Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат
Зв'язок з нами

СУСПIЛЬСТВО

Україна, космос – Коли Україна запустить новий космічний апарат

40ca687407283720730f8a9061c7c8e3 - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат

Фото:

Космічна приналежність України завжди була приводом для того, щоб пишатися нашою державою. Зокрема, в Дніпрі були розроблені 12 з 20 найбільших балістичних ракет часів холодної війни. Серед них і непереможна “Сатана”. Потужно виглядає й міжнародне співробітництво. Космічна промисловість бере участь у виробництві сучасних ракет-носіїв, наприклад, американського “Антареса”. З іншого боку, збройний напад Росії та недостатня увага з боку держави ведуть до занепаду галузі. Зараз чиновники визнають ганебним той факт, що Україна не має навіть свого сучасного супутника. Про те, як вирішується ця проблема, йдеться в програмі Security Talks на Апостроф TV з ВАЛЕНТИНОМ БАДРАКОМ.

Супутники оптичного спостереження або, як їх ще називають, дистанційного зондування Землі, зокрема, американські, допомагають Україні з початку війни на Донбасі. Частину такої інформації ми отримуємо безкоштовно. За решту – платимо. Такі космічні апарати дозволяють бачити ситуацію на фронті з просторовою розрізненістю менше 1 метра. З такою картинкою ворог – як на долоні.

Оскільки ці космічні апарати – не наші, про доступ в режимі реального часу мова поки не йде. Інша справа, якби Україна мала на орбіті власні супутники оптичного спостереження. Однак зараз навколо нашої планети кружляє тільки один робочий український космічний апарат. Це наносупутник Київського політеху – PolyITAN-1. Нано – це тому що він невеликих розмірів. При цьому, він не несе корисного навантаження. Лише передавач, який дає знати, чи досі супутник “живий”. Від іншого, трохи більшого за розмірами апарату PolyITAN-2, вже була б користь.

Супутник PolyITAN-2

“Перший супутник маленький, це просто тест-платформа. Вона потрібна, щоб довести, що Україна може щось таке збирати і що воно досить-таки нормально працюватиме. Другий супутник – це вже частина міжнародного проекту QB-50 з дослідження верхніх шарів атмосфери. У верхніх шарах атмосфери є атомарний кисень, який, врізаючись на швидкості 8 км/год в супутник, доволі серйозно руйнує йому обшивку. Мати карту розподілу цього атомарного кисню дуже корисно, оскільки тоді можна планувати пуски та й взагалі перебування низькоорбітальних космічних апаратів таким чином, щоб їх обшивка та сам апарат деградували значно повільніше”, – роз’яснив учасник команди розробників наносупутників КПІ ім. Сікорського Євген Коваленко.

Втім, цей апарат – PolyITAN-2 – хоч і за планом, але два роки тому все ж згорів в щільних шарах атмосфери. Тому зараз космічна Україна не має на орбіті Землі жодного повноцінного супутника – ні оптичного, ні наукового. Не кажучи вже про значно більш цінний апарат – телекомунікаційний. Попри те, що виготовити супутник зв’язку Україна самостійно поки що не може, оскільки не має технологій, але оптичні та наукові космічні апарати за часи незалежності наша країна виготовила близько десятка. І вони успішно працювали на земній орбіті:

● 1995 рік – “Січ-1”

● 1999 рік – “Океан О”

● 2004 рік – “Січ-1М” і “Мікрон”

● 2007 рік – супутник на замовлення Єгипту Egyptsat-1

● 2011 рік – “Січ-2”

● 2014 рік – PolyITAN-1

● 2017 рік – PolyITAN-2

Відновлення славних традицій космічної держави вже стало справою честі для чинної влади. Зокрема, в кінці поточного року на орбіту має бути виведений перший за останні 10 років супутник – “Січ-2-1”.

58726af2dd660b5ba4741cfdfe28df60 - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат

Наносупутник PolyITAN-1

Супутник – “Січ-2-1”

“Супутник виготовлений на державному підприємстві КБ “Південне” частково за рахунок бюджетних коштів, а частково – за рахунок власних коштів конструкторського бюро. Принциповим моментом для нас зараз є узгодження супутника з потенційною ракетою-носієм, на якій ми його можемо запустити. У нас не такий вже й широкий вибір ракет-носіїв для запуску цього супутника”, – зазначив в ефірі Апостроф TV віце-прем’єр-міністр України – міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський.

