсу означає, що там здадуть Україну. Думаю, Байден озвучить чітку позицію, яка Путіну оголошувалася уже не раз – що його дії є порушенням міжнародних угод, що необхідно врегулювати ситуацію на Донбасі. Але це буде сказано в межах інших питань, які цікавлять голову Білого дому. Байден не став прямо відповідати зараз на питання, чи є Путін убивцею, він не повторив свій меседж. Так же само й Зеленський відіграв, коли відповідав на це питання – сказав, що після цієї відповіді загинуть багато людей. Він не захотів напружувати ситуацію перед зустріччю Путіна і Байдена. Тим паче, що ця зустріч має на меті вирішити питання глобальної безпеки, уникнути сценарію із конфронтацією із ядерними країнами, і в першу чергу – з Росією.

Але в НАТО усвідомлюють, що Путін розуміє лише мову сили. Я маю досвід переговорів з ним щодо газу – ми навели тоді критичні для нього аргументи, і він пішов на згоду. Тож треба мати сильну позицію – і економічну, і безпекову, і партнерську – тоді Путін іде на переговори нормально.

Байден, як і Путін, також має “червоні лінії”, і він їх буде чітко відстоювати. Але можна було б дійти до конфронтації, до заганяння вовка в куток аж до війни, а можна виграти за рахунок потужних аргументів – такий мирний виграш буде важливішим і він можливий щодо Путіна.

Члени НАТО не підписувалися за нашу територію – ми повинні берегти її самі, використовувати технологічні військові можливості. Тоді з нами будуть рахуватися такі гравці, як США, будуть пропонувати нам спільні проекти. Україна зараз не готова до протистояння з Путіним на рівні аргументів. Ми провадимо лише риторику на рівні “Байден те не сказав, Байден це не підтвердив”. Це слабка позиція, примітивна. Україна не сформулювала позицію, яка забезпечила б ефективні механізми впливу на Путіна і того, що питання Донбасу і Криму будуть вирішені в наших інтересах.

Україні треба займати позицію, яка б схиляла союзні країни не просто до примітивних демаршів. Треба проводити велику роботу, щоб союзники відчули, що ми – потужний партнер. Треба показати, що в плані кооперації ми для НАТО важливіші, ніж якісь ефемерні загрози від Росії. Не треба шукати винних ззовні. Треба в першу чергу повернутися на нашу землю. Коли ми станемо потужними за рахунок якраз нової нашої міжнародної стратегії, коли зможемо за рахунок наших дипломатів і представників спецслужб ефективно працювати з партнерами, щоб вони бачили свій глибокий інтерес в Україні, тоді нас візьмуть до НАТО. І буде неважливо – при владі Путін чи ні.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

na kiyivshhini zatrimali serijnogo vikradacha chevrolet 63a96a2 80x80 - На Київщині затримали серійного викрадача Chevrolet
4 тижні тому

На Київщині затримали серійного викрадача Chevrolet

98774c10c403d2a031b875cfea74f628 80x80 - СБУ скасувала заборону Кіркорову - Чому шоумени з РФ їдуть в Україну
4 тижні тому

СБУ скасувала заборону Кіркорову – Чому шоумени з РФ їдуть в Україну

v ukrayini za dobu 182 covid vipadki 7ba8fb1 80x80 - В Україні за добу 182 COVID-випадки
4 тижні тому

В Україні за добу 182 COVID-випадки

morjakam skasuvali periodichnu pereatestaciju 2fb13a5 80x80 - Морякам скасували періодичну переатестацію
4 тижні тому

Морякам скасували періодичну переатестацію

u vinnici 10 richna divchinka pomerla vid starosti 7346a70 80x80 - У Вінниці 10-річна дівчинка померла від старості
4 тижні тому

У Вінниці 10-річна дівчинка померла від старості

neefektivno minfin pro koshti medustanov 464966c 80x80 - Неефективно: Мінфін про кошти медустанов
4 тижні тому

Неефективно: Мінфін про кошти медустанов

v ukrayini zarplati virosli na tretinu za rik 252e343 80x80 - В Україні зарплати виросли на третину за рік
4 тижні тому

В Україні зарплати виросли на третину за рік

v ukrayinu pribude vakcina moderna c0ba8db 80x80 - В Україну прибуде вакцина Moderna
4 тижні тому

В Україну прибуде вакцина Moderna

zelenskij privitav ssha z dnem nezalezhnosti 6238616 80x80 - Зеленський привітав США з Днем незалежності
3 тижні тому

Зеленський привітав США з Днем незалежності

kuleba rozpoviv pro principi kompensaciyi za pp 2 d0eeb9e 80x80 - Кулеба розповів про принципи компенсації за ПП-2
3 тижні тому

Кулеба розповів про принципи компенсації за ПП-2

kuleba rozpoviv jak krimchanam povernuti svoyi prava 8234923 80x80 - Кулеба розповів, як кримчанам повернути свої права
3 тижні тому

Кулеба розповів, як кримчанам повернути свої права

v ukrayini 633 novih vipadki covid 19 a85b2e1 80x80 - В Україні 633 нових випадки COVID-19
4 тижні тому

В Україні 633 нових випадки COVID-19

verhovna rada vidnovila robotu vkks 694816f 80x80 - Верховна Рада відновила роботу ВККС
4 тижні тому

Верховна Рада відновила роботу ВККС

v ukrayini vidznachajut den konstituciyi a220e6b 80x80 - В Україні відзначають День Конституції
4 тижні тому

В Україні відзначають День Конституції

covid shheplennja otrimali shhe 94 tisjachi ukrayinciv 64f1309 80x80 - COVID-щеплення отримали ще 94 тисячі українців
4 тижні тому