Варіантів небагато. Це або індійське національне космічне агентство, або американська компанія Space-X Ілона Маска з ракетою-носієм Falcon-9. Втім, виготовлення та запуск супутника – це ще не все. Щоби все було добре на орбіті, має чітко працювати обладнання на землі. За це відповідає Національний центр управління та випробувань космічних засобів (НЦУВКЗ), який входить до складу Державного космічного агентства України. Він був створений в 1996 році указом президента України на базі відповідних профільних військових частин Міністерства оборони. Спочатку центр розташовувався в місті Євпаторія. Однак після збройного нападу Росії та захоплення Криму він був переведений до Києва.

Після переселення з окупованого Криму в столицю, Центр не має власного будинку. Він частково розташований на території Державного космічного агентства.

“У Національний центр потрапляє та обробляється інформація, яка надходить від різних споживачів, які використовують наші дані. Тут же планується діяльність структур Національного центру, його філій та підрозділів”, – розповів Андрій Жилков – перший заступник начальника НЦУВКЗ.

Національний центр управління та випробувань космічних засобів має шість регіональних підрозділів: в Житомирі, Харкові, Львові, Одесі та в Київській області. Також до складу Національного центру входять шість філій, які розташовані по всій території України:

● Центр прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля – розташований поблизу міста Дунаївці Хмельницької області;

● Західний центр радіотехнічного спостереження – в Мукачево Закарпатської області;

● Дніпрокосмос – в місті Дніпро;

● Центр космічних досліджень та зв’язку – в місті Золочів Львівської області;

● Головний центр спеціального контролю – в смт. Городок Житомирської області;

● Регіональний центр спеціального контролю – в селі Ластівці Хмельницької області.

Команда Security Talks відбуває в Хмельницьку область. Нас цікавить Центр прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля. Тут розташовані, зокрема, центр управління польотами і станції управління космічними апаратами. Звідси й керуватимуть супутником “Січ-2-1”, який планують запустити до кінця цього року. Тут же розташовані станції, які беруть із супутників корисну інформацію, зокрема, фотознімки.

За радянських часів всі ці об’єкти входили до складу ракетних військ стратегічного призначення. Після оголошення незалежності України і до 1996 року – до Міністерства оборони нашої країни. Зараз в Центрі прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля працюють близько двохсот людей. Серед них і цивільні, і військові фахівці. Частина з них в 2014 році вийшли з окупованого Криму. Втім, на жаль, більшість працівників тодішнього Національного центру так і залишилися на окупованому півострові. Як і унікальне обладнання.

“З окупацією Криму Національний центр втратив дуже багато технічних засобів, територію та підготовлений персонал. Така складова, як наземний комплекс управління – основна його частина була в Євпаторії, і центр управління польотами, і наземні станції управління, які здійснюють управління апаратами, “Січ-1″,”Січ-2″ також залишилися там. Національний центр був передислокований до Києва. Я вдячний тим офіцерам і підготовленим співробітникам, котрі вийшли на материкову частину. Це дозволило в досить короткий час відтворити те, що було втрачено в Криму. За ці 5-6 років ми фактично відновили і центр управління польотами, і наземні станції управління. Ми подолали всі ці негативні моменти”, – пояснив Жилков.

Читайте також: Без космічних військ Україна буде беззахисною – бойовий офіцер Петро Недзельський

Наземне обладнання поки що лише готують до управління вітчизняним супутником “Січ-2-1” і для отримання з нього інформації. Але центр не стоїть просто так, адже саме тут приймають та обробляють сигнал з іноземних супутників.

“Ми зараз працюємо з низкою іноземних компаній-власників космічних апаратів надвисокої просторової розрізненості, приймаємо дані безпосередньо з цих апаратів на наші діючі станції, які знаходяться на території цього центру, а потім передаємо їх споживачам на замовлення”, – підкреслив Андрій Жилков.

Знімки з космосу замовляють, зокрема, установи сектора нацбезпеки та оборони, Державна служба з надзвичайних ситуацій, Міністерство охорони навколишнього середовища, Мінагрополітики, а також різні наукові заклади.

“У 2019 році Державне космічне агентство уклало угоду з Європейською комісією щодо використання даних програми “Копернікус”- це європейська програма спостереження за поверхнею Землі. Сьогодні ми отримуємо з високошвидкісної лінії передачі інформації всі дані, які знімаються з території України. Зберігаються вони на нашому сервері . Використовуючи інтерфейс програми “Копернікус”, ми забезпечуємо споживачів, яким потрібні ці дані, з будь-якої точки світу. Тобто, всі дані, які знімаються за допомогою супутника програми “Копернікус” по території України, потрапляють до нас. Зараз ми плануємо розширення. В центрі вже збираються створювати резервний ресивер “, – додав Жилков.

Коли український супутник оптичного спостереження “Січ-2-1” запустять на орбіту, він також приєднається до програми “Копернікус”. Тобто, безкоштовно передаватиме партнерам знімки поверхні Землі. Все для науки і розвитку міжнародного співробітництва. У самому ж центрі вміють працювати із супутниками не тільки оптичного спостереження, а й з такими космічними апаратами, які можуть розгледіти поверхню Землі навіть через хмари. А чим же можуть бути корисні такі супутники для українських військових?

0510585fde9d9ea23f6e4b58d116e3dd - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат

Супутник “Січ-2-1”

Користь для армії

Супутник “Січ-2-1” був розроблений та виготовлений на держпідприємстві “Конструкторське бюро “Південне” ім. Янгеля” в Дніпрі. У минулому тут тільки проектували і розробляли космічні апарати. А виготовленням займалося інше державне підприємство – “Південмаш”, яке, до речі, розташоване на цій же території. Однак в 2018 році на КБ “Південне” завершили будівництво власного цеху складання космічних апаратів. Зараз тут проводять тестування супутника “Січ-2-1”. Це модифікація апарату “Січ-2”, який запустили у 2011 році. Але через проблеми з російськими акумуляторами він пропрацював на орбіті Землі трохи більше року.

“Це вже відпрацьована конструкція супутника. Ми зробили два ідентичних супутники – один для Єгипту, а інший для України. Він був запущений в 2011 році. Тому цей апарат повинен замінити супутник “Січ-2″, який раніше був виведений на орбіту. Він повністю зібраний, зараз проводяться електричні випробування. Це перевірки систем на їхнє функціонування і на можливість вирішення завдань. Я можу приблизно сказати, що більше половини цих випробувань ми вже виконали. Виникають різні проблеми, які необхідно вирішувати кожен день. Але у нас є затверджений генеральний мережевий графік робіт. Ми працюємо згідно з цим графіком. Поки ми не маємо ніякого відставання”, – пояснив головний конструктор космічних апаратів, комплексів та систем ДП” КБ “Південне” ім. Янгеля” Костянтин Білоусов.

Цей супутник, коли його виведуть на орбіту, зможуть, зокрема, використовувати і Збройні сили України. Звичайно, його просторова роз’єднаність – близько восьми метрів – не дозволить помітити людину, а ось скупчення ворожих військ – цілком ймовірно. Крім того, такий супутник може використовуватися як оглядовий, адже він здатний охоплювати на Землі смугу в 46 км. А вже для більш детального спостереження можуть підключатися апарати з кращою роздільною здатністю. Наприклад, перспективні українські супутники дистанційного зондування Землі – “Січ-2М” і “Січ-3-О”. Вони вже мають високу та надвисоку просторову розрізненість. В “Січ-3-О” вона має бути до півметра. З такою просторовою розрізненістю з орбіти Землі можна спостерігати вже за автомобілем або скупченням людей. Зараз цей космічний апарат спроектований. Однак виготовити та вивести його на орбіту зможуть орієнтовно в 2025-2026 роках.

“Всі наші пропозиції враховані в проекті космічної програми України, який зараз перебуває на розгляді у відповідних державних установах. Ми вважаємо, якщо в стислі терміни ця космічна програма буде ухвалена, то вона обов’язково повинна бути реалізована нашою космічною галуззю. Не тільки КБ “Південне”, але й нашими співвиконавцями”, – сказав Білоусов.

А поки українські військові користуються супутниками інших країн. Або на партнерських умовах, або за гроші.

Планування нової космічної програми України

У січні цього року уряд затвердив концепцію нової космічної програми до 2025 року. Загальний обсяг її фінансування складає до 30 млрд гривень, з яких 15 мають надійти з державного бюджету. Фахівці називають це кроком до порятунку галузі, оскільки в 2019 та 2020 роках космічні програми не фінансувалися взагалі.