COVID-щеплення отримали ще 94 тисячі українців

kravchuku zrobili operaciju na serci zmi bfb857b 80x80 - Кравчуку зробили операцію на серці - ЗМІ
4 тижні тому

Кравчуку зробили операцію на серці – ЗМІ

jak pidvishhiti efektivnist roboti mitnici v ukrayini d294df1 80x80 - Як підвищити ефективність роботи митниці в Україні
4 тижні тому

Як підвищити ефективність роботи митниці в Україні

pidsumki 107 rinok zemli ta zakon pro oligarhiv 352c99c 80x80 - Підсумки 1.07: Ринок землі та закон про олігархів
4 тижні тому

Підсумки 1.07: Ринок землі та закон про олігархів

u merezhi rozgorivsja skandal cherez pidbori na paradi 3348d0c 80x80 - У мережі розгорівся скандал через підбори на параді
4 тижні тому

У мережі розгорівся скандал через підбори на параді

4a995db61ce83358aba040494d4c72de 80x80 - Амністія бойовиків від Зеленського - у чому небезпека для України
4 тижні тому

Амністія бойовиків від Зеленського – у чому небезпека для України

gerashhenko nazvav prichinu vidstavki avakova 87c8f1e 80x80 - Геращенко назвав причину відставки Авакова
2 тижні тому

Геращенко назвав причину відставки Авакова

c6344f283a1c1c8ced713d5186096027 80x80 - Відпочинок-2021 - скільки коштує відпочити в віп-готелі на двох
2 тижні тому

Відпочинок-2021 – скільки коштує відпочити в віп-готелі на двох

vakcinu pfizer privozjat iz porushennjami zmi 50c1666 80x80 - Вакцину Pfizer привозять із порушеннями - ЗМІ
2 тижні тому

Вакцину Pfizer привозять із порушеннями – ЗМІ

db9225785a1b8658e084ac099b87e239 80x80 - Дельта в Україні - які головні симптоми штаму і чи допоможе вакцина
2 тижні тому

Дельта в Україні – які головні симптоми штаму і чи допоможе вакцина

v yes znjali zaboronu na vyizd ukrayincjam zmi 332171f 80x80 - В ЄС зняли заборону на в'їзд українцям - ЗМІ
2 тижні тому

В ЄС зняли заборону на в’їзд українцям – ЗМІ

2ef530a0b1faec10a9840b1452d97e12 80x80 - Статья Путина - что хочет показать Кремль Украине
2 тижні тому

Статья Путина – что хочет показать Кремль Украине

vidstavka avakova v sluzi narodu rozpovili pro prichini f87fa08 80x80 - Відставка Авакова: в Слузі народу розповіли про причини
2 тижні тому

Відставка Авакова: в Слузі народу розповіли про причини

2cf2d0cd0740180934722f206f6b4583 80x80 - Пенсіонери штурмують Раду - Якої помилки припустилася влада
2 тижні тому

Пенсіонери штурмують Раду – Якої помилки припустилася влада

gerashhenko vislovivsja pro kandidaturu monastirskogo na post ministra b59f552 80x80 - Геращенко висловився про кандидатуру Монастирського на пост міністра
2 тижні тому

Геращенко висловився про кандидатуру Монастирського на пост міністра

b288682659eff6d4683ffd1ed04e9a93 80x80 - Відпочинок 2021 у Греції - куди краще їхати, ціни і курорти на грецьких островах
2 тижні тому

Відпочинок 2021 у Греції – куди краще їхати, ціни і курорти на грецьких островах

u troh oblastjah zhodnogo vipadku covid za dobu f76db64 80x80 - У трьох областях жодного випадку COVID за добу
2 тижні тому

У трьох областях жодного випадку COVID за добу

chastinu ukrayini nakrijut zlivi z gradom 7f0d905 80x80 - Частину України накриють зливи з градом
2 тижні тому

Частину України накриють зливи з градом

chehija vidmovilasja vid zhinochih prizvishh bc5a179 80x80 - Чехія відмовилася від "жіночих" прізвищ
2 тижні тому

Чехія відмовилася від “жіночих” прізвищ

b827dd5d4d979fd2045bffaf659f3db8 80x80 - Електронна трудова книжка - пенсії тепер нараховуватимуться автоматично
2 тижні тому

Електронна трудова книжка – пенсії тепер нараховуватимуться автоматично

menshe tretini derzhpidpriyemstv ye pributkovimi ed2fb26 80x80 - Менше третини держпідприємств є прибутковими
2 тижні тому

Менше третини держпідприємств є прибутковими

na pivdni ukrayini miljoni zagiblih sonechok 04d970e 80x80 - На півдні України мільйони загиблих сонечок
2 тижні тому

На півдні України мільйони загиблих сонечок

e7d67c19c48f41a0d073d37972c10034 80x80 - Відпочинок 2021 - Яка небезпека чекає на українців у Криму
2 тижні тому

Відпочинок 2021 – Яка небезпека чекає на українців у Криму

nezalezhnist 30 rokiv jaki krizi podolala ukrayina fe37776 80x80 - Незалежність, 30 років - Які кризи подолала Україна
2 тижні тому

Незалежність, 30 років – Які кризи подолала Україна

pid kiyevom zijshov z koliyi potjag 6109e4d 80x80 - Під Києвом зійшов з колії потяг
2 тижні тому

Під Києвом зійшов з колії потяг

shmigal nazvav termini vstupu ukrayini do yes d560f99 80x80 - Шмигаль назвав терміни вступу України до ЄС
3 тижні тому

Шмигаль назвав терміни вступу України до ЄС