У концепції космічної програми на 2021-2025 роки, серед іншого, йдеться про створення цілого угруповання супутників оптичного спостереження. А ось на власний телекомунікаційний супутник, тобто супутник зв’язку, який став би в нагоді й нашим військовим, Україна поки що розраховувати не може. Хоча в минулому держава бралася за такий проект й навіть витратила кошти, проте він провалився на всіх фронтах. Йдеться про проект “Либідь”. Як розповів на Апостроф TV Олег Уруський, для реалізації проекту, під гарантії уряду України, канадське експортно-кредитне агентство видало кредит. Субпідрядником з української сторони виступало державне підприємство “Укркосмос”, яке найняло головним підрядником з виконання робіт канадську компанію MDA. Вона відповідала за розробку та виготовлення транспондерів. “Було замовлено виготовлення платформи у російської компанії, що пізніше викликало у мене багато запитань, відповіді на які я так до кінця і не отримав”, – уточнив Уруський.

38948699312a964f838b65375160b47b - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат

Так міг би виглядати український супутник “Либідь”


“Кошти не дійшли до виконавця робіт – Південного машинобудівного заводу ім. Макарова для виготовлення ракети-носія. Сам проект передбачав не тільки створення супутника, а й ракети-носія “Зеніт-3”, яка повинна була стартувати з космодрому “Байконур” з нашим супутником та вивести його на орбіту. Будівництво ракети не було завершене, оскільки утворилася фінансова діра в розмірі 18 млн доларів. Це не дозволило заводу своєчасно завершити роботу. Наскільки я знаю, відкрито кримінальне провадження в Генеральній прокуратурі. Його розпочали кілька років тому”, – пояснив Уруський.

Після того, як почалася військова агресія РФ, апарат залишився в Красноярському краї на підприємстві РФ в готовності до запуску. Що з ним відбувається, ніхто контролювати не може. Більше того, російська сторона виставляє рахунки за його зберігання. Канадці вийшли з проекту з форс-мажором. Йде судовий процес за кордоном.

Читайте також: Наші друзі та партнери неохоче продають Україні боєприпаси, у них інші інтереси – Олег Уруський

“Ми поки нічого не платимо, тому що принципово треба вирішити питання з цим супутником. Його можна продати якийсь третій стороні – вони здійснять запуск, а нам компенсують якусь частину коштів. Говорити про його запуск в інтересах України не можна. Але, наскільки мені відомо, протилежна сторона зараз висуває нові вимоги про те, що він може бути запущений тільки їхньою ракетою-носієм – “Ангарой” чи “Протоном”. Зараз створена робоча група для того, щоб запропонувати шляхи вирішення цього питання, щоб хоч якісь кошти ми могли повернути в бюджет”, – розповів Олег Уруський.

Зараз Україна може виготовити платформу для телекомунікаційного супутника силами КБ “Південне”, в новому цеху для збірки космічних апаратів. Однак, де знайти на це гроші – велике питання. Крім того, це буде лише платформа, яку потрібно ще оснастити високотехнологічною начинкою, а також підготувати наземне обладнання для управління цим супутником зв’язку. Підняти космос насправді нелегко. Багато в чому ця справа залежить від здатності держави залучити приватних інвесторів. Не виключено, що Україні доведеться звернутися до досвіду Франції та США, де на космічному ринку вільно працюють комерційні оператори.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

stvorennja bjuro ekonomichnoyi bezpeki navishho vono potribne vladi f8b9800 80x80 - Створення Бюро економічної безпеки - навіщо воно потрібне владі
ГРОШІ4 тижні тому

Створення Бюро економічної безпеки – навіщо воно потрібне владі

05f3db2889468aaecc6f962edf4b5d41 80x80 - Коронавірус в Індії - Як країна справляється з епідемією
СВІТ4 тижні тому

Коронавірус в Індії – Як країна справляється з епідемією

na trasi kiyiv zhitomir zatrimali bandu shho katuvala ljudej 383031a 80x80 - На трасі Київ - Житомир затримали банду, що катувала людей
УКРАЇНА4 тижні тому

На трасі Київ – Житомир затримали банду, що катувала людей

armija ssha zamovila vantazhivki u avtokrazu zmi a9f6a73 80x80 - Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу - ЗМІ
УКРАЇНА4 тижні тому

Армія США замовила вантажівки у АвтоКрАЗу – ЗМІ

v ukrayini za dobu zrobili majzhe 18 tisjach shheplen e9c34e3 80x80 - В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень
УКРАЇНА4 тижні тому

В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень

v ukrayini dva dni znizhuyetsja pririst covid 19 9c72251 80x80 - В Україні два дні знижується приріст COVID-19
УКРАЇНА3 тижні тому

В Україні два дні знижується приріст COVID-19

u ditjachomu tabori pid odesoju masove otruyennja d848889 80x80 - У дитячому таборі під Одесою масове отруєння
УКРАЇНА2 тижні тому

У дитячому таборі під Одесою масове отруєння

zelenskij pidpisav odin iz zemelnih zakoniv 9167e2e 80x80 - Зеленський підписав один із земельних законів
УКРАЇНА4 тижні тому

Зеленський підписав один із земельних законів

u krimu student otrimav tjuremnij termin za ekstremizm d77bd6a 80x80 - У Криму студент отримав тюремний термін за "екстремізм"
УКРАЇНА4 тижні тому

У Криму студент отримав тюремний термін за “екстремізм”

40ca687407283720730f8a9061c7c8e3 80x80 - Україна, космос - Коли Україна запустить новий космічний апарат
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Україна, космос – Коли Україна запустить новий космічний апарат

52c04d43e24ed0882b96149cd68134ee 80x80 - Погода у червні - прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Погода у червні – прогноз синоптиків на перший місяць літа в Україні

3636c2ac17e10558a92e0659e7cb0aa0 80x80 - Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну - дипломат США
СВІТ2 тижні тому

Байден робить помилки, але йому не дадуть злити Україну Путіну – дипломат США

doba na donbasi visim obstriliv troye poranenih 587fbc5 80x80 - Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених
УКРАЇНА4 тижні тому

Доба на Донбасі: Вісім обстрілів, троє поранених

de750f30c6ef0a08982371c0eb6a12ba 80x80 - Погода на літо 2021 - синоптики дали прогноз на все літо - новини України
СУСПIЛЬСТВО3 тижні тому

Погода на літо 2021 – синоптики дали прогноз на все літо – новини України

v mvf zajavili pro progres u peregovorah iz kiyevom 3181154 80x80 - В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом
УКРАЇНА1 тиждень тому

В МВФ заявили про прогрес у переговорах із Києвом

27c99b375e2a7a9d2cc6b73474ca3a30 80x80 - Пластикові пакети Україна - чи заборонить влада тару і упаковку
СУСПIЛЬСТВО2 тижні тому

Пластикові пакети Україна – чи заборонить влада тару і упаковку

kiyiv otrimaye novij paket cilej partnerstva z nato 482978b 80x80 - Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО
УКРАЇНА3 тижні тому

Київ отримає новий пакет Цілей партнерства з НАТО

padinnja povitrjanoyi kuli na hmelnichchini v policiyi rozpovili podrobici 2fed3b1 80x80 - Падіння повітряної кулі на Хмельниччині: в поліції розповіли подробиці
УКРАЇНА4 тижні тому

Падіння повітряної кулі на Хмельниччині: в поліції розповіли подробиці

taran pojasniv neobhidnist nacoporu cdf485f 80x80 - Таран пояснив необхідність нацопору
УКРАЇНА3 тижні тому

Таран пояснив необхідність нацопору

druge covid shheplennja otrimali 70 tisjach ukrayinciv 4234974 80x80 - Друге COVID-щеплення отримали 70 тисяч українців
УКРАЇНА4 тижні тому

Друге COVID-щеплення отримали 70 тисяч українців

vlada nazvala alternativu biloruskomu rinku 2e6cc28 80x80 - Влада назвала альтернативу білоруському ринку
УКРАЇНА28 хв. тому

Влада назвала альтернативу білоруському ринку

3b632c0a31db485ef6a42e3b98d1fe08 80x80 - Де відпочити недалеко від Києва - яскраві мальовничі озера, парки і зоопарки
СУСПIЛЬСТВО1 годину тому

Де відпочити недалеко від Києва – яскраві мальовничі озера, парки і зоопарки

vsi publichni poslugi stanut cifrovimi mincifri 2a42cae 80x80 - Всі публічні послуги стануть цифровими - Мінцифри
УКРАЇНА2 години тому

Всі публічні послуги стануть цифровими – Мінцифри

140006979eeb5259b15ffbf20227ce08 80x80 - Забудовник ЖК Варшавський подав до суду на ДП Пуща Водиця
СУСПIЛЬСТВО3 години тому

Забудовник ЖК Варшавський подав до суду на ДП Пуща Водиця

v antirejderskij komisiyi minjustu jdut obshuki fe989ca 80x80 - В Антирейдерській комісії Мін'юсту йдуть обшуки
УКРАЇНА4 години тому

В Антирейдерській комісії Мін’юсту йдуть обшуки

boyec zsu otrimav poranennja na luganshhini 8110132 80x80 - Боєць ЗСУ отримав поранення на Луганщині
УКРАЇНА6 години тому

Боєць ЗСУ отримав поранення на Луганщині

e1c5b2af83f304fa1ccbca29f84371ad 80x80 - Допит Протасевича - Кремль жене Лукашенка в свої обійми
СУСПIЛЬСТВО7 години тому

Допит Протасевича – Кремль жене Лукашенка в свої обійми

kuleba obgovoriv z nuland samit ssha rf u zhenevi 25b47a2 80x80 - Кулеба обговорив з Нуланд саміт США-РФ у Женеві
УКРАЇНА8 години тому

Кулеба обговорив з Нуланд саміт США-РФ у Женеві

novij shtam iz rf shho bude z covid v ukrayini 5904674 80x80 - Новий штам із РФ. Що буде з COVID в Україні
УКРАЇНА10 години тому

Новий штам із РФ. Що буде з COVID в Україні

d87db62af22371aa3c518937a2eb9cc0 80x80 - Валерій Колюх розповів, як потрібно реформувати СБУ
СУСПIЛЬСТВО11 години тому

Валерій Колюх розповів, як потрібно реформувати СБУ

na donbasi visim obstriliv poranenij vijskovij afb162d 80x80 - На Донбасі вісім обстрілів, поранений військовий
УКРАЇНА12 години тому

На Донбасі вісім обстрілів, поранений військовий

pljazhi berdjanska i kirilivki pishli pid vodu 8b5dd05 80x80 - Пляжі Бердянська і Кирилівки пішли під воду
УКРАЇНА14 години тому

Пляжі Бердянська і Кирилівки пішли під воду

pid kiyevom zatrimano vodija zi smertelnoju dozoju alkogolju u krovi 3880765 80x80 - Під Києвом затримано водія зі смертельною дозою алкоголю у крові
УКРАЇНА18 години тому

Під Києвом затримано водія зі смертельною дозою алкоголю у крові

zelenskij pogoduvav amerikansku zhurnalistku na kuhni u batkiv 28866db 80x80 - Зеленський погодував американську журналістку на кухні у батьків
УКРАЇНА20 години тому

Зеленський погодував американську журналістку на кухні у батьків

za dobu na donbasi majzhe 200 porushen obsye 744f7ee 80x80 - За добу на Донбасі майже 200 порушень - ОБСЄ
УКРАЇНА22 години тому

За добу на Донбасі майже 200 порушень – ОБСЄ

v op prokomentuvali zustrich bajdena i putina 6d02363 80x80 - В ОП прокоментували зустріч Байдена і Путіна
УКРАЇНА1 день тому

В ОП прокоментували зустріч Байдена і Путіна

boyec zsu otrimav poranennja na donbasi aaecf6a 80x80 - Боєць ЗСУ отримав поранення на Донбасі
УКРАЇНА1 день тому

Боєць ЗСУ отримав поранення на Донбасі

cf86f2c34badd617f3a683ab94c39132 80x80 - Обмін полоненими - коли Путін почне випускати українців
СУСПIЛЬСТВО1 день тому

Обмін полоненими – коли Путін почне випускати українців

zatverdzheno specplan shhodo vstupu ukrayini v nato f768159 80x80 - Затверджено спецплан щодо вступу України в НАТО
УКРАЇНА1 день тому

Затверджено спецплан щодо вступу України в НАТО

z pochatku roku na borotbu z covid vitratili 20 mlrd 6dcf04c 80x80 - З початку року на боротьбу з COVID витратили 20 млрд
УКРАЇНА1 день тому

З початку року на боротьбу з COVID витратили 20 млрд